rUIHUKT Hittenwagen Ben BoeKje voor iedereen. geurige China Thee TEEKENSCHOOL Eenjarig Lot. ht Advertentiën. SCHOONHOVEN. KOETSIER. Dienstbode, Dienstbode. TE KOOP: GEBRUIKTE TILBURIE LEESBIBLIOTHEEK (H.-Ö.) VOEDING. 10000000000^ Ameide Dewerken Wageningen. ENGELCKE &C°., Hoogstraat 202, BEDDEN-, MATRASSEN- en Dekens-Magazijn. „DE NEDERLANDEN." 20% THEE 20°/o DEPOTHOUDERS TANDARTSEN W.J.enLionBlitz, Tandarts LÏON BLITZ Aan oude en jonge mannen Gouda, 24 Sept. De heer A,. K. Van der Garden, lid van den gemeenteraad alhier, heeft als zoodanig zgn ontslag in gediend. Dit ontslag staat in verband met een geschil, dat de heer Van der Garden, handelende uit naam van de stoombootonderneining Gouda- Botterdam, met het gemeentebestuur had over een voor het pakhuis dier onderneming ge plaatsten boom, welke gevaarlijk werd ge acht voor de veiligheid van dat gebouwtje. Dit is in betrekkelijk korten tijd de derde vacature in onzen Raad. - Zaterdag 22 dezer had de vergadering plaats der vereeniging van onderwijzers in het arrondissement Gouda. Na afdoe ning van eenige huishoudelijke zaken hield de heer D. Sonne eene rede over: „Een en ander over de spelling van Kollewijn c. s.", met welke voorstellen spr. gedeeltelijk kon medegaan. De groote meerderheid der vergadering bleek het eens te zijn met den heer Kiewit de Jonge, die meende, dat de onderwijzers het best deden eene afwachtende houding aan te nemen. De gedachtenwisseling zal in de volgende vergadering worden voortgezet. De heer A. Kars hield eene rede over „landbouwonderwijs op de plattelands- scholen". Na eene betooging van het nut van zoodanig onderwijs, kwam spr. tot de slotsom, dat het noodzakelijk was, dat genoemd onderwijs ten plattelande gege ven werd, waarmede zich de vergadering eenstemmig vereenigde. Ook dit punt komt, op verzoek, in de volgende verga dering weer in behandeling. Na afloop der vergadering namen velen deel aan den gemeenschappel ijken maaltijd. ■Gorincliem, 24 Sept. De heden alhier gehouden paardenmarkt muntte uit door een buitengewoon grooten aanvoer van paarden. Een gedeelte van de Arkelstraat, de geheele Haarstraat, Kruisstraat, achter den toren, tot in de Boerestraat, was met eene dubbele rij paarden bezet. De kooplust voor 't buitenland was echter niet groot, ondanks de aanwezigheid van vele Fransche en Duitsche kooplieden. Vier- en meerjarige paarden deden f.400 h f860, werkpaarden f200 k f260 en lf jarige f160 k f200. - De groote najaars- of herfstschouw langs de dijken van het hoogheemraad- „Da Alblasserwaard met Arkel de Zouwe" zal dit jaar worden op Dinsdag 2 October van Go rinchem langs de Merwede en de Noord, en van Ameide langs de Lek tot het benedeneinde der gemeente Nieuw-Lek- kerland. Op Woensdag 8 October zal worden geschouwd van Gorinchem langs de Noorder Linge, Bazel- en Zouwedijken tot Ameide. - De heer F. De Bruijn te Hoornaar is heden met bijna fUgemeene stemmen der ingelanden tot penningmeester van het waterschap „Groot gemeene land van Arkel en de Zes Molens" gekozen. 'Benschop, 24 Sept. Gisteren werd de beroepen predikant by de Herv. gemeente alhier, Ds. S. Van Daalen, van Reeuwyk, in ztjn dienstwerk alhier bevestigd door Ds. Hoek, van Oudewater,die voor deze gelegen heid tot tekst gekozen had Jes. 40:6-8. In de namiddaggodsdienstoefening hield de bevestigde voor een groote schare zyn intreê-rede naar aanleiding van 2 Oor. 47. By de intrede waren tegenwoor dig, behalve de consulent uit Lopikerkapel, de predikanten van Dselstein, Lopik en Jaarsveld. - Jl. Zaterdag had hier een droevig ongeval plaats. Een ruim 3-jarig zoontje van den vrachtrijder U. raakte al spelende in een sloot, waaruit het even later door de moeder werd opgehaald. De in alleryl ontboden geneeskundige kon niet anders handelaren meende echter, iLu nd door enkele aanwezige veehouders, ook hunno zienswp'ze aatt de regpering te moeten kenbaar maken, zoodat twee adressen zullen worden verzonden. -Haastrecht, 24 Sept. Het salaris' van den brievenbesteller is met f25-verhoogd. - In de gisteren-avond gehouden ver gadering van de rederijkerskamer „'t Ont luikende bloempje" alhier, zijn tot be stuursleden gekozen de heeren J. O. J. Kroon, P. Blanken, P. C. Muller, Joh. den Hartog en P. Verheus. •Haastrecht, 25 Sept. Volgens het gisteren-avond opgemaakte verslag van heeren directeuren der spaarbank alhier, waren er bi) het einde van het boekjaar in omloop 2 boelges van minder dan fl, 14 van fl—f 10; 104 van f 10—f 100; 68 van f 100-f 1000 en 6 van meer dan f 1000. In het geheel hadden er plaats gehad 248 inlagen en 96 uitbetalingen. - Ook in deze gemeente breidt het mond- en klauwzeer zich verbazend snel uit. Het aantal met „besmettelijke ziekte" voorziene borden, dat men hier ge plaatst vindt, bedraagt reeds over de 120. Sommige koeien lijden nog al aan de hoeven; ook in de lichtste gevallen echter zijn de koeien eenigen tijd uit de melk. Het droge weder der laatste dagen komt het zieke vee uitmuntend te stade. t 'Berg-Ambacht, 24 Sept. Aan de aan staande loting voor de nationale militie zullen alhier 84 jongelingen deelnemen, van welke er 9 wettige redenen tot vrijstel ling hebben opgegeven. - Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente steeds uit. Na de vorige opgave zijn door den Rijksveearts weder 16 nieuwe gevallen geconstateerd. Het aantal aangetaste veestapels is nu tot 86 gestegen. - De op Zaterdag j.l. gehouden pu blieke verkoop van puin enz. van het afgebroken raadhuis bracht in verschil lende perceelen ruim f101 op. 'Berg-Ambacht, 25 Sept. Dekerkeraad der Nederi. Hervormde gemeente alhier kan met blijdschap vermelden, dat in de godsdienstoefening op 16 Sept. één en in die op 28 Sept. twee gouden tientjes als buitengewone giften werden gecollecteerd. •Bleskensgraaf, 21 Sept. Het aantal lotelingen voor de lichting 1895 bedraagt voor deze gemeente 12, waarvan er 5 rede nen van vrijstelling hebben. - De door den raad dezer gemeente vastgestelde begrooting voor het dienst jaar 1895, bedraagt in ontvang en uitgaaf f1604,641. Goudriaan24 Sept. In eene Zaterdag 11. alhier bij den heer Trapman gehouden bijeenkomst van ruim honderd veehouders uit de Alblasserwaard, ter bespreking der maatregelen, die thans genomen worden b(j het heerschen van het mond- en klauw zeer, werd, nadat een voorstel van den Bond van veehandelaren, gevestigd te 'Streefkerk, om opstalling te verzoeken van het zieke vee In plaats van de thans voorgeschreven maatregelen, ernstig was bestreden, met bijna aigemeene stemmen besloten een adres te zenden aan den Minister van Binnenlandsche zaken, om- hem ter kennis te brengen dat vele land bouwers, wier vee niet aan een besmette lijke ziekte lijdt, noodeloos groote schade Inden en hem beleefdelijk te verzoeken, de voorschreven maatregelen zoo te willen wijzigen dat de belemmerende bepalingen alleen zullen gelden voor het aan mond- Het bestuur van den Bond van vee- Kamcrik, 22 Sept. De vacature bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zal wegens het vertrek van Ds. J. J. O. Van Toorenenbergen naar Genemuiden weder vervuld worden, daar Ds. P. Bongers, predikant te Zeven bergen, het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. Ds. Bongers is in 1885 beve'stigd als predikant te Ameide, en stond verrolgens teEemnes-buiten en sinds 2 Nov. 1890 to Zevenbergen. Krimpen a/d IJsel (Stormpolder), 24 Sept. Van de werf „de Hoop" van de heeren C. Van der Giessen Zonen alhier is met goed gevolg te water gelaten het yzeren Rynschip „Rosa en Afra," groot 500 lasten, gebóuwd voor rekening van den heer Julius Voerrmann te Neekargerach. Woordeloos, 24 Sept. Was deze ge meente tot heden nog niet door het mond en klauwzeer besmet, thans heeft zich een geval voorgedaan onder het vee van den heer Kon. •Steln, 24 Sept. Al de landbouwers woningen pryken thans met het bordje „besmettelijke veeziekte, mond- en klauw zeer". De landbouwers Kersseboom en Vergeer waren de laatste, die daarmede verrijkt werden. 'Slikkerveer, 24 Sept. Op de werf der firma Smulders, scheepsbouwmeester alhier, had heden-middag te 4 uren een droevig ongeluk plaats. Eenige jongens speelden dicht by een ponsmachine. Een der jongens, v. d. Waal genaamd en 15 jaar oud, greep een riem, die aan de machine bevestigd is en werd door de machine ge- Eer de machine stilstond, was de jongen reeds 30 k 85 maal rondgeslingerd. Hevig verwond werd hy er uitgehaald. De spoedig ontboden dokter kon slechts 'Stolwyk, 24 Sept. Alleen de waar schuwende borden herinneren hier nog aan het algemeen heerschende mond- en klauwzeer. De wachthuisjes en de hok ken, die gediend hebben tot afzondering van besmet vee, zyn Zaterdag jl. in het openbaar verkocht en hebben opgebracht de som van f250,55. Aan de loting voor de nationale militie, die plaats zal hebben op Woensdag 24 Oct. a. s. te Gouda, zullen uit deze gemeente 24 jongelingen deelnemen* „Hoeveel zouden er in Stolwyk nog wel vrij zyn?" Ziedaar eene vraag, die men byna dagelyks hoort doen, en waar- mêo men natuurlijk bedoelt: „hoeveel veehouders hebben nu nog geen mond en klauwzeer onder hun vee?" Welnu, ziehier het antwoord op die vraag. Van de 160 landbouwers zyn er tot heden slechts 19 vry gebleven, en - nog hoort men telkens van nieuwe aangiften. Het staat dus te vreezen, dat slechts zaer weinigen ongedeerd uit den stryd te voor schijn zullen treden. Tot op dit oogenblik zyn 18 koeien aan de ziekte overleden. •Streefkerk, 21 Sept. Aan de op den 13. October a. s. te houden loting voor de nationale militie, lichting 1895, zal uit deze gemeente door 16 jongelingen wor den deelgenomen, waarvan er 6 redenen van vrijstelling hebben. •Willige-Langerak, 25 Sept. Als een bijzonderheid kan zeker wel vermeld worden, dat de heer Joh. De Gier alhier vóór enkele dagen van hetzelfde stukje grond in zyn tuin voor de tweede maal in dit jaar aardappelen gemoid heeft. Een proelje van dat tweede gewas is ons ge bleken in alle opzichten uitmuntend te zyn. In de zalmsteken, alhier in de rivier geplaatst, wordt op den duur niet veel gevangen. Ook de visschers met dryfnetten vangen niet veel. In 't geheel konden ze nog slechts ongeveer een '15-tal zalmen bemachtigen. Wl veearts en klauwzeer geleden hebben, gezond ver klaard. De ziekte kan in deze gemeente als geweken beschouwd worden. Vtyngaarden, 22 Sept. De heer districts arts heeft de 11 runder Bij Kon. besluit is A. L. H. Ising te 's-Gravenhage benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. •—De gewone jaaryksche St. Bavo- schouw langs de dijken van de Krimpe- nerwaard zal op Maandag 8 Oct. a. s. 's morgens te 9 uren te Schoonhoven aanvangen en op Dinsdag 9 Oct. 's mor gens te 10^-uren van af Stolwykersluis worden voortgezet. Een bulletin van het Nieuws van den Dag meldt: Te Tjakra Negara is een kruitmagazijn des vyands door een granaat getroffen en ontplofte. In het hui3 van een voort vluchtigen Chinees is eene groote hoeveel heid kruit met slaghoedjes gevonden. Volgens geruchten is Mataram nagenoeg vernield. Duizenden pikols ryst zy'n verbrand. Ook te Xiakra is gebrek aan ryst. De secretaris Valette gaat naar Lombok. Voor de verbetering van de Nieuwe Maas tusschen Krimpen en Rot terdam is een bedrag van f 400.000 aangevraagd, ten einde te kunnen voort gaan met de opruiming van de Groene plaat, voorts voor den aanleg van de dwarskribben aan den rechteroever tegen over die plaat en om een begin te maken met de vorming van een nieuw vaar water boven die plaat. - De winterdienst op de spoor wegen zal 1 October aanvangen. De Groote Sociëteit te Gorcura heeft de goodo gedachte gehad de wanden haror zalen door den heer Th. Hoytema te laten versieren. Naar men oordeelt is de heer H. voortreffeiyk geslaagd in dit werk, waartoe zyn trant zich trouwens by uitnemendheid leent. Voor de rechtbank te Rotter dam stond Dinsdag terecht J. P., 27 jaar, schipper te Gouda, thans gedetineerd te Rotterdam, beklaagd van den 24sten Juli te Moordrecht moedwillig, na te voren het plan daartoe beraamd te hebben, zyn echtgenoot® J. v. d. lK. met een mes aan dé bovenlip een wonde te hebben toege bracht van ongeveer zes centimeter lengte. Uit het getuigenverhoor bleek dat be klaagde zich in den avond van genoemden dag omstreeks half tien had vervoegd ten huize zijner schoonouders te Moordrecht, waar zijne vrouw en zyn kind in huis waren. Hy stond daar te schelden en dreigde de deur te zullen tontrappen, als men hem geen toegang verschafte. Beklaagde's vrouw, het schelden moe, opende daarop de deur op een kier, die toen door beklaagde werd opengeduwd. Op dat oogenblik bracht hy zyne vrouw de genoemde verwonding toe. Het voorgevallene had plaats op den zelfden'dag, waarop beklaagd i door deze rechtbank was veroordeeld tot f 8 boete, subs, drie dagen hechtenis, wegens mis handeling van zyne vrouw. Beklaagde had zich tegenover getuigen uitgelaten in dezen geest, dat hy de boete zou betalen, maar dat men nog andere dingen zou zien, als hy zijn kind niét terugkreeg; en ook dat zijne vrouw geen rust zou hebben als zij het kftid niet afgaf, en dat hy op haar zou loeren. Uit de verklaring van den geneesheer bleek, dat de ver wonding niet van zeer ernstigen aard is Beklaagde ontkende zyne vrouw ver wond te hebben, gevende echter toe dien avond niet geheel nuchter geweest te zyn beschonken was hy echter niet. Het O. M. maakte uit de afgelegde ver klaringen op, dat bewezen was het ten laste gelegde en ook de voorbedachte raad. Met het oog op de vroegere veroordeeling vorderde het thans zes maanden gevan genisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. E. S. Hollander, wees de rechtbank er op dat beklaagde's vrouw hem had aangevallen door hem met een ketel heete koffie te werpen, hetgeen zy zelf in de instructie had bekend. Beklaagde had zich daarop verdedigd. De voorbedachte inad was volgens pleiter allerminst bewezen, daar dit bewijs niet te putten is uit de uit latingen, door beklaagde gebezigd. Pleiter wees er verder op, dat beklaagde de vol gende week, den dag waarop de uitspraak zou vallen, juist twee maanden in preven tieve hechtenis zou hebben doorgebracht, waardoor, hij geacht kan worden reeds voldoende gestraft te zyn. - Uit Beriyn meldt men: Het voornemen bestaat, voor alle Duit sche rivieren eene statistiek der zalm- visschery in te voeren, geiyk zy in Ne derland bestaat. Tot dusver wordt zoo danige statistiek daar te lande alleen voor de Weser bijgehouden. Nederi. Hervormde Gemeente van OUDERKERK AAN DEN IJSEL. Tot aanvulling van de mededeelinge onder bovengenoemden titel, voorkomende in Uw-blad van 12 Sept. 11., diene het volgende Gelijk reeds vóór de Hervorming de burgerlijke gemeenten Ouderkerk a/d IJsel, Krimpen a/d IJsel en Stormpolder één parochie vormden, zoo bleef ook in de Herv. of Geref. gemeente deze combinatie bestaan. In den kerkeraad hadden zitting twee ouderlingen van Ouderkerk a/d IJsel en één van Krimpen a/d IJsel, terwijl beide gemeenten ieder door één diaken werden vertegenwoordigd. Een predikants- beroep moest worden geapprobeerd door den Ambachtsheer van 0 en door dien van Krimpen a/d IJsel. In 1861 werd de combinatie opgeheven en Krimpen a/d IJsel en Stormpolder als zelfstandige gemeente erkend by Konink lijk Besluit van 2 Aug. 1861. De scheiding werd een voldongen feit door de verkiezing van een eigen kerke raad (9 Mei 1862), de inwijding van een eigen kerkgebouw (16 Maart 1866), en het verkrijgen van een eigen predikant (5 Aug. 1866). In de opgegeven naamlijst van predi kanten leze men: 10. Aegidius Van Binnevest 1705 (bev. 10 Mei)-1728, hier overleden (23 Dec.). Terwyl nog kan worden opgemerkt dat Georg. Alex. Lentfrinck en Willem Spie ring hier emeritus zijn geworden en G. Boer niet ontzet is, maar geschorst en zyn bediening heeft nedergelegd. Gemengd Nieuws. - Te Uselmonde deed zich het eerste geval van cholera voor en wel met doodelyken afloop. Een geval van cholera asiatica deed zich Zondag voor aan boord van H. M. monitor „Matador", liggende te Hellevoet- sluis. De kwartiermeester P. H. werd naar het marine hospitaal overgebracht en overleed daar binnen enkele uren. De monitor zelf wordt ter reede gedesinfec teerd en zal daar gedurende vyf dagen in quarantaine liggen. Het laatste geval te Hellevoetsluis dateert van 27 Augustus. Te Zaandam is weder een geval van cholera asiatica geconstateerd. De lyder is een besteller van de stoombooten „Alkmaar Packet*. Sedert Zaterdag is in de Ruhrhavens de cholera-contróle weer in kracht getreden. Te Oirschot hebben zich wederom 2 gevallen voorgedaan van cholera achti- gen aard. Twee knaapjes zyn plotseling overleden onder verdachte verschijnselen. Te Gorinchem is een ge huwde vrouw aan pokken overleden Een nieuw geval doet zich voor by een man, die naar het gasthuis gebracht is. In het geheel zyn er nu nog drie gevallen. Vrydag en Zaterdag z'yn van Krimpen a/d Lok twee personon, beiden woonachtig aldaar,- gevankelijk haar Rot terdam vervoerd. Deze inhechtenisne mingen moeten in verband staan met plaats gehad hebbende branden in die gemeente, by de firma's Speenhoff Co. Smit Co., J. Brons, Helieman en J. De Jonge. Na de instructie in de zaak van den moord, te Nijmegen gepleegd op don weesvader Konst, zijn de beide vrou wen op vrye voeten gesteld, terwyl Stel- brink, die bekend heeft de eenige dader te zyn, gevankelijk naar Arnhem is over gebracht. Te Venloo is'een jong meisje op den publieken weg doodgeschoten, waarna de dadef ook zich zei ven het leven benam. Omtrent dezen moord meldt men nader, dat de jonge dochter was de 18 jarige Maria Fritzen aldaar, welke in betrekkiug stond met zekeren De Kleine, sedert vier weken uit den militairen dienst ontslagen. De K. moet sedert dien tyj by de.moeder gehuisvést geweest zyn, en toen zyn geld verteerd was, wees men hem de deur. Zaterdag-middag trof d. K. het meisje aan, waarop hy 8 revolverschoten op haar loste, welke onmiddellyk den dood tengevolge hadden. Toen d. K. zyn dpel"bereikt zag. schoot hy zich zelve» in den mond en was ook weldra een lyk. De moordenaar .van de 18 jarige Maria Fritzon was Klaas De Kleine, oud 27 jaren, geboren te Mep- pel. Onbeantwoorde liefde schijnt de dryf- veer geweest te zyn. Te Zaandam hebben Vrydag- nacht eenige tot heden onbekende per sonen by den heer Arnold Meyer, horloge maker aan den Zuiddyk, ingebroken. Na met een door een zakdoek omwoelden steen een gat in een zijruit der etalage kast te hebben geslagen, hebben de dieven zich met 15 horloges verwijderd, alle waarschijnlijk zilveren remontoirs, waar van 4 voorzien waren van zyn naam. De heer Meyer was niet tegen inbraak verzekerd. De zakdoek is gevonden en aan het politiebureel gedeponeerd. Onder Bergschenhoek is gis terenavond eene groote boerdery afgebrand. Zaterdagmorgen 5 uur brak een felle brand uit in de stoomzagerij en kuiperij van den heer A. Berkelaar te Schiedam, die in eenige oogenblikken eene zee van vuur vertoonde. Aan bluséchen viel niet te denken. De belendende per ceelen behouden was het eenige wat ge daan kon worden. De moutery van „De Kraton", de oudste en grootste gist en spiritusfabriek van Schiedam, had het oen oogenblik zwaar te verantwoorden. Hot houtwerk begon te blakeren, ruiten en cementen lysten sprongen, een goot smolt af. Toch slaagde men er in het pand te behouden, voor dat schade van aanbelang was toegebracht Van de zagery en kuipery is niets over gebleven dan eene enkele droogloods en de romp van het machine gebouw. Een paard van P. te Wad dingsveen, dat gespannen was voor een melkwagen waarop zich Ps. vrouw en kinderen bevonden, werd op de Dorre kade te -Waddingsveen schichtig en ge raakte met den wagen te water, waaruit het eenigen tyd later dood werd opgehaald. Gelukkig hadden viouw P. en haar kin deren de tegenwoordigheid van geest, den wagen tydig te verlaten, waardoor mis schien wel ernstiger onheilen voorkomen - De landbouwer Theunissen te Hees, die Donderdag op zoo treurige wyze om het leven kwam, was ten sterf- huize zyns vaders te Neerbosch geweest, om aldaar by het lyk eene godsdienstige by eenkomst by te wonen, en keerde van daar naar Hees terug. By het uitstappen, vóór de stoomtram nog volkomen stilstond, is hy op de rails gevallen tusschen den eersten en tweeden wagen, en door den laatsten wagen overreden. Het hoofd was verpletterd, zoodat de dood-onmiddellyk volgde. Maandag-morgen is te Gouda de arbeider Jan De Pater by het halen van eenen boerenwagen aan den Goude- rakschen Dyk, van de kist gevallen en heeft zich nog al ernstig aan het hoofd Dr. Bakker Niemeyer vond het hem naar het gasthuis aldaar te laten brengen, hetgeen geschied is. Het ongeluk is hieraan te wy ten, dat De Pater de dissel kwyt raakte en geen stuur meer had. Het paard is spoedig gegrepen. - De ls.te luit. der huzaren Jhr. De Rotte, te Venloo in garnizoen, had tijdens de manoeuvres het ongeluk van het paard te storten, doordat dit met een zyner pooten in een kuil bleef hangen. De luitenant viel op het hoofd en werd vry ernstig gewond,welke verwonding nog verergerd werd door een slag van het paard. Zaterdag middag viel schip per J. Kanters, eigenaar van de twee- masterkast „Ora et Labora", thuisbehoo- rende te Werkendam en liggende met zyn vaartuig by do Hervormde Kerk te Sleeuwyk, terwyl hy over den boegspriet liep, te water. Waarschijnlyk heeft hij door zijn val ophet anker eene wonde aan het hoofd gekregen, ten minste één der knechts bespeurde bloed. Niettegen staande door de knechts alle pogingen in het werk werden gesteld om hun schipper te redden, mocht dit niet baten en verdronk hy voor hunne oogen. Hy laat eene weduwe met een kind na. Nader meldt men uit Sleeuwyk: Het lijk van den 82-jarigen schipper J. G. Kanters, gezagvoerder van de „Ora et Labora" is Zondag-morgen door Woudri- chemsche visschers onder toezicht der ryks- en gemeentepolitie van Woudrichem en Sleeuwyk met de zegen opgevischt op dezelfde plaats, waar de ongelukkige te water viel Eene gapende wonde van 2cM. boven de linker-slaap bewijst, dat Kanters op het anker terechtgekomen is en reeds bewusteloos moet geweest zyn, eer hy in het wator viel. Na schouwing van het lyk door Dr. v. Geytenbeek te Woudrichem is het naar Werkendam ver voerd, om daar begraven te worden. Kanters' vader verdronk indertyd, toen hy hem wilde redden. Vader en drie zoons zyn nu reeds verdronkenéén broer met zwemmen en een andere sloeg over boord en verdronk toen hy aan het pom pen was. Op het Molenpad te Haarlem woont een rentenier van xeventlg jaar, Pieter Van Oarato genaamd, met ijjne echtgenoot# Oieteron-naoht waien do oude lieden rustig en wel te bod, toen xtf plotseling door een vreemd geluid opschrikten Bjj het lioht van een klein lampje sagen xjj hoe een kerel «ioh door het opgeschoven raam naar binnen wrong. Van Oarste self had den tjjd nog om nit het bed te loopen naar de voorkamer, waar hjj een ruit insloeg en uit alle maoht om hulp schreeuwde. Intui hc-t lied gespruiten on op do vrouw nange- vallen, die sich soo goed vjj kon verweerde. Tot haar geluk raakte iu het snohte bed de kerel het evenwicht kwjjt en viel achterover, waarvan sjj gebruik maakte om te vluchten, do gang in en den tuin door. Met een vlug heid waarover sjj sich nu self vorbanst, wist juffrouw Van Garste op do schutting te komen en daar af te springen in don tuin van de buren. De hear Van Garate bad door sjjn roepen, dat tot ver in den omtrek gehoord- werd,' de buren gewokt. Ook de politie kwam uit de buurt aansnellen. Men kwam binnen, maar de inbreker, begr|)pendo dat sjjn plan mislukt was. had het haxrnpad gokoxen. Bjj het bed vond men een groot broodmes dat den kerel blijkbaar uit de hand was gevallen. Dit heeft de oude lieden bljjkbaar het leven gered, anders ware seker, althans de vronw, in een ommexieu vermoord geworden. De slaapkamer is geljjkvleert en komt nit op het bij do woning bohoorende tuintje, dat van uit het Tuinlanntja gomukkoljjk te bereiken is. Daar zjjn dan ook vootstappon gevonden. Waarschijnlijk is het dat do kerel helpers had, want toon de vrouw do gang doorvloog, meent sjj daar eeno gedaante te hebben geilen. De inbreker was eon groote kerel met een donker uiterlyk on grooten haard. Hy was blootshoofd en droeg oen bruin boeseroen, geen jas. Tot sjjn eventueelo herkenning s d kunnen bjjdragen, dat de oude lieden sgn stem hebben gehoord. Toen Vao Garste namelijk vluohtte, seide de kerel: „wacht maar, ik sal je wel krygen", waaruit volgt dat bjj wel degelijk van plan was moord te begaan en begreep, dat bjj, na de vrouw gedood te hebben, swakken ouden man gemakkelijk sot Van Garste heeft sioh hij hot de glasruit de pols eenigssius gekwetst. Het spreekt van self, dat bjj en sjjn vronw seer geschokt xjju door het gebeurde. In Mei 1892 is ook bjj hem ingebroknn. Daatyds sjjn er tal van voorwerpen van waarde gestolen, nu heeft de iubreker slechts een gouden dames- horlogo on een silveren heerenhorloge kunnen meenemen. Eigenaardig is het, dat de dieven toen langs denxeifden weg het huis sjjn ge naderd. Toen sjjn te erenwel niet door het raam der slaapkamer geklommen. Het achtergelaten broo imes is door een tapper in de llagestraat. Die persoon is niet to vindon. Wanneer men hem vindt (ea er wordt jjverig naar hem gezocht) dan hoopt gol.kki, De volgende t «bel i. .aroenrc- steld deer Cnmille Flaiemarion betreffende de uitgeren, per hoofd en per ja.r, roer oorlog «o roer onderwjjr, in eenige staten .an Earopai Oei leg. Onderwijn Fronkryk. f 10,- f 1,75 1,65 Engeland. 9,30 Nederland. 8,95 1,60 Saksen 5.95 0,95 Wurtembfirg. 5',95 0,95 Beieren 6,95 L30 Pruisen 5,10 I.?5 Rusland 5,10 0,07} Denemarken 4,40 8,85 Italië 8,80 0,90 België. 8,45 1.15 Oostenrijk s 0,40 V 0,80 Zwitserland. 2,05 8.10 Zaterdag hadden een paar jongens van omstreeks 14 jaar op het Damrak te Amsterdam de aardigheid om langs de kleederen der voorbijgangers te strjjken met een stok, waaraan een spons was vastgemaakt. De slachtoffers werden echter spoedig gewaar, dat men niet te doen had met een kwajongensstreek, doch met verregaande baldadigheid. De spons was namelijk gestoken in salpeterzuur, waardoor in de kleederen een gat werd gebeten. Een dame kreeg de spons zelfs in het gezicht en het scherpe zuur ge raakte in een der oogen, dat zij waar schijnlijk zal moeten missen. De daders ontkwamen ongemoeid. -In het zuiden van Gelderland wordt in den laatsten tijd eene nieuwe wijze van varkensmesten toegepast, welke hierin bestaat dat men de varkens droog meel, zonder bijvoeging van wat ook, te eten en helder water te drinken geeft. De op deze wijze gemeste varkens worden spoedig vet, en het spek er van onder scheidt zich door buitengewone hardheid. Reeds sinds langen tijd worden op vele plaatsen in Duitschland de varkens op boven omschreven wijze gemest. Acht dagen geleden had de heer J, M. te Dtreeht vijf eenden uit Friesland ontvangen, en denkende dat zij gekortwiekt waren, liet hg ze vrg loopen. Den volgenden morgen waren .zij ver dwenen, en eenige dagen later kreeg hij i weer op zyn ouc teruggekomen. in Friesland was - Mietje, de hond krabt weer aan de tuindeur. - Neen, mevrouw! 't Is de keukenmeid die aan haar vrijer schrijft STADSNI EU WS. ^rhnnnhnuoii oc wviivuiiiiuvonbo oepiomuer. •- De surnumerair by de directe belastingen, de heer C. J. Postel, die ge durende vyf maanden het kantoor der ryks-belastingen heeft waargenomen, zal op Zaterdag 29 Sept. a. s. dit kantoor overdragen aan den benoemden ryks- ontvanger, den heer Lobry van Troosten- burg de Bruyn. Met ingang van 80 Sept a. s. is de heer Postel belast met de tijdeiyke waar neming van het rijksbelastingkantoor te Woerden. Op Zaterdag 15 Sept. jl. hield de afdeeling Schoonhoven e. o. van het Ned. Ond. Genootsch. hare gewone, maan- deiyksche vergadering in het Heeren- Logement. De heer H Cransberg, openbaar onder wyzer alhier, leidde in het onderwerp: „De geschiedenis op de lagere school." Spreker stelde twee vragen: a. Is ge schiedenis op de lagere school noodig? b. hoe moet het gegeven worden? i Spreker begon met de argumenten, die de tegenstanders gewooniyk aanvoeren, op duidelijke en afdoende wyze te weer- leggen en ontvouwde daarna de redenen, waarom hy de geschiedenis op de lagere school wenscht te behouden. Op boeiende, geestige wyze stelde hy het nut van ge schiedenis helder in het licht. Hoe moet het gegeven worden? Geen opsomming van dorre namen en feiten, maar door het schetsen van toestanden de ontwikkelingsgeschiedenis van het menschdom nagaan oorzaak en gevolg van vroegere toestanden nagaan en toe passen op het heden; maar vooral doen uitkomen de rampen door den oorlog te weeggebracht en het heilzame van scheids- rechteriy'ke uitspraak in geschillen helder in het licht stellen. De bijdrage werd geleverd door den heer J. Terlouw, openbaar onderwijzer te Gou driaan. Spreker had tot onderwerp„Het dynamiet óf de ontplofbare stoffen van den nieuweren tyd". Op boeiende, leerrijke wyze gaf spreker ons oen overzicht van de samenstelling der verschillende ontploffingsmiddelen, die vroeger en thans zyn uitgevonden. Ver der deed hy uitkomen de nuttige diensten die zy bewijzen aan bouwkundigen, in- genieurs, mijnwerkers enz., maar ookwelk gevaarlijk middel zy zyn in handen van personen, die met geweld de maatschappy willen omverwerpen en door hun vree- seiyke bommen hunnen evenmensch van het leven trachten te berooven. Er werd besloten om „het rapport over een gewenschte herziening der Wet op het Lager Onderwys" te behandelen op een buitengewone vergadering. Als lid heeft zich aangemeld de heer P. Van Ryswyk, openbaar onderwyzer te Langerak b/z Lek. Op het Hofland, in de wei den van J. Van Ryn en W. Lexmond, is onder het vee mond- en klauwzeer ge constateerd door den heer H. Anker, plaatsv. districts-veearts te Oudewater. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 24 September 1894. Afwesig net kennisgeving de heer J P. Niekerk. Voorsitter de heer Mr. A. D. H. Kolff. De notulen worden geiesen en goedgekeurd, na eene opmerking van den heer A. Van Lomwei, dat de notulen niet geheel weergeven wat hg gesegd heeft omtrent het maken van een bazalt- kade, en na mededeeling van den heer J. J. Lazonder, dat het uitbrengen van sjjne stem bjj de behandeling van het onderwerp „baxalt- kade" niet surrer was, daar hy sioh eene andere wjjte van behandeling had voorgesteld. Als ingekomen werd door den voorsitter lor tafel gebracht: 1°. De rekening van het Burgerlyk Armbe stuur over 1898. 2*. Een vertoek van het Burgerlyk Armbe stuur om de subsidie over 1894 van f8200 tot f 8900 te verhoogen. 8°. De begrooting van het Burgerlyk Arm bestuur voor 1896, waarbjj eene subsidie van f 4000 wordt gevraagd. 4°. 1 tekening van de Dienstd. Art. Sohutterjj over 1898. 6S. De begrooting voor de Dienstd. Art. Sohutterjj over 1896. 6°. Een versoek van A. Kruyt, onderwjjser, waarbij een eervol ontt-lag uit sjjue betrekking gevraagd wordt tegen 1 October a. s. Aangezien de verordening segt dat twee maanden te voren het verzoek tot ontslag moet worden gedaan, ontstond over het versoek eenige discussie, waaraan de heeren A. Vermejj, C. Van Wiilenswaard en A. J. Overdjjkink deelnamen. Ten slotte werd met aigemeene stemmen het voorstel aangenomen van den voorzitter, om het eervol ontslag too spoedig mogelyk te verleenen. Aan de orde werd gesteld het intrekken van een vroeger raadsbesluit, waarbjj de jaarwedde van de ondeiwjjzers op School 1ste soort was geregeld en het opnieuw vaststellen van die jaarwedde op f 626 en na één jaar dienst op f 660, welk besluit met aigemeene stemmen werd goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld het rapport def Commissie van Financiön op de rekening der gemeente over 1893 De conclusie van het rapport strekt de rekening goed te keuren in ontvangsten op f 46 968,66j en in uitgaven op f45.276,40, sluitende met een batig saldo van f 1688,161. Twee opmerkingen waren in het rapport op genomen: een omtrent het straatvuil, indertyd door de werkverschaffing verarbeiden waaromtrent men gaarne rekening sag, en een omtrent de gelden, nitgetrokken voor de dienstdoende schut terij. De voorsitter gaf sjjne verwondering te kennen over de eerste opmerking, die toch niet te ontleenen was uit de rekening of uit de stuk ken by de rekening beboorende. De heer J. J. Lazonder stond verbaasd dat dit puut niet vooraf behoorljjk by Burg. en Weth. wus af gehandeld. De heer P. Ureup seide dat het van een aigemeene bekendheid was dat het vuil niet was verantwoord en drong, al moest het verrekend worden met verrichten arbeid door de werkverschaffing, op afdoening aan. Met aigemeene stemmen werd besloten inlichtingen te vragen aan de vereeniging. De heer J. G. Doesburg besprak de weinige opbrengst van de belasting op de honden, m weerwil sulk een groot getal honden op het kohier voorkomen. De heer C. Van Wiilenswaard braoht eene uitgaaf ter sprake van f 16 voor kosten by ge legenheid van de loting dor Nationale Militie en meende dat die kosten niet behoorden te zyn voor rekening van de gemeente. Ook de heer P. Ureup was het hioromtrent eens, daar de beeren voor de loting behoorlyk verblyfkosten genoten. De voorsitter en de heer J. J. Lazonder be weerden dat de hoffelykheid medebrengt dat onse gemeente behooriyk de hoeren recepieert en het elders ook geschiedt, hetgeen be- twist werd door den heer C. Van Wiilenswaard, die echter naar aanleiding van een verzoek van den heer J. J. Lazonder in gebreke bleef de namen der gemeenten te noemen, waar men die hoffelykheid niet in het oog hield. De voorzitter verstrekte de gevraagde inlich tingen en seide dat de aanmerking omtrent de sohuttery te pas kwam bg de behandeling van de rekening der scbuttery. De rekening werd daarna goedgekeurd met één stem tegen, die van den heer C. Vfn Wiilenswaard. Aan de orde word gecteld het rapport der Commissie van Fabricage op het adres van W. Den Hoed en andore bewoners van de Koestraat, waarby verbetering van het rioolstelsel werd gevraagd. De conclusie van het rapport was, llat de minderheid voorstelde afwyzend op het verzoek te beschikken, teiwyl de meerderheid voorstelde een overdekt rioQl te maken. Omtrent dit pnut volgde eene discussie, waarby de heer P. Greup seide dat hg reeds meermalen had gezegd, dat hy niet voor gesloten riolen was, uit het oogpunt van hygiene, doch daar de bewoners volhouden met vragen om een riool, soo sou hy er zich niet verder tegen verzetten. De beer A. J. Overdjjkink zal zich niet tegen een riool verzetten, doch de aansluitingen uit de woningen moeten ook behoorlyk overdekt sjjn en die aansluitingen moeten geschieden voor rekening van de partioulieren. Da heeren J. J. Lazonder en A. Vermejj seggen, dat de Raad vroeger een afwyzende besohikking heeft genomen en hot terugkomen op ten genomen besluit niet voldoende gewettigd is. Do heer A. J. Overdykink amondoerda het voorstel van de meerderhoid der oommissio en stelde voor, een overdekt riool te makon onder voorwaarde dat de bolanghebbende eigenaren der woningen sioh verbinden aan te sluiten met overdekte of gesloten zy kanalen. Dit geamendeerd voorstel werd aangenomen met 7 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Mr. J. K. Van Weel, A. Vermogen J. J. Lazonder. Vervolgens kwam aan de ofde het rapport der Commissie van Fabrioage op het adres van A. Okhujjzen, waarbjj gevraagd werd een riool te mogen maken onder de bestrating der Ver lengde Lopikerstraat. De conclusie van het rapport strekt oni gunstig te besluiten onder eenige bepalingen, hetgeen do raad met 9 tegen 1 stem goedkeurde. Tegen de heer A. v. Lomwei. Vervolgens werd aan de orde geste)d het concept besluit af- en oversohryving tot een bedrag van f 1316,26j. In omvraag gebracht weid dit met aigemeene stemmen goedgekeurd. De voorsitter deelde mede dat by de beste ding voor de bazaltkade het minst is ingeschreven door den heer Streefkerk te Ameide, voor f497, aan wion onder hoogere goedkeuring het werk werd gegund. De heer A. Vermejj informeert naar het plan van den kaaimuur en of er een trap in komt. De heer A. v. Lom wel segt, als er plan staat om een rollaag op den muur te metselen, het beter is die er af te schoppen, want iu het vooijaaf is die er tooh afgevrpren. Verder segt hy, dat de heer P. Greup iu de openbare vergadering gezegd beeft dat het de schuld van den heer Kedeker was dat de vorige kaaimuur bedorven is, en toen heeft ZEd. gezegd: „Zeg bet eens in syn gezicht en dat durft ge niet"; „En nu is het my gebleken dat bet ook laster was, en daarom zeg ik nog eens: trekje woorden in, die ge in het publiek gesproken hebt." De heer Greup geeft te kennen dat nooit gezegd te hebben, wel dat de heer Kedeker, als hy wat spoediger dien vorigen kaaimuur had afgewerkt, het geval met dien muur had kunnen voorkomen. De voorsitter stelt aan de orde het benoemen der verschillende Raads-commissiSn. Daartoe overgaande worden benoemd: Contmissie van Fabricage: De heerou C. Van Wiilenswaard -CLs., voorzitter, A. Kuylenburg en J. G. Doesburg. Commissie vau Financiën: De heeren Mr. J. K. Van Weel, voorsitter, A. J. Overdykink en C. Van Wiilenswaard CLs. Commissie voor Verordeningen met strafbe dreiging: De heeren N. Kooiman en I'. Greup. Commissie voor Verordeningen zonder straf en voor Verzoekschriften De heeren Mr. J. K. Van Weel, voorzitter, N. Kooiman en A. J. Overdykink. Commissie voor de TeekenschoolNa eene opmerking van den heer Lazonder, of, na het Teekenonderwys door de Nyverheidsvereeniging verder wordt voorbereid, wel eene Raadscom missie noodig 'TWir-wellicht twee commissiën workzaamzfta, werd besloten, aan gezien het Teekenonderwys nog steeds onder toezicht der gemeente staat, eene Raadscom missie te benoemen. Daartoe overgaande, werden benoemd de heeren N. Kooiman, voorzitter, P. Greup en J. J. Lazonder. Stembureau: De heeren P. Greup en J. P. Niekerk, met bepaling dat de vervanging door de leden van al' de jongsten in leeftyd zal plaats hebben. De heeren A. Van Lomwei en A. J. Overdykink dringen er op aan dat spoedig de concept-verordeningen voor marktgelden en hoofdeiyktn omslag bjj den Raad zullen be handeld worden. Hierop ging de Raad over in eene besloten vergadering, ter behandeling van de bezwaar schriften tegen dpn aauslug van den boofdelyken omslag en de belasting op de honden. He heropening van de vergadering wordt medege deeld, dat afwyzend is besloten op de bezwaar schriften tegen den hoofdelyken omslag vanD. Groenevold, C. Vermey, A. Van der Leun en Th. Van der Sluys wat betreft den aanslag van een hond en dat Th. Van der Slugs en C. A- Van Wamel zyn gebracht in de 3de klasse ad f 7,20 en D. Van der Ree vun het kohier is geroyeerd. Na het vragen van inliobtingen door den heer A. Van Lom wel omtrent den waterafvoer en het planten van vruchtboomen inde Halve Maan, door den beer A. Vermejj omtrent bet onderhoud van de sluisdeuren en den heer A. J. Overdykink omtrent het veizamelen van water- mest, benevens liet betoogen der noodzakelyk- heid van aanvrage tot het leggen van een riool door den heer A. Vermey, werd de ver gadering gesloten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. I.tkktrktrk, 1894. Mijne Heeren 1 Wilt zoo goed zgn 't volgend stukje als ingezonden in uw blad te plaatsen. „ONBEGRIJPELIJK". De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer veroorzaakt in deze omstreken groote moeilijkhedenwelke voor zeer ernstige zaken moeten doorgaan, doch meestal meer op dwaasheden gelijken. Zoo heeft men in Oppertuit een stuk land van den heer C. Van der Graaf Hz. en een stuk van den heer J. Oskam Wz. op de volgende manier afgeheind Besmet Vee Af heining. Ledig stuk Wetering. En indien ik goed ben ingelicht, is de afheining geschied met het doel, dat het besmette vee niet uit de wetering zal kunnen drinken, opdat het water in ge noemde vaart niet besmet worde. Nu is myn vraag: „Zal nu het water in de wetering toch niet besmet worden door het water uit de slooten welke in verband staan met de wetering?" Mij dunkt, men behoeft geen uitgebreide kennis te hebben om dat te begrijpen. Daarom (nog eens, indien ik'goed ben ingelicht) raad ik hun, die met dergelijke zaken belast zijn, wel aan, er een prak tisch man bij te "nemen, die beter met zulke dingen op de hoogte is dan zij, die met zoo'a beetje theoretische kennis rond dwarlen. Een Landbouwer. Vervolg der Nieuwstijdingen. §- Gedurende de week van 24 tot en met 30 Sept. a. s. moet aan alle post- en hulpkantoren nauwkeurig aan- teekening worden gehouden van het aan tal dienstbrieven, dienstbrief kaarten en dienstpakketten, verzonden door het ge meentebestuur ter plaatse, daaronder ook te begrijpen de stukken uitgaande van de burgemeesters, wethouders, ambtenaren van den burgerlijken stand, gemeente secre taris en gemeente-ontvanger, voor zooveel aan dezen vrijdom is verleend. In de hoofjplaatsen der provinciën is bovendien afzonderlijk aanteekening te houden van het getal dienstbrieven, kaarten en pak ketten, uitgaande van het provinciaal be stuur, waarondey zjjn te verstaan de Com missaris der Koningin, do Provinciale en Gedeputeerde Staten en de Griffiers dier Collegiën. Bij gelegenheid van een huiselijk feest werd aan ruim 200 werk lieden van de touwslagerij der firma N. A. W. Hoos te Kralingen in eene der zalen in „den Doelen" te Rotterdam een aangename dag bezorgd. Het feest getuigde van eene goede verstandhouding tusschen personeel en patroon. De Prins-Hendrik-gtichting te Egmond aan-Zee heeft van den heer Mr._ R. Van Harencarspel te Malden eene gift' ontvangen van f 1500, ingevolge den wensch door wijlen zijn zoon, den heer Roeland Van Harencarspel, in leven civiel- ingenieur en adj. inspecteur bij de staats spoorwegen. Omtrent den gezondheidstoe stand van Dr. A. Kuyper meldt men uit Brussel, dat het verloop in de jongste week zeer gunstig was. De ziektever schijnselen weken geheel, de koorts hield op, do nachten werden rustiger, en er is thans nog slechts sprake van herstel van krachten. Een reconvalescentie, die echter nog maanden duren kan. Het „Leidsch Dagblad" be vat een waardeerend artikel over den pas te Leiden overleden Mr. Dr. P. Romeijn, die, na in 1887 tot conrector der latijnsche school te Gouda te zijn benoemd, 6 jaren later rector aan de latijnsche school te Gorkum en in 1866 directeur der rijks- hoogere burgerschool te Middelburg werd, welke betrekking hij tot 1878 bekleedde. Dit artikel bevat tal van juiste bijzonder heden, blijkbaar geschreven door iemand, die van den levensloop van den afge storvene nauwkeurig op de hoogte was. Dr. Romeijn heeft vooral in den tijd toen hij rector te Gorkum was, vele leerlingen gevormd, die ook later nog met hem in betrekking bleven staan, zeer aan hem gehecht waren en met smart de tijding van zyn overlijden hebben vernomen. Niet het minst was dit het geval met hen, die het voorrecht hebben genoten tot zijne huisgenooten te behooren, en in wier dankbare herinnering zijne voor treffelijke leiding nog voortleeft. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Langeruigeweide de heer H. Criellaard te Schoonrewoerd. •Ameide en Tienhoven, 25 Sept. De vangst van zalm met drijfnetten en kant zegen is hier de laatste dagen zeer ongunstig geweest. Ook in dé steken wordt weinig meer gevangen. "Lekkerkerk, 24 Sept. Het zal zeker zeer velen in deze gemeente genoegen doen te vernemen, dat onze herder en leeraar Ds. A. Van Oosten, wiens eervol emeri taat 30 Sept. dus Zondag e. k. ingaat, zich in staat gevoelt op dien dag een afscheids woord tot zijne gemeente te sprefcn. De godsdienstoefening zal aanvangen'ten 10 ure en zal eerst geleid worden door Ds. Van Langeraad, die de leerrede zal uit spreken. Daarna hoopt Ds. A. Van Oosten op te treden, om afscheid te nemen van zijn gemeente en vrienden en met dank zegging en gebed de godsdienstoefening te besluiten. 'Tieiihoveii, 24 Sept Het mond- en klauwzeer is heden weder onder een nieuwe koppel vee uitgebroken, namelijk van den landbouwer H. Spek alhier. BEURSBERICHTEN. pC. 24 Sept Nederi. Werk. Schuld. 2J 93 Dito dito3 101 Dito ditoSi 102 Hong. Obl. 1889. 4i 103 Dito in zilver. 4[ 83J Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 80 Dito Feb. Aug. 6 80J Dito zilver Jan.-Juli. 6 80j Dito Apr. Oct. 5 79 Portugal, Oblig. 8 28 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 96 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 99{ Dito Obligatieleen. 1880. .4 96 SpanjeBuitenl. Perp. 4 67 Dito Binnenl. Perp. 4 67 Egypte Oblig. 18764 103{ Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .3 62} Gr. Russ. Spw. 5pC. aandeel. 141 ,V Russ. S. K. Chk.-Az.500h2000M. 4 97} Dito Orel Griasi. 500 k 2000 Mk. 4 97 J Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 104{ Dito Zuid-West Spoorw.-aand. 5 67 J J Centraal-Pacific. Oblig. 6 101} Loten Amsterdam f100. 8 112 Loten Rotterdam8 109,'g Antwerpsche loten 1887. 2J 108} Hong. Loten 1870. 124 Theis8-loten4 118 Oostenr., Aand.4pC. fl. 250,1854. 122 Dito 6pC.fl. 500,1860. 120 Dito fl. 100, 1864. 159i Rusl. Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 156} Dito 1866144} Aand. loting Madrid8 41} Aand. Turkije met lot 1870. 3 31} MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 24 Sept. Ristarwe f6,75 6,90, roode dito f6,— k 6,25, witto dito f 6,25 k 6,40. Inl. rogge f 5,- k 5,10. Aangevoerd 138 runderen, 2 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 493 biggen. Prijzen: zware kalf koeien fl70.& 190, kalfvaarzen f 140 h 150, melkkoeien f 140 k 160, lj-jarige ossen f90 110[ guiste vaarzen f90 k 110, pinken f60 a 80, gras kalveren f 85 45, nuchtere kalveren f10 k 14, vette varkens 18 k 21 ct. per half kilo, biggen f5 k 13. Boter 58 k 62 ct. per half kilo; eieren f 1,20 a 1,30 per 26 stuks; kippen f0,55 0,70 per stuk. f6,- tot f7,20, goede en mindere qual. f5,50 tot f6,60. Rogge f2,75 tot f4,60. Rotterdam, 24 Sept Aangevoerd 190 vette runderen, - magere dito, 98 vette en graskalveren,- nuchtere kalveren, 2082 schapen of lammeren, 412 varkens. Prijzen Vette runderen le qual. 70 ct., 2e qual. 64 ct., 8e qual. 66 ct.kalveren le qual. 85 ct.2e qual. 75 h 65 ct. schapen le qual. 60 ct., 2e qual. 54 ct., alles per kilpvarkens loqual. 40 ct., 2e qual. 39 ct, 8e qual. 88 ct. per kilo. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd vader CORNELUS GERRIT VAN DEN BERG, betuigen wy onzen hartelijken dank. Uit aller naam Wed. C. G. VAN DEN BERG- VAN DRUNEN. Stolwijk, 24 Sept. 1894. De COMMISSIE uit den Gemeenteraad, voor 't Teekenonderwys alhier, geeft bij deze kennis, dat zy tot inHchrUving van Leerlingen zitting zal houden in het Schoollokaal, ingang Zeventerzijde, op Maandag 1 October aanst., des (middags van 12 tot 1} uur. Ook leerlingen in naburige gemeenten woonachtig zullen worden aangenomen, voor zooverre voor hen plaats beschikbaar zal zijn. Het Onderwijs omvat het Hand-, Orne ment- en Bouwkundig Teekenen. Het Leergeld bedraagt 12} Ceut per week, doch gratis voor on vermogenden. De Commissie, - N. KOOIMAN. Schoonhoven, J. J. LAZONDER. 25 Sept. /1894. - P. GREUP. Iemand, goed kunnende ryden en zeer vertrouwd met paarden, zoekt met No vember of eerder eene betrekking als Brieven franco aan S. DE JONG Jz. te Haastrecht by Gouda. Mevrouw HATTINK te Nieuwerkerk a/d IJsel* vraagt met 1 November een eenvoudige van goede getuigen voorzien en van de P. G. Tegen November of eerder GEVRAAGD eene flinke Adres: Mejuffrouw HEHEWERTH Schoonhoven. Een in goeden staat zijnde met KAP en een dito BOERENWAGEN met broeden loop, bij C. STOPPELENBURG, Wagenmaker te Lekkerkerk. TE KOOP AANGEBODEN een goed onderhouden (Brik op veeren met kap) met ruimen bak, bijzonder geschikt voor Bakker of Win kelier, by J. P. KASTELEIN, Bakker te Polsbroek. van S &\V. N. van NOOT EN, Schoonhoven, Leesgeld 5 Cts per deel. Catalogus 5 Cts. Voor één jaar vast op 8 pCt zes maanden 2} Met veertien dagen op vragen s „2 drie 1 Koopt en verkoopt effecten en Coupons. Incasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend van 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kan looi'. DE DIRECTIE. zyt niet direct ziek, maar zyt ontzenuwd en hebt De oorzaak is gebrekkige voeding Een degelijk middel tot herstel is I de meest volmaakte, plantaardige i 9 Te Schoonhoven verkrijgbaar by P. SANTMAN. STARING'S LIJST van alle Binnen- en Buitenlandsche MatenGewichten en Munten, zoowel de vroegere als die van den tegenwoordigen tijd, met hunne onder linge vergelijkingen en herleidingen, bene vens vele andere opgaven en berekeningen, die iedereen dagelyks te pas komen. Derde, herziene en vermeerderde druk. In linnen band. Prijs 90 Cents. Bij alle Boekhandelaren te bekomen. De BURGEMEESTER van maakt bekend, dat de van OUOS VERMAARDE aldaar zal gehouden worden op Het MARKTGELD bedraagt voor Paar den 10 en voor Veulens 5 Cent. De Burgemeester voornoemd, DE KLEUN. Notaris KERKHOVEN te Wer kendam zal Zaterdag 18 October 1894, des namiddags 2 uur precies, in do Herberg van C. RIJKERS, aan den Sasdyk, onder publiek VERKOOPEN: Voor den Heer Jb. Kalis Kz. 7} Hectaren LOTBAND to SleeiiwUk, buitendijks, van af het hooiland tot aen hoek, in 3 perceelen. Aanwijzer: P. DE MAN te Sleeuwük. Voor 't Oudland van Altena. 2 Hectaren LOTBAND, aan den Ouden dijk, buitendijks, onder Wondrlchein. 2\ Hectaren LOTBAND, op de Broek- sche waard, onder Andel. Aanwijzer: de Heer A. SMITS Az. te Woudrichem. Voor de Familie A. B. van Tienhoven. 3 Hectaren LOTBAND, op „de Nes", onder Dewerken. Aanwijzer: GOVERT VISSER te Wer kendam. Voor den Heer A. Versluis. De LOTBAND op Kloppenwaard onder Dewerken. Aanwijzer: J. DAMEN te Dewerken. Voor Mejuffrouw, de Wed. R. Koonings. 1| Hectare LOTBAND, op de Galeij- waard, onder Werkendam. Aanwijzer: C. A. KOONINGS te Wer kendam. Voor den Heer D. Pieck. 1 II., 70 A., 30 C. LOTBAND, in Giessenbroek, onder Giessen. Aanwijzer: JAN KAMPSTEEG aldaar. Voor Mej. Wed. J. de Jager. 4 Hectaren LOTBAND aan het Buiten waardje en in het Steurgat, onder Werkendam. Verkoop by inschrUving van 3} Hec taren uitmuntend gewassen éénjarig Lot, staande naby de Steenfabriek van G. J. MIJNLIEFF te Biljetten onder couvert, waarop ver meld: „Inschrijvingsbiljet", worden franco ingewacht vóór of op Donderdag 4 Oct. e. k.als wanneer de opening zal plaats hebben v.m. 11 ure, op de fabriek. Inlichtingen geeft de Steenovenbaas. IMP Handel in HOUTEN en IJZEREN LEDEKANTEN, WIEGEN enz. VERZEKERINGSBANK Maatschappij van Levensverzekering, gevestigd te ROTTERDAM. Voor den verkoop van WORDEN SOLIEDE gevraagd tegen 20 provisie. Fr. Brieven, onder lett RKB, aan het Bureau van dit Blad. Nicuwcndyk 241 eerste huis v/d Dam, AMSTERDAM. is eiken Dinsdag van 11 tot 2 uur te consulteeren in het HEEREN-LOGEMENT te Schoouhoven. Te Consulteeren op Maandag, Woensdag en Vrydag, van 10-3 uur, Markt 154. Gouda. wordt de zdoeren verschenen bekroond# nieuwe boek uitgave aanbevolen van den Med.-Baad Dr. MÜUer over j(tnaw- en q&mIZuA/- <£rfe6e/ met inlichtingen voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 «ent In postzegels toezending onder couvert. Eduard Bendt, Brisnzckwiii.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 2