THEE. I GoedewaaiBD&ZoDeB, Markt, naast „De Waag”, GOUDA, nemen gelden k deposito: 1 dag opvragens 2 °/0 langer termijn op overeen te komen rorwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; I Woensdag 21 November. N°. 1527. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BRANDSMA, an Koets veld’s MEESTERSTUKKEN. AN N00T1 Is ScööoiihoYen TANDEN: EN BORSTHONIG, sedert 25 jaren jób klimmend succes in gebruik, delete, aangenaamste en klacht- huismiddel by hoest, heeseh- rnlyming, keel* en borstkwalen, oest enz. Door tal van aanbe- i en getuigenissen wordt dit I I '1 Andries Kruijt. I I w BUITENLAND. Overzicht. f BINNENLAND. ten, ld. SCHOONÏÏOVMSCHE COURANT. ld. ld. C. Spelt. J, G. van der Rest O. Speijer. irgeut id antwoord van decontn Aangaan dat TRAOé MARK. AMSTERDAM. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, k fl. 2,—, fl.l,- en 65 Cent te Gouda bij F. H. A. "Wolft; trecht by J. D. den Hartog; rater bij F. Jonker Idenburg; ht by Gebr. v. d. DoolMeerkerk Lek bij W. Donker. de kerk gedragen, waar de doode Vorst eenige dagen op het praalbed heeft gele gen. In tooverachtig schoone pracht is Europa’s vredebewaarder daar voor het volk te zien geweest, zooals hij daar, lag in de rust van den eeuwigen vrede./ Op een katafalk van donkerrood fluweel met goud, onder een prachtigen troon hemel, waarvan zilverbrokaat, met herme lijn omzet, in breede plooien heérhing, stond de kist met den dooden Keizer, tot op de hoogte van de borst bedekt met een (kleed van goud en hermelijn. D.e wanden van de Petrus- en Paulskerk rondom waren fraai versierd met zwart en zilver en ontelbare lichtjes, en om de katafalk wierpen groote veelarmige zilve ren kandelaren hun zacht schijnsel op de schitterende Keizerlijke waardigheidstee- kenen en de vele ridderorden, welke op gouden tafeltjes tentoongesteld lagen, en op het bleeke gelaat van den forschen heerscher, die daar nu stil lag, met op de borst gevouwen handen. De vrede, door den overledene ten allen tijde, zooveel mogelijk gehandhaafd, is nu reeds verbroken door een oproer, dat uit gebroken is onder de studenten van de Polytechnische school, welke weigeren den eed van getrouwheid af te leggen aan den nieuwen Czar. Men kan nu in Duitsrhland haast niet gelooven, dat het uit is met de ministe- riëele wijzigingen, want men raakt zoo langzamerhand gewend aan loszittende Ministers. De Keizer heeft nu de „Umstürz Vorlage" goedgekeurd, geiyk men het wetsontwerp noemt ter beteugeling der woelingen van wat men als de omver- werpings-partijen heeft aangeduid. Binnen kort zal het in den Bondsraad 1q behan deling genomen worden. In de Frnnsclie Kamer is men tegen woordig druk bezig aan het int^rpelleeren. Wat nu het hoofdontwerp der beraad slagingen uitmaakte, was eene interpel latie van den Afgevaardigde Lamendin, die weten wilde, welke maatregelen de Regeering dacht te nemen om het lot van de mijnwerkers te verbeteren, die gedaan hebben gekregen na de werksta kingen, die in 1803 plaats hebben gehad in het nauw van Calais. Namens de Regeering antwoordde de heer Barthen, dat de Regeering over geen enkel wettig middel beschikte, om in deze tusschen beide te komen. Het voorstel van den werkman-Afgevaardigde Basly, strekkende om 200.000 francs onder de bedoelde mijnwerkers uit te deelen, werd ook niet aangenomen. In Brazilië is President Peixoto afgetre den en in zijne plaats gekomen Dr. Pru dente de Moraes. Het is de eerste burger- President, welken de Vereenigde Staten van Brazilië zullen gehad hebben en men verwacht, dat de zaken nu kalmer zullen gaan. De nieuwe President heeft tot het volk een manifest gericht, waarin hjj erkent de moeielijkheid van zijn ambt, doch tevens rekent op steun van het volk. Het bericht der in Klein-Azië door „Bashibozouks” of ongeregelde Turksche troepen tegenover de weerloozo bevolking gepleegde gruwelen wordt helaas! bevestigd. Bij de Britsche Regeering is een schrij ven ontvangen van de „Armenische Vereeni- ging”, waarin gezegd wordt, dat in Klein- Aziö de Bulgaarsche gruwelen eene her haling hebben gevonden. Tusschen de 6 en 10.000 menschen hebben den dood gevonden, aan honderden vrouwen en meisjes is, voor zij den dood ondergingen, geweld aangedaan en niet minder dan 80 dorpen zyn geheel vernield. Ver scheidene personen werden, met petroleum begoten, in en met hunne eigene huizen verbrand. Zelfs van Turksche zijde wordt de juist heid dezer feiten erkend. De Pastory te Mastland, 9e druk. Prtfa f 1,90, geb. f 2,50. Novellen, 3 deelen, 4e druk f 3,75, geb. f 5,25. Fantasie en Waarheid, 2 deelen, 2e druk f 2,50, geb. f 8,50. Ideaal en Werkelijkheid, 2e druk f 1,25, geb. f 1,75. Nalezing vaneen Tachtigjarige, 2e druk f 1,90* geb. f 2,50. De Oadejaars-avond, 6e druk f 1,10, geb. f 1,60. Uitgevers, S. E. van N00TEN Zn. xygbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. iwpoort, tide, rdeloos, rkerk, erkerk a/d IJsel, M. Pannekoek. utrecht, ft g die vereenigmg eene keurige uitvoering. Thans is eene tweede buitengewone by- eenkomst gehouden met genoodigden, die ook gerust goed geslaagd mag heeten. De keus der stukken voor dezen avond was uitstekend. Achtereenvolgens werden opgevoerd: 1. Hardhoorig; ,2. Het Testa ment van de Weduwe Poot en 3. Vier om één. Alle drie stukjes werden door het publiek luide toegejuicht. Een woord van dank komt de dames toe voor don aangenamen avond, dien zij ons hebben bezorgd. In het bijzonder zij dank ge bracht aan de wakkere presidente, me juffrouw G. E. H. Brinkman, die de ver gadering met eenige hartelyke woorden opende en sloot, en aan den heer Eiler, die de repetities leidt en de dames met zijn voorlichting bestaat. Wy willen hopen, dat „het Madeliefje” op den inge slagen weg moge voortgaan, opdat wy het genoegen mogen hebben de dames nog menigmaal voor ons te zien optreden. §Nieuwpoort, 19 Nov. Onder de veie ongelukken, door den storm verleden week allerwege veroorzaakt, hebben we van hier ook nog een ernstig ongeval mede te deelen, gelukkig met betrekkelijk gunstigen afloop. Een oude man, zekere B. v. E., was ’s nachts ongeveer twee uur opgestaan, om, in verband met den hevigen wind, naar zyne roeiboot te gaan zien en tevens van de gelegenheid gebruik te maken om eenig hout te sprokkelen, toen hy werd getroffen door een dikken tak, die van een der 'aan den Langerakschen weg staande boomen afwoei. Met een gebro ken arm en been alsmede eene bloedende wonde aan het hoofd, werd de ongelukkige opgenomen en huiswaarts gebracht, al waar hem terstond heelkundige hulp werd verleend. Zijn toestand is op dit oogen- blik redelijk wel. ‘‘Oadewater, 16 Nov. Heden morgen werd door burgemeester en wethouders aanbesteed: het maken van een berg plaats, benevens het graven van een regenput, met bijlevering van de noodige materialen, by de onderwijzerawoning der o. 1. school. Ingeschreven door G. v. d. Poll, metselaar, voor f345; H. Berk hof, timmerman, f 339,80 en P. W. Har denbol, metselaar, f 337,50, allen te Oudewater. Aan den minsten inschrijver gegund. Oudewater, 16 Nov. De loting om de 4. en 5. premie ad. f 60 en f 40, voor den grootsten aan voer van kaas alhier op de markt, gedurende het tijdvak van 27 April tot en met 19 October van dit jaar, had hedenmorgen om 10 uur ten raadhuize plaats. De eerste premie viel ten deel aan de firma E. C. Langerak, de tweede aan D. H. Hogervorst en H. Treels, beiden te Oudewater. Papekop, 16 Nov. Onze veldwachter, Jan Smit heeft zyn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd wegens zijne be noeming tot portier van de machinale garenspinnery te Gouda, met 1 Jan. a. s. ’Polsbroek, 20 Nov. De bejaarde vrouw van E. S. alhier zou gisteravond haar wasch binnenhalen, toen ze, door de duisternis en de mist misleid, in het water raakte. Op haar hulpgeroep kwamen gelukkig een drietal opgeschoten knapen opdagen, die, blij, dat ze nu eens mochten toonen ook nog tot iets beters in staat te zyn dan tot het uitvoeren van kattekwaad, het bevende vrouwtje behouden op vasten grondslag brachten. Het laatste spoor van mond- en klauwzeer in deze gemeente is verdwenen alle palen zijn opgeruimd en waarschijn lijk omdat ze niet in de termen vallen van te worden ingedeeld onder de aange name herinneringen, van welke men noode kan scheiden en die men daarom mot zorg bewaart, zullen ze de stof opleveren tot een buitengewone houtverkooping op Vrijdag 30 dezer. ’Stolwijk, 19 Nov. Verleden week Woensdag had in het café „Stoppelenburg” de algemeene verga lering plaats der ijsclub „Stolwijk.” Aan de beurt van aftreding waren de vier bestuursleden: C. Stoppe lenburg Pz., W. C. Dekker, D. Anker en Joh. Kramer. Eerstgenoemde, die sedert 15 jaren voorzitter der vereeniging was geweest en gedurende al dien tyd zijne beste krachten daaraan gewijd had wenschte, als gevolg van zijn hoogen leef tijd, niet meer in aanmerking te komende heer Dekker bedankte om gezondheids redenen. In de plaats dier beide heeren werden gekozen de heeren A. Scheer Johz. en C. v. Meijeren, terwy’l de heeren Anker en Kramer, die herkiesbaar waren, met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. Op onze derde najaars beestenmarkt was de aan voer van vee zeer gering. Het beestje no. 100, dat de vorige maal ont brak, was nu present en, om niet alleen aan de lyn te staan, had het nog enkele makkers meegebracht. Bij zoo weinig koopwaar was de handel natuurlijk van weinig of geen beteekenis. Door het bestuur van den polder op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretarispenningmeester van dien pol der. Zaterdag j.l. werd de heer T. J. Kroon met bijna algemeene stemmen tot zijn opvolger benoemd. Het spreekwoord „Boer, pas op je ganzen!” moet voor deze gemeente eene kleine wijziging ondergaan; het moet nl. worden: Bpas op je eenden”. Immera G. de Jong Czn. J. VAN DER STEEGT. Wed. Knoehs. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrech^. G. van Eindhoven. F” In het bijzonder wordt de aandacht istigd op SOUCHON THEE, f 1,80 5 ons. tot afschaffing van sobeepvaartroohten aan oude idnizen op hot Zoderikkanaal te Vianen, Aan den Arkelsohen Dam en te Gorinchem, met 51 tegen 7 stemmen. Vrijdag begin der algemeene beraadslagin gen over de Indische Begrooting. De heer Bool opperde bezwaren tegen de finanoieele politiek en zag met leedwezen dat de Min van Koloniën niet geneigd ia, de financieele scheiding ter hand te nemen. Do heer Farnoombo Sanders zou geen opmerkingen maken over het Lombok-beleid, inaar keurde toïh sterk af hetpopentaaar worden van de instructie van den legercommandant. Voorts drong hjj aan op wetteljjke regeling van het mynwezen en van het beheer der weduwen- en weezenfondsen. De heer Van Vljjmen keurde af’ dat versterking van middelen wordt gezocht in verhooging van landrente en wyziging van het uitvoerrecht; spr. wenscht bezuiniging vooral door verminde ring van de salarissen en pensioenen der hoogste ambtenaren. De heer Van Gennep betreurt dat de Min. de ontwerpen van zijn voorganger betreffende decentralisatie en comptabiliteit niet heeft overgonotnen, en betoogt dat Indiö voor buitengewone werken laenen moet. De heer Donner sprak een woord van erkenning tot den Min voor bot door hem ingenomen standpunt tegenover de christelijke zending. De heer zE Mackay kon zich zeer goed ver- eonigen mot de voorzichtige politiek dos Ministers en bestreed den drang naar invoering van gewestelyke en plaatseipke radsn en naar leeningen voor buitengewone werken. De heer P|jnaeker Hordyk was teleurgesteld door het uitblyven van een bevredigend antwoord op de vraag betreffende de quaosties van decentralisatie en vau den Raad van Indië. Aangaande de Lmnbok-expeditie is hjj van oordeel, dat zij is ondernomen zonder voldoende kennis van land en volk, van de sterkte dos vijands, van de gezindheid dergenen, die onze hulp inriepen. De heer Cremer is voor verhooging van eenige invoerrechten op Sumatra's Westkust, die gemak- kelijk door Europeanen en Chineezen gedragen kunnen worden, en gaf eenige wenken omtrent de politieke aanrakingen met de vroegere Voraten. Aan de universiteit te Am sterdam is bevorderd tot .doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over Aetio- logie en Pathogenese van den zoog, rheumatismus gonorrhoicus, de heer A. N. Van Praag, arts, geboren te Gouda. De te Utrecht tot arts bevor derde cand. arts G. J. Blonk is bestemd voor officier van gezondheid by het O. I. leger. Ds. P. S. Meerburg te Capelle a/d IJsel is beroepen te Woubrugge. Ds. M. Van Kleeff te Leiden- heeft bedankt voor het beroep by de Scheurk.' Mosterdzaadje f 0,85 Paarlen uit Gods Woord - 0,80 van Verhoeff en Gerdes, met premleboek 1,— Waarheidsvriend met boek en kaart van Nederland - 0,90 a’s Hum. Scheurk. met prijzen f 0,60 en 0,80 ter’s Hum. Scheurk. met prijzen 0,30 ibs’ id. id. id. 0,80 e-, Dordtsche- en Enkhuizer KKEN. irendorFs Geïll. Famille-Kalender ene. jrstrekken gelden op Effecten voor: •agen onder f 1000,- 4 'sjaara; ■agen daarboven tot den prolongatie1 >ers, volgens Arasterd^msche beura- jorwaarden sten zich methetkoopen en verkoopen m Effecten, tegen een provisie van: •/o voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook >or loten;) rerlangd worden orders in de meeste ndsen verantwoord tot den eeretvolgen- m middenkoers der Amaterdamsche jurs; selen Coupons in boven de Amster- imsche beursnoteering, zonder' here- suing van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op invrage gratis verkrygbaar. Ut voor Schoonhoven de HeOr A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. itacit Bé neeml olöen a fleposito: oor één jaar vast op 8 pCt. zes maanden 2j veertien dagen opvragens „2 drie 1 ►opt en verkoopt effecten en Coupons, casseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: m 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. Evang. Luth. Gein, te Groningen. Gouda, 16 Nov. Gisteren-avond is op den Turfsingel een heer mishandeld. De politie heeft tegen de onverlaten proces verbaal opgemaakt. Gisteren avond ten ongeveer 8 uur is in den Moordrechtóchen Tiendeweg door een landluoper een ham ontvreemd, ten nadeele van den landbouwer M. De dader is aangehouden en de ontvreemde ham is door de politie uit een sloot opgevischt. ’Aruelde, 17 Nov. Op de heden alhier gehouden publieke verkooping van op gaande boomen werd besteed voor wilgen f6 a f 14, populieren f2,50 f 12,50 en noteboomen f5 a 10 per stuk, boven 10 ®/0 onkosten. ’Arkel, 19 Nov. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is door den ge meenteraad benoemd de heer J. G. Van Wijk te Beusichem. Met den benoemde stond op de voordracht de heer C. Van Aken te Apeldoorn. By den heer D. Kara zyn twee koeien, die hy onlangs te Gorinchem heeft gekocht, door tongblaar aangetast. ‘Benschop, 20 Nov. De vacature van onder wijzeres aan school no. 2 alhier, ontstaan door het vertrek van mej. A. Weertman naar Zweeloo, zal voorloopig niet vervuld worden. Het onderwijs in de nuttige (hand werken aan genoemde school is tot wederopzeggings toe opgedragen aan mej. N. Van der Laan alhier. *Berg-AmbAcht, 17 Nov. Gisteren zyn de laatste mond- en klauwzeerborden weggehaald. De gemeente is nu geiieel onbesmet. De borden zyn alle op den zolder van £et spuithuis opgeborgen. Gieseu-Nieuwkerk, 17 Nov. Slechts 3 leerlingen maken van het herhalings- ohderwys gebruik. Giesen-Oudekcrk, 17 Nov. Als predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. Van Hey ningen, predikant by diezelfde gemeente te Huizen (N. H.) ‘Haastrecht, 19 Nov. Eene koe van den landbouwer N. Van Vliet is aan de* gevolgen van mond- en klauwzeergestorvedi' Vrydag-middag had alhier de aan besteding plaats van het maken van twee stoomketels in de watermachine van het waterschap „Den Hoogen Boe zem”. 16 biljetten werden ingeleverd; de hoogste inschrijver was f10700 en de laagste f5800. Het is nog niet bekend aan wien het werk gegund is. ‘Langerak, 20 Nov. Tot notabel der Ned. Herv. Gem. is herkozen de heer W. Goedhart Dz. engekozen de heer Jan Hakemulder. 11VU uoouuul Tau puiuoi Llnaeboton, 15 Nor. Bij de Donderdag „stolwijk” is aan den heer J. 0. Kroon gehouden verkiezing voor een notabel by de Ned. Herv. Gemeente alhier is de heer D. Op ’t Landt herkozen met 13 stemmen een briefje was blanco. gNieuw-Lekkerland, 17 Nov. Ruim een jaar geleden werd te Kinderdijk opgericht een reciteer gezelschap, enkel bestaande uit dames, „het Madeliefje” genaamd. Nog dienzelfden winter gaf Japan maakt nog altijd niet veel haast met het aanvaarden van Amerika’s be middeling in den oorlog met China. Maandag jl. is in den Japanschen Minister raad geraadpleegd over het aan de Ver eenigde Staten te zenden antwoord. Deze langzaamheid is wel te begrijpen. Treedt Japan in onderhandel!.ng, dan moet hot in de eene hand Mukden houden en in de anderp Port-Arthur. Wat Mukden tetreft, aan Veldmaar- schalk-Yamajata is dit bast toevertrouwd. Hy rukte in de laatste* dagen met groote snelheid voort en seinde naar Hiroshima, dat hy spoedig te Mukden hoopte te zijn. Ernstige tegenstand was niet meer te vreezen. Hy had zijn leger in tweeën gesplitst, waarvan het hoofdkorps den marsch naar Mukden voortzette en het andere deel zich bezig hield met het zoeken naar eene Chineesche leger- afdeeling van 20.000 man, die zich onder Generaal Ma in een paar zijdalen zou ophouden. Alle vroegere berichten om trent verovering van Port-Arthur door de Japanners, zyn gebleken onwaar te zijn. Neen, het bemachtigen van Port-Arthur valt niet mede. Meende men eerst, dat de Chineezen vergeten zouden het aan de landzijde te versterken, nu is het tegendeel gebleken: de aangebrachte ver sterkingen zyn bewapend met 100 kanon nen. Als de bezetting dus naar alle waarschijnlijkheid eenigen tegenstand biedt, zal het eene bestorming worden van belang. De buitenlandsche gezanten te Peking, tot nu toe telkens slechts door den Keizer met weerzin, een voor een, en in een der b(jvertrekken van het paleis ontvangen, zyn dezer dagen voor het eerst door den jongen Keizer gezamenlijk, .jn de groote audiëntiezaal, en wel uiterst minzaam, ontvangen. Ónder de bevolking heeft dit grooten indruk gemaakt, waarschijnlijk omdat men wel beseft, dat dit niet zoo 1 gedaan zou worden, wanneer men de Mogendheden niet dringend noodig had. Een aangename indruk maakt een dag order, door den Japanschen Minister va# Oorlog uitgevaardigd en waarvan aan ieder officier niet alleen, maar ook aan alle „minderen” een gedrukt exemplaar is ter hand gesteld. Daarin wordt den manschappen herinnerd, dat Japan toege treden is tot de Roode-Kruis conventie en dientengevolge eene menschllevende be handeling van gewonde en kranke vijanden plicht is. „Ook de burger bevolking” dus luidt de dagorder verder „moet zoo behandeld worden, als verkeerdet gij met Jiwe broeders.” Dit alles is de wil des nieizers. Wie derhalve Keizer en vader )and trouw dienen wil en aan de wereld toonen, welke hoogte van beschaving wij hebben bereikt, die vergete nooit de be teekenis van het Roode Kruis en de heilige verplichtingen, welke het oplegt.” Japan’s oorlogskosten door China te vergoeden natuurlijk - moeten-* nu reeds 30 mlllioen pond sterling of 360millioen Nederiandsch bedragen. Een week geleden was St. Petersburg (Rusland) in diepen rouw gedompeld, toen het stoffelijk overschot van den „Keizer aller Russen”, naar de Peter en Pauluskerk werd overgebracht. Alles werkte mede; om het geheel een somber aanzien te geven. Een grauwe mist boven de modderige straten en dof flikkerden de lantaarn vlammen door het krip, dat ze omfloerste. De huizen, vele met fraaie rouwversieringen, waren van boven tot beneden gesloten. Van huis tot huis waren koorden ge spannen, waar over heen zwarte vlaggen hingen, met witte Keizerlijke adelaars erop. Onder de rouwversieringen trok vooral de aandacht een groote poort by het standbeeld van Peter den Groote, met zeer fraaie, zwarte draperieën. Tienduizenden nieuwsgierigen waren van ’s morgens af al op de boen. Om 11 uur begonnen de klokken te luiden en donderden kanonschoten. De lijkkist, met hermelijn overdekt, werd toen onder treur muziek, op den geel z(jden, met goud ver- sierden wagen geplaatst en de stoet zette zich in beweging. Vooraan gingen mili tairen en daarop volgden eindelooze reek sen deputation, beambten, ambtenaren enz. Het lievelings paard van den Czar werd geleid voor de hofbeambten uit, die de teekenen der Keizerlijke waardigheid en de ridderorden van den doode droegen. Daarna kwamen de geestelijken van St Petersburg, allen met waskaarsen in de hand, ’s Keizers biechtvader voorop. Nu volgde de lijkwagen, omgeven door generaals, adjudanten en pages. Daar achter liep Kteizer Nicolaas, met den Prins van Wales naast en zijn militair gevolg achter zich. Daarna kwamen de Koning van Griekenland, al de Groot vorsten en de overige vorstelijke deel nemers aan den stoet. Achter dezen reed de rouwkoets met de Keizerin-Weduwe en de bruid van den Czar, welke koets, evenals de lijkwagen, bespannen was met acht zwarte paarden. Daarna volgden de andere rouwkoetsen met de Prinses van Wales, de Koningin van Griekenland, de Hertogin van Coburg en de Grootvorstinnen. Toen de lijkwagen voor de Kathedraal was aangekomen, werd de kist door den Czar en de Grootvorsten er afgetild en In by de landbouwers Z. en K. in Bovenkerk - alhier heeft men in den nacht van Zater- j dag op Zondag respectievelijk drie en zes van die kwakers gestolen. Ais straks de wateren met eene ijsvloer bedekt zyn, zal i men dubbel op zyne hoede dienen te wezen. De duisternis heeft gisteren avond by'na het leven gekost aan den arbeider P. B. Van eene brug afloopende, kwam hij in eene vry diepen sloot terecht. Met groote moeite werd hy uit zyne weinig benydenswaardige positie gered en meer dood dan levend kwam hy by de zijnen terug. Vianen, 17 Nov. Heden is op plechtige wyze het nieuwe kantongerechtsgebouw in gebruik genomen. By deze gelegenheid werd aan den gepensionneerden brigadier- titulair Blom als een aandenken bij zyne aftreding een prachtige armstoel en een hanglamp, namens leden en oud-leden der balie, aangeboden. Waddlngsveen, 19 Nov. Tot bestuurs leden der ijsclub „Waddingsveen” zyn in de plaats van de heeren C. Jongenburger, P. v. d. Zwaard en G. Vis, gekozen de heeren G. v. Dort Kroon, R. U. Jongen burger en H. Paling. De club bestaat uit 59 leden. Werkendam, 17 Nov. Gisteren deed onze nieuwe burgemeester, de heer J. Verhagen, zijne intrede in de gemeente. Uit de burgerij vormde zich eene feest commissie, die met eene eerewacht, be staande uit 25 ruiters, den nieuwen burgemeester tot de Hoef tegemoet ging. In eene daartoe belegde raadsvergadering werd daarna de nieuwe titularis door den oudsten wethouder, den heer J. A. Van Tienhoven, op plechtige wijze geïnstalleerd. Gemengd Nieuws. Te Gouda is een geval van cholera geconstateerd. Te Haarlem hebben zich twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan, en wel bij eene 50 jarige dienstbode en by een 61-jarigen kleêrmaker en aanspreker. De vrouw van A. K. te Berg- Ambacht heeft haar been danig bezeerd, doordat zy, in den avond, aangereden werd door eene hondenkar. Zaterdagnacht ontstond er brand in een wagenkeet van den land bouwer J. Vrijland in den Westdjjk te IJselmonde. Het gebouw brandde af zonder dat het vuur zich mededeelde aan de nabijgelegen woning. Dit is daar nu reeds de vierde brand in den tijd van 14 dagen. Dezer dagen is te Kamerik een bejaard landbouwer overleden aan bloedvergiftiging. De man had aan ééne hand een wonde gekregen en gebruikte nu zoogenaamden hulsbalsem, echter niet door zijn geneesheer of apotheker bereid, mrnr van een rond ventend koopman langs de huizen gekocht. Het gevolg was, dat hij weldra stierf. In den morgen van den 14. dezer ontdekte men op 10 ver schillende boerderijen te Raamsdonk, dat er iemand in den paardenstal geweest was en de paarden van hun staarten be- •roofd had. Door de ijverige bemoeiingen van ryks- en gemeente politie is het ge lukt den dader te vinden in den knecht van den landbouwer J. Verschuren. Nadat het paardenhaar uit zyne kist te voorschijn was gehaald, heeft hy volledig bekend. De purperkoet (Porphyrio smaragnotus), welke onlangs te Kuinre werd geschoten, is thans door den eige naar te Montfoort afgestaan aan „Natura Artis Magistra” te Amsterdam. In het museum te Leiden is ook een exemplaar van dezelfde vogelsoort, hetwelk onder Amstelveen is geschoten. Zaterdag j.l. had een ern stige daad van insubordinatie plaats in de kazerne van het algemeen depót van dis cipline te Vlissingen. De sergeant Van den Boogaard, die als sergeant van de week op de kamers surveilleerde, werd op het onverwachts van achteren besprongen door den soldaat 2de klasse Van R., die hem met een stuk ijzer een slag op het hoofd toebracht, waardoor een sterk bloedende wond ontstond. De sergeant, die eeri'l oogenblik zyn bewustzijn verloor, deed later den man arresteeren. Hij zelf werd ter verbinding in het militaire hospitaal opgenomen. De metselaar S. v. d. O. Cz. te Berg-Ambacht viel Vrijdag van eene lange ladder, doordat deze brak. Hij had juist een gevulden emmer in de hand, toen hy viel, en bezeerde zich deerlijk, zoo lat hy nu kreupel loopt. Ruim een jaar geleden werd ten nadeele van de weduwe Haantjes in haar koffie huis aan de Leuvehaven te Rotterdam een trommel ontvreemd, inbonden de eene belangrijke waarde aan gouden en zilveren voorwerpen, een spaarbankboekje enz. Verdacht dien diefstal te hebben gepleegd, werd toen door de politie aan gehouden de dienstbode der weduwe, zekere D. Van Kessel, uit Qiesendam, die echter bjj ge brek aan bewjja op vrjje voeten moest wordan gelaten. Een half jaar daarna werd toevalli gerwijs de trommel met inhoud onder den vloer in het café teruggevonden, doch een portemon- naie met geld bleef ontbreken. Thans is naar aanleiding van een te Amsterdam gepleegd mis drijf genoemde dienstbode daar ter plaatse op nieuw aangehouden en heeft zg mi ook bekend, wel degeljjk de schuldige van den diefstal ten nadeele der weduwe Haantjes te zyn. Zjj be vindt zich op het oogenblik in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Waarheen zjj uit Amsterdam werd overgebraoht STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag zijn eenige wetsvoorstellen van gc- ringen omvang behandeld. Aanleiding tot eenigs- zins belangrjjk debat gaf een suppletoirs be- groutingspost voor kosten van voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van het nieuwe post- en telegraafkantoor te Amsterdam De heer Herritsen verlangde dat in de bestekken zou worden opgenomen een bepaling betreffende loon en arbeidsduur overeenkomstig de te Am sterdam bestaande regeling; de heeren Kerdyk en Heldt sloten zich daarbg aan. De heeren Kerdgk en Rutgers drukten twgfel uit of het wel raadzaam zou wezen op het terrein achter het Paleis te bouwen, daar spoedig de ruimte voor den dienst te beperkt zou blijken. De Minister van Waterstaat achtte het niet ge- wenscht, incidenteel een beslissing omtrent be paling van loon en arbeidsduur te nemen; by de behandeling der Staatsbcgrooting zou de gelegenheid zioh aanbieden om dit vraagstuk te bespreken. De heer Gerritsen stelde nu een motie voor, de wenschelijlheid uitdrukkende bij de uitvoering van Ryksw.rken iu gemeenten waar het gebruikelyk is byzondere bepalingen omtrent loon en arbeidsduur iu bestekken op te nomen, mot dat gebruik rekening te houden. Besloten werd, die motie bij de waterstaats- begrooting te behandelende Minister verklaarde, dat het nieuwe gebouw niet vóór Kerstmis zal worden aanbesteed. Ook verzekerde de Min., dat op het beschikbaar terrein een zeer voldoend post- en telegraafkantoor is te vestigen; po gingen, om het Gedempte Damrak te krijgen, waren afgestuit op de weigering van het ge meentebestuur. Het wetsontwerp werd aange nomen. De onteigeuiugswet voor de haven met zwani- plaats te 's-Qravenhage werd, na discussie, aan genomen met 46 tegen 22 stemmen; het ontwerp

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1