THEE. )ictascii6 Banï ntoldeuMto: Mwn&tai, 1804. N°. 1511. Woensdag 26 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BRANDSMA, AMSTERDAM. Gymnastiek. A Andries Kruut. r o. soos, Fabrikant in Garens en Touw, Markt} by de Hoogstraat, GOUDA. keilers het gewone rabat. »r. Jg KOEDEKKEN. TANDARTSEN F« J.en LionBlitz, ieuwendUk 241 eerste bals v/d Dam, AMSTERDAM. ’andarts LÏÖN BLITZ BUITENLAND. Overzicht. COUDA, nemen gelden ii deposito: 1 dag opvragens h 2 anger termyn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; BINNENLAND. Aan oude en jonge mannen wordt de rooeren renchcnen bekroond» nieuwe boek ultrare aanbevohn van den Med -Raad Dr MOller over SCHOONHOVENSCHE GODRAfl Deze Courant wordt des Woensdags- i 3D, C.I C. Spelt. J. G. van der Rest C. Speuer. •'-r! S. W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven, Uitgevers. G. de Jong Czn. J. VAN DER STEEGT» Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. e en en aanvangen op >r a. a. evens verzoekt hij beleefd den oudere/ nen, p In het bijzonder wordt de aandacht estigd op SOUCHON THEE, h f 1,30 5 ons. TRADE MARK. Jléén in verzegelde pakjes, voorzien Gouda, 21 Sept. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad kwam o. a. eene missive in van het raadslid den heer H. G. Hoefhamer, die kennis gaf, wegens woonplaatsverandering ontslag te nemen als lid van den Raad, D E r één jaar vast vanSJopBpCL, zes maanden 3 2} veertien dagen opvragens 2} 2 drie „2,1 J topt on verkoopt effecten en Coupons. casseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: in 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. -ireeu in veizegeiuu piisjea, vuuraien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, krügbaar te Schoonhoven by E. 0. VAN DER ENDE. uwpoort, eide, yrdeloos, rkerk, lerkerkald IJsel, M. Pannekoek. is trecht, eldzame, beste kwaliteit, fijn en dicht, i jutte, maar van inlandsche hennep later beste dweilen opleveren. Voor g eene groote party VISCHNETTEN; rerschillende maten en prijzen, alsook ke BAGGERNETTEN met vierkanten am, die in het water steeds bly'ven open, by hun kinderen den cursus wenschen te n volgen, op bovengenoemden datum’ beginnen, aangezien dat wenschelijlc, oor het regelen der klassen. B. TEN HAVE, Gymnastiek- en Schermonderwyzerl Ondergeteekende bericht, dat de; voor Meisjes en Jongens weór. aonvonrron Maandag 1 Oc-v Iken Dinsdag van 11 tot 2 uur te julteeren in het HEEREN-LOGEMENT Schoonhoven. e Consulteeren op Maandag, Woensdag Vrijdag, van 10—9 uur, Markt 164, ida. i Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel j meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco! I uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren.' Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. ook verspreid, eene enkele natie bleven i vormen en tot leus moesten nemen: „Arbeid en vooruitgang!” want daarin was Polen’s toekomst gplegen. Een eigenaardig speelhol is dezer dagen te Madrid (Spanje) ontdekt. Toen de po litiebeambten er doordrongen, vonden zij... een kleine kapel, waar een heer op het altaar stond te preeken, terwyl de overige aanwezigen geknield lagen te bidden. Zy lieten zich echter niet overbluffen maar begonnen een nauwkeurig onderzoek, en zoo ontdekten zy, dat door het drukken op een veer de kerk veranderd kon wor den in een roulettezaal, en omgekeerd de speelzaal in een kerk. De spelers bleken te behooren tot de aanzienlijkste kringen van Madrid. Zij zullen gerechtelyk vervolg! worden. Op de Santa Fé spoorweg, by Gorin, in Missouri, Amerika, is weder een trein aangevallen door vier gemaskerde roovers. De spoorwegmaatschappij was echter door een spion gewaarschuwd en zy had gezorgd voor welgewapende mannen om den aan va af te slaan. Toen de roovers den trein aanvielen, schoten die mannen op hen en dreven hen op de vlucht, maar eerst na een ver woed gevecht. De machinist werd ge wond door een schot in de borat» De passagiers waren doodelyk verschrikt, en zij gingen op den vloer der waggons liggen, om veilig te zyn voor de kogels. Twee van de roovers, die pachters zyn uit den omtrek van Arbela, werden door hunne vervolgers achterhaald en gevat, na zeer heftigen tegenstand. De een gaf zich niet over dan nadat hij doodelyk ge wond was, met zes kogels in ’t lyf. Den 17den dezer maand had er tusschen de Japanner* en de Chineezen in de golf van Korea een gevecht plaats, bloediger dan ooit. Ofschoon het bewezen is, dat de Japanners de overwinning behaalden, willen de Chlneezen het zich zelven nog steeds wys maken, dat de zege aan hunne zyde is, daar hun doel, troepen aan wal te zetten, door de Japanners niet werd verijdeld. Daar tegenover staat echter het ontzettend groot aantal offers, dat de slag hun gekost heeft en bovendien kunnen de Chineezen niets uitvoeren met de aan wal gezette 6000 man, die bestemd waren tot versterking van het garnizoen van het juist dien dag door de Japanners genomen Ping Yang Alle 6000 z(jn dan ook door de Japanners krijgsgevangen gemaakt. Tydens het gevecht, dat van 's morgens 11 uur tot 's middags 2 uur duurde, ver loren de Chineezen 4 schepen, terwyl het overige gedeelte der vloot zwaar werd be schadigd geen schip kwam vrij van averij. Natuurlijk zal het weer maanden duren, eer al die schade hersteld is. Omtrent het aantal Chineesche gekwetsten verkeert men nog in het onzekere liet moet echter heel aanzienlijk zijn. De Japansche „Mikado” heeft aan ad miraal Ho voor de vloot en aan veld maarschalk Graaf Yamagata voor het leger z(jn gelukwenschen gezonden, ter gelegenheid van de behaalde overwinning, verklarende dat geheel de riatie geroerd is door het voortreffelijk optreden. De Regeering, gebruik makende van de goede gelegenheid, heeft aanstonds eene nieuwe oorlogsleening opengesteld en geen wonder, in de geestdrift van het oogenblik werd zij ruim driemaal volteekend. Dit geld zal gebruikt worden voor eene te onder nemen Japansche campagne tegen de stad Makden, een der hoofdsteden van Mantschoerije. Dat de overwinning der Japanners van veel belang is, valt niet te ontkennen toch is het nog niet bewezen, dat het Chineesche leger geheel vernietigd is; er zjjn nog heel wat troepen beschikbaar in de verschillende deelen van het Ryk. De Aanvoerder, de Onder-Koning Li Hung Chang, is de eenige man in China, die de Europeesche hervormingen heeft voor gestaan. doch men luistert niet naar zijne raadgevingen. De ongelukkige moet nu boeten voor hetgeen anderen misdreven. Als het zoo voortgaat, wordt hij den een of anderen dag afgezet en wat zal dan het einde zijn? Het hoofd van de Franscbe Republiek, de heer Casimir Périer, is van Chateaudun naar Parys teruggekeerd. Te Ch&teaudun ontving hy o. a. ook den bisschop van Chartres, die zyne geestelijkheid aan den President kwam voorstellen en daarbij eene kleine toespraak hield, waarin hy bewijzen van zyne vaderlandsliefde aan den dag legde. Willig de aanwijzing volgend van onzen grooten Paus, „zoo zeide hy," zullen wij het land volgen op den weg der nieuwe instellingen, welke de veranderde tijden noodzakelyk hebben gemaakt De President bedankte den bisschop en voegde er by, dat de Repu bliek bijzondere achting had voor die kerkvorsten, die zoowel de kerk als het land dienen. De hooge lof, door den President in een toost aan het leger gebiacht, wordt allerwegen beschouwd als het zekerst bewys, dat nu het Fransche leger zoo goed als volmaakt is. De Minister van Oorlog dankte den Pre sident voor diens woorden en bracht o. a. nog in herinnering, hoe Casimir Périer zelf in de ure des gevaars in de gelede ren heeft gestaan en zich op het slagveld het legioen van eer verworven. Het leger draagt hem dan ook gevoelens toe van eerbiedige sympathie. De President heeft by de manoeuvres, om tegen aanslagen beveiligd te zijn, ge bruik gemaakt van een landauer van bij zonder hoog model, die door een sterk escorte omstuwd was, terwijl ook op an dere wijze buitengewone voorzorgsmaat regelen waren genomen tot bescherming van ’s Presidents leven. Op Madagascar zal het vechten worden. Onder de inboorlingen n.l. van dat eiland is het gerucht verspreid, dat er spoedig oorlog met Frankrijk zal zijn. Aanleiding is de voortdurende versterking van de Fransche garnizoenen. De Hora’s berei den zich voor op den oorlog en werken druk aan de versterkingen. Ook worden wapenen ingevoerd. Als een oorlog met Madagascar uitbreekt, zal Frankrijk zonder twyfel zegevieren, doch dit zal gepaard gaan met groote kosten. Om de Hora’s te bedwingen, zal ongeveer een leger noodig zyn van 10.000 man! Ook de commissie voor de buitenland- sche aangelegenheden uit de llongaarsehe Delegatie heeft de begroeting, voor dit Parlement uitgetrokken, goedgekeurd. De Hongaren waren aanvankelijk een weinig Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abou- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ning van den heer C. Van Wynen te 's-Hertogenbosch. ‘Lekkerkerk, 22 Sept. Door den raad dezer gemeente is goedgekeurd het ver zoek van den heer S. Kakebeeke, hoofd der 3de openbare school, om overgeplaatst te worden naar de 1ste openbare school alhier. Het bestuur der harddraverij-ver- eeniging alhier heeft besloten, de ge wone harddraverij niet te doen plaats hebben. ‘Molenaarsgraaf, 24 Sept. In deze ge meente breidt het mond- en klauwzeer zich meer en meer uit, thans zijn reeds 4 aangiften gedaan. Montfoort, 20 Sept In de heden ge houden vergadering van het bestuur van het waterschap Snelrewaard, Zuid Linscho- ten, Schagen en den Engh werd de be groeting voor 1895 opgemaakt in ontvangst en uitgaaf op f 6079,05s met een omslag van f 5,55 per H.A., zijnde 25 cent min der dan voor 1894. Nieuwerkerk a/d IJsel, 18 Sept. De werklieden vereeniging „Ondersteuning zy ons doel” hield heden in het schoollokaal aan ’s Gravenweg de jaarlijksche alge- meene vergadering, die druk bezocht was. De voorzitter, A. Doornhein, wees er op hoe de vereeniging, vóór zeven jaar opgericht, in bloei en ledental toeneemt en betoogde het nut der volksleesbiblio- theek die de vereeniging bezit. Ontvangen was een gezaamlyk bedrag van f390,30}, terwyl aan ziekengeld was uitgekeerd f 400,61. Per saldo in kas f 449,24, welk bedrag op de rykspcst- spaarbank is belegd. Na een woord van dank aan de opge- komenen en eene aansporing aan elk lid in het bijzonder om te trachten zooveel mogelyk mede te werken aan den bloei en de uitbreiding der vereeniging, sloot de voorzitter de vergadering. ‘Nieuwpoort, 24 Sept Wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school is de school gesloten. De aardappeloogst is hier in vollen gang. De opbrengst is zeer goed en de kwaliteit laat niets te wenschen over. De pryzen zyn hoog. Voor de blauwe besteedt men f 2,50 f 2,75 en voor de witte (kleingeel) f 8,50 f 4. Het laat zich aanzien, dat de opbrengst der beetwortelen niet zoo goed zal zijn, Algemeen is men van oordeel, dat de kermis ook dit jaar hier niet zal ge houden worden. Werd zy in 1892 ge schorst wegens een geval van cholera in Groot Ammers en in 1893 wegens een paar gevallen te Ameide, dit jaar kwamen in onze onmiddellyke nabijheid meer gevallen voor, waaronder drie met doodelyken afloop. Met grond kan men dus verwachten, dat de raad ook dit jaar haar zal schorsen. ‘ReeuwUk, 20 Sept. Het aantal inge schreven lytelingen voor de nationale mi litie, lichting 1895, bedraagt in deze ge meente 42. Vianen, 22 Sept. Gister avond is het hier van ouds bekende hötel „de Roos” uit de hand verkocht, aan den heer Hartman te Vreeswijk, te aan vaarden met 1 Januari 1895. ‘Vlist, 21 Sept. Verleden week was de hond van een brood venter uit Gouda in deze gemeente achtergebleven. Het dier was zeer angstig en bezocht de landbou- werswoningen, doch altyd zoodanig dat hy slechts in de schuren en bij het vee een ky kje nam. Over slooten springende kwam hij dan op den weg. Wegens het blaffen en bijten, dat hy deed, scheen het dat hij lijdende was aan hondsdolheid, waarom de landbouwer B. ook maar besloot het dier dood te schieten. Bij nader onderzoek van den ryksveearts was het echter geen dolheid. IJuelstein, 21 Sept. Men verneemt, dat onze voormalige burgemeester, de heer A. M. E. des Tombe, bij gelegenheid van zijn vertrek den secretaris A. G. Konings als blijk van erkentenis voor den steun en de medewerking ondervonden in alles, wat het besuur der gemeente betrof, een fraai bewerkt inkstel met zilver gemon teerd heeft aangeboden. De oudste wet houder, de heer W. Middelweerd, ontving uit zijne handen als aandenken eene fraaie brilledoos met paarlmoeren beslag, terwyl de bode en klerk ter secretarie D. Pjjpers met eene fraaie schrijfcassette, de volon tair Jac. Benschop met eene nette brie- ventasch, een sierlijke presse-papier en een atlas van Nederland en overzeesche bezittingen bedacht werd. Overigens ontvingen de bode en alle politiebeambten een aandenken in geld, terwij 1 vele der behoeftigen, die reeds zoo dikwijls de milddadigheid van den heer Des Tombe en zyne edele gade hadden ««*-«** leeren kennen, ook nu niet vergeten „Küchler’’, groot 525 laat, voor reke- werden. Markt, naast „De Waag”, rs trek ken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,- a 4 ’sjaars; agen daarboven tot den prolongatie- •ers, volgens Amsterdamsche beure- -orwaarden sten zich met het koopen en verkoopen m Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 onder 30 (ook •or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eerstvolgen- m middenkoers der Amsterdamsche - •ure; •elen Coupons in boven de Amster- rnische beursnoteeringzonder bera ming van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven mvrage gratis verkrijgbaar. nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Bij Kon. besluit zyn benoemd: tot burgemeester van Reeuwyk, F. H. Bulaeus Brack, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Papendrecht, A. Bonten Nz., secretaris dier gemeente. De loting voor de Nationale Mili tie, lichting 1895, zal plaats hebben: Op Vrgdag 19 October te Bodegraven, voor de gemeenten Zwammerdam te 10$ uren, Nieuw koop 10], Bodegraven 11} uren. Op Zaterdag 20 October te Woerden, voor de gemeenten: B'arwoutswaarder 9 uren, Waarder 9], Rietveld 9}, Langeruigeweide 9], He kendorp en Papekop 10, Oudewater 10}, Woerden 10] uren. Op Dinsdag 23 October te Oouda, voor de gemeenten: Gouda 9 uren, op Woensdag 24 October Reeuwjjk 9, Stolwjjk 10}, Ouderkerk a/d IJsel 11, Krimpen a/d IJsel 11], Gouderak ’s nam. 1}, Berkenwoude 1], Haastrecht 2, Vliet 2J, Moordrecht 2] uren. Op Donderdag 25 October te Schoonhoven, voor de gemeenten: Krimpen a/d Lek 10 uren, Lekkerkeik 10], Bejg-Ambacht 's nam. 12], Ammerstol 1], Schoonhoven 2 uren. Op Vrjjdag 26 October te Zevenhuizen, voor de gemeenten: Waddingsveen 8} uren, Capelle a/d IJsel 9], Nieuwerkerk a/d IJsel 10], Bleiawjjk 11|, Moercapelle midd. 12, Zeven- veretoord op Kalnoky, omdat hij hunne I huiwn aam. 12} uren. naar aanleiding waarvan de voorzitter ning van den heer Johann Müller te een woord van leedwezen sprak over zijn Worms. Daarna werd de kiel gelegd voon u..m« aa eene schroefstoomboot, genaamd „Dria I Provinciën 2”’, dienende tot vervoer van passagiers, goederen en vee tusschen dezer gemeente vergunning te geven, de i ’s Hertogenbosch en Utrecht, voor reke- wijze van borgstelling, vroeger door den nino’ uon hoor n Van Wiin«n tA1 Raad bepaald, eenigszins te wijzigen, in zooverre uit een depót bij de Nederlandsche Bank van solide effecten ter waarde van f 45.000. By den Raad kwam in een voorstel van Burg, en Weth. om afwijzend te be schikken op een adres van eenige inge zetenen tot demping van een gedeelte van de Nieuwe Haven. ‘AinmerHtol, 24 Sept. Door den heer Burgemeester dezer gemeente is eene nieuwe algemeene politieverordening samengesteld, die thans na afkondiging in werking id getreden en waarvan aan heeren tappers een uittreksel is gezonden. Door heeren aandeelhouders der zalmzegenvisschertf „Stad Dordrecht” is besloten tot het wegbaggeren der plaat, I gelegen in het vischwater van genoemde visscherjj. De visscherij zal daardoor eene groote verbetering ondergaan. Dat de zangvereening alhier is eene groote behoefte voorziet, blijkt uit de deel name. Zondag 16 Sept. 11., toen de eerste zangles onder directie van den heer K. Klomp werd gegeven, was reeds een der tigtal in het schoollokaal aanwezig. BergrAiubaclit24 Sept. Gisteren middag had onder deze gemeente een treffend ongeluk plaats. Een aanvallig kind van 3 jaren wilde zich naar de weide begeven, om naar het paard te kijken, toen het zekerlyk misstapte en in de sloot geraakte, welke het eif van de weide scheidt. Toen het kind niet thuis kwam, werd er overal, ook in het naburige Ammerstol, gezocht, doch te vergeefs, totdat het eindelyk aan de moeder scheen voorbehouden het kind vlak achter hare woning te vinden liggen, doch helaas, verdronken! De smart der arme moeder laat zich beter gevoelen, dan beschrijven. ‘Berkenwoude, 24 Sept Tot groot ge noegen der boeren mogen nu zy, die geen mond- en klauwzeer onder het vee hebben, weer vee koopen, verkoopen en vervoeren. ‘Brandwijk, 24 Sept. Ook in deze ge meente heeft zich thans een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, by den veehouder L. Van de Giessen. Giesen Nleuwkerk, 21 Sept. Naar aanlei ding van Efeze 4:11 werd onze predikant Ds. G. Timmer Zondag morgen bevestigd. In den namiddag van denzelfden dag deed Zijn Eerw. alhier zyne intrede, met eene rede over Hand. 85. ‘Haastrecht, 21 Sept. Het tegoed der schoolspaarbank bedroeg op 1 Juli 1893 f 244,32. In 93/94 werd ontvangen f 216,90 en uitbetaald f83,44, zoodat het tegoed op 30 Juni '94 was f377,78. Voegt men daarbij de rente f9,52 over 93/94, dan is de geheele inleg op 1 Juli 1894 f387,30. Uoenkoop, 22 Sept. Heden morgen vergaderden aan „de Rolaf” de stemge rechtigde ingelanden van het waterschap Hoenkoop, om, in Vereeniging met stem gerechtigde ingelanden van den polder Vliet en Dijkveld, eene voordracht op te maken van drie personen voor de betrek king van voorzitter van het vereenigde waterschap „Hoenkoop, Vlieten Dijkveld". Tot le candidaat werd gekozen de heer J. A. Van Buma, burgemeester van Ben schop c. a., met 227 stemmen (De heer S. I. Cambier van Nooten, voorzitter van „Hoenkoop” bekwam 213 stemmen). Tot 2e candidaat werd gekozen de heer S. I. Cambier van Nooten voornoemd, met 239 stemmen. (De heer H. A. Montijn te Rozendaal, voorzitter van den polder Vliet en Dykveld, bekwam 227 stemmen). Tot 3e candidaat werd gekozen de heer H. A. Montyn, met 289 stemmen. (De heeren 1. C. Stalenhoef, Haentjens Dekker en K. SUle verkregen 136,32 en 9 stemmen). Uit deze voordracht zullen Ged. Staten van Zuid-Holland en Utrecht een voorzitter benoemen. Binnen 14 dagen na die benoeming zullen de voorz. van Hoenkoop en die van Vliet en Dykveld andermaal eene ver eenigde vergadering van stemgerechtigde ingelanden bijeenroepen tot de verkiezing van de overige (4) bestuursleden. Zoodra die bestuursleden in handen van den nieu wen voorzitter den eed hebben afgelegd, treedt het reglement van het vereenigde waterschap „Hoenkoop, Vliet en Dykveld” in werking. Uit het weiland van een onzer vee houders zyn eenige met borden voorziene palen weggehaald, welke daar geplaatst waren ter aanduiding van het mond en klauwzeer. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, doet ijverig onderzoek. Kinderdijk, 20 Sept. Van de werf der Gebrs. Jonker, scheepsbouwmeesters al hier, is heden met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaangenaamd grieven tegen Rumenié, vanwege de on dersteuning van de Rumeensche agitatie in Hongarije te licht had geschat. Kalnoky gaat echter van dezen stelregel uit, om daaraan niet te veel waarde te hechten en ze meer te beschouwen als letterkundige sportoefeningen van studen ten of andere lieden, die het meer te doen is, om er geld uit te slaan. Het is voor OoNtcnrjjk-IIoiiKnrjje veel waard, met Rumeuie op goeden voet te blijven en een krachtig optreden tegen Rumenié zou die vriendschap kunnen verstoren. De Hon garen zyn in de laatste jaren overgevoe lig en men kan licht begrijpen, dat zij den toon van den Minister niet aange naam vonden. Het einde echter was, zooals hierboven vermeld werd, dat de motie van vertrouwen werd aangenomen, mits Kalnoky krachtige maatregelen zal nemen, zoo dit noodzakelijk is. De altijd nog al prikkelbare Hongaren zyn niet tevreden over de groote schil derij, welke Munkaczy gemaakt heeft voor de vergaderzaal der Volksvertegenwoordi ging te Budapest, en wel, naar men ver haalt, om de volgende reden In de dagen van Arpad droegen alle Hongaren een vollen baard, alleen de slaven waren ge-e schoren. Ook zijn de inlandsche paarden’ klein. Op Munkaczy’s schilderij nu zit Arpad, de nationale held, met een glad geschoren gezicht op een groot krygsros. De Hongaren ergerden zich aan dien „slaaf op een Fransch paard”, dien zij niet als Arpad wilden erkennen, en zoo is het schilderstuk naar een gewoon mu- I seum verbannen. Merkwaardig is het, nu juist eene de putatie van Duitschers uit Pmlslscli- Polen (Poeen) bij Von Bismarck is gë- weest en daar de zaak.van den Duitschen kant is bekeken, te lezen van de ontvangst, welke men te Lemberg heeft bereid aan een groot gezelschap Polen uit Pruisen, die daar de tentoonstelling kwamen be zoeken. Men heeft van gemeentewege een groot feestmaal voor hen aangericht, en Prins Sapieta heeft bij die gelegenheid in een toast verklaard, dat de Polen, hoe -j en met inllchtinren voor radicale genezing Na ontvangst van <0 cent in postzegels toezending onder convert. Eduard Bendt, Brnii:cb«il| ■unelpndr. 8. W, I. VJJt KOOTM. Op Maandag 8 October te Vianen, voor de gemeenten: Tienhoven 9} uren, Ameide 9J, Leerbroek en Nieuw land 10, Meerkerk 10}, Hei- en Boeioop 10}, I^ksmond 10^, Ever- dingen 11, Hageetein 11}, Vianen 11} uren. Op Dinsdag 9 October te Gorinchem, voor de gemeenten: Noordeloos iO uren, Hoornaar 10}, Hoog-Blokland 10}, Bchoonrewoerd 10], Leerdam 11, Asperen 11}, Heukelum 11], Kediohem 's midd. 12, Arkel 's nam. 12}, Go rinchem 12} uren. Op Woensdag 10 October te Sliedrecht, voor de gemeenten: bliedrecht 10 uren, Oroot-Ammers 11}, Nieuwpoort 11], Langerak 's midd. 12 uren. Op Donderdag 11 October te Hardingsveld, voor de gemeenten: Hardingsveld 10 uren, Giesendam 11, Giesen-Nieuwkerk 11}, Goudriaan 11], Ottoland en Peursum 's midd. 12, Schelluinen 'snam. 12} uren. Op Zaterdag 13 October te Papendrecht, voor de gemeente Papendrecht, 9 uren. Op Zaterdag 13 October te Alblasserdam, voor de gemeenten: Alblasserdam 10} uren, Oud-Alblas 10], Molenaarsgraaf en Brandwgk II, Wgngaarden 11}, Streefkerk lij, Bles- kensgraaf c.a. 11], Nieu w-Lekkerland 's midd. 12 u. Voor de lichting 1895 der nationale militie zijn in de provincie Zuid- Holland samengevoegd de navolgende gemeenten Sêhiebroek met Overschie. Papekop met Hekendorp. Nieuwland met Lee i broek. Peursum met Ottoland. Brandwyk met Molenaarsgraaf. Het ontwerp van wet tot af schaffing der heffing van scheepvaartrech ten aan de oude sluizen op het Zederik- kanaal te Vianen, aan den Arkelschen Dam en te Gorinchem, dat met de ont binding der Tweede Kamer verviel, is thans andermaal geheel onveranderd aan geboden. Ten gevolge van de herstel ling der Korlaschbrug tusschen de stations der „Exploitatie Maatschappij” te Nieu- werkerk en Kapelle, op het baanvak Goyda- Rotterdam”, is eene hulpbrug gelegd, waarop de sporen in dier voege zyn ge plaatst, dat daarop, enkel spoor gereden moet worden. Alvorens de hulpbrug te passeeren, moeten alle treinen op circa 200 meter vóór de brug stilhouden. By de weesinrichting te Neer- bosch is dezer dagen uit Rotterdam Ui gekomen eene gift van f 1000 en van Öe Persia vereeniging te Amsterdam, f 200, terwijl by den directeur dier inrichting tevens inkwam eene gift van f 100 van Mr. Van N. van E. uit Zwolle. Er is weder volgens gewoonte een schietwedstrijd gehouden door de rijks veld wachters van het arrondissement Rotterdam, waaraan verbonden waren zes pryzen; de eerste prijs werd behaald door Van der Sljjdenryksveldw. aan den Hoek van Holland, de tweede prijs door den ryksveldw. Van der Straten, van Kralin- gen, de derde prys door den ryksveldw. W. Van Loon, van Krimpen a/d IJsel, de vierde door den ryksveldw. Blok, van Rozenburg, de vyfde door den ryksveldw. Van Keulen te Nieuwenhoorn, de zesde door den ryksveldw. Stigter te Gouda. ’By de uitgevers Dorsman Odé te Vlaardingen verscheen een nuttig boekje, nl. „Geschiedenis van het Konink rijk der Nederlanden van 1814-1894", door A. G. Van Dyk en P. F. C. Schaip de Visser. Ieder beschaafd mensch, die met zijn tyd mee wil leven, zal nu en dan wel de behoefte gevoeld hebben aan een beknopt overzicht van de geschiedenis van zijn land en koloniën der laatste jaren. In vage trekken staan ze ons voor den geest, die personen, die als staatslie den of anderszins een tyd lang op den voorgrond stonden die gebeui tenissen waarin wy zoo medeleefden; maar de tijd eischt thans zooveel van ons, de indruk ken volgen elkander zoo snel op, dat wij nauwelyks een oppervlakkig overzicht kunnen houden over het tydperk, waarin wij zelven leefden. Daarom mag de uitgave van bovenge noemd boekje met ingenomenheid worden begroet. In beknopten vorm (ongeveer 150 bladz.) geven de schrijvers een vol ledig overzicht van feiten en gebeurte nissen, van de handelingen van personen, zonder evenwel daarbij een oordeel uit te spreken. Het boekje zal, dunkt ons, ieder be langstellende in de geschiedenis van dezen tyd welkom zijnmaar in ’t byzonder hen, die voor de hoofdonder wij zersacte studeeren. De heer Kanon te ’s-Graven- hage schreef o. a. van het boekje (zie „Schoolwereld” 30 Augs. ’94)„Er wordt veel gegeven. En wat goeds ook, dunkt me, bovendien in zuiveren vorm en aan genamen stijl.” Benoemd tot onderwyzeres aan de school met den Bijbel te Gorinchem Mej. H. L. Engelberts, te ’sGravendeel. vertrek, met welke hulde de vergadering instemde. De Raad besloot den nieuwen ontvanger 1 passagiers, goederen rramonnl-a varrrnnnintr tn ffavan Ha i 'a Paifnoanhnai'h pn wijze van borgstelling, vroeger door den ^-Taald, eenigszins te wijzigen, in de borgtocht zal mogen bestaan leoöt bii de Nederlandsche Bank

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1