m&Zonen, irslesrlmg anvraag. ÈBÉ 5 I i flsposilo: N°. 1535. 1894 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht HONIG’) EISJE, mogelyk in dienst i het HULPPOST- bacht. DE STEENKOLEN, benoodigd voor de gemeente in 1895. I 1 Officiëele Kennisgevingen. succes, van den Rijn- 'i BUITENLAND. Overzicht. DA, bode, NATIONALE MILITIE. ISTILLES BINNENLAND. .HOED. I., aan het Bureau >T ZICH AAN eene gmnbacht, in een Na die plaats hebben de gen Kai Ping bezet, zoodat die geheele rgadering 13 Deo., Gemeente Schoonhoven. i Effecten voor: -Ho/O ’sjaars; den prolongatie- erdamsche beurs- iers in de meeste ot den eerstvolgen- r Amsterdamsche x>ven de Amster- ng, zonder bere- elige voorwaarden i van wissels op nd. Tarieven op ijgbaar. i de Heer HEUVEL, aldaar. Gouda, 14 Deo. heden eene korte het personeel, tot rdrukkorij van VAN NOOTEN te 1 worden IOO Naam- helder wit carton, voortaan geleverd 15 CENTS. Op fijn i in luxe-étui f 1,— tsch (Silecien). NIEKSOH, Grondeigenaar, randeerd echt epen ider- t oog inisatie iht nog De belangrijke Chineesche havenplaats SNHEIMER te in een kwaad- ials en borst- rassen de wyze ij daardoor ge- chatbaar, koste- r deze opmerk- SGHOOMOVEÏÏSCHE CÜÜWT. )e Waag”, posito 2 overeen te komen verkiezende tegen worden by J. M. tiolenaar te Onder nader overeen te univeraiteiten, rol/ kweekplaatsen vai sidies en toekenning recht aan bijzondere delen, worden dat de wetenschap heeft; haar roeping rUk) het overschot ten grave gedragen van wat. acnmanl m1: id 25 jaar, P. 0., ischt in verkeering lerendochter, liefst wl.Wolff&Zn9) Wolff; Gorin- nissen; Haast- Hartog; Lek- laarden; Oude- ker Idenburg; v. d. Berg; sbr. v. d. Dool; van Beekum; ij W. Donker. van wat eenmaal de schitterende Ferdi nand de Lesseps was, met Victor Hugo toen gehouden op 21 December a. Burgemeester en De Secretaris, H. G. GEELHOED. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te ’sHage werd gisteren o. a. aanbesteed: het onderhouden van de wer ken behoorende tot het jaagpad langs den Rijn, ingaande den Isten Jan. 1895 en eindigende den Sisten Dec. 1897. Minste inschrijver W. A. Verbrugge, te Waddings- veen, voor f28196. Te Utrecht is in het gouver nementsgebouw aanbesteed: het 8-jarig onderhoud, gedurende de jaren 1895,1896 1897, van den weg van De Meern naar Oüdewafer'rkming f3700 per jaar. Minste van 4 inschrijvingen was van den heer P. H. Pel, te Montfoort, f3538 per jaar. Aan dezen inschryver is het onderhoud gegund. Te Sliedrecht zyn benoemd tot gemeente-geneesheeren de heeren A. Prins de Baat en Dr. P. Schel tema. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de Rijks universiteit te Leiden de heer J. P. S. Gualthérie van Weezel (geboren te Lekkerkerk), na ver dediging van een academisch proefschrift getiteld: „De wettelijke subrogatie bij ver zekering”. Bedankt voor het beroep te De Bildt door Dr. J. De Lind van Wijn gaarden Cz. te Oud-Alblas. Ds. J. L. F. De Meyere JCz., te Bodegraven, heeft voor het beroep naar de Luthersche Gemeente te Medemblik bedankt. van f 100.000, Itiug van ar- uiet voldaan liefst in Schoon* staan ten dienste. HUIS, Tuinstraat, vast op 8 pCt. n n 2fc vgens 2 n 1 n eten en Coupons. 8 en bezorgt iön. s geopend: n 7 tot 8 uur. een kantoor. DE DIRECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge het Kerstfeest de wöKbMscIis Marktdag, in plaats van 26 December e. k., zal worden Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Mr. A. D H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, volgens art. 15 der wet op de Nationale Militie, moeten worden ingeschreven alle mannelyke ingezetenen, die geboren zijn in 1876. De inschrijving geschiedt op de Ge meente-Secretarietusschen 1 en 31 Januari 1895. Voor die inschrijving zal meer speciaal worden zitting gehouden op 22 Januari 1895, van 10-12 uur. Schoonhoven, den 19. December 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Vrijdag morgen 21 dezer, des voormiddags 11 uur, op het Raadhuis publiek her besteden De voorwaarden liggen op de Secretarie ter inzage. De op zegel geschreven in- achrijvingsbiljetten moeten op den dag der besteding vóór elf uur zyn ingeleverd. Schoonhoven, 18 December 1894. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED Mr. A. D. H. KOLFF. als goed erkend VERKOUDHEID i verzachtende M HOLM, 'e Zeist. pothekers en hjes Cent, den Heer H. T. Apotheker. De jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt in de provincie Zuid-Hollaud gesloten op Maandag den 31. December a. s. met zonsondergang; het schieten van houtsnip pen blijft geoorloofd tot 1 Mei 1895 en het vangen dier vogels met laat-, war- of valflouwen toten metden 18den Maart 1895. Tot commissarissen der naamlooze vennootschap „Maatschappij van Nassau la Lecq” tot exploitatie van on roerende goederen, gevestigd te Amsterdam, beter bekend onder den naam zalm vis- scherij „De Snackert”, zyn herbenoemd de heeren J. W. Baron VanPallandt van Oud Beierland en mr. J. A. T. Baron De Vos van Steenwijk van Essen. gezantsgebouwen mede is wel het bericht, volgenslietweik de Keizer, met de Keizerin-Weduwe en zijne vrouwen, de hoofdstad zou verlaten hebben, beducht zijnde voor zijn veiligheid. a Zaterdag jl. heeft men te Patys (Frank- open en verkoopen 3n provisie van: en de 30 Ier 30 (ook die medegegaan zijn, hebben het zeker van harte gedaan. Het zyn geweest: het bestuur en het geheele personeel der Suez Maatschappij, delegation van de Aca démie Fran^aise en van die der weten schappen, het Instituut van burgerlijke ingenieurs, het Aardrijkskundig Genoot schap en nog verscheidene andere. Op het graf hebben gesproken de Senator Jules Guichard, President der Suez Maat schappij, het Academielid Gréard en nog eenige anderen. Aan den Raad van Administratie der Panama-onderneming zond Mevrouw De Lesseps, in antwoord op een hartelijk telegram van deelneming, het volgend aandoénlijk antwoord„Onze geliefde afwezige zal met u wezen by uwe verdere pogingen en zal van God uw zegepraal afsmeeken by het groote werk, waarvoor hij duizend dooden heeft geleden. Moge zyn geest u bezielen en u in behouden haven brengen. Ware Franschen zjjt gij en ik dank u. Gravin De Lesseps.” De Kamer President Burdeau is Zondag jl. op Staatskosten begraven. Daarna is door de Regeering een voorstel ingediend om aan de, in behoeftige omstandigheden, achtergebleven weduwe en kinderen van Burdeau, een jaargeld van 12.000 francs te bewilligen. Het gebeurt niet veel in onzen tijd, dat iemand in de positie van Burdeau arm sterft! Naar bericht wordt, zal eerstdaags in Frankrijk de Minister crisis uitbreken, daar de Minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux weigert langer te vergaderen met iemand als zijn collega van Oorlog, generaal Mercier. Het is wel wat al te kras uitgedrukt! In den Duitschen Rijksdag zouden de weinige dagen, waarover men vóór Kerst mis te beschikken heeft, eerst besteed worden aan het begrootingsdebatdoch by nadere overweging is besloten, het voorstel te behandelen tot gerechtelyke vervolging van de sociaal democratische afgevaardigden, die bij het Hoch van den President op den Keizer zyn blyven zitten. De Post bevat de mededeeling, dat op voorstel des Keizers, de Rijkskanselier Von Hohenlohe jaarlijks honderddui zend Mark toelage uit het keizerlijke „dispositiefonds” genieten zalom voor een deel den stoffelijken achteruitgang, die hem door het verlaten van zijn aan merkelijk hooger bezoldigd ambt van stadhouder te Staatsburg treft, te dekken. Verschillenden oordeelen deze handeling onwettig, daar zij geschiedt zonder mede weten van den Rijksdag. De Italiaansche bladen zijn van oordeel, dat de door Giolitti bewaarde stukken en brieven y rij wel zonder beteekenis zijn, en het aanzien van Giolitti, door het behou den van zulke dingen, allesbehalve gere zen is. Er waren tal van particuliere brieven bij zonder de minste waarde, o. a. ook brieven aan een gewezen knecht van Crispi van geheel particulieren aard. De commissie van onderzoek, door de Porte benoemd, ter zake der in Armenië gepleegde gruwelen, zal nu toch wéér niet vergezeld worden door een Amerikaansch gevolmachtigde. Men weet, na veel heen en wéér praten wees President Cleveland consul Jewett aan, maar weldra rezen moeielykheden, wat betreft de bepaling van diens functiön. Het gevolg is nu, dat bij slot van zaken, Amerika geen gedelegeerde sturen zal. In het particulier leven zou zulk eene handelwijze karak terloos heeten, doch hier schijnt het niet te schaden. De Swaziland-overeenkomst tusschen Engeland en de Transvaal blykt door Sir Henry Loch en President Kruger getee- kend te zijn op een zeer eigenaardige plaats, op de brug namelijk, welke de Natalsche en de Transvaalsche spoorwegen verbindt. STATEN-GENERAAL. By de voortzetting der discussion over de artikelen van Hoofdstuk V (Binnenlandsohe Za ken) der staatebegrooting, in de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag 13 Deo., lokte de post voor bestrijding van besmettelijke veeziekten een belangrijke bespreking uit, na de indiening van een verminderingsamen lement (met f 30 000) van den heer Pyttereen, teneinde den Min. een werk te geven omtrent de nood- zakeljjkheid, te breken met het dezen zomer toegepaste stelsel, en dat te vervangen door het systeem van afmaken met volledige schadever goeding bij het begin der ziekte, en, zoo bljjkt dat zy hiermede niet wordt gestuit, dan laten doorzieken. VerBohiilonde sprekers drukten hun vertrouwen uit in den Min., zoowel de heer Zijp die het amendement ondersteunde, als de heer Ferf die het bestreed, omdat de krachtige maatregelen zoowel in Noord-Holland als in Limburg de ziekte in haar vaart hebben ge stuit. Do heer Rutgers betoogde dat laten door zieken het eenige is wat gedaan kan worden. De Minister had geen bezwaar tegen het amen dement, als zjjnde een motie in uyfers, de be doeling is echter, de Reg. te nopen tot hetgeen zjj uit zichzelve voornemens is te doen, en waartoe zjj fcitelyk reeds is gekombn door de verkregen ervaring. De heer Pyttersen trok het amendement in. Bij art. 85 (hooger onderwys) veroordeelde de heer Everts, en na hem de heer Heemskerk den geest van materialisme, die de openbare Igena deze sprekers, maakt tot in het ongeloof: hoog-re sub- ig van het promo veeringa- 3 Hoogesoholen zyn demid- waardoor dit kwaad met vrucht kan bestreden. De Minister deed uitkomen geen godsdienstige richting is waarheid te zoeken. In De gemeenteraad hield openbare vergadering, waarin rdusver belast met de invor dering der scheepvaartrechten, met ingang van 1 Januari a. s. eervol van zyue taak ontheven werd en het noodige personeel voor de inning van do alsdan te heffen kaai- of liggelden indien namelyk de heffing de Koninklyke goed keuring verwerft werd aangewezen. Vooraf had de installatie plaats van de in de vorige vergadering toegelaten raadsleden J. J. Van dor Sanden en A. Vingerling. Onder de ingekomen stukken was ven van het bestuur der afdeelii?" omstreken”, waarby werd medegedw. d verleende krei' kosten van de i» u iden tentoonstelling, 1 vergadering der andbouw, uuiaugiyao vimiccBinv uavciipiatnn Too-Chow, ten noorden van Port-Arthur gelegen, ia door eene afdeeling van het „tweede” Japansche leger zonder slag of stoot bezet. De 5000 verdedigers maakten v zich op de nadering des vflands lafhartig uit de voeten. Na die plaats hebben de Japanners ook nog het in de buurt gele- gen Kai Ping bezet, zoodat die geheele kuststreek weldra in hun bezit zai zyn. Door de landingen hier en daar aan de kust, tracht Japan Wei-Hai-Wei, den anderen sleutel tot de Petchiligolf, te I bemantelen. Port-Arthur is de eerste. Nu, het zal daarmede ook wel zyn: „Komen, zien en o verwinnen!” Immers i die vesting moet er onder de Chinee- sche bezetting de grootste tuchteloosheid een schry- iug „Gouda en „adeeld, dat over het door den Raad verleende krediet als tege moetkoming in de kosten van do in den laatsten zomer gehouden tentoonstelling, bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, niet zou worden beschikt, dank zij den krachtigen steun, dien de afdeeling zoowel van de ingezetenen als van belangstellenden buiten Gouda mocht onder vinden. Deze mededeeling werd met toejuiching ontvangen. Aan den heer Mr. J. Fortujjn Droogleever werd op zyn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de burgeravondschool, met dank betuiging voor de vele goede diensten door hem in die betrekking aan de gemeente bewezen. De heer J. Vermey, commies bij de plaatse- lijke belastingen, verkreeg een gratificatie van f 300 voor buitengewone werkzaamheden ge durende de vacature der betrekking van ge- meente-ontvanger. "Gorinchein, 17 Dec. Hedenmorgen werd hier in den Doelen, van wege het waterschap „de Linge- Uitwatering”, by enkele inschryving aanbesteed: het af bre ken van de beide houten Kanaalbruggen aan de Schelluinschestoep en in de Bul- derstoeg onder Hardingsveld en het ver vangen daarvan door twee ijzeren op haalbruggen met by behoorende werken. Minste inschryver was de firma Pen Bauduin, te Dordrecht, voor f 23.600. *Ameide, 17 Dec. 11. Zaterdag-avond te ruim 5 uren, tydens een hevige regen en hagelbui uit het Noord westen, werd hier een felle bliksemstraal waargenomen, onmiddellyk gevolgd door een tamelijk hevigen donderslag, voorzeker een hier ongewoon natuurverschijnsel in dezen tijd des jaars. ‘Aininerstol17 Dec. Op 21 en 22 dézer hoopt de rederijkerskamer „Onder Ons” haar eerste voorstelling in dit seizoen te geven. (Zie advertentie). ‘Arkel, 17 Dec. Donderdag-avond hield „Nut en Genoegen” hare eerste vergade ring in dit seizoen. Als spreker trad op de heer J. Polderman uit Nieuwland, die eene novelle voordroeg van den heer Van Duyl, getiteld: „Langs den meer en meer gebruikelijken weg”. Behalve door den spreker werden nog by dragen geleverd door de heeren De Dreu en Kars. Door een en ander hadden de vergaderden een recht prettigen avond. Om het lastige nieuwjaarwenschen te voorkomen, zal alhier eene lijst circu- leeren om gelden te verzamelen, waarvoor aan de behoeftigen in deze gemeente brood, koffie enz. zal worden uitgereikt. 'Berg-Ambacht, 14Dec. Tot kerkvoog den werden heden herkozen de heeren: 0. Benschop Sr. en 0. Snoek, tot nota beien de heeren: L. Verduyn Jz., P. Ver- duijn Az. en Alb. Van Wijngaarden, allen met algemeene stemmen. ‘Berkciiwoude14 Dec. Heden-avond trad alhier voor een groot aantal belang stellenden, zoowel van hier als uit omlig gende gemeenten, de heer De Jonge uit Dordrecht op om te spreken over hulp- meststoffen in deze streken. Wat hy meedeelde, deed hij zoo duidelijk, dat ieder hem gemakkelyk kon begrijpen. Door menig voorbeeld toonde hy aan, hoe de landman zyn land van onkruid kon zuiveren, waarom hoog water slecht is voor het land, hoe het best de mestvaalt bewaard kan worden, hoe het land bewerkt moet worden, welke hulpmest voor dit, welke voor een ander land geschikt was, enz. enz. Na afloop zijner leerryke rede, maakte menigeen van de gelegenheid gebruik om geen enkel land is de vryheid van het Hooger OndofwjjB meer geëerbiedigd dan in het onze. Waar de Staat eischen stelt »oor het burgerljjk leven, aan welke de wetenschappelijk opgeleide personen voor zekere ambten moeten voldoen, zal de Min. nooit, door toekenning van promo- veeringsrechtaanbyzonderoinstellingen,don Staat de gelegenheid ontnemen om de voldoening aan die eisoüen te kunnen waarborgen. Eett amendement van den heer Tydeman om den post van f 26 000 als eersten termyn voor een pharmaceutisoh laboratorium te Leiden op f 1000 te brengen ten einde onderzoek in te doen, stellen naar, een Ik00P-^n, werd met het oog op het dringende van de zaak be streden door den heer Bool en den Minister, die echter beloofde op het nog niet goedge keurde plan zooveel mogelijk te zullen bezui nigen, waarop d» voorsteller het amendement introk Donderdag-avond. Een amendement van den heer Kerdijk tot schrapping van gelden voor uitbreiding van lokalen ten behoeve van de Utruohtsohe Hoogeschool, werd met 64 tegen 17 stemmen verworpen. Bij art. 105, (gymnasia) drong de heer Pijn appel aan op vryheid voor de gemeentebesturen om het schoolgeld te verhoogen. De heer Kerdyk besprak de quaestie der toelating van meisjes op gymnasia en Hoogere Burgerscholen, en zou wonsohen van die toelating de subsidiöering af- haok-Jjjk te maken. De hoer Everts bestreed die toelating, de heer Gerritsen beval haar sterk aan. De Minister wil geen verandering brengen in de wettelyke bepalingen: de publieke opinie zal deze quaestie vanzelf wel regelen. Ook be streed de Min. het denkbeeld van den heer Pynappel. Art. 107 (middelb. ond.) De hees Everts vindt de eisoben van bet eind-examen te hoog. De heer Sanders drong aan op electrotectwisch onderwys aan de Polytechnische schoolde heer Vermeulen kwam er tegen op dat inge nieurs en officieren zonder voldoende bevoegd heid tot leeraren worden benoemd. De Min. de verschillende wenken letten en aontte tering van den heer Vermeulen, dat be- uingen zjju in stryd met den geest J list. Art. 127 (lager onderwys). rong aan op bespoediging vrye- en ordeoeieningen. van de Zon van Frankrijk geheeten. In stilte en eenvoud heeft nu plaats gehad, wat vroeger de „nationale” begrafenis zou ge weest zyn. Toevallig had Zondag jl. de begrafenis, een „nationale”, plaats van den Kamer-President Burdeau zoodat de eerste teraardebestelling nog al meer in de schaduw wordt geplaatst. Laat het dan zonder uiteriyk vertoon geweest zyn, dat men den man van het Suez- kanaal de laatste eer bewijst, degenen, zou bp de bew< o doelde benoemin/ der wet, niet jui. Vrydag. Art. 127 (lager onderwys). De heer Hesseiink drong aan op bespoediging van de invoering der vrije- en ordeoeieningen. De heer Lobman zette een stelsel van onderwys uiteen, volgens hetwelk het Ryk alle kosten, ook van het bjjzonder onderwjjs, voor zijn reke ning zou nemen. De heer Kei dyk wees op de wanbetaling van tractementen aan onderwijzers in Limburg. De heer Mutsaers vond, dat de geest onder de onderwijzers slecht is, getuigen de menigvuldige conflicten. De heer De Beaufort (Wyk bij Duurstede) beval de zorg voor pensionee- riug van weduwen en weezon van onderwijzers zaer aan in de belangstelling der Regeering en wees ook op verschijnselen die tegen den goeden geest onder de onderwijzers getuigen. De heer Smeenge steunde den drang tot behartiging van de pensioenzaak. De heer Tb. Mackay vond het onderzoek, door den Min. in te stellen, don practiBOben weg. De heer Rutgers zag in het gesprokene door den heer Lobman het bewys, dat met de wet-Mackay, waarvan het idee- Lohman de consequente voortzetting is, een stap is gezet op den verkeerden weg. De Min. be antwoordde de verschillende sprekers: omtrent de vrye- en ordeoefeningen kan de Min. niets naders mededeelen. Het steisel-Lohmau zou ons terugvoeren tot de Staats-gezindte scholen. Voor de onderwijzers in Limburg wordt gedaan wat mogelyk ie. De klachten over den geest onder de onderwijzers hangen af van subjectieve op vattingen. Er bestaat een ongeschreven wet, die ioderen ambtenaar voorsohryft wat hy, bui ten zyn ambt, aan aijn omgeving verschuldigd is. Een amendement van de heeren Harte on Vermeulen tot schrapping van de gelden, uit getrokken voor onderwys in handenarbeid (sloyd) aan de Rykskweeksohool te Haarlem, werd be streden dour de heeren Borgesius, den Min. en andere sprekers, op grond dat de te nemen proef niets beslist omtrent de opneming van dit leörvak in het leerplan der volksschool, en met 42 tegen 21 stemmen verworpen. Zaterdag. Aan het verzoek van den heer Van Alphen tot terugneming i uitgetrokken voor bouw en iuriontin/ chieflokalen te ’s-Grarenhage, werd de goedkeuring geschiedde met 49 tegen stemmen. By art. 155 bracht de hoor Everts het ge beurde met de archieven te Roermond ter sprake. De Min. zei dat de rechter thans te beslissen heeft; stukken aan Roermond behoo rende zullen worden teruggegeven. Een amendement van de Uomm. v. Rappor teurs om den post voor historische gedenktee- kenen te verminderen met f.tfftW, voor de kerk te Zwolle, werd verworpen met 50 tegen 20 st. Hoofdstuk V werd ongewijzigd zouder stem ming aangenomen, Bij de algemeene beraadslaging over Hoofd stuk VI (Marine) drong de heer Goekuop aan op nauwkeuriger ramingen, de heer A. Htnic op den bouw van 2 in plaats van de voorge stelde 3 kruisers, en dan van grooier snelheid. De heer Viruly vindt deze begrooung te hoog opgevoerd en zal tegen stemmende heer rJtaal- man betreurde de heersehappy der mede by den koheepsbouw; de heer Bahlmann stelde een amendement in uitzicht om door uitstel van den bouw van één der drie gevraagde aohepen f450.000 te besparen. De heer Guyot out steunde de plannen der Regeering met het op de noodzakelijkheid eener betere orgat en betoogde dat naast de kruisers wellieL. zwaardere pantserschepen noodig zuilen zyn. J hem, omtrent de bemesting van het land, iets te vragen. Met de meeste welwillend heid gaf hy raad en inlichtingen en toonde tevens grondig aan, waarom er zoo en niet anders gehandeld moest worden. Ook de heer Van der Graaf uit Lekkerkerk ver schafte nog inlichtingen over de bemesting met hulpmest, en deelde tevens de uit komsten daarvan mpde. Ten slotte ver klaarde de heer De Jonge zich bereid om geheel kosteloos een stuk land, dat aan de gemeente, den polder of de armen toebehoort, volgens de dèor hem aangek wezen manier te bemesten, opdat ieder dan het volgende jaar daarvan de resultaten zou kunnen zien. Met een woord van dank aan den spreker sloot onze burge meester deze zoo leerryke en nuttige bij eenkomst. Tot kerkvoogd is herkozen de heer P. Damsteegt. ’Haastrecht, 17 Dec. Vrijdagavond hield de heer J. J. Van Hille, predikant te Zaandam, in de vereeniging „Ernst en Vryheid” alhier eene keurig uitgewerkte toespraak over de godsdienstige opvoeding der kinderen in moderne richting. ‘Hoenkoop, 18 Dec. Het bestuur van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld heeft het vischrecht van den Vlietschen Boezem, gedurende het jaar 1895 gegund aan den heer B. A. F. Plieger te Oude- water, voor de som van f 126,50. ‘Hoornaar, 17 Dec. Door stembevoegde lidmaten zijn 11. Zaterdag alhier met al gemeene stemmen tot notabelen herkozen de heeren W. Slob Bz. en I. De Klerk, terwyl door het college van notabelen de heer A. Donk bij acclamatie als kerkvoogd werd herkozen. Jaarsveld, 17 Dec. De begrooting voor 1895 van het waterschap „Graaf” onder deze gemeente bedraagt in ontvang en uitgaaf f 131,28 en de daarin opgenomen omslag fl per hektare. Krimpen a/d IJsel, 15 Dec. Gisteren is van de werf van den heer A. v. d. Giessen Sr. alhier, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren klipperschip, groot plus minus 80 ton, gebouwd voor rekening van den heer W. Jansen, te Rotterdam; daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren jacht- schip, groot 50 ton, te bouwen voor reke ning van den heer W. Barendrecht, te Oostendam. ‘Noordeloos, 17 Dec. De prijs van den gellinghennep is nog stijgende. Verleden week is het restant alhier opgekocht voor f20 de 50 kilo. '"Ouderkerk a/d IJsel, 17 Dec. De heer W. Honkoop, onderwijzer aan de o. 1. school I alhier, is in gelyke betrekking benoemd te Benthuizen, op eene jaarwedde van f 600. In de Vrijdagavond gehouden nutsver- gadering trad als spreker op de heer G. D. Heij van Krimpen a/d IJsel, die met voor dracht en bijdragen den leden een aange- namen avond verschafte. Ook werd eene bijdrage .geleverd door de h.h. Oldeman en Chr. Van Zwienen. Oudewater, 15 Dec. De landbouw- afdeeling alhier benoemde in hare jongste vergadering tot afgevaardigde ter Alge meene Vergadering, in den Haag te houden, den heer J. Boer Jzn. en tot plaats vervanger den heer E. v. Gent. ‘Polsbroek, 18 Dec. Met leedwezen werd hier het bericht ontvangen, dat te Rembang, op Java, is overleden onze vroegerealgemeen geachte predikant Ds. P. H. Wiersma. De overledene, die sédert 1877 de Evangelie bediening ver vulde in de Herv. kerk, vond in deze gemeente zijn eerste standplaats, terwijl hij vóór zyn vertrek naar Indié, ook nog als predikant werkzaam was te Charlois, Harmelen, De Lemmer en Zwartsluis. Door ingelanden van het waterschap Lopik is goedgekeurd de overeenkomst tusschen de waterschapsbesturen van Polsbroek en Lopik, strekkende om laatstge noemden polder bij voorkomenden hoogen waterstand, onder de voorwaaiden, welke reeds vroeger door ons zijn gemeld, te doen bemalen door het stoomgemaal van het waterschap Polsbroek. 'Heeuwyk, 17 Dec. De begrooting over het dienstjaar 1895 voor de Ned. Her vormde Gemeente alhier bedraagt aan inkomsten f 1268,29*aan uitgaven f 801,83*, batig saldo f 466,46, De omslag over 64 aangeslagenen be draagt f 312,60. ‘Ilidderkerk, 17 Dec. Alhier dreigt uit te barsten eene werkstaking onder de dienstmeisjes. Ze willen hooger loon, en geen tulen mutsen meer dragen; „dat is 't teeken van onderdanigheid” zeggen ze. Een menigte dienstboden heeft zich by 't clubje aangesloten. ‘stolwyk, 17 Dec. Onze tweede ge meenteveldwachter (tevens nachtwaker), O. M. Bouter, heeft tegen 1 Jan. a. s. ont slag aangevraagd. Zyue drukke bezighe den beletten hem zijne betrekking naar behooren waar te nemen. - Tot secretaris penningmeester van het waterschap der gemeene waterontlas ting van de polders „Stolwijk c. a.” werd heden met algemeene stemmen benoemd de heer T. J. Kroon, secr.-penn. van den polder „Stolwijk”. ‘Uselmonde, 17 Dec. Ook in deze ge meente is met goed gevolg gebruik gemaakt van inspuiting met heilserum. Een kind van D. Den Boer, lydende aan diphteritis, werd door Dr. v. Wagtendonk ingespoten, en ia nu geheel hersteld. Nu, lnK 'j BCt w en paniek heerschen, terwyl de manschap pen by geheele troepen deserteeren. Verder z(jn twee Japansche division, te zamen 25000 man, ontscheept te Shan- Hai-Kwan, niet ver van Taku, met het voornemen een aanslag te doen op de hoofdstad Peking. Reeds vindt men in de Chineesche hoofdstad aan de muren plakkaten aan geslagen, waarin de Japanners de bevol king op hunne ‘komst voorbereiden en haar tot kalmte aansporen. Welk eene bewonderenswaardige brutaliteit toch wéér van de Japanners of van hunne geheime agenten, die daarvoor hun leven waagden I Eindelijk heeft de Chineesche Regeering eens een bewjjs gegeven van flinkheid, door aan de vertegenwoordigers dér vreemde Mogendheden te Peking te kennen te geven, dat het niet langer i dulden zal, dat afdeelingen vreemde sol daten te Peking belast worden met de bewaking der Europeesche gezantschappen. Het neemt zelf de verantwoordelijkheid voor de bescherming daarvan op zich, Er verscheen reeds een Keizerlijk decreet, waarbij aan de gendarmerie wordt bevo len een wakend oog te houden op de góZaütóecbuuwüiikerken, huizen der vreemdelingen enz. en degenen, die de orde zouden verstoren, dadelijk in hech tenis te nemen. Geheel in strijd daar-

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1