M I N°. 1518. 1894. Zaterdag 30 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. i i i -K -1 t. r I I J 1 AARDIG VOLKJE. H F BUITENLAND. Overziont. KE STAND, loonhoven. BINNENLAND. Boekhandelaren, Agenten oud 31 J., uden ver- VA.N NOOTKN. j ’.f j S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. n T. I N. Deze morgens Franco p° neeren by nons, oud 18 m. sbroek. ot 4 Octobei ran W. P. c SWOWÏEHHE COURANT. c. en v. d. Heuvel. r.-H.) en T. A. 2 dagen ie Berj reren i 9 en I Oct. 1. van J. L. de Vries >waal, oud 2 j. A. echtg. ran T. Ver- d. van J. O. de Bruin Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. J Br. de Jong en J. R>sen- Roeenboom. tl wijk. October. T. v. d. Heuvel en t en L. Koster. oud 57 j echtg. Staal, oud 15j. W. Brouwer, oud echtg. van W. 84 j., echtg. van philanthropisch gebied steeds uit te brei den, in het geloof dat het kwade eenmaal door het goede zal overwonnen worden, en met het bewustzijn dat wy, gezamen lijk en elk voor zich, nog veel te weinig doen om onzen arbeid te brengen tot het peil van onze plichten als mensch. jenkoop. tot 4 October. Ht, oud 3 j. arsveld. i October. au G. van de Lage- d. van A. •on, b. van kinderen ever, oud 6 w. J. du we ran C. van Os, list. W. v. Schaik, Lekkerland. ieptembar. a C. Bouman en J. d van J. van Rjjns- J. Visser. 1 1 In de pers zyn dezer dagen weer echte jammertonen aangeheven over dat ge deelte van de Nederlandsche natie, ’twelk op dit oogenblik het duidelijkst wordt aan- gewezen met de benaming „de straat jeugd”. De titel is geen vleiende onderscheiding. In Konstantinopel houdt men er straat honden op na, walgelijke vieze dieren, die niemands eigendom zyn, hun treurig leven rekken met de spijzen, hun door mede lijdende zielen toegeworpen en met het geen uit goten en mesthoopen in de Kei zerlijke hoofdstad is op te krabbelen, waardoor zij tevens een deel van den arbeid verrichten, elders tot de taak van den hier ontbrekenden openbaren reini gingsdienst behoorende. Die beesten zijn dus nog ergens nuttig voor. Om het nut van het bestaan der straatjeugd aan te toonen, zou men veel verder en dieper moeten zoekenzonder veel kans van vinden. De klachten komen meest uit onze hoofdstad, maar zyn ook in andere ge meenten niet onbekend. Ook zijn zij vol strekt niet nieuw meer; reeds vele jaren lang hebben wij ze vernomen of er aan meêgedaan. Maar naar de toepassing van eenig middel, om ze te doen ophouden, zien we tot dusver te vergeefs uit. Intusschen wordt het er eer erger dan beter op. Liepen niet, kort geleden, in Amsterdam eenige van die lievelingen, een jolig en tierend gezelschapje vormend, door de straten met een natte spons op een stok, waarmede zy de voorbijgangers de kleeren en het gelaat bestreken? Het gebezigde vocht was salpeterzuur: hoe de vlegels er aangekomen zijn mag Joost weten en schijnt ook maar niet nader onderzocht te zijn, nadat de pretmakers uiteen gestoven waren toen zij een dame kermend en om hulp roepend zagen ne- derstorten, die zij eventjes over de oogen hadden gestreeld, ten gevolge waarvan het gezichtsorgaan ernstig werd beschadigd. Er zijn haast geen gemeenheden te be denken, die door deze jeugdige landge- nooten niet worden uitgehaald. Diefstal, inbraakbrandstichting vormen in den regel den tweeden cyclus van hun werk zaamheden, waarvan de eerste reeks bestaat uit straatschenderijbeleediging van per sonen en beschadiging van eigendommen. En wij met ons allen, het openbaar gezag, de politie en de geheele massa der goedgezinde burgerij, zijn tegenover deze dingen machteloos. Wy moeten lijdelijk toezien, dat te midden onzer maatschappij, aan welker beschaving en veredeling wy met veel toewijding en krachtsinspanning werkzaam zijn, een bende Bedouienen op groeit, die van orde noch betamelijkheid eenig begrip hebbenvoor wie de woor den deugd en plicht holle klanken zyn. Wanneer die jongelui niet tijdig in een tuchthuis verzeild raken, zyn zjj op acht- tienjarigen leeftijd de aauleggers en onder houders van alle wanordelykheden, van gevechten met de politie onder den schyn van socialistische demonstraties, en een paar jaar later „treden zy op” in vergaderingen, om met een vloed van scheldwoorden de Ravachols te verheer lijken en wraak te roepen over de burgerij. En toch meenen we het zoo goed met die jeugdige onverlaten. Als ze nog klein zyn en op school gaan, zoeken we gelegenheid om hun maag te vullen by winter, zonder te vragen, of ijun heer papa on mama wellicht de centen, voor voeding der kinderen bestemd, in jenever hebben omgezet; al mocht dit het geval zijn, zoo oordeelen wij terecht, dan kunnen toch die kleine stumpers het niet helpen. We maken allerlei plannen, en voeren ze uit ook voor zoover de beschik bare middelen reiken, om hun kleeding wat op te knappen, om door het oprichten van bad instellingen hun lichaampjes te ontdoen van de morsigheden der ouder lijke woning. En als we het gedaan kun nen krygen zullen we ook zien dat de snaken 's zomers een uitstapje maken naar bosch en strand, zoo goed als een pro fessor of een rentenier. Zelfs zijn we goedwillig genoeg om voor deze dingen niets terug te verlangen. We eischfen geen verklaring, dat onze bewel- dadigden de pas geverfde deur van ons huis een beekje zullen ontzien en zich onthouden van het smyten van halve baksteenen door onze ruiten; evenmin vragen wy van hen de erkenning dat er by de „boerzewazie”, waar hun oudere broeders, vroeger ook voorwerpen van onze zorgen, zoo vreeselyk tegen uitvaren, ook nog wel een greintje goeds te vinden is. Ja, als we vernemen, hoe een gevierd spreker uit dien kring den broederen staat te vertellen dat we dat eenvoudig doen uit vrees, wel wetende dat anders de recht vaardige toorn van het verdrukte volk ons erger zou treffen dan de aristocraten van een goede honderd jaar geleden, dan laten we ons dat alles nog kalm aanleu- pen en gaan voort onze werkzaamheid op - Johanna, jen. An toon, Voorts 2 1 Nu is dat alles heel mooi, en de vriendelijke lezer zal wel begrijpen dat wy in geen enkel opzicht zouden willen aan raden dat werk te staken, al onder vinden we daarbij zoo dikwijls de waar heid van het spreekwoorddat ondank ’s werelds loon is. Integendeel, voortgaan, altijd voort, met toenemende offervaardig heid een grooter getal menschen dan zich ooit zullen aanmelden voor het opmaken eenor statistiek worden door den arbeid der menschenliefde onder allerlei vormen gered, voor de maatschappij behouden, en zoover gebracht dat zjj misschien wel dra, of in de toekomst hun kinderen, als bondgenooten en medewerkers naast ons zullen staan. Doch geenszins is te rechtvaardigen de slapheid, we zouden haast kunnen zeggen de lamlendigheidbetoond J^genover het woelige, steeds aangroeiende, telkens met nieuwe recruten versterkte kleine hoopje vlegels, dat de rust verstoort en de ver ontwaardiging van alle weldenkenden op wekt door zijn daden van ruw geweld. Het is werkelijk een feit, over *t welk wij ons te schamen hebben, dat men het niet weet klaar te spelen met zoo’n enkelen kleinen bandiet, ondanks de bescherming, die de achterbuurtsche bevolking hem ver leent, wanneer een agent van politie het waagt den op heeterdaad betrapten vage bond aan het lyf te komen. Voor die reddende engelen in de gedaante van vloe kende leegluopers en razende buurwijven hebben de handhavers der openbare vei ligheid zeker respect, door droevige erva ringen verkregenen waarachtig, daar is wel teden voor, want het grauw kan soms erk gemeen zyn. Dat lespeet nu moest nieÊ'kunnen gegroeid zyn. Bij onze overheden moest vaststaan, onwrikbaar vaststaan het heilig beginsel, dat eerbied voor de orde en de wet, het koste wat het wil, behoort boven te dry ven. Tegen denkbeeldige vijanden van buiten richten we versterkingen op, en om hen te weren oefenen wij de halve mannelijke bevolking in den wapenhandel, gevaarlijker voor ons nationaal welzijn, bedenkelijker voor onze toekomst zyn de binnenlandsche vyanden, die tegen den druk der beschaving in op groeien onder de verwaarloozing van on verschillige of machtelooze ouders. En terwijl millioenen bij millioenen alle jaren worden besteed om de verdediging van de natie tegen het verwijderd gevaar mogelyk te maken, mocht er van dat geld wel eens een enkel millioentje worden afge nomen om het andere, nabjjzynd euvel met wortel en tak uit te roeien. Weet gij er misschien geen raad op, wetgevers van Nederland? Wy erkennen, veel is er in onze in stellingen, dat verlammend werkt op al hetgeen gedaan zou kunnen worden om het kwaad te bestrijden. We houden er een manier van berechting van misdry ven op na, die de Chineezen ons kunnen be nijden en als men eens kwam aan de toepassing van het eerly'k beginseldat elke vader zedelijk en materieel verant weordelijk is voor de gevolgen van de handelingen van zyn' mindeijarig kind dan kregen we een soesah van „civiele procedure”, waarvan de volgende eeuw eerst het eind zou zien. En wanneer wy u nu vroegen, o wetgevers, wat toch waar lijk geen overdreven wensch zou zyn Geeft ons een eenvoudiger manier van berechting voor die menigvuldige over tredingen, die door de politie worden ge constateerd en waarvan de dader niet door een goed sluitend systeem van bewijs gronden en overtuigingsmiddelen in mora behoeft gesteld te worden, dan zoudt gij de schouders ophalen en zeggen „Wetten maken, ter verbetering van on houdbare toestandendenkt ge dat we daar kans toe zien?" Ja, een jaar of wat geleden heeft men toch eens een wet klaar gekregen, 't was trouwens maar een kleintje- die bestemd scheen om de boosdoeners een weinig binnen de perken te houden. Maar eigenlijk is het effect net andersom. Want gelooft ge, dat een onverschillige of een deugniet, die iets kwaads in den zin heeft, zich eenigszins bekommert om het verbod van wapens bij zich te hebben? ’t Mocht wat, -- sommige anarchistische opstootjes deden wel iets anders blyken. Daaren tegen we onderstellen dat gij 's avonds in Amsterdam, als vreemdeling, iets te doen hebt, en, naar uw logement terug- keerendeeen niet al te drukken weg passeert. Sommige lui in onze hoofdstad hebben bewonderenswaardig gauw’in de gaten, dat iemand een vreemdeling is, al heeft hy ook in zijn heele doen de ma nieren van een stadsmensch. Doch gij, gij zijt heelemaal niet bang, ofschoon ge Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3rmaal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. ikop. 4 October. c, oud 8 j. Lo- ¥it en G. Koster. mgerak. tuber. P. van Bruggen van G. van den errit Leendert, b. Slingerland. 1 weet dat het hier en daar niet pluis is, en een half dozijn „opgeschoten kwajon gens” er geen been in zien, den alleen- loopenden wandelaar tow^jvallenalleen hebf gij de vootzlchiigneia gehad, een kleinigheidje in uw zak te stekeneen kort stokje met metalen knopof een revolvertje, teneinde, in geval van nood, niet als een weerloos schaap behandeld te worden. Welnu mijn vriend, datmoogt ge niet, - dat verbiedt de wet; als men u aanvalt moogt gij des noods uw wan delstok, misschien ook uw zakmesje ge bruiken al wat meer weerkracht oplevert is verboden, en ge zoudt nog gevaar loe pen, als gij zoo’n armen straatroover een gat in zjjn hoofd hadt geslagen, met den strafrechter kennis te maken. Desgelyks moet ook de dienaar der ge rechtigheid zoowel als de commissaris van politie, des te meer nog een parti culier zich zorgvuldig wachteneen straatjongen toe te spreken in de eenige taal, die zoo’n aan orde ontgroeid wezen begrijpt, een lekker pak slaag. De agent late zich desnoods de uniform by lappeij van het lijf scheuren; als hij maar zorgt in de zelfverdediging de noodige gematigdheid te brengen. Intusschen neemt de bandeloosheid in de onderste laag van zekere bevolkingen toe. Misschien komt eerlang de reactie, als men gaat inzien dat het zóó niet langer kan. De vredes voorstellen, door China ge opperd en door middel van den Bntschen gezant te Tokio, aan de Japansche Re- geering ter kennis gebracht, vallen niet erg in den smaak. Japan wil zich na de behaalde voordeelen niet tevreden stellen met de onafhankelykverklaring van Korea en het betalen eener oorlogsschatting. Neen, het heeft gerekend op uitbreiding van grondgebied ten koste vau China» Niet de Keizer, die zeer afgezonderd ge houden wordt, maar de Keizerin Tsi-Tshi- Rins-Kung, de zesde oom des Keizers en /Ie Onderkoning Li Hung-Chang dringen ten zeerste aan op het sluiten van den vrede. Engeland en Rusland zyn druk in de weer, om China te helpen tegen Japan en zullen eene inbezitneming van Korea door het laatstgenoemde Ryk, moet het zyn, dan met geweld beletten. Engelands vraag om samenwerking aan de Mogendheden heeft tpt nu toe weinig succes. De Ver- eenigde Staten van Amerika hebben mede werking geweigerd, omdat Amerika vol gens een aldaar gehuldigd beginsel, geen bezwarende verbintenissen sluiten zich niet mengt in aangelegenheden, welke niet Amerika betreffen. Duitschland heeft even eens geweigerd aan eene tusschenkomst deel te nemen. De beide legers staan nu lijnrecht tegen over elkander, slechts gescheiden door de Yalu-rlvier. Het Chineesche leger wordt op 25.000 man geschat. De Japansche Maarschalk Yamagata wacht groot ge schut af, alvorens tot den aanval over te gaan. In China zelf heerscht voortdurend bin- nenlandschen opstand. De overheid slaagde er nog niet in, de opstandelingen, die vrij goed gewapend zyn, ten onder te brengen. Als reden voor het langzaam avan- ceeren der Japanners op hun marsch naar Mukden wordt opgegeven, dat* ze onder de hand het land hebben gezuiverd van de Chineesche verspreide soldaten (marodeurs), die als roovers huis hfelden en aan de bevolking veel overlast deden. Ook zyn de wegen slecht en heeft men veel moeite met de approviandeering. Niet alleen China maar ook de Portu- geezen worden bijgestaan door het mensch- Jievende Engeland en dit is hoog noodig, want de Kaffers te Lorenzo Marquez maken het wat al te bont. De toestand aldaar is zeer ernstig, de Kaffers zijn een aanval op de stad begonnen. De Portugeezen zonden een bede om hulp aan de Transvaalsche Regeeringdie daarop heeft doen afkondigen, dat voor het geval van een nieuwen aanval van de zyde der Kaffers, zij voor niemands. leven kon instaan dan op de marktplaats. In Portugal verontrust men zich niet hard over den toestand der stad Lorenzo. Het stelt volkomen vertrouwen in den Gou verneur en met recht, want deze heeft nog onlangs verklaard, dat hij wel ge loofde in staat te zijn, den Kafferopstand te onderdrukken. De Transvalere echter zijn het eigenlijk, die in deze de beste hulp kunnen bieden en die het wel doen zullen ook, na ir zij zeggen, „als een bewijs van vriendschap voor een oud bondgenoot”. In de Kaap-Kolonie wordt het kwalijk genomen, dat Transvaal bystand verleend, daar dit in stryd is met de suzereiniteit op het gebied van Buitenlandsohe Zaken, in deze aan Engeland toekomende. Uit Ierland bericht men, dat de aard appeloogst bijna geheel is mislukt; het 5 October. J. M. Boeter» dorik, b. van K. Tan ’g- sk, oud 6 j. enschop. tut 4 October. b. ran H. de Ruyter aa, b. Tan N. den Uyl ina, b.. Tan J. C. Ouds- lida Maria, d. Tan G. der Linden en O. ran t. d. H. en 8. P. Z., »/d IJael, ter sake ran ieder tot f 3 boete of Krimpen a/d Lek, ter boete of 1 dag hecht, lor bekende woon- of da voren, tot f3 boete te Krimpen a/d Lek, 1 boete of l dag hecht. ige-Langerak, ter zake of 3 dagen hecht. Krimpen a/d Lek, ter boete of 1 dag hecht, r te Cabauw, ter zake of 1 dag hecht. troef kerk, ter zake als dag hecht. rpk, ter zake als voren, icht. van het geding, roken man den makers, allen }d ter zake Tan het n baren weg te Schoon- taschoten, oud 4 in. H. de With, oud 55 j., tkerkerk. tot 8 October. an T. Slingerland en j, oud 74 j en B. r. Ijambacht). Buuren, oud 31 j., rland. Lopik. October. i. van J. Klomp en in G. van Jaarsveld •r Bpl, oud 3 m. Ingsveen. >t 8 October. van L Rip en an W. van Eb d. van G. Belt en Jeertruida, d. van rveld. Elizabeth ter en M Rorngn.— len Boer en A. de de Vries en R. am, z. van C. Met- Hendrik Luitjes, A. Mathuizen. n en M. Ver kade. ïl en L. Loeve. van Gelooven en van J. do Vos van F. t. d. Berg t. van H. van der b. van N, Janmaat brnelia, d. van E. •n hecht. erg-Ambacht, ter van een verhuiz- 1 dag hecht. jaar te Gouderak, ter in van een trekdier op onbeheerd, tot f8 boete te Gouda, ter sake alg 2 dagen hecht. :er te Schoonhoven, ter olitie-reglement Bchoon- 1 dag hecht, haastrecht, ter sake van erurdening Haastrecht, lag hecht. Krimpen a/d IJsel, ter •kenschap, tot f 1 boete yspraak van het meer- 'gd. i te Nieuw-Lekkerland, dronkenschap by 1ste 'gd, tot 8 x f 5 boete 'Alblasserwaard en VgfheerenJanden 19 Oct. Ofschoon de prys wel iets stijgende is, blijft dp. hanzl®! ia luuio ixoq mtuir steeds flauw, naar boter is goede vraag, zonder prijsverandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas: van f 18,- tot f 23,- per 50 kilo, naar wicht en k waliteit; goeboter f 0,60, weiboter f 0,50 per kilo. Benschop, 16 Oct. Zeer onverwacht overleed Zaterdag-morgen de lijkbezorger en doodgraver van de R.-K. Gem. alhier, Andries Jansen. De overledene, die tevens tuinman was bij den heer pastoor, ging als naar gewoonte om 6 uur naar z(jn werk, en heeft zich toen al spoedig niet wel gevoeld; althans, toen zyn zoon even later kwam, vond hij zijn vader dood achter het lykenhuisje. 'Benschop, 18 Oct. 't Was hier giste ren ongewoon rustig en stil voor een 17 Octoberdag. Geen vee aan delyn, geen loven en bieden en handjeplakken, en weinig bezoekers ook voor de kermis, die met recht een doode heeten mocht. Een koekkraam zelfs ontbrak en de gelegen heid dus, om het gewone zoet der kermis te genieten. Laat op den dag eerst werd in deze „algemeen erkende” behoefte voorzien door een paar ondernemende dilettant-kramers, een paar arbeiders, die expres met een boerenwagen naar Schoon hoven reden, om een en ander in te slaan en onder wier nijvere handen fluks een uitstalling van zoetigheden verrees. Bodegraven, 16 Oct. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd249 wagens, te zamen 14.534 stuks, wegende 65.334 kilo; prijs le soort Goudsche f24 ft. 26, zwaardere f-,2e soort f20A21|; hier onder 18 wagens Derby-kaas, prys le soort £21a22J, 2e soort f 18 ft, fl9|, 28 wagens Edammer kaas, prys le soort f29 a f 2e soort f23 ft, f25J, 1 wagen Leidsche. kaas, prijs f45 het schippond. Handel iets vlugger. Heiikelum, 15 Oct. De uitslag van de herstemming voor een lid van den ge meenteraad is geweest, dat de heer Ant. De Groot gekozen werd met 36 stemmen, tegen P. J. Schalk met 28 stemmen. Jaarsveld, 16 Oct. Twee veulens wis ten heden op de 1 Achthovensche waard tegenover deze gemeente aan hun eige naars te ontsnappen doorde rivier over te zwemmen. Merkwaardig was ’t het tweetal, alléén met de koppen boven, dien watertocht te zien maken. Nadat ze goed en wel alhier tot aan den oever waren genaderd, werden ze door den veer man De G. op Jaarsveld’s vasten bodem geholpen en aan de inmiddels ook her waarts overgekomen eigenaars teruggege ven, de laatsten waren natuurlijk de rivier overgevaren. ‘Lopik, 16 Oct. Uit deze gemeente zullen aan de op 81 October a. s. te hou den loting 10 jongelingen deelnemen. Aangezien 7 personen vrijstelling hebben, zal er vermoedél(jk geen kans tot vrij- loten zyn. Het mond- en klauwzeer begint thans sterk te verminderen. Gisteren kwam een nieuw sterfgeval voor bij den bouwman V, en zwart zjjden ketting met gouden ornamenten. Beklaagde bekende. Eisch 2 maanden ge vangenisstraf. Vervolgens stond terecht H. t. Z., 20 jaar, arbeider te Jaarsveld, ter zake van den 17. Augustus jl., des nachts omstreeks half elf, te Jaarsveld moedwillig den rgksveldwachter C. v. ’t Hof, die op het erf van C. H. in de recht matige uitoefening zjjner bediening eenige per sonen surveilleerde, die door luidruchtig zingen rumoer maakten, met de vuist een klap tegen het hoofd to hebben gegeven. Uit de ver klaringen der veldwachters blgkt dat beklaagde een zeer lastig persoon is, die het steeds de politie moeilgk maakt en dien avond behoorde tot een troepje volk dat zich zeer luidruchtig gedroeg, waardoor de nachtrust kon worden verstoord. Den veldwachter C. v. ’t Hof had hy by die gelegenheid een klap gegeven. Be klaagde ontkende. Het O. M., bekl.'s schuld echter aannemende, eischte 8 weken gevan genisstraf. Ter verantwoording werd daarop geroepen L. d. fi., 36 jaar, werkman te Benschop. Uit de behandeling der zaak bleek, dat beklaagde, die eene woning in huur had van L., op den 1. April aan desen meer dan een jaar huur schuldig was. Ten einde beklaagde alsnu die woning te doen ontruimen, was hij gedag vaard voor den rechter te Schoonhoven. Ten dienenden dage verscheen beklaagde en legde over eene quitantie, luidende: „Ontvangen van L. de Heer fijf maande huishuur. De somma ach tien guide vyf en zeventig cents welke ver schenen is negentien Januari 1894. Zegge f 18,75. Benschop 1894. O. Lekkerkerken”, waarmede hy alzoo wilde aantoonen geen jaar huur schuldig te zyn, doch tot 19 Januari be taald te hebben. Getuige L. verklaarde be doelde quitantie in 1891 aan beklaagde gegeven te hebben en toen daarop geen 1894 te hebben geschreven. Beklaagde ontkende en beweerde niet in 1891 maar in 1894 deze quitantie van L. te hebben gekregen. Het O. M., bekl.’s schuld aannemende, vorderde schuldig-verklaring aan het opzettelyk gebruik maken Van een vervalscht geschrift en eischte 9 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. onvermijdelijk gevolg daarvan is ontevre denheid en gisting onder het volk, dat zich voornamelijk met deze vrucht voedt. De Fransche Regeering heeft tegenwoor dig heel wat te stellen met de overtre ders van het gebod, dat het houden van stierengevechten op „Spaansche wyze” verbiedt. De burgemeester van Dax is reeds ontslagen, omdat hy toch vergun ning had gegeven voor zulk eene vertoo- ning. De bevolking der stad heeft den burgemeester daarna een serenade ge bracht, waarop deze een toespraak hield, die beantwoord werd met de kreten: „Leve de burgemeester! Weg met de dictatuur!” Den Zondag daarop werden er te Dax en te Ni mes toch stierengevechten gegeven waarin 6 stieren gedood zyn. Het publiek was dol van geestdrift en bracht den burgemeester, die in de officiêele tribune zat, ovatie op ovatie. Minister-President Dupuy werd echter menigmaal ver- wenscht! De Regeering is hare maat regelen reeds begonnen, door de Spaansche stierenbevechters over de grenzen te laten brengen. In Bclgiü hebben, voor de eerste mUal onder de nieuwe kieswet, de Kamer- en Senaatsverkiezingen plaats gehad. Het eind resultaat is: een droevige nederlaag voor de gematigd liberale party, terwijl de afkondiging van het algemeen stem recht is ten bate gekomen aan de clericalen en vooral ook aan de sociaal democraten. De clericalen hebben in de Kamer hunne meer derheid behouden en in den Senaat eveneens. Vooral te Brussel heeft het opmaken van den uitslag der verkiezingen heel veel tijd gekost. Nu eens heette het, dat de liberalen, dan weer de clericalen er by eerste stemming waren, doch nu is het zeker, dat beide partijen met elkaAr in herstemming komen. Er moeten niet minder dan 56 herstemmingen plaats hebben, waarbij in de meeste gevallen de socialisten kans hebben op de over winning. Tengevolge van een geheim onderhoud tusschen afgevaardigden van de liberale partij en van de socialisten ter zake der herstemmingen van a. s. Zondag, heeft de Algemeene Raad der werklieden partij afgekondigd, dat alle kiezers by de herstemming worden uit- genoodigd, slechts aan die candidaten hun stem te geven, die zich tegenover de werklieden party schriftelyk zullen ver bonden hebben, te stemmen voor het al gemeen stemrecht zonder meer by de gemeentelijke en provinciale verkiezingen en tot afschaffing der beschermende rechten. Over het algemeen is het bij de ver kiezingen nog al kalm toegegaan, enkele vechtpartijen uitgezonderd, o.a. te Aalst. Te Antwerpen en in al de steden van Vlaanderen hebben de clericalen met groote meerderheid hunne zetels behouden. Ook in Noorwegen is de eind-uitslag der verkiezingen bekend; op de Linker zijde zijn 8339 stemmen en op de Rechter zijde 7989 uitgebracht. Het „Storthing” zal uit 58 leden der Linkerzijde en 56 der Rechterzijde bestaan, terwijl Christiania, dat tot heden toe in het „Storthing” door 4 leden der Rechterzijde werd vertegen woordigd, nu 4 leden der Linkerzijde zal afvaardigen. Toen de uitslag der ver kiezingen bekend was, had eene groote manifestatie van het volk plaats. In een extra nummer bevat thans de RushIscIic Regeeringsbode eene mededee- ling van de Hoogleeraren Von Leyden en Sacharin en van de doctoren Popow en Beljaminow, waarin gezegd wordt, dat het jongste consult over den gezondheids toestand van den Czar heeft aangetoond, dat in de nierziekte geen verbetering komt en dat de krachten afnemen. De artsen hopen evenwel, dat de verandering van lucht en klimaat gunstig op den gezond heidstoestand van den patiënt zal werken. Een pantserschip van het Fransch eska der in de Middellandsche Zee zal den Czar, wanneer hy naar Corfu komt, daar gaan begroeten. Het dochtertje van het Kroonprinselijk paar in Riimnnië is op den burgerlijken stand ingeschreven als Elisabeth, de naam der Koningin (Elisabeth Prinses Von Wied, als dichteres: Carmen Sylva), een kiesche hulde aan haar, die ter wille van de vroegere neiging van haren neef veel verdriet heeft uitgestaan, en een welkom bewy's, dat men weer verzoend is. Aan de ryks-universiteit te Leiden is het voorbereidend examen ge neeskunde afgelegd door den heer N. J. M. Facee Schaeffer van Gorinchem. De rechtbank te Rotterdam oordeelde Dinsdag o. a. H. d. K., mandenmaker te Lopik, wegens diefstal Tan een bankbiljet van f 25,en op lichting Tan twee paar dameslaarzen, tot 8 maanden; F. H.,jager te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens misbandeling, tot 7 dagen. In de eerste plaats werd behandeld de zaak tegen C. J. t. L., 17 jaar, pottenbakker te Gouda, wien werd ten laste gelegd op den 29. Juli jl. te Gouda, ten nadeele van A. W. L., te hebben weggenomen een «Uveren horloge

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1