1 TRAPPISTEN BIER, NEDERLAND-LOMBOK. Beste VinteraaidagpeleiL BOÜMNSMm s OptaVrijiIoMoosM. E. BRANDSMA, G. BRANDWIJK, Ii d BoeMel m 8. k W. N. VAN NOOTEN te ScldliOM ÜLd Bericht van Inzet En een WONING, BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. DANKBETUIGING. DANKBETUIGING. Papekop Gouderak WEI- EN HOOILAND, Hazerswoudey WEI- en HOOILAND, Gouda. Gouda, TANDARTSEN W. J.en LionBlitZp Tandarts LION BLITZ gebotteld dooi* SCHOONHOVEN. Spaarzame Huismoeders. IN PANEELFORMAAT. Het Stadhuis; De Haven, van de Vischbrug gezien; De Haven, van den Dam gezien; DeR. C. Kerk; De Veerpoort, van de Lekzijde gezienDe Albrecht BejjlinggrachtDe Oude Haven; De Voorhaven en Tol. Goad*. 5 Nov. Hedenmorgen zjjn twee minderjarige jongens, een uit Utrecht en een uit Schoonhoven, die heimelyk de ouderlyke woning waren ontvlucht, naar hunne ouders teruggebracht. Gorinehem, 5 Nov. In de op heden alhier gehouden vergadering van hoofd ingelanden van het waterschap „de Over waard" is met algemeene stemmen tot heemraad van dat waterschap herkozen de heer A. Van der Haven te Noordeloos. 'Ameide, 5 Nov. Nadat alhier de laatste 14 dagen geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer waren voorge komen, is die ziekte heden weder onder 4 nieu#e koppels uitgebroken. De ziekte is hier over 't algemeen van een goedaardig karakter; sterfgevallen kwamen tot heden niet voor. Verscheidene beesten lyden na hun herstel aan uitslag aan de speenen. 'Berg-Ambacht, B Nov. Op Vrijdag jl. werd alhier de gewone jaarlyksche ver pachting gehouden van het teen-, rijs- en rietgewas. De opbrengst bedroeg f3194. In eene woning op het dorp is een geval van „Febris Typhoïdea" geconsta teerd. Eiland IJaelmonde2 Nov. Door 't vele uitgezaaide beetwortelzaad duurde de veld arbeid dit jaar aanmerkelyk langer dan andere jarenvandaar dat er slechts nog by weinigen wordt gezwingeld. Het late aanvangen van den vlasarbeid is oorzaak, dat dit eiland thans nog niet wordt be zocht door de vlaskoopers, die andere jaren in de Novembermaand trouw opkomen. Van het gezwingelde vlas wordt weinig verhandeld. Naar men denkt zal de qua- liteit over het algemeen niet meevallen en nog niet middelmatig zyn. De prijzen van lynzaad zyn vry goed en variöeren van f 9 tot f 10 per HL., en soms nog daarboven. Haastrecht, 1 Nov. De begrooting voor het dienstjaar 1895 van het waterschap „de Hooge Boezem" bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 29.122,49". 'Haastrecht, 6 Nov. Hedennacht om streeks 12 uur is de postwagen Gouda— Schoonhoven alhier door het schrikken van één der paarden van den dyk ge raakt. Eén der daarinzittende personen werd aan het gezicht gekwetst, doch paarden en wagen waren zóó beschadigd, dat men een rijtuig en een paard moest leenen by ^en daarby wonenden landbou wer K. Billk. De brieven en pakketten werden nu overgedragen en de reis verder voortgezet. De beide personen, die de reis medemaakten, moesten door het raampje van het portier kruipen, om uit hun benarden toestand te geraken. De publieke verkooping, die heden door notaris J. P. Mahlstede van Berg-Arabacht» alhier gehouden zou worden, is niet door gegaan. Het huis met schuur en stal werd ingezet voor f 4600 door den heer J. H. Muller, het land voor f 2160 door den heer P. C. Den Hartog. By den afslag werd het op f 1200 opgehouden. Hekendorp, 1 Nov. De gemeenteraad alhier heeft op het verzoek van den heer T. A. M. Thier, arts te Hoenkoop, om f25 verhooging zyner jaarwedde als ge neesheer dezer gemeente, gunstig beschikt. 'Jaarsveld, 2 Nov. Door den Raad de zer gemeente is vastgesteld de begrooting voor den dienst 1895, opgemaakt in in komsten en ujtgaven tot een bedrag van f 4941,88. 'Jaarsveld, 5 Nov. Ten huize van den arbeider H. alhier doet zich een geval voor van febris typhoïdea. 'Loplk, 6 Nov. Terwyi de dienstbode van den bouwman v. VI. hare werkzaam heden op de stoep verrichtte, gaf haar iemand uit de grap een duw, waardoor zy voorover in de wetering tuimelde. Dat zy echter met dergelyke grappen weinig was ingenomen, getuigde haar spraak zaam mondje, toen zy, nauweiyks van den schrik bekomen, den jongeling be loofde van het voorgevallene te zullen kennis geven aan de politie. Moordrecht, 8 Nov. Gisteravond trad voor het departement van de maatschappij van „'t Nut van 't Algemeen" alhier op Mej. Albertine Heyblom uit Rotterdam. Wy leerden haar kennen als eene be schaafde declamatrice, die in een negental voordrachten zoowel van ernstigen als luimigen aard haar gehoor wist te boeien. Zoowel Schimmels Anne Boleyn als Multatuli's Koningin Louise werden uit stekend weêrgegeven en vooral het lied der zee van Therèse Schwartze met fijn gevoel gezegd. Wy danken mej. H. een aangenamen avond, de eerste leesbeurt, die dezen winter gegeven werd. Ticnhoven, 6 Nov. Van gister avond tot heden morgen zyn op de zalmzegen- visschery alhier 2 zalmen gevangen. §Vllst, 5 Nov. Het regenachtige weder der laatste dagen is van ongunstigen in vloed geweest voor de landerijen. De weiden zyn drassig, het gras kort met den dag op en verscheidene boeren zouden zeker hun vee reeds hebben opgestald, indien ze volop hooi hadden voor den winter. Dit is by de meesten echter niet het geval, verscheidene boeren moeten voeder bykoopen. Het zoogenaamde „moes", afval uit de aardappelmeel fabrie ken, dat verleden winter veel als by voeder werd gebruikt, is hier over het geheel niet best bevallen, waarom men thans liever van elders hooi laat komen, dat op het oogenblik tegen matigen pry's te verkry- gen is. Woerden, 1 Nov. By de heden ge houden aanbesteding van vleesch, vot en spek ten behoeve van het garnizoen alhier hadden ingeschreven de heeren: J. B. Claushuis te Amsterdam, voor spek f46,99 per 100 KG. M. S. Niekerk te Woerden, rundvleesch 64 et, spek 70 ct, vet59J ct. per KG.; W. Ultee te Woerden, rund vleesch 83i c(*, spek 60 ct: vët 59 ct. per KG.; M. Ultee te Woerden, rund vleesch 64} ct, spek 69 ct, vet 60 ct per KG. Het laagst was dus ingeschreven voor spek door J. B. Claushuis te Amster dam, voor 46ct per kilo; voor rund vleesch door W. Ultee te Woerden, voor 68 J ct per kilo; voor rund vet door W. Ultee te Woerdenvoor 59 ct per kilo, By Kon. besluit is J. Verhagen benoemd tot burgemeester der gemeente Werkendam. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is tot hervatting van hare werk zaamheden byeengeroepen, tegen Dinsdag 18 Nóvember, te 3 uren 's namiddags. Naar Het Vaderland uit goede bron verneemt, zal de kieswet vóór het eind des jaars nog by den Raad van State inkomen. H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Regentes hebben f 500 geschon ken als bydrage in de kosten der restau ratie van den toren der St. Catherinakerk te Brielle. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat op 27 October 1894, omstreeks een uur namiddags, in de ri vier het Hollandsch Diep, onder de ge meente Stryen, op ongeveer 420 M. beneden kilometerraai CXXVI en 660 M. uit den rechteroever, een vaartuig is gezonken genaamd „de Drie Gebroeders'V groot 24 ton, geladen met pulp en gevoerd wordende door M. Greeve, te Sliedrecht; dat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van drie dagen van rijkswege zal worden opgeruimd. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat op 30 October omstreeks 6 uren namiddags, in de rivier de Be neden Merwede, onder de gemeente Papen- drecht, op ongeveer 20 M. beneden kilometerraai CXVIH en 60 M. uit den rechter oever, een vaartuig is gezon ken zonder naam, groot 14 scheepston, geladen met rivierzand en gevoerd wor dende door W. Van Veen, te Bleskens- graaf; dat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van twee dagen van rykswege zal worden opge ruimd. Het comité, dat zich indertyd te Schagen heeft gevormd, 'om een be looning van f 750 uit te reiken aan hem, die den dader of de daders van den aldaar op de wed. Bute en Anna Beiers ge- pleegden moord zou aan wy zen, heeft üu door de justitie zelve de dader is ont dekt desniettemin besloten, de helft van het door de leden van genoemd comité geteekend bedrag beschikbaar te stellen, om door den voorzitter van het comité, den heer S. Bermant burgemeester van Schagen, na overleg met den heer Karse- boom, officier van justitie te Alkmaar, aan de ryks- en gemeente politie van Schagen te doen uitreiken, als belooning voer haren, in deze treurige zaak betoon den yver. Voorts zal tot allen, die door het toe zeggen van bydragen van hunne belang stelling in het ontdekken van den moor denaar of de moordenaars deden biyken, het verzoek gericht worden, hunne by dragen, op bovengenoemde door het comité wenschelyk geachte wyze, beschikbaar te stellen. Te Hillegersberg is eene dames-zangvereeniging opgerichtonder den naam „Hillegonda". Zy telt reeds een twintigtal leden. Gemengd Nieuws. -Te Roelofarendsveen,gemeente Alkemade, heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholefa met doodeiyken afloop voorgedaan en wel by een 68 jarigen werk man. Te Weesp zyn Vrydag en Zaterdag we der twee gevallen van Aziatische cholera voorgekomen, waarvan één met doodeiy- ken afloop. Te Woubrugge is een tweede geval van Aziatische cholera voorgekomen. De iy- deres, de vrouw van een schipper, bezweek nog denzelfden dag. Aan de Standaard wordt uit Schiedam o.a. geschreven: Naar men verneemt, bestaat het voor nemen, den nu afgetreden burgemeester voor het tekort aan te spreken, dat hy door het we gelooven in goed vertrou wen klakkeloos teekenen van onware rekeningen, en schynbarekasopnemingen, tot zulk eene bedenkelyke hoogte heeft laten aangroeien. In de fabriek der firma Bakker Zoon te Ridderkerk geraakte Donderdag jl. de 17 jarige werkman H. P. met zyn arm in eene machine bekneld, waardoor hy waarschynlyk eene hand zal moeten missen. Een der koeien van den vee houder A. Van Baren te Papekop werd Donderdag-morgen, toen men de beesten wilde gaan melken, in eene sloot ver dronken gevonden. Als een vervolg op het be richt betreffende het ongeval op het Mer- wedekanaal te Breukelen kan worden me degedeeld, dat het geneeskundig onder zoek aan het licht heeft gebracht dat de oude schipper ten gevolge van schrik op de schuit dood moet zyn neêrgevallen. De schipper van de andere schuit is dan ook weder in vryheid gesteld. Zeer èeker kan als eene by- zonderheid gelden, dat in de gemeente Gorinehem, met eene bevolking van byna 12 duizencr zi*len, in de afgeloopen week geen enkel sterfgeval is aangegeven. In eeni openbare zitting dpr Amsterdaïnsche rechtbank greep het vol- gondf plaats: Er werd een vonnis gelezen, waarby een zekere D. veroordeeld werd tot eene gevangenisstraf van drie maanden wegens een*" vergryp tegen de goede zeden op den openbaren weg. De veroordeelde had biykbaar het vonnis niet goed verstaan of niet goed begrepen. Toen de president hem echter op de gebruikelyke wyze mededeelde, welke weg hem nog open stond, zoo hy zich by het vonnis der rechtbank niet wenschte neder te leggen, greep de veroordeelde plotseling tus8chen den band van zyne broek, bracht een ponjaafd in ivoren scheedo te voorschyn, en stak zich schynbaar vier tot vyf raaien achtereen met krtuht in de borst. Onmiddellyk schoten rijksveldwachters toe om den man te ontwapenen en weg te brengen. Hy verzette zich daartegen met zooveel kracht, dat een advocaat, ter zitting aanwezig, en zelfs de president, zich verplicht zagen hulp te bieden. Toen de ponjaard by de rechters werd gebracht, bleek deze evenwel nog in de scheede te steken. De veroordeelde had te vergeefs gepoogd het lemmet te ontblooten en toen, in zyn waanzin van het oogenblik, niet temin het wapen met scheede en al in de borst willen drukken. De zitting werd voor den tyd van een kwartier geschorst. De veroordeelde bleef natuurlyk onder bewaking. De man had reeds meermalen doen blyken dat hy het plan koesterde zich van het leven te berooven, zoo de recht bank hem veroordeelde. Reeds vroeger, toen zyne zaak werd behandeld en zyn advocaat hem verdedigde, had hy te kan nen gegeven, dat hy een revolver by zich droeg, waarop de verdediger schorsing der zitting vroeg en tevens verklaarde, den beklaagde verder slechts te willen verde digen, zoo deze telkens vóór zyn verschy- nen gefouilleerd werd. Dit geschiedde, maar de man wist de veldwachters te verschalken. Een vorig maal was er niets by hem gevonden en bleek het des niettemin in de rechtzaal, dat hy weder een revolver by zich hadby het fouil- leeren had hy dit wapen nl. in de vouw van zyn vilten hoed verborgen gehouden, en nu, gister morgen, vond men wel een flescbje met verdachten inhoud, maar wist hy den po^jaatü aan het oog'der veld wachters te onttrekken. De man moet zelfs een brief aan den president der rechtbank geschreven heb ben, waarin hy mededeelde dat hy, indien de rechters hem vonnisden, de hand aan zichzelf zou slaan, na eerst nog een ander slachtoffer te hebben gemaakt. Het spreekt van zelf, dat het voorval eenige sensatie op de publieke tribune verwekte. Echter ging alles zóó snel, dat men daar niet goed kon zien wat er eigeniyk gebeurde, en buitendien werd het publiek aanstonds gelast zich te ver- wyderen en de zitting geschorst. Mr. Ketjen te Velp is Zondag nacht op noodlottige wyze om het leven gekomen. Daar in zyn villa „De Kruis- horst" een en ander moest veranderd worden, waren de heer en mevrouw K. voor een nacht in het naby gelegen pension „De Roskam" gaan logeeren. Men had daar wegens de kilheid van het vertrek een vulkachel aangelegd, maar deze schynt niet goed te zyn behandeld, althans des morgens vond men het echtpaar bewus teloos. De heer K. stierf kort nadat men het onheil gewaar werd. De toestand van mevrouw K. is ernstig, maar de genees heer hoopt haar nog te behouden. Het ongelukkig uiteinde van den heer Ketjen wekt de algemeene deelneming. Ter waarschuwing. De Krimpenerwaard wordt in den laatsten tyd afgereisd door een drietal kooplieden in „uitmuntende kaas". Ze presenteeren een kaas van 10 a 11 pond voor f 1,50 tot f 1,—, boren de kaas in byzyn^der kooplustigen en laten die proevenJHlet het talent, een goochelaar waardig, wordt echter het boorsel verwisseld met een ander, dat ze in een kopje by Zich hebben, en de goedgeloovigen loopen er in. „En, moeder, als ge ze hu nog een poosje laat liggen, worden ze nog veel beter", ver telden ze aan eene vrouw, die vier of vyf kazen kocht. Toen het goede mensch ze betaald had en vertelde, dat ze de kaas nog in lang niet gebruiken zou, werd haar tegemoet gevoerd: „Dan zult gljhet hakmes of de byl wel mogen nemen om er door te komen". Zie, door zulke prak- tyken zet men den menschen hunne soms zuur verdiende centen af. Wist men echter, dat één der „kooplieden" zich in een onbewaakt oogenblik heeft laten ont vallen, dat die kaas hunzelf ongeveer 8 cents het pond kostte, men zou ze zeker overal de deur wyzen en aan hunne be driegerij was voor goed een einde gemaakt. De heer C. F. Zeeman, te Rot terdam, expert voor Zuid Holland en Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging van Assuradeuren, is het slachtoffer ge worden van een noodlottig ongeluk. Gisteren-middag omstreeks half zes ge bruik makende van de stoomtram naar Delftshaven, om zich te begeven naar zyne dochter, wonende op den Nieuwen Binnenweg, had hy de onvoorzichtigheid van het balkon van den wagen te springen, terwyl de tram nog in gang was. Hy viel en kwam met het linkerbeen onder den achtersten wagen. Dit been werd verbryzeld en nagenoeg van het lichaam gescheiden. Door eenige personen opeen handwagen naar het Ziekenhuis gebracht, overleed de heer Zeeman aldaar, nog vóórdat men tot de amputatie van het been had kunnen overgaan. De heer ^eerqan was in zyn 70ste levensjaar en stond in zyne betrekking hoog aangeschreven. Sedert vele jaren had hy byna onafgebroken zitting in examen commissies. Zyn overlyden onder zoo treurige omstandigheden, zal in wyden kring een diepen indruk maken. Een vrouw te Zwaag West einde, die, bezig zynde haar kindje te kleeden, een speld in den mond nam, slikte die in en lydt nu verschikkehjke Pijnen. Tuinenburg's aanhouding te Monte-Carlo moet in hoofdzaak te danken zyn aan brieven van Therèse Wakée, de gewezen buffetjuffrouw uit het „Palais Royal" te Arasterdam, die, hoewel zy met Tuinenburg er van door was gegaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schrééf aan de familie, waar het wordt verpleegd. Zoodra het verblyf van Tui- neuburg te Monte-Carlo bekend was, was het niet moeielyk zyn portret te zenden en hem, hoewel hy een valschen naam had aangenomen, te arresteeren. Zoodra Tuinenburg van de wond, die hy zichzelf by de poging tot zelfmoord heeft toegebracht, hersteld zal zyn, en aan de formaliteiten van uitlevering zal zyn voldaan, zal hy waarschynlyk worden gehaald door den mtyoor van de ryks veldwacht Van de Wetering, uit Medem- blik, welke beambte met de route bekend is, daar hy reeds eenijiaal uit Monte-Carlo twee jeugdige gevangenen naar Nederland bracht, die zich met f 1500 van een der gemeente ontvangers uit de voeten hadden gemaakt. Omtrent de gevangenneming van Tui nenburg wordt nog medegedeeld, dat uit levering is aangevraagd. Er is evenwel bericht ontvangen dat de toestand van den arrestant levensgevaarlyk is en dat op dit oogenblik in geen geval aan vervoer gedacht kan worden. Tuinenburg schoot zich by zyne arrestatie in den mond, met het gevolg dat de kogel ter zyde in den hals drong, en wel op eene zoo lastige plaats, dat de geneesheeren nog niet tot het uithalen van den kogel durven overgaan. Door de duisternis misleid, geraakten de heer J. Vos van Uithuizer- meeden, zyn echtgenoote en een dochtertje met zekeren J. Norg en een nichtje van dezen met paard en rytuig tusschen Dood stil en Uithuizen in het Boterdiep, met het ongelukkig gevolg, dat de heer J. Vos en het kind, een meisje van 3 jaar, levenloos werden opgehaald De anderen werden met moeite gered. Door een ryksambtenaar te Dinksperloo is proces verbaal opgemaakt wegens stroopery tegen een onderwijzer der christelyke school en den organist der Ned. Herv. «Kerk. Te Grosthuizen (N.-H.) speelde een 4jarig meisjeterwyl zy een fluit in den mond had; zy struikelde, en het instrument drong diep in de keel. Spoedig aangebrachte hulp van een arts baatte niet, waarom men het kind naar Hoorn vervoerde, waar het geopereerd werd. Men vreest voor haar spraakvermogen, zelfs voor haar leven. Te Venlo is een schutter in gyzeling gebracht omdat hy, geen schut- terspak kunnende koopen, steeds in bur- gerkleeding verscheen. De vader schynt het wel te kunnen betalen, maar weigert. De 26-jarige werkman A. B. te Papendrecht, werkzaam by het lossen van het Deensche stoomschip „Russia", kreeg Donderdag-middag, staande in een der pontons, een der door den regen glad geworden balken tegen het been, waardoor dit brak. Per brancard werd de man naar het gasthuis overgebracht. Dezer dagen keerde eene dienstmeid van den heer Blok te Opwierda (gem. Appingadam) op een avond van Steendam terug. Thuis gekomen, vertelde zy aangerand te zyn door een onbekend manspersoon met een woest uiteriyk, die haar eenvoudig de keuze had gegeven tusschen haar zakgeld afgeven of in de sloot te wbrden geworpen. Het eerste had zy gedaan. De heer Blok deed aangifte by de gemeente politie, doch ook de rijks veldwachter bemoeide zich met de zaak. Deze kwam tot de ontdekking, dat de meid alles had gelogen om, door het medelyden op te wekkenaan geld te komen voor de Damster kermis. Een vrouw te Nieuwer-Amstel liet haar twee kleine kinderen alleen. Het gevolg was, dat de kleertjes van een der kleinen in brand geraakten en het kind ellendig om het leven kwam. Te Rozendaal is een 18jarig meisje uit haar bed gevallen en aan de gevolgen (schedelbreuk) overleden. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 6 November. De pogingen, die aangewend worden tot vorming van een fonds, waaruit de nagelaten betrekkingen van in Indie gesneuvelde militairen kunnen worden ondersteund, vinden allerwege ruime sympathie. Ook onze gemeente blyft niet achter, aan dezen plicht der vaderlandsliefde te voldoen. Mocht eene schaal-collecte, tot dat doel alhier langs de huizen gehouden, reeds een bedrag van ruim f200 opbren gen, thans zal ten voordeele van genoemd fonds eene uitvoering gegeven worden door het personeel der Instructie Com pagnie, gesteund door de medewerking van het Lombok-comité alhier en eenige welwillende stadgenootenaan welke uitvoering, naar wy vertrouwen, de alge meene steun onzer stadgenooten zal ten deel vallen. Het aan afwisseling ryke programma is van den volgenden inhoud: le afd. Marsch. Ouverture La Reine d' Eté. Ch. Panne. Strafoefeningen. Yrye oefeningen (jongenscursus). Knots- oefeningen. Oefeningen aan de brug (jongenscursus). Oefeningen aan de brug. Oefeningen aan den rekstok. Carré geweer. - Oefeningen aan de rin gen. Spel (jongenscursus). Donau Wellen Wajzer. Ivanovici. 2e afd. Marche funèbre No. 2. Chopin. Op Bivak (Tableau). Vóór den stryd (Zang). - De stryd (Tableau). In den stryd (Zang). - Na den slag (Tableau). Rust in vreê (Zang). Potpourri musi cale. P. Renaud. Wilhelmus (oude zetting). Moge eene buitengewoon talrijke op komst op Donderdag 8 Nov. a. s. in het juirae gymnastieklokaal, tot dat doel geschikt gemaakt, het bewys leveren, niet alleen van belangstelling in hetgeen te zien en te hooren zal zyn, maar ook van warme sympathie voor het goede en edele doell De semi-arts T. Byleveld is benoemd tot student voor rekening van het departement van marine aan de gemeente- lyke universiteit te Amsterdam en dien tengevolge bestemd 'voor officier van ge zondheid by de zeemacht. De besmettelyke veeziekte mond- en klauwzeer js geheel uit deze gemeente verdwenen en^zyn de weiden ontsmet; opmerkelyk dat enkele koppels vee, rondom besmette beesten loopende, geheel vry van de ziekte biyven. Een jongen van 15 jaren wiené ouders zyn gescheiden,' is sedert lang zwerven le. Zoowel de moeder als de vader weigeren onderkomen en wel omdat de moeder, hertrouwd zynde, van haar tweeden man daarvoor geen vergun ning heeft, terwyl de vader het lot van den jongen niet aantrekt. Wat moet van zulk een jeugdigen zwerveling worden. Een terugktatsen van de eene gemeente op de andere is reeds sedert lang het werk der politie. Intusschen wordt de jongen een vagebond. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Dankbaar maar niet voldaan. Deze bekende spreuk kun ook worden toegepast op het dooi; u geleverd verslag der raadsvergaderingen. Hoewel dankbaar voor de wjjze waarop»,dat verslag gegeven wordt, kan, zoolang niet wpor- doljjk alles wordt weergegeven, allioht een enkel gesproken dooh niet medegedeeld woord aan een geheele zaak een ander aanzien geven. Zoo is het ook met hetgeen ik gesproken heb omtrent het armbestuur. Nadat de heer C. Van Willens waard CLz. had opgemerkt dat de ker kelijke armbesturen geen geld hadden, ben ik zoo vry geweest te oonstateeren, dat het kerk bestuur der Ned. Herv. Oern. (waar de hear Van Willenswaard op doelde) nog nooit moeite heeft gedaan om meerder geld te krjjgen. Dit heb ik gezegd ook naar aanleiding van een debat, ten vorigen jare gevoerd geworden om trent het armbestuur en waarby onder anderen door een lid, van den Raad werd aangevoerd, dat alhoewel ZEd. niet de kerk bezocht, daarom, wanneer hy werd aangezocht, gaarne eene bydrage voor de armen zoude willen geven, vertrouwende dat velen met hem, die in het zelfde geval verkeerden, evcnecnB zoo zouden handelen, dooh dat hy nog nimmer om geld vanwege het kerkbestuur was aangezocht. Daareoboven heb ik doen uitkomen, dat door samenwerking op het gebied van armenzorg veol kan verkregen worden en dat ik het zeer betreurde dat niettegenstaande de vele moeiten die onze geachte secretaris het vorige jaar zich had getroost om alhier het Etberfeldsohe stelsel in te voeren, ten slotte toch zoo weinig mede werking en belangstelling voor deze zaak was getoond. In een ingezonden stuk in uw blad van jl. Woensdag wordt ter zuivering van een blaam, door het College (kerkeraad) door Heeren Diakenen der Herv. Gemeente herinnerd aan de vyf, zegge vjjf buitengewone oollecten, gedu rende de laatste dertig, zegge "dertig jaren (waarvan de laatste ongeveer 5 jaren geleden is geschied) tot dekking van tekorten, door Diakenen gehouden. Wie nu één en welke blaam op het College geworpen heeft is my onbekendeveneens hoe eene meledeeling van vjjf buitengewone col lecten in de laatste dertig jaren tot zuivering van dien blaam kan dienen, doch aangezien myn naam in het ingezonden stuk voorkomt, zoo kan ik niet anders dan Heeren Diakenen voor hunne mededeeling dank zeggen, daar zjj juist myne bewering hebben versterkt en be- kraohtigd. Want slechts vyf buitengewone collecten in dertig jaren tyd gehouden tot dek king van tekorten zooals Diakenen zei ven ver klaren, bevestigen mjjns inziens juist betgeen ik heb geconstateerd, nameljjk dat ter voorzie ning in de gewone en dageljjkB steeds stijgende behoeften onzer armen nog nooit moeite is gedaan om meerder geld te krjjgen. Met beleefden dank voor de verleende plaats- ruim te. J. P. NIEKERK. Sohoonhoven, 2 Nov. 1891. LOTINGSDAG I De ergerlijke tooneelen by de léting voor de Nationale Militie: dronkensohap en jeugdige moedwil, hadden de aandaoht getrokken van den beriohtgever van 't Stadsniouws der 8choon- hovensche Courant. Ieder weldenkende zal dat hem wel toestemmen; dooh ik geloof dat door het hoofd der politie op dien dag aan de ster kedrank-verkoopers het verbod of dringend ver zoek was te richten om dien voormiddag niet te tappen; en voor een groot deel zouden de gevolgen van dronkenschap voorkomen zyn. Dan mogen wjj ook niet vergeten, dat, vooral op het platteland, het eene gejjkte gewoonte is geworden, dat sommige jongelui zich eens heel manhaftig aanstellen en een beeld willen vertoonen van krygslui in Bpe, al is 't dan ook in verkeerden zin. Doch op iederen lotingsdag is, buiten 't voorgaande, een heel wat erger weerzinwekkend gejjkt kwaad te oonstateeren, dat niet te ver bieden is, neen, door de wet wordt beschermd en in stand gehouden: ik bedoel nl. de tegen woordigheid van een aantal heeren-opkoophrs en verkoopers van gesobikte maunekes (s g. ziel verkoopers), die loeren op arme viygestel- den of vrjjgeloten van de militie, om die op te koopen, en die monechenwaar weer van de hand te doen aan gefortuneerde dienstplichti gen. Deze handel dagteekent uit 't begin dezer eeuw, by de invoering der consoriptie hier te lande, door Frankryks Keizer daartoe gedwon gen, en de oude marktwervers voor 't leger hun beroep wyzigden tot reroplegantenbaas. Het kwaad dat voorrechte» schenkt wil er gemakkelijk in en is ook raoeieigk uit de wet te verdry ven en toch zag men van 't begin af in 't beroep iets verachtelijks (en dat veroor deelt immers de geheele affaire), want van waar anders de al wat laag is in zioh bevattende naam sielverkooperl Vraagt men zich nooit eens af hoe de toe komst zal oordeelen over de bestendiging van zoo'n groote onrechtvaardigheid tusschon ge fortuneerde en mindir bevoorrechte lotelingen in dezen hoog verlichten tyd. Als 't oor deel over dien toestand maar niet gelgkluidend is aan 't oordeel van nu over den tjjd toen de werklieden werden besohouwd als lijfeige nen en Boms bjj opbod verkooht werden. (Men leze slechts over den tyd bg 't ontstaan der Kruistoohten.) De enkele stemmen, toen tegen zoo'n misbruik opgegaan, zullen ook wel uitge kreten zyn voor dwarskykers en ingrjjpers in den geordenden stand van wereldorde. Toen kon nog gelden: heilige onwetendheidI maar nu is 't niet anderB dan onwaardige voortduring van bekrompen bezit - voorrechten 1 Het grootste gedeelte der lotelingen behoort nooh by de gefortuueerden die een plaatsver vanger kunuen koopen, nooh bjj diegenen, die de nood of de ondeugd drjjft zioh voor een handvol geld te verkoopen als ramplayant of nummerverwisseiaar. De ongefortuneerde mid denstand moet dus naast don behoefngen hare zonen afslaan om hunne plichten zelf te ver vullen, en menig jongman wordt uit zyn nut tigen werkkring en uit een gezin gerukt, die beide hem noode zien vertrekkenook naar eene kazerne mede met remplaganten bewoond, terwyl zjjn bemiddelde buren voor hunne zoons soms nullen van 't eerste water, voor wie 't soldatenleven geljjk zou staan met mensoh wor den plaatsvervangers koopen. Die toestand demoraliseert! Neen, het vaderland heeft recht op de tce- wjjding en kracht zyner zonen, onversohillig arm of rjjk, ter bewakiug of verdediging zyner dierbaro belangen, dit behoeft geen betoog; laat dan nooit of nimmer dien plicht door een ander volbrengen. Een taak, die op alle weer bare schouders moet rusten, moet door allen (ook uit rechtsgevoel 1) gelykelyk worden vol bracht Ge kunt me toevoegende wet geeft ons 't recht; 't is zoo; doch ook de wet eisoht ver dediging door zyne geschikte onderdauen, - en hoe minder van plaatsvervauging wordt gebruik gemaakt, hoe eerder die onrechtvaardige wet niet alleen in onbruik, maar uit het wetboek verdwenen is. Ook aau dit laatste kan door de kiezers voor de volksvertegenwoordiging een groote stoot gegeven worden. By de laatste stemming nl. gold wel do vraag: réór of tegen allemans- kiesreohtP eisèh voortaan bjj elke stemmiug mede van uwe oandidaten voor de 2de Kamer dat sjj voorstanders z|jn van pezsoonlyken dienstplicht! 8. X, Streefkerk 4 november 94 Meneer de redakteur. Mag Ik u beleef versoeke onderstaand sohry- fen in U krant op te neemen Versoek beleef een krant te stuuren aan Arie Groenedyk Zeeger van de Wal Dirk de Baat Piet Boel Jans Aari Booi Jan Bouman T. Goutier Aari Braaneker en Maarte Maurek waarfoor geit er bei. Agting U diennaar Lid van Ijsklip Willem Barens. Ik bin wel niet op de vergaaring van de Ijsklip van Woensdag 27 Oktobur gewees dog hep tog wel vernoomen dat de voorzittur van de ysklip heb bedank en dat ie door de twede sekertares in zjjn funtie leljjk is behandelt, dat zakie is myn iede nid zuiver en nouw wouw ik er wel is weeten wat er tog gebeurt is want aszie mjjn vraag dan hep ik gehoort dat het zakie in de doofpot gestop is en ik blief niedte geloven dat die voorzitter zoo maar om niks uit de jjlklip en annere klips is ge lopen. daarom geloof ik dat geen zuivere kaard is gespeuld en wouw ik nouw wel is vraagen waarom hep het bestuur niet alles op de vergaaring gezeed want als alles zoo mot gaan dan ga de jjsklip ok op de fles. Ik mag hoopen dat het bestuur dat zakie is goet ondersoeken sal want op deese mannier wort het niks. [Vervolg der Nieuwstijdingen. - Door Gedep. Staten van Zuid- Holland is machtiging gevraagd de be diening van het veer aan den Ryn by de Gouwsluis onder Alfen, tegen genot van de opbrengst van het tarief, hetzy in 't openbaar, hetzy ondershands,te verpachten. —Naar aanleiding van het inge steld onderzoek hebben Ged Staten van Zuid-Holland een voorstel aangekondigd om, ter voorziening in het gebrek aan plaatsruimte voor behoeftige krankzinni gen binnen de provincie, onderhandelingen te voeren met de gemeente Leiden, die zich bereid heeft verklaard tot het op richten van een buitengesticht in pavil joen-systeem voor 800 patiënten op het terrein „het Raamland", onder de ge meente Soeterwoude. In de kosten van op- en inrichting ad f 350.000 zou de provincie de helft bydragen. Het terrein wordt kosteloos door Leiden - Uit de door het bestuur der „Vereeniging van Nederl. Steenfabrikan ten" opgemaakte statistiek blijkt, dat in 1894 in ons land zyn gemaakt 653.815.500 steenen, d. i. ruim 142 mfllioen minder dan het vorig jaar. De natte zomer is hiervan hoofdzakelyk de oorzaak. - De „Gemeentestem" acht de gemeentebesturen niet bevoegd een be lasting op rywielen te heffen. Art. 220 der Gemeentewet geeft de belastingen aan, welke plaatselyk mogen worden ge heven en onder geen der daar genoemde rubrieken valt een belasting op rywielen. - Het totaal bedrag, door de Amsterdamsche commissie voor het Lom bok fonds tot 2 November 1894 ontvangen, is f 119.254,10. Een concert te Gorinehem heeft f 179,98 opgebracht. Eene collecte te Krimpen a/d Lek heeft opgebracht f 50,65. - In „De Heraut" komt het vol gende schryven van Dr. A. Kuyper voor: Pau (Basses Pyrenées), 81 October 1894. Vooral na de ervaringen van teedere, Proederlyke liefde op 29 October vloeit myn hart over van dank en lof, en al toeft dan de volkomen genezing nog, toch kan noch wil ik langer het woord van diepe erkenteiykheid terughouden voor de beschamende liefde, waarmede de broeders en zusters in het vaderland myner, deze weken van lyden, gedacht, en myne ziel vertroost hebben. Na weken van diepe inzinking leef ik thans weer op; de kracht begint terug te keerenen al blyft de bloedige opwer king der long nog aanhouden, ook dit mindert en betert toch, en is reeds nu tot zeer kleine afmetingen herleid. Al kan er daarom van onmiddellyk terugkeeren nog geen sprake zyn, toch zou ik zoo gaarne de weer oplevende krachten reeds nu niet ongebruikt laten. Veel zal ik nog niet kunnen doen, maar, zoo myn hoop niet en dan toch iets, zal wie zelf ooit uit bange ziekte opkwam, het verstaan, dafc fee bemoeiing liefst nog ik de politieke laat, en my de eerste weken het meest aangetrokken gevoel door den meer gees- teiyken arbeid aan de „Heraut". Ik hoop daarom in het eerstvolgend nummer van de „Heraut", zoo de Heere het my gunt, zelf weer de „Meditatie" te schrijven; en in het nummer van de daarop volgende week ook het „Voorstuk". Aan de leaders van kerkrechteriyken aard waag ik my nog niet, maar myn hooggeachte vriend en broeder Dr. Rutgers zal, wat ik hoogiyk waardeer, dit deel van de redactie tydelyk overnemen. Zoo zal de „Heraut" dan welhaast weer in vol formaat kunnen verschynen en zyn taak weer in ouden trant volvoeren. Dat ik dit nu reeds mag aankondigen, is my een oorzaak van zeer groote vreugde. Zoo weken lang met machteloosheid ge slagen en daardoor tot werkeloosheid ge doemd te zyn, was een harde beproeving. Dat de lezers van de „Heraut" noch tans met geduld en in stille afwachting deze langdurige halveering van ons blad verdroegen, geeft hun een aanspraak te meer op myn erkentelykheid. Een erkentelijkheid, die ik bjj Azen gelukkigen keer v^n zaken, ook wel open- lyk uit mag spreken aan hem, die my tydelyk in het schryven der Meditatie verving, en daarby vaak zoo diep geeste- ïyken toon aansloeg. En is hiermede -ook deze bange tocht door het dal der schaduwen weer byna ten einde gebracht, zoo verhoore de Heere onze God de bede van myn hart, dat de „Heraut", die tydelyk onder myn krank heid leed, er op den duur winste uit hebbe. Wie door genade aan heiliger gemeen schap niet vreemd is, kan zulke dagen en nachten niet doorworstelen, zonder ge- 1 te worden in het geestelyk verstaan. Kt 'Haastrecht, 6 Nov. De palingvangst gaat thans zeer slecht, ten minste de visschers klagen erg. De persoon M. K. ondervond heden-morgen, dat men wel Iets anders in een pallngkorf kan vinden. Gisteren-avond had hy dien korf buiten gehangen om te drogen en toen hy hem heden-morgen zou halen om te leveren, vond hy daarin den kop van een vet varken. Men kan zich voorstellen hoe de eigenaar opkeek by de vondst van zulk eene heeriykheid. Liuschoten, 2 Nov. Heden-nacht is de woning met een daarby staand hooibergje en schuurtje, toebehoorende aan- en be woond door G. Roest, en gelegen over de Kromwyker wetering onder Woerden, een prooi der vlammen geworden, waar van de oorzaak onbekend is. Omstreeks half drie werden de bewoners den brand gewaar, die toen nog in alleryj, met de inmiddels opgedaagde hulp uit Kromwyk, een varken en een gedeelte van den inboedel, die met het hooi niet verzekerd was, hebben mogen redden. Het huis was alleen voor herbouw verzekerd. De twee woningen, daarby maar meer naar achter gelegen, wisten de bewoners, door yverig werken, voor het vuur te bewaren. 'Polsbroek, 6 Nov. In het rechthuis alhier werd gisteren door not. H. J. F. Heyraan, van Haastrecht, in het openbaar verkocht een arbeiderswoning met erf en grond op de noordzyde dezer gemeente, groot 2 aren en 18 centiaren. Kooperde heer A. Kooiman alhier voor f 600, buiten de kosten, die 9 pCt. bedragen. Verleden werd by den burgerlyken stand in deze gemeente een geval van overlyden aangegeven. 'tWas toen 14 weken geleden, dat een sterfgeval plaats In de heden gehouden gecombineerde vergadering van het bestuur van het wa terschap Polsbroek met ingelanden is met algemeene stemmen goedgekeurd het door de besturen van de waterschappen Pols broek en Lopik opgemaakte ontwerp con tract, waarby wordt voorgesteld, de be maling van den Lopiker polder by hoogen waterstand te doen plaats hebben door het stoomgemaal van het waterschap Polsbroek. 'Ridderkerk, 3 Nov. In deze gemeente met ruim 8000 inwoners hebben zich voor de herhalingsschool slechts 27 leerlingen aangegeven, en wel 12 op het dorp zelf, 3 te Bolnes, 3 te Rijsoord en 9 aan den Pruimendyk. Waariyk een heel klein aantal voor zoo'n groote gemeente. "Vllst, 5 Nov.De inteekeniy'st voor het fonds van nagelaten weezen en we duwen van Indische stryders heeft alhier f 11,15 opgebracht. RECLAME. VERWAARLOOSD HOESTEN of niet in acht genomen heeschheid kan by verdere ontwikkeling gezondheid en leven in gevaar brengen. Men gelieve dit destemeer in acht te nemen, daar een tydig gebruik van den sedert 26 jaren by heeschheid, hals-, borst- en long door autoriteiten der wetenschap onovertroffen erkend en geneeskundig aanbevolen, echten Rynlandschen Druiven- Borst-honig van W. H. Zickenheimer te Mainz elk gevaar uitsluit Dit kostelyk Druivenpraeparaat een extract efflcace uit edele rynlandsche druiven, werkt ver zachtend, siymoelossend, tevens by uitstek voedend en versterkend. Na 't gebruik bespeurt men een aangenaam gevoel in 't geheele lichaam, de stem wordt klaar der, helderder en 't ademhalen levendiger en elastieker. BEURSBERICHTEN. pC. 5 Nederl. Werk. Schuld. Dito dito8 Dito dito 8 Hong. Obl. 1889. 4. Dito in zilver. 4i OostenrykObl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 6 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito Apr.-Oct. 5 Portugal, Oblig.8 Rusl., Obl. 8Q/90 le en 2e uitg. 4 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1880. 4 Spanje, Buitenl. Perp. 4 Dito Binnenl. Perp. 4 Egypte Oblig. 18764 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 8 Russ. S. K. Chk.-Az.500è2000 M. 4 Dito Orel Griasi. 500 2000 Mk. 4 Dito Poti Tiflis h f 1000. .5 Dito Zuid-West Spoorw.-aand. 5 Centraal-Paciflc. Oblig. 6 Loten Amsterdam f100. .8 Loten Rotterdam3 Antwerpsche loten 1887. .21 Hong. Loten 1870. Theiss-loten4 Oostenr., Aand.4pC. fl. 250,1854. Dito 5pC.fl. 500,1860. Dito fl. 100, 1864. Rusl. Aand. 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866. Aand. loting Madrid3 Turkye met lot 1870. 8 Nov. 1011 103 J 80 801 801 27 95 99 111 109 102 130 116 1 120; li 152 139 4H* 30} i 1201 1591 MARKTBERICHTEN, „„.„.diem, 5 Nov. Ristarwe f6,50h f6,75, roode dito f6,- h 6,25, witto dito f6,— 6,30. Inl. rogge f 5,- t 5,15. Aangevoerd 33 runderen, 8 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 402 biggen. Pryzen: zware kalf koeien f170 h 190, kalfvaarzen f130 k 150, melkkoeien f140 h 150, 1} -jarige ossen f 100 110, guiste vaarzen f 90 h 100, pinken f 70 k 80, gras kalveren f35 k 50, nuchtere kalveren f10 k 18, vette varkens 18 a 21 ct. per half kilo, biggen f4 k 7. Boter 65 k 70 ct. per half kilo; eieren f 1,70 k 1,80 per 26 stuks; kippen f0,65 k 1,70 per stuk. Rotterdam, 5 Nov. Tarwe. De beste, f6,50 tot f7,25, goede en mindere qual. f5,75 tot f6,60. Rogge f8,— tot f4,40. Rotterdam, 5 Nov. Aangevoerd 188 vette runderen, - magere dito, 65 vette en graskalveren,— nuchtere kalveren, 1516 schapen of lammeren, 861 varkens. PryzenVette runderen le qual. 68 ct, 2e qual. 60 ct, 3e qual. 54 ctkalveren le qual. - ct.2e qual. 82 k 75 ct schapen le qual. 58 ct, 2e qual. 50 ct, alles per kilo; varkens lë qual. 42 ct, 2equal. 41 ct, 8e qual. 40 ct. per kilo. Gemeente Sohoonhoven. Van 3 tot 6 November. Geboren: Jan, s. van G. Dailer en C. van der Hek. Jan Willem, i. van G. Goedhart en G. Boom. Ondertrouwd: P. van der Hek en M. Krins. Gemeente Bergambacht. Van 16 Ootober tot 1 November. Geboren: Tennis, a. van G. de Brujjn en C. Braat. Huibert Cornells, i. van J. Bakker en L. Kroone. Geertrnida, d. van E. van de Werken en G. Noorlander. Overleden: N. de Jong, oud 86 j., wed. van A. Schilt. W. Verdujjn, oud 69 j echtg. van P. Buitelaar. W. T. de Brujjn, oud 79 j., weduwe van J. Groen. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 81 Ootober. Getrouwd: H. Verrips en E. van Dieren. Overleden: A. van Veenhnizen, oud 2 m. Gemeente Haastrecht. Van 16 Ootober tot 1 November. Geboren: Johanna, d. van G. Bakker en J. Oosterwjjk. Marinus, i. van F. v. Vliet en M. Oudjjk. Maria Cornelia, d. van C. Hoo- geveen en G. Verklejj. Overleden: Levenloos kind, s. van A. Sirre en A. J. Oosterwjjk. Gemeente Hekendorp. Van 1 Ootober tot 1 November. Geboren Teunis Adriaans, s. van P. Blonk en J. Groenestejjn. Gerrit, a. van G. Man- sohot en A. Vermeer. Willem, i. van A. Ver hagen en J. W. Verdouw. Frederika Hilligje, d. van J. Kramer en P. van der Grift. Gemeente Laagentiasweide. Van 1 Ootober tot l November. Geboren: Neeltje, d. van P. Boerefijn en J. van der Linden. Overleden: M. C. den Dubbelde, ond 6 m. W. van V/gngaarden, oud 60 j., weduwe van J. Krujjt. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 81 October. Geboren: Jan, i. van J. Verwolf en G. Pols. Dirkje, d van G. Terlouw en L. Brandwjjk. Overleden: C. Bongers, ond 1 j. Gemeente Papekop. Van 1 Ootober tot l November. Geboren: Marinus, s. van F. Hoogenboom en C. van der Pouw. Gemeente Reeuwijk. Van 16 Ootober tot 1 November. Geboren: Nicolaas, z. van J. Kool en A. Opsohoor. Anthonie, z. van A. van Triet en M. de Borst. Neeltje Grieve, d. van A. van Harskamp en J. Schouten. Gerarda, d. van G. van der Hejjden en G. van Sprong. Getrouwd: A. Berkelaar en M. Jv. Leeuwen. Overleden: W. Kwakernaak, oud 20j. G. Kraan, oud 32 j Gemeente Stolwijk. Van 16 Ootober tot 1 November. Geboren: Willem Adrianus, z. van A. de Borst en W. Molenaar. Adriana Johanna, d. van A. Schilt. Adriana Elizabeth, d. van G, Eikelenboom en L. de Vries. Adriana Klazina, d. van B. Verdoold en D. Oudenes. Anna Pieternella, d. van A. van Dam en M. Both. Getrouwd: H. Noordergraaf en C. M. den Ouden. - C. van Dam en G. Ooms. A. Wens- veen en G. Spies. Overleden: W. H. O. Bats, ond 2 m. Gemeente Vlist. Van 16 October tot 1 November. Geboren: Gerrit, z. van J. W. de Jong en A. de Groot. Gemeente Willeskop. Van 18 October tot 4 November. Getrouwd: A. N. Mooking en J. van Jaarsveld. Overleden: G. H. van den Berg, oud 8 m. J. P. Roeide, ond 16 m. Zie verder pagina 4. 2 ADRIAAN VAN DER HAVEN, ArchitectSL en CORNELIA KOOUMAN. Üjï s Ovbrslingeland, (gem. Noordeloos), i 11 Nov. 1894. m Voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by onze 25 jarige Echtver- eeniging, betuigen wy onzen oprechten dank aan alle vrienden en bekenden. B. DEN BORGER en Echtgenoote. Hoog-Blokland, 6 Nov. 1894. Ondergeteekende brengt uit naam van alle genoodigden door deze hartelyk dank aan deWelEdelGeb. Vrouwe Mevrouw de Weduwe J. J. LE FÈVRE DE MONTIGNY, geb. BISDOM VAN VLIET, voor den genotvollen avond en het gul en heerlyk onthaal, hun bereid op 4 November, by gelegenheid van het Zilver-Jubilé van Mejuffrouw P. VAN DAM, in betrekking by genoemde Mevrouw. Het morgenlicht riep ieder lot zyn werkkring torug; noode scheiden zy zich van de plaats waar zoo veel genoegen was gesmaakt, de verzekering aohter- latende, dat de herinnering aan al het genotene hun immer zal bybiy'ven. „Leve Mevrouw LE FÈVRE DE MONTIGNY P' F. GEUSENDORPHER, Tuinbaas. Haastrecht, 6 November 1894. Wordt gevraagdmet 1 Januari a. s., een I P. G., melken geen vereischte liefst zich te vervoegen in persoon, adres A. GEL DERBLOM, CJrool-Am uiers, Schoonho- vensche Veer. WORDT GEVRAAGD prijsopgave van Benoodisrde hoeveelheid 12 mud. Schrifteiyke aanbiedingen, onder letter M, aan het Bureau der Schoonhovensche Courant. Notaris KRUISWIJK te Oudewater bericht, dat de per- IWSikjcy ceelen te op 2 Nov. j.l. geveildten verzoeke van P. STOLK, zyn ingezet en verhoogd als volgt: Perceel 1. Ingezet op f 12200,— Verhoogd met - 2000,— Te zamen f 142QQ,— Perceel 2. Ingezet op f 4550,— Perceel 8. Ingezet op f 800,— AFSLAG Vrydag 9 November 1894, 's morgens 11 uur, by J. HAGOORT te Papekop. De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda is voorne mens op Woensdag den 14. Novem ber 1894, des voormiddags 11 uur, ten huize van den Heer C. OOMS Czn. te Gouderakin het openbaar, in één zitting, by veiling, verhooging en afslagte verkoopen DIVERSE De Notaris JSÜllSf H. GROENENDAAL te €■55VS'ltf Gouda is voornemens <1op Donderdag 29 No vember 1894, by inzet, en op Don derdag 6 December 1894, by toe slag, telkens des morgens 11 uur, in het Hotel „DE ZALM", aan de Markt te Gouda, in het openbaar te verkoopen: De in 1880 gebouwde en ERVEN, allen gelegen op het dorp te benevens een perceel GROND en LIJN BAAN, even buiten het dorp gelegen. En zulks in 7 perceelen, breeder om schreven by biljetten. Betaling Kooppenningen 10 Januari 1895. Nadere inlichtingen en biljetten zyn te bekomen ten kantore van den Notaris H. GROENENDAAL, Westhaven B 175, te Gouda. TRADE NARK. AMSTERDAM, Alléén in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, verkrygbaar te Schoonhoven by E. C. VAN DER ENDE. Nieuwpoort, C. Spelt. Ameide, Andries Kruijt. Noordeloo8, J. G. van der Rest Meerkerk, C. Speijer. Ouderkerk aid IJeel, M. Pannekoek. G. de Jong Czn. Haastrecht. J. van der Wed. Knoe Vianen, G. VAN HT In het byzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON THEE, k f 1,30 per 5 ons. „LENA'S HOEVE", met STALLING voor 47 koeien en 2 paarden, arbeiderswoning en 28 Hectaren, 71 Aren, 93 Centiaren in den Rietveldschen polder, onder en een stuk onder Alphen. Laatst verhuurd aan den Heer A. VAN HOLST, voor f 2500,- per jaar. Te aanvaarden de Landerijen by de betaling der Kooppenningen en de Woning op. 1 Mei 1895. De in 1878 gebouwde „ANNA'S HOEVE", met STALLING voor 25 koeien, en 16 nectaren, 49 Aren, 76 Centiaren in de Voorwillens, en een stuk in Bloemendaal onder Verhuurd aan den Heer C. SCHOUTEN, tot 1 December 1898 en 1 Mei 1899, voor f 1620, - per jaar. achter BOERDERIJ, met Stalling voor 16 Koeien, en voor WOONHUIS te aan de breede zyde van de Karnemelk- sloot, Wyk R, nos., 471 en 472, groot 8 Aren, 95 Centiaren. Verhuurd: samen voor f 4,— per week. Betaaldag Kooppenningen 1 Febr. 1895. Notitiön der veiling verkrygbaar van af 15 November 1894, ten kantore van voornoemden Notaris GROENENDAAL Westhaven B 175 te Gouda, alwaar mede alle nadere inlichtingen te bekomen zyn Nleuwendtyk 241 eerate huis v/d Dam, AMSTERDAM. is eiken Dinsdag van 11 tot 2 nar te consulteeren in het HEEREN-LOGEMENT te (Schoonhoven. Verder Maandags, Woensdags en Vrd- dags, van 10-S uur, Markt 154, Gouda. worden bestellingen aangenomen op het dezer dagen verschenen werk: De prijs van deze uitgave, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden of nog te sneuvelen op Lombok, waarin bijdragen voorkomen van H. M. de Koningin Regentes, de Ministers, vele andere hooggeplaatste personen, benevens zeer vele Letterkundigen, Schilders enz., bedraagt f 1,— Zeker is het, dat, als gy Uwe wasch behandelt met ons NIEUW WASCHMIDDEL, gy Uwe goederen eens zoolang kunt gebruikenterwyl gy U zelf en Uwe dienst boden veel gemak bezorgt Wollen goederen biyven zoo zacht en los als nieuw, terwyl er voor Natuurwollen Ondergoederen en andere stoffen, die niet mogen krimpen, geen heter Waschmiddel bestaat. Men wascht in veel minder tyd, met veel minder moeite en doordat men in koud water wascht op aangenamer wyze en met minder kosten, de vuilste goederen goed schoon. Meppel. Gebr. BAKKER. Op plaatsen waar geen depóthouders gevestigd zijn, worden depothouders gevraagd. Verkrygbaar by: G. H. VAN REENEN te Loplk. Deze ACHT nieuwe, keurig uitgevoerde Photografleén, vervaardigd door den gunstig bekenden photograaf GUSTAF JOCUMANN, van Gouda, stellen de volgende punten voor: Bovenstaande zjjn tegen f MO per stuk en bjj alle 8 atuks tegelijk voor f II,-, verkrijgbaar tn den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, alwaar tevens PHOTOORAFIEËN VA!» SCHOONHOVEN voorhanden zijn in CaUnetformut tegen 35 Cta. per stuk.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 2