rleescb, meest concur* prijzen, by ikoek. iisraad, JK. N°. 1526. 1894. Zaterdag 17 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. loop: ngen dijk, SN slhuis (OOPING IEIEN, BOEDEL, OUT, er BlIJSSBl. Officiëele Kennisgevingen. het dorp, VLIET. TJ D A. :BODEN: IOVEN. -J BINNENLAND. Verkiezing ooping. Wat het zwaarst weegt. BUITENLAND. Overzicht. door J. VAN IELKGEREED- BAAREN. meer biedt. Te Shanghai b. v. heeft de neeschen dienst, Von Hanneken, raadt den AN NWTBU. - ■- -ttfr--- S. W. N. VAN NOOTEN fa Schoonhoven, I Uitgever». Gemeente Schoonhoven. IL LIGCHAAM, it geld, zonder omen ten kan- IOENENDAAL, de goede 1* 11 IJ 8- Gemengd NNING. Adres, l Meerkerk. SCHOONHOVENSCHE COURANT. LE) a 16. N o v e m- morgens ten üRRIEPAARD, )O pond HOOI, Kar, Schouw, t toebehooren, itraat 84, ERU fflM, rkoopers. WD lehooreii, rijs. fé, Voorhaven Stoelen, For en Aardewerk, waren, Lak en en Ladders, ooping te zien, .et de executie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat in gevolge art. 174 van het Algemeen Politie- reglement dezer gemeente, de Schoorsteeiiefl bd Stookplaatseii vóór 24 November a. s. moeten ge reinigd zijn. Na dien datum zal de schouw over de Schoorsteenen en Stook plaatsen gehouden worden vanwege de Politie. Schoonhoven, 16 November 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Naar men verneemt, heeft onlangs de ingenieur Krieger zich van de hem opgedragen taak gekweten en de door hem opgemaakte plannen en teekeningen voor het locaalspoor Haarlem—Haarlem- mermeer-Nieuwersluis, aan het comité voor den Noqrd-Hollandsch-Utrechtschen locaalspoorweg ter hand gesteld. Daarbij is het te doorsnijden terrein van Haarlem tot Nieuwersluis in kaart gebracht, de noodige lengtoproflelen en doorsneden zijn F. GAMBIER TEN te Lopik mderdag 29 9 ure precies, OOSTEROM te dd, ek verkoopon Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van 4 Leden voor de Kamer van Koop* handel en Fabrieken alhier zal plaats hebben in de vergadering van Kiesgerech tigden, te houden op Woensdag 28 November 1894, des namiddags van 2 tot 8 uur op het Raadhuis. Schoonhoven, 16 November 1894. De SecretariR, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. ROENENDAAL oornemens op 2 November in het Koffie- de Markt te verkoopen: 10 Centiaren [G Japan overwinnaar zal zijn in den strijd. China is zoo overtuigd van zyne min- reusachtigste. Hjj is 2 Meter hoog en 1.40 M. breed en bestaat uit twee eike takken van oud zilver, verbonden door linten van hetzelfde metaal, met het op schrift: „Aan Z. M. Keizer Alexander IH. De President der Fransche Republiek.” Een olijftak van dof oud goud ligt dwars over den krans. De Schah van Perziö zond een zilveren krans met porceleinen bloemen. Op den dag der begrafenis is aan 25000 arme lieden kosteloos spijs verstrekt. Reeds 22 November a. s. zal het huwe lijk plaats hebben tusschen Keizer Nioolaas en Prinses Alix van Hessen, daarna ge- heeten Alexandra Teodorowna. Het Engelsche weekblad „To-Day” bevat eene aardige anecdote van Prinses Alix, de aanstaande Czarina, die weinige weken geleden, tot herstel van gezondheid en slechts door eene Hofdame vergezeld, een kort bezoek bracht aan de Engelsche bad plaats Harrogate. Liever dan in een hötel gaan, betrok zij een gemeubeld huis. Het was de wo ning van een huisschilder, die destijds zeven kinderen had. Daar de Prinses be zwaar maakte tegen het leven maken der kinderen, werd bepaald, dat deze zouden worden weggezonden. Het toeval wilde echter, dat op den dag, waarop de Prinses aankwam, het gezin nog eens met tweelingen vermeerderd werd: een jongen en een meisje. De Prinses werd daardoor niet alleen niet afgeschrikt, maar begon zelfs groote be langstelling in de kleinen te toonen en bood zelfs aan peettante te worden. De Russische Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Van Giers, heeft aan 1 Ruslands vertegenwoordigers in het buiten land een schrijven gezonden, waarin hij verklaart dat de nieuwe Keizer vast be sloten is de voetstappen zijns vaders te drukken, zijne krachten wijdende aan Rua^nds welvaart en niet afwijkende van de vreedzame, eerlijke staatkunde van den overledene. In overeenstemming hier mede moet de nieuwe Czar reeds het initiatief hebben genomen tot het oprich ten van een standbeeld voor zijnen vader, op welks voetstuk hij als de groote hand haver des vredes zal gehuldigd worden. Dat kan hem dan steeds tot spoorslag wezen diens voorbeeld te volgen. In Duitschland schijnt de crisis ein delijk opgelost. De Keizer bewilligde aan Von Schelling, die menschlievend genoeg was aan te blijven tot de nieuwe minister was benoemd, het gevraagd ontslag en verleende hem de brillanten, behoorende bij het grootkruis van den Rooden Adelaar. In zijne plaats werd tot Minister van President Schonstedt. De geruchten om- Ir. Uat Misschien zullen enkelen zich nog her inneren welke schitterende beloften door de Regeering in de Troonrede zijn neder- gelegd by de opening van het tegenwoor dig zittingjaar der Staten-Generaal. Dat zulks bij zeer velen het geval zal wezen, kunnen wjj moeielyk onderstellen; regel toch is, dat van die toezeggingen uiterst weinig in vervulling komt, zoodat de be langstelling, voor een oogenblik gewekt, van zeer voorbygaanden aard is. Een Regeerings-werkplan moet dan ook meer beschouwd worden als een uiteen zetting van de wenschen der heeren, aan wie de wisselingen der politiek het be stuur van ’s lands zaken in handen hebben gelegd, dan als de omschrijving van het geen na verloop van een of twee jaren zal zyn tot stand gebracht. Om die reden zien wij er niets vreemds in, dat by de behandeling der Staatsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer nog tal van andere onderwerpen werden opge- somd, welke men gaarne op hét lijstje geplaatst wilde hebben, vermoedelijk alleen om daarmeê te kennen te geven, dat het tijdperk der hervormingen op wet gevend gebied geenszins is afgesloten. Over dat „werkplan” is by de algemeene beschouwingen, zooals het Verslag van het Afdeelings-onderzoek mededeelt, uit voerig van gedachten gewisseld. Als naar gewoonte zyn daar by onderscheiden mee- ningen uitgesproken, die lijnrecht tegen over elkander staan en van welke niemand kan zeggen of zij het gevoelen zijn van een beteekenend groepje onzer vertegen woordigers. Zoolang de buitengewoon onpractiache werkwijze onzer Kamera on veranderd blyft, zullen we ons wel moeten vergenoegen met de kennis der zienswy ze van „vele leden”, „vele andere leden”, „sommigen" „enkele leden” en „som mige leden” zooals in hel hier bespro ken geval de opvolging letterlijk luidt. Groep A wenscht groote beperking. Be houdens regeling van onderwerpen van spoedeischenden of eenvoudigen aard, waartoe evenwel geen ingrijpende of prin- cipiöele maatregelen mogen behooren. Wordt er op aangedrongen dat de Regee ring zich bepale tot het kiesrecht'; nadere regeling der gemeenteflnanciën wil men daar achtergesteld zienen vindt zelfs dat het niet te veel zou zijn gevergd wan neer men verlangt dat het Ministerie de kieswet klaar heeft een halfjaar na haar optreden, opdat men in Februari met het sectie-onderzoek zou kunnen beginnen en de schriftelijke gedachtenwisseling nog in dit zittingjaar kan afloopen. Dit advies ziet er nogal verstandig uit, en ligt ook werkelijk in de lijn onzer parlementaire geschiedenis. Men vergete niet, wat de leus is geweest bij de ver kiezingen, waaruit de meerderheid is ont staan die tot het optreden van dit Ministerie heeft geleid. Geen enkel punt van alge meene politiek is toen, in welke kiezers vergadering ook, ter sprake gekomen; men was het er over eens, dft het nu niet te pas kwam discussiön te gaan voeren over vraagstukken, die toch niet aan de orde zouden gesteld worden. Over bet kies recht alleen had men zich uit te laten, en partygroepen, die anders nooit samen dingen als zynde door een breeds klove gescheiden, doch ten opzichte van het kiesrecht aan dsnzelfden kant gingeUj Prys der AdvertentienVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot DinsdagsWonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. viel, tot zoo hooge waardigheid verheven te zien, en zoo benoemde de Keizer een ander. In de Fransche Kamer heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken Hano- teaux verklaard, dat het zenden van eene expeditie van 15.000 man naar het eiland Madagascar hoog noodig was. De Minis ter van Oorlog zou daartoe een crediet aanvragen van 65 millioen francs. De Afrikaansche neger-Republiek Li beria dreigt in moeilijkheden te komen met Engeland. Ziehier wat gebeurd is: Naar uit Sierra Leone van gisteren ge meld wordt, heeft eene Liberische kanon neerboot den 7den 11. geschoten op sloepen, die te Settakroo de lading van het Engelsche schip „Ambriz”, behoorende aan de „Afri can Steamship Company”, aan wal brach ten, met het gevolg, dat 25 man gedood werden. De Liberische overheid verdedigt haar gedrag met de bewering, dat de ontscheping der lading geschiedde in strijd met de wetten op de inkomende rechten. dat, in plaats van Vorst Hohenlohe, niet o_y)zu Eulenburg benoemd is tot derheid, dat het haast geen weerstand Gouverneur van het Rijksland. De Groot- meer biedt. Te Shanghai b. v. heeft de hertog stelde daarbij vooral in het licht, Regeering aan de bevelhebbers van leger I hoe uitermate grievend het voor den afge- en vloot last gegeven, zich niet meer te 1 treden Rijkskanselier Von Caprivi wezen verdedigen. De Duitsche officier in Chi- zou den tegenstander, met en om wien hy neeschen dienst, Von Hanneken, raadt den viol, tnt.y.nn hnnizA wnjirdiffheid vArhevp.n te Keizer sterk aan tot eiken prijs vrede te sluiten, met het oog op de onvoldoende wapening der Chineezen. Vrede, het hoogste goed, dat ons in deze wereld kan geschonken worden 1” Met deze woorden op de lippeh stierf de groote man, de Czar van Rusland! Ook verre over de Russische grenzen zal men steeds de gedachtenis in eere houden van dezen Keizer, die de verpersoonlijking was van de ongeschokte loyanteit des vredes, die onder zijne regeering nooit gestoord is. Eindelijk is dan de dag genaderd, dat men het vorstelijk overschot de laatste eer zal bewyzen. Uit Sebastopol langs Moskou gaande, kwam de rouwtrein, uit 10 waggons be staande, Woensdag-morgen jl. te 10 uren in St. Petersburg aan. Aan het station werd eene korte godsdienstige plechtigheid gehouden, waarbij de Keizer, de Prins van Wales en vele vorstelijke personen om de kist stondentreur koren werden aange heven en de grenadiers der lijfgarde sloe gen een roffel. Om kwart over tienen zette de lijkstoet zich in beweging naar de Kathedraal. Onmiddellyk achter de lijkkoets gingen de Keizer, de Prins van Wales en de verschillende Vorstelyke per sonen. De weduwe van den overleden Keizer en de aanstaande Czarina volgden in een rouwkoets. Onder de menigte, die het lijk eerbiedig opwachtte, heerschte een voorbeeldige orde. Vele officieren waren weenende. Onder de vele kransen, is die van den President der Fransche Republiek wel de mede in kaart gebracht en eene algemeene beschrijving en ijegrooting van kosten is opgemaakt. Het comitó heeft daarna al deze stukken ter fine van cross exami nation in handen gesteld van eenen ande ren deskundige, waarna, gebruik makende van wederzydsche opmerkingenal deze plartnen enz. voorloopig zyn vastgesteld. Eeh omvangrijk werk, dat veel tyd en moeite heeft gekost. Het comité heeft zich nu in verbinding gesteld met de besturen van de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, ten einde te weten te komen, of de opgemaakte plannen, waarbij op aansluiting aan de lijnen van de beide genoemde maatschappijen gerekend is, in stemming dierzyds kjinnen verwerven. De yereeniging van Neder- landsche patroons „Boaz" heeft zich met een adres tót H. M. de Koningin-Regentes gewend, om te vragen, dat het vraagstuk tot het heffen van invoerrechten op land bouwproducten by de Regeering worde aanhangig gemaakt. Zy doet dit met het vaste vertrouwen, dat de hooge nood, waarin de landbouwende stand met ge heel de plattelands bevolking verkeert, II. M. met vorstelyke deernis vervult. Een zeventigtal landbouwers uit Sliedrecht hebben aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ver zonden, ter zake van de maatregelen tegen de veeziekte. Deze landbouwers beklagen zich o. a. over handelingen en verklarin gen van den districts-veearts en zynen plaatsvervanger aldaar. ‘Alblasserwaard en VUflieerenlanden, 16 Nov. De handel in kaas was deze week iets beter, doch de prijs blyft flauw; boter met goeden handel onveranderd in prije. Men besteedt thans in deze streken voo? kaas: van f 17, tot f 22,— per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goöboter f0,60, weiboter f0,50 per f kilo. gAmelde, 15 Nov. In ’t begin dezer week is aan den binnenkant van den hoogendyk voor het Ryks-stoomgemaal alhier, dicht by de buizen van dat gemaal, die door dien dyk gelegd zijn, een groot gat gevallen. De oorzaak is, zegt men, dat eene opening is ontstaad in de zich aldaar nog bevindende steenen-boog der gewezen sluis, waardoor de bovengrond is nagezakt. Het gat is natuuriyk flink gedicht. Moge de tyd leeren dat de dyk daar en er naast, waar onlangs de andere sluis is afgebroken, bestand zy tegen langdurig hoog water, indien dat in dezen winter moest voorkomen. ‘BleskensgraaF en Hofwegen, 15 Nov. Wegens te geringe deelneming wordt dit jaar alhier geen herhalingsonderwys ge geven. Capello a/d IJsel, 14 Nov. Op de werf van den scheepsbouwmeester A. Vuyk alhier werd de kiel gelegd voor een yzeren sleepkaan van 600 last, voor rekening van de heeren Jos. en Peter Bornhofen te Mannheim en Joh. Gutjahr te Gernsheim. 'Krimpen a/d IJaei, 14 Nov. De nieuw benoemde onderwyzeres aan de o. 1. school, Mej. A. M. Overeem te Brielle, zal 16 dezer in functie treden. “Ouderkerk a/d IJael, 14 Nov. Tot deelneming aan het herhalings onderwys heeft zich aan School I slechts een drietal leerlingen en aan School II geen enkele leerling aangemeld. Ouders en leerlingen zullen het zich-zelven te wyten hebben, indien de gelegenheid, om van dit voor het practische leven zoo nuttige onderwys te genieten, wordt afgesloten. Het vee van by na alle hoeven, aan mond- en klauwzeer lijdende geweest, is thans hersteld verklaard. In ’t geheel zyn 8 koeien gestorven. - Naar men verneemt, heeft de alhier bestaande muziek-vereeniging het voorne men, nog dit jaar eene uitvoering te geven. ‘Streefkerk, 15 Nov. De begrooting dezer gemeente voor 1895, bedragende in ontvang en uitgaaf f 10878,08|, ia door H. H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Ten einde belastingverhooging te voor komen, is tegeiyk goedgekeurd, dat in plaats van 5 aandeelen van de in 1880 aangegane geldleening gedurende de jaren 1895 tot en met 1897 slechts drie en ge durende 1898 tot en met 1902 slechts één aandeel van f100 zal worden afgelost.. - Met het geven van herhalingsonder wys is weder een aanvang genomen, het aantal daaraan deelnemende leerlingen be draagt voor School I, 5 voor School II, 7. Na herhaalde oproepingen heeft zich slechts ééne sollicitante naar de vacante betrekking van onderwyzeres aan School II alhier,-op eene jaarwedde van f550, aan gemeld. Woerden, 14 Nov. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg208 partyen: prys van Goudsche le soort f21 f28,50 2e soort 16 A f 20, zwaardere f Edammer f21, 2e qual. f-; per 50 kilo» Handel tamelijk. I stonden nu op denzelfden candidaat. WaF kwam het er ook op aan, of een Katholiek voorstander der plaatsvervanging werd ge steund door een liberalen anti-dienstver- vangingsbondsmanmits deze slechts evenzeer gekant was tegen de wet—Tak als gene: van voortzetting der legerher- vorming was op dit oogenblik immers geen sprake? De Grondwet huldigt het beginsel, dat de Staten Generaal het Nederlandsche volk „vertegenwoordigen”. Dat beteekent: in de plaats van dat volk optredende mee- ningen uitspreken, die by dat volk op een bepaald tydstip worden gevonden. Nu de byzondere omstandigheden, onder welke de Kamer ontbinding plaats greep, alleen op dat ééne punt, kiesrecht, een uitspraak heeft doen vallen, is het een eisch der logica en der billykheid tevens, dat geen andere vraagstukken van regeeringsbeleid door dit Ministerie worden ter hand ge nomen, geen diepgaande veranderingen in bestaande regelingen worden gemaakt. Natuuriyk, er zyn onderwerpen van da- gelykschen aard, of waaraan de politiek geheel vreemd is, die door elk Kabinet, van welke richting ook, ter behandeling kunnen worden voorgedragen, en on^er deze zelfs, die van proote beteekenis zyn voor de volkswelvaart. Door ze tot eertf* goed einde te brengen, zou de Regeering zich een dankbare taak scheppen. In hoofdzaak gaan wy dus met het ad vies van „vele leden” mede. Eén uitzon dering moet, naar het ons voorkomt, hier worden toegelatennamelyk de flnan- ciöele regeling. Twee groote werken had de vorige Regeering aanvaardbelasting hervorming en kiesrecht. Van het eerste zyn twee groote deelen voltooid geworden, maar de ministeriéele crisis deed ook den bouwmeester vallen vóór hy zyn stichting geheel had afgewerkt. Het Kabinet, onder deze omstandigheden opgetreden, is ver plicht de flnanciöele nalatenschap van het verdwenen Ministerie te aanvaarden, en den afgebroken arbeid voort te zetten. Door de niet voltooiing is een belangryk gedeelte der Nederlandsche natie zeer ernstig be nadeeld, hetgeen bestendigd wordt zoolang de beloofde vergoeding, herziening van de personeele belasting, uitblyft. Deze bur gers kunnen het wezenlyk niet helpen, dat de schuit van het kiesrecht op een paal is gevaren, en het heeft geen zin, hen daarvoor in hun beurs te straffen. De tegenwoordige Minister van Finan ciën is een te degelyk criticus, dan dat hy niet zou weten waar de schoen wringt, ’t Geheele stelsel van zyn voorganger werd door hem afgekeurd, en ’t behoort tot de raadselachtigheden der jongste Kabinets formatie hoe in ’s hemels naam een warm Pierson-verdediger als de heer Van Houten plaats kon nemen naast, of liever nevens zich een plaats toeschikken aan de flnan ciöele specialiteit, die in de wetten van den afgetreden Minister, welke hy thans geroepen is tot uitvoering te brengen, al bitter weinig goeds heeft kunnen ont dekken. Evenwel, dat is nu eenmaal zoo, en de aangewezen taak van deze Regeering is aanvulling van de leemte, die door de crisis werd veroorzaakt. Herziening van „het personeel” is een arbeid, aan welken zy zich niet kan onttrekken. En dit niet alleen. Tot de plannen van den heer Pierson behoorde ook een her ziening van de gemeentelyke geldmidde len, als voltooiing en bekroning van de flnanciöele hervorming. Een afdoende re geling van de personeele belasting, waar van het gefixeerde 4/5 deel aan de ge meenten wordt uitgekeerd, kan niet tot stand gebracht wordenzonder dat de invloed daarvan zich doet gevoelen op de plaatselyke inkomsten, al ware het alleen vanwege de opcenten; het is dus zeer natuuriyk, dat tegelykertyd op herziening van de gemeentewet wordt aangedrongen. Op welken grondslag het Kabinet zyn kieswet zal opbouwen, weet nog niemand uit het groote publiek, en het vermoeden is niet geheel uitgesloten, dat betaling van eenige belasting, hetzy aan het Ryk, hetzy aan de gemeente, als een der ken merken van maarechappelyken welstand zal worden aangekomen. Wanneer dat zoo is, moet in elk geval de flnanciöele arbéid met den noodigen spoed worden voortgezet, doch ook zonder dat is er alle reden om op voltooiing van die taak den vollen nadruk te leggen. Dat was ook, biykens het verslag, het gevoelen van „sommigen”, die zelfs meen den, dat de Regeering vry moest zyn om het personeel vooraf te herzien of de ge meentewet te wyzigen, indien zy dit voor een deugdelyke regeling van het kiesrecht noodig acht, terwyl herziening van de re geling der gemeenteflnanciön urgent was, vooral met het oog» op den steeds verer gerenden toestand ira Friesland. Die urgentie zal wel door niemand ont kend worden, allerminst door de Regee ring, die door de noodkreten van sommige Friesche gemeentebesturen letterlijk is be stormd. Ondanks den onderstand, aan die gemeenten verstrekt uit ds[Rykskas, een treurig regeermiddel, stelsel dat men zeker niet nog véle jaren be stendigd wil zienzyn er plaatsen waar men 10 tot 14 procent plaatselyke belas ting moet opbrengen, en dan nog niet in staat is in de behoeften te voorzien. Maar ook voor de groote gemeenten wordt de toestand zorgwekkend, als er niet spoedig door wetswijziging verande ring wordt gebracht. Amsterdam, de eerste der zusteren, die in vroeger dagen een zoo belangrijk aandeel nam in de lasten der republiek, uit wier welgevulde beurs de zeven provinciën zoo menigmaal heb ben geput om haar macht te vergroot^n en haar invloed te versterken- Amster dam doet wanhopige pogingen om zich voor ondergang te behoeden, en men ge voelt niet levendig genoeg van welke be teekenis het is voor een land, als de hoofd stad verarmt. Nog tal van andere ge meenten gaan gebukt onder de lasten, welke het Ryk haar by toeneming heeft opgelegd; het opvoeren der belastingen is oorzaak dat ingezetenen, die niet aan een bepaalde plaats zyn gebonden, hun tenten elders opslaan, aan anderen de zorg overlatende om de inkomsten met de uit gaven te doen kloppen. Aan dien onhoudbaren toestand een eind maken, dat is, wat het zwaarst moet we gen. Dat kan geen uitstel lyden. De Regeering, die hierin te kort schiet, laadt op zich een zware verantwoordelykheid. En hoe sterk de aandrang ook zyn moge naar de kiesrechtuitbreiding, het andere mag evenmin uitblyven. De President van de Noord*Amerikaan* ■che Unie, de heer Cleveland, heeft dezer dagen do verklaring afgelegd, dat hy bereid is als bemiddelaar op te treden tusschen China en Japan, als laatstge noemde Mogendheid haar verzoek om bemiddeling voegt by dat van China, dat, zooals men weet, reeds ettelyke pogingen tot interventie in het werk stelde, doch alles te vergeefs. Japan heeft nu nadere ophelderingen van Amerika gevraagdhoe dip bemiddeling op te vatten enz. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft daarop naar Takio een breedvoerig ant woord gezonden. Nu dus Amerika zulke goede diensten wil bewyzen tot beëindiging van den Chineesch-Japanschen oorlogzullen de Europeesche Mogendheden die zaak wel als afgehandeld beschouwen. Het „bemiddelen” zal aan Amerika wel niet lastig vallen, als men weetdat xu «.yuo piaaw w<. umnowi ««m China den tegenstand als ’tware opgeeft. I Justitie benoemd de Ober-landesgerichts- Volgens het eene bericht, zouden de Prftsident Schönstedt. De geruchten om- Japanners Port-Arthur vermeesterd heb- l trent verdere veranderingen in het Minis- terie zyn ongegrond. De nieuwe Ryks-kanselier, Vorst Hohen- lohe, zal, alvorens zyn ambt te aanvaar- ’s avonds te voren zyn gevlucht, de ver- I den, een bezoek afleggen by Vorst Von -j Bismarck, die den laatsten tyd weer suk kelende is aan zyn oude kwaal. Slechts aan de tusschenkomst van'den Groothertog van Baden, Keizer Wilhelms ben; tegenstand was er niet veel. De Chineesche bevelhebber moet met zyn staf en andere voorname officieren reeds ’o avüuuo to vuicu ayu göviuuiii, dü dediging aan de overigen overlatende. Een ander bericht meldt ons, dat de Japanners nog op dertig mylen afstands van Port-Arthur zijn, Hoe het echter ook moge zyn, het is byna uitgemaakt, dat oom, moet het te danken .zyn geweest, T--J- j |n -TT_V__1„U_ Graaf Botho rXmivamoiir hertog stelde daarby vooral in het licht,

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1