U P. Goeflewaaeen Zonen, Markt, naast „De Waag”, r. k N°. 1531. Woensdag 5 December. 1894 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Officiëele Kennisgevingen. Eerste Zitting van den MILITIERAAD. COUDA, nemen gelden deposito: tiet 1 dag opvragens a 2 °/0 •ij langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Schoonhoven. .HOBD. I hunne wiet Gemeente Schoonhoven. SCHOONHOVENSCHE COi'BAfiT. de kies- sal rer- aange- slaa- den pat nemen stelsel I van ali gemeenten op tegen c de offers, handhavin* gewettigG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan Schoonhoven maken bekend, dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIE RAAD zal gehouden worden te Gouda, op Woensdag 19 December 1894, des voormiddags 10} uur. Schoonhoven, den 5. December 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D H. KOLFT. dat een muis, die vermoedelijk in den Getrouwd: P. van Iperen ipn en C. - de Groot, oud 28 j. P. weduwe van W. de Graaf. ;ewone omstandigheden, i orde, ongeregeldheden, ••“j van miadrjjven en bc king van het corps. iten Kralingen eu Chi de grens verandering ti jcbie Ter Boekdrukkerij van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naam kaartjes, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor slechts 75 CENTS. Op fijn bristol carton in luxe-ótui f 1,— verstrekken gelden op Effecten voor: •edragen onder f 1000,- Pt 4 'sjaars; •edragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Arasterdamsche beurs- voorwaarden >elasten zich methetkoopenen verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: /8 voor fondsen boven de 80 716 onder 30 (ook* voor loten;) lesverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eeretvolgen- den middenkoers der Arasterdamsche beurs; visselen Coupons in boven de Amster- damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; telasten zich op voordeeligb voorwaarden met het incasseeren van wissels pp binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Ygent voor Schoonhoven de Heer A. VAK DEN HEUVEL, aldaar. van Vliet en Olie en A. W. van der Petronella, d. van „jeurwater. Albertus, L. M. Groeneveld. Willei en T. van den Berg, .an D. Bremmea en M. Getrouwd: L. van de Haai van W. Groeneveld en paard en wagen te water, Dank zij de hulp van hen, die van den laatsten trein kwamen, werd het paard op het droge gehaald, terwijl men den wagen liet zit ten tot den volgenden dag. Met een nat pak en den schrik kwam men er af. §Nieuw-Lekkerland, 3 Dec. Tot predi kant bjj de Ned. Hervormde Gemeente alhier is beroepen Ds. H. J. Hulscher te Kolynsplaat. ‘Woordeloos^ 4 Dec. Het schijnt dat de sedert jaren kwijnende hennepbouw weder in haar vroegeren staat zal terug- keeren. Nadat eerst het zaad tijdig en tegen goeden prijs is verkocht, is ook thans de gelling, hoewel nog niet geheel afgebraakt, reeds verkocht voor f 18,— en f 19,— de 50 kilo’s. ‘Oosterwijk, 4 Dec. Bij den heer C. d. H. is gepasseerde week uit eene gesloten schuur de wasch gestolen. De dief moet door middel van een valschen sleutel zich toegang verschaft hebben, want de deur was goed gesloten en van braak niets te bespeuren. Ouderkerk a/d IJsel, 3 Dec. Tot predi kant is alhier beroepen Ds. J. W. H. Kalkman te Alfen aan den Rijn. 'Ridderkerk, 3 Dec. Als een bewijs dat het gedeelte Bolnes van deze ge meente sterk vooruitgaat kan dienen, dat in de laatste jaren aldaar ruim 50 huizen zijn bijgebouwd, benevens een fabriek en gieterij van stoomwerktuigen. Op ’t oogen- blik is daar tamelijk werk. De werklui hebben ten minste geen reden tot klagen. ‘Stolwijk, 3 Dec. De hoofdelijke omslag voor onze Hervormde Gemeente is voor het jaar 1895 voorloopig vastgesteld op f 1501,85; op de ter visie liggende lijst komen voor 227 personenverdeeld in 26 klassen. De hoogste klasse betaalt f 40, de laagste f 1. Door den heer J. ’t Hart, onderwijzer met hoofdakte aan de 1ste openbare school alhier, is eervol ontslag aangevraagd ten gevolge zijner benoeming als hoofd der openb. school aan den Nieuwendijk, gem. Zuid Beierland. Bedoelde school wordt door die gemeente en Goudswaard gemeen schappelijk bekostigd. We feliciteeren den heer 't Hart met zyne bevordering, maar betreuren te gelijk zijn vertrek, want in den korten tijd, dien hij hier doorbracht, mocht hij zich vele vrienden verwerven. Vlanen1 Dec. De verkoop van boomen uit het Vianensche bosch, jl. Vrijdag ge houden, waarvan de raming f500 bedroeg, heeft opgebracht de som van f663. ‘Waddingsveen, 3 Dec. De Gouwedijk, die op de hoogte van de aanlegplaats aan de Zuidkade ons aan gevaar van door braak blootstelde is, na een werk van drie weken, weder geheel hersteld. Het is zeer wenschelijk dat dit gedeelte van den dyk geregeld onder goed toezicht staat, want hij heeft daar door het voort durend aanleggen der booten veel te lijden. Woerden, 30 Nov. De rijksveldwachter (brigadier-majoor) N. J. A. Krimp wordt op 8 December a. s. van hier verplaatst naar Amsterdam. Gemengd Nieuws. De oudste inwoner der ge meente Krimpen a/d IJsel, Th. HeiJkoop, overleed Zondag in den ouderdom van bijna 97 jaren. I Te Hagestein is mej. de V., sedert vele jaren in ziekelyken toestand, en laatst nog behandeld in het ziekenhuis te Utrecht, Zaterdag morgen nabij hare woning in een klein slootje verdronken gevonden. Aan ’s Gravenweg te Kra lingen geraakte een kinderwagen, waarin een zuigeling lag, aan de hoede van een dienstmeisje toevertrouwd, in het water. Het meisje sprong in de vaart den wagen na, doch zou zeker zijn verdronken, zoo niet de werkman Barend De Vos, wonende te Capelle a/d IJsel, zich te water had begeven. Het meisje en het kind werden door hem ongedeerd op het droge gebracht. Te Goirle vond Vryaag oen droevig ongeval plaats. Een jeugdig land bouwer, sedert Maandag j.l. gehuwd, werd, terwijl hij zand uit de heide groef, eensklaps door eene overhangende massa zand bedolven, waaruit hij levenloos werd te voorschijn gehaald. De jeugdige echt- genoote trok zich het on^gluk zoozeer aan, dat zij niet buiten levensgevaar verkeert. Een hoornblazer der infan terie te Leeuwarden, die in de vorige week het signaal voor het eten moest blazen, wist met geen mogelijkheid uit zijn hoorn eenig geluid voort te brengen. Nadat het soldeersel was losgemaakt en het geheele instrument uit elkaar was genomen, bleek, zl'lt' nnn VMI'ia rliz. xm ii Ir rlzxrj beker een schuilplaats had gezocht, van daar in de steeds nauwer toeloopende beugels was gekropen, en eindelijk, toen zy niet meer voor- of achteruit kon, den dood heeft gevonden. De locaaltrein uit Deventer, te Zwolle komende te 12.30 uur, kon Zaterdag, vermoedeiijk door de glad heid der rails, niet stoppen. De locomo tief verbrijzelde de stopbalken en een gebouw, waarin zich de retirade en privaten bevinden. Een werkman, die zich daarin bevond, werd onder het puin uitgehaald met eene wond aan het hoofd. De geheele locomotief zit in het gebouw. De reizigers bekwamen geen letsel. De conducteur van den trein werd licht gekwetst. Er is geen storing van den dienst. Met den oorlog tusschen China en Japan blijft het steeds op dezelfde hoogte. China doet heel veel moeite, om een einde aan den strijd te maken. Daarom ver trok de hoofdambtenaar bij het tolwezen, de Europeesche Detring, naar Japan, met een brief van den onderkoning Li-Hung- Chang. De Japansche Regeering, die toch al niet bepaaldelijk voornemens is den vrede te zoeken, heeft geweigerd met den gezant in onderhandeling te treden, mits h(j van betere volmachten voorzien zy. Wel bewilligde de Minister President van Japan hem beleefdheidshalve een kort gehoor, doch niet officiéél. De Japansche pers is grootelijks ver ontwaardigd over het volkomen gebrek aan tact en vormen van China, dat een vreemdeling, een ambtenaar van betrek ke Ijjk minderen rang, nog wel door een dn ongenade gevallen onderkoning afge vaardigd, naar den vjjand durft te sturen, om over den vrede te onderhandelen. Die zending is dus mislukt en daarom deed China op nieuw een beroep op de bemiddeling der Vereenigde Staten en de Amerikaansche gezanten hebben zich wederom bereid verklaardde eventu- öele vredes-voorstellen over te brengen. De Japansche „Mikado” echter verlangt, dat de Keizer van het „Hemelsche Ryk”, zich rechtstreeks tot hem wenden zal. Intusschen denkt men in Japan heel weinig aan vrede en rust. Integendeel alle toebereidselen worden gemaakt tot een winterveldtochL Het Japansche „eerste” leger onder Veld maarschalk Yamagata zet zijn marsch op Mukden voort; het is nog maar 40 mijlen van de stad verwijderd. Mukden zelf moet door de gezeten bevolking zoo goed als geheel verlaten wezenuit vrees voor de plunderende deserteurs en andere overblijfsels van het Chineesche leger. De Japanners weten wel wat ze doen, wanneer ze deze heden, die het land veel erger teisteren dan zyzeiven, ’s vy'ands gebied laten ailoopen, in plaats van hen gevangen te nemen en voor hun onderhoud te zorgen. Maar voor de arme landbe volking wordt de oorlog zoo een ware plaag. De Amerikaansche gezant te Peking, de heer Denby, seinde inmiddels aan zijne Regeering, dat het in de Chineesche hoofd- *stad een warwinkel is en dat het gebouw der ambassade van Amerika nota bene, dat China helpen moet! gevaar loopt en bescherming noodig heeft. Per telegraaf kreeg hy van den Minister van Buiten- landsche Zaken, den heer Gresham, ten antwoord, dat maatregelen zijn genomen, om die bescherming te verleenen. Verder is er weinig nieuws onder de zon, men wacht op de dingen, die komen zullen in de Parlementen. Uit Duitechland vernemen we, dat den Rijksdag vóór Nieuwjaar niets anders zal Vorden vooi gelegd dan het „Umstürz- ontwerp”, dat door den Bondsraad reeds is goedgekeurd en waarin gesproken wordt van: beperking van het recht van ver- eeniging en der drukpers-vryheid, alsmede van strenge bepalingen tegen het maken van socialistische propoganda by het leger. De verdere inhoud is nog niet bekend. De oud Kanselier Von Caprivi heeft de Uitnoodiging, om de opening van het nieuwe Ryksdaggebouw by te wonen, niet aangenomen. Natuurlijk komt ook Von Bismarck niet, die daartoe door den Keizer zelven was geïnviteerd en die volgens 's Keizers ver langen by het feest geplaatst zou worden onmiddellyk na het Keizerlijk hujs. De Jjzereh Kanselier van voui heen is door den dood van zijne gade diep tenieéilgeslagen. Hij draagt zijn leed in stilte en zondert zich van iedereen af, zoodat zyne kinderen zich ernstig ongerust maken over zijn gezondheidstoestand, die echter volgens Dr. Schweninger bevredigend is. De begrafenis van 's Vorsten geliefde Wederhelft heeft in allen eenvoud op Varzin zelf plaats gehad, tot het praal graf zal gereed wezen, dat Graaf Herbert op Schönhausen voor zyne ouders liet maken. De Norddeutsche A lig. Zeitung heeft aan de nagedachtenis van Von Bismark’s gade de volgende ontboezeming gewyd: „Het geheele Duitsche volk deelt oprech- ra van Roaenl vroegere goeds rengen, maar berust in het opti Kabinet, dat den eenig goeden gekozen door zich een kiesrecbtuitbioi- zoo breed mogelgk, tot taak te stellen, de regeering tevens het personeel wil ?i>t spr. een toeken, dat by t’ belasting-aanslag niet i hg zioh in de van het plaatselgk bel voor het beroep naar deze gemeente door Ds. H. Bax te Doornspijk o/d Veluwe. ‘Hei en Boelcop, 4 Dec. In de afgeloo- pen maand is alhier de oudste onzer in gezetenen overleden, en wel op 96 jarigen leeftyd. Annigje Makop, wed. Pesselse. was de eenige onzer inwoners, die nog in de vorige eeuw was geboren. ‘Krimpen a/d IJsel, 30 Nov. Op 27 en 28 dezer heeft onze jeugdige rederijkers kamer reeds eene openbare uitvoering gegeven. Het programma bestond uit de opvoering van twee blyspelen en eenige voordrachten, die door de goede vertolking zeer ten genoegen van het publiek werden afgespeeld, dat vooral den tweeden avond goed was opgekomen. ‘Krimpen a/d IJsel, 3 Dec. Gister avond tusschen kwart over acht en half negen uur werd men eene dikken rook gewaar nab(j het pand, eigendom der gemeente, ingericht tot raadhuis, post- en telephoon kantoor, koffiehuis met logement, woon huis enz. enz. De oorzaak werd spoedig ont dekt in de localiteiten, in gebruik bij den brievengaarder Wolters, was brand ont staan. Dra sloegen de vlammen naar buiten, en rappe handen haastten zich om te pogen deze te blusschen, door het aan voeren van water met emmers. De brand weer was inmiddels gewaarschuwd, ver scheen onmiddéllijk daarna op het terrein met twee spuiten, en mocht door haar krachtig optreden de groote voldoening smaken den brand te beperken tot de woning van den brievengaarder en het postkantoor. De geldswaarde, op het kan toor aanswezig alsook de administratie werd gered. Het telephoon toestel werd van den wand genomen, zoodat de tele grafische gemeenschap verbroken was. Reeds heden was de Inspecteur der tele grafie met opzichters ter plaatse om de verbinding te herstellen, wat zonder ver wijl plaats had. Daar de brand in den aan vang een zeer dreigend aanzien had en het gemeentehuis dus grootelijks ge vaar liep, werden de deuren geopend en vervolgens de kasten, waarin het oud- archief der gemeente geborgen was. Alle boeken en papieren werden in ijlings bij een bakker gehaalde zakken gepakt en naar woningen van particulieren tijdelijk overgebracht. Gelukkig bleek dez$ voor zorg overbodig. Zoowel voor die zorg als voor het geheele optreden zy te dezer plaatse een woord van hulde en dank ge bracht aan bevelvoerenden bij en het per soneel van de brandweer, en niet minder aan al degenen, die dit personeel door vrijwillige hulp hebben gesteund bij zijne moeielijke taak. De oorzaak van den brand is niet be-' kend. Na twee uur ‘s middags schynX niemand in kantoor of woning geweest te z{jn. Alles was geslpten. Het perceel I was verzekerd by de Utrechtsche Alg. Brandw. Maatschappij; de inboedel van den brievengaarder en het kantoor by gelijke Maatschappij te Zutfen. Het post- en telephoon kantoor is tijde lijk gevestigd beneden het gemeentehuis. Is het te bejammeren dat het pas nieuw i ingerichte pand der gemeente nu reeds doon brand is geteisterd, het grootste en voornaamste gedeelte mocht behouden j blijven. Laat ons hopen dat het geheel spoedig i in vorigen staat hersteld zal worden. ‘Langerak, 4 Dec. In eene vergadering van notabelen is tot voorzitter van dat I college benoemd de heer J. Rozendaal, heer W. Rozendaal Pz. in de plaats van den heer P. De Ruiter, die aan de beurt van aftreding was en zich niet weder herkiesbaar stelde. In geen jaren is de handel in hennep zoo levendig geweest als thans, dienten gevolge zyn de prijzen ook aanmerkelijk hooger. In de laatste dagen is hier bijna alle gelling tegen marktgang of voor f 18 de 50 K G. opgekocht voor rekening van den heer H. Brouwer aan den Vuilendam, gemeente Ottoland. 'LekkerkerK, 3 Dec. Tot secretaris penningmeester van de spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement „Lekkerkerk", is benoemd de heer J. Treure alhier. ‘Leksmond. 4 Dec. Gedurende de laatste dagen is hier geen enkele aangifte meer gedaan omtrent het heerschen van de tongblaar onder ’t rundvee. Van af ’t eerste geval, hebben 38 veehouders aan gifte gedaan en heerschte bij 251 hunner runderen het mond- en klauwzeer, doch gelukkig is geen enkel dier aan die ziekte gestorven. *Lopik, 3 Dec. By den geneeskundige, den heer J. P. De Weerd alhier liet zich heden-middag verbinden de arbeider B. te Jaarsveld, die een diepe wond aan zijn voorhoofd had. De ongelukkige, die ge heel zyn spraakvermogen mist, wist slechts met moeite kenbaar te maken, dat men hem geslagen had. ‘Moordrecht, 3 Dec. Vrijdagmiddag geraakte het jongentje van Th. v. R. uit de Vijfde Tocht al spelende te water. De heer J. H. M., van Waddingsveen, die daar juist in de nabyheid was, had het genoegen, den kleinen drenkeling op het droge te brengen en hem van een’ anders wissen dood te redden. ’Nleuwerkerk a/d IJsel, 3 Dec. In den 1 nacht van 29 op 30 November geraakte bij het naar huisryden des avonds om- t streeks 10 uren W. Van Hemmert met teren. N. J. Montj OverledenN. Blokland, oud 74 j v, C. Vgver, oud 64 j. Gemeente Ouderkerk a/d IJsel. Van 1 tot 20 November. Geboren: Hendrik, van K. de Winter en M. Baas. Bertus, s. van J. L Nomen en E. Oosterom. Maria, d van J. Speksnijder en M ran Herk. Anna Margrietba. d. van H. Visser en A. Temjielman. Margje Margiietha, d. van A. van Herken K. Bloot. Huiberdina. Arina, d van 8. Opschoor en G. Teeuwen. Getrouwd: T. Stalenburg (van Bergam bacht) en Cath. Goudriaan. Gemeente Tienhoven. Van 9 tot 28 Nov. Geene aangiften gedaan. Gemeente Vliet. Van 1 tot 15 Nov. Geene aangiften gedaan. Gemeente Waddingsveen. Van 27 October tot 22 November. Geboren: Jan Martinus,». van A. d. Lange en W. Snelleman. Pieter, a. van A. van der Ben en N. Rietkerk. Gerardus Jaoobus, van J. Edelman en G. Hoosbeek. -Loontje,d. van A. Breedjjk en 8. M. van Gaaien. Wil lem, s. van J. Hoogervorst en P. v. d. Winden.— Cornelia Jozeph, b. »an G. Stolwgk en A. M. van der Kroeg. Maartje, d. van L. van der Zgden en A. C. de Koog. Alida, d. van A. Tol en H. M Biesheuvel. Neeltje, d. van A. den Boer en G. van Baaren. Johanna, d. van Th. van Vliet en M. Verweerd. Johanna, d. van B. Olie en A. van Tilburg. lotje, d. van W. van der Ben en B. M. Alblaa. Wil- lempje Petronella, d. van A. Cammeraat en A. J. Scheurwater. Albertus, B. van J. Viseer en A. M. Groeneveld. Willem, b. van Pvan Egk en T- van den Berg. Marius Danibl, b. van D. Bremmes en M. Winters. -»r, weduwnaar van W. Groeneveld en M. van Erk, weduwe van J. Zweinstra. M. Klaverveld en C. Man rits. C. van Hofwegen en J. Oostrum. Overleden: C. J. Klumper, oud 89 j-, echtgenoote van P. Visser. C. van Sign, oud 41 j. - N. van der Velde, oud 77 j weduw naar van J. Couvée. C. de Ruiter, oud 70 j.( eobtg. vso N. y»d Ejjk. telyk in den rouw van den grijzen Staats man en mede stichter des Ryks, en voelt de zwaarte mede van den slag, die hem trof. Het weet welk een groot aandeel ’s Vorsten gade in diens leven had en op welke ideale wijze zy hem tot gezellin en steun was. Daarom komt ook haar in volle mate mede de dank des volks toe voor wat haar echtgenoot in zyn lang durig leven voor dat volk heeft gedaan, terwijl hij, zonder dat de buitenwereld het bespeurde, in velerlei opzichten haar invloed ondervond. Vorstin Von Bismarck’s naam zal dies altijd pryken onder de edelsten van Duitschlands vrouwen. Bij de begrafenis bleek, volgens bericht van ooggetuigen, wel, dat Von Bismarck innerlyk diep aangedaan was, maar hij hield zich uiterlyk toch flink. Eerst op ’t laatst boog hij zich over naar de kist, legde de hand zacht op het houten omhulsel en nam een witte roos uit den krans aan het hoofdeind. Toen ging hij zwijgend het huis wéér binnen. In de Franaehe Kamer is haast nog geen stuk degelyk werk afgedaan, men blijft zich slechts bepalen tot het behandelen van interpellatién. De Minister van Jus titie had onlangs weder te antwoorden aaik den heer Habert, op diens bedenkingen tegen sommige dagbladen, die zich leenen tot het bevorderen van speculation op financieel gebied, terwijl de heer Milleraud er in den vorm eener rrfbtie bij voegde, dat de Regeering zoo mogelyk streng daar tegen zou optreden. Zy heeft dan ook een dagbladdirecteur, den heer Girard, doen in hechtenis nemen, daar in diens blad iets dergelyks is geschied. De hoofd redacteur van dit blad is voortvluchtig. Aubier, een gevaarlijke booswicht, on langs wegens aanrading en diefstal tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld, is uit de gevangenis van Orleans ontsnapt, gelijk hij trouwens na zjjn veroordeeling be- loofd had. Hoe hy er in geslaagd is be grijpt niemand, aangezien deur en venster zijner cel geheel ongeschonden zyn ge- bleven. Hy heeft de deur geopend, de kleederen, die hem eiken avond afgenomen en in de gang neergelegd werden, aan- 1 getrokken, is langs de regenpijp den hoogen muur opgeklommen, van het dak op een 1 binnenplaats gegleden en door een poortje 1 verdwenen. Hy had een pop weten te 1 maken en ze met zyn slaapmuts getooid 1 te bed laten liggen. De Portugeesdie Cortes zijn wegens de rumoerigheid der zittingen gesloten, totdat de Koning ze weder zal openen. Het rumoer werd gemaakt door de oppositie, I uit ontevredenheid ovgr een nieuw regle ment van orde, waarbjj o. a. aan den voorzitter de bevoegdheid werd gegeven, weerspannige lieden voor 30 dagen te schorsen. De leider der oppositie, de heer I Beirao, kwam met kracht op tegen deze bepaling en toen de voorzitter hem beval, de zaal te verlaten en hij, geholpen door 1 zijne partijgenooten, hieraan geen gevolg i gaf, sloot de voorzitter de vergadering en dit is thans gevolgd door schorsing der geheele zitting. De Koningin Regentes van Spanje I teekende een besluit, waarbij de open baar- 5 heid der terechtstellingen wordt béperkt. De doodvonnissen zullen voortaan binnen de gevangenismuren voltrokken worden. Aanleiding tot dit besluit gaven hoogst- waarschijnlijk de stuitende tooneelen, die i onlangs te Barcelona, bij de terechtstelling 1 van Salvador Franch, den bedryver van den bommen-aanslag in den Liceo schouwburg, hebben plaatsgevonden, toen het opdrin- gende grauw den man, die sterven ging, deels toejuichte, deels uitjouwdede geestelijke, toen hij na de voltrekking van het vonnis, de handen tot een gebed ophief, werd bespot, enz. enz. Een even zonderlinge als vreeselyke ramp heeft plaats gehad te Tacoma (Staat Washington, Amerika) in de dokken der j haven. Te 11 uren's morgens hoorde men j een dof gerucht; de kaden verdwenen on- der water over een uitgestrektheid van - 200 meters. Twee werklieden werden mede verzwol- i gen. Al de omringende gronden zyn mee gesleept. Twee schepen, die in de dokken lagen, ztfn gezonken. Men schrijft de ramp toe' aan een aardbeving. 1 STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag 29 Nov. werden eerst een twaalftal wetsontwerpen van geringen omvang behandeld en aangenomen. De verhooging van Hoofdstuk IV der begroe ting van '93 voor uitbreiding der Rgksveldwacht werd do<>r den Minister van Justitie verdedigd; buitengewone omstandigheden, als verstoringen van de orde, ongeregeldheden, werkstakingen, toeneming van misdrgven en bedelarg vorderden versterking van het corps. De vercenigiug der gemeenten Kralingen eu Charlois met Rotteidam en de grensverandenng tussoben Rotterdam en de gemeenten Overscbie en IJselmonde lokte discussie uit. Bij de begrooting van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlgke ambtenaren voor 1895 zeide d-> Min. van Financiën, dat voor de opneming van onderwijzers het bestuur van dat fonds niet is gehoord. De algemeene beraadslagingen over de Staats- begrooting vingen aan met een redevoering van den heer Heemskerk, die dit Kabinet begroette, niet met ingenomenheid, maar met het vertrou wen dat het zgo krachten zou wgden aan de oplossing van de kiei-rechtquaestie, waarvoor eonter niet de heer Van Houten, maar de heer Rvöll i. i. de aangewezen man was. Regeling Van 28 tot 30 November. Geboren: Johannes, t. van W. Duel en E. de Lusenet. Petronella Maria, d. van A. Hoefnagel en G. van der Slugs. 'Overleden: P. IJ. de Jong, oud 14 j. Levenloos kind, van K. Verhoeff en J. Spierings. Gemeente Ameide. Van 9 tot 28 November. Geboren: Ida, d. van N. Schr^versbof en A. Plieger. Getrouwd: J. Veen, oud 28 j. en E. van Kemp, oud 25 Gemeente Brandwijk. Van 25 October tot 22 November. Geboren: Jan, b. van J. van Engelen en L Baardman. Getrouwd: N. J. de Jong en F. de Haas. Gemeente Haastrecht. Van 1 tot 15 November. Geboren: Zeger, b. van D. Versloot en J. de Leeuw Hendrik, z. van L. A. Oskam en F. Westerbeek. Gerrit Anthonius, l. van A. Homburg en 0. Straver. Getrouwd: M Huurman, oud 49 j. (van Gouda) en J. Slugs, oud 87 j weduwe van M. F. Schoonderwoerd. Gemeente Hoog-Blokland. Van 28 October tot 22 November. Getrouwd: G. v. Hoogdalemen A. Versluis. Overleden: W. de Witt, oud 8 j. Gemeente Hoornaar. Van 28 October tot 22 November. Geboren: Adriana, d. van C. Zaanen en A. Brandwgk. Jannigje, d. van C. v. d. Koppel en W. A. van Dannis. A Overleden: M. Both, oud 78 j-, weduwnaar van L. van Stenig. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 17 October tot 19 November. Geboren: Marin us, B. van P. Twigt en 0. Snoeg. Adriana, d. van W. Schouten en H. F. Koogman. Johannes Pieter, s. van T. van Schelven en M. J. Dake. Eldert, b. van E. Maat en (L de Boom. Beatrix, d. van G. Boers en J. de Bruin. Neeltje, d. van D. v. d. Bosch en M. Rademaker. Getrouwd: L. O. Pols en M. Schouten. Gemeente Molenaarsgraaf. Van 25 October tot 22 November. Geboren: Jacob, t. van A. Brouwer en J. van Vuuren. Willem, a. van W. Rozen daal en A. van den Bergh Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 14 tot 28 November. Geboren Hendrik, b. van P. Verwaal en G. T. Molenaar. Gemeente Nieuw-Lekkerland. Van 15 tot 26 November. Geboren: Pleun, s. van A. O. Brand en B. Schreg Pietje, d. van J. Both en A. Verkaik. Overleden: A. Hagendgk, oud78 j. T. Verschoor, oud ruim 4 m. Gemeente Noordeloos. Van 28 October tot 22 November. Geboren: Adriaantje, d. van D. Rietveld en C. Versluis Adriaan, s. van B. Boom en A. van den Heuvel. i en A. van Mee- Wallaard. der gemeeritefinanciën verwacht spr. niet en acht hg onmogelijk, omdat er geen geld is. In voering van graanrechten noemt hij het eenig middel om den économisohen nood te lenigen. De heer Kerdgk is bezorgd over de financiën en bepleitte uitvoering beperking van de uit gaven voor doode weermiddelen. Vergadering van Vrgdag De heör Vermeulen betoogde dat de uitslag der verkiezingen geleerd had, dat men wilde een kiesrecht, geregeld in gemeen overleg met alle groepen der Kamer. Voor verderen arbeid is dit Kabinet minder ge schikt; haar taak moet vooral zyn bezuiniging en daarom betreurt spr. leer de nieuwe uitga ven voor defensie voorgesteld. De heer Zglma besprak den onhoudbaren toestand van den landbouw, en drong aan op protectie, b. v. in den vorm van graanrechten. De heer Rutgers van Rozenburg betreurt het aftreden van het vroegere Ministerie, voor zoover het nog veel goeds had kunnen tot stand brengen, maar berust in het optreden van dit Kabinet, dat den eenig goeden weg heeft gekozen door zich een kiesreohtuitbrei- ding, Dat herzien, aoht spr. reohtregeling de b vallen; ook verheugt kondigde regeling tingwezen. De heer De Savornin Lohman besprak de Kamer-ontbinding, welke hg constitutioneel niet te verantwoorden achtte, en critiseerde scherp het rapport >an den heer Tak aan de Koningin- Regentes, hetwelk beoogde haar te mengen in irtgstrgd Spr. juichte mede het voor- tot regeling vau het plaatselgk belasting- toe, en drong aan op het orerbreogen lie kosten van het lager onderwgs van de a op het Rijk. Met nadruk kwam spr. d-n drang naar graanrechten, en acht die de Min. van Oorlog vraagt voor de 'ing ouzer onafhankelijkheid, alleszins De heer A. Van Dedem is van meening, dat herstel van den dubbelen munt-atandaard veel zou bjjdragen om de malaise in landbouw en andere takken van bedrgf te verminderen; hg acht het oogenblik thans zeer gunstig om tot een internationale bi-metalliatiache ante te komen. By Kon. besluit ia: le. op ver zoek van den benoemde, ingetrokken het Kon. besluit van 24 Juliwaarbij Dr. Th. P. H. Van Aalst is benoemd tot hoogleeraar in de facult. der letteren en wysbeg. aan de rijks-universiteit te Groningen; 2e. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteitr te Groningen, om onderwijs te geven in de vaderiandsche geschiedenis, de algemeene geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd en de politische aardrijkskunde, Dr. K. H. Th. Bussemaker, leeraar aan het gymnasium le Haarlem. Van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch lndiö zijn in de laatste dagen by het departement van koloniön achtereenvolgens ontvangen de navolgende telegraphische berichten betreffende de expeditie op het eiland Lombok: „Colonne bezocht Narmada; bevolking rustig. Andere colonne gisteren naar Lingsar; tweede verwant van radja ge vangen.” „Terug van Lingsar, waaruit verkenning Noordelijk en Gestelijk gedaan. Overal bevolking goedgezind; passers druk be zocht; hoofden omtrek Lingsar aanwezig. Zoon en kleinzoon Radja naar Batavia gezonden.” „Colonne bezocht Goenoeng Sari met I verkenning noordelyk. Overal rust. Pas sers druk bezocht. Order gegeven tot terugkeer van zevende en negende batal jons en veldartillerie.” w De „Ruige Plaat”, waarop terwijl tot kerkvoogd werd verkozen de de zalmvisschery „Prins Hendrik” ge- *- deeltelijk wordt uitgeoefend, is verkocht voor de zeer hooge som van f 375.000. Geslaagd te Amsterdam voor het candidaats examen in de genees kunde de heer S. F. Postma, van Ameide. ‘Ameide, 3 Dec. Ook in deze gemeente is het mond- en klauwzeer thans geheel geweken. De laatste kenmerken zijn weg genomen en enkele stallen, waarop zich ziek vee heeft bevonden, ontsmet. Sterf gevallen aan die ziekte kwamen alhier niet voor. Het kantoor van den ryksontvanger wordt tegen heteindedezer maand verplaatst van hier naar den Hoogen waard onder Tienhoven, in dezelfde woning waar vroeger dat kantoor gehouden is. De oorzaak daarvan is«flat hier geen geschikte woning voor den heer rijksontvanger te bekomen is. Het onlangs opgevatte voornemen om hier een fanfarecorps op te richten is wegens financiöele bezwaren nog niet verwezenlijkt. Misschien waren die be zwaren te overwinnen, b.v. door het aan gaan eener rentelooze geldleening. 'Ammertiloï, 4 Dec. Door milde bij dragen der ingezetenen in staat gesteld, zal men den kinderen der openbare school met St. Nikolaas een feest geven. Bodegraven, 30 Nov. Heden is alhier overleden de 90 jarige oud strijder Pieter Van Kempen, drager van het Metalen Kruis. Uit de door hem nagelaten papieren blykt, dat hy als schutter den 10 daagschen veldtocht heeft meegemaakt en daarbij verwondingen bekwam, n.l. eene sabelhouw over de wang en een kogel in ’t been. Capelle a/d IJsel, 1 Dec. Donderdag is van de werf bij de gebr. Van Dyk al hier, te water gelaten een ijzeren sleep- kaan, groot ruim 500 last, voor rekening van den heer C. Hannessen te Ruhrort. Hei- en Boeikop, 3 Dec. Bedankt

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1