Goedkoop Uitnemend L I Goedmagen ZoiieD Msrkt, naast „De Waag”, I 1895. Woensdag 16 Januari. N°. 1542. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. k I i I SPOELING, welk uitnemend Kracht- voeder bovendien aan spraak kan maken op de grootste verteer baarheid en zeer gemak kei ij ke wijze van toediening aan alle soorten van vee. i GEDROOGDE SPOELING I S H GEDROOGDE I I BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. GOUDA, nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens k 2 °/0 langer termijn op overeen te komei oerwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen Do afnemer der Kooper J. 124. Kooper UMlpndr. B. W. H. VAM MOOT SM, ft EN 8CHOONÏÏOVENSCHE COMT. Eene vergelijking van prijs en gehalte met besten Lijnkoek, is ten gunste van de is niet elk Veevoeder, dat in den handel wordt gebracht. van de d Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek" te Delft kan er echter verzekerd van zijn, dat hij waar naar zijn geld ontvangt Vele soorten zijn wel goedkoop, doch van inférieure kwaliteit, zoodat het gebruik alles behalve voordeelig is. Bij een uiterst BILLIJKEN PRIJS, wordt het gehalte, onder Contróle der Rijks-Proefstations gegarandeerd te bestaan uit niet minder dan 27-29 Eiwit en 10-11 Vet. Neemt eens de proef en gij blijft GEDROOGDE SPOELING bestellen. Na eene kleine pauzecring van eenige weken, rukken de Japanners nu snel en vastberaden op Chin-Chow aan, terwyl de Chineezcn langzaam zich terugtrekken naar den grooten muur, vanwaar zjj den vijand het hoofd zullen bieden. De Japanners vooral, die aan het gure klimaat niet gewend z(jn, lijden veel van de koude en aan ongesteldheden, daarmede in verband staande. De sneeuw maakt het marcheeren zeer moeielijk. Onder de Chineezen heb ben zoo nu en dan kleine schermutso lingen plaats. Generaal WeiYuh-Wei, van lafhartigheid beschuldigd en gearres teerd, is nu te Peking aangekomen en aan den „Raad van Tucht” o vei geleverd, die hem na een kort verhoor veroor deelde hem schuldig bevindendniet alleen aan lafhartigheid, maar bovendien nog aan plundering en afpersing van zijne eigen landgenooten. Ferme kerels toch, die Chineesche generaals! Met het vrede werk wordt door China nu toch wat meer spoed gemaakt. De weg naar Tokio zal nu niet over Shanghai gaan, maar Chang Ying Haai zal zich nu dadelijk inschepen op de Duitsche stoom boot „Hungeji”. Hy kan er dan ten minste de volgende week zijn. Zaterdag jl. zyn in den Duitschen land dag de algemeene beraadslagingen geëin digd over de „Umsturz Vorlage” met een met groote meerderheid genomen besluit tot verwyzing aan eene commissie van 28. De Rijkskanselier Von Hohenlohe hield vóór de sluiting van het debat eene korte redevoeringwaarby hij liet uitkomen, dat het wel degelijk het plan van de Regeering was, verder voor het belang van den arbeidenden stand te zorgen. De Rijkskanselier Von Hohenlohe heeft, vergezeld van zyn zoon, gisteren by Vorst Bismarck op „Friedrichsruhe” het lang voorgenomen bezoek afgelegd. Aan het station werden de gasten afgehaald door Bismarck’s oudsten zoon, Graaf Herbert, en Graaf Rantzau, ’s Vorsten schoonzoon. Men reed’daarna naar het kasteel, waar men déjeuneerde, later ook dineerde en zich op hartelijke wijze met elkander onderhield. Tusschen de beide maaltijden hadden de beide oude heeren een lang durig afzonderlek onderhoud, ’s Avonds keerden de gasten weêr naar Berlyn terug. Een „bloemstuk”,door ’s Keizers adjudant Graaf Von Moltke naar „Friedrichsruhe” overgebracht-blykt minder bestemd te zyn geweest voor den oud Kanselier dan veel fijnere oplettendheid! - tot versiering van het portret der overleden Vorstin. De Kei zer had namelyk vernomen, hoe de door hem vroeger gezonden krans eerst was aangekomen na de begrafenis. De Keizer heeft verder aan zijn adjudant voor Von Bismarck ook medegegeven eenige tee- keningen van Z. M. ’s hand over Marine- onderwerpen, die op den jongsten voor dracht avond ten paleize door hem aan zyne hoorders werden vertoond. Er is sprake van, dat Gérault Richard, de nieuwgekozen vertegenwoordiger van het 13e arrondissement van Parys (Frank- rük) en die, zooals men weet, gevange nisstraf ondergaat, op vrye voeten zal worden gesteld door gratie verleening van het hoofd van den staat. En de persoon wien dit geldt, Gérault Richard, is versla gen van droefheid; hy heeft een brief ge schreven aan zijn kiezers, waarin hij hun niet kennis geeft, dat hy wéér behanger wil worden, maar krachtig protesteert tegen het besluit der Kamer en zegt, dat hy nu de gevangenis ook niet uit Wil, wanneer hij amnestie krijgt. Zou de man op dat punt wel betrouwbaar zijn? De heer Challemel Lacour heeft zyne herbenoeming als voorzitter van den Se naat aanvaard met eene zeer toegejuichte toespraak. Te Parijs heeft wéér eens een dyna miet aanslag plaats gehad in de „Rue Monceau”. Het voorwerp was geplaatst in het kozijn van het perceel 65 en de concierge het bemerkende, had den moed het voorwerp aan te grijpen, maar plaatste het toen midden op straat. Een minuut later volgde toen de ontploffing; de schade is aanmerkelijk groot en over de geheele straat verdeeld. Van de schuldigen is nog geen spoor te vinden. In Hongarije kan de crisis zoo goed als geëindigd beschouwd worden. Het Kabinet Weckerle is geheel veranderd. De heer Czorda is nu belast met de portefeuille van Justitie en Festitics voor Landbouw, terwijl Baron" Bauffij, oud gouverneur van Zevenbergen, benoemd werd tot voorzitter van het Volkshuis en behalve dat, aanvaardt hy nog de porte feuille van Binnenlandsche Zaken. Noch Weckerle, noch Sziliggi, zullen in het Kabinet zitting nemen. Het einde der crisis In Italië heeft zoowat moeten wachten op den afloop der bruiloft van Crispi’s dochter. Nu het huwelijk evenwel Donderdag is voltrokken (het had te Napels plaats en de jonge man draagt den dubbeltongigen naam van Prins Linguaglossa) zal de Minister Presi dent waarschijnlijk wel weêr tijd hebben. Bijna al de Ministers hebben de plechtigheid medegemaakt, waarby de familie Crispi van de zyde der bevolking veel hartelijk heid en deelneming heeft ondervonden. Koning Umberto zond per telegraaf zijn gelukwensch. Aan belangstellenden wordt op aanvraag aan de Landbouwafdeeling der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek eene Brochure met ge bruiksaanwijzing en bijzonderheden omtrent het artikelgratis en franco verzonden. van 95 jongens en 92 meisjes. Hiervan zijn 20 leerlingen uit de gemeente Reeu- wyk en 5 uit die van Vlist Gisteren middag had het drie-jarig zoontje van De K. in een onbewaakt oogen- blik het ongeluk in een bijt in c’ te vallen. l._l 1 moeder spoedig toe; zij had het groote I Het telegram des Konings was onder- teekend: „Uw neef Umberto,” mot welken naam de leden der Annenziata-orde elkander plegen aan te spreken. Aan den oud Minister Brin zond Crispi een cadeau voor zijne dochter terug met de woorden: „Dat mijn s.1Z tegenstander mijn persoonlijke vriend kan zyn, zou ik kunnen vatten, maar die samer als vriend bij mij gelden.” Russische heerscht groote ontsteltenis, omdat Keizer Nicolaas van plan ‘is de groote godsdien stig# plechtigheid op 18 Januari, hét zoogenaamde Jordaanfeest, niet by te wonen. Alle pogingen om den Keizer op zyn besluit te doen terugkomen zyn mislukt. Bij het Departement „Verkeerswezen” komen steeds nieuwe ontdekkingen van knoeierijen aan het daglicht, waarbij tal van hooggeplaatste personen moeten be trokken' zijn. De Czar droeg nu aan den Staatsraad op een drietal voor hem te vormen, om daaruit een nieuwen Minister te kiezen voor Verkeerswezen, De Eerste Kamer behandelde in haar verga dering van Vrijdag II Jan twee wetsontwerpen. Tegen het eerste, bekrachtiging van de tns- schen Nederland en Pruisen gesloten overeen komst tot verbetering van het grensgedeelte van den Ouden IJsel, had de heer Van Nispen van Pannerden beswaar, omdat hij den waterafvoer niet behoorlek verzekerd acht De Minister van Waterstaat betoogde, dat de zorg daarvoor be rust bij het waterschap. liet ontwerp werd aangenomen met algemeene stemmen min 2. No. 2, verleden jaar door de Eerste Kamer afgestemd, strekte om den suiker-raflinadeurs vrjjheid te geven tot verwerking van de ruwe suiker tot een gehalte tusschen 99 en 99 pCt. De heeren Godin De Beaufort en Sassen be streden het ontwerp op grond van de meening, dat het benadeeling van de beetwortelsuiker- fabrikanten en dus ook van de landbouwers zou ten gevolge hebben. De heer Rabusen be pleitte een geheele herziening van ons stelsel van suikeraccjjns, maar zou toch, hoewel aar zelend, aan het ontwerp zyn stem geven. De beer A Prins beschouwde dit voorstel als een daad van rechtvaardigheid tegenover de raffi- nadeursde Minister van Financiën verdedigde het ontwerp met groote zaakkennisdaarbjj vooral ook weende op do tegenstrijdigheden in de beweringen welke er tegen waren in gébracht. Nadat het voorstel met 28 tegen 17 stemmen was aangenomen, ging de Kamer tot 28 Jan. uiteen. In den loop der vorige week werden 's nachts 13 stuks lokeenden uit I de Dalemsche eendenkooi ontvreemd. Tot heden mocht het de politie, zelfs na de ijverigste nasporingen, niet gelukken, den Een brievenbesteller te Joure, die een haas als postpakket bestellen moest, is door den brigadier der rijks veld - wacht bekeurd wegens het vervoeren van wild, meer dan 14 dagen na de sluiting der jacht. De haas werd in beslaggenomen. - De arbeider T. v. d. A.wó- nende aan den Arkelschen onderweg, had Donderdag morgen, tijdens hy voor het polderbestuur rijshout haalde van eene bergplaats op de Melkheul te Gorin- chem, het ongeluk dat de ladder, waar langs hy met eene vracht hout naar beneden ging, onderuit gleed en de man op den grond viel, waardoor hy, volgens verklaring van Dr. Van Olst, een paar ribben brak. Hy moest per rijtuig naar zyne woning vervoerd worden. De ad ministreerend kerk voogd der Nederl. Herv. Gemeente te Spannum (Friesland) is afgetreden. Men spreekt van een tekort in- de kas van ongeveer f 20.000. Tot heden werd gedurende de vergaderingen van den Raad der ge- meente Winschoten steeds door de meeste der leden een Goudsche pyp of een sigaartje gerookt. De meerderheid van B. en W. echter meende daarin thans, nu toch eene wijziging van het reglement van orde aan de orde kwam, verandering te moeten brengen en zij stelde voor, te besluiten, dat voortaan gedurende de raadsvergade ringen niet meer zal worden gerookt. Dit voorstel werd met meer andere Zaterdag in den Raad behandeld, doch zonder dat daarover noemenswaardige discussiën wa ren gevoerd, verworpen. Er waren acht rookers en vier niet-rookers. Te Ubachsberg is de dienst meid van den landbouwer V. K. by ongeluk door de dorschmachine gegrepen. Zij kwam tusschen de machine terecht en werd le vensgevaarlijk gewond; het lijf werd haar gedeeltelijk opengescheurd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 15 Januari. Het wissel vallig winterweör brengt menig bestuur van een IJsclub in de war. Uitgeschreven wedstrijden moe ten worden uiigesteld en daarmede gaan vele kosten en teleurstellingen gepaard. Zoo ook voor onze IJsclub. Vele toebe reidselen waren gemaakt, een uitgebreide bekendmaking heeft plaats gehad en tal van toezeggingen van medestrijders waren gedaan, doch het voortdurend, dooiweêr noodzaakte het bestuur, den wedstrijd uit te stellen. De belangstelling was echter groot. De beroemde rijder Entes uit Gro ningen en eveneens de algemeen bekende Friesche hardrijders Hanje, v. d. Schaaf en anderen, benevens verschillende rijders van naam uit onze provincie hadden plan nen aan den wedstrijd deel te riemen, ja zelfs waren heden Hanje, De Boer, Hoo- gendij k, Derks en Kooi reeds in onze ge meente. Beloofde de wedstrijd alzoo veel en had onze club de buitengewone eer gehad, de matadors op het gebied van yssport op hare banen te zien, dit alles is uitgesteld tot nader. Wanneer dit zal zijn, is onbekend, doch naar men ver neemt, hebben de besturen der zuster- vereenigingen Lekkerkerk, Stolwijk en Haastrecht zich met het ijsbestuur alhier vereenigd om de eerstvolgende groote wedstrijden vier dagen achter elkander te houden,- zoodat voor hardrijders v*an naam alsdan de gelegenheid bestaat om zich in de Krimpenerwaard te meten. *-De „IJsbond Krimpenerwaard" heeft zooveel mogelijk de verbindings wegen op het ijs tusschen de aangesloten vereenigingen tot stand gebracht, doch daarbij tevens gewezen op het gevaarlijk ijs. Mocht dus het weêr zich op nieuw tot vriezen zetten, dan is het verkeer op ys in de Krimpenerwaard door de zorgen van den Bond verzekerd. Door het on veilig verklaren van het ys neemt de bond niet de minste verantwoording op zich en zij alzoo ieder voor het gevaar gewaar schuwd. Bij Gouda te Stol wij kersluis is vanwege den bond een bord geplaatst, waarop de toestand van het ijs in de Krimpenerwaard wordt medegedeeld. •- Door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer T. Bijleveld, die be stemd is voor off. van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Op Donderdag 10 Januari jt. hield de Afdeeliug Soao. ntioven van het Ned. Ond. Oen. haar aangekondigde, openbare vergadering' in het Heeren-Logement. De heer A. Kara trad op als spreker over Het onderwys is een volksbelang. In korte, heldere trekken toonde spreker aan dat ieder mensch verplichtingen heeft na te ko men tegenover de samenleving, waaraan niemand zich onttrekken kan. Als daar zyn orde, recht, zorg voor de zwakken enz. Er zijn belangen, die door allen behartigd dienen te worden; ver- waarloozing ervan zou leiden tot ondergang van den Staat. Onder die belangen bekleedt hot onderwys de eerste plaats. Da zorg ervoor heeft de Staat uit welbegrepen eigenbelang aan zich getrokken. Alzoo is de zaak van den Staat ook onze eigene zaak, die wy met geld en per- soon moeten steunen. Dit is ieders plicht. Men zegge niet: Ben ik myns broeders hoeder? i Willen wy de natie zien toenemen in bloei in rjjkdom en welvaart, dan dienen wy het ie* erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,- h 4 ’sjaars' ragen daarboven tot den prolongatie; oers, volgens Amsterdamsche beurs!» oorwaarden isten zich met het koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van 0 o voor fondsen boven de 80 3 onder 80 (ook oor loten verlangd worden orders in de meeste indsen verantwoord tot den eerstvolgend en middenkoers der Amsterdamsche eurs; selen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere« ening van provisie; isten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar. :nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL. aKair.j TEEKENEN rn SCHILDEREN. y genoegzame deelneming zal Onder-' «kende in Gouda eene INRICHTING len voor onderwijs in HAND- en MAMENTTEEKENEN rn SCHILDE* Vwaar ook gelegenheid zal z{jn tot •iding voor examens. Op aanvrage, dt prospectus verzonden. J. DONA, Leeraar M. 0., i Stille Veerkade 4, den Haag.; Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan Dr. R. J. Fruin, hoogleéraar aan de rijksuniversiteit te Luiden, f 2872. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is thans tot hervatting van hare i werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 22 Januari, des namiddags te 2J ure. De kapitein ter zee Z. J. Cam- bier zal in den loop van het jaar, na het bereiken van den 50-jarigen leeftijd, den dienst met pensioen verlaten. De miliciens der lichting 1894, die voor het blijvende gedeelte zijn aangewezen, worden 13 Juli weder in het genot van groot verlof gesteld. Benoemd tot secretaris der gemeente Aarlanderveen de heer W. C. van de Ree, aldaar. Te ’s-Gravenhage is op 77-ja- rigen ouderdom overleden de heer Mr. W. Wintgens Lid van de Tweede Kamer, eerst voor Delft, later voor ’s Gravenhage, was Wint gens gedurende byna veertigjaren een der steunpilaren en voornaamste woordvoer ders van de conservatieve partij in en buiten ’s lands raadszaal. Zijne redevoe ringen muntten steeds uit door vorm en inhoud. Na het overlijden van den mi nister van justitie mr. Borret, was hij gedurende eenige maanden hoofd van het departement van justitie in het ministerie- Heemskerk. Vrydag j.l. overleed te Gorin- chem, in den ouderdom van bijna 53 jaar, de heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem. Tot vóór ruim een jaar, toen de overledene de gemeente Vuren metterwoon verliet, bekleedde hij de hoogste burgerlijke- en kerkelijke betrekkingen onder haar, was langen tijd lid der Prov. Staten voor het district Geldermalsen enz. Zondag 1.1., om 1 uur, werd het stoffelijk overschot in allen eenvoud, en onder eene plechtige i stilte, in het familiegraf te Dalem bijgezet. Behalve een stoet van bloedverwanten en naaste vrienden, waren al de beambten dezer gemeente, zoo in hoogeren als lageren rang, bij deze plechtigheid tegenwoordig, en bleek de deelneming in het verlies van den pverledene, aan wien Vuren en Dalem zeer veel verplicht is, algemeen. - Na een langdurig lijden over- leed te ’sGravenhage Dr. T. C. L. Wyn- malen,directeurder Koninklijke bibliotheek. Het verzwaren van een kade i om het waterschap „Bethunen” en het j maken van aanlegsteigers onder de i gemeente Maarsen en van wege het - Ministerie van Oorlog besteed, is aange- nomen en gegund aan den heer H. De 1 Jong Pz. te Ammerstol voor de som i van f18940. Vrijdag namiddag hield de - „Leerdamsche sportvereoniging” te Leer- 1 dam een Nationale hardrijderij op schaatsen voor amateurs en voor beroepsrijders, afstand 1500 meter. De amateurs behaalden de volgende prijzen: le prijs een verguld zilveren medaille, de heer E. De Weerd te Leerdam; 2e. prys een zilveren medaille, de heer De Leeuw van Schoonrewoerd; 3e. prijs een groove uruuzen meuanie, ue ueei Jan Beest te Leerdam; 4e. prijs een kleine bronzen medaille, de heer Van Heusden van Tilburg. De beroepsrijders behaalden de volgende pryzenle. prys f 25, de heer J. Dirks van Arkel; 2e. prijs f10, de heer N. De Bruin van Hoornaar; 3e. prys f5, de heer W. Van Mourik van Hoog Blokland; 4e. prijs f 2,50, de heer J. Weersma van Leerdam. Aanvangende begin Februari zal in aansluiting met het gemeente ka belnet de Passage te Rotterdam des avonds electrisch worden verlicht. De gewezen veldprediker op Lombok Ds. C. Rogge is Vrijdagavond behouden bij zyne familie te Deventer aangekomen. - Beroepen by de Gereformeerde Gem. te Vianen Ds. C. F. L. Van Schel ven Az. te Wageningen. («orinchcin11 Jan. In de keur van het waterschap de Overwaard werd den 26. Decem ber 1888 eene wyziging van art 16 vastgeeield, zoodat dit artikel in hoofdzaak zou luiden „Het is verboden om zonder nchriftelyke Joe- Btemming van het dagelykech bestuur binnen den gemeenen boezem van de Overwaard of diens toevoorkanalen eenig voorwerp in of ondor water te stellen, te leggen, te hangen, daarin iets te werpen of door molens, sluizen, duikers, of door iets anders daarin te brengen, waardoor do waterloop kan worden benadeeld of verontreinigd De wyziging ligt hoofdzake- lyk in de door ons gespatieerde, vroeger niet in het artikel voorkomende woorden: of diens toevoerkan alen, waaronder ook de Schel- luinsche Vliet behoort, waarin de gemeente (io- rinchetn haar water loost. Vandaar dat deze gemeente bezwaren tegen de wyziging inbraebt bij God. Staton van Zuid-Holland. Nadat hot vraagstuk verschillende phasen had doorloopen, hebben God. Staten eindelyk op 24 December 1894 de keurwijzigtng goedgekeurd Ter uitvoering van oen besluit, gisteren door den gemeenteraad van Gorinohem genomen, hebben nu B. on W. dier gemeente een adres aan de Koningin-Regentes gericht, waarin zij op verschillende gronden tot het besluit komen, dat de keerwyziging in strijd is: 1°. met art. 191 der grondwet en de art. 1, 2 en 53 van het Overwaards reglement2 met het algemeen belang; alsmede dat de onmiddelltjke schorsing van de wjjziging wordt gevorderd, zoowel om te voorkomen, dat ontzagljjke schade oen groot de 1 der gemeente treft, alsdan te voorkomen, dut de kazerne van het garnizoen onbewoonbaar worde. Adressanten verzoeken daarom II. M. het be sluit van Gedeputeerde Staten van 24 Dec. on- mi idellyk te schorsen en na gehouden onderzoek te vernietigen. ‘Ainiiierafol, 14 Jan. Het vergunnings recht van 5 vergunningen heeft in 1894 opgebracht de som van f 115. *Berg-Ambacht15 Jan. Over het dorp kwam gisteren namiddag eetf optocht van 12 sierlijke an-esleden, die o. a. Stolwyk en Berkenwoude hadden omgereden, en na de noodige ververschingen gebruikt te hebben, de reis over Ammerstol en Schoonhoven vervolgden. Reeds zijn eenige personen, die ty- delijk zonder werk waren, van wege de „Werkverschaffing” aan het steenkloppen gezet. De voorraad te kloppen puin is groot en zal den Kerkweg goed te stade komen. Door het gemeentebestuur is de be taling der schoolgelden voor de openb. scholen geregeld en vastgesteld. De leer lingen zijn voortaan deels betalende, deels half betalende, en deels gratis onderwys- ontvangende. De schoolgelden bedragen 15 ets. of 17 J per week voor één kind, voor 2 te zamen 25 ets.voor 3 of meer 10 ets. per kind in de week. Bodegraven, 12 Jan. In het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markt alhier aangevoerd 7298 wag. Goudsche kaas met 367981 stuks. 538 Derby 25760 1328 Edammer 164804 16 Leidsche 698 Te zamen 9180 wagens, aan brengende 558743 kazen, vertegenwoordigende' een gewicht van plus minus 2.381.368 KG. Er werden 853 wagens met 68048 stuks meer ter markt gebracht dan in 1893. Verder werden aangevoerd 43 paarden, 3 veulens, 19 hitten, 7 koeien, 67 vaarzen, 1 kalf, 8 nuchtere kalveren, 61 schapen, 2090 lammeren en 197 biggen, (ütesen-Oudekerk, 12 Jan. Ds. J. G. Dekking, predikant te Jaarsveld, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedartkt. Gouderak14 Jan. Ter inschryving voor de nationale militie, lichting 1896, hebben zich uit deze gemeente 12 jonge lingen aan gemeldwaarvan 5 redenen van vrijstelling hebben. Het aantal in 1894 uitgereikte arbeids kaarten bedroeg 41. Goudrinnn10 Jan. Heden hebben 1 zich voor de Nat. Militie 8 jongelieden 1 aangegeven. ‘Haastrecht, 12 Jan. In de gisteren avond gehouden vergadering van de 1 ijscub alhier werden metalgemeene stem- 1 men tot eere leden benoemd Mevr. Le Fèvre de Montigny en de'heer D. A. Dupper Az. Tevens werd tot eere voorzitter benoemd Mr. J. T. C. Viruly, burgemeester. i Op 1 Januari werd de openbare school bezocht door 187 leerlingen, waar- 2e. prys een zilveren medaille, de heer vjr terug met De Leeuw van Schoonrewoerd; 3e. pri woorden: „Dat mijn staatkundige I een groote bronzen medaille, de heerVj tegenstander mijn persoonlijke vriend kan mgaat met wie mij lasteren, kan nooit niend bij mij gelden." In de orthodoxe Russische kringen --- 1 -.»• de groote godsdiejj- i IR Januari het. 1 heden mocht het de politie, mb uugcu- yvcrigstc naspermgen, met .gv.uk in vür. byt ia de Doelen i dief in handen te krijgen. Door het schreeuwen vloog de geluk haar lieveling van een anders wissen dood te redden. HooR-BIokland, 14 Jan. Bedankt voor het beroep naar deze Gemeente door Ds. J. H. Van ’t Hof te Den Bommel. ‘Langerak, 15 Jan. De Raad dezer gemeente heeft uit een voordracht, be staande uit de heeren A. T. Terlouw en D. Rozendaal Pz., laatstgenoemde benoemd tot gemeente ontvanger. De heer C. De Haan is benoemd-tot boekhouder armmeester. ‘Lopik, 14 Jan. Heden middag werden in het openbaar door den burgemeester verkocht ruim 200 borden of kenteekenen en eenige planken, gebruikt tijdens het heerschen van het mond- en klauwzeer. De opbrengst bedroeg f63,48. ‘Moordrecht, 14 Jan. In de laatst ge houden vergadering tot oprichting eener zangvereeniging, betuigde de president, de heer Ketel, zynen dank aan de leden der vereeniging, die hem met eenparige stemmen het presidium hadden toegezegd. Ook bracht hij zijnen dank aan den Raad en in ’t bijzonder aan den burgemeester, die met zooveel beieidwilligheid lokaliteit en wat meer is, licht en warmte hadden geschonken. Verder werd een concept reglement voorgelezen en aan de goed keuring der leden onderworpen. Nadat sopraan-, alt-, tenor en baspartijen ge ïsoleerd waren, werd deze byeenkomst gesloten. ‘Noordeloos, 14 Jan. In de heden avond gehouden vergadering der leden van de IJsclub „Voorwaarts” is het be stuurslid, de heer C. Kooijman, en zijn als leden der commissie, de heeren T. Kooiman, C. Den Hartogen C. P. A. Duijm, allen bij acclamatie herkozen, en werd besloten bij eventuëele gelegenheid den schoolkinderen een ijsfeest te bereiden. ‘Reeuwtyk, 15 Jan. Zondag jl. den geheelen dag heeft het verkeer per paar dentram van Gouda over hier naar Bode graven vice vers^, tengevolge van de sneeuw niet kunnen plaats hebben. Ook Maandag morgen was de geregelde dienst nog niet hervat, doch was men druk bezig de rails en het paardenspoor van de overgeroofde sneeuw te bevryden. Zaterdagjl. werd door stembevoegden gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier, in plaats van wijlen den heer A. Van Ree, de heer P. VV. Bouman. ‘Stolwijk, 14 Jan. De aangekon ligde hardrydery op schaatsen is hier heden middag niet doorgegaan, omdat.heden nacht eenige onverlaten de bei le ijsbanen onbruikbaar hebben gemaakt door er groote gaten in te hakken en ze voor de rest met zand te bestrooien. Iedereen is oven verontwaardigd over zulk eene laffe kwaadwilligheid. Gelukkig zijn de daders bekend en heeft de justitie de zaak reeds in handen, zoodat onze anti wedstrijders waarschijnlijk aan den gepasseerden nacht zullen terugdenken. Door den landbouwer v. G., wonende in ’t Beiersche, is gisteren by den burge meester aangifte gedaan van het ont vreemden van een vijftal zijner eenden. Ook andere boeren in onze gemeente hebben gedurende de laatste nachten, nu elk erf zoo gemakkelyk over het ys te bereiken is, minder welkome bezoekers by hun pluimvee gehad. Opgepast dus! ‘Vlist15 Jan. Voor de nationale militie hebben zich 3 jongelieden laten inschryven. Waddingsveen, 12 Jan. DoordeNieuw- jaarscommissie alhier is gecollecteerd f207, waarvoor aan de armen levens- middelen werden uitgereikt. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. •Uitslag verliooping van onroerende goederen te Gouda op 14 Januari jl., ten overstaan van notaris G. C. Fortuyn Droogleever aldaar. Een huis en erf aan de Westhaveu B, nos. 157 en 157a. Kooper W. Van Vliet te Gouda, voor f4100. Een dito, in de Buelekade R, no. 132. Kooper 8. Linders te Gouda, voor f 1370. Een dito, aan de Broodstraat (Niouwehaven) N, no. 2s5. Kooper V. Berlyn te Gouda, voor f 580. Twee dito’s, in de Vrouwenvostesteeg N, nos. 233 en 234 Kooper J. G. Ruparon te Gouda, voor f 1230. Een dito, in de Langedwarsstraat H, no. 131. Kooper J. Schefl’er qq. te Gouda, voor f620. Een dito, als voren H, no. 125. Vergeer te Gouda, voor f920. En een dito, als voren H, no. 1 A. Wagenaar, voor f 1101). Gemengd Nieuws. Bij het schaatsenrijden in den Stormpolder (gemeente Krimpen a(d IJsel) had Lena Kroon het ongeluk te vallen. Voordat zy nog was opgestaan, reed een ander haar twee vingertoppen af. Van een boer uit IJselmonde is Zaterdag avond op de Nieuw markt te Rotterdam een portemonnaie met f9 gerold. Dr. Lapidoth te Wijk bij Duur stede heeft het ongeluk gehad, bij het bezoek aan een zijner patiënten op een schip, liggende in de haven, door de gladheid te vallen, en daarbij de knie te breken.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1