THËB. Newel tas, Markt, naast „De Waag", N°. 1515. 1894. Woensdag 10 October. BRANDSMA, AMSTERDAM. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht eurige China Thee Ml AaMto: •l e Andries Kruijt. !O°/0 THEE 20% DEPOTHOUDERS G.DOESBURG TE SCHOONHOVEN belast zich met het: TANDARTSEN w J«en LionBlitz, Nieuwendyk 241 eerste hals v/d Dam, AMSTERDAM. Landarts LION BLITZ eiken Dinsdag van 11 tot 2 uur te isulteeren in het HEEREN-LOGEMENT Schoonhoven. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. Aan oudo en jonge mannen wordt de looeven rerschenen bekroonde nieuwe boek uitgave aanbevolen van den Med.-Raad Dr. MttUer over Eduard Bendt, >rinick«il|. COUDA, nemen gelden deposito: t 1 dag opvragens a 2 ®/0 langer termijn op overeen te komen ■oerwaarden en desverkiezende tegen •nderpand in fondsen; uit die waterloopen, die zeer vermoedeljjk anen, 1 C. Spelt. J. O. van der Rest C. Spelier. SCHOONHOVERSGHE COLT. f 8795. 7989. ’- 7832. 7750. - 7676. 7583. 7575. - 7470. 7465. 7460. 7385. 7190. 7179. Voor den verkoop van WORDEN 8OLIEDE gevraagd tegen 20 °/e provisie. Fr. Brieven, onder lett. RKB, aan het reau van dit Biad. TRADt MARK. I I. die alle zich bevinden aan openbare water loopen en is het hoogst waarschijnlijk, dat huwelijk toch niet zulke verschrikkelijke dingen zijn. t In Hongarije is een merkwaardig man overleden, Vaszary Kovacs. Aanvankelijk was hij een populair tooneelspeler in het komisch genre. Later bedacht hij een andere bezigheid. Tegen een kleine ver goeding droeg hij, bij begrafenissen, het houten kruis dat steeds in den stoet wordt medegevoerd. Maar de acteur ging er nooit uit. Toen hij als kruisdrager by Kossuth’s begrafenis fungeerde, trok hy aller aandacht door zyn fladderend wit haar, witten baard en theatrale houding. In de laatste 20 jaren sliep hy in zijn lijkkist en daar is hy in gestorven ook. Op 13 Sept. jl. is te Merced, in Cali- fornié, een poging aangewend, om de stad door brand te vernietigen. Mettusschen- poozen van een kwart of half uur ont stonden op verschillende punten, tot 12 raaien toe, branden, meerendeels in stallen en schuren, waarin men, voor zoover ze niet totaal zijn afgebrand, stukken phos phorus, in natte doeken gewikkeld, vond, als bewijs van de moedwillige brandstich ting. De stedelijke overheid heeft dien tengevolge bevolen, dat alle personen, die geen werk hebben of geen middel van bestaan, Merced moeten verlaten. Toch is men niet gerust; de eigenaren van groote boerderijen zijn bevreesd voor her haling van de poging der tot hiertoe on bekend gebleven daders. De nachtwach ten zyn versterkt. De werkstaking der baggerlieden aan het Kanaal van Suei wordt zoo ernstig, dat de Maatschappij by de Fransche Re- geering bescherming harer eigendommen moet hebben aangevraagd. De comman dant van den Franschen kruiser „Troude”, die voor Port-Said ligt, zou zich gereed houden tot het ontschepen van troepen, wanneer zulks noodig iriocht blijken. 't Behoeft niet te worden gezegd, dat dit lichtelijk tot bedenkelyke complication met den Engelschen bezettingstroep zou kunnen leiden. •open en verkoopen van EFFECTEN, rwiaselen van COUPONS. sasseercn van WISSELS, ook Buiten- iandsche. Correspondent der UTRECHTSCHE LE- INSVEKZEKERLNG MAATSCHAPPIJ. )k te bevragen by M. VERROEN, Oude igel.) Verder agent der Onderlinge ERIJSSELSCHE BRANDWAARBORG- tATSCHAPPU. Igent der Hypotheekbank „ORANJE lSSAU” te ’s Gravenhage, waarvan den beschikbaar als lsto Hypotheek Land en Huizen en 4°/0 Pandbrieven gens beursprijs. herder Maandags, Woensdags en Vr|- p, van 10-1 i«r, Hukt 1M, Go»**, Het is met den oorlog op Korea nog immer hetzelfde. Ofschoon het uit de verschillende gevechten, tusschen Japan ners en Chlneezen geleverd, maar al te dui delijk blykt, dat de eersten blijvende over winnaars zyn, schijnt China toch nog alle zeilen te willen bijzetten, alle krachten te Willen inspannenhet ónmogelijke te willen beproeven, om zegevierend uit den strijd te voorschijn te treden. Wat zal de teleurstelling groot zyn De uit Ping-Yang ontkomen Chineesche troepen hebben nu bij Ngan stilgehouden. Ngan ligt op den weg naar Mukden, zoo- als men weet hoogstwaarschijnlijk het doel der Japanners. Het overschot van het by Ping-Yang verslagen leger ziet er echter treurig uit. Op hun marsch naar Mukden, die echter slecht vordert door de haast onbegaanbare wegen, vinden de Japanners overal geweren, sabels enz. door de vluchtende Chineezen weggeworpen, die als echte bandieten en woestelingen in het land hebben huisgehouden, de bevolking tot het uiterste drijvende. Men hoort niets dan klachten over het slecht georganiseerde Chineesche leger, dat daarom geen operatie van beteekenis kan ondernemen. De geweren, onlangs door de Regeering gekocht en betaald, zyn b. v. nergens te vinden, zoodat de recruten geen wapens hebben. De vreemdelingen hebben ook veel te verduren door de toenemende woede der Chineesche bevolking. Onder scheidene Pekingsche familie's hebben de stad verlaten en zich naar Shanghai be geven, terwyi degenen, die achterbleven, tot verdediging gereed zijn. De Japansche Regeering heeft een bui- tenlandsche leening uitgeschreven, waar van het bedrag nog niet bekend is. Wan neer. het Parlement bijeenkomt, zal het hiertoe strekkende ontwerp het eerst aan de beurt wezen. Tegenover de daden van moed en vaderlandsliefde aan de zijde der Japanners staan lijnrecht de toestanden van demoralisatie in China. Op Korea o. a. zijn 2000 man der divisie Chang van het eerste legerkorps van Li Hung Chang (een keurkorps), tot den vijand overgeloopen wegens het niet ontvangen van soldij. Volgens de laatste berichten zouden de Chineesche troepen, die Mukden moeten 1 verdedigen, in allerijl gevlucht zijn. Een ander gerucht loopt, dat ze huiswaarts werden geroepen, om eene landing der Alléén in verzegelde pakjes, voorzien i bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, •krygbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. euwpoort, neide, 'ordeloos, er kerk, derkerk aid IJsel, M. Pannekoek. G. de Jong Czn. vastrecht, J. van der Steegt. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het bijzonder wordt de aandacht zestigd op SOUCHON THEE, 4 f 1,80 r 5 ons. STATEN-GENERAAL. Vrijdag brak de Tweede Kamer haar afdee- lingB-werkzaamheden af voor het houden eener korte vergadering, waarin de Voorzitter mede deelde dat de Commineie voor de reraoekachriften is samengesteld uit de heeren Smeenge, De Ras, Meesters, Van Limburg Stiruin en Van Borsaele voorts vereenigde de Kamer zich met zyn voor stel om Woensdag 10 October een zestal kleine wetsontwerpen te behandelen. - De 1ste luit. L. F. H. baron van Boecop, van het 4de reg. inf. te Gouda, is tot 15 Februari gedetacheerd by de normaal schietschool te ’s Gravenhage tot het volgen van een cursus in gymnastiek en schermen. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft bij prov. blad de volgende aanschrijving gericht tot heeren burgemeesters: Volgens eene missive van den heer in specteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor de provincies Gelderland en Utrecht dd. 29 September 11. no. 346a hebben zich in enkele gemeenten van deze vnnrLn dJn provincie gevallen van cholera voorgedaan, Kunnen uoen. Q)lo hnvinrion aan nnonhnro wator- i, uat er moeiel ijk heden gerezen waren tusschen Egypte en Madagascar en daarom heerschte er aanvankelijk groote agitatie, die nu echter weêr geweken is. Eene breuk tusschen Frankiyk en Engeland zou waar lijk een ontzettend ongeluk voor de gan- sche wereld geweest zyn! De eene zenuwachtige stemming is niet geweken of zy maakt plaats voor eene andere. Juist was het publiek wat be komen van den schrik over het onver wacht bijeenroepen van den Ministerraad, toen het bericht: „De Czaar is dood,” aller tongen in beweging bracht. Alles was in rep en roer en het einde van de geschie denis was, dat het bericht werd tegenge sproken. Van sterven is volstrekt geen sprake, zelfs spreekt men van genezing. De Keizer aller Russen, hoewel sterk van gestel, door nierziekte aangetast, is de laatste dagen wel eenigszins verzwakt en verminderd door de vermoeienissen van de reis, doch bevindt zich naar omstan digheden redelijk wel. De Czaar onthoudt zich van allen geestelijken arbeid. Als het weder goed blijft, zal Z. M. oversteken naar Corfu, waar de Keizerin van Oos tenrijk haar kasteel ter beschikking heeft gesteld. Ook de Grootvorst George zal aldaar den winter doorbrengen. Vader en zoon zullen aldaar behandeld worden door Dr. Papord. Te Berlijn (Duitschland) zijn 180 onder officieren aan de militaire opper-vuurwer- kers-school wegens insubordinatie naar Maagdenburg overgebracht. Er was echter geen sprake van hoogverraad of anarchie neen, het ligt geheel aan de paedagogische fouten, welke in de school gemaakt zijn. Eerst heeft men de tucht laten verslappen en toen men hiervan de slechte gevolgen zag, de teugels op eens weer te veel aan- getrokken. De Hongaarsche Eerste Kamer heeft eindelijk de veelbesproken kerkelijke wet ten aangenomen, zy het dan ook met één stem meerderheid. Nu het zoover is, zal de zaak wel terecht komen en mogelijk zullen de Hongaren langzamerhand gaan inzien, dat vrijheid van kerk en burgerlijk in de waarneming van zyn dienstwerk verhinderd was. - Aangenomen het beroep te Haarlem door Ds. W. J. A. Notten te Veldwijk, gem. Ermeloo. Gouda, 5 Oct. Gisteren avond had de algemeene jaarlyksche vergadering van de ijsclub „Gouda” plaats, waarop reke ning en verantwoording werd gedaan over het winterseizoen 1898/94. De rekening sluit met een batig. jran f 181,39^ Door het aftreden van den heer A. W. Roes als bestuurslid, die niet meer voor eeneherbenoeming in aanmerkingwenschte te komen, benevens voor twee vacatures, werden als bestuursleden gekozen de heeren J. Hooftman, A. Van Oorschot en G. A. Bouter. Gorinchem, 8 Oct. Tijdens de afwe zigheid van den heer ryksontvanger a. i. te Ameide, zich met verlof bevindende in ’t buitenland, is de waarneming van dat kantoor opgedragen aan den heer A. Van Staveren, gemeente-ontvanger aldaar. ‘Ameide, 8 OcL De heeren C. De Jong Jzn. en A. Kruyt alhier zijn herbenoemd tot zetters der Dir. Belastingen in deze gemeente. - De heer J. Vermaak, onderwijzer met hoofdakte aan de gemeenschappelijke 'openbare school alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school te Monnikendam. ‘Ameide en Tienhoven, 10 Oct. De zalmvangst in het vischwater onder deze gemeente is de laatste weken zeer onbeduidend. Ook de palingvisscherij levert, wat de quantiteit betreft, geen voordeelige uitkomsten op. ‘Amniertdol, 8 Oct. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente zeer uit By den landbouwer G. V. is een koe aan deze ziekte gestorven en onder politie toezicht begraven. - De heer P. Z. Hz. haalde heden een arabischen knol van den akker van het buitengewone gewicht van 20 halve kilo’s. Tot zetters alhier zijn benoemd de heeren D. Ooms Jz. en 0. Zanen Hz. - Van de 10 lotelingen, die ditjaaraan de loting zullen deelnemen, hebben 5 vrij stelling wegens broederdienst. Benschop, 5 Oct. Aan de loting voor de nationale militie, lichting 1895, welke gehouden zal worden voor deze gemeente te LJselstein op Woensdag 31 October a. s., moeten deelnemen 22 personen, waarvan slechts vyf redenen van vrijstelling hebben wegens broederdienst of als eëmge 'Zoon, zoodat voor de overigen een goede kans bestaat om een niet dienstplichtig nummer te trekken. ‘Berg-Ambacht, 9 Oct. De alhier ge houden collecte, têh behoeve der nood lijdenden door den hagelslag te Aalsmeer, bracht ruim f9 op. Bolnes, 6 Oct. Van de werf der firma gebroeders Pot, scheepsbouwmeesters alhier, is heden met goed gevolg te water ge laten een van staal en ijzer vervaardigd lichterschipgroot p. m. 750 last, ge bouwd voor rekening der heeren Gebroe ders Mollinghoff te Mülheim a/d Ruhr. Met den bouw van een dito schip, groot 500 last, is een aanvang gemaakt, ter wijl de kiel nog zal gelegd worden van een stalen schroefsleepbootte bouwen voor particuliere rekening. SGroot-Anunero, 9 Oct. Als bewijs dat het mond- en klauwzeer hier en in de environs in hooge mate onder het vee heerscht, dient, dat de heer J. J. Hendrikse, rijksveearts, leeds bij 118 landbouwers ge noemde veeziekte geconstateerd heeft. Zaterdag overleed een geacht inge zetene onzer gemeente, nl. Ds. J. Ph. Ott. Gedurende tal van jaren had de overledene zitting in de hoogere college’s der Ned. Herv. Kerk. Hy was van 1835 tot 1891 predikant onzer gemeente en bereikte den ouderdom van 87 jaren. (Wellicht komen wij later uitvoeriger op het leven van dezen merkwaardig en man terug. Red.) ‘Krimpen a/d IJsel, 5 Oct. Voor de be trekking van onderwijzeres aan de o. 1. school hebben zich acht sollicitanten aan gemeld. Van P. v. d. Linden is eene koe aan de tongblaar bezweken. ‘Leksmond, 8 Oct. De gemeenteraad heeft jl. Zaterdag met algemeene stemmen benoemd tot geneesheer alhier den heer J. H. W. Wijsman te Rotterdam. Molenaarsgraaf, 6 Oct. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den heer G. B. Stehouwer, notaris alhier, was ingeschre ven als volgt: T. Streefland te Sliedrecht, A. Schouten te Dordrecht, C. Bot te Papendrecht, T. Dankers te Hardingsveld, K. A. Den Breejen te Hardingsveld, - 7739. W. Boer te Sliedrecht, M. De Kloe te Alblasserdam, W. Boll te Molenaarsgraaf, W. Hofman te Sliedrecht, G. Kreukniet te Ottoland, P. Donk te Giesen-Nieuwkerk, - iwj. K. Kreukniet te Giesen Nieuwkerk, 7480. P. Kraaijeveld te Sliedrecht, L. De Groot te Heukelum, J. Van der Wal te Streefkerk, W.F. Schrei te Nieuw-Lekkerland, - 6900. A. v. d. Straaten te Berg-Ambacht, 6895. L. Boele te Kinderdijk, 6663. K. Visser te Katendrecht, 5998. Gemengd Nieuwe. Vrjjdag deed aioh te Kralingen weder een geval van Aziatische cholera voor, en wel in de barak aldaar, by een 4-jarig knaapje, wiens vader 4 dagen geledon aan die ziekte ie overleden. Te Amsterdam zjjn 2 nieuwe gevallen van cholera aeiatioa voorgekomen. Te De Meern heeft zich aan het eind der vorige week nog een geval van cholera voor gedaan, en wel by eene 51-jarige vronw. In het geheel kwamên daar 9 gevallen voor, waar van 5 met doodelyken afloop. Te Utrecht ia eene zestig-jarige, gehuwde vrouw door Aziatische cholera aangetast en daaraan overleden. Uit Antwerpen wordt eene treurige mare gemeld: Gisteren kwart na vijf uren vatte op het tentoonstellingsterrein „Oud-Antwer- pen” vuur, en eenige minuten naderhand stonden drie huizen in brand. De ramp ontstond op de verdieping van eene der woningen in de Cappelle straet, en het vuur breidde zich met groote snelheid links en rechts uit In een uur tyds werden acht huizen in asch gelegd; zy bevonden zich aan de noordzijde van de Cappelle-straet, rechts van den bezoeker die langs de Kipdorppoort binnenkomt. Gelukkig was de brandweer spoedig by de hand, en zy werkte krachtdadig. Het gelukte haar, in korten tijd den brand te stuiten en te blusschen. Behalve de ge bouwen is een deel van den voorraad van kostuums, in de stoeten gebezigd, ver brand. Van den inboedel der magazijnen is het kostelijkste nog kunnen gered worden. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade, grootendeels gedekt door verzeke ring-maatschappijen. Aan den Westerdoksdyk te Amsterdam staan spoorwegwagens waarmeê de jongens gaarne spelen. Zoo twee van die zware logge en toch licht beweegbare lichamen, tegen elkander te laten botsen’t is een heel pretje, compleet spoorwegongelukje spelen. Er waren Vrijdag weer jongens bezig de spoorwagens te verrijden. Hetvieijarig dochtertje van Van der Sluis uit den Bokkengang wilde voorbij loopen, viel en kreeg den zwaren wagon over het lichaampje. Nog levend werd het arme wicht, dat pas hersteld was van een ge broken armpje, naar het gasthuis vervoerd, doch daar overleed het. Als verdacht van brandstich ting in de in den nacht van Maandag op Dinsdag afgebrande woningen te Giesen- dam is vrouw M. B. onder politiegeleide naar Dordrecht gevoerd. In de stoomboot „Volhar- ding 7”, die gisteren-middag 12 uur van Alfen naar Gouda afvoer, werd in de Gouwe, tusschen Gouwsluis en de spoor wegbrug, van het jaagpad, met groote kracht een ijzeren voorwerp door een der raampjes van de voorkajuit gegooid, waar door de glasruit verbrijzeld werd en het projectiel in de kajuit terecht kwam. In de kajuit bevonden zich de heeren A. Koster Mz. van Boskoop en U. Wiersma van Alfen. De heer Koster werd aan het hoofd licht gekwetst. De vrouw van den heer G., wonende aan de Prinsengracht te Am sterdam en agent voor binnen- en buiten- landsche huizenheeft Zaterdag avond, omstreeks 6 uur haar man in een staat van opgewondenheid en wilde drift eenige messteken toegebracht aan den hals eri- aan een der polsen. Druipende van bloed liep G. zoo goed en zoo kwaad dit ging de trap af. Op zyn geroep schoten voor by- gangers en politie te hulp en werd on- middellyk de bystand van een geneesheer ingeroepen. De gewonde werd verbonden en per raderbaar naar het gasthuis ver voerd. De vrouw werd op de bovenwo ning in eenen staat gevonden, welke aan misbruik van sterke dranken deed denken zij werd in arrest genomen en naar het politiebureau aan de Lauriergracht over gebracht. De woning werd gesloten. De gewonde bevond zich volgens de laat ste inlichtingen in bedenkelijken toestand. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 9 October. Door ZExc. den Heer Com missaris der Koningin zyn benoemd tot zetters voor ’s Rijks directe belastingen alhier de heeren H. T. Van den Braak N. J. H. Van Gelderen. De 2de luitenant A. W. G. J. De Keizer van het 4de regiment vesting artillerie, overgeplaatst bij de Instructie- Compagnie, is den 5den dezer alhier aan gekomen. De Eere-medaille met de ge- kruisde zwaarden in brons van de Oranje Nassau-orde, bij Koninklijk besluit toege kend aan onzen stadgenoot, den heer G. Rosier, sedert 15 jaren dienende als ser geant by de Instructie-Compagnie alhier, werd gisteren middag 1 uur voor het front der Compagnie op het exercitie-veld door den heer C. Bosch, 1ste Luitenant waarnemend Commandant, onder eene hartelyke toespraak plechtig uitgereikt. Na deze plechtigheid werd door de Com- pagnie, waarbij ook de oudste zoon van den sergeant Rosier als volontair dient, voor den gedecoreerde gedefileerd. Deze bijzondere militaire plechtigheid werd, behalve door de familieleden van den sergeant Rosier, door eene groote menigte belangstellenden bijgewoond. Japanners aan de Petschiligolf te beletten. I Het eene Jobsbericht volgt op het andere I voor China. van De Britsche Minister van Marine heeft nog geen order gegeven tot versterking der vloot in de Chineesche wateren, maar laat toch alles in gereedheid brengen, voor het geval, dat de toestand in China ver- i andert en aldus eene krachtige bescher- 1 ming der Britsche belangen noodzakelyk is. Waarom de Britsche Ministerraad zoo geheel onverwacht werd bijeengeroepen Wel, dat was, om maatregelen te nemen tot versterking der Britsche strijdmacht in de Chineesche wateren. Daarvoor, zoo redeneert menbehoeven de Ministers niet naar Londen te komen, zy hadden dat vast wel per brief af kuuuvu Het publiek meende algemeen, dat moeiel ijk heden gerezen waren tusschen z --t t Frankrijk en Engeland, betreffende Siam, het ont8t^an üier z?e*“ l0?61 wegesenre VOTnfnon Ma/iacraorar on daarnm hoaranhfa V6Q WOrden aan het drinken VUU Water uit die waterloopen, die zeer vermoedelyk door cholera besmet zyn. Op grond hier van heb ik de eer u uit te noodigen om de ingezetenen uwer gemeente te waar schuwen voor het gevaar, dat het drinken van dit water oplevert, wanneer het niet vooraf goed doorgekookt is. Ook verdient het aanbeveling, om de melk niet anders dan flink gekookt te gebruikenhet even opkoken is niet voldoende om de cholera kiemen te vernietigen. Tevens acht ik het raadzaam om, in verband met art. 8 laatste alinea der wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 184) inhoudende: „dat het verboden is door onvoorzichtigheid of ach teloosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen te doen ontstaan” door politietoezicht maat regelen te nemen, om het binnentreden van door cholera besmette huizen te beletten. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 9,15 paar den en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 40 tot f 700, de veulens van f 100 tot f 270. By de commissie tot dekking der schade, veroorzaakt door den hagelslag te Aalsmeer, is eene gift ontvangen van f 200 namens de Regentes. H. M. de Koningin gaf daarbij nog f 100. Door eenige jonge dames te Werkendam wordt eene collecte langs de huizen gehouden ten behoeve van het „Roode Kruis”. Ds. H. Wildeboer Jzn., predi kant by de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, is overleden. Na in 1883 te Groningen candidaat te zyn geworden, werd hy nog in datzelfde jaar te Bent huizen beroepen, alwaar hy toen den 2den December zijn dienstwerk aanvaardde. Vier jaar later verwisselde hij deze stand plaats met die te Oudewater, waarna hü in 1892 naar Rotterdam werd beroepen en den 6den November van dat jaar zyne intrede by de gemeente hield. Op veertig jarigen leeftijd is hjj bezweken aan eene kwaal, waardoor hij reeds eenige maanden met inlichtingen voor radicale genezing. Na ontvangit van SO cent in poetzegcla toezending onder couvert. verstrekken gelden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,- a 4 ’sjaars; Iragen daarboven tot den prolongatie- :oers, volgens Amsterdamsche beurs- 'oorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: °/0 voor fondsen boven de 80 6'/, onder 80 (ook roor loten;) verlangd worden orders in de meeste ondsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche leurs; jselen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere gening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseereh van wissels op linnen- en buitenland. Tarieven op tanvrage gratis verkrijgbaar. ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. D E oiM Bauï Zoor één jaar vast op 3 pCt. zes maanden 2J t veertien dagen opvragens „2 drie 1 loopt en verkoopt effecten en Coupons, ncasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: van 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. Montfoort, 5 Oct. In de heden gehou den Raadsvergadering werd de begrooting voor 1895 tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 13.042,79^ vastgesteld. ‘Noordeloos, 9 Oct. Thans begint er eenige vraag naar hennep te komen; de prijs is evenwel nog laag, slechts f 7,50 per HL. wordt geboden. Van het heden aangevangen herha- lings onderwijs wordt een tamelijk goed gebruik gemaakt, 18 leerlingen nemen daaraan deel. Een zoon Nimrods, verleden week alhier in het jachtveld zyn geliefkoosd bedrijf uitoefenende, bespeurde, toen hij langs het water liep, een fermen snoek. Ook dezen een plaats in de weitasch te bezorgen, kwam hem aanlokkelijk voor, fluks daarop aangelegd enpaf! de snoek was hem. Ouderkerk a/d Usel, 6 Oct. Tot pre dikant bfl de Ned. Herv. Gem. alhier is be roepen Ds. 0. Verhagen te Zuilen (Utrecht). Oudewater, 5 Oct. De verkoop der oude openbare school met kerkje annex grond heeft eindelijk zijn beslag gekregen de gunning daarvan aan 0. De Veen, q. q., alhier, heeft plaats gehad en de verschil lende corporatie’s, die er hare vergaderin gen hielden, alsmede de bewoner hebben van wege burgemeester en wethouders op zegging gekregen van huur en bewoning. De door burgemeester en raadsleden gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter ondersteuning der nagelaten be trekkingen van gesneuvelden op Lombok, heeft, na aftrek der onvermijdelijke on kosten, opgebracht de som van f238,95. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg heden 76 wagens, te zamen bevattende 3952 stuks kaas, wegende 24396 kilo prys 1ste qual. f21 tot f24, 2de qual. f 17 tot f21. Handel vlug. ‘Oudewater, 8 Oct. Op 19 October a. s. hoopt de heer J. Kiewit de Jonge alhier den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren als hoofd der openbare lagere school optrad. Dat deze dag voor den jubilaris niet zonder belangstelling zal voorbijgaan, blijkt, daar zich reeds eenige vereerders en vrienden alhier tot eene commissie vereenigd hebben, om hem op dien dag een blijk van waardeering aan te bieden. ‘Ridderkerk, 9 Oct. De gemeenteraad besloot heden een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, be vattende het verzoek het wetsontwerp be treffende de opheffing van 't kantongerecht te Ridderkerk niet aan te nemen, maar het alhier gevestigd te doen blijven. Zoo als ’t wetsontwerp is, wordt by aannamö ’t kantongerecht alhier verplaatst naar het derde kantongerecht te Rotterdam. ‘Stolwijk8 Oct Terug te mogen zien op een tijdvak van 50 jaren, trouw en eerlijk doorgebracht in dienst van dezelfde firma en dan op zijn zoon te kunnen wijzen en te zeggen„Zie, hij volgt het voetspoor van zijn’ vader, want hij is reeds 25 jaar met my by diezelfde men- schen in dienst,” dat voorrecht mocht gisteren ten deel vallen aan Willem Frederikze, den oudsten werkman van „de Gebrs. De Vreugt”, kaashandelaars alhier. Zondag middag vereenigden zich ten huize van den heer J. Schilt, het hoofd der genoemde firma, de beide jubilarissen met hunne vrouwen, benevens deoverige werklieden met hunne andere helften, om dit zeldzaam feit te herdenken. Na eene hartelyke toespraak overhandigde de heer Schilt aan de feestvierenden, Vader Willem en diens zoon Hermanns, een prachtigen inktkoker mot inscriptie,waarbij voor den ouden man nog een geschenk in geld gevoegd was. Diep geroerd dankten beiden voor al de bewyzen van liefde en waardeering, die zij reeds zoovele jaren van de firma hadden mogen ondervinden en waarvan ook deze dag weêr getuige was. En daarna vereenigden zich de patroons met de hunnen en de werklieden met hunne vrouwen aan een feestdisch, waar aan men tot diep in den nacht recht prettig ep gezellig by een bleef. Welke heerlijke dagen zyn zulke feest dagen, dagen, die niet gemakkelyk vergeten worden! Dan blijkt het, hoe uitstekend de verstandhouding tusschen patroons en werklieden is en de band, die hen veree- nigt, wordt dan weêr hechter bevestigd. Waar zulk een geest van welwillend heid en waardeering allen beheerscht, daar zal het ook allen welgaan. ‘Tienhoven, 8 Oct. De beide aan de beurt van aftreding zijnde zetters der dir. belastingen in deze gemeente, de heeren G. De Kruyf en H. Spek, zijn opnieuw als zoodanig benoemd. Vllst5 Oct. Het rietgewas werd he den middag publiek verpacht door het bestuur van den Hoogen Boezem in 19 perceelen en bracht op f721. ‘Vuren, 8 Oct. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit Burge meester en Wethouders, die eene lyst in deze gemeente doet circuleeren, ten einde gelden te verzamelen voor de gewonden en nagelaten betrekkingen der gesneuvel- te Lombok. ‘Willige-Langerak, 9 Oct. By den land bouwer Jacob Vermeulen alhier is een koe aan mond- en klauwzeer gestorven. De ziekte neemt in deze gemeente nog altyd toe en heerscht nu onder het vee van verreweg het grootste gedeelte van de landbouwers alhier.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1