PÉteltÈOÖll JmiiaiKoÉoiWM". EeflBoeijfi voor iedereen. BINNENLAND. Jni Advertentiën. TE KOOP: Keeshond, a 5,50 de 100 K.G. A. SLECT, TANDARTSEN W.J.enLionBlitz, Tandarts LION BLITZ .DE NEDERLANDEN.'' ENGELCKE &C°., Hoogstraat 202, EOT TEBDAMI. BEDDEN-, MATRASSEN- en Dekens-Magazijn. BRIEFKAARTEN. gebreken nit het opgesomde voort, nimmer te vergeten is het betrachten ran de eohte oud- Hollandsohe zindelijkheid. Een paar wenken eindelijk nog or er de wei en de w e i b o t e r. Het voedend vermogen van wei is niet groot, vooral indien se geroomd wordt. Voor eene doelmatige opfukking der kalvers a«ht spreker daarom toegiften bjjv. van havermeel, ljjnmoel, semelen of andere lichte krachtvoo- dermiddelen hoogst gewensolit. Voor 't verkrjjgen van goede weiboter is 't aanbevelenswaard de wei (vooral in het warme doel* des jaars) af te koelen, en den afgesohepton room koud te karnen. Ze ook niet te oud laten worden, alsoo bjjv. tweemaal per week te karnen, is hoogst doelmatig. De weiboter werko men vooral soo droog mogelijk uit. Ook in dit opzioht hoopt spreker op den eursns den meisjes goede wonkeu te geven. Hjj houdt sioh aanbevolen voor een bozoek van de aanwezige heeren met hunne vrouwen, en ver zekert dat, hoewel ook voor hem nog zeer veel op dit gebied te leeren valt, hjj gaarne zjjn beste krachten wil wjjden aan de belangen der Hollandsche Zuivelbereiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het Kabinet der Koningin Jhr. Mr. P. H. Gevers Deynoot, thans referendaris, tijdelijk belast met het be heer van dit kabinet. Vrijdag werd door den majoor eerstaanwezend ingenieur der genie te Haarlem bij enkele inschrijving aanbe steed: het maken van sluizen bij het fort aan den St. Aagtendijk. Raming f 54.900. Laagste inschrijver A. Van der Mei/den Az. te Hardingsveld, voor f 46.886. Gedurende de aanstaande winter maanden zullen, ingevolge aan schrijving van het departement van oor log, op de forten Gorinchem, Nieuwer- sluis en Vreeswijk aardgravingen plaats hebben, waarvoor zijn aangewezen 1 lui tenant, 2 sergeanten, 2 korporaals en 40 soldaten van het 8ste reg. infanterie. Te Alblasserdam is door eene commissie van jonge dames voor het nationale fonds opgehaald de som van f 801. Eene door officieren gehouden collecte te Gorinchem heeft f 500 opgebracht Eenige jonge dames te Oud- Alblas zullen eene Lombok-collecte houden. Door den Raad der gemeente Zutfen is de prijs van het gas van 6 cent tot 5{ cent per M». teruggebracht, in te gaan 1 Januari 1895. lu de Dinsdag gehouden zitting der Arr.-reohlbank te Rotterdam stond o. a. terechts C. R., 69 jaar, arbeider te Ouderkerk a/d IJsel, die in Juli 1894 te Ouderkerk a/dlJsel twee aan Arie Kalkman toebohoorende pahug- fuiken sou hebben weggenomen, met het doel van toeëigeniug. De bestolene verklaart dat bedoelde fuiken reeds sedert April in den IJsel hadden gestaan. Toen beklaagde over die voor werpen werd aangesproken, deed hjj allerlei tegenstrijdige opgaven. Eeist beweerde bjj ze gekocht te hebben en later dat bjj ze tien jaar te voren gekregen had. Thans verklaarde bjj weer se te Rotterdam op de markt gekocht te hebben. De gem.-veldw. Sohippen, die de fuiken voor den eigenaar heeft gebreid, hor- kende se positief. Het O. M. eisohte drie maan den gevangenisstraf. Beklaagde vroeg om resti tutie zjjner reiskosten. Te verantwoorden had zich daarna J. K., 22 jaar, zonder beroep, te Waddingsveon, be klaagd dat zjj den 18en September 1894 te I Waddings veen moedwillig K. Van der Ben zou hebben geBtompt, waardoor deze in het water werd geworpen. Beklaagde verklaarde dat zjj driftig was geworden omdat de 12-jarige v. d. B. haar broertje had geslagen. Tengevolge van don duw was y. d. B. in het water gevallen en het bleek dat deze zeer goed had kunnen verdrin ken, daar het water te dier plaatse zeer diep, is. Het O. M. vorderde hare veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. Behandeld werd de zaak tegen J. v. R. Jz., 16 jaar, arbeider te Lopik, tegen wien de aan klacht luidde, dat hjj den 4en Juli 1894 te Jaarsveld aan het waterschap Batuwo toebo hoorend stroo zou hebben weggenomen, met ken, werd de vergadering door Ds. Van Geer uit Velp gesloten. De inrichting, vervolgens bezichtigd, werd zeer geroemd. De collecte, daarvoor gehouden, bracht f84 op, en die voor een orgel f42. Reeds 5 personen worden verpleegd. Aan het bestuur der Ver- eeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Neder land is machtiging verleend tot aanbouw van een paviljoen voor lijders der hoogere klasse op het terrein van het krank zinnigen-gesticht „Veldwijk" te Ermeloo. Met den bouw van het gesticht voor Christelijke verzorging van behoeftige krankzinnigen uit het Noorden des rijks, te Zuidlaren, zal weldra een aanvang worden gemaakt. Ds. W. A. Mac Pherson te Goönga c. a. is beroepen te Ee. Benoemd is tot deken bij het aarts-bisschoppelijk kapittel van Utrecht en aarts priester van Schieland (oud- Roomsch) de heer J. A. v. Beek, pastoor bij de Oud Katholieke Gemeente te Rot terdam; tot provisor van het seminarie te Amersfoort de heer C. Deelder, pastoor bij de Oud-Katholieke Gemeente te Utrecht, en tot kanunnik van het aarts-bisschop pelijk kapittel van Utrecht de heer C. A. Harderwijk, pastoor by de Oud- Katholieke Gemeente te Delft. Volgens eene mededopling van den heer W. EJoiiphant hebben de officieren vao het Leger des Heils in het afgeloopen jaar in ons land 90.000 uren besteed aan huisbezoek, 12000 bijeenkom sten gehouden, 5000 bekeerlingen gemaakt, en 1 millioen exemplaren van „De Oor logskreet" en „De Jonge Strijder" verspreid. doel T»n toeöigeniDg. Beklaagde was niet ver- Het O. M. eischte drie dagen ge- ranfleniistraf. Nog atonden terecht: A. J. K-, 28 jaar, kleermaker te Gouda, ter zak» Tan aU zoude hg den 6. AuguatuB 1894 te Gouda moedwillig D. tan Dam hebben beet gegrepen, op den grond gegooid en met de ruist op het hoofd geslagen. Uit de behandeling van dit zaakje blgkt dat de mishandelde een half- broeder ran den beklaagde is, en dat het leit ten huize van eerstgenoemde was gepleegd naar aanleiding van een bezoek door de moeder van dien halfbroeder gebracht. Eisoh aoht dagen gevangenisstraf. O. t. d. W., 26 jaar, P. Z20 jaar on J. T. d. H., 26 jaar, arbeiders te Krimpen aan den IJzel, ter zake als zouden zjj op den 24. Juni 1894 te Ouderkerk aan den IJsel op den open baren weg den aldaar als politiebeambte sur- veilleerenden veldwachter dier gemeente terenB onbezoldigd rijksveldwachter B. Schipper, toen deze hen, omdat zjj de orde en rast verstoor den, aanmaande zich rustig te hoi/den, te zamen en in vereemging opzettelgk beleedigend hebben toegevoegd,wjj hebben soh. aan jon." Tegen No. 3 werd verstek verleend, daar deze niet verzoheneu was. De beide anderen, die bjj die gelegenheid wegens dronkenschap bekeurd zjjn, bisten van niets. Eisoh tegen ieder hunner drie dagen gevangenisstraf. G. 8., 22 jaar, jjzerwerker te Lekkerkerk, ter zake als zoude hg den 80. Mei 1894 te Lekkerkork teg- n den veldwaohtei dier gemeente, tevens onbezoldigd rijksveldwachter O. v. d. Vos en den rnksveldwachter A. de Groot, die, in de rechtmatige uitoefening hunner bedieuing, op het geruoht dat beklaagde daar even te voren met een knipmes een jongen had gowond, hem, toen hö «en open knipmes boven zjjn hoofd stond te zwaaien, hadden aangegrepen om zien van bedoeld me» meeeler le maken, neweld bobben lereet door eeietgemelden amb tenaar tegen de kool te otooten en laat»tge melden ambtenaar tegen de beenen te eeaoppen en te trachten aioh .en deten los te rokken. Th» heklaaadc. die overigens niet ongunstig be kend »taat,toeudo veel berouw. Het O. M. eischte acht degen gerengenieetref. Bij de opening van de sticlr ting .het HoogeLand"vandevereeniging tot Christelijke verpleging yan landloopers en bedelaars, te Beekuetgen, trad ris. Van Hoogenhuijza. te Nijmegen, als spreker op. Daarna voerde het woord de heer J. Van 't Lindenhout, uit Neerbosch, die weesop hetgeen elders geschiedt, aangaande ver zorging van zwervers. In Duitschland b. v. ving men voor 8 jaren met dezen arbeid aan en thans vindt men daar reeds 18 Christelijke arbeiders koloniën, waarin on geveer 1680 zwervers zijn opgenomen. Nadat ook nog Ds. Gijsman, de heer Wilbrink, directeur der stichting, en Graaf yan Limburg Stirum Jr. hadden gespro- Gouda27 Oct. Gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer Van der Sande (kath.) met 454 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Vingerling (a. r.) met 422 en Voreter (lib.) met 420 stemmen. Gorinchem27 Oct. De begrooting dezer gemeente werd in de gisteren-avond ge houden raadsvergadering goedgekeurd, in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van f 244.368,00J. 'Ameide, 29 Oct. De beurtschipper van hier op Rotterdam, P. R.is 11. Za terdag-namiddag, zeilende naar Rotterdan^ by Kralingen met zyn geladen vaartuig tegen een steenen dam gevaren. Zyn schip kreeg een groot lek, en de lading, bestaande uit aardappelen en vruchten, is geheel door water beschadigd. 'Ameide en Tienhoven, 80 Oct. Het mond- en klauwzeer is hier thans aan het afnemen, de laatste 8 dagen werden slechts enkele nieuwe koppels aangetast; M-ouwens er zijn weinig onaangetasten Weer. Tot heden is in deze gemeenten geen enkel rund aan die ziekte overleden. *Ammerstol29 Oct. In de huishou delijke vergadering der vereeniging „Nut en Genoegen" is het besluit genomen uit breiding aan de schoolspaarbank te geven, zoodat ook anderen daaraan kunnen deel nemen. Tot onderwijzer by het herhalinga- onderwijs is aangesteld de heer W. A. Emeii. 'Amuierstol, 30 Oct. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van wylen den heer J. De Jong Sr., hebben van de 72 kiezers 51 van hun recht gebruik gemaakt. Herstemming tusschen de heeren W. Visser Cz. en G. A. Dubbeldam. Benschop, 25 Oct. In de heden ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden is met algemeene stemmen vastgesteld de begrooting van het water schap Benschop voor het dienstjaar 1895, in ontvangst en in uitgaaf op een gelijk bedrag van f 18.862,02. De omslag is weder bepaald op f 3 per hectare. 'Berg-Ambacht, 80 Oct. Alhier is eene zangvereeniging opgericht, onder de zin spreuk „Crescendo". Directeur is de heer W. Van Rossum, muziek onderwijzer te Schoonhoven. Het bestuur bestaat uit de heeren T. Blanken, A. Treuren en J. A. v. d. Straaten Jr. - Terwijl de heer C. T. op Zondag morgen nabij de Groote Kerk alhier zijn rijtuig zou doen omkeeren, is 't lemoen gebroken, waarschijnlijk doordat men den draai tekort genomen had. Gelukkig hadden de inzittende personen het rijtuig reeds verlaten. 'Haastrecht, 30 Oct. In de laatst ge houden huishoudelijke vergadering van de IJsclub alhier zijn de bestuursleden her kozen en in plaats van den heer J. Voor- sluys, die bedankt had, de heer H. Van Zanen Muller. De heer J. H. Muller, die, wegens vertrek naar elders, in 1893 had moeten bedanken als voorzitter, werd met applaus als eerelid benoemd. Burgemeester en wethouders hebben zich als comité samengesteld voor de inza meling van gelden voor het Lombok-comité. §Uekendorp, 25 Oct. Heden-avond had alhier eene vergadering plaats, ten doel hébbende eene Christelijke Zangvereeniging op te richten, onder directie van den heer Posthumus van Oudewater. 17 jongens en meisjes waren tegenwoordig, die belang toonden en voorloopig hunne medewerking beloofden. Na eenige besprekingen werd besloten nog eenmaal te vergaderen, in de hoop dat er meer zullen zyn die lust gevoelen toe te treden. Kamerik, 26 Oct De aartsbisschop van Utrecht, mgr. P. M. Snickers, heeft tot assistent alhier benoemd den weleerw. heer H. J. Staal. 'Lekkerkerk, 27 Oct. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. H. L. Kniphuyzen te Oudorp. - De heeren H. Schenk en B. Boon hebben bedankt als commissaris van de leesbibliotheek. De heer Schenk was tevens secretaris penningmeester. 'Lopik, 27 Oct. De vermiste persoon V.van wien wy onlangs melding maak ten, is nog niet teruggekeerd. Men ver moedt, dat hy met een Engelsch schip vertrokken is. 'Noordeloos, 29 Oct De alhier sedert drie weken door den heer A. Bos, zuivel- consulent, gehouden cursus in de zuivel bereiding wordt door alle daaraan deel nemende jongedochters om 't* zeerst ge roemd; zyne methode heeft veel overeen komst met de alhier 't meest gevolgde; vooral de verklaring van het gebruik der verschillende instrumenten en de practische wenken gedurende de werkzaamheden ge geven, worden zeer op prys gesteld. Jam mer echter dat er zoo weinig gebruik wordt gemaakt door de vele in den omtrek wo nende boerinnen om van deze zoo schoone gelegenheid tot bijwoning der lessen ge bruik te maken. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier is eene belangrijke ver betering in de verlichting van het kerk gebouw gebracht, door aankoop van een zestal sierlijke lampen Beige, waardoor dit zoo ruime gebouw overvloedig wordt verlicht. Zy zyn geleverd dbor den heer Strang te Gorinchem. "Oudèrkcrk a/4 IJsel, 29 Oct. Op Vrijdag j.l. heeft het plaatselijk Nut van Ouderkerk en Krimpen a/d IJsel zyne eerste openbare vergadering gehouden in dit seizoen. Als sprekers traden op de heeren H. A. Westbroek en D. C. De Ko ning, van Stolwijk, die door lezing en bijdragen van onderscheiden aard een ge- zelligen avond verschaften aan de weinige leden, die daarbij tegenwoordig waren. Om (Je tropische hitte, die bijwijlen in de zaal heerschte en die sprekers en enkele hoorders hinderde, voor het vervolg te voorkomen, zy het bestuur bescheiden in overweging gegevenhet rooken den gan- sfhen avfrfc t«uvjfbiaflen, dit verbod te handhaven, en voor eenige doeltreffende ventilatie zorg fe dragen. Voordracht en gehoor kunnen daajrby slechts winnen. 'Reeuwyk, 29 Oct. Ds. H. J. Nieborg, Predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft als zoodanig bedankt voor het beroep naar Vianen. Vrijdag middag had in deze gemeente te Randenburg eeu treffend ongeval plaats. G. Kraan, schipper, zoon van de wed. F. Kraan uit Middelburg (Reeuwyk), had het ongeluk bij het ophalen van het zwaard, doordat het touw brak, overboord te slaan. Zijn knecht, die het roer hield, wierp hem onmiddellijk een touw toe, hetwelk door hem werd gegrepen, maar eveneens brak. Een paar daarna toegeworpen haken kon den den drenkeling, die niet zwemmen kon, niet meer bereiken. Het gevolg was dan ook dat K. in de diepte verdween en eenigen tijd later levenloos werd opgehaald. Treffend was het dat K. dien dag juist 32 jaar was. De diepbedroefde moeder ontving op den (ifeespioken tijd (K. had zijn moeder beloofd op den avond van zijn jaardag tehuis te zijn), in plaats van haren jarigen zoon, diens ontzield lichaam. Snelrewaard, 26 Oct. De water molenaar J. Van der Wijngaard is met ingang van 1 Januari a. s. door het waterschapsbe stuur uit zijne beirekking ontslagen. 'Tienhoven, 29 Oct. De door den Ge meenteraad in zyne vergadering van 26 Oct. 11. vastgestelde begrooting dezer ge meente voor 1895, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 2417,165. Tot lid en voorzitter van het alge meen armbestuur dezer gemeente is her kozen de heer P. J. Heyboer. Woerden, 26 Oct. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 95 partijen: prys van «öudschè loaoort f21 f 23,50, 2e soort f 16 a f 20, Edammer f per 50 kilo. Handel redelijk. A. De K., Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of l dag hecht. J. B., Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of t dag hecht. A. Do JSliedreoht, als voren, f0,60 boeto of l dag hecht A V., Sliedreoht, als voron, f0,60 boete of 1 dag hecht. P. A- d- C., Sliedreoht, als voren, ontslagen van alle rechtsvervolging. G. O., Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of 1 dag hecht. A. V., Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of 1 dig hecht. H. M. M. V, Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of 1 dag hecht. A. P., Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of 1 dag hecht A. II, Sliedreoht, als voren, f0,50 boete of 1 dng hecht. P. v. D., Sliedroeht, als voren, f0,50 boete of 1 dag hooht. J. R., Wjj e gaarden, straatschonderg, 2 X f 10 boete of 2 X 2 dagen hecht. J. R., Wjjugaarden, ah voren, f 10 boete of 2 dagen hooht. W. v. d. G, Papondrcoht, vissohorjj-overtre- ding, 2 X f 3 boete of 2 X l dag hechtverb, verkl. aalschaar. T. P., Sliedreoht, als voren, 2 X f 3 boete of 2X1 dag heoht verb, verkl. aalschaar, uitl. of f 0,25 of 1 dag hecht. C. KSliedreoht, als voron, 2 X f 3 boote of 2 X 1 dag hecht. G. R., Allilasserdatn, strooperjj, f5 boete of 2 dagen heoht. J. J. M., Sliedreoht, vissohorij-overtreding, 2 X f 3 boete of 2 X 1 dag hooht., verb, verkl. schakel, f 0(25 of 1 dag hocht. J. B Sliedroeht, als voron, 2 X f 3 boete of 2 X 1 dag hecht., verb, verkl. schakels. B. A. v. V., Oud-Alblas, als voren, f3 boeto of 1 dag hecht., verb, verkl. schakels, uitl. of f 1 of 1 dag heoht. M. v A., Giesen-Oudekork, hond zonder muil korf, 2 X f 0,50 boete of 2 X 1 dag hecht. L. G., Dordrecht, jaohtvret-orertreding, f5 boote of 2 dagen heeht. D. R., W. R. en W. R, Giesendam, buren gerucht, ieder f3 boete of l dag hecht. P. H., Papendrecht, burengerucht eu dron kenschap, 2 X f2 boute of 2 X 1 dag hecht. H. H. en B. v. d. P., Papóndrecht, aW voren, ieder f3 boeto of 2 dagen hecht. H. L. en M D., Sliedreoht, als voren, no. 1, f 3 boete of 1 dag heoht., no 2,, f 5 boete of 2 dagen hecht. II. v. L, Sliedreoht, dronkenschap, f2 boete of 1 dag heoht. D. v. II., Rotterdam, jacht-overtreding, f 10 boote of 3 dagen heoht. J. v. P, Sliedreoht, dronkenschap, f3 boete of 1 dag hecht. S. P. BNieuwpoort, als voren, 8 herhte- nisaen ieder ran 14 dagen. J. D., Papendrecht, als voren, f 1 boete of 1 dag heoht. J. B, Sliedreoht, als voren, 2 X f5 boete of 2x2 dagen heoht. L. v. W., Sliedreoht, als voren, f2 boete of 1 dag hecht. W. J. TLangerak, als voron, f 5 boote of 2 dagon hecht. J. v. S., Alblaasordam, dronkenschap en bu rengerucht, 2 X f 2 beete of 2X1 dag hecht. A. T. V., Sliedreoht, als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. J. V., Sliedreoht, als voren, f 10 boeto of 3 dagen hecht. J. P. r. d. B Giesendam, als voren, f 2 boete of 1 dag heoht. Jan W., Rotterdam, als voren, f 3 boeto of 3 dagen heoht. A. v. H., O root-Am mors, als voren, f2 boete of l dag hecht. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 19 October 1894. Veroordeeld: T. V., broodbakker te Bensohop, ter zake van overtreding arbeidswet, tot f2 boete of 1 dag hechtenis. A. v. d. H, landbouwer te Willeskop, tor zake van vissoherjj-overtreding, tot f i boete of 1 dag heoht., met verb, en bevel tot uitl. van de fuik, of bet. ad f 1 i f 1 dag heoht. C. v. R., vissoher te Benschop, ter zake als voren, tot 2 X f 2 boolo of 2 X 1 dag hecht., met verb, en bevel tot uitl. van de fuik of bet. ad f 1 of 1 dag hecht. J. v. d. H., visscher te Krimpen a/d Lek, ter zake als voren, tot f 5 boete of 2 dagen heoht. G. v. d. G., arbeider te IJselstein, ter zake van Btrooperji, tot fö boote of 3 dagen heoht. J. v. O., arbeider te Berg-Ambaoht, ter zake als voren, tot fö boote of 3 dagen heoht., met bevel tot teruggave van het hout aan den heer burgemeester der gemeente Sohoonhovep. D. v. L tuinman te Zwjjndrecht en 8. d. D., landbouwer te Berg-Ambacht, ter zake van straatschenderij, ieder f6 boete of 3 dagen hecht. K. A, broodventer te Gouda, ter zake van bet op den openbaren weg oen trekdier la: en staan los en onbeheerd, tot f8 boete of 2 dagen heoht. C. H., bakker te Gouda, ter zake als voren, tot f3 boete of 2 dagen heoht. K. A., broodsljjter te Gouda, ter zake van het vervoer door een trekdier doen plaats bob- ban op eene noodeloos pjjnljjko of kwellende wijze, tot f 5 boete of 3 dagen hecht. *A. J. J. V., vleeschhouwerskneoht te Sohoon- hovoD, ter zake van bet als voermau na zonson dergang rijden zonder lioht, tot f l boete of 1 dag hechtenis. K. A-, broodtdjjier te Gouda, ter zake als voren, tot f 1 boet» ol, 1 dag heoht. C B., visscher te Stolwjjk, ter zake van open bare dronkenschap bjj 1ste herhaling, tot hech tenis van 3 dagen. J. H. v. V., schippersknecht to Krimpen a/d Lek, ter zake als voron, tot 3 dagen hecht. L E., kookkramor to Lokkerkork; M v.M, hoopman te Berg-Aoibanht: G. 8, arbeider te Jaarsveld, ter zake van openbare dronkonsohap, ieder f3 boete of 3 dagen hecht. A. A., broodbakker te Polsbroekerdam; J. v. D., zonder beroep te Lekkerkerk; H. d J., visscher, A. H., werkman, beide ie Schoonho ven; W. A< M., mandenmaker te Ammerstol; T. G. P., gepensioneerd O.-I. Militair te Utrecht; H. v. V, zalmvissoher te Krimpen a/d Lek; P. v. d. W., machinist te Krimpen a/d Lek; J. W., winkelier te Schoonhoven en T. Gr. in 't W., zonder beroep to Alkemade, tor zake als voron, ioder tot f 1 boeto of 1 dag heoht. Allon in de kosten van het geding. Vrijgesproken: J. B. Tz., J. B. Az, visscher te Berg-Am baoht; W. d. J, arbeider te Meorkerk; J.d. J., L. d B. en T. H., arbeiders te Leksmond, be klaagd ter zake van visscherg-ojeitrodin*. tot uitspanning de Rijnstreek bereizend, komt te Keulen en wordt al- gast opgenomen in ver schillende aanzienlijke familiën. In ann-aking gokomon met een mooi Koulsoh meisje, werd pas geleden een Bohitterend feest gevierd en zou de verloving publiek gemaakt worden, toen eensklaps in de feestzaal de politie versoheen, die mgnheor den „baron" moénam en hem wegens oplichterij een plaatsje bezorgde aoh- ter de tralies 1 In 't Drentsohe Norg is overleden Ludwig Empacher, een Rus van ge boorte, die den Krimoorlog meëmaakte; in handen van do Eugnlsohea viel; op St.-Helena gevangen zat; naar Europa teruggekeerd, als koloniaal naar Indië ging; met pensioen den dienst vorliet; daarna verscheidene jaren in Duitschland omzwierf; einddljjk te Rolde ging wonen, waar hij dezer dagen ziek werd en in 68-jarigen ouderdom overleed. Do diohter Tennyson nam een waardeloos vel papior, schroef or eon gedicht op on verdiondo 60 000 gulden. Dit was genie. Van der BiIdt kan op een of ander stuk papier sckrjjven en het tot een waardo van 100 millioen gulden maken. Dat is kapitaal. Do rogocring van de Ver- eenigde Staten nemen Tl ons goud, drukken daarop een ogel af (adelaar geheeten) en gevon hot daardoor eeu waarde van 250 gulden. Dat noemt men geld. Een horlogemaker neemt voor drie guldon aan materiaal en maakt daar oon horloge van, dat zestig gulden waard is; dat noemt men vaardigheid. Een koopman neemt een artikel, dat een kwarljo waard is en verkoopt het voor een gulden. Dat is handel. Een dame kan eeu mooien hoed voor drie guldon koopen, maar zjj schaft zioli liever een van dertig aan Dat is dwaas heid. Een werkman met oen spade werkt 1<| uur eu graaft drie of vier tou aarde of steenkool op voor een paar gulden. Dat is arbeid. De sohrjjver van dozo geleerde ver handeling kan een wissel voor 80 millioen guldou schrgvcn en die zou geen cent waard zjjn. Dat is een schandaal! CHINEK3CHE SPRAAKKUNST. Een woord dat eindigt ping, pung, pang, Of heeft den uitgaDg chiug, chung, ohang, Geeft steeds den naam aan van een stad Door China in bezit... gobadl Eindt soms een woord op tang, tang, ting, Of soms ook wel op tschaug, tsohung, tsohiag, 't Is stellig dan een oorlogschip Van China, door Japan geknipt. En gaat het uit op tsaug, tsung, tsong, Of bjj geval op jang, jung, jeng, 't Is een Chineesche generaal, Voor de Japanners aan den haal. Een woord met 't eindo pang, ping, pung, Of met het schoone chang, ching, ohung, Duidt steeds een plaats aan, merkt u dat? Waar China klappen heeft gehad 1 Kantongerecht te Sliedreoht. Zitting 25 Oot. 1894. G. De J., Sliedreoht, hond zonder muilkorf, f 0,50 boeto of 1 dag hechtenis. D. B., Sliedreoht, als voren, 2 X f0,50 boete of 2 x 1 dag hooht. C. v. B. Sr,, Sliedreoht, politie-overtrediug, 2 X f 0,50 boete of 2 X 1 dag heoht O. v. B, Sliedreoht, als voren, f0,60 boete of 1 dag hecht. J. v. V., Sliedreoht, voren, f 0,50 boete of 1 dag hecht, VA Kik, Te Deventer overleed dezer dagon een bede laar, die er een fraaie collectie van.... 100 hemden op nahield. Dankbaar, doch niet vol daan, zocht men ook nog naar meer blinkende schatten, die echter schitterden door algeheele afwezigheid. Iemand te Amsterdam smaakte verleden week de voldoening een aardig dame tje, dat in de Lgubaansgracht was gevallen, behouden op het droge te brengeu. Een dank bare blik uit haar lieve oogen en een mooi zilveren horloge van een onbekend gebleven mjjnheer was zjju zoete belooning. To Fol kestone, in Engeland, woont een mguheer, die bozig is die gemeente te ruïneeren. De schat rijke zonderling koopt 't oene hoerenhuis voor, 't andere na, laat ze altemaal onverhuurd en vermindert op die manier niet alleen het aantal inwoners, maar ook de opbrengst der gemeente belastingen. Iu een plaatsje bjj Rgssel had men onlangs op één dag eeu diamanten brui loft, plus nog twee gouden en twee zilveren echtparen. Do tien jubilarissen zjjn sarnon 628 jaren oud. Tot vourzanger bjj de Herv. ge meente te Barendreoht is benoemd de... nacht waker. Zjjn kraohtig orgaan eu zjjn „puick van overheeiljjk schoon en zuiver zingen" zal der gemeente uit zjjn melodieus goroop van „tien uur heit de klokl" gebleken zjju mis schien. De gobeurtenisson op Lombok gaven in 't Nd-Brabantsch Bovel 't aansohjjn aan een spiksplinter-nieuwe sobietvereoniging. De schutters zjjn.... 11- en 12-jarigo knapen, die bjj gebrek aan ammunitie voorloopig maar mot de kruisboog sobieten. In den poldor ouder Vinkeveen kan men jagen zonder honden en zonder schietgeweer. Verloden week wordt verteld lieten zich daar drie hazen met de hand vangen. De boeston leden aan... mond en klauwzeer, moet men weten! Een Ber- ljjnseh dagblad heefc wat nieuws bodaoht op het gebied -van reclame. Elk zjjner lezeis krjjgt nu eens geen romau als premie, maar een bon, waarvoor men zich gratis kan lutou... inspui ten tegon de dipbteritis! Iemand te Arnhem sloot 14 dagen geleden een verzekering op het leven van haar doodzieken vader en stelde voor de geneeskundige keuring een plaatsvervanger. Pas geleden, toon papa stierf, kwam het bedrog uit en het zaakje iu banden van de justitie Bjj de politie te Leeuwarden kwamen verleden week een paar „heeren" over de straatjeugl klagen, die het hun lastig had gemaakt, mis- sohieu, maar dit werd er niet bjj verteld, omdat de heeren niet al te vast op hun beenen ston den. Do politie, erg nieuwsgierig uitgevallen, kwam, van het een op 'c ander pratende, al heel gauw aohter bet geheim van de f 2000 aan bankpapier, die de beide heeren bjj zich hadden en op 't vermoeden, dat ze dit som metje to Amsterdam hadden gestolen, maakten ze onder politie-geleide een uitsta) je naar de hoofdstad. Iemand, die verleden week een bezoek aan Drachten had gebracht en met weivoorzienen buidel den terugkeer naar zjjn woning aanvaardde, werd onderweg besprongen door een kerel, die hem: „Je geld of je leven 1" toeriep. „Dan rnjjn leven maar," zei de aan gevallene en hjj guf zjjn aaurander een tik met oen dikken stok, die raak wus, toen nog eeu tweedeu en gooide hem vervolgens iu een sloot. De drenkeling werd opgeiisoht door een kame raad, die zich uit eerbied voor den knuppel op een afstand gehouden had en de bezitter van dien knuppel, toen hjj zjjn aanvaller buiten gevaar zag, wenschte het tweetal vriende lijk „goeden avond" en vervolgdo, of er niets gebeurd was, lustig ijju weg. - In 't Friesche Joure is eeu jonkman van 73 jaron in onder trouw opgenomen met een jongedoohter vau 69. Vreemd zyn ze mêkaar niet, ten minste, 't plan bestaat, om 6 kinderen uls hun wettige nako melingen te erkennen, 't Jongste „bloedje" is 25 en de oudste 441 Een Hollandsche baron, •legsnt uiterljjk, keurig gekleed, welgemanierd, Gemengd Nieuws. Vrijdag ia weder te Alfen a/d Ryn iemand aan cholera-asiatica, na slechts enkele uren, overleden. Van de lijders in de „Martha-Stichting" aldaar zyn er acht herstellende, vier nog ernstig ziek. Er zyn nu weer twee ge vallen bijgekomen, doch niet van ernsti- gen aard. Vier diaconessen uit het Dia- conessenhuis te Haarlem verplegen nu de zieken, wat een groote steun is, daar een- juffrouw door den dood ontvallen is, een nog ziek ligt en een tot herstel van krachten naar familie is gegaan. Te Woerden is een 6 jarige knaap door cholera aangetast geworden en kort daarna overleden. Te Weesp heeft zich weder een geval van Aziatische cholera voorgedaan by een kin'\j'> wan IQ maanden, dat ovorlodon ia. De Waal is sedert Donderdag aanhoudend gewassen. Verscheidene uiter waarden zyn ingeloopen, en vooral aan de los- en ladingplaatsen was men Zater dag 11. met alle kracht in de weer, om de vele bieten, daar gelegen, aan hooger wal in veiligheid te brengen. Een en ander heeft echter niet kunnen verhin deren, dat er nog verloren gegaan zjjn, en er dus meer of minder schade geleden is. Sinds een paar dagen is uit Keulen eenige val getelegrafeerd, die hier echter nog niet merkbaar is. By het afzenden van dit bericht (Maandag avond), wees de peilschaal aan de sluis te Dalem 2.60 M. A.P. Donderdag-avond laat had te Woerden op de kermis in den stoomdraai- molen een ongeluk plaats. Een militair werd door onvoorzichtigheid zoodanig aan den voet gewond, dat het been boven den voet moest worden afgezet. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. Een treurig ongeval vond Vrijdagmiddag plaats op den Nieuwen Ryn te Leiden. Een tuifwagen, afrijdende van de steile Vischbrug, kon waarschijnlijk door overlading door zyn bestuurder niet in bedwang worden gehouden, met het gevolg dat daaronder geraakte een 0-jarig knaapje, zoontje van de wed. B., uit de Wintérsteeg. De wielen waren den armen jongen over het hoofd gegaan, zoodat hy met verbrijzelde hersenpan van onder het voertuig werd weggehaald. Het lijkje werd binnengebracht in eene naburige woning. Een dor beruchte inwoners van Breda, iemand die wegens inbraak een jaar is opgeborgen in de gevangenis, moest Donderdagochtend weder voor de rechtbank komen, beschuldigd van kippen diefstal, en hoorde geruimen tijd vrij logies voor zich vragen. Of hem dit nu minder beviel, of dat het weder hem nog toelachte voor het maken van een uit stapje, genoeg, hy wist zich plotseling te ontrukken aan den gevangenbewaarder, die hem naar de cel terug geleidde, sprong over een houten palissadeering, liep als een haas het exercitieterrein over en klom over eene schutting op een erf op het Nonnenveld. Zich vervolgd ziende door den gevangenbewaarder en den hoofdagent van politie Van der Wal, die hem overal nazaten, klom hy van huis tot huis en verschanste zich eindelyk in eene kamer, waar hy onder het bed kroop. De hoofd agent trapte de deur echter open en haalde sinjeur te voorschijn. Eene groote menigte menschen volgde met aandacht deze vreemde race, die voor den vervolgde zoo geheel buiten rekening uitviel. Op de houtzagerij van de firma Varsseveld en Co. te Leerdam had de werkman Romeyn het ongeluk met zyne hand in aanraking te komen met een cirkelzaag; een zijner vingers werd hem afgesneden. De ex-president van den Nederlandschen Politiebond, Tuinenburg, die voortvluchtig was, is te Monaco in hechtenis genomen. Het bleek, dat hy gepoogd had op het laatste oogenblik de hand aan zich zelf té slaan. Hoewel het hem niet gelukte zich van het leven te berooven, verkeert hy in zoodanigen toe stand, dat voor het oogenblik in geen geval aan vervoer gedacht zou kunnen worden. Vrijdag-morgen ontsnapte Wad dingsveen aan een groot gevaar. Dit gevaar bestond niet meer of minder dan in het doorbreken van de rivier de Gouwe. Gebleken was reeds dat de kade dezer rivier, voor de likeurstokerij van den heer J. H. v. d. Torren, in slechten toestand was. (Vrydag, juist toen de kadewerker v. d. Berg in den omtrek aan het werk was, zakte de ondergrond in, waardoor tegelijkertijd de bazaltkade in de diepte verdween. Op verscheidene plaatsen te gelijk stroomde het rivierwater den polder in. Niet genoeg te pry'zen zyn de door tastende maatregelen van den heer Van den Berg, die, van den heer Exalto, op zichter der Gouwe, reeds vroeger eene waarschuwing ontvangen hebbende, direct aan het werk toog en het onheil in zyn begin stuitte. Tot aanvulling van dit bericht diene nog 't volgende. In den nacht van Za terdag op Zondag begon, trots de voorloo- pige reparatie, de kade weer te werken. Langzaam maar zeker zakte de kade de Gouwe inonmiddellijk werd om den aan nemer van het Gouwewerk, Van den Berg gezonden, die dadelijk met een knecht aan 't werk toog tot Zondag morgen zeven uur. Al spoedig bleek den aannemer dat van de fundeering niets meer over was; met geen vaarboom kon men vlak tegen den kant aan grond peilen. Geen wonder dat de naastbij wonenden dien nacht niet te bed gingen, maar in angstige spanning het verloop der werkzaamheden gadesloe gen. Zondag vertoonden zich geen veront rustende verschijnselen. De breuk in de kade heeft een lengte van ±10 Meter. - Te Vreeswyk is 'gisteren de sleepboot van P. Smit, welke by onstuimig weder de Koninginnesluis verliet, by het doorvaren van de schipbrug, met de schepen, welke achteraan hingen, verkeerd terecht gekomen. De schipbrug kreeg groote averij. - Ruim f 1000 is besteed voor een Gobelin-behang uit de woning van Dr. M. A. G. Vorstman te Gouda. - In de gemeente Opsterland is het totaal van den hoofdelyken omslag ad f 45.000 noodig als subsidie voor het burgerlijk armbestuur. - Dr. Peel té Montfoort is in het bezit van een prachtexemplaar uit de vogelenwereld. Het dier is onlangs geschoten aan de Kuinder of Tjonger, waar men den zonderlingen vogel niet wist thuis te brengen. Na onderzoek is thans door deskundigen uitgemaakt, dat het een „loophoeu" (Tallegallas) is, het welk in ons land hoogst zeldzen voor komt. Tot dezelfde familie behooren ook het water- en het porseleinhoentje (beide inlandsch). De vogel is gemakkelijk te herkennen aan de buitengewoon lange teenen, waar van de middelste met den nagel eene lengte hebben van 12 centimeter. De zwemvliezen ontbreken geheel. -Een kanonnier 2de klasse, die behoord had tot het detachement militairen, dat te Amsterdam aankwam met de „Bur gemeester den Tex", is in de Roode Zee op een ochtend over boord gesprongen, zonder bekende réden. De man had een blanco strafregister en had een ruime af rekening van het ryk te goed. De kapitein der boot, de heer Weber, liet dadelyk stoppen en zwaaien; een sloep met den derden officier werd uitgezet, zes redding boeien werden den man toegeworpen, doch hy duwde ze van zich af en op eens zag men hem in de diepte verdwijnen. Waar schijnlijk, zeide de berichtgever, was hy gegrepen door een haai, van welke dieren het in de Roode Zee wemelt. - De dorpsstraat in eene der Hoeksche-Waardsche gemeenten leverde in de afgeloopen week een vreemdsoortig en tegelijk vermakelijk schouwspel op. Wat toch was het geval? Onder een troep koeien, grazende in eene weide buiten het dorp, brak mond- en klauwzeer uit. Daar in de gemeente nog geen gevallen waren voorgekomen, vond de districts veearts het geraden het vee op te stallen om verdere besmetting te voorkomen. Daar deed zich echter een groote moeielyk- heid opl Waarmee moesten de beesten worden vervoerd? Er was op hetgansche dorp geen geschikt voertuig te verkrijgen, en dit toch was noodig om de dorpsstraat niet te besmetten. Een der autoriteiten kreeg echter een lumineus ideede koppen der koeien moesten geslüierd en depooten van sokken voorzien worden. Fluks waren eenige oude zakken tot dit doel gereed gemaakt en in optocht ging de troep, bestaande uit ruim 20 stuks vee, door het dorp. Men meende een reclame optocht te zien voor de winter-nouveautó's van een koeien kleedermagazijn. Zoo heeft voor de landelijke bevolking de mond- en klauwzeérepidemie toch ook nog hare vermakelijke zyde. - Als een koe niet veel en tevens geen vette melk geeft, dan is ze in de boerderij niet op haar plaats, want dan kost ze meer van onderhoud dan ze financieel opbrengt, 't Is daarom nood zakelijk dat een boer elk zijner beesten ten opzichte van hun productievermogen kent. Hy leert ze kennen door minstens eens in de 14 dagen de melk van elk zijner koeien te meten en zoo nu en dan ook het vetgehalte der melk te bepalen of te laten bepalen. De beste worden dan aangehoudea en voor de fokkerij ge bruikt, want de goede eigenschappen der moeder erven op de nakomelingen over. De minder goede worden vetgemaakt en verkocht - In de vorige week lieten zich in een polder onder Vinkeveen drie hazen met de hand vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe langooren konden zich thans niet uit voeten maken omdat ze lijdende waren aan mond- en klauwzeer. - Dradenafbijten! Byt nimmer draderi af; niet alleen is dit een bederf voor de tanden, doch het is somtijds ook oorzaak van hevige pijn in den mond. Het af by ten van zyden draden is nog schadelijker dan het afbij ten van een katoenen draad, want bij de bereiding der zijde wordt vaak loodzuur gebruikt. - Waarom komt een kat al tijd op haar pooten neer? - Iedereen heeft het vaak gezien en er misschien nimmer over nagedacht. Als men een kat van een hoogte afwerpt, met de pooten in de lucht, komt het beest toch op haar extremitei ten terecht. Hoe is dit te verklaren? Daarover zyn de geleerden het lang niet eens, blijkens het gebeurde in een der jongste zittingen van de Parysche Aka- demie van Wetenschappen. De heer Marey vertoonde zestig moment-photo- graflen van een kat in haar val van een hoogte van 11 meter. Men zag daarbij duidelijk hoe de positie van het dier gedurende den val geheel was veranderd. De heer Marey deed zelfs uitkomen dat reeds in de eerste doorloo- pen (of door-vallen) de stand geheel was veranderd. Maar verklaren kon hy 't niet. Evenmin de andere heeren die aan het debat deelnamen. De een meende, dat men met een verplaatsing der lichaams- deelen te doen had, verschillende anderen, dat de kat zelve, op het oogenblik van den val, van af het steunpunt vanwaar zij geworpen wordt, een rotatie-beweging aan haar lichaam geeft. Maar dit was op de eerste photograflön niet te zien. Marcel Deprez dacht aan een verplaat sing der ingewanden. Hoe 't ook zij zeide hy - dit alles is beslist in strijd met alle bekende natuurwetten. De heer Marey beloofde voortzetting van het on derzoek. Om aan enkele bezwaren te gemoet te komen zou de kat opgehangen worden, ruggelings natuurlijkaan een dunne draad die op een gegeven oogen blik zou worden doorgesneden. De discussie eindigde onder groote hi lariteit. Maar al lachten de heeren nu ook, het raadsel oplossen konden ze toch niet! öfen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 H%t mond- en klauwzeer onder het rundvee is in deze gemeente zoo goed als geweken. Heden werd door den laatsten veehouder aangifte gedaan dat zyn vee als hersteld is te beschouwen. Over het algemeen zyn de naweëen van het mond- en klauwzeer onder het rund vee nog al schadelijk. Veel vee, en vooral het beste, schynt aan de gevolgen van klauwzeer erg te lijden, ja zelfs enkele bezwijken er aan, terwyl de moerziekte onder het kalfvee veelvuldig voorkomt. In de laatste dagen zyn de verschillende rivieren sterk gewassen en enkele uiterwaarden ondergeloopen, zoo dat het buiten loopend vee tot groote schade is opgestald moeten worden. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, over de le helft der maand October 1894: G. Greve, Apeldoorn. Uit Goudriaan: M. W. Augu8tunus, Dordrecht. IN GLZON DEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie I Mogen wjj U ter wille van de waarheid en om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, beleefd een klein plaatsje verzoeken in uw veelgelezen blad voor het navolgende? Niet louder verwondering lazen One kenden in de Soboonbovensohe Courant van Zaterdag 1.1. in het verslag van de laatste (Jemeenteraads-zittiug, als zoude de heer Niekerk ter openbare zitting geoonstateerd heboen dat door „het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente nog nooit moeite is gedaan om meerder geld te krjjgen." Ten einde dat college (kerkeraad) te zuive ren van een blaam, den loden daarvan opgelegd, achten Ondergetockendeu zich verplicht ZED. te herinneren aan de buitengewone collecten, in de jaren 1865, 68 en 71 tjjdens Dr. Ket- wiob, 1879 tjjdonB Ds. Mao Pherson en 1890 tjjdens Ds. Bruining, tot dekking van tekort, n door diakenen jn de gemeento gehouden. Verder meeuen zjj ZED. onder de aandacht te moeten brengen dat tot dergeljjke maatre gelen niet anders dan in den hoogsten nood de toevlucht kan worden genomen, of kan ZED. die middelen aan do baud doen, die tot vermeerdering van inkomsten zouden kunnen leiden, zonder daarom de gemeente, behalve do gewone kerkcollecten en die om de 14 dagen langs de huizen, meet der lastig te moeten vallen Ten slotte zy nogj medegedeeld dat Onderge- teekenden door de zeer groote vermeerdering hunner uitgaven aan bedeelden in de laatste 2 jaren, andermaal binnen zeer korten tfld voor betzelfde feit zullen staan en andermaal ge noodzaakt in de gemeente om eene extra bjj- drage ter voorziening in den nood der armen te moeten komen aankloppen. U, Mjjnheer de Redacteur, dankend voor do welwillend verleende jiaatBruimte, teekenen Diakenen der Ned. Herv. Gemeente: C. van WILLENöWAARD. P. T. van dek HuFF. P. vu HEER. D. H. GttEUP Pz. Schoonhoven, 30 Oct. 1894. Vervolg der Nieuwstijdingen. Bjj Kon. besluit is Dr. A. Pier- son, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland schen Leeuw. By Kon. Besl. van 24 dezer zyn, met ingang van 1 November: 1®. op pensioen gesteld wegens lang- durigen dienst en meer dan vyftig jaren ouderdom; a. de vice-admiraal Jhr. J. A. Röell, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, op zyn verzoek, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten, door hem aan den Jande bewezen; b. de kapiteins ter zee J. C. Joekes en W. A. Arriens; eerstgenoemde op zyn verzoek, en hun toegekend: aan eerstgenoemde een pensioen van f3000 's jaars en aan beide laatstgenoemden ieder een pensioen van f2100 's jaars, als eene verhooging van het pensioen van f750, f975 en f1275 'sjaars; 2°. Bevorderd: tot vice-admiraal, de schout by nacht C. E. Uhlenbeck, tot ka pitein ter zee, de kapitein-luit ter zee A. F. J. Frackers en C. H. Gornelissen tot kapitein-luit. ter zee 1ste klasse P. F. H. Volcke eu J. B. Beek, en tot luit ter zee 1ste klasse, de luits. ter zee 2de C. E. Dittiinger en L. A. i resp. Bjj beschikking van den Mi nister van Waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1895: de ingenieur der 2de klasse A. E. Kempees, thans te Alk maar, zal dienst doen als arrondissements ingenieur in het noordelijk arrondissement van het 16de districtter standplaats Gorinchem. Naar aanleiding van een door Minister van Koloniön aan den Gouv.- van Ned.-Indiö gedane vraag naai den stand der operatiön op Lombok is van den Landvoogd het volgende telegra- phische bericht ontvangen: „Mataram byna geheel opgeruimd. Tjakra Negara wordt beschoten uit batterij te Pagasangan en uit twee nieuwe batterijen aan oostrand van Mataram by Karang Bedil en bewesten vroeger bivak van het zoveade bataljon. Brug over de Djangkok door bandjir vernield. Gemeenschap volgenden dag her steld en brug op ijzeren palen in aanbouw. Bivak Ampenan is deels naar Kapitan verplaatst. Havenhoofd Ampenan en Decauville- baan tusschenposten zjjn in uitvoering. Ziektecyfer gestegen door kwalen van lichten aard." Door de directie der Staats spoorwegen is toegestaan, dat voortaan de Katholieken, die tot haar personeel behooren, op Katholieke feestdagen niet meer in hare werkplaatsen behoeven te verschijnen. Vrydag-namiddag is in het café „Coomans" te Rotterdam aanbesteed het maken van fabrieksgebouwen, kan toren, laboratorium, fundeeringen voor schoorsteenen.pekput, haven en beschoeiin gen voor een fabriek tot bereiding van kool- teerproducten, op een terrein in den Storm- polder te Krimpen a/d IJsel. Ingekomen waren de volgende 31 biljetten: W. Wessing te Rysenburg f49.200, 0. v. Asperen te Kralingenf 49 300, A. Too- renvliet te Rotterdam f50.000, W. Greve te Amsterdam f50.800, H. F. Eysvogel te Rumpt f51.178, L. J. Metz te Zalt- Bommel f 51.800, W. P. Teeuwissen f 55.989, M. Donk f 56.675, beiden te 's-Gravenhage, J. J. Duin en A. Van Ke- kem te Gouda f56.728, M. A. J. Taverne te 's-Gravenhage f56.749, C. P. W. Dessing f57.010, De Ned. Aanneming Maatschappij f 57.443, beiden te Gouda, A. Perquin f57.480, W. Van Leeuwen Jr. f58.300, Van der Pluym en Gielen f58.760, allen te Rotterdam, L. Smit te Heemstede f59.431, J. H. Stelwagen te Rotterdam f59.900, G. J. Looyen te Herwijnen f60.000, H. J. Nederhorst te Gouda f60.900, G. Keij te Rotterdam f62.990, J. Van Hou- weningen te Amsterdam f64.500, A. Van der Straaten te Berg Ambacht f64.800, W. A. Verbruggen te Waddingsveen f65.000, W. Van Verre te Kapelle a/d IJsel f65 000, L. C. Groene veld Jr. te Krimpen a/d Lek f65.200, J. Kamsteeg en Leemans te Gie sendam f66.925, G. Klootwijk te Papen drecht f67.800, C. W. De Hoed te Stolwy- kersluis f67.990, J. H. De Wilde f68 050, W. Bokhoven f68.800 en D. Amesz f 73.800, allen te Gouda. Minste inschrijver de heer W. Wessing te Rysenburg. Naar uit Pau bericht wordt, blyft de toestand van Dr. Kuyper steeds vooruitgaande. De krachten nemen merk baar toe, en de aandoening van de rechterlong is bijna geheel tot zwijgen gebracht. Gisteren morgen werd het stoffelijk overschot van Mr. N. F. Van Nooten met een lijkwagen van Ede naar de Bilt overgebracht. Aan den tol bij de Bilt sloten zich vier rijtuigen met de leden der familie achter den lijkwagen aan. Het lijk werd op de protestantsche begraaf plaats aldaar in tegenwoordigheid van eenige vrienden van den overledene, die het daar hadden opgewacht, in het fami liegraf bygezet. Namens de familie be tuigde de oudste zoon van den overledene, Mr. N. F. Van Nooten Jr., kantonrechter te Rotterdam, den aanwezigen dank voor de eer, zyn overleden vader bewezen. Wylen de heer Mr. Staats Evers te Arnhem heeft f 60.000 voor de restauratie der Eusebiuskerk aldaar na gelaten. Benoemd tot onderwijzer (byz. schooi) te Woerden de heer H. Man- dersloot te Woerden. Benoemd tot onderwijzer (byz. school) te Oud-Alblas de heer G. Niemantsverdriet te Vlaardingen. Berg-Ambacht, 30 Oct. Zaterdag jl. werden door Burg. en Weth. aan 7 leer lingen der 2de O. L. S., die daarvoor in de termen vielen, eereblyken uitgereikt. Bodegraven, 27 Oct. Het nieuwe stati onsgebouw nadert zijne voltooiing en zal, naar men vermoedt, met primo Nov. in gebruik worden gesteld. Zooals we vroe ger reeds hebben gemeld, mufct 't Uit door doelmatigheid, alles ten gerieve zoowel van den chef al3 van 't reizend publiek. De beide wachtkamers zyn ruim en hoog, terwyl de bovenverdieping, tot woning van den chef ingericht, niets te wenschen overlaat. Giesen-Oudekerk, 27 Oct. In de ver gadering van Donderdag van het kerkbe stuur van Giesen-Oudekerk en Peursum zyn de aftredende kerkvoogden D. De Jong en A. C. De Vos herbenoemd. De aftre dende notabelen A. Korevaar, C. G. Bou- man en A. Van Baaren zyn als zoodanig herkozen. Woensdag avond is alhier het nieuwe kerkgebouw van de Ned. Ger. Gemeente ingewijd. Eene groote menigte belang stellenden was opgekomen en volgde met aandacht de boeiende rede van Ds. Knol, over de beide eerste verzen van den 84sten Psalm. Oudewater, -27 Oct. In de laatste raads vergadering werd de begrooting voor 1895 onderzocht en voorloopig vastgesteld op f 31.000. Een verzoek van de afdeeling „Oudewater en omstreken" van de Hol landsche maatschappij van Landbouw om toelage met het oog op de door haar te houden tentoonstelling werd niet inge willigd. 'Polsbroek, 29 Oct. Van een speel- ïtje, met levende koopwaar, op weg Gouda, brak Donderdag-morgen op de hoogte van de dorpsbrug een der boo- men, waardoor het rijtuig kantelde en de knorrende viervoeters, die zich op den wagen bevonden, in wilde vlucht naar alle kanten heen een goed heènkomen zochten. De varkens werden gegrepen, de wagen met touwen zooveel mogelyk in bruikbaren toestand gebracht en de onderbroken reis voortgezet. Ter bevesti ging van het bekende spreekwoord, dat een ongeluk zelden alleen komt, geschiedde, ook al op het dorp, een tweede ongeluk aan een koopmanskarretje, waarvan de veeren bezweken, - een breuk, zóó groot, dat een ander rytuig moest worden ge leend, om de gestoorde reis te kunnen vervolgen. - Heden had op het dorpsplein alhier de publieke verkooping plaats van 9 stuks rundvee en 2 varkens, in beslag genomen by den veehouder W. Van den Berg alhier, wegens overtreding der wet op het vee- artsenijkundig staatstoezicht. Een groot aantal gegadigden en nieuwsgierigen woonde dezen gelukkig zeldzaam voorko menden verkoop by. De varkens brachten samen f 97,60 op, voor de koeien werd tot f 150 besteed. Waddingsveen, 27 Oct. Donderdag avond ontstond een begin van brand in het handwerk-lokaal van school B. al hier. Onder de les had een der leer lingen by 't opstaan 't ongeluk een bran dende petroleumlamp af te werpen. In minder dan een minuut tyds stond de halve vloer van het lokaal in lichterlaaie. Ontzettende paniek onder de 15-jarige leerlingen; gillende als recht groote dames vlogen ze ter deure uit. Gelukkig wist de directrice, mej. C. Hooftman, doel treffende maatregelen te,nemen, die den verderen voortgang van het vuur stuitten. Op verzoek van den heer J. M. Schoonenberg, onderwijzer aan school D, om eene gratificatie voor zyne tijdelijke waarneming aan school B werd door de financiéele commissie ongunstig gerappor teerd en daardoor door den Raad af wijzend beschikt. Wenken op het gebied van Land bouw en Veeteelt. Om druiven en ander fruit langen tjjd goed te houden, beware me xe in turfmul. Zelfs in ongunstige omstandigheden bljjven ze, hierin bewaard, zeer lang goed en behouden hun lekkeren reuk en smaak. OVER DEN KRUIWAGEN. De meening dat Pasoal de uitvinder is van dit voor ons onont- beerlijk geworden werktuig, is algemeen ver spreid. Voor eenigen tjjd verhaalde intussohen de heer De Lauwerejjns, in do ltevne du Nord, dat hjj in de bibliotheek van St. Omer een handschrift heeft gevonden, waaruit blijkt dat dit nuttig werktuig al meer dan 400 jaar vóór dien geleerde in gebruik was. In dit kostbaar handschrift, hetwelk dag- teekent uit de 13de oeuw, komt eon toekening voor, die in allo opzichten overeenkomt met don kruiwagen, zooals dio sedert onliougeljjke tjjden bjj onze tninbonwers in gebruik is. Wormen uit bloempotten word-n verdreven door begieten met een afkooksel van wilde kastanjes, 10 k 12 kastanjes op een liter water. TEGEN SLAKKEN. Eeu zeer eenvoudig middel om slakken van alle cultuurplanten af te houden is 't volgende: Men strooio op do tuinbedden of op de ukkers vele hoopjes tarwe zemelen. De slakken zjjn zóó verlekkord op dit materiaal, dat ze er allen groenen planten- kost om versmaden en zich in groot getal om de hoopjes verzamelen, zoolat ze gemakkeljjk kunnen gevangen worden. GRAANPRIJZEN. Men moet tot bet jaar 1600 teruggaan, zegt The Economist, om zoo lage tarwoprjjzon genotoerd te vinden als do vorige weken. De oorzaak ligt eensdeels in de sleohte kwaliteit van den natten oogst in dit jaar, en anderdeels in de enorme hooveelheden, die in 18911893 aan de markt werden ge bracht. Zij bedroegen in die 3 jaren gemid deld 300 millioen quarters of 25 millioen KG. meer dan in 't vorig driejarig tjjdvak. Het verbruik is echter slechts 286 millioen volguns de hoogste raming. En voor 1894 rekent men op een oogst van 302 k 305 millioen, waartoe Argentinië vooral heeft bjjgodragen, welks uit voer van tarwe met reuzenschreden vooruitga tt. Tooh is in Noord-Amerika het tarweland 15 pCt. minder in omvang dan het in 1884 was. De opbrengst was buitengewoon groot. Er is echter bjj maïs een groot tekort, en daarom zal vermoedelyk veel tarwe voor vievoeder ge bruikt worden, ook omdat er veel is, dat voor meel ougesohikt is. Als er geen magere jaren komen, zegt The Economist, is een iukrimping van den tarwebouw onvermjjdeljjk. MARKTBERICHTEN Gorinchem, 29 Oct Ristarwe f6,50 f6,75, roode dito f6,— 6,20, witto dito f6,— 6,25. Inl. rogge f 5,— 5,15. Aangevoerd 71 runderen, 21 nuchtere kalveren, 12 vette varkens en 466 biggen. Prijzen: zware kalf koeien f180 h 200, kalfvaarzen f140 160, melkkoeien f140 h 160, 1}-jarige ossen f 100^120, guiste vaarzen f 90 a 100, pinken f 60 h 70, gras kalveren f 40 h 50, nuchtere kalveren f 19 h 14, vette varkens 17 20 ct. per half kilo, biggen f5 k 11. Boter 60 h 65 ct per half kilo; eieren f 1,70 h 1,80 per 26 stuks; kippen f0,60 h 1,10 per stuk. Rotterdam, 29 Oct. Tarwe. De beste, f6,75 tot f7,50, goede en mindere quab f5,75 tot f6,75. Rogge f2,75 tot f4,40. Rotterdam, 29 Oct. Aangevoerd 194 vette runderen, magere dito, 99 vette en glaskalveren, nuchtere kalveren, 1969 schapen of lammeren, 525 varkens. Prijzen Vette runderen le qual. 08 ct., 2e qual. 60 ct, 8e qual. 54 ct.kalveren le qual. 90 ct.2e qual. 82 h 75 ct. schapen le qual. 54 ct, 2e qual. 48 ct., alles per kilovarkens le qual. 40 ct, 2e qual. 88 ct., 3e qual. 37 ct. per kilo. VEREENIGING Landyehooten Wederom komen, zooals reeds eenige jaren achtereen, eerlang belangstellende medeburgers uit onzen naam tot U, om een gift te vragen voor het doel, dat wij beoogen. Dat doel is U bekend: ondersteuning voor behoeftigen, dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Let wel: behoeftigen. Niet ieder, die genoemde eere teekenen draagtwordt door ons ondersteund. Slechts zy, die door hun omstandigheden by .ernstig on derzoek daaraan dringend behoefte bleken te hebben, en dan nog maar in zeer be- perkte mate. Wy kunnen nog niet de helft geven van wat, naar ons oordeel, noodig, hoog noodig iö. Er wordt in deze dagen veel, zeer veel gevraagd en de tyden zyn dus voor eene inzameling als de onze niet gunstig. Toch vertrouwen wy, dat wanneer uit onzen naam U eene gave gevraagd wordt, gy die niet weigeren zult, als gy be denkt dat het ouden van dagen zyn, wier lot wy ons aantrekken; mannen, die voor het meerendeel ten grave neigen, die weinige dagen meer te leven hebben, en die wy in hun laatste levensdagen voor broodsgebrek willen bewaren. Er zijn er, die beweren, dat de Re geering deze zaak moet ter hand nemen. Laat ons er op mogen wyzen, dat de Regeering niet alleen, maar de Volks vertegenwoordiging ook, van oordeel zyn, dat de openbare liefdadigheid moet voor gaan en dat, toen zy voorging, ons een Ryks-subsidie werd toegestaan, - een hoogst welkome bydrage, maar op verre na niet voldoende om in de behoeften der arme oudstryders te voorzien. Daarom, verblydt ons met milde gaven, en zoo men onverhoopt niet tot U mocht komen om ze te vragen, wilt ze dan rechtstreeks zenden aan den Penning meester Mr. W. Th. GROTHE VAN SCHELLACH, alhier, die elke, ook de kleinste bydrage, namens ons in dank zal aannemen. UTRECHT, 23 Oct 1894. Het Hoofdbestuur voornoemd J. W. SCHUBART, Voorzitter. M. BRINKGREVE, Secretaris. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van 79 jaren en 10 maanden, onze geliefde Vader, Behuwd en Grootvader JOHANNES JACOBUS MARTIJN te Ameide. Namens de Familie, J. J. MARTLJN. Wilnis, Ameide, Ammerstol, 27 Oct. 1894. Voor de vele bewy'zen van deelneming, ontvangen by het overiyden van onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster AALTJE BOON, betuigen wy onzen har- telyken dank. Uit aller naam, J. BOON. Nieuwland, Oct. 1894.1 EEN MOOIE BLAUWE oud circa 2 j.Reu, vóór den prys van f 12,—vertrouwd en zéér waaksch. Te bevragen by VAN BUREN, Stationsweg, Sliedrecht. Nieuwe Haven l4o. 28, GOUDA. Aan hetzelfde adres een flinke TWEEDE KNECHT gevraagd. Nicuweudyk 241 eerste huis v/d Dam, AMSTERDAM. ia eiken Dinsdag van 11 lol uur te consulteeren in het HEEREN-LOGEMJ3NT te Schoonhoven. Verder Maandags, Woensdags en Vrij dags, van 10-3 unr, Markt 154, Gonda. STARING'S LUST van alle Binnen- en Bultenluiidsciie BatenUewieliten en Munten, zoowel de vroegere als die van den tegenwoordigen tijd, met hunne onder linge vergelijkingen en herleidingen, bene vens vele andere opgaven en berekeningen, die iedereen dagelijks te pas komen. Derde, herziene eu vermeerderde drnk. In linnen band. Prgs 9» Cents. Bij alle Boekhandelaren te bekomen. VERZEKERINGSBANK Maatschappij van Levensverzekering gevestigd te ROTTERDAM. IV Handel in HOUTEN en IJZEREN LEDEKANTEN, WIEGEN enz. In den Boek- en Kantoorhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Scuoonhoven zijn de BRIEFKAAR TEN tegen denzelfden prij s ver krijgbaar als aan het Postkantoor. Bjj minstens 800 stuks tegelijk worden de briefkaarten mede tegen gewonen prijs - geleverd met den naam des afzenders gedrukt op de achterzijde. Ongefrankeerde briefkaarten, naar ver langen bedrukt, worden geleverd tegen f»,«0 per 1000 stuks,

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1