Hunt en Hner-tas. II Vrijflas 26 October 1894. PÜBLME VERKOPING Kamer en Alcoof, wil JAN PHILIP OTT. LOMBOK. Advertentiën. 1 DIRK HOLLANDER I EEN STOEPMEID, Kappelle a/d JJssel M.F. J. MARLET, T. A. VAN ROOIJEN, I Ameide VEIJB RUNDVLEESCH Aanbesteding BRANDSTOFFEN. Nieuwpoort. BOEK- EN KANTOORDRUKKERIJ. Door aanschaffing van vele nieuwe lettersoorten, ornamenten, vignetten en andere materialen kan in alle genres van werk met de uitgebreidste drukkerijen worden gewedijverd. IV" Spoedigeaccurate uitvoering. telyke Holl. L Gouda, IB Oct Dr. H. Ussel de Schepper, die Dinsdag jl. alhier gekozen werd tot lid van den Gemeenteraad, heeft voor die benoeming bedankt, zoodat een nieuwe vrije stemming zal noodig zyn. Heden middag te ongeveer 12f uur is in de Crabethstraat overreden door de Uselstoomtram A. 0., 80 jaar oud, die na eenige oogenblikken overleden is. Dr.Van Iterson, die toevallig in die buurt aan wezig was, heeft zyn wonden verbonden waarna hy per brancard is vervoerd naar het gasthuis. De schuld moet aan den overledene geweten worden, daar alle voor zorgsmaatregelen werden toegepast. i a/d Rijn, 18 Oct. Voor de gedeel- verbetering van de vaart tusschen IJsel en Heimanswetering door de provincie Zuid-Holland zullen aan de beide Rijnoevers alhier 70 perceelen in de kom der gemeente onteigend moeten worden. §Ameide, IB Oct. De kermis in deze gemeente was dit jaar buitengewoon bezet. Alle mogelyke beschikbare ruimte op den Dam en het plein werd ingenomen en nog kon alles niet worden geplaatst. Ook het bezoek der kermis was veel drukker dan men zich met het oog op het pas in de vorige maand alhier gevierd Landbouwfeest had voorgesteld, waartoe het zoo by uitstek mooie weder tijdens de kermisdagen zeker niet weinig mede werkte. Een tal van paren toonde dat men hier het kermisvieren, dat door het voorkomen van cholera hier of elders, in geen twee jaren kon plaats hebben, niet verleerd was, en het publiek in het meen dat men hier op een paar dagen kermis nog wel gesteld is. 'Benschop, 15 Oct. Bij den landbou wer J. Snoek alhier is opnieuw een koe gestorven aan mond- en klauwzeer. Vier koeien op diezelfde hoeve zyn aan de ziekte bezweken. 'Berg-Ambacht, 16 Oct. De gemeente veldwachter alhier heeft twee knapen betrapt, die bezig waren klauwzeer-borden uit den te De bouw van het nieuwe raadhuis is nu zooverre gevorderd, dat men met de bedakking bezig is. Het belooft ei sierlijk gebouw te zullen worden. 'Bolnes, 15 Oct. Met het werk op de werven ziet het er treurig uit. Er is op het oogenblik weinig werk. Veel volk is er reeds bedankt, en degenen, die nog werken, beginnen om half tien tot half Het is te hopen dat er spoedig werk by komt, anders heeft het Armbestuur dezen winter drukke, moeilijke tijden. 'Haastrecht, 13 Oct. Voor den negenden wintercursus in het teekenen alhier, be gonnen den 2den Oct. 11., hebben zich dertien leerlingen laten inschrijven, ver deeld over 4 bedrijven, zoodat in 4 verschil lende vakken onderwijs gegeven wordt. Het Bestuur de Afdéeling Haastrecht van de Maatschappij „tot Nut van't Alge meen" heeft opnieuw gelden beschikbaar gesteld tot uitbreiding der leermiddelen, terwijl het tevens 3 leerlingen kosteloos grond te rukken en in de sloot i laat volgen, .t, 15 Oct. de inwoners van «chade hebb< heeft alhie?/12,88 opgebrachi 'Hoog-BloklandTÖUCTT De collecte voor eer, die door ha- hebben geleden, ingeland van het waterschap „de Over waard" is door stemgerechtigde ingelanden van den polder den Beemd met algemeene stemmen herkozen de heer D. de Groot. 'Hoornaar, 15 Oct. Bij de 11. Vrijdag gehouden verkiezing van een Hoofdinge land van het waterschap „de Overwaard" is herkozen de heer G. Slob Gz. alhier. Jaarsveld, 14 Oct. Na een langdurig "en overleed gister-avond de heer H. De ith, lid van den raad dezer gemeente. 'Langeruige weide, 15 Oct. In deze ge meente zijn nog slechts vier hoeven van het mond- en klauwzeer verschoond ge bleven. Verscheidene aangetaste koeien lijden niet weinig aan de klauwen. By de landbouwers J. De Koning, A. De Jong en L. Van Wijngaarden is een koe aan de ziekte gestorven. Lopikerkapel, 11 Oct. In de laatste dagen worden hier des nachts vele konijnen ontvreemd. Aangelokt door de hooge prijzen, ontzien ellendige langvingers zelfe hen niet, die door konijnenfokkerij zich een deel hunner winterkleeding wisten te verschaffen, 't Ware te wenschen, dat die brutale gasten spoedig gesnapt werden. Ook kippen en eenden hebben voor hen veel aantrekkelijks. De begrooting voor het waterschap Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven be draagt in ontvangst en uitgaaf f 10.828,75s. §Nicu w-I<ek keriand, 12 Oct De ry der nutslezingen voor dezen winter werd heden geopend met eene voordracht over landbouw. Het bestuur van dit departe ment heeft ten volle begrepen, dat in eene landbouwende gemeente als de onze zulk eene lezing groot nut kan hebben. Als spreker voor dezen avond was uitge- noodigd de heer A. Kars, van Goudriaan. Deze begon aid inleiding eenige beschou wingen te geven omtrent den boerenstand in 'f algemeen. Daarna kwam hy tot zijn eigenlijke rede. Deze bestond uit enkele grepen uit liet boerenbedrijf, waar aan eenige beschouwingen werden vast- geknoopt. Vóór de pauze sprak de heer Kars over „Melkvee en de fokkerij," waarin hy achtereenvolgens wees op de afkomst van vee, op de afkomst in ver band met den grond, op de eigenschappen van goed melkvee, op de opvoeding van het kalf en op het melken. Na de pauze gaf de spreker nog eenige wenken om trent zuivelbereiding en de stallen. De heer Kars heeft om-} voorzeker veel goeds doen hooren en de heldere wijze, waarop hij alles uitlegde, maakte dat hy den ganschen avond met belangstelling werd gevolgd. De voorzitter van het departement, de heer Bakkes, was dan ook de tolk der vergadering, toen hy den heer Kars hartelijk dank zeide en een „tot weerziens" toeriep. 'Polsbroek, 15 Oct. Op advies van den districts-veearts zyn heden door den bur gemeester dezer gemeente drie koeien van den landbouwer C. Lekkerkerker in beslag genomen en bij de wed. W. Speksnijder j 1 pinkvaars en 1 kalf. By L. liep het verbeurd verklaarde vee in twee koppels van 6 en 7 stuks, by de wed. S. onder een koppel, bestaande uit 3 pinken, 2 kal veren, 2 schapen en 2 varkens. Thans is alleen dat vee in beslag ge nomen, dat aan de ziekte lijdende was op het oogenblik, dat overtreding der wet op het veeartseny kundig staatstoezicht (verzuim van aangifte) werd geconstateerd. Jl. Zaterdag raakte een 5-jarig doch tertje van den landbouwer O. alhier, dat op de stoep zat te spelen, in de Benschop- sche wetering. Door den veehouder L., die aan den overkant voorbijreed, opmerk zaam gemaakt, kwam een 10 jarig broertje toeloopen, die dadelijk in de wetering sprong en de voldoening smaakte, zijn zusje behouden op het droge te brengen. Jl. Zaterdag had by de Wed. Zui- dervliet alhier een bijeenkomst plaats van het bestuur van het waterschap Polsbroek eaden voorzitter van het waterschap Lopik, ter bespreking van een te sluiten over eenkomst strekkende tot bemaling van den Lopikschen polder by hoogen water stand door het stoomgemaal van Polsbroek. Naar men verneemt zullen eerstdaags de ingelanden van het waterschap Polsbroek worden opgeroepen, ten einde zich over een ontwerp regeling uit te spreken. 'Reenwyk, 11 Oct. Hedenavond had in dit seizoen de eerste vergadering plaats van het Leesgezelschap alhier in het lokaal van K. Rademaker. Na eene vooraf gaande ledenvergadering, waarin verschil lende huishoudelijke zaken werden afge handeld, opende de voorzitter met een hartelijk welkomstwoord de ledenverga dering met dames en trad vervolgens zelf voor de vergadering als spreker op met eene lezing getiteld„De schrik van het dorp", door C. W. Wagenaar. Na de pauze, die op de lezing volgde, werden nog verschillende luimige en ernstige voordrachten geleverd. Verhuring tuinland van den polder Reeuwyk. Perceel 1. B. Van Rtjn te Zwammer- dam f25. Perceel 2. A. Bode te Zwammerdam f26. Beide perceelen, gecombineerd afgesla gen, Zyn gemijnd H. Rotert te Zwam merdam op f53. Perceel 3. D. Den Blyker te Zwam merdam f32. Perceel 4. G. De Bie te Zwammer dam f43. Perceel 5. B. Van Rijn te Zwammer dam f 85. Alle perceelen hebben te voren een huursom opgebracht van f131. Ridderkerk, 12 Oct. De gemeenteraad heeft de gemeentebegrooting voor 1895 als volgt vastgesteldOntvangsten f 45.230,93. Uitgaven f45.230,35. Batig saldo 58 cent. Inkomstenbelasting f 13.525. Er wordt f 4000 buitengewone subsidie aan het rijk aangevraagd. De gewone subsidie in zake onderwijs is f3.874 98f. 'Ridderkerk, 12 Oct. Het fanfarecorps „Harmonie", dat slechts 2 jaar bestaan heeft, gaf heden eene tweede uitvoering. Een tiental stukjes werden ten gehoore gebracht, die uitstekend voldeden. Inzon derheid was dit het geval met de solo's voor piston, voorgedragen door den 1 Y. %i. Hi*. Alle eer rthJnhinr, dan hflftr H. Drees. Naafloop beaankte de burgemeester het corps voor den schoo'nen en genotvollen avond. Sliedrecht, 13 Oct. Op de gisteren houden eerste verkooping van rijs- rietgewassen waren dooreengenomen prijzen van het griendhout hooger, die van het riet lager dan het vorige jaar. De prijzen van het 4 jarig rysgewas vari eerden van f 255 tot f 495 per hectare. Voorts werd besteed voor grauwen stik- band f20,75 per 100 bossen, voor rooden stikband f 13,50 per 100 bossen, voor drie jarige einden f230 per hectare, voor riet gewas f55 k f60 per hectare. •Stolwyk, 15 Oct. De huish. vergadering der afd. „Stolwyk" van den Nederl. Protestantenbond, verleden week gehouden, had ditmaal niet hetzelfde verloop als vorige jaren. Toen ging men na afloop der werkzaamheden en die waren spoedig achter den rug huiswaarts; thans echter hield de voorz., Dr. Van Langeraad, eene causerie over de vraag: „Hoe is de By bel, in den vorm, waarin die thans vervat is, ontstaan?" Zoo iets viel ten zeerste in den smaak der leden en met dankbaarheid werd geaccepteerd het aanbod, om in den loop van de winter nog een paar malen in dien geest te spreken, o. a. over „Het ontstaan onzer psalmen en gezangen". 'Streefkerk, 15 Oct. In den nacht van Zondag op Maandag zyn by verschillende veehouders de kenteekenen van mond- en klauwzeer weggenomen en in 't water ge worpen, waardoor met zekerheid niet is uit te maken welke weiden besmet of verdacht zyn. In verband daarmede is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat by herhaling der gepleegde feiten alle binnen deze gemeente gelegen hoeven, weiden en erven worden verdacht verklaard 't welk tot groote schade aanleiding zou kunnen geven, daar in- en uitvoer alsdan geheel verboden is. Wyngaarden, 15 Oct. Tot predikant alhier is beroepen de heer J. Schokking, cand. te Amsterdam. - By Kof), besluit is aan Mr. G. Van Tienhoven, afgetreden minister van buitenlandsche zaken, een pensioen ver leend ten bedrage van f 2871 's jaars. - By Kon. besluit is aan Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de byzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over genoemde strafgevangenis H. J. F. Muller, te Gorinchem. - De Minister van waterstaat, handel en ny verheid maakt bekend, dat op 8 October 1894, omstreeks 4 uur na middags, in de rivier de Beneden Merwede, onder de gemeente Sliedrecht op ongeveer 150 meter boven kilometerraai CIX en aan den linkeroever, een vaartuig is ge zonken, genaamd „de Vrouw Antonia", groot 144 scheepston, geladen met rogge, en gevoerd wordende door G. J, De Vries, te Deventer; dat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van twee dagen na deze bekendmaking van rijkswege zal worden opgeruimd. Het hoofdbestuur der poste rijen heeft in de kleut der Nederlandsche postzegels eenige verandering gebracht, waarvan de bedoeling is het poststempel tot vernietiging dier zegels duidelijker te doen uitkomen. De teekening der zegels is onveranderd gebleven. De kleur van het lichtgele 3 cents postzegel is olijfkleurig geworden, die van het lichtblauwe 5 cents zegel korenblauw, die van het rose 10 cents zegel paarsachtig rood, die van het grauwe zegel van 12} cents liehter, ongeveer de kleur van een vetvlek. Ook het blauw der verschillende postzegels is meer inten sief geworden. De nieuwe zegels worden eerst uitgegeven, wanneer de zegels van de .vorige emissie zyn uitverkocht H. M. Koningin Wilhelmina maakt in de laatste dagen geregeld vóór twaalf uur 's morgens een rijtoer door het dorp Apeldoorn, in een met 2 paarden be spannen break, welke zy zelve, onder lei ding van den opperstalmeester Baron Bentinck, bestuurt, en waarbij zy door H. M. de Koningin-Regentes en eene hof dame vergezeld wordt. Ook is H. M. een groote liefhebster van het lawntennis spelwaarby een jongetje, in /en Jffffblauw en wit pakje gekleed, cfietost aoer om .de op den grond gevallen ballen voor H. M'. op te rapen. De groote najaarspaarden- en beestenmarkten te Gorinchem zullen dit jaar gehouden worden op 2, 12 en 13 November. By de examen voor apothe kersbediende te Arnhem is o. a. geslaagd mej. J. F. Ede Van der Pais, geboren te Gouda. Ds. J. Ph. Ott, geb. te Amsterdam 26 Juli 1807, ontving zijne opleiding aan de Latynsche school in zyne vaderstad en vervolgens aan de Academie te Leiden. Hy deed na welvolbrachte studie zyn pro ponents examen te Middelburg in Mei 1832 en werd, na eenige malen vergeefs op beroep gepreekt te hebben, predikant te Groot Ammers 11 Jan. 1835. Daar heeft hy geleefd en gearbeid gedurende 57 jaar. Zyn optreden viel in de woelige dagen van het separatisme. Dat gaf hem aan stonds gelegenheid, om zyne kracht als volksprediker te ontwikkelen en vry moe dig op te treden in den kerkelyken strijd. Hy smaakte de voldoening, zyne gemeente in haar geheel voor de Hervormde kerk te behouden, terwijl in het naburig Lan- gerak een groot deel afviel en eene eigen kerk stichtte. Sedert dien tyd werd de aandacht op hem gevestigd en trad hy eerst in het Classicaal Bestuur van Gouda, vervolgens in het Provinciaal Kerkbestuurvan Zuid- Holland en somtijds ook in de Synode op. Meer dan 40 jaar is hy lid geweest van het Provinciaal kerkbestuur en heeft tal van candidaten geëxamineerd in het He triüoi»-»Töl>h -Al'vf 1*— omdat hy zich bijzonder op de studie van het Oude Testament was blijven toeleg gen en daarin boven alles uitmuntte. Toen dan ook door de Synode eene com missie werd gekozen tot herziening van de vertaling van het Oude Testament, kon het wel niet anders, of Ds. Ott moest daarin opgenomen worden. Door zyn arbeid in verschillende Bestu ren der kerk verwierf hy zich eene uit gebreide kennis van kerkrechterlijke zaken, waarby zyn zeldzaam getrouw geheugen hem verwonderlijk goed te hulp kwam. Er ging dan ook een roep van zyne groote bekwaamheid uit en allengskens werd hy een vraagbaak, tot wien alle verlegenen zich wendden. Ja, een vraagbaak was hy voor zyne gemeente niet alleen, maar ook voor Classis en Provincie en nog verder. En, daar hy een praktisch man was, van jongs af in Amsterdam gevormd en in burgerlijk recht en in vele andere dingen ervaren, werd hy van heinde en verre geraadpleegd. Intusschen trad op theologisch en ker kelijk gebied het modernisme op. Wie zich ook daarmede ingenomen toonde en zich by die richting aansloot, niet Ds. Ott. Hy vond daarin totaal gemis aan liisto- rischen zin en grenzenlooze willekeur. Met den hoogsten ernst, op den kansel en in vergaderingen, heeft'hy tegen dat moder nisme geprotesteerd en zich toegelegd op verdediging van den historischen inhoud der Heilige Schrift, voor zoover dat op populaire wyze mogelijk was. Tegelijker tijd bleef hy waarschuwen tegen scheur makerij en overdryving van tegenover gestelde wyze en op de praktijk des Evan gelies aandringen. Partyman was hy volstrekt niet. By niet eene der zich vormende partyen heeft hy zich ooit laten indeelen. Het was hem genoeg, een leerling van Clarisse en Van der Palm te heeten. Welk eene voldoening voor den zoo hoogst eenvoudigen en bescheiden man, onder al de woeling op theologisch en kerkelijk gebied, het ongeschokt t ver trouwen van zyne gemeente te mogen behouden en haar getrouw onder zyne prediking en aan het Heilig Avondmaal te ontmoeten! Op Groot-Ammers mocht gewezen worden als op een voorbeeld van de meest gewenschte verhouding tusschen gemeente en predikant. Eindelijk heeft Ds. Ott ook de dagen der doleantie beleefd. Diep was destijds zyn ziel bekommerd over de vaderlandsche kerk. Het viel hem hard, den afval van velen uit hoogeren en logeren kring te moeten vernemen. Ook in z(jne eigene gemeente werkte de zucht naar verande ring door. Tegelijkertijd verminderden zyne krachten, zyn gezichtsvermogen ver zwakte. Ten laatste zag hy zich ge noodzaakt, ofschoon in weerwil van zich zeiven, zyne bediening neer te leggen. Dat geschiedde October 1891. De dagen zijner rust bracht hy in zyne eigene nieuwgebouwde woning te Groot-Ammers door, steeds verzwakkend naar 't lichaam, maar in den geest bezig met de H. Schrift. Zaterdag 6 Oct. dezes jaars is hy op 87-jarigen ouderdom gestorven en 10 Oct. daaraanvolgend op het kerkhof te Groot- Ammers begraven. Den morgen van zyn dood, door een' zyner huisgenooten gevraagd, of hy nog iets te zeggen had, sprak hy met ver staanbare stem: ja, „eendracht, vrede, liefde." Dat was zyn laatste wensch, een wensch voor gemeente en vaderland. Evenals de apostel Johannesvan Wien de overlevering verhaalt, dat hy op het verzoek, om vóór zyn levenseind nog iets te zeggen, tot zyne kinderkens fluis terend sprak: hebt elkander lief! Ds. Ott, die langer dan eene halve eeuw zijne vele gaven aan de gemeente te Groot Ammers eh aan de vaderlandsche kerk heeft gewijd, is thans de eeuwige ruste ingegaan, maar lang, zeer lang zal zyne nagedachtenis in zegening zyn. Vianen. F. D. J. MOORREES. Thans nu de Indische Couranten meer bijzon derheden melden omtrent de expeditie ran Lom bok, komt ook meer en meer de waarheid in haar volle naaktheid te voorschijn. HelaasI het iB maar al te waar: onze troepen hebben vreeselyk geleden en een moorddadige slachting heeft cr onder plaats gehad. Verraad en nog maals verraad, zoo menigmaal in de Indische oorlogen voorgekomen, heeft ook bier een schrik kelijke rol gespeeld? en alleen door een fijn ge sponnen weefsel van bedrog en veinzerjj, is hot den Baliërs gelukt om mannen als Vetter ep Van Ham te bedriegen en te misleiden, helaas tot diepe smart van allen, die daarvan de slachtoffers zyn geworden. De 25ste en 26ste Augustus zullen met zwarte kolen worden op geschreven in de geschiedenis van IndiS. Toen toch zijn door sohandeljjk verraad onze troepen in den nacht door de Baliërs, met dui velachtige mid if(en tot razerny gebracht, over vallen eu vermoord. Een algemeene vlucht om buiten het boreik te komen van het doodend lood was daarvan het gevolg, doch de plaat selijke gesteldheid, waarin onze troepen waren, een ommuurde plaats, bracht mede dat de vjjan- den ongestoord op ae onzen konden schieten zonder zelf geraakt te worden In hot holst van den nacht in den donker moest een ieder een goed heenkomen zoeken. In zulk een> be- narden toestand eenige orde te brengen daartoe behoort een groote mate van zelfbewustzijn en doodsverachting. De beide Generaals, overtuigd dat het hoogst moeieljjk zou zjjn, om de moord- plaats te ontkomen, besloten ieder voor zich met eenige manschappen af te trekken roet de bepaling, dat, wie levend buiten het moord toon eel mocht komen de vérdere leiding op zioh zou nemen. Alleen Generaal Vetter mocht dit ge lukken, daar Genoraal Van Ham, als hot ware doorboord, in een gebouw, in de armen van een H. K. geestelijke den laatsten adem uitblies. Aan Gcneiaal Vetter, den zwaar beproefden man, op wiens hoofd thans alles neerkomt, was het thans gegeven in «dien trêurigen toestand op nieuw eenige orde en samenhang te brengen. Intus-chen hadden de Baliërs op alle mogelyke wyze-n de verschillende troepen-afdeelingen die zich ophielden tusschen Mutaram en Tjakra- Negara bestookt en een vreeseljjke slachting onder hen aangericht. Behalve het getal ge sneuvelden, waaronder een twiutigtal officieren, zjjn ruim 350 gewouden reeds van het slaoht- veld to Soerabaja aangekomen. Nieuwe verster kingen zy ei weder vertrokken naar hot oorlogs- tooneel, waar thans in verbinding met de vloot een verschrikkelijke revanche wordt genomen. Mataram, de hoofdzetel van den vorBt van Lombok, is reeds in onze handenverschillende vorstelyke paleizen zyn reods verwoest. Maar dit alleB gesohiedt onder een verbazenden tegenstand en ten koste van volo diorbora luODOcbeiiiuvciia. Dat er met verbittering thans gestreden wordt door de onzen kan niemand verwonderen, wan neer men Bléchts bedenkt, dat, behalve Generaal Van Ham, van de diie bataillons de aanvoerders, de Luitenant-Kolonel Byleveld zwaar gewond werd en de Luitonant-Kolonel Lawiok van Pabst sneuvelde, waardoor de verwoedheid en de doods verachting wordt opgewekt. Thans moet Generaal Vetter, ten koste van wat ook, revunohe nemen en toonen dat niet straffeloos door veinzerjj en verraad zoovele brave officieren en minderea den dood op het slagveld in don waren zin van het woord hebben gevonden. VARIA. Een juffrouw op de Prinsengracht te Am sterdam had het nog al eenB te kwaad met haar „echtvriend" en dezer dagen, toen ze wat veel courage-wator op had, ging ze hem met kort-jan te ljjf, piecies of ze tegen een Baliër streed. II jj giug naar 't gasthuis, z y achter slot en grendel en de eohteljjke woning werd gesloten. Een draaimolenbaas op de Winsohoter kermis was op een „goeden' morgen vrouw-lief kwjjt. Een oollega nam op zioh de vluchteling te halen, maar pas op reis, ging ook zyn wederhelft er van door. 't Gekste was, dat do laatste onder meer een sommetje van f lOuO had meêgepakt! Te Utrecht werd Zaterdag een dronken soldaat ingerekend, eigenljjk een imitatie van een soldaat. De knaap had nl. geloot en voelde zioh reeds zóó tot den „dienst" aangetrokken, dat hy een soldatenpakje had au een toekomstigen wapenbroeder. id te Beilen, die pas geteekend had voor de Oost f800 handgeld, wat-blief-je! sneed zioh dezer dagen met een Bohoffel, die hjj scherpte, don rdchter wijsvinger af. Bjj ongelukP 't Is te hopen. Anders zit er misschien 6 jiar gevangenisstraf voor hem op I „Lombok", een oafó op het Uude-Kerkplein te Amsterdam wekte Zaterdag-avond den Btrjjdlust op tan een stuk of wat „krijgshaftige en vaderlandslievende", zegge baldadige straatjongelui. „Lombok moet vallenI" werd beslotende straatsteeuen vlogen door de luoht on in een oogenblik tyds wa ren al de ruilen op „Lombok" ingegooid. In de kerk der Hervormden te St. Anna Parochie werd jl Zondag „gepreekt" over de „bloedwet." Hermans, „de Roode Duivel" en Stienstra, „de Boef", traden als sprekers op en hadden nagenoeg 1000 personen onder hun gehoor. Bjj een dezer dagen te Vriezen veen gehouden verkiezing werd.... geen enkele stem uitgebracht. Do Vriezenveners woonden een meeting voor algemeen kies- en stemrecht bjj misschien 1 Up do tentoonstelling te Helmond werden drie nog uit te reiken medailles weg gekaapt. Of men mot een gouddief of met een „oerroover" te doen heeft, weet men niet. Te Boxmeer is de gemeente-veldwach ter opgepakt. De man had zooveel op zjjn kerfstok dronkenschap, verwonding, beleedi- ging van den burgemeester, enz. dat hjj ge boeid naar Den Bosoh werd getransporteerd. Een socialist te Enkhuizen had zyn domicilie naar een naburige gemeente overgebracht en weigerde te schutteren. De schuttersraad ver oordeelde hem tot een geldboete en toen deze niet werd betaald, ging do onwillige schutter de gijzeling in, waur hjj al heel gauw eieren voor zjjn geld koos en beloofde te zullen be talen. - Iemand te Meeden, in Groningen, is bjj do jongste Uaagsche „sterronrogen" geridderd bjj vergissing, wunt men had zjjn broeder be doeld. De geridderde echter kunt zich genoeg verdiensten toe, oin ridder te blyvou en zjjn broér mag dus wachten tot een volgendegelegenneid. De raad van Zaamslag, Zeeland, ontving dezer dagen een sohrjjven van Jjffis. P. Van de Veke, van het gelaat eens armen drommels, „wensqht aangesteld te worden tot gemeente-barbier op oen jaariyksch traktement van f 10 en vraagt tevens vergunning om aan zyn deur een bordje te mogen plaatsen met het opschrift „Gemeente barbier." Hjj beveelt zioh in zjjn qualiteit als schoen-gareelmaker en barbier verder in de gunst en recommandatie van edelachtbaren aan!" De schoenmakers in Madrid hebben een dansvereeniging opgericht, voornamelyk voor niet-schoenmakers. Elk danspaar betaalt een kwartje per avond voor entrée en heeft na 20 avonden aanspraak opeen paar sohoenen uit het magazjjn der voreeniging. Natuurljjk zullen er wel zooveel schoenen versleten worden in de danszaal, dat de vereeniging er nog geld by overhoudt. Iemand te Loosdreoht, die lezen noch schryven kan, is tot correspondent van een weekblad aangesteld. Zijn onkunde heeft één aanbeveling: de zetters zullen niet te klagen hebben over zjjn onduidelijk schrift. Gemengd Nieuws. In den toestand van den cho- leralyder J. Krijgsman te Capelle aan den IJsel zyn verschijnselen van beterschap waargenomen, zoodat er allo hoop bestaat, dat ook by het leven zal behouden. Door den gemeente geneeskundige te Koudekerke werd aangifte gedaan van een vermoedelijk geval van cholera. Uit het bacteriologisch onderzoek door prof. Spronck te Utrecht bleek, dat men wer kelijk met een geval dier ziekte te doen had. Te Amsterdam is weder een persoon aangegeven als te zyn overleden aan Aziatische cholera. Over de cholera gevallen, die zich dezer dagen aan de Ruhr hebben voorgedaan, wordt nador gemeldVerleden week stierf in de Ruhr tamelijk plotseling schipper H. Gerritsen, uit Millinge'n, op zyn schip „Op hoop van zegen", volgens verklaring van den dokter aan nierziekte. Vrijdag, den dag der begrafeniswerd ook de vrouw ziek. Het bacteriologisch onder zoek constateerde cholera asiatica. De vrouw stierf Maandag. Woensdag werd ook by de dochter en den schippersknecht cholera geconstateerd. Daar men ver moedt, dat schipper Gerritsen eveneens aan cholera is bezweken, is zyn lyk, dat te Ruhrort ter aarde was besteld, op last der overheid weór opgegraven. Nadat de twee ïyders aan pokken ten huize van d. H. aan den Arkelschendyk te Goriuchem geheel her- gteld zyn, werd thans weder een 21 jarige zoon in datzelfde gezin door die ziekte aangetast. Te IJselstein heeft zich de vorige week een geval van pokken voor gedaan. De lyder is herstellende en er zyn geen nieuwe gevallen by gekomen. Te Schal wijk (bij Haarlem) zijn een drietal personen door tongblaar aangetast. Door den plaatsverv. districts veearts den heer J. Poels te Rotterdam en den veeopzichter Laman te Kralingen is proces-verbaal opgemaakt tegen een veehouder te Kralingen, die verzuimd had aangifte te doen by de bevoegde autoriteit dat onder zyne runderen het mond- en klauwzeer was uitgebroken. Vier run deren die aan die ziekte lijdende waren zijn in beslag genomen, terwijl de overige onder rnntróle zijn geplaatst. '—Ten bewijze dat de opbrengst der beetwortelen te Dalem ver beneden het middelmatige is, kan dienen, dat men van een akker, welke verleden jaar 38000 KG. opleverde, thans slechts 18000 KG. oogstte. Dooreen genomen zal do opbrengst 15000 k 16000 KG. per H.A. zyn, d. i. ongeveerde helft minder dan het vorige jaar. Door veldwachters is op de rivier de IJsel aangehouden en gevankelijk naaj Rotterdam getransporteerd zekere F. V., wegens diefstal eener roeiboot, afkomstig van Dordrecht. Door de gemeente-veld wach ters van Capelle en Krimpen a/d IJsel is Zaterdag-avond op de rivier de Usel aangehouden een net gekleed heer, die daar een roeiboot trachtte te verkoopen. By onderzoek bleek, dat zy was ontvreemd uit de Wijnhaven te Rotterdam in den nacht van 11 op 12 dezer ten nadeele van een beurtschipper. De roeiboot is in be slag genomen, terwjjl de dader, zich noe mende Frans de Vos, naar het huis van bewaring is overgebracht. Donderdag heeft te Arnhem in de nieuwe kazerne een twist tusschen een tamboer en een vrijwilliger plaats gehad, waarhy de eerste zijn aardappelen mes onder de ribben van zyn tegen stander stootte. De dader werd onmid dellijk gearresteerd. Er bestaat niet veel kans op levensbehoud voor dep gewonde. Zondag-morgen had te Leer dam een treurig ongeluk plaats. De echt genoot van P. v. A. wilde in een brandend kooktoestel petroleum doen. Dit hoogst gevaarlijk werk, waardoor al zoovele on gelukken hebben plaats gehad, maakte ook nu bijna een slachtoffer. De ontwik kelde gassen in het ledige toestel ont ploften, waardoor het toestel in brand vloog. De vrouw, die het wilde blusschen met een kleedingstuk, geraakte daardoor in vlam, en bekwam hevige wonden. Ware niet spoedig hulp komen ópdagen, dan zou zy waarschijnlijk verbrand zijn. -Zaterdag-avond is zekere Toon Van Berkel by het lossen van planken uit een schip, liggende in de Maas onder IJsel monde, over boord gevallen en ver dronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. By de loting voor de Natio nale millitie te 's-Gravenhage deed zich het volgende geval voor: De naam van een loteling wordt opge roepen. Een jongeling verschijnt bij de bus. De president van den militieraad verzoekt hem een nummer te trekken. De loteling; „Ik steek myn hand niet in het vat van de bloedwet." Na die weigering wordt voor den belang hebbende het nummer getrokken door een der aanwezige leden van den militieraad. Terwijl hij onder de maat staat en te gelijk zyn signalement wordt beschreven, voegt hy den beambten, met dit werk belast, toe: „nu, jelui behoeft my niet zoo aan te kijken: ik ben socialist en zal, wanneer ik in de kazerne kom, krachtig propaganda maken voor de socialistische beginselen." En onder den uitroep: „Weg met het militairisme! verliet h» daarop de zaal, r De schade, veroorzaakt door den hopgen waterstand en hagelslag in de gemeente Wierden, wordt geraamd op f51.390,50. Dr. J. v. d. Akker, geneesheer te Eindhoven, is Donderdag j.l. met zyn rij wiel, waarop hij zich aan het oefenen was, tegen een boom gereden, waarop hy met kracht ter aarde werd geslingerd. Men snelde oogenblikkelijk ter hulp, maar het bleek dat hy door den val was gedood. Een allerbrutaalste diefstal had Vrijdag-nacht plaats in het huis van den heer Nooteboom te Tilburg. Door een klein raam wist de dief zich toegang te verschaffen tot de keuken, begaf zich ver volgens naar de slaapkamer, waar hy zich meester maakte van een gouden horloge, eene portemonnaie met f 25 en een paar gouden oorbellen. Zelfs had hy uit de pantalon van den heer N. de sleutels ge nomen en zou het hem zeker gelukt zyn zich van eene aanzienlijke som geld, in de brandkast verborgen, meester te maken, indien hy niet in zijn werk gestoord ware geworden door het ontwaken van de vrouw des huizes. Deze maakte haren man op het onraad opmerkzaam, waarop deze ijlings naar zijn revolver greep. Het wapen ging echter niet af, doordien de pin, waarmeê de revolver in rust stond, vastzat. Men vermoedde al dadelijk dat de dief een Belgisch werkman was, daar hij ach tergelaten had een no. van een Antwerpsch blad, een doosje lucifers van Belgisch fa brikaat en een roode katoenen zakdoek, zooals sommige Belgische werklieden om den hals dragen. Hy is Zaterdag gevat. Een jonkman te Harlingen vervoegde zich bij den wijkmeester om een briefje, waarop hy als „onvermogend" zou kunnen trouwen. Door den wijk meester gevraagd naar den naam zijner beminde, moest hy belijden dat hy dien niet wist, maar ze „diende" byOok gaf hy als zyne meening te kennen, „dat ze op het stadhuis met den naam van zijne meid toch niets te maken". Te Helleroetsluls waren Dins dag-middag, onder toezicht van den luit. ter zee le kl. J. C. Commjjs, eenige ernstvuurwer- kers aan 's Rjjks werf aan den contre-escarp bezig met hot uitbranden ran afgekeurde brand- granaten, waarbjj de gewone ToorzorgBraan'- regelen werden genomen. Tot verwijdering van de nog overgebleven korsten moesten vier pro jectielen, welke slechts gedeeltelijk uitgebrai d en daarna met water gevuld waren, de bewer king opniouw ondergaan. Nu schjjnt het vuur in een dier projpctielen niet volkomen geblusclit te zjjn geweest, want to>n de commandeur A. O. Van Kampen er wat kruit uit du meelpul- verbus in wilde strooien, sprong het met een bevigen knal uiteen. Vjjf personen werden go- troffen. Van Kampen en zijn zoon werden tegen den groud geworpen, C. Bontkan, vau Nieuw- Helvoet, kreeg den dubbel geslagen bodem van i de granaatbus in den achtervoet, de vuurwerkers M. Van Djjl en W. A. De Waal kregen, ovenals Yan Kampen, brandwonden aan gelaat en han- den, terwijl van enkele anderen de kleeren werden geschroeid. De kapitein-luitenant ter zee C. Yreede en diens echtgenoote, die zich op hunne wande ling toevallig nabij do plaats van het ongeluk bevonden, verleenden den gekwetsten Bontkan de eerste hulp. Met een kar werd deze toen verder naar de maritieme ziekeninrichting ver voerd. De overige getroffenen werden verbon den in do verbandkamor op 's Rjjks werf. Volgens commandeur Van Kampen is hot een wonder, dat het ongeluk niet nog ernstiger ge volgen heeft gehad. Te Venraai vierden gisteren de echtelieden Wijnhoven hun gouden h u wel y ksfeest onder algemeene deelneming. Druk werd feestgevierd en ook geschoten. Toen het echtpaar in een rijtuig door de straten reed, trof een noodlottige kogel uit een revolver het hoofd der vrouw, waardoor deze levensgevaarlijk verwond werd. Een meisje had van het schiet wapen gebruik gemaakt. Men schrijft uit Sliedrecht aan de N. R.C.: Een zeer byzonder geval deed zich jl. Vrijdag alhier voor by het afmaken van een door mond- en klauwzeer aangetaste koe van den landbouwer H. Daar H. geene aan gifte had gedaan was proces-verbaal op gemaakt en de koe verbeurd verklaard. De koe moest dus worden gedood, maar behalve kop, pooten en ingewanden mocht het vleesch worden gegeten. De burge meester nu had de koe verkocht aan een slager uit Gorinchem voor de som van f 10 en deze weer had haar ter slachting aangegeven op eene waarde van f 20. Toen nu de slager, gedekt door een 20 tal politieagenten, Vrijdag de koe zou dooden, vroeg de heer Viswat, ambtenaar der .directe belastingen, aan den slager naar het biljet van aangifte. Toen daaruit bleek, dat slechts f 2 aan de schatkist was geofferd, verklaarde de ambtenaar, dat het beest hem wel f 100 waard was, dat hy het dus benaderde en daarvan weer aangifte zou doen. De burgemeester gelastte daarop directe afmaking, wijl hij hier stond om een bevel van den Minister van Binnenlandsche Zaken te doen uit voeren, waarop de ambtenaar antwoordde, dat hij hier ter plaatse was om de schat kist niet te kort te doen en dus hier in de plaats stond van den Minister van Financiën. De burgemeester moet daarop geantwoord hebben: „Ik weet waarvoor je het doet, maar ik zal je vinden!" Waarop de heer Viswat antwoordde: „Ik zal tot de verificatie overgaan, om het besluit van den Minister van Binnenland sche Zaken te doen uitvoeren, maar onder protest, aangezien ik nogmaals beweer, dat het beest my f 100 waard is en ik u dus voor de gevolgen verantwoordelijk stel." Het geleibiljet van den koopman slager luidde: „te vervoeren naar Gorin chem 200 kilo versch rundvleesch." Door het omvallen van een petroleumlamp ontstond Zondagnacht om streeks 1 uur brand in de roef van de te Woerden passeerende Utrechtsch Haag- sche pakschuit van den heer Tetenburg. Ofschoon de brand zich vrij hevig liet aanzien en wel ook de roef geheel uit brandde, beperkte de brand zich, dank zy het Ijzeren beschot dat de roef van het laadruim scheidttot eerstgenoemde ruimte, zooda» aan de aan boord zijnde goederen weinig of geen schade werd toegebracht. De brandweer uit Woerden bewees korte maar goede diensten. Door het ongeval bekwamen 2 knechts lichte brandwonden. Zaterdag is een bedelaar te Hilversum wegens wanbetaling (van huur) op „straat" gezet. Den 17den Juni 1.1. werd by hem f 600 gevonden, waardoor het R. K. armbestuur zich van verdere onder steuning ontslagen rekende. Onder de voorwerpen, die uit zyne woning werden gehaald, behoorden eene kist met geld, een blikken trommel met dito, vele kleedingstukken, een zilveren horloge, 40 paar nieuwe kousen, eene groote party rijst, boonen, beschimmeld vet enz. Zijne zeer havelooze kinderen zijn, na behoorlijk gereinigd te zijn overgebracht naar een familielid te Laren. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 By Kon. besluit is de luite nant ter zee 2de kl. H. Yan Praag bevor derd tot luitenant ter zee lste klasse. De le luit F. H. Van der Kop, van het le reg. inf. te Leeuwarden, wordt 1 Nov. belast met het doen van krijgs kundige nasporingen in het provinciaal- en het gemeente-archief aldaar. De collecte voor het op te richten Nationale Fonds, waaruit de na gelaten betrekkingen zullen worden ge steund van degenen die tengevolge der Indische oorlogen komen te overlijden, tristeren gehouden door twee leden van het comité, bijgestaan door een onder officier der Schutterij en een van de In structie-Compagnie, heeft omstreeks f200 opgebracht, dank zij de milde giften, o.a. eene van vijftig gulden. Yan verschillende personen, die tijdens de collecte niet in de gemeente of afwezig waren, worden nog giften ingewacht, terwyl er plannen bestaan van verschil lende corporatiën om ééne gecombineerde uitvoering te geven en bovendien heeren onderofficieren der Instructie-Compagnie eveneens voornemens zijn eene uitvoering te geven, waarvan de opbrengsten bij het bedrag der collecte zullen worden gevoegd, zoodat onze gemeente, hoe klein ook, een verdienstelijk aandeel zal bijdragen in het op te richten Fonds. Wij twijfelen er niet aan, of de plannen zullen ruimschoots medewerking en steun ondervinden en het beoogde doel alge meene sympathie verwerven. Onze stadgenoot, de heer L. Van Scherpenzeel, heeft aan de rijks universiteit te Leiden het candidaats- examen chemie afgelegd. Bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnenland sche Zaken is benoemd tot onderwijzer (in de Vad. Gesch.) by de Rijksnormaal lessen alhier de heer S. Velsing, hoofd der 2de openbare school te Berg Ambacht. Zondag 21 October a.s. hoopt Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, Predikant by de Ned Herv. Gemeente alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 45 jaren iq de bediening des Evan gelies te Langerak b/z de Lek werd be vestigd. De leden van het kiescollege der Herv. Gem. alhier, de h.h. S. Gail- lard Sr., I. C. Van Sonsbeek, H. C. Den Uyl, C. Van Willenswaard CLz. en J. R. H. Van Willenswaard, die 1 Nov. a. s. moe ten aftreden, zyn op nieuw benoemd ge worden en hebben zich deze benoeming laten welgevallen. J.l. Woensdag-avond werd den sergeant G. Rosier, onlangs begiftigd met de bronzen eere medaille der Orde van Oranje Nassau, in het R. C. Militair Tehuis eene verrassing bereid. Kapelaan Wreesmandirecteur der R. C. Militaire Vereeniging, overhandigde in het voor dat doel net versierde vereenigings-lokaal ge noemden onderofficier, Prefect dier veree niging, op plechtige wyze een gouden tientje, gehecht aan een zilveren insigne met toepasselijk graveerwerk, een en ander als bewys van hooge ingenomenheid met de onderscheiding, den heer Rosier te beurt gevallen. Gezellig bleven vele aan wezigen, waaronder ook de familie van den jubilaris, eenigen tyd byeen, terwyl de heer Wreesman het aan een gul en gepast onthaal niet liet ontbreken. Het mond- en klauwzeer neemt sterk af. .Ook in deze gemeente zyn weder vier weiden onbesmet verklaard. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand September 1894 J. Verbaan te Jaarsveld. Uit Groot Ammers. P. Horst te Schoonhoven. 1 Vervolg der Nieuwstijdingen. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 13 Novem ber tot hervatting harer werkz-iamheden worden bijeengeroepen. De 2de luit. H. Dijkstra, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt tot 1 Februari 1895 gedetacheerd by het lste reg. vesting-artillerie te Utrecht. By het Depart, van Koloniën is gisteren een telegram ontvangen van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van den volgenden inhoud Slechten van Mataram ook noordelijk deel wordt vervolgd; daarbij geen vijan delijkheden ondervonden. 200 Baliërswaaronder vrouwen en kinderen, hebben met een 12-tal hoofden zich onderworpen, zijn ontwapend en ge zonden naar Lembar aan de baai van Laboean-Tring. De toestand der gewonden algemeen gunstig. A,an het gebouw van het pro vinciaal bestuur te 's-Hage werd gisteren aanbesteedhet uitdiepen van een gedeelte van den Hollandschen IJsel onder de gemeenten Gouda, Stolwijk en Haastrecht, in de provincie Zuid-Holland. Minste in schrijver de heer A. T. Volker te Sliedrecht, voor f 1442. Om het kampioenschap der' Haagsche wielrydersvereeniging „Snelvoe- ters" werd jl. Zondag over een afstand van 60 KM. gereden op den straatweg Gouda—Bodegraven-Leiden. De heeren W. v. d. Mey, te Leiden, P. Van Wijk, H. Bessellng en Thom Saakes, allen te 's Hage, kwamen van de 7 deelnemers achtereenvolgens bet keerpunMSpo- kampioenschap in 2 uur 5 min. 31 sec. De Hooge Raad heeft den heer Mr. P. J. Swaving, kantonrechter te Woerden, op grond van art. 14 der wet op de rechterlijke organisatie, wegens zielsziekte uit zyn ambt ontslagen. Een telegram aan „De Stand aard" meldt, dat Dr. Kuyper in redelijken welstand in Pau is aangekomen. Voor de akte als onderwijzer is o. a. toegelaten de heer P. A. De Lijster te IJselraonde, die ook de akte vrije en orde oefeningen der gymnastiek verwierf. Benoemd tot onderwijzer "aan de bijz. sch. te Oudewater de heer J. Zwart, te Driebergen. In de St. Janskerk te Gouda werd in de vorige week de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van de Ned. Gustaaf Adolf vereeniging. De voorzitter der afdeeling Gouda, Ds. L. Ten Bosch, heette de honderden aan wezigen welkom, waarna Ds. P. M. Keiler Van Hoorn uit Dordrecht den kansel be trad en in zijn rede doel en werkkring schetste der Gustaaf Adolf vereeniging, die thans 57 jaar bestaat en in dien tyd 15 millioen gulden heeft bijgedragen ter ondersteuning van protestante instellin gen. Aan 3730 hervormde Jpmeenten werd geldelijke hulp verleend, 1837 ker ken, 734 scholen en 686 pastorieën wer den gebouwd of hersteld, terwyl de ver eeniging 500 predikanten, 1400 onderwij zers financieel steunde en bijdragen schonk aan meer dan 400 gestichten voor opvoeding en godsdienstonderwijs. Ten slotte sprak nog Prof. G. M. Van Rijn uit Groningen, die de vereeniging in de belangstelling en den steun van alle protestanten aanbeval. Een zangkoor, bestaande uit 130 dames en heeren, onder directie van den heer Spaanderman, luisterde de vergadering op. 'Ameide, 15 Oct. De sedert 5 maanden aan de openbare school dezer gemeente bestaande vacature van onderwijzer, is heden, door de infunctietreding van den heer C. M. Van Tuyl, laatstelijk onder wijzer te Vuren, weder vervuld. 'Ameide en Tienhoven, 16 Oct. Het mond- en klauwzeer neemt in deze ge meenten nog gestadig toe. Tot heden kwam het hier onder 43 verschillende koppels voor, doch overal in lichten graad steifgevallen kwamen niet voor. Het jonge vee schijnt ditmaal minder voor de ziekte vatbaar te zyn; hier gebeurt het ten minste dikwijls dat het vrij blijft, al komt het in aanraking met zieke beesten. 'Ammerstol, 16 Oct Tot commissa rissen der volksbibliotheek zijn herbe noemd de heeren A. Zanen Hz. en J. Te Hennipe, terwijl als zoodanig daaraan toegevoegd is de heer A. Dogterom. Aan de heeren J. Bos en K. Klomp is opgedragen het samenstellen van een con cept reglement voor de volksbibliotheek. Door de visschers werden in de vorige week verscheidene zeehonden op de rivier waargenomen. 'Ciouderak, 15 Oct In de steenfabriek van den heer J. Van Holst en Cö. alhier had Zaterdag jl. een ernstig ongeluk plaats. De arbeidster M. De Jong, 59 jaren, werk zaam in genoemde fabriek, bezig zijnde in eene loods haar lederen handkappen op te borgen in eene aldaar aanwezige houten goot, welke boven haar bereik lag, had het ongeluk de goot op het aangezicht te krijgen, doordat een kruiwagen om kantelde, waarop zy stond om haar doel te bereiken. De goot werd door haar vastgegrepen om zich voor den val te vrijwaren, doch deze wipte door de overwicht en gleed naar beneden, zoodat de vrouw tegen den grond geworpen werd. De goot was langs haar aangezicht ge schoven en daardoor ontstond, eene diepe en ernstig bloedende wond. Bewusteloos werd zy per wagen onder hevige pijnen en bloedverlies huiswaarts gebracht, al waar terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ofschoon tot heden niet levensgevaarlijk, verkeert zy in zorgwek kende toestand. 'Oouderak, 16 Oct. Tot zetters der di recte belastingen voor den dienst 1894/95, zyn benoemd de heeren A. C. Van Hou- weninge en J. C. Van Vliet Dz. alhier. 'Noordeioos, 15 Oct. Bij de Zaterdag plaats gehad hebbende verkiezing van een hoofdingeland voor het waterschap de Overwaard, voor de polders Over- en Neder- slingeland, is als zoodanig herkozen de heer Jan Koojjman. "Oudewatcr, 15 Oct. Gisteren-morgen gedacht Ds. J. Hoek onzen hooggeachten en welbeminden oud-leeraar, Ds. H. Wil- deboer, in eene rede over Johannes X10h. Ds. Hoek bracht het der gemeente in her innering hoe haar overleden voorganger in de vijf jaar, dat h(j in haar midden vertoefde, voor haar een zegen was geweest en haar oprechten dank en hartelijke na gedachtenis verdiende. Verder schilderde ZEW. het lyden, dat de eens zoo krachtige prediker had moeten ondergaan, maar tevens hoe God hem de kracht had ge geven om ook in dezen Zyn Heer het kruis gewillig na te dragen. Papeudrecht, 15 Oct. De gemeenteraad heeft de begrooting voot 1895 vastgesteld tot een bedrag van f 15.179,17 in ont vangst en uitgaaf. •Reeuwyk, 16 Oct. Uitslag der tolver- pachting op Maandag 15 Oct. jl. ten over staan van notaris De Ridder te Bodegraven Het recht van tolheffing aan de beide tollen op den straatweg van Gouda naar Bodegraven, is door commissarissen van dien Straatweg voor den t|jd van drie jaren, aanvangende 1 November 1894, toe gewezen aan W. Esveld te Bodegraven, voor f4301 per jaar. §Vligt, 16 Oct. In den afgeloopen nacht werden te Bonrepas een aantal met bor den voorziene palen, ter aanduiding van het mond- en klauwzeer, uit den grond gerukt en in het water geworpen. •Willlge-Langerak, 16 Oct. De land bouwers J. De Hoop, G. Eikelenboom, P. Vermeulen en H. Ryneveld alhier hebben samen een vracht pulp van 90.000 KG. gekocht k 36 stuivers het kilo. In de laatste jaren was alhier geen gebruik meer gemaakt van dat by voeder voor het vee in den winter. Aan de loting voor de nationale mi litie zullen dit taar 8 jongelingen in deze gemeente deelnemen, gecombineerd met de lotelingen van Jaarsveld. BEURSBERICHTEN. pC. 15 Nederl. Werk. Schuld. 2f Dito dito3 Dito dito3fr Hong. Obl. 1889. 4* Dito in zilver. 4{ OostenrijkObl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito Apr. Oct. 5 Portugal, Oblig3 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1880. 4 Spanje, Buitenl. Pe'rp. .4 Dito Binnenl. Perp. 4 Egypte Oblig. 18764 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Gr. Russ. Spw. 5pC. aandeel. Russ. S. K. Chk.-Az.500&2000 M. 4 Dito Orel Griasi. 500 k 2000 Mk. 4 Dito Poti Tiflis k f 1000. .5 Dito Zuid-West Spoorw.-aand. 5 Centraal-Paciflc. Oblig. 6 Loten Amsterdam f100. .3 Loten Rotterdam3 Antwerpsche loten 1887. 2\ Hong. Loten 1870. Theiss loten4 Oostenr., Aand.4pC. fl. 250,1854. Dito 5pC.fl. 500,1860. Oct 921 101* 102 1031 82 79* 79 iV 79 JU 80 27 J 94 981 94 67^ 571 102 52J 97 104J 66 J 101 110| 109 102 123 115 122 U9l_ MAEKTBUUOIlThN «orincliem15 Oct. Ristarwe f6,50 f6,75, roode dito f6,- k 6,20, witto dito f6,- k 6,15. Inl. rogge f 5,- k 5,10. Aangevoerd 299 runderen, 10 nuchtere kalveren, 12 vette varkens en 532 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f170 k 180,1 kalfvaarzen f130 k 150, melkkoeien f140 k 160, 1} jarige ossen f 100 k 120, guiste vaarzen f 110 a 120, pinken f 60 h 70, gras kalveren f40 k 50, nuchtere kalveren fll k 15, vette varkens 18 k 21 ct. per half kilo, biggen f5 k 11. Boter 55 k 65 ct. per half kilo; eieren f 1,60 1,70 per 26 stuks; kippen f0,50 a 0,70 per stuk. Rotterdam, 15 Oct. Tarwe. De beste, f6,- tot f6,80, goede en mindere qual. f3,75 tot f5,75. Rogge f2,75 tot f4,40. Rotterdam, 15 Oct. Aangevoerd 128 vette runderen, magere dito, 66 vette en graskalveren,— nuchtere kalveren, 1071 schapen of lammeren, 359 varkens. PryzenVette runderen le qual 68 ct., 2e qual. 64 ct., 3e qual. 56 ct.kalveren le qual. ct., 2e qual. k ct., schapen le qual. 56 ct., 2e qual. 50 ct., alles per kilo; varkens l'equal. 43ct, 2equal. 42 ct., 3e qual. 41 ct. per kilo. Tot onze diepe droefheid overleed heden, zacht en kalm, onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder FREDERIK DIEPENHORST, op den jeugdigen leeftyd van 21 jaren. Uit aller naam, JOH. DIEPENHORST. Ameide, 13 Oct. 1894. Heden overleedna een langdurend lijden, tot diepe droefheid van mij en myne Kinderenmyn geliefde Echtge noot de Heer HENDRIK DE WITH Lid van den Gemeenteraad, in den ouderdom van 55 jaren. J. VAN DER GRIFT, Wed. H. DE WITH. Jaarsveld, 15 October 1894. Heden herdenkt j| den dag, waarop hy mijnen vader g en mij 40 jaren lang trouw en eerlyk heeft gediend. J. C. MULLER, firma Wed. J. C. MULLER Zn., tp Leerlooiers. Haastrecht, 15 Oct. 18' GEVRAAGD, tegen 25 November a. s. P. G., die goed kan melken, by M. J. WERVELMAN te Diemerbroekbij Oudewater. STOOM MAAL- en VKK-ROGGE- BROODf AHRILK „DEN 1JSSEL" te levert Boonebrood p. 100 KG. f 4,50. Lijnzaad brood - 4,50. Maïsbrood - 5.50. Roggebrood -4,—. Amerikaanksch Lijn meel - 8,25. Gerstemeelp. 65 KG.-3,—. Maïsmeelp. 75 KG.-5,—. Franco Boord Rotterdam of Gouda. MP* Iemand, z. b. b. h. h., zoekt een ongemeubeld met KOST en BEDIENING. Franco brieven, lett. B B, Bureau dezer Courant. De Ondergeteekende bericht, dat er bij hem gedurende de Wintermaanden gele genheid bestaat iy het nabootsen van Hout en Marmer en Pcnseelscliry ven enz. degelijk onderricht, billijke conditiën. Hoogachtend, KoestraatSchoonhoven Van af Donderdag 18 October tot nadere aankondiging, zal Bode en Passagiers-vervoei-der van Schoon- hoven, Lopik, IJselstein, Jutfaas en Utrecht, vertrekken van Schoonhoven Dinsdags en Donderdags 's morgens ten 5.30 uurdes Zaterdags 4.30 uur. Van Utrecht Dinsdags, Donderdags en Zaterdags 's namiddags ten 1 uur bij W. V4N DIJK op de Neude No. 23, en ten 1.30 uur by A. van MONTFOORT, Roode Leeuw buiten Tolsteeg. De BURGEMEESTER van maakt bekend, dat de dit jaar aldaar zal gehouden worden op De Burgemeester voornoemd, DE KLEIJN. Vleeschhouwer enz., Westhaven,WijkBNo.38, te Schoonhoven, is van af heden te bekomen versch geslacht VOOR DE KUIP, aan concurreerende prijzen. ine- Let s. v. p. op adres. Op Donderdag den lsten Novem ber 1894 zal, onder nadere goedkeuring van Z. Ex. den Minister van Oorlog, ten bureele van den Garnizoens Commandant alhier worden aanbesteed: DE LEVERING VAN Rundvleesch, Vet, Varkens vleesch, Spek, Reuzel, Zout, Steenkolen en Turf, benoodigd voor de Menages van de Instructie Compagnie, het Vleesch voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juli 1895, de overige artikelen voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1895. De voorwaarden liggen dagelijks, behalve des Zondags, van 10—12 uur, op boven genoemd bureel voor gegadigden ter lezing. Dag"" Tevens worden vóór den lsten November bij den Ondergeteekende schrif telijke aanbiedingen ingewacht voor de levering aan bovengenoemde Menages van EIERENvoor het tijdvak van 1 Novem ber 1894 tot en met 30 April 1895. De Secretaris van de Garnizopns- Voedings Commissie, J. E. K^IEGER. De BURGEMEESTER van Nieuwpoort zal op Maandag den öden November 1894, des morgens te 9J uren, in het RAAD HUIS aldaar, publiek verkoopen: Het TEEN- en HOUTGEWAS dier gemeente, staande te Nieuwpoort, binnen- en buitendijks. De Burgemeester voornoemd, C. v. d. STOK. CONCURREERENDE PRIJZEN.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 2