I I in .GmissiaiflfiliiEffeto, lio-jró EcötyfiMipoj 1MB-, POPÜLIEHE-, 1EPE- ii ito BOOiffl, „EXCELSIOR" 16 Noordeloos, AÏBHAAMHE iGELS, Her li „EXCELSIOR" C.J.G. SPERMOL, OpenDare Yriivillip Yerkoopiiir 15 Kalf koeien, 140-jarige EcltïeMpiif 14 IJPEBOOMEN, DE HOFSTEDE Een WOONHUIS BINNENLAND. ingezonden. ASTHMA HEERSCHEND. B BURGERLIJKE STAND. Mr. P. A. GREUP. J. SCHREUOERS. Boerenknecht, Advertentiën. hunne is DIENSTMEISJE, te MEERKERK. Uitvoering i Schoonhoven Gouderak PUBLIEKE VERKOOPING Jaarsveld, „GEEFT GODE LOF" te Oudewater UITVOERING UITVOERING Piano- en Orgelhandel. VENNOOTSCHAP J. SCHREUOERS, UITVOERING TE BERGAMBACHT, Gebrs. Sillevis, TE STOLWIJK. UITVOERING VERHURING. Jaarsvelderkapel Streefkerk, WEI-, HOOI-, BOUW-, RIET- EN CRIENDLAND, 23 Hectaren, 50 Aren. Meerkerk, Aan oude en jonge mannen Krimpen a/d IJssel, SCHEEPSAFBRAAK, Hoenkoop, INBOEDEL. ling toot da atoap ta maken, welk Tooratel wordt goedgekeurd. Do voorsitter stelt aan de orde benoemingen. Daartoe orergaande worden benoemd de heer J. A. Smits tot regent ran het Oer. Weeshuis, de heer P. Greup tot lid der school-oommiBsie, de heer A. A. Grares Kooiman tot lid ran het burgerlijk armbestuur en de heer P. Greup tot afgevaardigde van den raad tot verdediging van den aanslag van den hoofdelnken omslag bö Gedeputeerde Staten. Daarna wordt overgegaan in een besloten vergadering. 3TATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte Maandag haar werk- saamheden De Vóoriitter herdacht de aegepraal, op Lombok verkregen, en stelde voor het volgende besluit te nemen „De Eerste Kamer der Staten-Generaal betuigt dankbare hulde aan generaal Vetter en diens leger voor de sohitterende o*erwinning, welke het op Lombok behaald heeft. Zy verzoekt aan de Regeering de tolk harer gevoelens te willen zjjn." Nadat dit voorstel met luide toejuiohingeu was aangenomen betuigde de Minister van Koloniën dank voor dit bewjjs vau waardeering en ver klaarde aioh volgaarne bereid om de uitgesproken hulde aan den Uouv-Oen. te doen overbrengen Woensdag heeft de Kamer de aanhangige klei nere wetsontwerpen aangenomen en ia daarna tot 27 December uiteengegaan Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. De heer Dobbelmann betreurde dat dit Ministerie de verouderde en veroordeelde vrphandelsbe- grippen blyft huldigen «n betuigde ingenomen held met den aandrang ter verkryging van graaurtchten en matige verhooging van invoer rechten op ujj verheidsproducteneen maatregel, die meer arbeid, honger loon en meer welvaart voor den landbouw zou brengen. De Kamer wil lende plaatsen vou/ een uitspraak in deze, stelde hjj een motie voor, verklarende dat hercientng en uitbreiding van bet tarief van invoerrechten tot verbetering van den toestand van landbouw on industrie en in bet belang der schatkist drin gend wordt vereisoht. Deze motie is aangehouden tot latere behandeling. De beer llarte bepleitte de verzekering van werklieden in het byzuuder voor ouderdoms pensioen, met verplichte premie-storting en financiëelen steun van den Beaat als aanvulling in het begin. Hjj verzooht aan de Regeering de benoeming eener Staatscommissie tot onder zoek van dit vraagstuk. De hoer Van Karne- beek kwam op tegen de donkere Bchets van den finauciëelen toestand des lands, door den heer Kerdyk gegeven, en wil dat naar de eisuhen des tjjds worde voortgegaan met het noodigo tot verdediging van ons grondgebied. Op de koBten van rjjks- en gemeentebestuur moet worden bezuinigd, en de schatkist niet beschouwd als de loon des over*Joods ter vol loeniug aan allerlei wensohen. Bpr. be twijfelt of kiesrechtuitbreidiug in dit opzicht verbetering zal brengen. Hjj bestreed bet verlangen naar graanrechten, en ontwikkelde zjjn oonBtitutioneele bezwaren tegen de Kamer ontbinding, bjj welko het vorig Kabinet, door de vooraf verkregen toestemming, het overleg tussohen Regeering en Volksvertegenwoordi ging bad ter zjjde gesteld. De Dakkerewerk- staking te Amsterdam aanroerende, verdedigde Bpr. tegenover de vrjjbeid om het. werk te staken, de bescherming van hen, die werken willen, en keurde hjj de gewelddadigheden, daarbjj gepleegd, ten sterkste al, tevens aan dringende op handhaving van vrjjbeid en orde door de gemeentelyko autoriteit. De heer Veegens protesteerde tegen de publioeering der ontbindingsstukken zooals geschied is, waardoor de Kruon in het debat werd gebraoht, en tegen het niet publioeeren van de notulen van den Ministerraad. Verder drong hjj aan op spoedige indiening van het kieswet-ontwerp. De heer De Beaufort (Wjjk- bjj-Duurstede) ontkende dat invoering van graant echten de broodpryzon niet aauaurkelyk zou verhoogen, keurde de vryheidsb. prrhii.g der arbeiders te Amsterdam af en beschouwt dan financiëelen toestand des lauds als met onbevredigend. De heer Mees verdedigde de politiek der oud liberalen en wil wel uitgaven voor de departementen van Oorlog en Marine toeBtaan, voor zoover het doel is de verdediging des lands en de bandba.mg der neutraliteit. De heer Heldt aobt het plan der Regeering tot oprichting eener Btaacsvorzekeringsbank onuitvoerbaar en sloot zich aan bjj hei betoog van den heer Harte ten gunste van verplichte pensioetiverzekenug door bydragen van pairoon en werkman met eemgen steun van den Btaat. De heer Staalman heeft den indruk verkregen dat de Regeenng den ernst der tjjden niet voelt. Zjj broke met bevoorrechting van neutrale on derwijsinrichtingen en bespare op de kosteu van defensie. Tot de uitgaaf van 1U null.oen voor nieuwe geweren zal spr. diet medewerken. Ook ried 1 >jj den Miuisier van Marine aan, in de te benoemen commissie voor de verbetering der loonen aan de lykswerven ook eenige werklieden op te nemen. Vergadering van Woensdag. De heer Ger ritsen betoogde in het breede, dat de Regeering zich behoort te bepalen tot tiet groote vraag stuk van het kiesrecht. Verder merkte hy ojj het Kabinet op gerniB van overeenstemming ten aanzien van de siyging der legeruiigavdi, duur den heer Van Houten altyd fel bestreden. Bpr. meende te moeten gelooven, dut deze Minister is overgegaan tot (le conservatieve paiiy, met loslat mg zyuer vroegere geavanc.erie denk beelden. De heer ifaruoouibe Bunders achtte den financiët len toestand met rooskleurig, vond het optreden van den heer Van Houten verwon- deriyk en betoogde de noodzakelyaheid eener kraoimge inrichting van ons veldleger voor de handhaving onzer neutraliteit. De heer Tak vat' Poortvliet bestreed uitvoerig de beschou wingen van den heer Lokman over de ontbin ding, ontkende dat de Kroon in den stryd over de mimstoriöule crisis was gemengd en do on grondwettigheid der ontbinding, en betoogde de noodzakeljjkhead vun de ruimst mogelyke kiesrecbtuitbreidiug voor de hervormingsmaat- regclen, waaraan dringende behoefte is. De heer Pyuappel bestreed de bewering, dat het Kabinet alleen de kieswet zou mogei. tot Btund brengen. De heer De Be«ufoit (Am-»t.) zette zyu bezwaren ti-gen de pulitiek van het vorig Mmisterie uiteen, bestneJ den diangnaur eeu Cuuiun sie voor werklieden pensioenen, be twistte dat graanrechten een landbouw zouden buten en wenschte beperking van oorlogsuit- gaven tot het dringend noodige. De heer Van der Bclirieok ontkende de beweringen van den heer Btaalmau aangaande gebrekkige legerver- zorging en zedeloosheid van de offioieren. By Kon. besluit is de heer H. J. Versteeg, met ingang van 10 December 1894, benoemd tot burgemeester der gemeente Schiedam, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Zaandam. Tot stationschef te Nieuwer- kerk is benoemd de heer T. J. Wolters, klerk telegrafist le klasse te Gouda. Aan het centraal bureau der staatsspoorwegen te Utrecht werd Dinsdag aauüesteed: Bestek no. 672. Het maken van drie seinhuizen op het station Am sterdam W. F. ingekomen zijn 18 aan biedingen, waarvan de minste was die van A. J. Nederhorst te Gouda voor f 12.236. De heer Hofstede Crull, te Borne, consessionaris voor aanleg en exploitatie eener electrische verlichting in Veendam en Wildervank, heeft bekend gemaakt, dat by genoegzame deelneming dat licht per lamp en per uur kosten zal ongeveer ij cent. Door eenen aannemer te Dordrecht is concessie aangevraagd voor droogmaking der Lauwerzee. De heer K. Van der Linde, aan nemer te Brouwershaven, heeft het by Hardingsveld gezonken aakschip „Gerardus Jacobus" met gunstigen uitslag gelicht en op het droge gebracht H. M. de Koningin-Regentes heeft zich Dinsdag, den herinneringédag van de begrafenis van Koning Willem III, naar den grafkelder in de Nieuwe Kerk te Celft begeven en aldaar op het graf van Hdr. gemaal een krans gelegd, door Koningin Wilhelmina en hare moeder eigenhandig vervaardigd. H. M. was op de reis naar Delft slechts vergezeld van eene hofdame. Aan de universiteit te Am sterdam is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: De en kele berisping als strafmiddel, de heer T. Van der Plas, geboren te Hardingsveld. Bij het examen M. 0., boek houden, is geslaagd de heer A. Rooseboom. uit Gouda. -Te Haarlem heeft de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond de zaak der wijkverpleging ter hand ge nomen en als wijkverpleegster benoemd mej. P. Slotemaker te Sliedrecht. In de namiddaggodsdienst oefening van Zondag 9 December zal Ds. G. A. Fijnvandraat, predikant te Beest, den dag herdenken, waai op hy voor 40 jaren het predikambt aanvaardde. Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Gem. te Alblasserdam door Ds. A. Teerink te Werkendam c. a. Gouda4 Deo. In de heden gehouden rer- gaderiug ran den gemeenteraad werd de heer F. Herman Fs. als raadslid geïnstalleerd en werden de geloofsbrieven van de onlangs be noemde heeren J. J. Van der Banden en A. Vingerling onderzocht. De nieuwgekozenen zjjn, zonder dat óéue op- of aanmerking werd ge maakt, toegelaten. Met het oog op een evontueele uitbreiding der stedeljjke gasfabriek besloot de raad zon der eenige beraadslaging een aan die fabriek belendend pand aan te koopen voor de som ran f 6000. Verder besloot de raad op aanvraag van eene commissie uit de besturen van eenige werk lieden-vereenigingen gedurende dezen winter een lokaal gratis beschikbaar te stellen, dat tot werkplaats zal worden bestemd voor werklooze arbeiders. Het doel is de oppassende werk- 1 ooien in die werkplaats vuurmakers te doen vervaardigen, om hen zoo doende in de gele genheid te stellen iets te verdienen. Ken adres van eenige ingesetenen van Gouda en StolwykersluiB om betere verlichting van de Haastrechtsene brug werd ter afdoening haar het College van Burg. en Weth. verzonden, aangezien de zaak met geacht kon worden tot den werkkring van den raad te behooren. Ook de bakkersgezellen te Gouda hebben hun meeting gehad. In groote getale kwamen zy byeen, om te spreken over l afschaffing van Zondagsarbeid en waar dit niet kan extra - betaling; J|\ een arbeidsdag van 12 uur met 1 uur rust, voor den tjjd van Vrjjdag op Za terdag 18 uur met uur rust eu vi^or wat daarboven gewerkt wordt extra betaling, en 8 loonregeling. Eenparig werden deze punten aangenomen en eene commissie werd benoemd om de patroons uit te noodigen zioh met de gezellen te verstaan Wat bet loon betreft, verlangt men fll voor een bekwaam gezel die niet by den patroon in den kost is, f 5,60 voor een gezel in den kost eu voor ovenisten f 1, voor obefs 15 pCt. meer dan het tegenwoor dig loon. 'AlbUsserwaard en Vyfiieerenlandeii, 7 Dec. Handel en prys der kaas bleven deze week onveranderd, boter inet goede vraag was 5 cents per kilo lager in prys. Men besteedt thans in deze streken voor kaas: van f 17 tot f21 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goöboter f 0,67s, wei- boter f 0,47 s per j kilo. 'Aninieratol, 7 Dec. Onze geachte predikant, Ds. A. E. Van Deinse, had Zaterdag IJ. het ongeluk bij het afdalen der trap uit te glijden, met het gevolg, dat hy zijn arm brak. 'Benschop7 Dec. Door den te Pols- broekerdam ge vestigden rijksveldwachter Van Brakel werd ji. Dinsdag wegens be delarij aangehouden een peisoon uit Haar lem, die pas onlangs voor de vijfde maal werd ontslagen uit een ryksweikinnch- ting. Na den nacht in het arrestanten- lokaal te hebben doorgebracht, werd hij den volgenden dag ter oeschikking gesteld van den olflcier van justitie te Rotterdam. In de kerk der Hervormden alhier zal meer en beter licht worden aauge- bracht. De levering van nieuwe lampen is na inschrijving opgedragen aan een firma te Utiecht. Bodegraven, 4 Dec. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 171 wagens, te zamen 9552 stuks, wegende 39.769 kilo; prys le soort Goudsche f 22J&24, zwaardere f 2e soort f 18 A 19J; hier onder 8 wagens Derby-kaas, prys le soort f 20J 2e soort f 4 f 27 wagens Edammer kaas, prijs le soort f 25 4 f - 2e soort f 4 f 1 wagen Leidsche kaas, prijs f39 het schippond. Handel flauw. Groot-Auimera, 7 Dec. De heer Vau St. Maaiteusayk, brigadier rijksveldwach ter alhier, zal 's lands dienst verlaten, daar door hem pensioen aangevraagd is. Dat een mensch altyd voorzichtig moet zyn met paarden, al teilen ze nog zoo vele jaren, ondervond eenige dagen geleden v. d. H. Op weg naar huis zynde, zette zijn hit het op een loopen, v. d. H. gleed van de kar en kreeg het rad over zijn lichaam. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, v. d. H. maakt het op het oogenblik vry wel. Door de kaashandelaars werd deze week de kaas gekocht voor de navolgende pryzen: le qual. van f 19 tot f21, 2e qual. van f 17 tot f 18» de 50 KG. De handel is over 't algemeen redely k. Het onderhoud van de watermolens der polders Ammers-Graafland, Achter land en Peulwyk is by de aanbesteding weder voor 4 jaren aaugenomen door den heer A. v. d. Wal alhier. 'Haastrecht, 3 Dec. In de laatstgehou- den vergadering van de ijsclub alhier zijn van de reutelooze leening 1893 uitge loot de aandeelen 86, 87, 88, 89, 161, 162, 168 en 164, waarvan vier toebehooren aan den heer D. A. Dupper Azn. en vier aan den heer Mr. J. T. C. Viruly. Beide heeren hebben het bedrag aan de ver- eeniging ten geschenke gegeven. De landbouwer J. Hoogeveen heeft goede voldoening van het inmaken van het gras, zooals dit op de wyze Bertels geschiedt. Het vee eet het met graagte op en laat het hooi, dat soms als toe gift gegeven wordt, stil rusten. De melk heeft een zeer zoeten smaak en bezit veel vetdeelen, zoodat het zeer voordeelig is voor de zuivelbereiding. 'Haastrecht, 6 Dec. In de laatst gehouden vergadering van de IJsel stoomtramweg maatschappij is de balans goedgekeurd en de heer G. M. TSteingh als commissaris herkozen. Door notabelen der Hervormde kerk alhier is met algemeene stemmen gekozen de heer C. Den Baars. 'Hoornaar, 6 Dec. Sedert de vorige week is de prys der kaas weder nagenoeg dezelfde gebleven. Het kaaswringen is ech ter zoo goed als gedaan. Door deopkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 17,50 4 f21 de 50 KG. besteed. Kinderdijk, 8 Deo. Zaterdag werd op het etablissement Fop Smit alhier te water gelaten de geheel van maal gebouwde ooeaansleepboot „Oceaan". Het r&rtuig werd gebouwd roor rekening van de firma L. Smit A Co., direc teuren Murk Lela au Zo. te Alblasserdam. De zeer kraohtige machines en ketels voor dit vaartuig worden vervaardigd door de Koninkljjke Maatsohappy |Oe Melde" ta VlisBingen. Daar dit ackip in staat moet zyn lange sleepreizen te maken, is de kolen bergingcapa citeit «eer groot Zjjn zware bouw, groote afmetingen en sterke machines zullen dit vaartuig doen behooren tot de meest kraohtige sleepbooten, zoowel van ons land als van het buitenland. Te golykertyd werd op genoemd etablissement de kiel gelegd voor een hopper-zandzuiger, welke gebouwd wordt roor rekening ran den heer N. Van Haaren «e Nymegon. Het eigen aardige van dit vaartuig is, dat het aan zeer verschillende eisohen moet voldoen en daardoor eenig in zjjn soort genoemd kan worden. Het moet zioh kunnen leeg kleppen. Het moet zich kunnen leeg zuigen. Het moet zioh kunnen vol zuigen, zoowel uit profiel als uit bakken. Het moet zioh op den wal leeg kunnen persen. Het moet zand uit bakken direct op den wal kunnen persen. Hrt moet zand uit profiel gezogen dlreot op (jen wal persen. Dit schip moet dus hetzelfde werk verriohten, als tot nu toe verricht werd door twee of drie vaar tuigen. De kraohtige machines van het triple oompoohd ayatoem met opperrlak condensatie, worden vervaardigd door de firma LÖnois A Co. te Rotterdam. Het vaartuig wordt voortgestuwd door één achroef. 'Krimpen a/d IJnel, 4 Dec. De le on derwijzer, de heer K. Van der Graaf, die gedurende geruimen tyd door ziekte ver hinderd was zyne betrekking waar te nemen, is Maandag jl. weder in functie getreden. Het lokaal, tydelyk ingericht tot post en telephoorikantoor, is reeds heden van een nieuw toestel voorzien. In den dienst heeft nietl de minste vertraging plaats gehad. 8 Dec. Naar men verneemt, heeft onze burgemeester reeds uitvoering gege ven aan zijn voornemen, in de vorige raadsvergadering aangekondigd, om zijn ambt neer te leggen, en is door ZEd. achtb. eervol ontslag 'Maógevraagd tegen 1 Januari 1895. 'Leerbroek, 6 Dec. Door stemgerech tigde leden dezer gemeente is heden tot predikant by de Herv. Gemeente alhier beioepen Ds. 0. H. Callenbach, predikant te Dirksland. Meerkerk6 Dec. In de op den 11. December a. s. by den heer T. Kleyn alhier te houden algemeene vergadering der afdeeling „Vianeu eu omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw zullen o. a. plaats hebben lo. Uitreiking der pryzen aan de be kroonden op de in Septeuibtr 11. te Ameide gehouden tentoonstelling. 2o. Voordracht van den heer A. Bos, zuivel-consulent in Zuid-Holland, over veeteelt en veevoedenng. 3o. Verloting van drie pryzen onder de aanwezige leden. 'Meerkerk, 6 Dec. Voor de vacante be trekking van onderwijzer (salaris f 500 en f 25 na een vol jaar verblyf) heeft zich. geen enkele sollicitant aangemeld. 'Meuwpoort, 6 Dec. Tot predikant alhier is beroepen Dr. E. C. Gravemeyer te Gorinchem. "Ouderkerk a/d IJsel, 6 Dec. Het tele- phoou kantoor behandelde in de vorige maand 81 telegrammen; ontvangen wer den 38, verzouden 43 tydmgen. "Oudewater, 5 Dec. Door den gemeente raad ia m zyne jongste vei gad ei mg met meerderheid van Stemmen besloten f 100 subsidie toe te staan tea behoeve van 't kind van H. Wildschut, om ter opleiding te worden opgenomen in 't Doofstommen- instituut te Rotterdam. Over dit voor stel staakten in de vorige vergadering de stemmen. J.l. Maandag Morgen te half 12 uren geraakte de trampan Gouda op hier tus- Bchen Hekendorp en deze stad buiten de rails, en het was donker eer hy goed en wel er op was en de rail-baan tot door lijden geschikt. By den dienst van 'savonds 6 uur van hier op Gouda had ineu dien eigen dag even ua 't atiyden weel het zelfde ongeval. Die Maaudag was èu voor 't personeel èa voor 't reizeud pu bliek van deu tram een echte ongeluks dag. Het van de rails loopeu wordt toe geschreven aan het in dienst stellen van eene nieuwe locomotief, daar in geen twee jaren op deze lyn die stoornis voorkwam. 'Polsbroek, 7 Dec. Door het bestuur van het waterschap „Polsbroek" is voor den tijd van zea achtereenvolgende jaren in het openbaar verpacht het grasgewas van de Lieve Vrouweu-kade. Pacnter werd de heer P. De Joug alhier, voor 1174 per jaar. Aan den vorigeu pachter was de kade voor f220 verhuurd. Wat in jaren niet plaats had, ge beurde dit jaar: by enkele boeren ging men gisteren morgenSm terklaas melken By een onzer veehouders o. a. liepen nog vijf melkkoeien in het land, die nog ge noeg te-eten hadden. Aan alle lofzangen echter komt een einde eu de laatste, vry strenge nachtvorsten zullen wel doen be sluiten, het nog buiten loopend vee op te stallen. 'Scliellaiiien, 6 Dec. In de laatste we ken is er hier in het kanaal van Steenen- hoek veel pulp gelost, die verkocht was voor f 1,75 de duizend kilo. Sinds een paar weken zijn de arbeiders weer druk met het spitten van hooge akkers, die nu gebouwd moeten worden. De behoefte aan bouwland heeft vele landeigenaars doen besluiten om enkele stukken hooiland voor bouwland te ver huren. Viauen, 5 Dec. W. v. d. H., die door 0. L. onlangs werd verwond en daarna naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd is en daar geopereerd, is van Dinsdag op Woensdagnacht aldaar overleden. Werkendam, 6 Dec. In de raadsver gadering van 27 November werd de heer M. M. Versput, rustend directeur van het post- en telegraafkantoor, tot wethouder benoemd in de plaats van den heer J. Kerkhoven, die bedankt had. De heer Versput bedankte echter. Gistel en avond vergaderde de raad opnieuw en weder werd de heer Versput benoemd. Voor dit ondubbelzinnig bewys van vertrouwen moest de benoemde zwichten, zoodat hij de betrekking aanvaardde en ons dage- lyksch bestuur wefir compleet is. Woerden5 Dec. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 170partijen; prys van Goudsche le soort f 20 4 f 22,50, 2e soort f 16 4 f 19 per 50 kilo. Handel traag. Zevenhuizen. 5 Dec. Zaterdag-avond ontstond een binnenbrand bij den visscher J. Voskamp alhier en wel door het om vallen eener petroleumlamp. Slechts met moeite wist hy zich te redden. Gemengd Nieuws. Deexcommissaris van politie van Hilversum Tuinenburg, wiens verblyf te Monte Carlo ontdekt werd en die zich door een revolverschot by zijne arrestatie zeer ernstig verwondde, zal ia het leven worden behouden en neemt zelfs in beter schap toe. Over zijn uitlevering wordt dan ook druk onderhandeld, maar deze ondervindt nogal eenige bezwaren, daar de gouvernementen MonacoPrankryk en Belgiö daarbij zyn betrokken. De Ned. regeering koestert thans het voornemen Tuinenburg naar Marseille te doen ver voeren, ten oinde hem van daar met een Hollandsch stoomschip naar Nederland te brengen. In een verdacht bierhuis in de Schavensteeg te Rotterdam is Maandag nacht door de politie aangehouden de minderjarige M. Ho>gebooi;n, welk meisje reeds herh.ialdelyk de ouderlijke woning te Nieuwerkerk a/d IJsel is ontloopen. Tegenover de glasfabriek te Vuren is Woensdagavond, omstreeks 5 uur, een schip, met teen geladen, na door een schroef boot aangevaren te zyn, ge zonken. Do opvarenden, 3 in getal, zijn gelukkig gered. Schip en lading waren, naar men verneemt, niet geassureerd. Te Empe, onder de gemeente Brommen, is Donderdag-ochtend de 21-jarige arbeider W. P., op ongceer 100 meter afstand van zjjne woning, dood aan den weg gevonden. In het lichaam bevindt zich ter hoogte van het hart eene wonde, zoodat men denkt dat vermoord is geworden. De justitie te Zutfen en de burgemeester van Brummen zouden ver moedelijk nog gisteren een onderzoek instellen. Nader meldt mon nog: Zwaar vermoeden bestaat er tegen een 19-jirigen jongeling, zo->n van zekeren K., wonende te Voorst. Van het Bt Nieolaasfeest van Zutfen huiswaartz gaande, is, na gedurigen twist, de noodlottige daad in de nabijheid zjjner woning gepleegd. Een messteek in de borat moet den «erslagene zjjn toegebracht. Maandagavond is een conduc teur der Pruisische Staatsspoor, tusschen Bocholt en Winterswijk, van den trein gevallen. Zyn lyk is verbrijzeld terug gevonden. Alles twaalf. Maandag werd te Hilversum by den heer J. R. B. in de Rozendaalstraat het twaalfde kind geboren. Eene merkwaardigheid doet zich hierbij voof; het kind heeft nainelyk aan elke hand 6 vingers en aan eiken voet 6 teenen. In Pruisen is een paar ge trouwd, waarvan de man 77 en de vrouw 80 jaar is. Reeds vóór vijftig jaar was dit paartje verloofd geweest, doch van een huwelijk is destijds niets gekomen. Man en vrouw hebben reeds tweemaal hun respectieve wederhelften verloren. By Morsjansk (gouvernement Tam bof, Rusland) ontspoorde den BOsten November een goederentrein en viel langs den dijk naar beneden. De drie-en twin tig wagens van den trein waren geladen met petroleum, spiritus, een ook met luci fers. Door den schok van den val raakten de stukken van den trein in brand. Alle beambten, behalve de machinist, vier ar beiders die in den trein waren, samen acht personen, kwamen in de vlammen om. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 December. De Beerengracht, thans in een kostelyk stuk bouwland herschapen, zal door het gemeentebestuur worden ver pacht en wel in 9 perceelen. De drie eerste perceelen uitsluitend als bouwland voor 6 jaren, terwijl voor de zes volgende per ceelen ingeschreven kan worden als teenland voor 12 jaren of als grasland voor 6 jaren. Deze zes perceelen worden ook als bouwland voor zes jaren in bod gebracht, zoodat wanneer het bod lager is dan voor teenland of grasland, de ver pachters zich alsnog de gunning voorbe houden. Wy twyfelen er niet aan of de zeer vette grond van de drooggeloopen gracht zal voor teenland of grasland de aandacht trekken. Van geachte zjjde ontvangen wjj het navolgende ter opname: Woensdag II. herdacht de Weleerwaarde beer Da. 6. A. De Jong, predikant bjj de Gereformeerde Kerk A alhier, den dag, waarup hjj vóór 25 jaren zyu ambt aanvaardde. Deze dag was een ware feestdag voor den leeraar en voor zjjno gemeente, zjjne gemeente, waarin hjj ongeveer 20 jaar arbeidde. In het kerk gebouw, dat bjj die gelegenheid tot feestzaal was ingericht, waren des a«onds de leden der gemeente, de catechisanten en verdere belang- stellenden byeen, om te zamen met Z.Eerw. en do zjjnen het gowichtige feit feesteljjk te herdenken. Om half zeven ure trad de jubilaris de zaal binnen, terwjjl de vergadering hem toezong Pa. 124:8. Daarna hield de heer C. Polderman oit naam der catechisanten etne toespraak. De «o schetste hierin den öden December lb69 en don 5den December 1884, wees op het voorrecht, dat Z.Eerw. genoot en braoht den Heero alleen daarvoor de dankzegging toe. Verder wensohte hg den jubilaris en de zjjnen geluk, richtte een woord van dank aan den goaohten leermeester voor het oateohetisch onderwjjs en besloot met de aanbieding van een tweetal fraaie cadeaux. De beer G. Verbeek hield nu eene korte toe spraak en bood Z.Eerw. een praohtig geschenk aan uit naam der leden. Eindeijjk bood de heer J De Grnjjter, onderling, na eenige passende woorden het sohoone oadeau van den ker- keraad aan. De jubilaris was sichtbaar geroerd, ja zoo danig getroffen door de vele bewjjzen van aohting en liefde, dat hy eerzt na eenige oogenblikken zijnen opreohten dank kon uiten. Teeder, hzrtelyk waz toen het woord, waarin hjj zjjn gevoel van erkenteljjkheid vertolkte. Liet de gemeente thans hare helde en toege negenheid tot haren leeraar bljjken, hjj had haar ook faarteiyk lief; zy lag hem na aan het hart. „Uwe liefde," aldus sprak hy, „is mjj een spoorslag, om met jjver in mjjne moeilyke, gewichtige taak te volharden. Nooit zal ik deze ore vergeten Na eene korte pauze, waarin de aanwezigen feesteljjk werden onthaald, trad de heer J. De Gray ter op als vertegen woordigor der gansohe gemeente. In zyne rede wees deze op het voorreoht, dat Z Eerw genoot boven uovelen zjjner ambtsbroeders. „Vjjf en twintig jaren," zoo sprak hjj, .„waart ge herder en leeraar van 's Heeren gemeente, en nimmer verhinderde ongesteldheid u, het Woord te bedienen." Hjj wensohte den geaebten jubilaris toe, dat in de laatste jaren van tyuen arbeid in den wjjngaard des Heeren nog de meeste vruchten mochten worden aanschouwd, dat met het klimmen der jaren zyn jjver niet mocht ver flauwen, maar integendeel nog variger mocht worden „En mocht vroeger somt nog niet alles naar den eisch van Uods Woord eu naar den aard der broederlyke liefde zjjn geweezt," aldus ging hy voort, „dat in de toekomst die liefde meer en meer openbaar worde, opdat de wereld zal kunnen getuigen: „Ziet, hoe lief zy elkander hebben." Dan pas kunnen wjj den Zegen des Heeren verwachten, imm rz „waar liefde wooiit, gebiedt de Heer den Zegen." Daarna wenschte de heer Lindeboom, theo logisch student te Kampen, den leeraar en de gemeente geluk met het voorrecht, dat hem en haar ten deel viol. „Ondertusschen werd herhaalde malen een Lofpsalm aangeheven. Eindeijjk sprak de jubi laris nogmaals in hartelijke bewoordingen zyuen dank uit. Nadat nu nog gezongen was Pt. 188 1, werd de vergadering met dankzegging door den heer v. d. H. u*el, ouderling, gesloten. '-Op den wekelykschen markt dag waien Woensdag aangevoerd 50 big gen, pry s f 5 4 f 11 per stuk, eu 8 runderen. '- Evenals vorige jaren was de St. Nico laas-a vond over het algemeen zeer druk. Vele stadgenooten en bewoners der omliggende gemeenten bewogen zich door de straten en verlustigden zich voor de flink verlichte wiukels. De goede Sint werd op zeer aardige wyze voorgesteld en tal van jongens hadden veel werk van hun costuum gemaakt. Maar het moet jon genswei k blijven en grooteren moeten zich niet meer in de kinderschoenen ver plaatsen. Dat is menigmaal ongepast, vooral wanneer men de grooteren op de straat onder den invloed ziet van 3terken drank. Het is dan odk te wenschen, dat voor het ongepast Sinternikiaasspelen een stokje gestoken wordt. Voor het overige is alles in de beste orde afgeloopen. Dat er menschen zyn, die anderen gelukkig willen maken, is een verschijnsel dat in deze dagen veel voor komt. In verschillende vormen wordt er gevraagd voor armeu- en andere instellin gen en steeds wordt er veel gegeven. Met St. Nicolaas avond liet een vriend der armen den goeden Sint ook een bezoek brengen bjj hen, die hem niet hadden verwacht en waar een stuk spek meteen St. Nicoiaaspop byzonder welkom was. De onbekende gever of geefster wordt zeker dankbaar herdacht. '- Voor de leerlingen der naai school voor minvermogenden was Donder dag-avond een prettig feest beivid. De dames-directrices hadden gezorgd, dat de kinderen goed onthaald weiden. (Jok was er weer een prachtige tombola aanwezig en bovendien werd Uit jaar ondergoed uitge deeld, door de leerlingen zei ven vervaardigd. Bjj een woord van hulde en dank aan de dames, ook uit naain der oudeis, willen wy den wensch uiten, dat deze nuttige instelliug, die thans 22 leerlingen telt, steeds een goeden steun moge ondervinden! Heden werd weder een bede laar aangehouden, van wien nog iets in het Politieblad te lezen stond. De ryks- veldwachteï D. Rietveld, gestationeerd te Haastrecht, hield in die gemeente dien bedelaar aan en bracht hem voor den burgemeester dezer gemeente, die ook nog iets met hem te verrekenen had, eveneens volgens het Politieblad, waarop de bede laar naar Rotterdam is gebracht tot het ondergaan zijner stiaf. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Vuilnis op de Wandelwegen. In de laatste dagen zag ik eenige mannen bezig, om wagens vuil uit te storten op den Singel, welke zjj vau den vuilnishoop der ge meente hadden gehaald. Orer de bagger, bedekt met een laag gruf gehukte steeuen, werd dit oude vuil vau ons stadje uitgestrooid. Nu wil ik volstrekt niets aldingen op de be kwaamheid van onze raadsleden, nog veel minder op die van de ouininiBiie van faorioage, de Hemel beware myl wie zou zulks dur.eu be staan; maar, het zy my looh veroorloofd ook myue meemug te zeggen en dan beweer ik: 1 Het is in st>yd met de reinneid. 2°. Het strekt ïu plaats van tot verfraaiing, tot ontsiering der wandelpaden, "en 8°. Het brengt de volksgezondheid in gevaar. Voor de twee eerste punten iz dunkt m# elke bewjjsvoering overbodig. Bjj regen wordt het fijn getrapte vnil, met klei vermengd, een zwarte pap, waarmede wjj onze schoenen be smeuren; by droog wéér wordt deze massa in een fijn licht stof veranderd, dat bjj de minste windvlaag omboog dwarrelt en onze kleeding (denk aan het liobtkleurig japonnetje van een achttienjarige schoone) met eene zwarte laag bedekt. Dit is niet aangenaam, en, ook niet direct sohadelyk; erger is het, dat wjj ook dat fijne stof inademen en die vervuilde lucht in onze longen opnemen. Wanneer wjj daarbjj weten, dat in alle landen bet vraagstuk aan de orde is, hoe men door verbranding het straat- vuii onsohadeiyk zal maken, omdat men over tuigd is, dat juist dit vuil de drager is van tal van microben, de beginselen vau besmette- lyke ziekten, dan vraag ik: „Mag bet ge*, meente-bestuur voortgaan met sóó onze wandelwegen tot gevaarljjke pa den te makenP" en ook: „bestaat er in Soboonhoren geen gesondheidsoom- missie, die onse vroede mannen op dit gevaarlek werk attent kan makenr" Aloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. By de op 6 Dec. 1894 door den Notaris D. Teyinck te Schoonhoven ge houden openbare verkooping van een huis en erf met eene party bouwland te Jaarsveld, groot 1 hectare 36 aren 39 een tiaren, is kooper geworden Dirk Bouw- meester te Lopik voor f I860. Vervolg der Nieuwstijdingen. By Kon. besluit Is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te "Woerden c. a. J. F. Mirandolle, ontvanger der zelfde middelen te Osch c. a. Het hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft noemd, om grieven te die haar mochten worden over de uitvoering der wet op het veeartsenykundig staatstoezicht by het voorkomen van mond- en klauwzeer. Leden dier commissie zyn de heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, P. J. A. De Zwyudrecht, J. ZUp Vzn. te Abbekerk en Ph. Van der Breggen te Waddingsveen. By de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur der Maatschappy tot nut van 't algemeen, in de vacature ontstaan door het overlyden van den heer C. J M. Dykmans, zyn door 116 depar tementen uitgebracht 874 stemmen. Ge kozen is met 857 stemmen de heer Mr. J. E. Veltman te Amsterdam, die zich de benoeming heeft laten welgevallen. Benoemd tot onderwyzer met hoofdakte a/d Chr. school te Oud-Beierland de heer J. Van Waardhuyzen, te Kinderdyk. •Berg-Ambacht. 7 Dec. In de gisteren gehouden vergadering der vereeniging „Winterlezingen" werd de spreekbeurt op recht boeiende wyze vervuld door den heer H. A. Westbroek, hoofd der openbare school te Beiersche; zyne novelle: „De vryaadje van een Groninger Kofkapitein", van Werumeus Buning werd door het talryk publiek luide toegejuicht. Na de pauze werden ook bydragen geleverd door den spreker en den heer J. G. Bettink. Onze voormalige dorpsgenoot, de heer J. Van der Bas CJz. te Velp, heeft te 's-Gravenhage met voldoend succes examen gedaan voor klerk by de posteryen en de telegrafie, 2de klasse. 'Berken* oude, 6 Dec. Met algemeene Btenunen zyn tot notabelen herkozen de heeren C. Both en M. Van Dorp. 'Gonderak, 6 Dec. De goedgekeurde gemeente-begrooting voor den dienst 1895 bedraagt in ontvang en uitgaaf f9163,03. Het aandeel van deze gémeente in te leveren manschappen voor de lichting der Nationale Militie van 1895, bedraagt 8. In het geheel waren 12 lotelingen, waar van 8 redenen van vrystelling hebben wegens broederdienst. Haastrecht, 3 Dec. Vrydag 11. trad in de tweede openbare vergadering onzer afdeeling van den Ned. Protestantenbond als spreker op de lieer R. Oldeman, Rem. predikant te Gouda. Vóór de pauze sprak hy over „Godsdienst en wetenschap" en teekende op recht duidelyke wyze den stryd tusschen deze beide gevoerd en wat tot verzoening dier beide leiden kan. Na de pauze droeg hy voor het schoone en immer nog zoo aangrijpende schetsje van Haversmldt „Myn Broertje". Een en ander viel blykbaar in den smaak van 'sprekers niet talryk, maar dankbaar gehoor. Lekkerkerk5 Dec. In de vergadering der afdeeling Lekkerkerk en omstreken van de Holl My. van Landbouw, gehou den den 29. November, zyn totafgevaar digden naar de algemeene vergadering te 's Gravenhage benoemd de heeren C. W. Dogterom en K. Dogterom te Krimpen a/d Lek. Aangehouden werden debesprekin gen omtrent jaarboekje en circulairen vee voeder. Het voorstel van den heer A. Bos, zuivelconsulent voor Zuid Holland, om te spreken over „De Goudsche kaas" in de buitengewone vergadering van 7 dezer, vond goedkeuring, en er werd besloten be langstellenden in den landbouw, ook vrou wen, tot het by wonen dezer bijeenkomst uit te noodigen. 'Lekkerkerk, 7 Dec. De zangvereeni ging „Euphonia" gaf gister-avond hare eerste uitvoering in dezen winter. Het programma, dat zy ten gehoore bracht, beantwoordde volkomen aan de verwach ting, terwyl het aan belangstelling ook niet ontbrak. De onvermoeide directeur, de heer J. H. Drees, heeft zich met zyne ruim 70 leden weder uitmuntend van zyne taak gekweten en een woord van dank voor de eendrachtige samenwerking mag niet worden onthouden. Aan de waag werd in deze week een varken gewogen van 760 halve kilo's. Van 710 en 680 halve kilo's is trouwens hier ookJgeen zeldzaamheid. Door den raad dezer gemeente werd heden tot hoofdonderwyzer aan de 3de openbare school benoemd de heer H. J. Okker te Bolnes, gemeente Ridderkerk. 'Meerkerk7 Dec. Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd 22 vrachten. De handel is redelyk. Men besteedt voor 1ste kwal. van f 19,50 tot f 21,50, voor 2de kvval. van f 17,- tot f 19,- per 100 halve KG. Oud-Alblas6 Dec. Onze predikant, Dr. J. De Lind van Wyngaarden Cz., heeft een beroep ontvangen naar Hasselt. Oudewater, 6 Dec. Wij vestigen gaarne de aandacht op achterstaande ad vertentie, betreffende de uitvoering der beide zangverenigingen van Oud< en Schoonhoven op Woensdag 12 Dec. a. s. Naar wy vernemen, zal het zangkoor alzoo bestaan uit pl. m. 72 zangers en zangeressen. De tekstboekjes zyn op den avond zeiven a 25 cent verkrygbaar aan den ingang van de kerk en dienen als bewys van toegang. Het komt ons voor, dat de nummers in het programma met smaak zyn gekozen. Een talryke opkomst mag zeker verwacht worden. "Oudewaier, 6 Dec. Heden gedenkt de heer H. De Zwart, smidspatroon, den dag dat hy zich vóór 45 jaren alhier vestigde. Een feit, dat, hoe merkwaardig voor den belanghebbende, voor 't publiek slechts als eene eenvoudige zaak geldt, ware het niet dat de heer De Z. zich tot in verren omtrek door zyn practische kennis in het smidsvak een flinken naam maakte, ge tuige mede de vele bekroningen op land bouw tentoonstellingen voor het byna on overtroffen hoefbeslag. Geen wonder dan ook, dat. de burgery op zoo'n inwoner hoogen prys stelt en hy op dezen dag wel zal ervaren hebben dat- in iedere be trekking kennis waardeering vindt. Uit de smidswerkplaats wapperde Neêrland's driekleur. Den heer De Z. zy 't gegeven nog een aantal jaren in 't smidsvak met lust werkzaam te zjjn en op landbouw tentoonstellingen nog dikmaals de eerste in het hoefbeslag. Oudcwnter, 8 Dec. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg heden 31 partyen Goud sche kaas, te zamen 948 stuks, wegende ±5229 kilo; prys lstequal. f 18 tot f20, 2de qual. f 15 tot f 18. Handel flauw. 'Papekop, 6 Dec. Voor de vacante be trekking van gemeente veldwachter alhier, hebben zich tot dusverre reeds 21 sollici tanten aangemeld. 'Heeuw jjk (afd. Sluipwyk), 6 Dec. Uit het ter visie liggend nieuw ontwerp van keur en politie verordening voor den polder „de Broek velden en Vettenbroek" blykt, dat dit ontwerp bestaat uit 23 artikelen, waarby o. m. bepaald is, dat er drie schouwen zullen gedreven worden, nl. de diep water- en kroosschouw, respectieve- Iyk in de maanden April, Juni en Sep tember. Voorts komen in deze keur een 15 tal verbodsbepalingen voor met de daaraan verbonden opgaven van boeten by overtreding derzulke. Het slotartikel bepaalt, dat alle vroegere bepalingen of keuren by de invoering van deze keur en politie-verordening zyn vervallen. De in werking treding dezer keur is bepaald op 1 Januari 1895. - Sluip* yk (kerkelyk). Door het classi caal bestuur van Gouda is aan de vacante gemeente Ter Ned. Herv. Kerk te Sluip wijk tot l Februari 1896 dispensatie van beroep verleend. Slikkerveer, 5 Dec. Heden is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl alhier, te water -gelaten een yzeren klippen ynschip, groot ongeveer 126 last, gebouwd voor den heer Jakob Wei bier te Lörch a/d Ryn. Meer dan 50.000 Lijders in Nederland. Zienswijze van een beroemd doctor om trent die kwaal. Asthma heeft tot nu toe de bekwaam heden van onze beste doctoren getrotseerd, in een betrekkelyk korte periode heeft Dr. R. SUH1FFMANN, de beroemde spe cialist, die veel jaren van studie aan de behandeling van Asthma, Bronchitis, Hooi koorts en Kroep gewyd heeft, een genees middel tegen die kwalen samengesteld, dat overal waar het bekend is het grootste succes heeft. Met dit middel behoeft men met op resultaten te wachten. Het is geen walgelyk geneesmiddel om in te nemen, maai wordt ingeademd en bereikt dus op diiecte wyze den zetel der ziekte. De in vloed is oumiddellyk en zeker. Het werkt direct op de sly mvliezen der lucht- organen, het verlicht de kramp en de spanning oogeubukkelyk, bevordert vry en gemakkelyk ophoesten en verzekert aangename rust aan hen, die anders al leen in een stoel kunnen slapen. Opdat ieder lyder, die vruchteloos alle andere geprobeerd heeft, zich van het kracht dadige van dit rüiddel kan overtuigen, wordt voor een ieder lyder een giatis proefpakje verkiygbaar gesteld, gedurende drie dagen, by peisoonlyke aanviage, of per brief aan den Heer A. VAN TUULL, Amsterdam. De steikste twyfelaar zal door het probeeren van een proefpakje overtuigd worden. Visscherij-Berlchten. 'Ammerstol, 7 Deo. Van Zaterdag 1 tot en met Vrydag 7 dezer zyn alhier ter markt aangevoerd 25 Winterzalmen, prys per J kilo van f 1,90 tot f 2,20. 'Kralingen7 Dec. Deze week werden ter markt aangevoerd 92 winterzalmen; prys f 1,80 4 f2,25 per 5 ons. BLUKSBLKiUiTEN. pC. 6 Nederl. Werk. Schuld. 2J Dito dito3 Dito dito3j Hong. Obl. 1889. 4J Dito in zilver. 4j OostenrykObl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito Apr. Oct. 5 Portugal, Oblig3 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Dec. 101}» 1081 80'7' 80( Spanje, Buitenl.Perp. 4 69 Dito Binnenl. Perp. 4 60 Loten Amsterdam f100. .3 112 Loten Rotterdam3 108 r', Antwerpsdie loten 1887. 2} 102 Hong. Loten 1870. 128! Theiss-loten4 115 Rus!. Aand. 1864 5pC. Ra. 100. 167 Dito 1866144 MARKTBERICHTEN. Schoonhoven5 Dec. Boter, le qual. 53 ct.2e qual. 48 ct. per half kilo. Kaas f 18 1 21,- per 50 kilo. Vette kalveren 23 ii 26 ct. per i kilo. Vette varkens van 18 A 21 ct. Biggen f6 A fll per stuk. Aang. 50st. Aardappelen f8,25 A f4,- per HL. Eieren f7,- per 100 stuks. Aangevoerd 8 stuks vee, prijzen: kalf koeien f180 A 200, vaarkoeien f140 A 160, kalveren f40 A 45. Uoutla. 6 Dec. Kaas, lequal. f23,- A 24,-, 2e qual. f IS,-A 22,-Noord Holl. f 18 A 27,-. Aangev. 73 partijen. Boter: prps der goeboter f 1,20 A 1,30, weiboter f0,95 A 1,10 per kilo. Van 5 tot 7 Deoembor. Getrouwd: J. Rjjke (van Rofterdam) en A. Verkerk. Overleden: D. Hogendoornoud 77 j., weduwnaar *an O. L. Koppenol. J. v. d. Vlist, oud 87 j., woduwo van H. Demper, eerder van J. Tempelman. Gemeente Ammerstol. Van 15 Jiorember tot 1 December. Geboren: Gysbert, z. van P. Prins en N de Jong. Overleden: G. van den Dool, oud 10j. G. Bubberman, oud 2 m. Gemeente Haastrecht. Van 15 November tot 1 December. Geboren: Anna Maria, d. van H. Steen kamer en W. Kompier. Getrouwd: A. Francken, oud 22 j. en G. van Delft, oud 28 j. Overleden: M. N. van Veen, oud 82 j., echtgenoote van C- W den Hoed. Gemeente Hel- en Boeicop. Van I tot 80 November. Geboren: Willem, s. van H. Spejjer en G. van Iperen. Getrouwd: A. Vermeulen, oud 28 j. en G van Houwelingen, oud 20 j. Overleden: E. de Jong, oud 55 j., echt genoote van D. Jansee den Hartog. C. de Heer, oud 4 m. A. Jlukop, oud 96 j. 6 m.( weduwe van Aan een ieder, die met Hypotheek-schuld is belast, raad ik aan om ze dadelyk af te doen, ziende de gevolgen aan onder- geteekende, want hoe net men op zyn betaling ook past, ge zyt uw bezitting kwyt en wordt failliet verklaard al hebt ge geen vyf cent schuld, daar ik er my op beroep, dat, die mij heeft gevraagd of rekening heeft gezonden, ik het heb vol daan, tot zoover myn handel en wandel zich uitstrekt. Inlichtingen zyn ten allen tyde te bekomen by JACOB WILLEM 8PRONG te Langerak ba de Lek. MF" Ondergeteekende bericht hiermede, dat hy zijn heeft overgedaan aan den Heer J. SCHREU- DERSdie dezen van 1 December 1894 af voor zyne rekening z41 voortzetten. Gaarne beveelt hij genoemden Heer met volle vertrouwen als zoodanig aan. Schoonhoven, 29 November 1894. Onder verwyzing naar bovenstaande advertentie bericht Ondergeteekende, dat hy den tot dusverre gedreven door den Heer Mr. P. A. GREUP, heeft overgenomen en van 1 December 1894 af voor zyne reke ning zal voortzetten. Schoonhoven, 29 November 1894. WORDT GEVRAAGD een volwassen van den P. G., met 1 Januari 1895, by A. W. VAN CAPPELLEN te Kapelle a/d IJsel. EEN Van 1 tot 30 November. Geboren: Johannis, x. van O. v. d. Heuvel en A. Verkerk. Neeltje, d. van G. v. Zessen en J. Sprenger. Johan Thomas, van P. Lakerveld en M. W. de Vaal. Klaartje, d. van S. M. de Vries en 0. Goudsmid. Overleden: F. Boef, oud 23 j. G. Kortenhoeven, oud 62 j., echtgenoot van E. Boa. T. Heikoop, oud 2 j. en 5 m. Gemeente Lopik. Van 10 tot 30 November. Geboren: Huig Fiorus, s van A. de With en S. Bosoh. - Jan Ghristiaan, a. van D. de With en O. Bosch. Aartje, d. van W. Ho gendoorn en N. Neuman. Job Johan Jacobus Willem, i. van P. M. de Wecrd en J. A. Mujj- zert. Cornelis, s. van J. Kujjf en J. Pouw. Gotrouwd: O. van Bateuburg en J. van Bouwhorst J. Hoefnagel en J. Bos. Overleden: P Kortlever, oud 24 j., we duwnaar van C. Oskam (van Utrecht) A. M. Kujjf, oud 31 j- (van Polsbroek). (S*J Op a. s. Zaterdag 15 December hopen myne geliefde Oudeis DIRK VAN DEN BERG Vg gfj MARGJE DE PATER te herdenken. fe? f0 Hun dankbare Zoon, j|J HENDRIK VAN DEN BEF.G. S) Polsbroek, 7 Dec. 1894. kan terstond geplaatst worden by J. M. HOOGENDIJK, Korenmolenaar te Ouder kerk a/d IJsel, onder nader overeen te komen voorwaarden. GEVRAAGD te Dergambachtin een klein burgergezin, een P. G., om zoo spoedig mogelyk in dienst te treden. Brieven aan het HULPPOST KANTOOR te Bergambacht. *P DINSDAG 11 DECEMBER 1894, in de Zaal van den Heer T. KLEIJN. Aanvang 1 uur. HET BESTUUR. hunne Si* Den 9. December e. k. hopen onze geliefde Ouders DIRK KASTELF.IJN en AALTJE DEN TOOM t hunne te gedenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Jg Polsbroek, 8 December 1894. 2g Ondergeteekenden betuigen door deze hun innigen dank voor de vele en har- telyke bewyzen van deelneming, onder vonden by het treurig verlies van hun ge liefden, oudsten Zoon PIETER IJSBRAND. P. DE JONG. G. DE JONG-MUDDE. Schoonhoven, 7 December 1894. Voor de menigvuldige bewyzen en blyken van belangstelling en vriendschap, ondervonden by de herdenking van myn Vyf-en twintigjarige Evangeliebediening betuig ik allen myn vriendeiyken dank. Ds. G. A. DE JONG. Schoonhoven, 5 Dec. 1894. De Notaris D. TEIJINCK te zal op Vrydag 14 December 1894^, 's avonds 7 uur, in het „lleeren-Logemenl" aldaar, in het oponbaar verpachten: Ten verzoeke van het GEMEENTE BESTUUR van Schoonhoven. in 9 perceelen, om te bezigen als BOUW LAND, voor den tyd van 6 jaren. Gegadigden tot het pachten der per ceelen 4 tot en met 9 om die te ge bruiken als GRIEXDLAND voor den tyd van 11 jaren, öf als GRASLAND voorden tyd van 0 jaren, kunnen hunne billetten inleveren op den dag der verpachting, tot des middags 3 uur, ten kantore van den Notaris. Die billetten zulleü moeten inhouden den naam van den pachter, de pachtsom over elk jaar en namen van twee be kende en soliede borgen. Nadere inlichtingen en beschrijving der perceelen zyn inmiddels te verkrygen ter Gemeente-Secretarie. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van zijn voornemens om Vrydag den 14. December a. s.F des voormiddags 11 ure, in het RAADHUIS, tegen contant geld, staande op het dorpzwaar 50 bjj 70 cM. voor de borst gemeten. Inlichtingen geeft de Burgemeester. van circa 180 zware opgaande geschikt voor klom pen, werkhout en luci fers fabricage, slaande onder Jaarsveld, Lo pik Benschop en - Wllleseop by Ben- Jrhurinö VAN BOUW LAND, in het RAADHUIS te op Donderdag 13 December 1894, 's morgens 10 ure. Informatiön by den Heer DE KLEUN te Ameide. schop DE CHRISTELIJKE ZANG VEREENIGING zal in vereeniging met die van Schoon hoven, „DE LUFöTEM", eene geven in de HERVORMDE KERK te J Ou de wat er, op WOENSDAG 12 DE CEMBER, des. avonds le 6 uur. der ZANG VEREENIGING op Woensdag 12 December 1894. Aanvang half zeven. Entree 50 Cent. HET BESTUUR. MAGAZIJN van echt van af f 80,- met vyf octaaf. PIJP-ORGELS voor Kerk Lokaal- en Huiselyk gebruik voorhanden. Schoonhoven, W. ROTH, Verl. Lopikerstr. 374. Muziekonderwyzer. NAAMLOOZE De DIRECTIE adverteert, dat als AGENT is opgetreden de Heer Kassier en Commissionnair in Effecten te SCHOONHOVEN. DER op DONDERDAG 13 DECEMBER 1894, des avonds 7 uur, 'in het Lokaal van den Heer W. H. VAN ZOEST. HET BESTUUR. Oliefabrikanten, berichten aan H.H. Landbouwers, dat hunne prima kwal. MUHWE-L1JNKOEKEN en LIJN MEEL verkrygbaar zyn by T. KLEIJN, Meerkerk. K. AIURCK, Schoonhoven. op Donderdag 20 December 1894. PROGRAMMA. I. EERLOOS. Drama ia 3 Bedrijven, door VV. G. van Nouhuijs. H. KABELTJES EERSTE LIEFDE. Kluchtspel in 1 Bedryf. in ZUURKOOL, SNIJ- en PRINSESSE- BOONEN, ANDIJVIE, POSTELUN ZURING enz. Concurreerende pryzen» Zindeiyke bediening. DIAKENEN der Ned. Herr. Gemeente van Jaarsveld zullen op Donderdag den 8. 1895, In de Kerke- kamer der Gemeente, des voormiddag» van 11 tot 12 uur, bti inschrijving, voor den tijd van ZES JAREN, verhuren: van de Diaconie, gelegen in den polder Batuwe, gemeente groot circa zeven Ilektaren WEI-, HOOI-, BOUW- en BOOMGAARDLAND. Nadere inlichtingen zyn te bekomen by Diakenen voornoemd. De Notaris A. CASTELEUN te Streefkerk is voornemens op Donderdag den 18. December 1894, 's voor- middags fcn 10 ure, by A. DE KOGEL te Streefkerk, in het Dorp, by afslag in het openbaar te verkoopen, voor de Wed. en Erven van den Heer Ms. SPRUU- TENBURG: EENE staande te aan den Lekdyk, beneden Bergstoep, be staande in een Woonhuis met Achterhuis en Schuurtje, benevens Erf, Tuin, Boom gaard en daarby behoorend te zamen groot In 29 perceelen ingezet en verhoogd totf 26440,—. Te aanvaarden: de Gebouwen met Erf den 1. Mei 1898 en ongeveer 15 Hectaren Wei Hooi- en Bouwland den 16. October en 1. November 1897, als te zamen tot dien tyd verhuurd aan JOHs. OOMS, voor f 850,- 's jaarsen al "het overige by de betaling der kooppenningen, op den 1. February 1895. Nadere Inlichtingen geeft genoemde Notaris. Notaris Mr. V. G. A. BOLL, te Gorinchem, zal op Woens dagen 12 en 19 December 1894, des voormiddags om 10 uur, te Meerkerk, in het Brughuis, bjj J. ROMEUN, in het openbaar, by inzetting en a/slag Voor de Erven A. Q. WOUDENBERG en N. BOT. met ACHTERHUIS, ERF, GROND, TUIN, BOUW- en GRASLAND, onder op Middelbroek; kadaster sectie A, nos. 1971 en 2319, te zamen groot 16 Aren, 20 Centiarenbreeder by biljet omschreven. wordt do «oooTon Tenehenen bekroond* nieuw, book ■ttfaro .«nb.roIon van dan Mad.-Baad Dr. MUI ar orar y*ióti>ou6 /(ettaui- *ft o&o/ard/- SfaZ*/ met inllchttnfen roor radicale fene.ln*. Ma ontranaat ran 00 cent In poetierel toezending onder courert. Eduard Bendt, lrunck«ii|. op Woensdag 12 December 1894, '8 morgens om 9 ure, op of aan de Scheepstimmerwerf van den Heer C. VERMEULEN te van bestaande in: 2 Ankers, 2 yzeren Kruk- pompen7 Ankerkettingen2 Lieren eene party Oud Uzer, Eiken Palen en Planken, zeer geschikt voor Schoeiingen, en eene groote party Eiken Brandhout J. van der Leeden, Notaris. Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik zal op Dinsdag 18 Decembor 1894, v.m. 9J ure, op de Bouw manswoning van KORNELIS VAN ZUIJLEN Theodoriszoon te publiek verkoopen: 1 Vaarkoe, 4 Kuispinken, 1 Pinkstier, 8 Zeugen met Biggen, 1 aft Zwart Ruin Paard. Boerenwagen, Tuigen, Ameiikaansch Grenen Schouw, Kruiwagens, Kaaspers, BOUW- en MELKGEREEDSCHAP, be nevens een gedeeltelyken Betaling der Koopen boven f 10,— op 1 Augustus 1895, mits borgstelling, het overige contant. DELFTSK1 EERDE!

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 2