ND, ing met Goudri- ■1 ND. Zaterdag 6 October. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht r LOT. LOOPING )0W. aria ROOSENDAAL op V*ry dag 5 voorm. 11 uur, N°. 1514. D0D. roning fAS. r ak. I incheni. IHOUT EEN- 1ASSEN 'ELD ovember en DE 3mber1894. VELD ber 1894; IK mber 1894. im, lectaren DR1E- e Linge. FEN, KOOP: t Brieven van een Oudgediende. L BUITENLAND. BINNENLAND. l te IJseelstein. zou ik VAN JiOOTE». o S. &W. N. VAN NOOl'EN te Schoonhoven, Uitgevers. te bekomen ten i Notaris VAN >ór of op Woena* len Heer L. DE van ruim drie )T, staande op iarden voor den de Wed. VAN IE en no. 1. i den peilmolen. iben •}jvlng ongeveer degen naby de i. JANSSEN d. H. VAN ES e van de Wed’, openbaar veilen 50 C. jurd tot 1 No ling c. a. tot voor den jaar- en de Een- 8 voor f 60,— (BIER VAN Lopik zal zyn koopingen van houden SMWOVBM COURANT. jiljetten franco nenadag 10 Oc- Steenfabrikant i by G. VAN j te Asperen. ra S. W. N. e Schoonhoven verhoog ing, de D. BOLLE te M. COHEN te •r. KOSTER te L.E srse perceelen 51-, HOOI- en AND, benevens lenkoolaan- [ijïïiftort, ren, 41 Aren, ctober 1894 ten 2 ure, zal FIS te ERPACHT: staande in zern achter Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Igdere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, landing franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-nrfteSddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. doel deze, dat er niet in zijn opgenomen degenen, die het radicaal van onderwijzer bezitten, al hebben zij piet aan een Kweek school, doch aan normaallessen of een bijzondere instelling hun opleiding ont vangen. Ook zij voldoen aan de vereischten, alleen constateert hun acte niet dat hun kennis van de Fransche en van de Duit- sche of Engelsche taal voldoende is. Die eischen zullen, het is mij van goederhand verzekerd, niet hoog worden gesteld. Ik zou dus wenschen, dat voor onderwijzers, niet van een Kweekschool afkomstig, mits aan de overige voorwaarden beantwoor dende, de gelegenheid werd geopend een voudig een aanvullingsexamen voor de vreemde talen te doen, en dat hiertoe een termijn werd vastgesteld om zich voor alsnog aan te melden. Doch laat ons verder gaan. Aan de- gen^Q, die aan het toelatingsexamen heb ben voldaan, wordt een bewijs (model B) uitgereikt; zy, wier redenen van vrijstel ling zijn aangenomen, verkrijgen een ander bewijs (model D). Maar daarmede verbindt men zich volstrekt niet om onmiddellijk in dienst te treden als lid van het Reserve kader, dus als aspirant-vaandrig. De dienst verbintenis kan later geschieden, te allen tijde; men heeft zich dan slechts schrif- telyk aan te meldeti bij den commandant van het regiment infanterie of vesting artillerie zyner keuze. Eerst moet men dan een geneeskundig onderzoek onder gaan, voor hetwelk men zich heeft te wenden tot den plaatselyken- of den gar- nizoens commandantde gunstige bepaling is nog gemaakt, dat den vrijwilliger voor het Reserve kader vergunning kan worden gegeven, in dienst een bril te dragen. Zijn er nu jongeliedenin de termen van vrijstelling van het examen vallende, die geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen van onder wijs in den wapenhandel, dan is er voor hen nog een uitkomst, mits zy niet ouder zyn dan 17 of 18 jaar. Zij kunnen vóór 1 Januari een na examen in dat vak af leggen, en dus, nu overal weer de vrij willige exercitiën zjjn begonnen, mits zich wat haastende, daarmede klaar komen. Wel staat in de circulaire dat deze vrij gevigheid geldt voor hen, die aan het toelatingsexamen deelnemendus zich daartoe vóór 30 Sept, hebben aangemeld, doch ik twijfel niet of zij zal ook toegepast worden op de jongelieden, voor wie ik thans eigenlijk schrijf, de van het examen vrijgestelden. Men vrage het slechts aan den hoofdofflcier van het reserve kader. De aanvraag voor toelating behoort te geschieden door den vader of den voogd van den belanghebbende, of door den last gever van dien vader of voogd; in het laatste geval moet overgelegd worden een notariëel opgemaakte machtiging om als lastgever op te treden. Voor de aangifte is een formulier aangegeven, dat ik hier, voor het gemak met namen ingevuld, overschrijf De ondergeteekende, Johannes Harmsen, wonende te Zuiderveld, heeft de eer ter kennis te brengen van den hoofdofflcier voor het reserve kader, dat zijn zoon Wil lem in aanmerking wenscht te komen voor eene vrijstelling, zich uitstrekkende over de vakken a tot en met ff van het programma van examen, bedoeld bij art. 1 van het Koninklijk Besluit van 10 Sep tember 1894 No. 29. Hij verleent voorts toestemming aan zijnen voornoemden zoon om eene ver bintenis aan te gaan om den staat ge durende den tijd van zes jaren als vrij williger voor het reserve kader te dienen. Is de aangifte gedaan door de moeder voor haar zoon; of door den voogd voor zijn pupil, dan is een kleine wijziging noodig, die ik overbodig acht nader aan te duiden. Treedt een ander persoon als gemachtigde op, dan krijgt zij een kleine uitbreiding in het begin, als volgt: De ondergeteekende enz.wonende te enz. ingevolge de hiernevens gevoegde nota rieel opgemaakte machtiging ten aanzien van den na te melden minderjarige voor den lastgever optredende als vader (of voogd), heeft de eer ter kennis te brengen van en wat daar verder volgt De kennisgeving moet vergezeld gaan van de volgende stukkendie niet ge zegeld behoeven te zijn, met uitzondering van de hierboven vermelde notariëele machtiging 1. «De geboorte-acte van den aspirant. 2. Een verklaring, af te geven door den burgemeester der gemeente waar de aspi rant woont, dat deze ongehuwd is. 8. Een verklaring, waaruit blyktdatde aspirant is ingezetene van het Rijk, over eenkomstig art. 15 der wet van 19 Aug. 1861 (Staatsblad No. 72) betrekkelijk de nationale militie. (Ook bij den burge meester aan te vragen.) 4. De stukken welke aanspraak geven op vrijstelling van het examen. Zooals men ziet, zijn de formaliteiten hoogst eenvoudig en tot het allernood zakelijkste beperkt. Nog iets. Wanneer menna in het Eer dan ik gedacht had en zelfe g&- wenscht heb, zie ik mij verplicht, Mijn heer de Redacteur, in mijn nieuwe hoe danigheid van emeritus landsverdediger voor uwe lezers op te treden. Liever had ik nog eenige weken het Stilzwijgen bewaard, alvorens dit eerste epistel in zee te sturen. Immers, ik be grijp levendig, dat uw lezers, bij het bekend gemis van belangstelling onzer landgenooten voor militaire zakeneen eigenschap welker bestaan ik slechts con stateer, doch die ik geenszins toejuich, er niet bijzonder op gesteld zyn dat twee maal achtereen een soldaat een beroep komt doen op hun aandacht: zoo nu en dan en met lange tusschenpoozendat is al wèlletjes. Ik heb evenwel een verontschuldiging, daar ik iets, dat spoed vereischt, te zeggen heb over het Reserve kader. Met die instelling dweep ik- zou ik haast zeggen, als die uitdrukking niet wat dwaas klinkt in den mond of in de pen van een man met grijzende haren, geboren toen Koning Willem I nog leefde In myn schat ting is zy een uiterst gelukkig gevonden middel óm jongelieden, die om welke reden dan ook bezwaar hebben om persoonlyk op de gewone wijze hun dienstplicht by de nationale militie te vervullentoch plaats te doen nemen in de rij der man nen, op welke in tjjd van nood voor de landsverdediging kan gerekend worden; een middel, om de plaatsvervanging, van welke wij niet schijnen verlost te kunnen worden langs den natuurlijken weg der wetgeving, een langzamen, schoon niet ontfidigen dood te dóen sterven; om ons leger op een, voor de schatkist weinig bezwarende wyze te voorzien van het boven alles onmisbare element, waarvan we in tyd van vrede volop genoeg be zitten, doch bij onverhoopt oorlogsgevaar onmiddellyk een belangryk tekort zullen hebben, namelijk een geoefend, voor z(jn gewichtige taak volkomen berekend kader van officieren, onderofficieren en korporaals. Ik wil niet in herhaling treden van hetgeen ik een jaar geledentoen het Koninklijk Besluit tot instelling van het Reserve kader verschenen is, tot aanprij zing en opwekking heb gezegd. Dus - ter zake, en medegedeeld wat my thans tot schrijven dringt. Voor mij ligt een circulaire, aan HH. Rectoren van Gymnasia, Directeuren van Hoogere Burgerscholen, Rijks kweekscho len voor Onderwijzers en andere Hoofden van Onderwys gezonden door den Luite nant-Kolonel, hoofdofflcier van het Reserve kader, den heer J. Van Dam van Isselt. Hoe Z.HoogEdelGestr. mijn adres heeft kunnen uit vinden, weet ik niet, doch dat is zyn zaak. De mijne is thans, op het geen in het stuk staat, de aandacht te vestigen. Vooreerst wordt in herinnering gebracht, hetgeen men reeds uit de meeste bladen heeft kunnen vernemen, dat nu voor het eerst een toelatingsexamen zal gehouden worden, en wel op 30 October a. s. en zoo noodig op volgende dagen. Aanmel ding voor dat examen moest hebben plaats gehad vóór 30 September, by genoemden hoofdofflcier, te Utrecht gevestigden die teririjn is verstreken; het was niet mo gelijk er vroeger over te schrijven. Ik kom dus aandragen met mosterd na den maaltijd? Volstrekt niet. Wel is het nu te laat voor degenen, die nog nooit eenig examen hebben afgelegd, van wie dus nog moet worden uitgemaakt, of zy de voor de toe lating vereischte kundigheden in voldoende mate bezitten, en ik hoop dat de liefheb bers zoo wijs zijn geweest, den vogel niet over het touw te laten wippen; maar zooals men weet, worden er ook vrijstel lingen verleend voorhen, die bewijzen kunnen door een ander examen blijk ge geven te hebben, in die theoretische vak ken genoegzaam onderlegd te zyn. Dezen kunnen zich ook na 30 September aan melden, maar dan natuurlijk ook liefst zoo spoedig mogelyk. Voor het verkrijgen van die vrijstelling is vooreerst noodig het bezit van het mi litair getuigschrift, als bewijs dat men met voldoenden uitslag heeft deel genomen aan de vrijwillige wapenoefeningen, die sinds geruimen tijd in onderscheiden ge meenten van ons land zijn gehouden. Bovendien moeten zij met gunstigen uit slag hebben doorloopende derde of een hoogere klasse van een Hoogere Burger school; de 4e klasse eener Ryks-kweek- school voor onderwijzers; of toegelaten zyn tot de 4e of hoogere klasse van een Gymnasium, van een Hoogere Bui gerschool of daarmede overeenstemmende inrichting van openbaar of bijzonder onderwijs. Er is, naar myn bescheiden meening, nog een kleine leemte in deze bepaling, die wellicht aan de opmerkzaamheid der militaire autoriteiten is ontsnapt. Ik be- bezit te zijn gekomen van het bewys B voor de geëxawrtne^RB^f D voor de vrijgestelden;- eaflMLbinwths by het reserve-kader is toegalaten vóór de in schrijving voor de militie, dan wordt vrijstelling van den militiedienst toege kend. Treedt iemand toe na de inschrij ving, dan moet hij zijn gewone miiitie- plichten volbrengen, wanneer hij bij de loting een dienstplichtig nummer trekt Het is daarom een groot belang dat jon gelieden, in 1876 geboren, vóór 1 Januari 1895 toetreden. En nu, heer Redacteur, geloof ik alles gezegd te hebben walde circulaire in meer beknopten vorm vertelt. Mijn eerste brief is wat lang geworden, en, ik moet erken nen, een beetje droog. Maar de belang stellende lezer zal zich daaraan, wil ik hopen, niet ergeren. Ik moest zakelyk zyn, ter wille van de duidelijkheid. Mocht ik door mijn schrijven er iets toe hebben bijgedragen, sympathie en medewerking op te wekken voor een instelling, van welke ik de beste verwachtingen heb, omdat zy overeenstemt met het beginsel, den militairen dienst te maken tot een volkszaaken het Nederlandsche leger tot een inrichtingwaarin alle klassen der maatschappij zyn vertegenwoordigd, en elke de plaats inneemt, waar zy het nut tigst kan zyn voor de heilige zaak der vaderlandsche weerbaarheid. Overzicht Terwyl het op de Japansche scheeps timmerwerven een gehamer en geklop van belang is, om de onklaar geraakte oorlogsschepen weer zoo spoedig mogelyk zeevaardig te makenblyfc men in China haast werkeloos. Tegenover het krachtig en kloek optreden der Japanners maakt het gebeuzel en de besluiteloosheid der Chineezen een alleronaangeuaamstén in druk. Het eene Japansche leger van plan zijnde, de Chineesche gravenstad Mukden te be zetten, rukt snel voorwaarts, heeft reeds de grens van Mantschourye bereikt en de grensstad Heichow bezet. Het andere leger, 80 35.000 man sterk, verliet in een aantal transport schepen Herirhima en zal nu vermoe- deiyk op de hoofdstad Peking afgaan. In die stad heerscht op ’t oogenblik een zeer onaangename stemming, daar do Chineezen, door de Japanners terdege getuchtigd, deze kastyding wederom over brengen op de by hen inwonende vreem delingen en dit heeft in Peking al heel erg plaats. Ja, zelfs de eigen Regeering geldt die vijandige stemming en naar men allerwegen hoort beweren, zal, wan neer de Japanners tegen deze stad opruk ken, zjj zonder moeite in vyandelyke handen vallen, zoo groot is de onbe trouwbaarheid der soldaten! Tot bevelhebber van het Pei-Yang- legerkorps in Mantschourye, hetwelk dus Mukden tegen de Japanners zal hebben te verdedigen, is Generaal Sung benoemd. Dezer dagen verwacht men de onttro ning van den Chineeschen Keizer. Z. M. wil afstand doen ten behoeve van zyn neef den zoon van zyn oom, Prins Kung, die dan dadelyk vredesonderhandelingen met Japan zou aanknoopen. De onder - Koning Li-Hpng Chang van niets meer of minder verdacht wordendedan van geheime verstandhouding met Japan, zou dan vervangen worden door Generaal 3eng Tsing. In Londen (Engeland) schijnt men al gemeen te gelooven, dat de Japanners het gemunt hebben op het ryke eiland For mosa, daar de laatste overwinningen de eerzucht der Japanners sterk hebben aan- gemoedigd en hen mogelyk zullen opwek ken eene grootere onderneming op touw te zetten dan de bezetting van Korea. Bovendien is het klimaat van Formosa meer geschikt voor de bewoners van Japan. Vrijdag jl. werd onverwachts de Brit- sche Ministerraad bijeengeroepen. Sir Wil liam Harcourt, de Minister van Financiën en de Minister van Oorlog Bannermann moesten er uit Parijs voor overkomen, terwijl Lord Rosebery van zijn buitenver blijf uit Schotland moest terugkeeren. En wat was de reden, welke deze plotselinge wisseling van gedachten noodzakelyk maakte? Het is nog niet bekend. Men noemt: de staat van zaken in China; verschil van gevoelen met Frankrijk over de nog steeds onbesliste koloniale ge schilpunten (Siam, Congo) enz. De burgemeester der Fransche stad Nimes is in gezelschap van een advocaat en den ondernemer der stierengevechten aldaar, naar de hoofdstad gegaan, om den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, het verbod in te trekken, van stierengevechten te houden, eindigende met den dood der dieren, gelijk het volk wil. Wil de Regeering van Nimes niet eene uitzonderingmaken? De Minister verklaarde, dat zulks onmogelijk was; de wet is van algemeenen aard en moet door iedereen gevolgd worden. en klauwzeer onder het rundvee gestegen tot honderdzeventien. be veestapel van den vedHouder M. Oskam Jz. werd in deze week niet weinig vermeerderd, daar eene zeug niet minder dan 22 jongen ter wereld bracht. Bodegraven, 2 Oct. Op de kaasmarkt werden heden aangevöerd258 wagens, te zamen 16.280 stuks, wegende 68.190 kilo; prijs le soort Goudsche f22} 25, zwaardere f 2e soort f 19 21; hier onder 14 wagens Derby-kaas, prijs le soort f23è24}, 2e soort f20 f21}, 40 wagens Edammer kaas, prijs le soort f28 h f 2e soort f22 f 24}. Handel matig. 'Brandwijk. 3 Oct. Tengevolge het niet aangeven van het heerschen der veeziekte mond- en klauwzeer onder hun vee, zyn in deze gemeente verbeurd ver klaard by den eenen veehouder 12 en bij den ander 1 stuk runderen. Goudriaan, 1 Oct. De begrooting dezer gemeente, dienst 1895, is vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 3923,50}. De kosten van het lager onderwijs werden geraamd op f1785. 'Goudriaan3 Oct. Het tractement van den gemeente-veldwachter alhier is ver hoogd tot f300. Aan de tongblaar is in deze gemeente - een koe overleden en er zijn twee nieuwe gevallen aangegeven. Aan de loting, welke voor deze ge meente zal plaats hebben op Donderdag 11 Oct. a. s., zullen 5 jongelieden deel nemen, waaronder 1 een vrijstelling wegens broederdienst heeft. 'Haastrecht, 5 Oct. De Eerwaarde heer Th. Jansen, kapelaan aan den Groenen dijk onder Hazerswoude, is benoemd tot kapelaan te O verveen bij Haarlem. Gisteren-morgen ging de dienstbode van den landbouwer J. Bik met den knecht melker). Ieder liep aan ééne zijde van het welland. De meid door de duister nis en het bruine kroos in de sloot misleid, geraakte te water. Zij riep om hulp en onmiddellyk snelde de knecht te hulp. Hjj kon haar niet spoedig krijgen en toen hy haar uit het water haalde, was zy reeds een lyk. Onmiddellijk werd de hulp van Dr. Idenburg ingeroepen, doch hy kon de levensgeesten niet opwekken. In de gisteren avond gehouden huis houdelijke vergadering van de vereeniging „Tot nut en genoegen” werd in plaats van het bedankt hebbend bestuurslid, den heer A. Scheer, benoemd de heer A. F. M. Dupper. De overige bestuurs leden werden herkozen. ‘Krimpen a/d Usel, 4 Oct Door een twintigtal jongelui is het voornemen op gevat alhier eene rederijkerskamer op te richten. §Nieuw-Lekkerland, 4 Oct. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier door Ds. E. C. Gravemeyer te Go- rinchem. Oitoland, 1 Oct De begrooting dezer gemeente, dienst 1895, is vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f3722,60. De kosten van het lager onderwys zyn geraamd op f1705. "Ouderkerk a/d Usel, 3 Oct In de heden avond gehouden raadsvergadering is de gemeente-begrooting voor 1895 door Burg, en Weth. aangeboden, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 14821,25*. Van P. Goudriaan zyn deze week 6 jonge varkens aan de tongblaar bezweken. De ziekte heerscht blijkbaar onder alle vee. In de Nesse, Kromme en Zyde is thans geen enkele hoeve meer onbesmet. 'Polsbroek, 4 Oct By een onzer land bouwers heeft het mond- en klauwzeer geen enkele zyner beesten gespaard. Koeien, pinken en kalveren, geiten en schapen, alles werd doof de ziekte aangetast. Ofschoon we den almanak-herfst hebben en frisch weertje tusschenbei, maakt onze lieve landjeugd nog druk ge bruik van de „baden”. Zaterdag tuimelde een 8 jarig dochtertje van Van den H. alhier uit een schouw in een diepe we tering en gisteren maakte een kleine schip perszoon een onderdompeling in den Kerk vliet. Gelukkig daagde voor de eerste drenkeling een redster, voor den tweeden een redder op. 'Stolwijk4 Oct. Door het bestuur van den polder „Stolwijk” heeft II. Zaterdag de verpachting plaats gehad van het riet gewas en het vischwater van dien polder. De rietverpachting bracht op f322,50; de visschery f 113,50 plus f 112 van gedeel ten, die ondershands verhuurd werden. Een gedeelte, dat de beide vorige jaren f180 had opgebracht, werd nu opgehou den, omdat het te weinig kon opbrengen. De huurtyd van het visch water loopt van 1 Oct 1894-1896. - Binnen betrekkelyk korten tyd zal de kom onzer gemeente eene verbetering ondergaan, waarnaar door velen reeds lang reikhalzend was uitgezien. Van hooger- hand is nl. verlof ontvangen om het oude kerkhof, dat zich vlak naast de kerk be vindt en sinds 1870 niet meer gebruikt werd, met den grond gelijk te maken. Met ingang van 1 October is de le luitenant adjudant J. Vervloet, van het le regiment vesting artillerie, belast met een cursus in de krijgswetenschappen aan de pas aangestelde officieren van ge zondheid by het militair hospitaal te Utrecht. De heer F. De Lijster, die by Kon. besluit benoemd is „tot heemraad van den polder Oost Uselmonde, kwam niet op de voordracht van ingelanden voor. Daarop waren geplaatst de heeren H. Kooyman, A. De Waard en P. De Raadt. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag J. J.arbeider te Lopik, wegens stroopery gepleegd met behulp van een vaartuig, tot drie dagen hechtenis. Vrijgesproken werd M. P., zonder be roep te Rotterdam, beklaagd geweest van diefstal van een horloge te Gouda. Volgens de Stet. no. 231 is pensioen verleend aan H. Seton, onder- wijzer aan eene openbare lagere school te Bodegraven, f356. Mej. L. E. Saton te Bodegra ven, die aan de Leidsche kweekschool met goed gevolg is opgeleid, heeft eene benoeming ontvangen als hoofd der ge meente-bewaarschool te Wormerveer. Er waren niet minder dan 48 sollicitanten. Voor de onlangs te Sliedrecht nieuw gestichte Chr. Geref. Gemeente is een kerk in aanbouw, met ruimte voor 400 personen, wélke in het begin van Nov. a. s. in orde moet zijn. 'Amcide, 3 Oct In de heden alhier gehouden vergadering van de afd. Ameide, Tienhoven e.o. van den Nederl. Protes tantenbond, is door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan en door den secretaris verslag uitgebracht over het afgeloopen dienstjaar. Gekozen tot afgevaardigde naar de a. s. algemeene vergadering te ’s Bosch, de heer J. L. De Jongh en de beide aftredende bestuurs leden herkozen. Het fonds voor armenbedeeling, wanneer die eventueel noodig is, is in het afgeloopen jaar weder niet onaan zienlijk toegenomen. ‘Beuschop, 4 Oct. Een koe van den landbouwer G. Lekkerkerker alhier is gisteren aan mond- en klauwzeer gestor ven en onder politietoezicht begraven. Verscheidene koeien hier lijden niet weinig aan de klauwen. 'Berg-Ambaclit, 3 Oct. Sinds ons vorige bericht is het getal, door den districts- veearts geconstateerde gevallen van mond- Te Marseille zijn 8 Italiaansche anar chisten gevat, die deel uitmaken eener bendt>/wc«te der pottric Was aangewezen als een aanslag op het Italiaansch Con sulaat aldaar beramende. Men verwacht nog meer inhechtenisnemingen. Keizer Alexander III van Rusland is, naar van ambtswege gemeld wordt, tnet zyne gemalin en verder gezin eergister avond uit Spola naar de Krim (Gatschina) vertrokken om, overeenkomstig den raad zyner geneesheeren, in verandering van lucht genezing voor zyn kwaal te zoeken. De Servische „Pretendent”, Prins Kara- georgewitch, heeft zyn recht op de kroon van Servie, als een andere Ezau, verkocht aan zfin jongeren broeder, doch niet voor zulk eene kleinigheid als het slachtoffer van Jakob’s hebzuchtmaar voor een half millioen roebels (950.000 gld.). Zoowel de Oostenrgksclie als de Hon- gaarsche Delegatie hebben de begrooting van Buitenlandsche Zaken aangenomen, vergezeld van een votum van vertrouwen in de vredes politiek van Graaf Kalnocky. De zittingen der Portugeesche Cortes zyn door den Koning met eene troonrede geopend, waarin herinnerd werd aan de goede verstandhouding met de verschillende natiën, uitgezonderd met Brazilië, ofschoon toch op het oogenblik onderhandelingen hangende zyn, die hoop geven op een bevredigende oplossing. Door de Regeering zullen ontwerpen worden ingediend tot verdere ontwikkeling der Koloniën. De financiëele toestand wordt beter. De tarieven der tolkantoren zullen herzien worden. Eerst over eenige weken zal de Kamer van Afgevaardigden geconstitueerd zyn. Te Constantinopel (Turkije) moet weer cholera heerschen. Reeds weiden ver scheidene menschen ten grave gesleept. In Aziatisch Turkije zyn thans de benden oproerige Armeniërs- vernietigd (exterminés). De Mohammedaansche be volking is getrouw gebleven. Een christen-berichtgever had voor dezelfde mededeeling allicht andere be woordingen gekozen. Een onlangs uitgebroken werkstaking onder de baggerwerklieden van het Suez- kanaal duurt nog steeds voort, en zij neemt een bedenkelyken keer. De hoofdingenieur Lemaqon is te Ismailia doodgeschoten, vermoedelyk door werkstakers.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1