SlSttll 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Meststoffen, 1 bou w. erkooM BERICHT. HUIS gegeven. EDER. IPS” •handen, evenals Officiëele Kennisgevingeo. eurtschipper, a/d IJsel. UDERS OVEN. MEEL”. JIS iet TUIN, ouwland, i Nes, onder nd, in 3 perceelen ven. tol IUWERS! TOFFEN T. No. 16, Wegens het Kerstfeest zal deze COURANT op Woensdag 2(5 December a. s. niet worden uit- KERSTMIS, BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. jksin de kom oefstations, mits 170—194. N. VAN NOOTKN. f S. W. N. VAN NOO'TEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. ft gevestigd Lange eopend alle werk- ot 3 uur n.m. 1?. voor OOFT- en 1. ORF.UP, lissionnair ini EN, ecten en Coupons incasseering van buitenland iito; Iffecten SCHOOMHOVEN8GHE KRAST. eten, enz. enz. 9. i prjjzen. CHT. m. rk. bij Oudewater. jD te Lexmond. Notaris BODDE >ouwd en zeer ttende onder- Leukentwee i, Tuin en Erve, asten tot f 9,75. 15. m vóór den dag irvoormiddags. ent voor Ouder- -eken, in SALOMONSON ir, beveelt zich, e gunstige resul- dier meststoffen, J. BODDE te in het open- n, bij inzetting Saterdagen 1894, telkens ur, in „de drie Notaris MAHLSTEDE gambacht is lens op Za- 29 Decem- 3n 10 ure, in 3 Ammerstol 3n: vernieuwing eener levendige voorstelling van de voornaamste zijner eigenschappen en de ïioofdmomenteii van zijn wordings geschiedenis, onmogelijk missen. hecht. BM Bliedrecht, als voren, ft boete of 1 hecht. B., Bliedrecht, als voren, f5 boete of 2 hecht. d. VBliedrecht, ala toren, f 1 boete B., Groot-immers, overtreding provin- u letnent honden, 2 X f0,50 boete of 1 dag hecht. w'. BBliedrecht, burengerucht, f 5 boete of dagen hecht. J. G., Alblasserdam, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. V., Lai 1 dag hecht. W. L., Laagerak, als voren, fü,öü boete of FEHOUWER bericht, dat mgekondigde zee perceelen raarflsn, r verkoopers, 894, i hebben, i tijd wordt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken nogm;ials be kend, dat van de leening, groot 10 mille, is uitgeloot en dit aandeel kan worden ingewisseld ten kantore van den Gerneente-Ontvanger. Schoonhoven, 20 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. wet besmette- igen hecht. wpoort, als voren, f5 boete of 2 met verbeurdverklaring der ge- C. Br., Bliedrecht, als voren, f 10 boete of 3 dagen hecht. M. Br., Bliedrecht, als voren, f 5 boete of 2 dagen hecht. C. Den F 1 ciaal reglement honden, 2 X 1 J W. 2 C ’Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 21 Dec. De handel zoo in kaas als in boter is flauw; de kaashandel is thans van weinig beteekenisin den prijs van beide producten kwam deze week geene ver andering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas: van f 17 tot f21 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,50, weiboter f 0,45 per j kilo. ’Auieide en Tienhoven, 20 Dec. Ia deze gemeente circuleert een lijst ter be- koming van bijdragen voor de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch-Indiö gesneuvelde militairen. Bodegraven, 18 Dec. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd134 wagens, te zamen 7535 stuks, wegende 29.196 kilo; prijs le soort Goudsche f 21 28, zwaardere f 2e soort fl8èl9|; hier onder 2 wagens Derby-kaas, prijs le soort f 19} 2e soort f f 27 wagens Edammer kaas, prijs le soort f24} a f 2e soort f 19 f22}. Handel matig. Giesendam, 18 Dec. Door wijlen den heer H. Sterk is aan de Ger. Kerk alhier en aan die te Leiderdorp ieder f 500 vermaakt. De alhier gehouden Lombok-collecte heeft f29,35 opgebracht. Jaarsveld, 20 Dec. De begroeting voor 1895 van de waterschappen Vogelenzang en Wiel onder deze/gemeente wat betreft de gemeenschappelijke belangen, bedraagt in ontvang en in uitgaaf f6898,05. Kedichem18 Dec. Bij de op den 12den dezer gehouden verkiezing van kerkvoog den en notabelen, zijn benoemd tot kerk voogd de heer E. Van Es en tot notabelen de heeren M. v. d. Plas en J. De Klerk. Tot kerke ontvanger werd benoemd de heer M. Bos. Nieuwland, 18 Dec. Door den raad is tot wethouder gekozen de heer J. W. Van Iperen, tot grootarmmeester de heer M. Vink. Door de ijsclub alhier is besloten, dezen winter een wedstrijd op schaatsen te.doen houden, terwijl particulieren de banen in orde zullen houden voor rei zigers van Gorkum en Leerdam naar Meerkerk. Door de stemgerechtigde manslid- maten der Hervormden is tot notabel herkozen de heer G. De Ruyter. Ouderkerk a/d IJsel, 19 Dec. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J. W. H. Kalkman te Alfen a/d Rijn. Ridderkerk, 19 Dec. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot lid van het burgerlijk armbestuur be noemd de heer K. Pas te Bolnes. Eervol ontslag werd verleend aan den heer H. L Okker, als onderwijzer aan de school te Bolnes, wegens zijne benoeming als hoofd te Lekkerkerk, en verworpen werd het voorstel van den burgemeester, om de beide gemeente-veldwachters te verzekeren tegen ongelukken. Sliedrecht, 15 Dec. In de hedenavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd het gemeenteveer voor 10 jaar aan de reederij Fop Smit voor f750 ’sjaars en ’t veerhuis aan C. Boer voor f 175 per jaar in huur afgestaan. Omtrent de assu rantie van gemeentegebouwen werd met algemeene stemmen besloten ze op een polis te verzekeren by de Bataafsche Maatschappij tegen 80 cent per mille. Slikkerveer, 15 Dec. Gisteren is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl, alhier, te water gelaten de stalen goederen schroefstoomboot „William Egan Co. no. 7,” en werd de kiel gelegd van de stalen goederen schroefstoomboot „William Egan Co. no. 10,” groot 275 last, beide voor de „Rheinische Transport- Gesellschaft” William Egan Co., te Frankfurt a/d Main. Machines en ketels worden vervaardigd door den heer B. Wilton te Rotterdam. Vuren, 19 Dec. Zondag jl., des avonds omstreeks 7 uur, is in de rivier de Waal onder de gemeente Brakel, gezonken het houten aakschip genaamd „Hoffaung”, groot 367 ton, beladen met 188 last ijzer, gevoerd door schipper C. Janssen, domi cilie hebbende te Duisburg, komende van Amsterdam en bestemd naar de Ruhr. Het schip is gebroken en totaal wrak. Schip en lading zijn geassureerd. De op varenden hebben zich kunnen redden. Het vaartuig had een lek bekomen dat gaan- Langerak, als voren, f0,50 boete of deweg erger werd, zoodat het schip door pompen niet meer boven water gehouden kon worden. De Gemeente Ontvanger herinnert aan belanghebbenden, dat 15 December 1894 de LAATSTE TERMIJN van den HOOF- DEL1JKEN OMSLAG en BELASTING OP DE HONDEN is verstreken. Bohoonhoven, 20 December 1894. P. VERSLOOT, Gem.-Ontvanger. Wat is het toch, dat ons noopt zoo getrouw de groote Christenfeesten in eere te houden, en naar de oude feestklanken met telkens vernieuwde aandacht te blij ven luisteren? Er is zeker in die trouw een niet ge ring element van gewoonte. Niemand weet beter of het behoort zoo. Men kan zich geen jaarverdeeling denken zonder die tijdstippen, waarop van een of ander feit in de geschiedenis des Christendoms de herinnering valt. En bovendien, het is wel aangenaam als er zoo nu en dan dagen komen, die zich eenigermate van de gewone onderscheiden, extra-rust- dagen, welke men krijgt als toegift boven de wekelijksche, en die dan ook gemeenlijk een bijzonder kenmerk vertoonen. Toch gelooven we dat, zoo het niets anders ware, de tijdgeestdie zooveel dingen reeds heeft weggevaagd, ook deze instelling niet onaangeroerd zou gelaten hebben, en de drang der mededinging, die tijd tracht te veroveren zooveel zij maar kan, zonder te vragen of zij er wei recht op heeft, zou wellicht reeds lang, en wie weet met hoe goed gevolg, be proefd hebben met deze dagen van „niets doen”, die niet meetellen voor de pro ductie en bijgevolg op de markt niet hoog staan genoteerd, af te rekenen. Doch de concurrentie buigt het hoofd voor Paschen en Pinksterengaat voor Kerstmis eerbiedig uit den weg. Men spreekt ook, om deze gehechtheid te verklaren, van de overoude nationale zeden. Zeker, alle beschaafde natiën heb ben een tijd van niet beschaafdheid gehad, en reeds toen vierden zij hun feesten overeenkomstig de afwisselende jaarge tijden; vooral het Midwinterfeest stond hoog in aanzien, omdat er zulke hoogst belangrijke overleveringen aan verbonden waren, en omdat het viel in een tijd, als de menschen zoo gezellig by elkan^r konden zitten om gezamenlijk de anders niet zeer vrooljjke korte dagen en lange nachten door te komen. Doch men be wijst toch waarlijk de traditie te veel eer, als men het alleen aan haar invloed toe schrijft, dat een trits van feestviering zich zooveel eeuwen lang heeft staande ge houden en nog geen spoor van verzwak king vertoont, en het is bij ons aan geen twyfel onderhevig dat, zoo het Christen dom niet in zeker tijdperk aan die oude en niet zelden ruwe feesten van Germanen en Romeinen een verjongd en veredeld leven was komen inblazen, zij reeds lang zouden zijn weggezonken in den bodemloo- zen kolk der vergetelheid, waarin tal van in stellingen zyn verdwenen, zoo spoorloos, dat ter nauwernood de vorschende blik van den oudheid- en geschiedkundige iets van haar vroegere aanwezigheid ontwaart. Er moet een andere reden voor wezen. Wü meenen haar te mogen uitdrukken in de beweringZoowel als het Chris tendom beantwoordt aan een wezenlyke behoefte des menschelyken geslachts evenzoo kunnen wij de gelegenheden tot By de vele honderden, tot wie wy heden het woord richten, is groote verscheiden heid van meening aangaande hetgeen we zouden kunnen noemen de stoffelyke juist heid der schoone, ons van de eerste kindsheid af bekende Kerstverhalen der Gewijde Schrift, en het is ook volstrekt niet noodzakelijk dat men daaromtrent eerst tot eenheid kome alvorens gezamen lijk ter feestviering op te gaan, ieder in zyn eigen woning of in het kerkgebouw zyner keuze. Er bestaat een hooger een heid, namelyk die van den geest; zy openbaart zich in de waardeering en de toepassing van het Christelyk beginsel. Hoe hooger de eerste gaat, hoe dieper de laatste doordringt, ides te vuriger is o®k de geestdrift, waarmede we het feest van den godsdienst, de herinnering dragende van de komst des grooten Stichters, geza- menlyk vieren zonder onderscheid van richting. Het was niet iets geheel nieuws dat in de wereld gebracht werd. Het „eere zy God!” en het lied van vrede* en welbe hagen, ’t waren geen tot dusver Onbekende klanken. De beschaving der oudste tyden had zich met godsdienstige begrippen beziggehouden, die meer bewust gemaakt, gelouterd en verfijnd, - en ook, wat de verplichtingen der naastenliefde betreft, ook die werden in het vóór-Christelyk tydvak geenszins verwaarloosd. Maar de groote Menschenzoon heeft ook niets anders gewild, dan het menschelyke in den mensch tot meer volkomenheid te brengen. Het nieuwe is niet degodsver- eering, ih de oude beschaving een plicht van ontzag en van onderwerping, ook van dankbaarheid wegens genoten voorspoed of gelukt strevenmaar het is de geheel andere opvatting der verhou ding tusschen den Vader en zyn kinde ren het is de godsdienst als het hoogst geluk, als een overgave waarin al de vu rigste wenschen zich oplossen, het is het ideaal van het Godsrijk, waar aller dierbaarste neigingen zich richten naar één middenpunt. En dan komt de naas tenliefde, ook niet als een drukkende last, waarvan men zich ontdoet als de mogelykheid aanwezig en een ernstige aanklacht van het geweten niet te duch ten is, maar als rechtstreeksch en na- tuurlyk uitvloeisel van het burgerschap in dat Ryk der hoogste liefde. Dat is hetgeen wy herdenken in deze 1 dagen, door de Christelijke Kerk aange wezen voor de gedachtenisviering van de geboorte van Hem, die met dat grootsche denkbeeld de menschheid verrijkte, het door zyn optreden aanschouwelyk maakte, met het verlies van zijn leven bezegelde. Na Hem zyn de leerlingen uitgetrokken, die er iets van begrepen hadden en in wier hart de kiem van dat verheven ge loof zich ontwikkelde te midden van tal van aan het groote beginsel vreemde voor stellingen des verstande; zy hebben, met volkomen toewydinggegeven wat zy hadden, en de menschheid heeft de Blijde Boodschap aangenomen, met wantrouwen vaak, met omzichtigheid niet zelden, en zonder er juist altyd den geheelen om vang en den vollen rijkdom van te beseffen. Het groote beginsel heeft hef tige tegenkanting gevonden; vóór- en tegenstanders, vurige apostelen en ave- rechtsche belyders zyn onder de wapenen gekomen, men heeft gestreden en geleden, maar onder al die bezwaren is het staande gebleven. Onder allerlei vormen is het in de wereld doorgedrongen en over die vormen zelve heeft men zoo verschrik- kelyk getwist, dat de inhoud vaak niet meer was te herkennen, en de gedachte aan het Godsryk even ver verwyderd was als de naastenliefde op onmetelyken af stand bleef. Toch staat de zegepraal van het Christen dom vast. Gelyk Julianus de Afvallige eenmaal op het slagveld uitriepGij hebt overwonnen, o Galileeër, is de wereld wel verplicht te erkennen, dat er geen geluk is zonder naastenliefde, en is vooral in onze dagen het bewustzyn levendiger ge worden van hetgeen tot der menschen roeping behoort. En in gelyke mate ont wikkeld zich het begrip eenei Gods vereer ing, die, de vormen aannemende, door tyd en omgeving en omstandigheden aangeboden, in die vormen niet het hoogste ziet, maar Hem, den Vader der liefde, aanbidt in geest en in waarheid. Scherp zyn de maatschappelyke tegen stellingen, en het schynt weldat de groepen zich verder van elkander verwy- deren. Niettemin zweeft de adem der humaniteit over de velden, eeuwenlang ten roofbouw aangewend door het égo ïsme; grooter dan in eenig tydperk het geval was, is het aantal dergenen wier denk- en werkkracht zich wydt aan de geestelyke en stoffelyke belangen derge- neu, die niet by machte zyn door eigen w’ dagen W. dagen J. v. d. V of 1 dag hecht By Kon. besluit is tot burge meester der gemeente Giesen-Nieuwkerk benoemd H. H. D. Van Siy’pe, burgemeester en secretaris van de gemeenten Peursum en Schelluinen en secretaris der gemeente Giesen- Nieuwkerk. inspanning een plaats te verwerven aan den gemeenschapc^|i)Len tdisch Van alle kanten wordt gezocht naar de beste middelen, om den arbeider een verzekerd bestaanden verlatene hulp, den onwetende onderricht, den zwakke steun te verschaffen, L en onder het zoeken wordt het handelen niet vergeten. Dat is het nieuwe leven, dat door en met het Christendom in de maatschappy is gebracht, en zich krachtiger zal open baren, naarmate de geest van den Meester, die ons het ideaal van het Godsrijk voor oogen bracht, beter wordt begrepen. Zoo wordt vrede gesticht op aarde, welbeha gen gekweekt onder de menschen, en nadert ons geslacht met vaster en sneller schreden de hoogten, waar het „Eere zy God” als een kreet der heiligste verruk king weerklinkt. De Keizer van China is den stelregel toegedaan: „Rechte maatregelen op den rechten tyd.” Men denkt nu natuurlyk aan eene afkondiging van den te sluiten vrede of aan eene uiterste krachtsinspan ning. Niets daarvan, er is eene Keizer- lyke proclamatie verschenen, waarby den onder-Koning Li-Hung Chang wordt opge dragen den burgerlyken gouverneur van Port Arthur, den Hoofd mandarijn Keing en 4 Generaals in hechtenis te nemen, opdat Z. M. hen zal kunnen bestraffen wegens het verlies van deze vesting. Admiraal Ting is ook al gearresteerd, omdat hy het marine-arsenaal niet beter heeft ver dedigd. Dit van den heer en meester. Nu iets van het volk. Het Chineesche volk is niet iets geheels, iets krachtigs, iets vast, neen, integendeel, we hebben hier nl. met drie soonen van volk te doen. Teq. eerste de een'naai krachtige, doch nu ontzenuwde Tartarins of Mamschou’s, die het land regeeren; 2e de echte Chineezen in de noordelyke provinciën van de Yang-Tse-rivier, en Be bezuiden die rivier een aantal provinciën met geheel verschillende talen, zeden en gewoonten. De Chineezen van de eene provincie behandelen de Chineezen uit de andere als „vreemdelingen”. Er zyn er, die elkaArs buren zyn en toch eikaars taal niet verstaan. Ook is er groot ver schil in kleeding enz. China is wel een groot land, maar door de zeer verschillende elementen niet krachtig. Men zou het kunnen verge- lyken by een zak hagel met een gat er in, waaruit de korrels in alle richtingen wegrollen. Het jonge Japansche volk is echter krachtig en sterk. Het heeft op een dag de oude kleederen afgeworpen, het oude te niet gedaan en is een geheel ander volk geworden met Europeesche bescha ving en hervorming. China speelde er slechts mede, zonder er hart voor te hebben. Dat is het groote verschil. En wie is er nu het best aan toe? Immers de „dwerg”, die hoe langer hoe meer den „reus” in het vaarwater zit. Volgens bericht uit Antung hebben de Japanners op 13 dezer Hait-Cheng bezet, waar 3000 Chineezen nauwelyks verzet boden, doch naar Liaojang vloden, achter latende eenen rijken buit. De Japanners vestigden aldaar een civiel bestuur met een krachtig garnizoen. De Japanners, onder generaal Katsoera, moeten sedert Nioetsjoeang vermeesterd hebben. Volgens over Sjanghai ontvangen be richten uit Peking, neemt de paniek in de hoofdstad t£, waaF de Regeering einde- lyk schynt te beseffen, dat de Japanners naar Peking en Tientsin oprukken. Uit Madagascar is by de Fransche Re geering het heugelyk bericht gekomen, dat Tamatave by na zonder slag of stoot is bezet door de Fransche marine-infan terie, die van het eiland Réuniar was aangekomen. Met drie granaten werd de bezetting verjaagd. De val van Ta matave heeft de Koningin zóó verrast, dat zy zich bereid heeft verklaard tot volkomen onderwerping. Zy beweert, om den tuin te zyn geleid door haren Eersten Minister, tevens haar echtgenoot, wat Frankryks voornemens en den ernst daarvan betreft; vyandelykheden had zy nooit verwacht. Wanneer dit zoo is, dan arme Minister- echtgenoot! Met eenige variatie kan men hier zingen wat Van Lennep voor een jaar of dertig in een zyner grappige „korte kronieken” in de „Holland” schreef: ’t Is veiliger te zyn de voerman van een [aschkar, Dan Prins-Gemaal, vooral op ’t eiland [Madagascar! Eene expeditie naar Madagascar is nu haast onnoodig. De onlangs overleden Kamer-President, de heer Burdeau, is vervangen door den heer Brisson, een radicaal en dat nog wel in een land, waar de meerderheid der Volksvertegenwoordiging uit Republikei nen bestaat, en in de plaats van een voortreffelyk man onder de gematigd Re publikeinen. Eerst scheen de heer Méline, leider der protectionisten de meeste kans Zekeriyk hebben Méline’s eigenaardige gevoelens op handelsgebied vele gematigd liberalen en andere Kamerleden in den weg gezeten. Maar dit moge zoo wezen, in ieder geval is daardoor bewerkt, dat de radicaal gekozen werd. De gematigd-libe- ralen hadden wel gedaan eenen meer alge meen aannemelyken, meer „couranten” candidaat te stellen. De heer Méline is daarenboven klein van persoon en zwak van stem, eene veel minder indruk wekkende persoonlykheid dan de vastbe raden Brisson. De begrafenis van De Lesseps is eene waardige plechtigheid geweest; de dienst in de kerk het punt van vereeniging eener uitgelezen schare, de rit door de straten naar het kerkhof van de onder bloemkransen bedolven kist aan velen gelegenheid gevend tot eene laatste hulde. Niet velen stroomden samen, maar die allen ontblootten eerbiediglyk het hoofd. Een viertal redevoeringen en toespraken, aan het graf gehouden, getuigden van bewondering en groote waardering. Al de kinderen van Ferdinand De Lesseps, het prachtige groepje van voorheen, dat, wanneer het als vroolyke cavalcade, met de ouders vooraan, door het bosch dartelde, door de verrukte voorbygangers schertsende als „het Suez kanaal” werd aangewezen, al de te Parys aanwezige kinderen heb ben te voet het overschot hun vaders naar het kerkhof gevolgd. Zooals verwacht was, heeft met 168 tegen 58 stemmen de Duitsche Ryksdag geweigerd verlof te geven tot eene gerechte- lyke vervolging wegens Majesteitsschennis van den sociaal democratischen afgevaar digde Liebknecht (wyl deze by het „Hoch” cp den Keizer waa blyven zitten), maar- toch wel de wenschelykheid uitgesproken, door eene wyziging van het reglement van orde de macht van den President uit te breiden, om voorvallen als deze te voorkomen. Het debat duurde 6 uur lang; daar de uitslag van den beginne af zeker was, werd er niet veel aandacht geschonken aan wat de sprekers zeiden. Slechts den Ry’ks- Kanselier Hohenlohe werd toegejuicht, hoofdzakelyk wegens het korte en zaak rijke zyner redevoering, terwyl de sociaal democraat Bebel veel indruk maakte door zyne prachtige toespraak, die tintelde van hartstochtelykheid en zeer heftig was. Namens het Centrum werd tegen de vervolging gesproken, terwyl de conser vatieven en de vrijconservatieven er voor waren. Nu de Umsturz Vorlage, waarmede men gaarne wat voortgang wil maken. Immers President Von Levetzow heeft met ontslag gedreigd, als men die voordracht, waarop de Keizer zoo gesteld is, laat leggen tot na de Kerstvacantie. Wat gebeurt er echter? Na eene toelichting van deze gewichtige voordracht door een der minderen van het Ministerie, den onder secretaris van Staat Nieberding, die daarby telkens door de sociaal democraten in de rede werd gevallen, kwam de heer Singer aan het woord, die zeide, dat er niet genoeg leden tegenwoordig waren, 8m een wettig be sluit te nemen. Ondanks de verschillende pogingen door den President en de Minis* ters aangewend, om ten minste de con servatieve party by een te houden, mocht het niet gelukken tot eene beraadslaging te komen en zoo werd di,e dus toch uit gesteld tot na de Kerstvacantie. Het blykt, dat Keizer Wilhelm aan den nieuwen Rykskanselier Von Hohenlohe wel 100.000 Mark extra toelage (zie ons vorig nummer) uit het „allerhöchste Dis- positionsfonds” heeft aangeboden, maar dat de Vorst voor dit „Gnadenbeweis” heeft bedankt. De Rykskanselier, wiens groot fortuin het voor hem betrekkelyk onverschillig maakt, dat hy nu veel min der traktement geniet dan als stadhouder van het Ryksland, zal zich waarschynlyk ook bezwaard hebben‘gevoeld hooger te worden gehonoreerd dan Von Caprivi en Von Bismarck. Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting van 13 December 1894. W. W., Rotterdam, pohüe-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. C. Z., Streefkerk, Tissuherjj-overtreding, f 1 of 1 dag hecht. G. V., Bliedrecht, overtreding t lyke veeiiekte, f 5 boete of 2 daj R. Z., Nieuwpoort, als voren, I dagen hecht., storte f 100.

Schoonhovensche Courant | 1894 | | pagina 1