ELS, :EN GEB. JH. 1ELEN -v 1894. N°. 1520. Zaterdag 27 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ?fen assortiment esver- naakt koo- gele- en ri- KT KUNST” ren- eding IS0NS RJASSEN IFFEIM. rk. UNG E KOOP. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. -’ê* S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. het burgerljjk ting op Niets ▼oor omtrent VAK NOOTKN, «MEESTER van wide rooid worden. P. Niekerk hoopt, dat onze sohoone VAN rkensvleesch, Steenkolen te mo Militai .sten Novem- ire goedkeuring an Oorlog, ten is Commandant 4 IGING HIPPERS. dó iun- ben, N< ngerljjk lordeeld iet maar SCHOONHOYEN8CHE COURANT. palingfuiken. ter zake als lag hecht., met hem ten laste ig: ten r Com- ring over gemeene en A. ir out door overlegging van rekeningen aantoonen dat zij niet voldoende eerst dan behoeft de gemeente r brengt aisnu de gewjjzigde con- rapport in omvraag, die goedge- et algemeene stemmen (10), daar rapport om verhoogen tot voldoende inliohtü met het o**" schutlerplichtigei aan het continj en daardoor weder de gewo- De heer P. bevolking joodat de op de varieerende inkomsten, nazonder zegt, dat het moeie- n te bepalen zooals de stelt het volgende amen voor »ort over 1894 te dekken n te dragen dit te onderzoe nen voorstel te doen aan iages van de fleesch voor het Juli 1895, de it ttfdvak van December 1895. gelijks, behalve mr, op boven eden ter lezing, iór den Isten ;eekende schrif- zacht voor de Ie Menages van van 1 Novem- ?ril 1895. de Garnizoens- ssie, EGER. beeld de he vijfjarig bestaan ing, itober 1894, in School I. Entrée f 0,25. s» uden worden op her 1894. ter voornoemd, :leijn. 3Uwe Kaaabrik dito Tilburry'a, ar, 1 gebruikte 4- bij W. KRUIJT, louda. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. De Eerste Kamer onder het nieuwe stemrecht in België zal, nu by de her stemmingen het laatste woord is gespro ken, zyn samengesteld uit 104 clericaien, 83 radicalen en socialisten en slechts 15 liberalen. In geheel Vlaanderen is geen enkele dezer laatsten gekozen. De liberale partij verloor hare beste hoofden: Frère Orban en Bara. Geen twijfel dus of voor eerst zal een clericaal bewind optreden, waarschijnlijk onder presideum van den oud-Minister Baernaert. Zonder het meer voudig stemrecht zouden radicalen en socialisten ongetwijfeld een grootere plaats hebben ingenomen. Men kan begrijpen, dat de verslagenheid en teleurstelling onder de liberalen groot is. In den toestand van den Russischen Keizer is eene verandering ten goede gekomen, die sinds Maandag aanhoudt. Hy zal dus, al mocht van geen geheel herstel sprake kunnen zijn, naar zijnen wensch, althans nog het huwelijk van den Kroonprins met Prinses Alice van Hessen, nog beleven. Maandag kwam de Prinses te Livadia aan, tot Aluschta door haren verloofde tegemoet gereisd. Na hare schoonouders verwelkomd te hebben woonde zij, vergezeld van de Keizerin en de overige leden der Keizerlijke familie, in de bij het paleis behoorende kerk, eene godsdienstoefening by. Heden zal naar men denkt de huwelijks-voltrek king plaats hebben en tevens gelyktydig de Prinses in de orthodoxe kerk worden opgenomen. Naar men wil zou bij den zieken Keizer ook een wonderpriester geroepen zijn, die door handenoplegging en zalving met olie, gepaard met het uitspreken van bijbel teksten, meent zieken te kunnen genezen. Nu, 't ware erger indien een wonderdoctor geroepen ware. De meer gunstige berichten uit Rusland hebben den Duitsclien Keizer niet langer weerhouden, om weer een uitstapje te maken. Z. M. vertrok naar Weenen. Zyn gast, de jeugdige Koning Alexander van Servië, is thans ook vertrokken, versierd met de orde van den Zwarten Adelaar. De jonge Majesteit was eenige dagen geleden tegenwoordig by eene plechtige wyding van 132 nieuwe regiments-vaandels in de wel bekende straat Unter den Linden, voor het standbeeld van Frederik den Grooten. De Keizer hield by de uitreiking eene toespraak, waarin hy herinnerde aan de overwinningen, waarmede in de jongste oorlogen Duitschlands wapenen steeds waren gezegend en waarin hjj aanvoer ders zoowel als soldaten uitnoodigde deze roemrijke tradition voort te zetten, door toewijding tot in den dood en volstrekte gehoorzaamheid, gold het dan een buiten- landschen of een binnenlandschen vijand. Het vastnagelen der nieuwe vaandels ging den vorigen dag aan de plech tige uitreiking vooraf. In eiken vaan- delstok gingen 30 nagels, van welke de eerste door den Keizer, de tweede door de Keizerin en de volgende door de aanwe zige Duitsche Vorsten, officieren en onder officieren werden ingeslagen. De oud Gouverneur van Kameroun, be schuldigd van de aanleidende oorzaak ge weest te zyn tot een oproer aldaar (hy liet o. a. 30 inlandsche vrouwen in ’t openbaar onbarmhartig geeselen), is wegens machtsoverschryding en onzedelijke han delingen veroordeeld tot overplaatsing in een ander ambt met aanzienlijke trade- mentsvermindering. Hy kwam er dus al te genadig af. Kleef herdacht dezer dagen een treurige bladzijde uit zijne geschiedenis. Het was 19 dezer nl. 100 jaren geleden dat Kleef door de Franschen werd bezet. Op den 19. October 1794 rukte nl. een afdeeling van 300 jagers te paard, onder aanvoering van Ney, den lateien maarschalk, de stad binnen. Liggend op een canapé ontving Ney den magistraat en gaf hy dezen zyne bevelen. Later kwam generaal Van Damme, die tot einde 1794 bleef en bij de Pruisen piet te best staat aangeteekend. Op de markt te Kleef werd de vrijheidsboom geplant en daar omheen, onder ’t zingen der „Marseillaise”, de vrijheidsdans uit- gevoerd. In den „Thiergarten”, toenmaals met palissaden omringd, werden alle zich daarin bevindende damherten doodgescho ten, waarna de omheining werd opgeruimd. De beeltenissen der vroegere Pruisische koningen werden openlijk verbrand en alles werd neergeworpen of vernield, wat aan ‘t koningschap herinnerde. Kleef bleef tot 1814, dus 20 jaar, onder Fransch bestuur. Op den democratischen partijdag te Frank fort a^M. werd verworpen een voorstel om de bezoldiging van de beambten en redacteuren der partijbladen te vermin deren. Men achtte die veel te hoog in ver houding van de loonen door de werklieden genoten en meende dat f 18Q0 (3000 Mark) al ruim genoeg was. De Afgevaardigde Bebel, die mede tegenwoordig was, vreesde Vttn zoodanigen maatregel-het pleit niet ren, ter zake alg - o hecht. M.visschers te Lekkerkerk, ter ieder f 10 boete of 4 dagen hecht, v. Z., ryksambtenaren en 0. L. allen te Utrecht, ter zake alg voren, joete of 1 dag hecht. en J. J. te Oudewater, ter zake als ieder f8 boete of 2 dagen hecht. A.vissoher te Hekendorp, ter zake alg tot f0,50 boete of 1 dag heoht. D., vissoher te Willige-Langerak, ter zake air voren, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. J. D., vissoher te Oudewater, ter zake als voren, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. P. H. te Schoonhoven, ter zake als voren tot f 1 boete of 1 dag hecht. W. v. E. G«.zonder beroep te Lopik, ter zake al» voren, tot f 1 boete of 1 dag hecht. P. A. K.vissoher te Woudrichem, ter zake als voren, tot f 5 boete of 3 dagen hecht, met verb en bevel tot uitl. van de visoh of boete ad f80 of 14 dagen hecht. G. R., arbeider te Montfoort, ter zake als voren, f3 boete of 2 dagen hecht. P. C. Pz., visscher te Stolwjjk, terzake als voren, tot f2 boete of 2 dagen heoht. Allen in de kosten van het geding. De heer J. ,T. L. van den Hórn van den Bos, geboren te Voorschoten, is te Leiden bevorderd tot doctor in de ge- neeskunde, na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld„Colpohystaro- pexie". - Men leest in het Utrechtsch Dagblad van gisteren: Met leedwezen vernemen wij het over lijden van Mr. N. F. Van Nooten, die vele jaren in openbare betrekkingen het algemeen belang diende en als mensch de bijzondere achting genoot van ieder die hem leerde kennen, en warme genfr genheid inboezemde aan allen, die nader met hem verkeerden. Als raadsheer in het voormalig Prov. Gerechtshof van Utrecht en als lid van den gemeenteraad aldaar had hij groote verdienste. Eene treurige ziekte deed hem een tijd lang uit het openbaar leven terugtreden, maar na zijn herstel vestigde hjj zich aldaar als advocaat en wijdde vooral zijne dien sten aau de belangen van armen en be- hoeftigen. Overal waar hij nut stichten kon of goed kon doen, was hij te vinden. Het heengaan van den vriendelijken, welwillenden, achtenswaardigen grijsaard sal door velen diep worden betreurd, ig gebracht, wordt stemmen. Tegen en A. Kujjlenburg. van het rapport om togen van f3200 _.rmet 7 tegen 4 Vóór de heeren A. Vermejj, A. J. v. Lomwel en C. v. Willens- Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 12 October 1894. Veroordeeld: G. A., timmerman te Willige-Langerak, ter zake van visschery-overtreding, tot 2 x f8 boete of 2X 2 dagen hecht.met verb, en bevel tot uitl. van de schakels en de visch of bet. ad f 2 of 2 dagen heoht. voor de schakels en f 0,25 of 1 dag hecht, voor de visoh. J. v. B.visscher te Sterg Ambacht, ter zake ’als voren, tot 2 X f3 boete of 2X2 dagen hecht., met verb, en bevel tot uitl. van de schakels en de visoh of bet. ad f3 of 2 dagen hecht, voor de schakels en f 0,10 of 1 dag hecht, voor de visoh. H. O., landbouwer te Willeskop, ter zake als voren, tot een boete van f 3 of 2 dagen hecht, on een van f 1 of 1 dag heoht. met verb, en bevel tot uitl. van de trommels eu de visoh of bet. ad f 0,60 of 1 dag voor de trommels en f0,10 of 1 dag heoht. voor de visoh. J. d. R. Az., arbeider te Lopik, ter zake als voren, tot 2 x f 3 boete of 2 x 2 dagen hecht. met verb, en bevel tót uitl. van de fleur of bet. ad f 25 of 1 dag hecht. C. R., arbeider te Ouderkerk a/d IJsel, ter zake als voren, tot 2 x f 8 boete of 2 X 2 dagen hecht, met verb, van de inbeslaggenomen palingfuiken. R. v. Z., vissoher te Ameide, voren, tot f 0,5b boete of 1 daj vrijspraak van het meerdere 1 gelegde. W. H. en G. H. te Sohoonhovi voren, ieder 1 boete of 1 dag 1 P. H. en A. M., visschers te zake als voren, iec H. M. en J. v. E., tapper, ieder f l bc P. V. voren, ic C. v. voren, H. I Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. voor de beginsel-vastheid der heeren dat öe^Vcornaamste redadteüreil naar de bladen der tegenpartij zouden overloopen, welke uiting een hevig tumult ver oorzaakte. De arbeiders-democraten vonden ook de bureaux der dagbladen veel te weelderig ingericht. Uit eene andere mededeeling bleek, dat op aanzoek van Nederlandsche socialisten 2500 Mark was gezonden tot ondersteuning der Nederlandsche pers. Ook dit vonden enkelen bedenkelijk. EchtPruisisch klinkt het volgende bericht: Zooals men weet bestaat in Pruisen leerplicht en worden in dat Rijk de ouders voor het schoolverzuim der kinderen gestraft met boete of gevangenis. Teneinde nu het schoolverzuim nog meer te be perken, kunnen de kinderen ook voortaan gedwongen worden de school te bezoe ken. Ze worden in dat geval „polizeilich” aan huis afgehaald en naar school gebracht. Dit geschiedt door den „Schuldiener” of op 't platte land door den veldwachter. Portugal blijft nog maar steeds ver zekeren, dat de toestand in Zuid-Oost- Afrika Lorenzo Marquez niet het minste gevaar aanbiedt en dat de daar aanwe zige militaire macht best in staat is de orde te handhaven. Met fierheid wyst het dan ook het aanbod .der Zuid-Afri- kaansche Republiek, om hulp te bieden, van de hand, niettegenstaande de Kamer van Koophandel te Lorenzo Marquez ad viseert die hulp aan te nemen. Engeland en Duitschland schijnen niet zoo gerust te zyn als de Portugeesche Regeerifig. Beide zonden er oorlogsschepen heen ter bescherming hunner onderdanen en be langen. De geruchten van vredesonderhande lingen tusschen China en Japan hebben nog geen vasten vorm aangenomen. Inte gendeel, steeds komen berichten van nieuwe veldslagen, waarvan als gewoonlijk beide partijen zich de overwinning toe rekenen. In eene buitengewone zitting van het Japansche parlement werd goedgekeurd.dat eene leening van niet minder dan 100 millioen yen (ongeveer met f250.000000 gelijkstaande) zal worden gesloten om in de kosten van oorlog en marine te voorzienterwyl de noodzakelijkheid werd erkend, om door eene schitterende overwinning van China, een duurzamen vrede in het Oosten te waarborgen. Japan, zoo verklaarde het Parlement zich, zal niet dulden, dat eenigerlei Mogendheid tusschenbeide komen om aan Japan te beletten het einddoel des oorloge te be reiken. Dit aan ’t adres der groote Mo gendheden, die zich voorstellen het „tot hiertoe en’ niet verder” uit te spreken. De inwoners van Corneville (Frankrijk) hebben aan Robert Planquette, den compo nist van de operette „Les cloches de Cornevil le”, een groot zilveren klokkenspel vereerd, om dit op te hangen in den toren van zijn villa te Merville-sur-mer. Ieder uur speelde het carillon het bekende klokkenmotief uit de operette. De componist heeft niet de ge legenheid gehad na te gaan of deze eigen aardige eerbewyzing hem niet op den duur zou zyn gaan vervelen, want al heel spoedig nadat het geschenk op de er voor bestemoe plaats was opgehangen, werd de toren door den bliksem getroffen en werd met de geheele villa ook het klokkenspel een prooi der vlammen. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 23 October 1894, nam. 2 uur. Tegenwoordig waren alle raadsleden. Vooriitter de heer Mr. A. D. H. Kolff, bur gemeester. De notulen der vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd met een renvooi. De voorzitter brengt ter tafel als ingekomen 1°. Eene missive van Ged. Staten, waarbjj goedgekeurd teruggezonden wordt het besluit af- en overschrijving ad f 1316,25». 2°. Idem het besluit regelende de jaarwedden van de onderwjjzers voor school 1ste soort. 3'. Idem de rekening der gemeente over 1893, in ontvangsten op f 46963,55*, in uit gaven f45275,40, batig saldo f 1688,15». 4°. Een adres van J. P. Niekerk, waarbg gevraagd wordt een stoep te mogen leggen voor het in aanbouw zjjnde Militair Tehuis. Dit adres wordt tot onderzoek en rapport gesteld in handen van Burg, en Weth. Vervolgens wordt aan de orde gesteld: 1°. Rapport van de Commissie vau Financiën omtrent de rekening der d.d. art.-sohutterjj over 1893 en de begrooting voor 1895. De oonoloBie van het rapport strekt: 1°. De rekening goed te keuren in ontvang sten op f260,99», in uitgaven f 131,57», batig saldo f 129,42. 2°. De begrooting goed te keuren in ont vangsten en uitgaven op f248,82. De heer P. Group vraagt inlichtingen het houden van oefeningen. De heer Mr. J. K. v. Weel, als voorzitter der commissie, antwoordt dat de kommandant ujc inlichtingen heeft gegeven en dat oog op den langefen mflitiedienst der ilichtigen het noodig getal schutters tingent gedeeltelijk is onttrokken de sterkte gering was, doch nu vone sterkte is verkregen. Greup zegt dat 2 pCt van de de sterkte der schutterij uitmaakt, lichtingen elk van man, die onder de wapenen waren, sterk genoeg zijn voor kot houdbn varftoeAumgeff, en het hem alzoo verwondert dat die niet gehouden tga, zoodat hy zich dan ook om die reden als on- nofdig legen de begrooting verklaart. De voorzitter brengt de conclusie van het rapport in omvraag omtrent de rekening 1893 der schuttery, die goedgekeurd wordt met algemeene stemmen, terwyl de conclusie van het rapport omtrent de begrooting 1895 der schutterij werd goedgekeurd met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren P. Greup -en A. v. Lomwel. De voorzitter stelt aan de orde het rapport der Commissie van Financiën: 1*. Omtrent de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1893. 2°. Omtrent de aanvraag van het burgerlijk armbestuur om de subsidie voor 1894 te ver hoogen van f3200 tot f3900. 8°. Omtrent de begrooting van armbestuur voor 1895. De conclusie van het rapport luidt: r. Goed te keuren de rekening in ontvang sten en uitgaven op f4298,68. 2°. De subsidie voor 1894 te verhoogen van f3200 tot f3675. 8*. De begrooting te verminderen en de aan- govraagde subsidie van f4000 te bepalon op 1’3675 en alzoo de ontvangsten en uitgaven te verminderen met f325 en vast te stellen op f4256,50. Nadat niemand het woord verlangde, gaf de voorzitter te kennen, zich met het rapport niet te kunnen vereenigen. ZEdA. zeide dat hij reeds het vorig jaar zyne meening omtrent de bedeeling heeft kenbaar gemaakt, dat die bedoeling niet geschiedde zooals het behoorde en hjj zich de moeite getroost heeft om eene andere regeling in het.leven te roepen, doch te vergeefs; dat oot*de secretaris door het houden van voordrachüM getracht heeft eene andere regeling van armenzorg te verkrygen, doch zonder gunstig gevolg. Omtrent de rekening heeft ZEdA. geen be denkingen, doch met de begrooting van 1895 kon hij zich niet vereenigen. Daar waar het bljjkt dat de kerkelyke armbesturen tekort schieten in hunne verplichtingen, 4»ar behoeft de gemeente niet in de plaats te treden. Er zyn bovendien te veel bedeelingen die men geen bedeeling kan noemen, want dertig cents of veertig bedeeling te geven soms aan men- schen die woningen bewonen van f 1,50 per week, is geen bedeeling en daar moest een streep doorgehaald worden; en wanneer wegens traditie of oud gebruik het armbestuur het niet kon doen, dan moest in deze de Raad/ l het doen. In de orertuigiog dat eene veran-v Bei dering moet komen, hebben Burg, en Weth. dan ook voorgesteld op de gemeenre-begrooting voor 1895 geen verhooging voor het burgerlijk armbestuur uit te trekken en het even als vroeger op f3200 vast te stellen. De heer Mr. J. K. v. Weel, als voorzitter der Commissie van Financiën, ook overtuigd, dat het burgerlyk armbestuur, zooals het thans is ingericht, geheel in stryd is met de wet, meende omdat het een sedert lang bestaande toestand was, het niet mogeljjk zou zyn er verandering in te brengen, doch wanneer de voorzitter meent, dat er verandering in te brengen is, hjj er dan ook sterk vóór was. De voorzitter zegt, dat men breken moet met de toestanden, want onder anderen een bedee ling van 30 cents per week is niets, en gaat men maar voort, steeds boogere subsidiön te verleenen, dan zal ten slotte de gemeente zelf nog armlastig worden; doch laat de Raad zelf handelen en maatregelen voorstellen, dan is het armbestuur gedechargeerd. De beer P. Greup zegt, het volkomen eens te zyn met den voorzitter, en wenscht daarom dó begrooting voor 1895 niet te verhoogen. De heer J. G. Doesburg bespreekt als lid van het burgerlyk armbestuur in hoofdzaak het bededen vau de kerkelyke armen, wat zyns in ziens te rechtvaardigen was. Het burp— armbestuur heeft steeds met zorg geo< en van de bedeellyst afgevoerd zoover he eenigszins kon. De heer J. J. Lazonder meent, dat het gemak- kelyker is critiek uit te oefenen dan verbete ring aan te brengen. Het vorige jaar heeft het afgetreden armbestuur eveneens verhooging van subsidie gevraagd en toen ging er een storm van verontwaardiging op; men had moeten ver minderen enz.; doch nu komt 'het nieuwe arm bestuur met dezelfde verhoogde aanvrage en met dezelfde opmerkingen als het afgetreden bestuur, dus zy winden de aanvrage van het vorig jaar toob goed. In weerwil nu van de verhoogde subsidie van f4000 die aangevraagd wordt door het armbestuur, wordt door Burg, en Weth. voorgesteld niet meer te geven dan vroeger en wel f3200, terwyl de commissie weder voorstelt om f3675 toe te staan. Wat zullen Gedeputeerde Staten daarvan zeggen? De toestand is niet goed, want nu wordt f 4000 aangevraagd voor 1895 en wat zal het volgende jaar zyn? Dit jaar moeten wy dan de aan vrage toegeven, maar voor het volgend jaar moeten wy niet meer dan f3200 toestaan en daarom moet men zich vereenigen mot het voor stel van den voorzitter. De heer C. v. Willenswaard CLz. merkt op, dat de kerkelyke armbesturen ook geen geld hebben, doch men moet rekening houden met het feit, dat de bevolking toeneemt eu ook het getal armen, vooral die van buiten inkomen, steeds grooter wordt, vandaar dus dat de be hoefte toeneemt en ook meer geld noodig ia. De heer J. G. Doesburg zegt: als de ker kelyke armbesturen niet voldoende kunnen ge ven, dan moet de gemeente verder steunen. De voorzitter erkent, dat de beer J. G. Does burg gelyk heeft, doch dan moeten de kerkelyke armbesturen dos- -J- en begroetingen t fondsen hebben, te geven. De heer J. G. Doesburg betoogt nogmaals dat een toelage van 30 40 cents -aan de ker* kelyke armen noodig is. De heer J. J. Lazonder zegter is geen overeeuztenimiDg en geen «menwerking tui de boomen zyn ingewaterd, ingekankerd en bedorrefl. De beer J. P. Niekerk zegt, dat om waaien en ingekankerd slechts denkbeeldig is. De heer A. J. Overdykink maakt aanmerking op den post van f 100, uitgetrokken voor het stoomboothoofd. Hy aoht het noodig hierin verandering te brengen; dat het stoomboothoofd toch in de eerste plaats in het belang is van de betrokken maatschappijen voor het aanloggen, voor lossen en laden van passagiers en goederen. De voorzitter geeft den heer Overdykink ge lyk, doch verzekert dat dit reeds een punt van overweging is geweest' bij Burg, en Weth., die zeker een voorstel hadden gedaan, doch met het oog dat de gemeente nog eens hoopt eige nares van het veer te worden en ook met de verpachting van het haven-, sluis- en kadegeld, is met het voorstel gewacht. De heeren C. van Willenswaard CLz. en A. v. Lomwel bespreken de assurantiën van de ge- meente-eigendommen, die wel herzien mogen worden. De voorzitter olusie van het r keurd wordt met o- de heer J. J. Lazender de vergadering had verlaten. Tot het behandelen van het suppletoir kohier van den hoofdelyken .omslag wordt overgegaan in een besloten vergadering. De vergadering weder heropend zjjudedeelde de voorzitter mede dat is goedgekeurd het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag en van de belan de honden. meer aan de orde zynde sluit de voor zitter de vergadering. sohen het burgerlijk armbestuur en de kerke- Ijjke armbesturen, want fe;telyk moes en kerkelyke armbesturen om ondersteuning hi ner armen vragen. De heer C. v. Willenswaard CLz meênt dat men het vorig jaar wel verwonderd moest zyn over de hoogere aanvrage eu over het tekort van deu loopenden dienst. De beer J. J. Lazonder zegt dat het hem verwondert, dat men nu niet en het vorig jaar over dezelfde feiten wel verwonderd was. De heer A. Kujjlenburg geeft als voorzitter van het burgerlyk armbestuur te kennen, dat de aan gevraagde verhoogde subsidie in hoofdzaak nood- zakeiyk is wegens de mindere ontvangsten en de meerdere uitgaven, behalve voor bestedelin- gen, door het vorig bestuur reeds in het leven geroepen, als wel voor nieuwe bedoelingen ont staan door sterfgevallen, waardoor groote ge zinnen moeten ondersteund worden, terwyl in de sedert jaren bestaande wyze vau bedeeling geene veranderingen kunnen worden gebracht. De voorzitter herhaalt: zy moeten het doen; laten de raadsleden de zaak ter hand nemen en maatregelen beramen. De heer J. P. Niekerk betreurt het dat de zaak van de armenzorg niet meer ondersteu ning ondervindt. Waarom krygen wy niet^ot Elberfelderstelsel en wie zyn degenen die daartoe niet willen medewerken. Hy is het dan ook eens met den voorzitter, want zoo als het nu gaat kan het niet verder gaaner moet een veran dering in komeureeds de helft van den hoof delyken omslag vraagt men nu voor het bur gerlijk armbestuur, en hoe het ook zyn moge dat de kerkelyke armbesturen geen geld heb- en, spreker constateert dat het kerkbestuur der led. Herv. Gemeente nog nooit moeite heeft gedaan om meerder geld te krygen. De heer P. Greup zegt: laat ons dan het voorstel van den voorzitter volgen en het volgende jaar wijzigingen beramen. De heer J. G. Doesburg, nogmaals terug komende op het bedeelen van kerkelyke armen, zegt dat een 20-tal roomsche armen slechts f 8 gezamenlijk per week ontvangen van de f 60 die uitgegeven wordt, dus dat is weinig. De heer A. J. Overdykink vraagt inlichtin gen in hoêvarre de kerkelyke armbesturen kunnen genoodzaakt worden tot onderhoud hunner armen. De voorzitter geeft te kennen, dat de geheele armenwet gebaseerd is op philantropie en alge meene liefdadigheid. Hoe het zy, dit jaar en ook dezen winter worden geen veranderingen voorgesteld, doch in het vooijaar moet men de zaak ter hand nemen. Aisnu brengt de voorzitter in omvraag jrste de conclusie van het rapport der missie van Financwn omtrent de rekeni" 1893, die aangenomen wordt met alge, stommen. De heeren' J. G. Doesburg c Kujjlenburg als leden van het armbestum houden zich van medestemmen. Ten tweede de conclusie van het voor dit jaar de sabsidie te f3675, in plaats van f3900. De heer A. Kuylenburg doet uitkomen dat het armbestuur begroot heeft wat het te kort zou komen, doch met zekerheid is dit niet te zeggeu met het oog De heer J. J. Lt lyk gaat om een som te Commissie aangeeft en dement op het rapport „Het eventueel teko: en Burg, en Weth. op ken en daaromtrent et den Raad”. Dit amendement in omvraag goedgekeurd met 9 tegen 2 de heeren J. G. Doesburg Ten derde de conclusie voor 1895 de subsidie te verhooj tot f3675, wordt verworpen n, stemmen. I Overdykink, waard CLz. De voorzitter stelt aisnu voor de subsidie te bepalen op f3200 en te trachten eene veran dering tot stand te brengendit voorstel wordt goedgekeurd met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren J. G. Doesburg, C. v. Willens waard CLz. en A. Kuylenburg. De voorzitter stelt aan de orde het rapport op de gemeente-begrooting voor 1895, waarvan de conclusie strekt deze goed te keuren in ont vangsten en uitgaven op f 100372,95^ mot wij ziging van den post: Subsidie voor het burgerlyk armbestuur van f8200 op f8675 en van den post voor onvoorziene uitgaven van f2561,20J op f 2086,20j. De voorzitter merkt op, nu de subsidie voor het burgerlyk armbestuur is bepaald op f 3200, de door de commissie voorgestelde wjjzigingen vervallen. De heer P. Greup zegt, dat nog gebleken is dat gerekend moet worden op een paar nieuwe sluisdeuren aan de Vischbrug. De heer A. v. Lomwel bespreekt den post: opbrengst van boomen, en wenscht dat Burg, en Weth. er eens rjjp over zullen denken om wat boomen op den wal te rooien; dat deze op hun bederf staan en van jaar tot jaar min der worden, want eens komt er een tijd dat ze toch moeten vallen. De voorzitter zegt, dat B. en W. er op zullen letten en een voorstel zullen doen welke boomen moeten gerooid worden. De heer J. P. Niekerk hoopt, dat onze sohoone boomen zullen bewaard bly ven, daar de gemeente niet zoo arm is, dat het fraaie daarvoor moet opgoofferd worden. De heer A. v. Lomwel zegtde boomen wor den van jaar tot jaar minder, doch laat ze door deskundigen opnemen, en wie dan die boomen met zooveel dood hout mooi vinden, die moeten het verschil van waarde dan maar betalen. De heer C. y. Willenswaard CLz. merkt op, ook op den toestand der sluisdeuren te hebben gelet. De heer A. Vermey zegt, er ook reeds vroe ger op te hebben gewezen. De heer J. J. Lazonder gaat mede met het denk- u",i omtrent de boomen zoowel van den heer Lomwel den heer J.P. Niekerk; loeren hebben geljjk, mau de nood dwingt t

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1