oederen kerk, eld 5Ï0HIKG MD. m Huis Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht tKOOPING T MES WAS, 18, STIK TEEN en eenig RIET- iHardinxveld, Heukelum. SGEWAS, 1894. Zaterdag 13 October. Ofliciëele Kennisgevingen. INZET. nchem. BINNENLAND. NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. Overzicht. voor het gebouw hunner drukkerij) meer- VAN SOOTB». S. &W. N. VAN NÖOTEN te.Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. aan SWART- ureau, Gouda. ar ten kantore rnoemd. October 1894, uur, te tveld, 3ERG (voorheen 8CHOOMOVENSGHE COURANT. )ctober 1894, 10 uur, te hem, aren 3 van Hoofd- ïerkerk, Nieuw- letimmerten en alsmede ruim •VEI- en HOOI- ving ongeveer egen nabfl de JANSSEN G. A. BOLL sal in het open- ctober 1894, 10 uur, te hem, aan jen o ivaartkanaal O Rflnlandsche i Tuingrond, rden voor den e Wed. VAN ide, lezer gehouden TE DE te Berg* i by verspreide bod gebracht, ansp. f10225,— 800,— 125,- 1000,— 1000,- ff 'Jfop Woons- w Heer L. DE r-- o-‘ en des Zaterdags- uitgegeven. Prya: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. post dopr het geh eele ryk 0,90. Men kan zich abon- L Agenten en Brievengaarders. itaren v ember 1894, 0 uur, te ark, Deze Courant wordt des Woensdags- Franco per post dopr het geh ee neeren by alle Boekhandelaren, ktaren imi, ’T MES, STIK- llektoren, eenig hoofdstoven, 'MEN, HOOFD- S, onder Vuren irn, Gorinchem, ïcht, Meerkerk, i, Leerbroek en »1 9 f 10 - 11 12 - 18 - 1725',- 14 - 1450,- imen f10325, - f in perceelen en 4 op Vrijdag ja voormiddags nalig Recht- dere politie macht, nog meerdere nieuws- gierigen, een straat met oen uiterst druk verkeer, zie hiér factoren, welke allicht zou den kunnen uitloopen op „relletjes”; maar gelukkig niets van dit alles; thans zijn zij weder meerendeels aan het werk, gedeel telijk bevredigd in hun eischen. Toch was de houding der stakers streng af te keuren. Het dient te worden toegegeven, dat een werkman, die zyn vak verstaat en goed werk levert, ook naar verdiensten moet worden beloond. Maar waarom zich dan niet met kalm beraad en overleg tot den patroon gewend en getracht door gemeen schappelijk samen werken tot lotsverbete ring te komen? Samenwerking toch is noodig voor beider belang. Doch overleg heeft hier ontbroken. Wanneer niet zoo aanstonds de eischen werden ingewilligd, legden de heeren er het bijltje bij neder en gingen heen. Zij stelden zich voor hunne drukkerij op en beletten anderen hun werk op te vatten. Aardig is het anders te zien hoe het publiek, belust op „standjes”, den dienaars van den H. Her mandad de handen vol werk geeft om de orde de bewaren. Maar ook dit is weder voorbij en wij hopen dat deze „strike” voor menig werkman een leer moge wezen, dat werkstaking niet altijd de juiste weg is, om tot lotsverbetering te komen. Voor de zooveelste maal heeft zich hier weder een Robinson Crusoe voorgedaan. Het geval is verre van eenig. Reeds in den jare 1758 werd te Alkmaar een werkje uitgegeven, behelzende de geschiedenis van den „Haagschen Robinson of de gevallen van AlexanderDe latere édities van Robinson Crusoö kunnen zich dus nog op een historische afkomst beroepen. Thans was het weder zoo een ventje, dat de werkjes van Aimard had gelezen, en herlezen, er van had gedroomd en het gelezene gaarne in praktijk wilde brengen; op een goeden morgen was het aanvallige knaapje „gevlogen” tot angst en schrik zijner ouders, die echter spoedig den „verloren gewaanden zoon” zagen terugkeeren en thans wellicht met meer zorg de lectuur voor hun „spruit” zullen uitkiezen. JAN Jr. Bij Kon. besluit is tot hoog- leeraar in de faculteit der letteren bn wijs begeerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen benoemd, om onderwijs te geven in de Grieksche taal- en letterkunde en in de Grieksche oudheden, daaronder be grepen een overzicht van de ontwikkeling der Grieksche kunst, Dr. H. J. Polak, conrector aan het gymnasium te Rotterdam. Thans is voorgoed bepaald, dat de officiëele opening van de inrichting voor landloopers en bedelaars te Beekbergen op de Veluwe, op 17 dezer zal plaats heb ben Mr. E. A. G. Van Hoogenhuyze van Nijmegen heeft de uitnoodiging van het bestuur aangenomen, om de plechtigheid met eene rede te openen. Het bestuur heeft besloten, om te be ginnen slechts een achttal personen, van wie er reeds vier zijn geplaatst, op te nemen, opdat er tijd kan gevonden worden om de karakters te leeren kennen, en men den arbeid onder hen kan verdoelen. Inhoud van het October-Nn van „de Nederlandsche Politiegids”: HoofdartikelsDe Troonrede en de Po litie; De Fondsen van den Politiebond, door Jac. Van Waning. BijdragenDe Gemeente Politie V, door Mr. J. BoolDe Marechaussée (vervolg), door Mr. Egter van Wissekerke. - Uit de Pers: De New- Yorksche Politie. Nieuwe uitgaven: De adm. der geldmiddelen van de Gemeenten, door Loef Schuphoven; Jaarboekje voor Nederl. Stenographen. Rechtspraak. Vraag en Antwoord: Art. 186 W. v. S. de Militaire groet bij de Politie. Inge zonden: Nieuwe brevetten voor trouwen dienst, door Y. Berichten. Sprokkels. Advertentiön. —Te Waddingsveen is overleden 1 rlz. ÏTa»Ia a..^ At-.ü/lA. wnm 1OOA 1.» I ouderdom van 84 j." 8 m. Aö infanterie-kapiteins. Door den goeden raad van zijne collega’s echter, is hy op ziiü besluit teruggekomen. Te Londen (Engeland) verkeerde men dezer dagen in groote ongerustheid door de plotselinge overkomst van Lord Roseberry, die, naar men dacht, rustig en kalm op zijn buitenverblijf in Schotland zat. De opschudding, die men begrijpelijkerwijs kan billijken, daar men verband zocht met een dergeijjk vroeger geval, was echter yaa korten duur, daar men reeds spoedig ran Mej. de Wed. R te Meerkerk, g 25 October uur, ten over- 1ODDE. te voren van niddags 2 uur. daarop vernam, dat Roseberry slechts de hoofdstad aandeed, om naar zijn ander ’ouitehverbiyi fe Epsor te gaan. Eindelijk zal Keizer Wilhelm weer eens naar de hoofdstad terugkomen, n.l. Za terdag a. s.eerst moet hij echter nog te Triesachin Brandenburg, een gedenk- teeken onthullen voor den Grooten Keur vorst en vervolgens een bezoek brengen aan zijne moeder, Keizerin Friederich. Maandag verlaat de Keizer Berlijn weer, om te Wiesbaden de nieuwe opera in te wijden. Reizen en trekken schijnt ’s Kei zers grootste genot te zijn. Het IIongaai-Bclie Huis van Magnaten, eefst de veelbesproken kerkelijke wetten hebbende aangenomen, heeft nu weer bij derde lezing van het geheele Regeerings- ontwerp, waarbij vrijheid van eeredienst werd ingevoerd en tevens aan iemand werd vrijgelaten tot geen gezindte te be- hooren, dit ontwerp verworpen’met alle tegen 20 stemmen. Voorts heeft het ook bij eindstemming het Regeerings-ontwerp verworpen, strek kende, om ook den Israëlitischen eere dienst op te nemen onder de wettig door den Staat erkende. Minister-President Weckerle verklaarde, dat het geheele Kabinet op het stuk der godsdienstig-Staatkundige hervormingen „den strijd niet zou opgeven. Voorts diende genoemde Minister-Presi dent bij het Hongaarsche Volkshuis de begroeting in. De ontvangsten zijn op 467.811.057 florijnen geraamd en de uit gaven op 467.792.748, zoodat er 18.309 florijnen over zyn. In zijne toelichting voegde Weckerle er bij, dat deze begroe ting het staatscrediet derwijze zal helpen bevestigen, dat het mogelijk zal worden tegen drie percent geld te krijgen. De zitting der Oostenr|jkscbe Delegatie is gqsloten met een toespraak van den Minister Graaf Kalnoky, waarin hij de vergaderihg dankzegde voor hun vader landslievende toewijding, uit naam van den Keizer. De President der Delegatie, Graaf Chlümecky, gaf een overzicht van den staat der werkzaamheden gedurende de zitting en hy hoopte, dat de wensch naar een vermindering der militaire uitga ven nu eindelijk eens zou vervuld worden. Men schrijft uit La Louvière (België). Het is niet te gelooven welke noodlottige gevolgen de nieuwe kieswet nu reeds onder het werkvolk heeft. De grootste helft brengt den dag in de herbergen door, redeneerende over de grieven tegen de industriëelen, elkaar ophitsend, loopend van de eene meeting naar de andere. Men vraagt zich af, waar zij het geld vandaan halen, om reeds van nu af tot na de ver kiezingen zoo maar te verteren zonder te werken? Uit Lissabon (Portugal) meldt men, dat een aantal zeeofficieren, zich gekrenkt gevoelende door eene passage uit de jongste troonrede, een manifest hebben uitgevaar digd, waarin zij verzet aanteekenden. De drukkers van dit manifest zijn in hech tenis genomen. De grief der officieren geldt de passage der troonrede, waarin op minder gunstige wijze gesproken wordt over de houding van den commandant van het Portugeesche oorlogsschip „Mindello” in den strijd met Brazilië. Deze nam toen Admiraal Da Gama en eenige van zyne officieren aan boord en bracht hen buiten wettig gezag. Berichten uit Lorenzo Marquez melden ons, dat de oorlogzuchtige geest onder de Kaffers steeds toeneemt. Het Kafierleger is nu op 7 myl afstand van de stad. Alle magazijnen ten platten lande zyn geplun derd, terwyl veel wapenen en krijgsbe hoeften, door de Portugeezen achterge laten, den inlanders in handen zijn ge vallen. Aanleiding tot dezen Kafferoorlog in Por- tugeesch Zuid-Afrika is, dat de Portugee zen een door hen als gijzelaar genomen zoon van Koning Korkinjoam, naar Por tugal gezonden hebben, in plaats van hem, zooals zij beloofd hadden, in het land te houden. Korkinjoam, het feit ontdekkende, wilde met geweld zyn zoon terughebben, doch werd weldra verzoend met de Por tugeesche Regeering. De stam echter, waarvan de zoon het hoofd zou worden, is niet zoo berustend en bevecht nu de Portugeezen. Te Lo renzo Marquez wordt algemeen geloofd dat de Engelschen in het geheim vuur wapenen en ammunitie aan de kaffers hebben geleverd. Te Milaan (Italië) ontplofte Zaterdag te middernacht een bom, in een venster van het Gerechtshof in de Via San Fedele, zonder evenwel schade aan te richten. Indien de aanslag gelukt ware, zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest, daagde bom, een ijzeren cylinder, 60 by 12 cM. groot was. -\Reeds een 30-tal anar chisten werden voorloopig in hechtenis genomen. Keizer Alexander van Rusland neemt den Berljjnschen Hoogleeraar Leyden mede naar Corfu. Deze komt daartoe naar Li- vadia, waar de Gzaar nog steeds vertoeft. ktaren 2-jarige STIK- Hektaren, onder iSchelluinen Wirwen, Uitwijk, n Almkerk, en B. C. WISBOOM STATEN-G ENERA AL. Een warme hulde aan de nagedachtenis Tan zijn dezer dagen overleden medelid den heer Land, werd in de Woensdag gehouden verga dering der Tweede Kamer uitgesproken door den heer Veegens. De Minister ran Oorlog sloot zich daarbjj aan. Aan de orde was het ontwerp tot machtiging aan de Rekenkamer tot verevening van niet in uitgaaf opgenomen pensioenen. Ten einde voortaan de beoordeeling van de wettigheid van pensioenen gemakkelijker temaken, gaf de heer Veegens in overweging een militairen pensioen raad in te stellen. Da Min. beloofde met zyn ambtgenoot van Marine in overleg te zullen treden. Het ontwerp werd aangenomen met 64 tegen 21 stemmen. Ook werd, na discussie, aangenomen de ont eigening voor een scheepvaartkanaal van Engelen naar de Henriëttewaard. Het ontwerp tot teruggave van het waarborg kapitaal der spoor weg-conceaaie Samarang- Cheribon werd door den heer Cremer bestreden. De directeur der Weesinrich- ting te Neerbosch ontving over het 2de kwartaal van dit jaar, met inbegrip van twee giften, elk groot f 1000, en een legaat van P. E. A. te Rotterdam, groot f2000, de som van f56.068,57 voor genoemd ge sticht. Bovendien is over datzelfde tijd vak aan druk- en bindwerk nog f 14.125,93 ontvangen. - Ds. P. S. Meerburg te Capelle a/d IJsel heeft toezegging van beroep ontvangen naar Lisse. Gouda, 10 Oct. De uitslag der ver kiezing voor den gemeenteraad is: Vaca- ture-Steens Zijnenherstemming tusschen de heeren F. Herman Fzn. met 252 en J. J. Van der Sanden met 224 stemmen. De heer A. Vingerling had er 161. Vaca- ture-Hoefhamer: Gekozen Dr. H. Ussel De Schepper met 404 stemmen; de heer J. J. Grootendorst had er 199. De collecte ten voordeele der nage laten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok bracht alhier f770,87 op. Bodegraven, 9 Oct. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd207 wagens, te zamen 12.136 stuks, wegende 50.869 kilo; prijs le soort Goudsche f23 i 25, zwaardere f—,2e soort f20è21|; hier onder 9 wagens Derby-kaas, prjjs le soort f24è 2e soort f20J f22, 28 wagens Edammer kaas, prjjs le soort f29 f 2e soort f22 f 24 L Handel matig. Capelle a/d IJsel, 10 Oct. Van de scheepsbouw werf van A. Vuyk alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan „Johann Wilhelm”, groot p. m. 500 last, nieuw gebouwd vqor rekening der reederjj Johann Unger te Ruhrort. Gieséndam, 10 Oct. By de heden morgen alhier plaats gehad hebbende verkiezing van twee hoofdingelanden vöor het waterschap „de Nederwaard”, zjjn met algemeene stemmen herkozen de heeren A. Koorevaar Gz. en J. Beuzekom. Moordrecht, 9 Oct. Maandagavond. 8 Oct. is eene vergadering gehouden van de afdeeling Moordrecht van den Ned. Prot Bond. Op deze verg, werd tot bestuurslid gekozen de heer L. Exalto. De voorzitter sprak verder de wensche- lijkheid uit, dat er zich meer leden zouden aanmelden of dat de contributie verhoogd zou worden, waarom dit jaar geen afge vaardigde naar de algem. verg, zou worden gezonden. Verder werd nog onder meer besloten, dat dezen winter 3 vergaderingen zullen worden gehouden, waarin ver schillende sprekers zullen optreden. Nieuwerkerk a/d IJsel, 10 Oct. Tot on derwijzer aan de school no. 1 -alhier is be noemd de heer F. Kaptejjn te Benthuizen. Slikkerveer, 8 Oct. Van de werf van den scheepsbouwmeester M. VanderKuyl alhier is heden te water gelaten het Ryn- schip „Cornelia Maria”, groot 540 las ten, gebouwd voor den heer I. F. Schellen, alhier, terwijl de kiel zal gelegd worden voor de stalen goederen-schroefetoomboot „William Egan Co. No. 8, voor de Rheinische Frankfurt Gesellschaft William Egan Co. te Frankfort a/d Main. Ma chine en ketels worden vervaardigd door dep heer B. Wilton te Rotterdam. Vianen, 10 Oct. Er waren heden 790 paarden aangevoerd. De markt was eerst flauw, doch later stygend en toen werden er hooge pryzen betaald. Er 'werd veel fokgoed en tweejarige verkocht. Door den Israël, feestdag waren er minder kooplieden, doch die er waren kochten veel. Vianen, 11 Oct. Onder den naam „Nederland en Orapje” is alhier eene anti-revolutionnaire kiesvereeniging opge richt. Deze vereeniging stelt zich niet allepn ten doel de verkiezing van candi- daten te bevorderen, maar ook door het houden van politieke lezingen de begin selen der partij meer te verbreiden. Woerden, 9 Oct. De vereeniging „Al gemeen Belang” alhier, heeft besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met verzoek de verordening op den hoof- delyken omslag in dien geest te herzien, dat de heffing voortaan geschiede naar eigen aanslag en niet, zooals tot heden, ambtshalve. Woerden, 10 Oct. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 195 partijen; prijs van Goudsche le soort f21 h f24,—, 2e soort f 16 a f 20, per 50 kilo. Handel redelijk vlug. fJaeitdein, 10 Oct. Gekozen als lid van den gemeenteraad de heer J. Bouw man met 98 van de 166 stemmen. De heer J. B. Van Woerden verkreeg er 37. Zevenhuizen, 11 Oct. Wat het wild betreft, dit is in de polders weinig; waar het gebleven is weet men niet, maar denkelijk heeft het natte weer er veel sterfte onder teweeg gebracht. In den voortijd of het begin van den zomer was tamelyk veel wild, terwjjl nu de jagers den geheelen dag kunnen loopen en maar zeer weinig vangen. Aan de loting der nationale militie zullen 21 jongelingen deelnemen. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maaI in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis: 1*. dat de loting voor de lichting van 1895 zal plaats hebben alhier op Donderdag 25 October 1894des namiddags te twee uren; 2’. dat zy, die verlangen als vrijwilliger bij de Militie op te treden en daartoe bevoegd zjjn, zich ter Secretarie kun nen aangeven vóór of op 25 October. Schoonhoven, den 12. October 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Radeloos van angst en uitermate onge rust wachten de Ghineczcn de landing der Japanners af, die recht op hun doel, de stad Mukden, afgaan. De voorhoede van het Japansche leger is de Yalurivipr reeds over en kampeert in Mandschourjje, waar men met een weinig meer spoed te werk gaat, tevens de stellingen op Korea bevestigende. Tegenover de Kore- anen leggen de Japanners veel beleefdheid aan den dag. Wie van de soldaten zich aan persoon of eigendom der bevolking vergrijpt zal streng gestraft worden. Oorlog voeren kost veel veld, dit onder vinden de beide oorlogvoerende landen ter dege en daarom is het zaak, geld bijeen te krjjgen. Hoe daar echter aan te ko men! Li-Hung Chang weet daar aardige kunstjes op. Hy schreef de groote zout- kooplieden om eene, bijdrage voor de oorlogskas en voegde er zeer beschei den by: „Vyf millioen taëls verwacht ik van u.” Bovendien heeft China onder- handelingen aangeknoopt met Chili, tot aankoop van de vloot dezer Mogendheid, die, hoewel erg geteisterd in den jongsten burgeroorlog, toch nog wel goede diensten zou kunnen bewjjzen. Als nu eerst de vlieger van Li-Hung Chang maar opgaat, dan volgt de rest van zelf. Japan heeft ook geld noodig en heeft daarom geen buitenlandschezooals het eerst van plan was, maar eene binnenlandsche leening doen uitschryven van 50 millioen dollars, welke som het bedrag der oorlogskas zal doen aangroeien tot het aanzienlek cijfer van 325 millioen Nederlandsch. Nu maar weer met nieuwen moed het zwaard aangegord en ten strjjde getrokken I De Mogendheden zullen, door het zen den van schepen, zorg dragen voor de vreemdelingen, die maar al te veel te lij den hebben van het Chineesche grauw. Engeland en Frankrjjk zonden reeds eenige schepen. Eenmaal in het land gekomen, kunnen die schepen natuurlijk ook tot andere doeleinden worden gebe zigd. Reeds hoort men van overleggingen der Mogendheden, ten doel hebbende China te ondersteunen tegen het steeds zege vierende Japan. Vooral Rusland en En geland zjjn dit beginsel toegedaan. De verdwenen hoofd-Mandarijn van Tienstin, Cheng, de neef van Li-Hung- Chang, heeft niet met den vyand geheuld, zooals oorspronkelijk werd verteld, maar wel zich aan een ander misdrijf schuldig gemaakt Door hem opgekochte, afge dankte geweren van verschillende Euro- peesche legers, waarvoor hij 2 taëls per stuk betaald had, heeft hij voor 9 taëls per stuk aan zyn vaderland geleverd, plus nog een voorraad slechte patronen, die hjj ook tegen hoogen prjjs verkocht. Het zal hem dus wel niet verwonderd hebben toen de Ohineezen nederlaag op nederlaag leden. Cheng heeft hiermede nog eenige milli- oenen verdiend. Nu is hy voortvluchtig, na eerst nog een onderhoud te hebben gehad met zjjn cK>m, die hem een ge duchte terechtwijzing en eenjge flinke oorvegen toediende. De Fransche begrootings-ftommissie is al druk aan het vergaderen. Zelfs had er bijna een ministeriëele crisis plaats gehad. De Minister van Oorlog n.l. wilde I aftreden, toen men hem 200.000 franken weigerde voor het bereden maken der Zondag kon Z. M. met de Keizerin een bezoek van vü'r o^^itodor, waar Grootvorst Alexander Michaëlowitsch met diens gemalin verblijf houden. Een jong werkman is dezer dagen te Louisville (Kentucky) -het slachtoffer ge worden der gevaren van den electrischen stroom. Hy kwam in een wihkel om een lek in de electrische geleiding te herstellen. Na een kort onderzoek bevond hjj dat een draad, welke door een groote ijskast liep, gescheurd was. Hij ging in die kast om het gebrek te verhelpen en tien minuten later kwam er een zeer onaan gename reuk uit de kast, en toen men ging zien vond men den armen jongen dood op den grond liggen met een gelei- dingsdraad in de beide handen. Zyn handen en voeten waren geheel verbrand en uit verscheidene deelen van zijn lichaam schoten vonken. De sterke alectrische stroom was hem door het lichaam gegaan. Men sloot den stroom af en haalde den werkman uit de kast; maar alle pogingen om hem weer tot leven te brengen bleven, gely’k te verwachten was, vruchteloos. HAAGSCHE BRIEVEN. v. 11 October ’94. Ja, ja, wy schryven alweder October, de dagen korten aanmerkelijk, het weder wordt koud en guur, de bladen worden geel en vallen afwy weten wat ons is te wachten.... de winter; voor velen een schrikbeeld, een bode van kommer en ellende, van zorg en gebrek, doch hoe talrijk zijn niet zij, die met de komst van het gure jaargetijde ook de vele winter vermaken begroeten, welke hen weder te wachten staan. De residentie krijgt nu weder een ge heel ander aanzwtn.— S>e uit-8tedige-stede- lingen komen weder zoo zachtjesaan naar de stad afzakken, de tyd van reizen en trekken is voorbjj en men komUweder in zyn ouden doen. De aanplakborden lokken ons met hunne veelkleurige biljetten tot een bezoek aan opera en komedie en wij behoeven niet heel veel verder te zjjn, om des avonds vier of meerdere gelegenheden te hebben om ons op kunstgebied te kun nen amuseeren, altyd wanneer de beurs gevuld is. Maar dit schynt, voor velen althans, geen bezwaar te zijn, want alle gelegenheden mogen zich gewoonlyk in een tameljjk druk bezoek verheugen. Op het gebied der Hollandsche opera’s hebben wij dit winterseizoen een noviteit, twee kunstinrichtingen strevende naar het zelfde doel: het geven van Hollandsche opera’s. Ik was reeds in de gelegenheid beide gezelschappen te hooren en ik kan niet anders zeggen dan dat beide voortreffe lijk zijn, hoewel m. 1. de oudste inrichting van dien naam, waarvan de heer De Groot directeur was, nog de kroon spant. Bij al de zware stormen welke over dit gezel schap zijn gegaan, heeft de groote veran dering niets geschaad en zijn ook de vele Haagsche vrienden van den heer De Groot niet verminderd. Aangenaam was het te zien met welk een enthousiasme, met welk een warmte men het gezelschap De Groot bij zijn joyeuze rentree begroette; fanfares, daverende toejuichingen, vele prachtige bloemkransen enook een eivolle zaal, (dat is eigenlijk nog het voornaamste) strekten den heer De Groot tot bewy's, dat hij hier nog niet heeft afgedaan. Hopen wy dat het publiek hem bly’ve steunen. Wanneer men anders thans van „steunen” hoort, gaat onwillekeurig een rilling door de leden enover de beurs. Die steun- vragenden zyn tegenwoordig, hoofdzakelyk in het barre wintergetijde, zoo overtalrijk dat, wanneer men er nog niet mede be gonnen is, waarlijk nog maar het raad zaamste is, om er niet mede te beginnen, want daar heeft men armenzorg, christe lijke volksbond, vereeniging tot verstrek king van warm voedsel aan arme school kinderen enz. enz. enz. en allen komen te kort, want wanneer de nood groot is, komt men spoedig tot een ledige kas. Maar ach, als w|j des avonds gezellig ons aan den haard kunnen warmen en daarbij bedenken dat er zoo velen rondloo- pen, wien dat alles ontbreekt, dan wordt het ook spoedig „daar binnen” warm, er wordt nog eens in den buidel getast om nog iets by te dragen tot leniging in den nood. Die schatting „is minder drukkend, dan men meent 'twordt immers slechts aan God geleend, „wat we aan den arme geven, zegt Tollens in zijn Bedelbrief. Welnu, dat velen dit bedenken; geeft „allen wat”, maar ook geeft wat veel, gij rijken Het is in deze dagen bijzonder woelig geweest in onze stad. Behalve dat de socialisten hun staartje geroerd hebben in zake de bloedwet, zooals de heeren het believen te noemen, heeft de residentie ook haar deel gehad van de werkstaking der typografen, samenscholing der stakers L. de Korte, oud-stryder van 1830, in den

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1