THEE. ntaliisctie Alnianak Goeflmagen&ZoneH, N°. 1517. Woensdag 17 October. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BRANDSMA, AMSTERDAM. r PWaW Atelier. Ihaven B 18. Gouda, jtografeert instantanés bij iedere gesteldheid. - r a - Officiöele Kennisgevingen. OR8OEKJES.. REISGIDSEN VERSCHENEN: VOOR 1895. BLUSSÉ en VAN BRAAM. C. JONGENBURGER te ALPHEN a/d RUN. FANDARTSEN J«en LionBlitz, indarts lTÖN BLITZ KANTTEEKENINGEN. BUITENLAND. Overzicht. -- 1 1 NATIONALE MILITIE. ie, Andries Kruijt. BINNENLAND. COUDA, G.DOESBURG TE SCHOONHOVEN 'i Lombok onder n, S. &W. N. VAN NOOTEN té Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. orhanden in den Boekhandel van Ï.N.VAh JIOOTBfl te Schoonhoven. RADE MARK. 5én in verzegelde pakjes, voorzien wordt des Woensdags- en des Zaterdags- jyen. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. loot -het geh eele ryk f 0,90. Men kan zich abon- -2-2-—oLa en Brievengaarders. SWOlfflOMSW COURANT. licpori «ivO •«fepe aanjöe-’ :a bij hen, die D E irin is opgenomen een uittreksel uit >esluiü tot heffing en verordening op ivordering van het haven-, paal- en ggeld te Dordrecht. recht. ook na de plechtigste verzekeringen. Reeds Jan Pieterszoon Coen wist dat. Toen hij op een critiek oogenblik, ten einde opgewassen te zyn tegen de scheeps macht der Engelschen, verplicht was naar de Molukken te stevenen om de daar aanwezige schepen der Compagnie te halen, en de verdediging van het door de inlanders belegerde fort bij Jacatra aan Van den Broek moest overlaten, zond hij dezen nog schriftelyk deze waarschu wing: „Wees wèl op uwe hoede, dat gij met vriendelijke onderhandeling niet ver raden wordt.” Van den Broek heeft, gelyk velen na hem, die gulden woorden niet in acht genomen, en het is slechts aan een gelukkig toeval te danken ge weest, dat de sterkte niet tot den laatsten steen is nedergeworpen. Doch de mannen, die ons gezag in Indiö gevestigd en uit gebreid hebben, een Speelman, een Maet- suycker, zyn verstandiger geweest, en hielden behoorlijk rekening met de afwe zigheid van hetgeen wy, met onze Wes- tersche begrippen, gewoon zyn goede trouw te noemen. Dat de Indische vyand die niet bezit, kunnen wij hem moeielijk tot een verwyt aanrekenen; hy is nu eenmaal zoo. Alleen, we moeten het zorgvuldig in aanmerking nemen. Doch misschien maken de Baliörs een uitzondering op den regel? Integendeel. Ieder, die eenige studie heeft gemaakt van Indische volkenkunde, weet, dat de Baliërs in sluwheid alle andere volksstammen van den archipel overtreffen; dat een gegeven woord voor hen slechts een klank is. En bovendien, reeds de geschiedenis, en niet eens een zoo heel oude, wijst het uit. In de Bali- oorlogen van 1846 tot 1849 hebben de vorsten telkens en telkens weer hun woord gebroken, en is duidelijk bewezen, dat zij onderhandelingen voeren en voor waarden aannemen, alleen om tyd te winnen tot voorbereiding, in «H© otóiu, van nieuwen Tegenstand. Men had moeten weten, dat de Baliërs zich slechts onder werpen, nadat zij de macht der wapenen op zoodanige wijze hebben gevoeld, dat zij van het onmogelijke van verder verzet volkomen doordrongen zijn. Het legerbestuur heeft vergeten, dat het zich in vijandelijk land bevond. Het heeft stelling gekozen op onbeschermd terrein, met een viertal versterkte inland- sche vorstenwoningenwaarvan men volstrekt niet had onderzocht wat zich dajfl'binnen bevond,op verschillende punten - haf hooft ttig gedeponeerde fabrieksmerken. IB iagt de verbeterde ttMuioiieM, a Stoombriquettenfabriek van stique uitvoering. Billyke prijzen. Is by iedere gelegenheid aan huis tbieden. otografeert ’s avonds by kunstlicht.) Aanbevelend GUSTAF JOCHMANN. ‘lierkenwoudc11 Oct. In eene heden avond gehouden vergadering van leden van het N utsdepartement werd besloten dezen winter weder zes leesvergaderingen te houden, en te beginnen met de vol gende week de volksbibliotheek voor de lezers open te stellen. Ook werd algemeen goedgevonden om het a. s. vijfentwintig jarig bestaan van het .Nut feestelijk te vieren, en aan eene commissie, bestaande uit de heeren R. Van der Bas, Z. Vink en J. de Visèer, opgedragen die feestvie ring zoo goed mogelijk voor te bereiden.' Nieuwland, 18 Oct. Daar by de op Dinsdag gehouden verkiezing van een lid voor den Raad niemand de volstrekte meerderheid heeft verkregen, zal Dinsdag 28 dezer eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Arie Van Meeyer en Dirk Den Besten. uwendjjk 241 eerste huis v/d Dam, AMSTERDAM. en Dinsdag van 11 tot 2 uur te Iteeren in het HEEREN-LOGEMENT Zoonhoven. der Maandags, Woensdags en Vr(j- van 10—3 uur, Markt 154, Gouda. Met veel van hetgeen gezegd is in het artikel „Lombok”, opgenomen in het nummer van 13 October, kunnen wij ons geheel vereenigen. Schuldigen zoeken en steenen werpen komt niet te pas. Wat onder de ernstige omstandigheden van dezen tijd de Nederlandsche natie uit sluitend voegt, is vertrouwen stellen in den yver, het doorzicht en de doortas tendheid van het Indisch gouvernement en van het legerbestuur, die zeker wel de verschrikkelijke les, welke zy ontvan gen hebben, zich te nutte zullen maken. En vervolgens niet karig zyn in het brengen van geldelyke offers, ten einde het fouds te styven, gevormd ten bate van de nagelaten betrekkingen „van alle militairen, behoord hebbende tot leger en vloot, die in of door den strijd tegen den vijand in Indië, of door ziekte en ver moeienis als gevolg van den dienst in de tropen vielen of in den vervolge zullen bezwijken.” Dat is, voor ’t oogenblik, de hoofdzaak I Toch veroorloven wij ons er even op te wyzen, dat het niet goed is, met de toekenning van den titel „Stuurlui aan den wal” allen het zwijgen op te leggen, die uit de massa der bekend geworden --e, feiten eenige conclusion willen trekken, in de onmiddellijke nabyheid; het heeft, ten aanzien van het gevoerde beleid. Op vóór de vrede verzekerd was, zijn krachten die manier zou men wel altijd de critiek 1 versnipperd door het uitzenden van deta- met een brevet van onbevoegdheid naar phampnton hïp mot don hnnfdtroen seen huis kunnen zenden. Zonder eenigszins te kort te doen aan de achting, verschul digd aan het ongeluk, zonder eerbied te ontzeggen aan den dapperen generaal, die zijn leven gaf in de wanhopige wor- i steling tegen den plotselingen aanval, en een smet te werpen op den aanvoerder, 1 wiens strijd we met de meeste belang stelling volgen, kunnen we met vol komen eerlijkheid een oordeel uitspreken over de fouten, die begaan zijn en die men had behooren te vermijden. Moge dit met betrekking tot het tegenwoordige een arbeid zonder vrucht zijn, voor de toekomst kan het zijn nut hebben. Dat het opperbestuur, na het gebeurde, geen verandering van beteekenis heeft gebracht in het oppercommando, juichen we ten zeerste toe; het zou, zoowel op onze dappere troepen als op het buitenland een slechten indruk hebben gemaakt, als de verdere leiding der krijgsverrichtingen aan andere handen ware toevertrouwd. Vetter en Van Ham zijn geworden, wat ieder eerlijk man in het leven worden kan: Slachtoffers van gruwelyk bedrog. Zoo lezen we in het bedoelde stuk, en ook dat geven we toe. Doch de vraag is: Had men kunnen weten, dat er kans bestond op zulk een bedrog? Met andere woorden: Gaf de aard van het volk, dat men te bestrijden had, een voldoenden waarborg om aan zijn vredelievende ver zekeringen een zóó on voor waard elyk geloof te hechten? En gesteld zelfs dat men de overtuiging bezat van de volkomen goede trouw van den Vorst van Lombok, toen hy verklaarde zich by het ultimatum neder te leggen, was men er dan geheel zeker van, dat ook de aanzienlijke hoofden der Baliërs geneigd waren zich te onderwerpen aan voorwaarden, door welke hun zelfstandige, positie verloren ging en zij in het vervolg ontbloot waren van de schandelijke middelen, door welke zij tot aanzien en rijkdom waren gekomen? Het antwoord op deze vragen moet beslist ontkennend luiden. Het leger bestuur kon weten, dat men geen Euro- peeschen vijand had te bestrijden, - geen volk, staande onder een centrale regeering, bij hetwelk ieder zich gebonden acht doo; de beschikkingen van dat oppergezag. Het kon weten, dat de begrippen der Oosterlingen over eerlijkheid en recht in den oorlog met de onze niet overeen stemmen; dat zij alles geoorloofd achten, Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8}- en tot Vrydags-naraiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden’ Slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant morgens uitgegey Franco per post <fc v„ neeren by alle Boekhandelaren, Agenten erkenning van souvereiniteit pf hoe dat ook heeten moge, hebbei>s£< hfetyniën- bezittende staten, en wij nfc&W t^wdat^ de nadoelen in ruime mate ondervonden; men moet, óf zich niet met de zaken der inlanders bemoeien, óf, zoo men reden heeft om het wèl te doen, de gevolgen vaji zijn optreden zonder aarzeling aan vaarden. De inlandsche Vorsten op Lombok zijn op allerlei wyzen ontzien. Toen zy het nog noodig achtten vriendschap te veinzen, hebben zy de onzen rondgeleid door ver schillende vorstenwoningen; maar als er iets was dat wy niet mochten weten bijvoorbeeld waar de repeteergeweren wa ren opgeborgen die ter uitreiking aan de strijders gereed lagen, dan bleven de be zoekers op eerbiedigen afstand, om niet den schijn aan te nemen als deden zij eigenlijk huiszoekingen, wat onder de be staande omstandighedenmen wist im mers dat de geweren er waren, en die moesten toch wel ergens te vinden zijn, zeer verstandig zou geweest zyn. De Ba- lische vrinden prevelden maar iets van den adat, die verbood hier of daar vreemde lingen toe te laten, en dat was vol doende. De bewering dat de opperbevelhebber zich belachelijk zou hebben gemaakt door in allerijl een versterkte positie te gaan innemen toen geruchten van verraad door drongen, betwisten wij. Waar zóó hoogs belangen op het spel staan, behoort een moedig en beleidvol man den schijn van te groote omzichtigheid niet te duchten. Al ware het gerucht later gebleken vol komen ongegrond te zyn geweest, nie mand zou het in hem afgekeurd hebben dat hij pen volkomen onhoudbare positie verliet om een betere te kiezen. Een kalme en onverschrokken houding is niet voldoende om in een ongedekte stelling een aanval af te slaan. wy Betreuren alleen, iï ning, het gemis van lc„_ op Lombok een hoofdrol hadden te ver vullen. Wy drukken er ons innig leed wezen over uit, dat de lessen der geschie denis zoo weinig invloed hebben. En wy hopen, dat men het eenmaal hierover eens zal worden: Als, nadat de onderhande lingen, met welk Indisch volk ook, tot wegneming van rechtmatige grieven, zoo weinig tot eenig resultaat hebben geleid dat aan de militaire macht het woord moet worden gegeven, ook dat woord eerst, met behoorlijken nadruk, moet ge sproken zijn vóór men verder gaat. Want wij gelooven niet ver van de waarheid te zijn als wij beweren, dat het niet aannemen van deze stelling de fout by uitnemendheid is geweest. Het is verwonderlijk om aan te zien, hoe in den Cbincesch—Japanschen strijd, de beide Mogendheden Rusland en Enge land al het mogelijke doen, alle krachten inspannen om Japan’s macht te fnuiken, om aan Japan den prijs zijner dapperheid te doen ontgaan. Ze dulden niet, dat Japan Korea bezet of zelfs maar daar’* overwegenden invloed uitoefent. China moet nu vredes onderhandelingen geopend hebben en aangeboden hebben de onafhankelijkheid van Korea te er kennen, benevens aan Japan vergoeding te betalen voor de gemaakte oorlogskosten. Mogelijk zou Japan hiermede wel genoe gen willen nemen, doch zekerlijk zou het ooriogsschadeioossteilmg „tege moetkoming in grond” verlangen, b v. het eiland Formosa, bij uitnemendheid geschikt de belangrijke havenplaats Tov Chou aan de monding der Mlss-rivier. Voor dat dit echter zal gebeuren is het hiet onmogelijk, dat men van beide zijden zich nog eens flink zal oefenen in het hanteeren der wapens, aan Japan, zooals we zoo dikwijls reeds zagen, uitstekend toevertrouwd. De Japanners doen nog steeds landingen. Het Japansche leger, dat na de overwinning bij Ping-Jang, noordwaarts trok en in Mantschourye viel, wint langzaam maar gestadig veld. Den zuidelijken oever der Jalu rivier bereikt hebbende, dreven zij den vijand voor zich uit en bezetten zoo de stad Wiju, die slechts heel zwakjes verdedigd werd door het garnizoen, dat zich weldra uit de voeten maakte en waarschijnlijk verder als plunderaars het land zal ingaan. Aan den noorderoever der Jalu rivier is een groote Chineesche troepenmacht opgesteld en niet onwaarschijnlijk is het, dat aldaar een heet gevecht zal plaats hebben. De Japanners, kalm en vastberaden, rekenen er op in de eerste week van November te Mukde'n te zijn. Wat is het toch nog ongelukkig gesteld met het leger van China; niet een paar dagen, maar nog minstens tien dagen zal het duren, voordat de oorlogsschepen weder zeewaardig zullen zyn en men ze misschien dan niet zoo hoog noodig heeft als nu. Alles geschiedt daar ter elfder ure. Door de Chineésche Regeering werden by Krupp en 'andere Duitsche firma’s de moedige kanonnen besteld tegen buiten gewoon hooge prijzen. De bestelbrief luidt op: voor den winter. Dan zal het wel mosterd na den maaltijd zyn, want vóór dien tyd is hoogstwaarschijnlijk de oorlog beslist en dan kunnen de Japanners die kostbare zending in ontvangst nemen. De Keizer van China legt, naar gezegd wordt, in den laatsten tyd een groote be drijvigheid aan den dag. Hy heeft al de onderkoningen en gouverneurs der provinciën naar Peking ontboden, om rekenschap af te leggen van de door hen genomen maatregelen en om hun meening te hoeren over den tegen woordigen staat van zaken. Den bevelhebbers van leger en vloot wordt voortdurend om rapporten gevraagd. Zelfs wordt tq. Tientsin be- weejd, dat de Keizer incognito en slechts van enkele vertrouwde dienaren vergezeld, die stad heeft bezocht, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den stand van zaken aldaar en om zich te overtuigen, of Li Hung Chang werkelijk zoo onbe kwaam is voor zyn taak als zijn vijanden verzekeren. Indien de Keizer werkelijk te Tientsin is geweest, zal hij een zeer ongunstigen indruk hebben verkregen van den toestand aldaar. De stad is vol soldaten uit het binnenland, een ordelooze troep, slecht gewapend en ellendig gekleed, oproerig wegens het niet ontvangen der soldij en de gebrekkige voeding. Tegenover, den vijand zijn deze troepen niets waard maar voor de inwoners vhn Tientsin zijn zy een voortdurend gevaar. Li Hung Chang heeft er niets meer te zeggenoveral hebben zijn vijanden plakkaten aangeplakt, waarin hem de schuld wordt gegeven van de rampen, die China treffen, en de kinderen op straat zingen spotliederen op den grooten onderkoning. Zeer zeker verdient de aandacht eene Grey, m Northurnuumw.* «wro en waarin hij het den eersten plicht der Regeering in het Chineesch-Japansch con flict noemdeleven, eigendom en handels belangen harer onderdanen te beschermen. De Regeering wenscht vooral ook, dat alle Mogendheden in overleg zullen treden, om moeielijke verwikkelingen te voorko men, die zouden kunnen ontstaan, als ten nadeele van andere mogendheden pogingen werden gedaan, om van den tegenwoor- digen toestand partij te trekken‘tot het behalen van staatkundige voordeelen. Dit ziet natuurlijk op Japan. Het land van de Rijzende Zon moet buigen voor het Hemelsche Rijk, doch op welk een wijze men dat moet gedaan krijgen, dat is de groote vraag! Eügeland verloor weer een zijner oude, klassieke staatsliedenLord Grey, een nog van de oude Whig-party, die, èn als lid van het Hoogerhuis èn als Minister, herhaaldelijk van zijne onafhankelijkheid blijken gaf. Hy was indertijd Minister van Koloniën, in het Kabinet, waar zijn vader premier was. Hij trad echter spoedig af, daar de oude Grey tot geen prijs de slavernij wilde afschaffenwaarvan de overledene een groot tegenstander was. De Staatsman werd 85 jaren oud en nam altijd een le vendig aandeel in alles wat, er rondom hem voorviel, hetzij op politiek of ander gebied. Tot zijn dood bleef hy belang stellen in de openbare zaak. De arbeiders in de steenkolenmijnen in alle districten van Engeland, Schotland en Wales zijn nog altijd niet tot rust ge komen. In Schotland vooral blijft de werk staking voortduren. Overal ziet men ver- zoeningsraden tot stand komen, ten doel hebbende, quaestjön tusschen mijneige naars en mijnwerkers op vredelievende wijze uit den weg te ruimen. Op verschil lende plaatsen zag men hiervan veel succes. Aangezien er op den President der Fransche Republiek niet veel te zeggen valt, behalve dat hij te .veel geld heeft, moest er wat anders uitgevonden worden om zyn gezag te knakken. In de politiek geldt het beginsel: wanneer iets niet is, kan het verzonnen worden. En de richting van het verzinnen lag voor de hand. Het verhaal kwam in omloop, dat de President had bepaald, dat hy voor de wed rennen van Longchampzou lij den precies als een Koning, in een rijtuig met zes paarden, een jockey voorop. Vooral dit jongetje moest schitterend worden uitge dost: hij moest een jasje hebben van de drie nationale kleuren en overal goud. Toen alles goed en wel klaar was, maakte men den President opmerkzaam, dat dit praalvertoon een minder gunstigen indruk zou maken en dit te meer omdat het een sprekende herinnering was aan den „man van Sedan.” Casimir Perier luisterde naar raad en de jockey werd uitgekleed; in plaats van met zes reed hij met vier paarden naar de wedrennen. In sommige streken van Frankrijk krygt men thans reeds veel overlast van de wolven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis: 1°. dat de loting voor de lichting van 1895 zal plaats hebben alhier op Donderdag 25 October 1894, des namiddags te twee uren 2°. dat zy, die verlangen als vrijwilliger bij de Militie op te treden en daartoe bevoegd zyn, zich ter Secretarie kun nen aangeven vóór of op 25 October. Schoonhoven, den 16. October 1894. •De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. chementen die met den hoofdtroep geen directe voeling hadden kunnen behouden. De gewone maatregelen van voorzorg, die onder alle omstandigheden genomen hadden moeten worden, zyn achterwege gebleven. Waar de eerste oorzaak van deze fout ligt, kan hier niet uitgemaakt worden. Het was bekend, - reeds by vroegere discussiön in de Eerste Kamer is er na drukkelijk op gewezen, dat de Balische Vorsten in het bezit waren van een zeer groot aantal voortreffelijke geweren. Men kon dus heel veilig aannemen, dat zy die niet voor pronk hadden gekocht, noch om ze ongebruikt te laten nadat gebleken was dat wy een niet gering aantal man schappen aan wal hadden gezet. Is het opperbestuur niet op de gedachte gekomen dat het raadzaam zou wezen, die wapens eerst maar in beslag te nemen, om on gelukken te verhoeden? Ziedaar dan een kortzichtigheid, die verbazing wekt. Generaal Vetter moest natuurlijk bleven binnen de grenzen van zyn instructiën. Welke die geweest zyn, weten we niet, want aan de gepubliceerde offlciöele orders zyn waarschijnlijk wel geheime toegevoegd geweest. En nu weten we, dat het civiel bestuur in den aanvang erg bang geweest is voor een volledige onderwerping der Baliërs. Men moest trachten tot een schik king te geraken, die de arme Sasaks liet blijven onder de macht hunner onder drukkers, uit vrees dat we anders ge noodzaakt zouden zyn, Lombok onder ons rechtstreeksch bestuur te nemen; daarom moest ook, onder behoorlijk machts vertoon natuurlijk, de zaak met fluweelen handschoenen worden aangevat. Dat heb ben de Baliërs ook wel begrepen en zij deden er hun voordeel mee; als de han digste van allen heeft aanstonds de Baliër Djilantck den toestand met één oogopslag overzien, en. zyn party gekozen die hy met zooveel succès heeft uitgespeeld. Wy gelooven alzoo, dat een onpartijdig oordeel een groot deel van de schuld zal moeten werpen op de rekening van het civiel bestuur, dat geschroomd heeft zich onmiddellijk te plaatsen voor de conse quentie van hetgeen gebeuren moest, als eenmaal tot de expeditie was besloten. Het heeft gezocht naar een middenweg, die er niet was en die er nooit zal zyn, zoolang we tegenover een inlandschen vijand zullen staan. Van al die pallia tieven als: aanvaarding van protectoraat, 3CU UI VülZ-CgClUt) yclKJUO, VUU1ZUOU wenstaand gedeponeerd handelsmerk, jgbaar te Schoonhoven by E. C. VAN DER ENDE. rpoort, G. Spelt. leloos, J. G. van der Rest erk, O. Spelter. kerk aid IJsel, M. Pannekoek. G. de Jong Czn. 'recht, J. van der Steegt. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het bijzonder wordt de aandacht ,igd op SOUCHON THEE, k f 1,80 ons. voördrachtei een stuk st voor den aanleg Kethel en 8pt Kamer is vervolg gescheiden. - De Minister van Binnenland sche Zaken overwegende, dat tengevolge van het overlijden van den heer S. T. Land eene verkiezing van een lid der Tweetje Kamer van de Staten-Generaal moet plaats heb ben in het hoofdkiesdistrict Helder; heeft goedgevonden te bepalen dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Helder zal plaats hebben op Dinsdag 80 October; dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 13 November. Ten einde de oude muntbil jetten van f 10 van 1879 zoo spoedig mo- gelyk plaats te doen maken voor de niéuwe van 1894, zyn de directeuren en brieven gaarders der post- en hulpkantoren door het hoofdbestuur aangeschreven, oude bil- letten, welke zy in betaling aannemen, niet meer in betaling te geven, maar te begrypen in hunne stortingen aan de betaalmeesters, of, voor zooveel de brieven gaarders betreft, in hunne stortingen aan het hoofdkantoor. Ook te Ridderkerk heeft zich eene commissie tot het byeenverzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der op Lombok gevallen strijders van het Indische leger gevormd, bestaande uit de heeren L. Kruyff Sr., burgemeester, T. H. baron d’Aulnis de Bourouili en J. Smit, leden van den gemeenteraad. Een priester uit Montboucber (dep. Greuze), die ’s avonds laat het bosch van Mérignat door moest gaan, is daar voort durend achtervolgd door drie wolven. Hy wist echter met een brandende lantaren, welke hy by zich had, de wilde dieren in bedwang te houden. Als zy te dicht by hem kwamen, liet hy het volle licht van die lantaren op hen vallen. Dan weken zy achteruit. Maar weldra kwamen zij terug, en zy volgden den geestelyke met fonkelende oogen en de tong uit den bek. Hy kwam echter, door zyn licht be schermd, behouden thuis. Een zonderling geval, dat niet uitlokt om lid der Kamer te worden. Een leer ling van de landbouwschool te Auch ging dezer dagen ’s avonds 11 uur door het Park naar huis. Wel wat laat voor zoo’n jongmensch. Plotseling hoort hy fluiten en wordt aangevallen door tweemannen, die hem by de keel grepen en begonnen te worgen, maar op eens hem loslieten, toen de een uitriep: „Excuseer, gy zyt de man niet wy wachtten op ons Ka merlid”. Bedoeld lid is de heer Decker- David, 31 jaar oud en radicaal. Het Kroonprinselyk echtpaar van Ru mania, dat verleden jaar October met het geheele land verblyd werd door de ge boorte van een zoon, Prins Carol, heeft, na aldus voor ’tHof te zyn ingespannen, er nu voor ’t huis een dochterken by gekregen. STATEN-G§NERAAL. Nadat in de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag de heer Van Gennep en de Minister van Koloniën de teruggave van het waarborgkapitaal van de spoor weg-conceasie Samarang-Cheribon opbiJJykhejdsgronden hadden verdedigd, werd het desbetreffend wetsontwerp met 43 tegen 42 stemmen aangenomen. Een ontwerp tot subsidieering van het weduwen- en weesenfonds voor dfl .offioiarfin der 1-r.dmaeht ia Nél. Inaie C” ab geraakt, te wjjten is aan de te lage premién die gevorderd worden. De Min. van Koloniën erkende, dat er foute i waren gepleegd, maar .betoogde dat de voorgostelde subsidie het eenig middel was om het fonds weer in goeden staat te brengen. Een amendement van den heer Bool, om de subsidie te bepalen op minstens 150.000 gulden, werd in de vergadering van Vip dag verworpen met 50 tegen 26 stemmen, waarna het ontwerp werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een paar kleinere ten, als onderhandschen verkoop van itaatsgrond te Apeldoorn, onteigening leg van een weg in de gemeente Spaland, en naturalisation. De .vlgens tot nadere bijeenroeping Markt, naast „De Waag”, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2 °/0 anger termjjn op overeen te komen jrwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen rstrekken gelden op Effecten voor: tgen onder f 1000,- h 4 ’sjaars; igen daarboven tot den prolongatie- srs, volgens Amsterdanjsche beurs- )rwaarden ten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 °/e onder 30 (ook )r loten;) jrlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche ira; Jen Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; ten zich op voordelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op F men- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrygbaar. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. belast zich met het: >en en verkoopen van EFFECTEN, risselen van COUPONS. iseeren van WISSELS, ook Buiten- idsche. rre«pondent der UTRECHTSCHE LE SVERZEKERING - MAATSCHAPPIJ, te bevragen by M. VERROEN, Oude si.) Verder agent der Onderlinge UJSSELSCHE BRANDWAARBORG- TSCHAPPU. ent der Hypotheekbank „ORANJE 3AU” te ’s Gravenhage, waarvan n beschikbaar als 1ste Hypotheek ind en Huizen en 4°/0 Pandbrieven ns beursprys.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1