TBEE. f. Goederagöfl Zonen, Markt, naast „De Waag”, N°. 1529. Woensdag 28 November. 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht E. BRANDSMA, ering en Lijfrente, Van Koetsveld’s MEESTERSTUKKEN. SALMIAKPASTILLES Aan oude en jonge mannen wordt de tooeven venchcnen bekroond» nieuwe boek uitgave aanbevolen van den Med.-Raad Dr. Müller over Andries Kruijt. TANDARTSEN Wf.J.enLiOllBlitZ, Tandarts LÏON BLITZ GOUD A, nemen gelden h deposito: net 1 dag opvragens 2 >ij langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen ENGELCKE &C0., BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. OaderdOM. dat van te verstaan er 5 ons. SCHOONHOVEMSCHE GOURAIfT. 30 30 10 20 40 80 45 50 55 60 65 ‘70 be- fan DO.— IJden W Een algemeen als goed erkend middel by HOEST en VERKOUDHEID zjjn de oplossende en verzachtende van KRAEPELIEN HOUW, Apothekers te Zeist. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tleschjes A 20 Cent. Te Schoonhoven bij den Heer H. T. VAN DEN BRAAKApotheker. j(<nuw- oh t Inlichting»: Ns ontranR door het bijwonen in ambtsgewaad, jring voor het loofde do Min. G. de Jong Czn. J. VAN DER STEEGT. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. ■Nf* In het bijzonder wordt de aandacht evestigd op SOUCHON THEE, i f 1,30 ie Kerkwjjk nog ibrengat lat men TRADE HARK. AMSTERDAM. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien met inlichtingen voor radicale genciing. Na ontvangst van 00 cent in postzegel» toezending onder couvert. Eduard Bendt, Brsunschwslg. Wieuwpoort, meide, Woordeloos, (eerkerk, huterkerk aid IJsel, M. Pannekoek. {aastrecht, rianen, ui vciz,ogviuc poKjea, vuutzitjn an bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, erkrygbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. C. Spelt. J. G. van der Rest C. Speijer. Voor het eerst hebben nu bij de verkiezin gen voor het Parlement in de Australische Kolonie NieuwZeeland de vrouwen, die daar nu laatstelijk ook wéér het recht van pleiten voor de balie hebben verkregen, daaraan deelgenomen. En trouw zijn ze opgekomen, want nevens 124 439 manne lijke stemmen, werden 90.290 vrouwelijke uitgebracht. Het nieuwe Parlement stelde een regie- Nieuwendyk 241 eerste huls v/d Dam, AMSTERDAM. eiken Dinsdag van 11 tot 2 uur te msulteeren in het HEEREN-LOGEMENT Schoonhoven. Verder Maandags, Woensdags en Vr|* MP, van 10-3 uur, Markt 1Ö4, Gouda. 6 65 7 24 7 W 10 10 72 13 03 Dadelijk luunie JorJUkwh» llflrtitU roer f 100 gwtorf kapitaal. voor mannen. vonr vrouw. 6 83 7 54 8 39 57 ’Polsbroek, 27 Nov. Een 4jarig kind in deze gemeente is door griep (croup) aangetast en na een kort lijden bezweken. De veehouder L. alhier reed j l. Zon dag naar Schoonhoven, toen zijn paard in die stad by het omrijden van een hoek struikelde en viel, waardoor het oosthout van den tentwagen afknapte en tevens de beide boomen van het rijtuig braken. Doordien het paard zich rustig hield, liep het ongeval voor de in het rijtuig zittende personen gelukkig af. Met een rijtuig van den stalhouder Den H. werd later de terugreis ondernomen. Slikkerveer, 26 Nov, Zaterdag is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kujjl alhier te water gelaten het ijzeren Rijnschip „Heinrich Sophie”, groot 510 last, gebouwd voor den heer Heinrich Bungert te Duisburg, en is de kiel gelegd van de stalen goederenschroef stoomboot „William Egan Go. No 9”, groot 275 last, van de Rheinische Trans port Gezellschaft William Egan Co. te Frankfurt a/Main. Machine en ketels worden vervaardigd door den heer B.Wilton te Rotterdam, ‘Stolwijk, 26 Nov. Door het college van kerkvoogden en notabelen zyn tot kerkvoogden alhier benoemd de heeren G. Van Bemmel en T. Dekker. Beiden hebben de benoeming aangenomen. ‘Wlllige-Langerak, 26 Nov. Het teen- gewas heeft alhier by de verpachting over ’t algemeen minder opgebracht dan andere jaren, dewijl het niet zoo goed is. De pryzen per vim varieeren van f30 tot f50. Thans is het mond- en klauwzeer onder het rundvee in deze gemeente ge weken. Heden werd het laatste bordje, dat op die ziekte nog wees, bij den land bouwer A. Verhoef, weggenomen, zoodat de handel voor deze gemeente nu weer geheel vry is. verstrekken gelden op Effecten voor: •edragen onder f 1000,- H°/o 'sjaarg; tedragen daarboven tot den prolongatis- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden »elasten zich met het koopen en verkoopeh van Effecten, tegen een provisie van:, 78 9ln voor fondsen boven de 80 716 n onder 30 °/0 (ook voor loten;) lesverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord töt den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; visselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bero- kening van provisie; telasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Igent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Hoogstraat 202, BOTTERDAM. 3EDDEN-, MATRASSEN en Dekens-Magazijn. RUT Handel In HOOTEN rn IJZEREN ■EUEKAXTEX, WIEGEN enz. Gemengd Nieuws. Te Koudekerk a/d Ryn deed zich een nieuw geval van cholera asiatica voor bij een knaapje van 14 jaar, terwjjl zich aldaar thans weer een nieuw geval van Aziatische cholera heeft voorgedaan bij een meisje van3}jaar,datop het uiterste ligt. Een droevig feit viel dezer dagen voor aan de kostschool van den heer Treffers te Oosterhout. Het 15 jarig zoontje van den heer R. te Zaandijk was daar sedert 1 September als kostleerling thuis. Donderdag werd hij uit het school lokaal verwijderd naar de gang. Eenigen tyd later kwam een der leerlingen in het lokaal, zeggende: „Mijnheer, u mag wol eens naar Willem R. gaan zien, hij doet zóó raar”. En toen bleek, dat de knaap zich door verworging van het leven had beroofd. Omtrent de aanleiding tot deze wanhopige daad is nog niets bekend. Vrijdag is bij den land- bouwer W. te Vreeswijk een daggelder uit de hooiberg gevallen en heeft zich zoodanig bezeerd, dat hij den volgenden ihorgen aan de gevolgen is overleden. Zondag avond te ruim zeven uur geraakte te Leerdam de dienstbode A. Boet bij het scheppen van water in de Linge; zij werd levenloos opgedregd. Zaterdag-oohtend omstreeks elf uur had er aan het goederenstation van de Staats spoor te Leiden eene ontploffing plaats, welke ernstige gevolgen na rich had kunnen sleepen. Eenige werklieden, bezig zjjnde petroleumvaten te lossen, lieten deze onbeheerd liggen, met het gevolg dat een der vaten aan het rollen ging, waardoor het in aanraking kwam mot een vuur pot waarop men teer kookte om daarmede de vaten te merken. Djor die aanraking vatte het vat vlam en sloeg met een geweldigen knal uiteen. De vlammende olie deelde zich spoedig aan een 20-tal andere vaten mede, welke even eens uit elkander spatten, een zelfs zoodanig, dat het een eind de luobt werd ingesliogerd. Daar men dezen brand toch niet kon meester worden, rolde men, om verdere schade te voor komen, de brandende vaten te water, waardoor dan ook de brand gebluscht werd. Gelukkig kwamen J»jj dit ongeval geen persoonlijke on- gerallw voor, Ongeveer 20 »at“n zjjn verbrand. daarvoor dan ook op zich nam, de nacht wake bij het vee en vreemde kapers uit de wei te houden. ‘Borg-Ambacht, 27 Nov. Door den vee houder S. E. is aan G. v. W., koopman alhier, een varken verkocht voor f 27. Na geslacht te zyn bleek dit varken schoon te wegen 200 halve KG.zoodat dit den kooper op slechts 13} ct. per kilo komt. ‘Berkenwoude, 22 Nov. Een hoogst aangename nutsavond werd ons heden geschonken door den heer H. A. Westbroek, hoofd der school in ’t Beiersche. Op meesterlijke wijze droeg hy als lezing voor: „Eene vryage van een Groninger kof kapitein”, door Werumeus Buning. Hoewel het donkere maan was, was de opkomst der leden best, en allen keerden hoogst vergenoegd huiswaarts, zeer tevre den over de lezing, zoowel als over de bydragen van den spreker. Krimpen a/d IJsel, 26 Nov. Van de werf „Nijverheid” van de heeren C. Van der Giesen Zonen alhier werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het van staal en ijzer vervaardigde Rijnschip „Der fröhlige Franz”, groot c. a. 700 last, ge bouwd voor rekening van de heeren B Prestel en Co. te Rotterdam, en werd op diezelfde werf de kiel gelegd voor een dergelijk schip, groot c.a. 635 last, te bouwen voor rekening «an den heer J. Van Steen te RotterdSsh*^*- Zaterdag werd aan de wèrf van den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnschip, groot pl. m. 450 last, voor rekening van den heer H. Hermann te Neckar Gerach. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 24 Nov. Voor de zesde maal gaf de zangvereeniging „Harmonie” op den 21. November, eene openbare uitvoering. De school op het dorp, waar de uitvoering gegeven werd, was, de donkere maan in aanmerking ge nomen, vrijwel bezet. Dat het publiek voldaan was, bleek toen de heer G. v. R. na het laatste nommer de zangvereeniging gelukwenschte met de keurige voordracht der stukken en haar namens allen dank zegde voor den genotvollen avond, terwijl hij hoopte dat „Harmonie” nog vele malen mocht optreden. In de pauze werden nog voordrachten gedaan door den heer G. v. R. en mej H. van Capelle a/d IJsel, welke voordrachten zeer in den smaak vielen van het publiek. ‘Noordeloos, 26 Nov. De heer T. P. Kley n alhier, onlangs voor het onderwijzers examen geslaagd, is thans benoemd als zoo danig aan de Chr. school te Schoonrewoerd. “Oudewatcr, 23 Nov. Gisteren-avond had in het Hötel „Doelen” alhier, onder voorzitterschap van den heer J. K ie wit de Jonge, de eerste vergadering van de afdeeling „Oudewater” van ’t Nut van ’t Algemeen in dit seizoen plaats. Na een inleidend woord van den voorzitter trad als spreker op de heer J. Kutsch Lojenga van Enkhuizen. De geachte spreker had tot onderwerp zijner schoone rede gekozen Vondel’s welbekende woorden: „De wereld is een schouwtooneel, Elk speelt zijn rol en krygt zijn deel!” Na de pauze wer den door hem nog eenige ernstige en luimige voordrachten ten beste gegeven. Een en ander verschafte aan het opge komen publiek een zeer afmgenamen avond. Ten verzoeke van den heer G. Burger te Roermond had heden morgen, ten over staan van Notaris W. Kruiswijk, in ’t koffiehuis „de Roos” alhier de verkooping plaats van een woonhuis met pakhuis, staande aan den IJsel alhier, te zamen groot 78 Aren. Hoogst in bod gebracht door J. C Verheul alhier op f 1550bij afslag niet afgemynd, werd de hoogste bieder alzoo kooper voor die som, behalve de onkosten. Peursuni, 23 Nov. Heden overleed zacht en kalm, te Giesen Nieuwkerk, de heer J. D. Van Slype, oud burgemeester dezer ge meente, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Eene smartelijke en ongeneesljjke ziekte sloopte sedert geruimen tyd zijne krachten en deed hem dezen ochtend zijn gezin en de gemeente ontvallen. Algemeen is de deelneming, want de overledene was hier overal zeer geacht en bemind; vyan- den, mocht hij die gehad hebben, zullen al zeer weinig in getal geweest zyn. Zeldzame talenten en groote gaven van verstand en hart waren zyn deel. De be langen, hem toevertrouwd, behartigde hij met onverzwakten lust en onvermoeiden ijver. Voor rijk en arm, hoog en laag, was hij even minzaam, toegankelijk en bereid tot helpen, al was het soms met opoffering van zijn nachtrust. Aan voor- beeldeloozen yver paarde hy een bewon- derenswaardige administratieve kennis, die hem de vraagbaak deden zyn van elk die zich in moeieiijk heden' bevond. Veel en velerlei waren zyne werkzaam heden. Begonnen als burgemeester van 7 gemeenten, die later 5 werden, werd hij daarbij voorzitter van 2 polders, penning meester of secretaris van andere polders in zijne gemeenten, brievengaarder, rent meester van twee heeren, agent van 3 brandwaarborg maatschappijen, enz. Vele van die betrekkingen had hij in de laatste jaren neergelegd zijne zonen waren burge meesters van 4 van de 5 gemeenten ge worden, hij was alleen burgemeester en secretaris van Giesen-Nieuwkerk gebleven. Toen hy voor twee jaar zijn veertigjarig burgemeesterschap herdacht, was de feest vreugde algemeennu by den dood vindt de familie van alle zijden de warmste deelneming. 1. De Pastory te Maailand, 9e druk. Prijs f 1,90, geb. f 2,50. 2. Novellen, 3 deelen, 4e druk f 3,75, geb. f 5,25. 3. Fantaaie en Waarheid2 deelen 2e druk f 2,50, geb. f 3,50. 4. Ideaal en Werkelijkheid, 2e druk f 1,25, geb. f 1,75. 5. Nalezing van een Tachtigjarige, 2e druk f 1,90, geb. f 2,50. 6. De Oudejaara-avond6e druk f 1,10, geb. f 1,60. De Uitgevers, S. E. van NOOTEN Zn. Vlymen, dat do ambtenaren, van korkelijke plechtigheden van de sympathie der Regeerii Christendom doen blyken, belc- naar Indiö te zullen schrjj»en. De heer Boul vroeg betore zorg voor de ver pleging der krankzinnigen in Indië De Minister beweerde dat de toestand dier verpleging b vredigend ia, hetgeen door de heeren Vt Gennep en Donner werd weersproken. Omtrent de exploitatie van de Orabiliën- rteenkolen gelooft de heer JC; A altijd, dat de kosten niet door de opb gedokt zullen worden, De Min meent di eerst eenige ervaring moet opdoen alvorens een definitief oordeel uit te spreken. De bezwaren van den vorigen Spr. geven geen grond om de ontginning te staken. Bij „spoorwegen” drong de heer Van Kerkwjjk aan op Staats-suhsidie voor den aanleg van stoomtramljjnen, die zonder dat niet rendabel zjjn. Do heer Van Karnebeok ried aan, bjj het uitbreiden der spoorwegen voorzichtig te zjjn mot de Indische financiën. De Min. be loofde den raad, niet alles aan den Staat te behouden, en concessies te goven voor stoom trams, desnoods met subsidie, ter harte te zuilen nemen. Tot en met art. 83 werden al de artikelen van dit hoofdstuk ongewijzigd goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 3den December, des namiddags te half drie uur. De Opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin Regentes, wegens het overly den van Zijne Koninklyko Hoogheid den Erf-Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken, te verdeelen in twee weken middelbaren en twee weken lichten rouw. - De 1ste luit. C. M. G. Van Rijs wijk de Jong, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt overgeplaatst bij het 61e reg. inf. te Breda. De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): „Vereeniging voor lager onder wijs op Gereformeerden grondslag” te Haastrecht. - Benoemd tot postbode te Hei en Boeicop F. Zij der veld, met ingang van 1 December 1894. Donderdag werd door het be stuur van den calamiteusen Oost Beveland-1 polder aan besteed: het uit voeren van steen- bestortingen aan den oever vin boven genoemden polder. Raming f 15.495. Minste inschryver de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f 12.585. Gouda26 Nov. Zaterdag namiddag viel een opperman, D. v. H., van den steiger van het in aanbouw zijnde pand van de hh. Bruns. De heer Spruyt, die dadelijk tegenwoordig was, dacht over schedelbreuk. Des avonds is de ongeluk kige aan de bekomen wonden overleden. Benoemd tot pastoor by de Oud- Katholieke gemeente alhier de heer Rinkel, kapelaan te Eg mond aan Zee. (iorincliein, 26 Nov. De zittingen van den Militieraad in het 41e district van Zuid-Holland zijn vastgesteld: de eerste op Woensdag, 19 December si. a., alhier op het Raadhuis, en de tweede op Dinsdag, 15 Januari 1895, te Dordrecht in de Burgeravondschool. ‘(jorinchein, 26 Nov. De timmermans knecht Adrs. Van Kleef, in eene bouwval lige woning van de erven Ortje Van Ben- nekom werkzaam zynde, had II. Zaterdag het ongeluk, door het breken eener panlat, boven uit het huis te vallen en wel door den polder heen op den vloer. De onge lukkige was onmiddellijk dood. gAnichle, 26 Nov. Aan den heer F. Diepenhorst, kruiwagenfabrikant enz. al hier, is weder de levering opgedragen van ir J10 eene aanzienlijke party kruiwagens voor ;ïHt|de Nederl Zuid-Afrikaansche Spoorweg- maatschappij. ‘Amchle, 23 Nov. In de heden alhier gehouden algemeens vergadering van de ijsclub „Hollandia”, thans 60 leden tel lende, werden: 1°. toegelaten de voorgedragen nieuwe leden 2°. vastgesteld de rekening over 1893/4, in ontvang ad f67,44, in uitgaaf ad f53,45, batig slot f 18,99. 3°. herkozen, met bijna algemeene stem men, tot bestuurslid, tevens secretaris penningmeester de heer A. Van Staveren, en gekozen tot lid van**t bestuur in de plaats van de heer J. Saltzherr, vertrok ken, de heer C. De Jong Jzn. alhier, by herstemming met den heer P. J. Heyboer te Tienhoven. Verder werd met groote meerderheid van stemmen besloten de eerst te houden wedstryd te doen bestaan uit eene schoon- hardrijdery met paren en de jjstent in den aanstaanden winter niet op te bouwen, maar die hetzij uit de hand hetzy publiek te verkoopen. ‘Benschop, 27 Nov. Door enkele boeren hier en in den omtrek werden j.l. Zater dag, ofschoon het toen juist hemelsch mooi weertje was, de laatste in het veld loopende koeien naar stal gehaald, met het oog op de strenger wordende nacht vorsten en het uitmelken der koeien door vreemde schuimers op St. Cathryn. Wie plan had nog langer te weiden, begreep toch afstand te moeten doen van de melk ten behoeve van een vasten daglooner of een ander vertrouwd persoon, die in ruil Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting van 15 November 1894. J. V., zonder bekende woonpl., politie-orertr., f 1 boete of 1 dag hecht. F. D., zonder bekende woonpl., als voren, f 1 boete of 1 dag hecht. L. B., zonder bekende woonpl., als voren, a vrijgesproken. W. P. K., Sliedrecht, zcheepvaart-overtr., f| boete of 1 dag hecht. J. v. E., Dordrecht, jacht-overtr., fft boete of 1 dag hecht. J. B. Hz., Sliedrecht, vissoherjj-overtr. en opg. valsohen naam, 2 X f 5 boete of 2 X 2 dagen hecht. A. V., Sliedrecht, straatschenderij, fö boete of 2 dagen hecht. T. v. d. B., Sliedrecht, als voren, f2 boete of I dag hecht. W. V., Sliedrecht, als voren, f 5 boete of 2 dagen hecht. W. B. en H, R, Brandwjjk en O. v. d. B., Molenaarsgraaf, burengerucht, ieder 2 X f 10 boete of 2 X 2 dagen hecht. R. H., Sliedrecht, ovortr. wet veeziekte, fl boete of 1 dag hecht. T. v. H., W. V., A. 8. en H. d B., Slie drecht, burengerucht, ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. J. V., J. d. J. en J. 8., Oud-Alblas, dron kenschap, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. B., Alblasserdatn, burengerucht en dron kenschap, 2 X f2 boete of 2 X f 1 dag hecht. F. v. d. W., Schelluinen, dronkenschap, f8 boete of 2 dagen hecht. J. v. d. B. JrStreefkerk, dronkenschap late herhaling, f 10 boete of 3 dagen hecht. Eindelijk is er in de Frnnaclio Kamer eens iets anders behandeld dan eene inter pellatie, nl. het door de Regeering aan gevraagd crediet van 65 millioen francs voor eene expeditie naar Madagascar. Regeering en commissie verdedigden expeditie en crediet, maar veel verzet kwam van de linkerzijde. Deze wilde reeds dadelyk de zaak door uitstel op de lange baan schuiven, bewerende, dat een voorafgaand nader onderzoek eerst hoog noodzakelyk was. Dit voorstel werd ver worpen en verscheidene afgevaardigden voerden nu het woordzij waren het allen hierover eens, dat do stem voor het crediet afhankelijk moest gesteld worden van nadere ophelderingen, door de Regee ring te goven over hare plannen ten op zichte van Madagascar. De bekende Graaf Douirlle-Maillefeu heeft het crediet verdedigd, zeggende, dat in zaken van buitenlandsche staatkunde en wanneer het Frankrijk’s eer gold, alle partijen zelfs een haar niet sympathieke Regeering moeten steunen. Over de zaak is tot nu toe nog niet definitief beslist. In het llongaarsch Volkshuis is de Regeering geïnterpelleerd over een reis, die de jonge Frans Kossuth op het oogen- blik door h^t kind maakt en waarbij hij, hoewel Italiaansch onderdaan, de bevol king zou opwinden met voorspiegelingen omtrent een ideaal Hongarye. De heer Kossuth echter zeide, dat mon zijn be doelingen verkeerd uitlegde en hij vol strekt niet voornemens was het volk op te ruien, eri om in deze zyne juiste ge voelens te toonen, stelde hy een dronk in op het welzyn van den Koning van Hongarije. Frans Kossuth wil weer Hongaar wor den, doch heeft er zeker nog niet aan gedacht, dat alsdan een eed moet worden afgelegd aan den Koning, m. a. w. de constitutie erkend. Daarmee zou hy echter .handelen tegen den wjl van zijn over leden vader. De Hongaarsche Regeering heeft buiten dien al moeielykheden genoeg. De Keizer heeft nog altijd niet de bekende kerkelyke wetten, die voor het grootste deel door de beide Huizen werden goedgekeurd, bekrachtigd. Men zegt, dat de Keizer dit wil uitstellen. Van verschillende zjjden werd aangedrongen, dat de Regee ring met meer kracht moest optreden. Zelfs had eene interpellatie daarover plaats in het Huis van Afgevaardigden, waarvan het gevolg was, dat de wetten niet be krachtigd werden. De positie van het liberale Ministerie wordt zoodoende hoe langer hoe moeielyker. Begin December zullen »le IfallaaiiHclie VUÜUUOll SCllULt’U up Ut) 1UUVUIH. Aan ueiao l nou Uiouno iiuiviuvu» omiuvwil zyden viel een doode en een der burgers ment van orde vast, waarin o. a. bepaald werd zwaar gewond. Men meldt dat het wordt, dat niemand in de Afdeelingen l(jk van den te Tortolt doodgeschoten en vaker dan viermaal over hetzelfde onder werp het woord mag voeren en nooit langer dan 10 minuten. STATEN-GENERAAL. Vergadering der Tweede Kamer van Don derdag. Tot toelating van het nieuw gekozen lid voor Den Helder, den heer Staalman, werd na goedkeuring zijnor geloofsbrie/en beeloien. Bij het voorfgezet algemeen debit over do IndiHohe Begrootmg betn urde de heer PpnaD Hordyk, dat de Minister tegen dec.entraHl^ was; het verheugt hem dit do Miu. de politie wil verbeteren. Spr. bleef aandringen op 4ft- zuiniging, daar belasting-veihoogiug op «ie in landers zou neerkomen. Voider betoogde hy, dat voor de Lmnbok-expeditie geen noodzake lijkheid had bestaan. De hoer Pyttersen daaren tegen gaf de gronden op waarom hg haar volkomen gerechtvaardigd achtte en drong er op aan de gevallen helden to eerbiedigen. De Min. zou over de Lombok-zaak niet verder spreken, maar verzekordo steeds do handhaving van het gezag in Nederl. Indië krachtig te rullen vooretaan. Bjj de discussie over Hoofdstuk II, uitgaven in ludië, verzekerde de Mindat herziening der wetgeving betreffende den rechtstoestand der Inlaudsche Christenen hem zeer ter harte gaat. Tegen het uit do circulatie nemen van de koperen duiten zeide hij ernstig bezwaar te hebben, zoowel wegens de kusten als om poli tieke redenen. Do Mm. zal nagaau of het mo- gelijk is de Indische officieren van vruegtydigu pensioen-aanvrage terug te buuden. Vergadering vau Vrijdutg. Bij het ar tikel koffie weid een uitvueJig debat gevoerd, den vorigen dag reeds begonnen, waaraan de heeren Van By landt, Hu.tzen, Cremer, Van Limburg Stirum en de Minister deelnamen, en dat voornameigk liep over het ai of niet doei matige van den hjjslag op de pikolpryzen daar, waar do oogst minder loonend is voor de in landers. De Min. deed uitkomen dat het slechts een proefneming is, die behoort te worden voort gezet ten einde tot oen billjfk oordeel te komen. De heer Crctner drong aim op groote uitbrei ding van den houtkap, in het belang van handel en bedrjjf voor Java. Do heer Donnet verlang? reorganisatie van de Prot. Kerk in Indië. De heer Roessingh maande den Minister aan tot omzichtigheid in deze. Over een weneoh van den heer Van steen losgeraakt en tusschen defluweelen voering en den gouden band gevallen is. De kroon is voorloopig goed opgeborgen en zal weldra onderzocht worden. Omtrent Japan's antwoord op het be middelingsvoorstel der Vereenigde Staten, i wordt vernomen, dat daarby wèl door Japan de goede diensten van den Ameri- kaanschen gezant te Tokio zyn aange- nomen voor de overbrenging van mogelyke door China in te dienen vredes voorstellen. De Amerikaansche Minister van Buiten landsche Zaken, de heer Gresham, heeft toen aan de gezanten te Tokio en te Peking verlof gegeven zich met de overbrenging dezer voorstellen te belasten. In zooverre is dus Amerika’s bemiddeling door Japan aanvaard. Intusschen heeft Japan belangrijke voor- deelen behaald op China. Mukden is genomon on de vyand vlood in noord westelijke richting, vyf kanonnen achterlatende Ook Port Arthur is niet onneembaar gebleken; de sterkeChineesche havenstad heeft zich na eene verdediging van acht tien uren overgegeven. En nu heeft Japan wéér andere overwinningsplannen. Dit blykt uit een derde legerkorps, dat zich te Ujira, de haven van Hiroshima, op veertfg transportschepen heeft ingescheept, en waarvan de bestemming nog onbe kend is. De Japansche Minister van Financiën heeft eene nieuwe serie van de oorlogs- leening uitgeschreven, ten bedrage van 50 millioen Yans (dollars), zoodat tot nu toe honderdtachtig millioen in ’t geheel is uitgegeven. Tusschen alle bedry ven door, is tusschen Japan en de Vereenigde Staten nog een handelsverdrag gesloten. Het werd reeds onderteekend door den Minister van Bui tenlandsche Zaken, den heer Gresham, en den Japanschen gezant. Een merkwaardig feit, dat van het toenemen van den Engelschen invloed in China getuigt, is wel het volgende. Onder de geschenken, die, ter gelegenheid van dien fameuzen zestigsten verjaardag der Keizerin-Weduwe aan H. M. zijn aangebo den, behoort ook een Bijbel in deChineesche overzetting. H. M. moet beloofd hebben het boek te zullen gaan lezen. Nog merkwaardiger is, dat de Keizer hierop in het depot van het Britsche Bijbelgenootschap ook een Bijbel koopen deed, welke daad toch zekerlijk ook wel het voornemen om te gaan lezen in zich sluit. Moge ’t Z. M. worden gegeven, dan ook te verstaan wat hij leest niet alleen, maar het ook te behartigen. De onlangs opgetreden President van Brazilië, De Moraes, heeft een algemeene amnestie afgekondigd voor hen die wegens I staatkundige misdrijven gevangen zitten. o.„Men verwacht van dit besluit een spoedig Kamers weer bijeenkomen en de 10de einde van den opstand in Rio Grande. December is .vastgesteld voor de milli- u:‘A oenenspeech, wat waarschynlyk de mede- 1 deeling zal wezen van een tekort van 50 60 millioen lire! Italiaansche roovergeschiedenissen. Donderdag heeft een bende van 15 gewa pende lieden een inval gedaan in de wo ning van den ryken tabakshandelaar Poggi, te Gaibanella, by Ferrara. Poggi en zyn j vrienden schoten op de roovers. Aan beide Men meldt dat het wordt, dat niemand in de Afdeelingen door zijn makkers onthoofden roover- hoofdman herkend zou zijn als dat van... een priester uit een naburig dorpNiet erg geloofwaardig. Salvador Franch, de anarchist, die den 'afschuwelijken bommen aanslag in den Liceo schouwburg te Barcelona (Spanje) pleegde, heWc door den dood aan de worg paal zyn misdaad geboet. Toen hy bemerkte, dat zyne”„bekeering” hem niets baatte, heeft hij, het duidelijk bewys leverend dus dat zij niet oprecht, was, weer geheel zijne vroegere onbe schaamde en uitdagende houding aange nomen. Den bijstand van den geestelyke op het laatste oogenblik wees hij af, en „Leve de anarchie 1” was zyn laatste uitroep. De uiferlyke teekenen van rouw worden te St. Petersburg (RuHlnnd) allerwege van de huizen verwyderd en de stad ziet er nu weêr heel gewoon uit. Maandag jl. heeft de huwelijksvoltrek king plaats gehad van den jongen Keizer, die nu met zyne gemalin vertrokken is- naar het lustslot Tsarkoje Selo, waarheen later ook het gansche Hof wordt ver plaatst. Het huweiyk tusscheri Keizer Nicolaas II van Rusland en Grootvorstin Alexandra Feodorowna is voltrokken op het winterpaleis en gevolgd door eene plech tige godsdienstoefening in de Kazan- Kathédraal. Eene deputatie uit Polen, mot Markies Miropolski aan het hoofd, is door den nieuwen Keizer minzaam ontvangen. Z.M. legde tegenover haar de onverwachte verklaring af, dat hy geen onderscheid maakte tusschen godsdienstige gezindten en al zijne onderdanen hem even lief waren. Btf de overbrenging van het lyk van den Czaar van hetNicolai station naar de keik te Petersburg werd ook de Keizerlijke kroon in den stoet gedragen. Nu moet bemerkt zijn, dat een der grootste juweelen daaruit ver dwenen is. Aanstonds is een onderzoek in gesteld. Eenige juweliers denken, dat de

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1