N°. 1538. Woensdag 3 Januari. 1805. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. lOÏIBI C0ÏÏRA1ÏT. Overzicht. Parijs (Frankryk) heeftden eersten Kerstdag genotvol doorgebracht Met veel plechtigheid heeft op het Elysée de ont vangst plaats gehad door President Casimir Périer van Generaal Tchertkoff, den bui- teögewonen gezant van den Keizer van Rusland, die het bericht kwam brengen van de troon verwisseling daar te lande. Natuurlijk was half Parys uiigeloopen, «vei&l zag tuoii prachtige vreemde uni formen, pluimen en veel militair vertoon. De ontvangst ten paleize was plecht statig, maar hartelijk. Er werden eerst een paar toespraken gewisseld en daarna had tusschen den President en den Gene raai een onderhoud plaats, dat twintig minuten duurde. Onophoudelijk werd het Russische volkslied gespeeld. Den dag te voren had de Kamer Kerst vacantia genomen, maar na welk eene zitting 1 Nadat het eerste artikel was goed gekeurd van het ontwerp, waarbij de Regeering gemachtigd wordt, by ontsten tenis eener geregelde begrooting voorlyopig voor twee maanden belastingen te biy' ven heffen, op den ouden voet, vroeg de Mi nister van Oorlog het woord, om namens de Regeering een wetsontwerp in te dienen, waar by verraad door militairen gepleegd, met den dood en door burgers gepleegd, met levenslangen dwangarbeid gestral: wordt. Dit ziet blijkbaar op de veroordeeling van kapitein Dreyfus tot slechts „levens langen dwangaroeid!" Weken lang heeft de Eransche pers al geroepenWy moeten zijn hoofd heooen 1" Een Fransch schry ver, Francis Ooppée genaamd, van wien men meer gevoel zou verwachten, heeft het zelfs bejammerd, dat heel Frankryk den onverlaat met in het geiaat mag spuwen. Strengere bestiafflug wil de Regeering dan ook, maar nu deed de socialistische afgevaardigde Jauièr een tegenvoorstel. Alvorens de doodstraf in te voeren, zoo zeide htf, moest men haar eerst eens af schaffen bv. voor den armen gewonen soldaat, die zich in een oogenulik van dnft vergrijpt aan zyn chef. Dan zou er ten minste gelijkheid bestaan. De krijgs raad had Dreyfus best kunnen veroor- deelen, als men slechts gewild had. Deze woorden brachten den Ministerpresident Dupuy in vuur en hy voegde den spreker dan ook zeer scherp toe, dat htf zeer wel wist, dat de krygsraad zulks niet gekund heeft. Lieden, die het internationalisme ver heerlijken, zoo voegde hy erbij, moesten niet over discipline by het leger spreken. Jaurès antwoordde daarop weer met eene hatelijkheid betreffende het sluiten eener spoorwegovereenkomst met de coemopolitische uitzuigers, zooals hij ze noemde. Op dit gezegde vloog de Minister van openbare wei ken, de heer Burthou, verontwaardigd op, en nep in zyn drift Jaurès toe: „Üy liegt"! Jauièsantwoordde daarop, dat de quaestie nu maar verder buiten de kamer moest behandeld worden en vervolgens wierp hij hem nog eene gruwelijke beleediging naar het hoofd. Dat was te veel. Maar door den Pre sident Brisson gesommeerd de woorden in te trekken, weigeide Jaurès zulks per tinent, waarop do President voorstelde de censuur op hem toe te passen, met tijde lijke uitsluiting van de zittingen. Met groote meerderheid maar terwijl de uiterste linkerzyde een oorverdoovend leven maakte, werd hiertoe besloten. Jaurès mag dus 14 dagen niet ter vergadering komen, ontvangt twee maanden lang maar half traktement en moet op zyne kosten het Kamer vonnis overal in zijn district doen publiceeren. Minister Barthou en hij hebben sedert in het park van Saint Ouen geduelleerd en twee kogels gewisseld zonder eikander te raken. „Honneur satisfait" een eer schijnt het wel, van met veel hooger qualiteit dan de schutters, die er om vochten. In plaats van Generaal Gurko is door Czar Nicolaas van Rusland tot gouverneur van Warschau benoemd de bekende Graaf Schouvaloff, tot dusver gezant te Berlyn, een diplomaat van aangename manieren en humane inborst, eene groote verbete ring dus voor de Poolsche hoofdstad. Men is er den Czar dan ook zeer dankbaar voor. Naar het heet zal ook Generaal ignatieff als gouverneur van Kieff door een zacht- handiger persoon worden vervangen. Czar Nicolaas van Rusland heeft thans ook den wegens zyne stengheid tegenover de Polen beruchten gouverneur van Wilna ontslagen. Tevens schonk Z. M. gratie, met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling, aan al de veroordeelden wegens verzet tegen de overheid by gelegenheid der beruchte gewelddadige sluiting eener katholieke kerk te Kroche, in datzelfde gouvernement "Wilna, - een verzet, dat zoo gewettigd scheen, dat zelfs het Hof te Wilna, by de veroordeeling der schuldigen, een maand of drie geleden, hen in de genade van den Czar aanbeval. Lord Randolph Churchill, de bekende leider in het Brioche Lagerhuis, die I korten tjjd onder den markies van Salis bury, Minister van Inüiö was, is van zijne f jongste reis om de wereld, die hij in gezelschap van zyne vrouw ondernam, doodziek thuisgekomen, zoodat men hem te Londen uit den waggon moest dragen en men voor zijn leven vreest. Volgens de bladen heeft zyne ziekte alle verschijn selen van verlamming. In het Ilongaarsche Volkshuis heeft de afgetreden Ministerpresident Weckerle verklaard, dat de Souverein niet verplicht is aan zyne Ministers de redenen op te geven, waarom zy zijn vertrouwen hebben verbeurd. By gevolg is het hem onmoge lijk, Z. M. te verzoeken, hem de redenen ie doen kennen. Koning "Frans Jozef is inmid3els in de Hongaarsche hoofdstad aangekomen, om de leiders der verschillende partyen te raadplegen, over de beste wijze van oplos sing der crisis. Men zegt, dat de heer Bauffy, een van Weckerle's partijgenooten, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast is. In Italië is thans een heftig protest van den afgevaardigde Cavallotti verschenen, in den vorm van een brief aan zijne kiezers, tegen de daden van Minister- President Crispi in het algemeen en tegen diens jongste besluit tot Kamerschorsing in het bijzonder, hetwelk hij „eene groote onbeschaamdheid" noemt. Tevens maakt hy er President Biancheri een verwyt van, dat hy daartegen niet Dan wordt meedoogenloos Crispi's doop ceel gelicht, zoowel wat zijn openbaar als zyn byaonder leven aangaat: zyn eerste huwelijk, zyn proces wegens bigamie, zijne schulden, ue decoreering van Corne lius Herz („dat Fransch Amerikaansche kanalje" heet het woordelijk), alles wordt in de akte van beschuldiging opgenomen, aan het slot waarvan Cavallotti zich be reid verklaart de bewijzen voor Crispi's veilheid te leveren. Men begrijpt welk eene opschudding dit weêr geeft. Nog altijd geen vrede in het Oosten! De Chineezen schijnen iets in den zin te hebben; volgens den correspondent van den New York-Herald is het hun te doen om tijd te winnon, vandaar het talmen met de vredesonderhandelingen. Zy hopen de Japanner* door een guerilla oorlog uit te putten en rekenen op het niet op den duur bestand zijn der Japanners, tegen de bezwaren van een v winterveldtocht. In dien tusschentijd zouden de Chineezen met allen spoed en onder medewerking van buitenlandsche officieren, hun leger reorganiseeren. Wel werd er door hen weder om bemiddeling voor den vrede gevraagd aan den President der Vereenigde Staten, doch dit schijnt dan te dienen, om den Japanners zand in de oogen te strooien. Nu, wanneer dit alles waarheid bevat, zullen de Japanners, die niet van het domste soort zijn, den toeleg wel spoedig bemerken! Het Japansche leger heeft nu zyn hoofd kwartier in Haitcheng, bezuiden de stad Mukden en dadr blijft het voorloopig terwijl het overschot der Chineesche stryd- krachten onder generaal Sung zich heeft vereeqjgd met de troepenafdeeling van generaal Ala en laatstgenoemde maakt zich nu gereed, den Japanners slag te leveren by Tien tchu-ta. De Chineezen moeten zich daar sterk verschanst hebben. De Japanners hebben veel last van sneeuw, doch de Chineezen zijn tegen die gure buien meer gehard. Uit Shanghai meldt men, dat de toe stand der voor Wei hai Wei liggende Chineesche vloot meer dan treurig is. Prachtige gelegenheid voor de Japanners! STATEN-GENERAAL. Do arbeid, waarmede de Eerste Kamer gewoon is het jaar te sluiti-n, werd door hoar verricht op Vrjjdag en Zaterdag, 28 en 29 December. Bjj de algeim-one beraadslaging over de In dische iiegrootiog betreurde de heer Van Alphen de opheffing ran de werktuigkundige ingeni eurs ran 't etablissement te Öoorabaje, en be sprak, hulde brengende aan het Indisch leger, de bewapening der sohepen. De heer Pynacker Hordgk besprak in bijzonderheden het program ran den Miuistor, waarbjj hy zich in hoofdzaak aansloot; rerrolgens gaf hy uitdrukking aan de klacht, dat te weinig gourernementeele aotie van Indiö uitging, en het Departement ran Ko loniën te reel regeerde. De heer Bohimmel- penninck ran der Oge bracht een woord ran waardeering aan de pers roor haar houding in de dagen ran spanning, dje we doorleefd heb ben, en hg de huldo aau ons dapper leger al lereerst hulde en dank aan God, die onze wa pens zegende. Verder drong hg aan op ver- Bterking ran leger en rloot in Indië. De heer Wertheim besprak den fioanoiëelen toestand, die alleen te verbeteren is door alles te doen wat den bloei der koloniën kan bevorderen. De heer Cremers was ongerust over het plan tot een nieuwe expeditie naar Bali. De Minister van Koloniën, dankende voor de hulde aan het leger eu aan den Geur.-Gen. gebracht, noemde de rerranging van den ingenieur te Soerabaje door een officier-machinist ecu proef; verster king van het Ind. leger acht do Minister niet noodig. De berichten omtrent eon Bali-expeditie zgn voorbarig. De Min. weet niets van een oproeping van Djilantik naar Batavia en even min vau het besluit tot uitzending van een ex peditie naar Kareng-Asem. Goesti Djilantik was ons tot 24 Augs. goed gezind; maar bg bleef Balinees. Toen nu besloten werd ons te over vallen, werd een vergadering gehouden, waar aan hg deelnam. Hg ontraadde het plan zeer, maar men stoorde zich niet aan hem. En nu verzocht men hem alleen de Baliörs niet te ver raden. Hg ontkende daarom, dat er iets gaande was, maar ging zelf heen. Wat er verder met hem zal moeten geschieden, laat de Minister geheel aan het Indisch bestuur over. Voorts verzekerde de Min., dat hg den Gouv.-Gen. zoo min mogelgk met vragen en wenken en brieven lastig valt. Op een vraag van den heer Reogers omtrent de beweerde karigheid tegenover de troepen van Lombok, zei de Min. dat daar niets van aan is; aan ieder officier is door de Reg. alles vergoed wat hg bg <le ramp van Mataram heeft verloren. Over voeding enz. waren de soldaten volkomen tevreden. Zaterdag. Na eenige wefiken van den heer Van Alphen omtrent de schepen voor Indic en hun bewepenirgf." werd Hoofdst. I (Uitgaven in Nederland^ aangenomen. Bg Hoofdstuk II (Uitgaven jÊ®- Iodic), uaval de heer Schimmëlpennioclc /"r'BAflrgdmg fSTT de opium sterk aan; de heer Van de Putte besprak de circulatio van duiten, de heer Pgnaoker Hordgk ried tot omzichtigheid aan bg ophef fing der koffiecultuur, de hoer Alberda van Ekonstein acht een nadere regeling van de hooge tractementen in Indië zeer noodig. De Min. van Koloniën hooft niet zulk een slechten dunk van de gevolgen van het opium-gebruik; de Atjehers doen er het drukst aan, eu die zgn toch waarlgk niet ontzenuwd. Als lid van den Raad van Indië was hg tegen de proef met de regie, maar als Minister wil Mj haar niet tegenwerken. Intrekking van ddgen uit de circulatie zou een te groote uitgav De Min. ontraadt vermindering van tractementen in Indië. Na goedkeuring der Indisch^ B^grooting werden eenige kleine wetsontwerpen aangeno men. De bekrachtiging van de overeenkomst met de Exploitatie-maatseh. tot overneming van den Ned. Zuid-Ooster Bpoorweg werd bestreden door don heer Fokker, die den prgs veel te hoog vond. Da Min. verdedigde de overeen komst; alleen de heer Fokker stemde tegen. Daarna interpelleerde de heer FranseD van de Putte over den toestand der zeeweringen tussohon Scheveningen en don Hook ran Holland. Do Min. van Waterstaat deeldo mede dat Ged. Staten Delfland op do noodzakelgkheid van krachtiger optreden hebben gewezen. De hoer Van de Putte constateerde dat geen woord van geruststelling over den actueèlen toestand is vernomen; als Zuid-Holland onderloopt baat geen beroep op de Staatsbladen. Do Min. vond de voorstelling van den interpellant overdreven; al worden hier en daar de duinen weggeslagen, gevaar voor doorbraak is er niet. De Regeering is van oordeel dat al het noodige is gedaan. De Kamer scheidde tot Woensdag 9 Januari. By Kon. besluit is aan Jhr. Mr. W. A. C. De Jonge, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, aan de Kroon en aan den lande bewezen. B(j Kon. besluit Is benoemd tot kantonrechter te Woerden Mr. J. C. von Briel Sasse, thans griffier by het kanton gerecht te Zaandam. Bij Kon. besluit is, met 16 Januari 1895, benoemd tot directeur van de byzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorincnèm J. Bor, thans cipier van het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis, te Tiel. By Kon. besluit is pensioen verleend aan S. J. De Koek, wed. Mr. N. F. Van Nooten, raadsheer in het provin ciaal gerechtshof te Utrecht, f367. Op onderstaande plaatsenen datums zal eene keuring plaats hebben van minstens 3 jarige hengsten, die tot dekking van merrièn in deze provincie mogen worden gebezigd, ingevolge het bestaande reglement, ter bevordering van de paardenfokkerij in de provincie Zuid- Holland Oud Beierland op 13 Februari 1895. Dirksland 14 Nieuwersluis 15 Gorinchem 20 Gouda 22 Leiden 23 Rotterdam 27 Dr. Kuyper is in redelijken welstand uit het buitenland te Amsterdam teruggekeerd. De heeren A. Yolker Lzn. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem, hebben aan den Minister van Waterstaat enz. concessie aangevraagd voor gedeelte lijke bedijking van de Lauwerzee. 'Gorinchem, 31 Dec. Op den 7. Januari e. k. zal in den Doelen alhier eene ver eenigde vergadering worden gehouden van het bestuur van het waterschap „de Over waard". Behalve eenige mededelingen die te doen zyn zullen in deze vergadering worden onderzocht de geloofsbrieven van den heer A. Van der Haven te Noordeloos, herkozen Heemraad, en van de heeren G. Slob te Hoornaar, D. De Groot te Hoog- Blokland, J. Kooijman te Peursum en A. Schakel te Giesen Oudekerk, alle her kozen Hoofdingelanden. 'Ameide, 31 Dec. Jl. Zaterdag, 's na middags omstreeks 2 uren, tijdens een hevige hagelbui, is alhier twee malen blik sem waargenomen. De donder volgde beide malen bijna onmiddellijk er op. De bui werd door een hevigen stormwind uit het noordwesten voortgedreven. Dit is de tweede maal reeds in deze maand dat hier onweder werdt waargenomen. 'Ameide, 1 Jan. Daartoe door eenige gegoeden en vrienden der behoeftigen in staat gesteld, kon heden door de onder steuningscommissie aan 90 hoofden van huisgezinnen in deze gemeente eene feest gave worden uitgereikt, naar gelang der gezinssterkte en behoefte, bedragende f3, f2,50, f2 en fl per gezin. Heden werden hier nieuwjaarskaar ten ontvangen met het poststempel Schoon hoven 1 December '95, 12-6 v. Dat is toch wel een beetje al te vooruitstrevend. 'Ammerstol, 31 Dec. In het laatst der vorige week had alhierde verpachting der gemeente waag voor den tijd van óén jaar plaats. Pachter werd de heer J.Faas, voor de som van f 41. *Berg-Ambacht, 31 Dec. Di?or de Nieuw- jaarscorami8sie werd heden in een der lokalen van de lste openb. school aan mingegoeden ujtdeeling gedaan van brood, rijst en steenkolen. Ook ontvingen de weduwen geld. De gecollecteerde som bedroeg ditmaal f284,89J. De stormen met den daarmee ver gezeld gaanden hoogen watèretand, op Zaterdag 2*2 en Zaterdag 29 Dec., brach ten in deze gemeente geene ongevallen aan dan enkele vernielde boomen, losge waaide leien en dakpannen enz. Met den storm en hoogen waterstand op Zaterdag jl. kwam zelfs het Lek water niet in de peilschaalkast. Bodegraven, 31 Dec. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 40wagens, te zamen 1992 stuks, wegende 7920 kilo; prys le soort Goudsche f 22 k zwaardere f 2e soort f 18 19^; 7 wagens Edammer kaas, prijs le soort f 23 -, 2esoort f 19 A 21. Handel matig. Jaarsveld, 31 Dec. De begrooting voor 1895 van het waterschap „Wiel" onder deze gemeente bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 3245,56 en de daarin opgenomen omslag f 5 per hektare. Krimpen a/d IJsel, 29 Dec. Heden ochtend nam de heer W. v. Waning, die gedurende 45 jaren alhier burgemeester was, afscheid van wethouders en den Raad. Lekkerkerk31 Dec. De zoon van den heer T. Breedveld, Jan Breedveld, leerling der openbare school voor m. u. 1. o. alhier (hoofd de heer H. J. Van Dongen), legde in de afgeloopen week met goed ge volg het vergelijkend toelatingsexamen af aan de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Het examen duurde twee dagen. Er waren 58 sollicitanten voor 18 plaatsen. Voor de gewone Nieuwjaarscollecte is ontvangen het bedrag van f 181,66. Daarvoor is aan 86 gezinnen een feestgave verstrekt. Zulks bestond in een verdeeling van brood, boonen, rijst, spek en steen kolen naar verhouding van het daarvan genietende gezin. Naar men verneemt, is een plan ingekomen bij den Gemeenteraad om het woonhuis voor het hoofd der lste open bare school in wyk B door verbouwing meer aan de eischen des tijds te doen beantwoorden en met de omgeving in overeenstemming te brengen. '.Meerkerk, 31 Dec. De nieuwjaars commissie alhier ktyft-<(lit jaar beschikken over eene som van 368 gulden, om daarvoor aan pl. m. f<öugezinnen nieuw jaarsgaven, bestaafi» uit spek, boonen, erwten, rijst, koffiVwo/steenkolen uit te reiken. Het varkelf' daartoe aangekocht, woog bruto 610 h.iKG. 'Moordrecht, 3!1 Deo. Verontrustte de buitengewoon hooge stand van den IJsel de inwoners dezer gertieente op den 22. dezer, de onheilspellende 'tgdingen die sommige inwo ners Zaterdag jl Jvan elders ontvingen, gaven weder alle reden tot bevreesdheid. Gelukkig steeg evenwel hiet water niet hooger dan tot rgpeil, zoodat het bleek, dat alle voorzorgs maatregelen, die men genomen had, zooals het maken van kistingen in het naburige Gouderak, ounoodig waren. De dgk heeft met dat al veel geleden. Woensdag-avond jl. was het feest voor de kinderen van de Zondagsschool alhier. In de groote kerk was een Kersthooin geplant. Onder leiding van een der onlerwgzers werden door de kinderen toepasselgke liederen gez mgen met begeleiding van orgelspel De kinderen ontvingen verder een mooi boek, terwyl het aan surprises en lekkerngen niet ontbrak. Er waren buitengewoon veel belangstellenden in het kerkgebouw aanwezig. De 28. Deoember was een dag van aangename verrassingen voor de kleine kinde ren uit de paroohie Moordrecht. «De ZeerEerw. heer P. A. Le Jeune had hen namelgk dien dag in het R. K. kerkgebouw uitgenoodigd. Hier werden zy op allerlei versnaperingen ont haald. Innige vreugde lag op het gelaat der kleinen te lezen en allen keerden met dank in 't hart voor den oprechten kindervriend opgetogen huiswaarts. "Oudewatcr, 27 Deo. Eersten Kerstdag 's avonds ten 6) ure had voor de lt-erlingen der Zondagsschool der afdo'-liog „Oudewater en omstreken" van den Ned. Prot. Boud een Kerst feest plaats in de oude openbare school. Een sierlgke kerstboom was opgericht en prgkte met de noodige geschenken. De voorzitter, de heer A. van Aelst, hield eene openingsrede, waarin hg er o. a. op wees, dat voor 't laatst de kerst boom was geplaatst in dat lokaal, waar zoo vele ouden en jongen hnnne eerste opleiding genoten hadden. De kinderen werden onthaald op chocolademolk, kerstkransen en krenten broodjes. Bg afwisseling werden door de kin deren en vergaderden liederen gezongen. Da. J. T. Tenthof, predikant te Hoorn, hield daarby eene kerstrede en sloot de vergadering met dank zegging Velen woonden deze feestviering bg. Donderdagavond had het Kerstfeest der Zondagsschool „Rolioboth" in de Herv. kerk plaats. Om 5 uur hadden zich kinderen, onderwgzers, onderwgzeressen en verdere be langstellenden in kot gebouw rereenigd. Vooraf werden door de vergadering gezongen de verzen 1 en 2 van Psalm 150. Daarna ging Ds. J. Hoek Me/gemeente voor in 't gebed en sprak ook een/kfcrtu inleidend woord. Vervolgens werd door ZEI wijds kerstgeschiedenis behandeld, deels vragend*,deels vertellender wgze en werden door de kinderen eenige liederen gezongen, terwyi ook de heer R. Van Eden de kinderen ondervroeg. De feestvierende jeugd werd onthaald op melk en krentenbroodjes en ieder ontvihg een kerst geschenk. Nadat door de aanwezigen Psalm 103 vers 12 was gezongen, bracht Ds. J. Hoek dank aan God voor al het genotene. 'Stolwyk, 81 Doe. Ia de plaats van den heer T. Dekker, die kort geleden tot kerkvoogd benoemd werd, is Vrijdag 11. door stemgerechtigde manslidmaten tot notabelen onzer Herv. gemeente gekozen de heer C. Zyderlaan. Woerden, 28 Dec. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 26 partijen; pry's van Goudsche le soort f20 A f 21, 2e soort f 16 A f 19 per 50 kilo. Han del redelijk. Gemengd Nieuws. Vrijdag-ochtend ten ongeveer 9 uur had in een logement in de Elisa- bethstraat te Utrecht een droevige gebeur tenis plaats. Een jongmensch uit Den Haag, dat daar met eene jonge vrouw uit Rotterdam logeerde, maakte door een re volverschot een einde aan het leven van zyne gezellin en daarna aan zijn eigen leven. Het schijnt dat geldgebrek, nadat het paar eerst een vrij aanzienlijke som van des jongelings vader had doorge bracht, de oorzaak van deze wanhopige daad is geweest. Dit vreeselyke ongeval werd aldaar dien zelfden middag door een dergelijke gebeurtenis in een ander hötel (de Belle- vue op het Vredenburg) gevolgd, waar een aldaar logeerend jongeling, na eerst de dienstmeid gedreigd te hebben, zich door een pistoolschot van het leven be roofde. In dit laatste geval denkt men aan dronkenschap. De commissaris van politie te Amsterdam mhakt bekend dat j.J. Zaterdagmiddag (29 December j.l.), te om streeks 3 uur aan het hoofd-postkantoor aldaar zyn vermist, vermoedelijk ont vreemd, twee pakketten, het eene met be stemming naar Schoonhoven, het andere voor Rotterdam, inhoudende eene gezamen lijke waarde van f 20.000. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 2 Januari. Bij Kon. besluit is aan Mr. P. A. Greup, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schoonhoven. De le luit. J. E Krieger, van de Instructie-Compagnie alhier, wordt van 1 April 1885 tot 1 Juli 1896 gedetacheerd by de Pyrotechnische werkplaatsen te Delft. In het afgeloopen jaar werd aan het kantoor van waarborg en belas ting op gouden- en zilveren werken aan stempeling onderworpen 55847 gram goud en 2053785 gram zilver, gevende aan belasting f 23780,42, terwijl er f 369,83^ voor essaailoon word geheven. De totale opbrengst is alzoo f 24150,25J, tegen f21985,94 j over 1893. By genoegzame deelneming zal op Maandag 7 Januari a. s. in het lokaal „Van Zessen" alhier een Concert worden gegeven door den heer Bernard Diamant, van Rotterdam, (pip.no), met wel* willende medewerking van den heer J. H. B. Spaanderman te Gouda (baryton), den heer W. Beunderman te Rotterdam (solo violist) en den heer W. Van Rossum (orgel). Het programma is van den volgenden inhoud 1. Sonate (D-dur), Schubert, roor piano en riool. 2. a. In den vreemde, Verhulst. b. Ouvrez tes yeux bleus, Massenet, c. Spiel- mannslied, Nicolaï, liederen voor baryton. 3. o. Deutsche Tënze no. 1, Beethoven, b. Au- fenthalt (Sohubert-Liszt). e. „Gade" aus lyrische Stücke, E. Grieg, voor piano-solo. 4. fantasie „Faust", Gonnod. 5. a Ave Maria Gounod, b. Cavalleria Rusticana, Mascagni trio's voor piano, viool en orgel. 2de afdeeling: 6. a. Ca ratine, Raff. b. Po lonaise, Mlynarski. c. Abendlied, B. Dessau, voor viool-solo. 7. o. Deutsche Tënze, no. 8, Beethoven, b. Barcarole, Godard. c. Concort- Walzer, Moszkowsky, voor piauo-Bolo. 8. a. In 't woud, G. Rijken, b. Scheiden, Hol. c. Van een Koningsvrouw, A. Spoel. 9. Das Gebet des Herm, Immig, voor piano, viool, orgel en zang. 10. Largo, Handel, voor piano, viool en orgel. Met een zoo ryk programma en b(j den gunstigen naam der medewerkers, is het te verwachten, dat eene ruime inteekening het bewijs levert, dat men iets waarlijk goeds op prijs stelt. Onze kleine gemeente levert waarlijk niet zóóveel muzikaal ge not, om niet de pogingen te waardeeren, welke ia die richting worden gedaan. Te bejammeren zoude het daarom zijn, wanneer eene onvoldoende deelneming deze uitvoering, wegens de daaraan verbonden hooge kosten, onmogelijk maakte. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Schoonhoven en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 1894 ingelegd f 2783,39s, terugbetaald f 1581,27. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2546. Eenige berichten wachten op plaatsruimte. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mr. A. C. VISSER in zake de Gorcuni- sclie faecaliën-spuiïng. Een der oorzaken, waardoor de oplossing van het bekende geschil tussohen Gorcura en de Over waard wordt vertraagd, mag wol daarin gelegen zgn, dat vooral van Goroumsohe zgde de zaak oDjuist wordt voorgesteld en geen middelen on beproefd worden gelaten, om de aandaoht van de hoofdzaak af te leiden en bgzaken of liever zaken, die er niets mee hebben uit te stun, op den voorgrond te dringen o. a. door do

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1