IS )EK EK UT ER iik. eüZrasn, De Wiag”, K 1895. Woensdag 6 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht RET, iFFECTEN, N°. 1548. F ta I rat, No. 4. it en ge- idoor- 2KEN dik- iredig ndere den DA, Brieven van een oud-gediende. IL BUIT1CNLAND. Overzicht. SCHOOKHOVEKSCffl GOÜRANT Buitenland. iggave naar keuze ing, beter dan per en} 8. GESTELD. voor een iverheid boven de Amster- ing, zonder bere- I den Agent Agent W. J, BEZEMER. RIEK” iwit en van Se Jposito 2 overeen te komen verkiezende tegen i; p Effecten voor: - 4 °/0 ’sjaars; t den prolongatie- :erdamsche beurs- elige voorwaarden i van wissels op ind. Tarieven op ygbaar. i de Heer HEUVEL, aldaar. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. vragen en bewilligd gekregen, natuurlijk voor „Vader Milan”. Geen wonder, dat de op de begroeting voor den Koning vastgestelde som reeds met de helft overschreden. In de Spaansche hoofdstad heeft zich een treurig geval voorgedaan. Niets meer of minder, dan dat de gezant van den Sultan van Marokko by het verlaten van zijn hótel door iemand in het aangezicht werd geslagen. De dader bleek te wezen de gepensi- onneerde Generaal Fuentes, die reeds eenigen tijd geleden teekenen van groote hersen-overapanning had gegeven en die, in hechtenis genomen, als reden voor zijn daad opgaf, dat hij Generaal Margollo, by Melilla op verraderlijke wy'ze vermoord, heeft willen wreken. De hooge krijgsraad van Oorlog en Marine is onmiddellyk bijeengeroepen om summier over het geval uitspraak te doen. Intusschen is Maarschalk Martinez Campos aanstonds namens de Regeering aan den Gezant verontschuldigingen gaan aan bieden. Dooi* den Minister van Buiten- landsche Zaken is naar Tanger getelegra- pheerd, onder verklaring, dat men hier te doen heeft met een op zichzelf staand geval, waartegen volk én Regeering protestveren. Ook aan de andere Mogend heden is getelegrapheerd, om eiken slechten indruk weg te nemen. President Cleveland heeft aan het Congres der Ainerlkaansclie Unie de aangekondigde boodschap gezonden. Daarin wordt als middel tot keering der goud-ebbe voor gesteld, den Minister van Financiën te machtigen tot het uitgeven van „Bonds”, tot een bedrag, voldoende, om daardoor het behoud der goud-reserve in de schat kist te verzekeren. De Regeering der Noord Amerikaansche Unie schijnt besloten voor honderd mil- lioen dollars nieuwe schuldbrieven uit te geven, rentende vlei ten honderd en los baar over dertig jaren Een vierde daarvan zou worden uitgegeven in Europa; dit laatste tot groote verontwaardiging van de „New-York Herald”. HAAGSCHE BRIEVEN. 1 Februari ’95. XII. Wanneer ik ditmaal, waarde lezers, u my'ne kroniek uit de residentie aanbied, dan wil ik aanvangen met u nieuwstijdin gen mede te deelen vanhet Binnenhof. Ik geloof wel niet, dat velen nadere uit legging zullen behoeven van „dat Bin nenhof” en het u allen wel genoegzaam bekend*zal wezenal is het ook maar van hooren zeggen, als de plaats waar de vergaderzalen zijn gelegen van beide huizen van ons parlement. Mijn nieuws betreft dan ons Lagerhuisde Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vrees en verwacht niet van mij eenige beschouwing over de al of niet verwaarloozing der gemeente lijke huishoudingen van Weststellingwerf en Opsterland, noch eenig ander nieuws van politiek gewicht. Om kort te gaan hetgeen ik u wil mededeelen is een praatje van- en over de tribune onzer Tweede Kamer. Er is in onze Grondwet een artikel, naar ik wel heb 101, dat zegt, dat de vergaderingen door beide Kamers der Staten-Generaal gehouden in het open baar moeten plaats hebben, duidelijker gezegd, dat een ieder in de gelegenheid moet worden gesteld, de afgevaardigden' te kunnen hooren en te vernemen wat de heeren wenschelijk achten in het be lang des lands. Daarvoor bestaat een publieke tribune voor allen en een gere serveerde tribune voor diegenen, aan wien de griffier der Kamer het voorrecht wil toekennen daarvan gebruik te maken hieromtrent straks, doch thans de pu blieke tribune. Hoe gastvrij de gelegen heid ook is, het aantal dat van het aanbod gewoonlijk gebruik maakt mag niet talrijk worden genoemd en alleen in die gevallen dat de komende debatten kunnen worden geacht te zyn piquant, dan kan het gevoegelijk voorkomen, dat de geposteerde schildwacht of de vrou welijke portierster u van uit de gang reeds toeroept dat er is „geen plaaasss”, met een accent dat u het bewijs levert dat ook haar gebit den besten tijd gehad heeft. Zulke gevallen komen dan slechts voor wanneer de oorlogsbegrooting in behandeling komt, doch ook dan alleen wanneer het niet te lang gerekt wordt, want in dit geval is ook na eenige dagen gedurende de dagzittingen de tribune half verlaten te vinden. Doch niet alleen de stof of het onderwerp der debatten laat op dat bezoek zijn invloed gelden, neen, ook deweersgesteldheid draagt er het hare toe bij om het bezoek talrijk of schaars te doen zijn. Guur of regenachtig weder geeft de habitués of wel vaste klanten uitgezonderd een grooten toe loop; want zie je, hoort men die en gene zeggen, je kan d’er zoo uitstekend schuilen. Bij sneeuw of vriesachtig weder eveneens een druk bezoek, doch het gehalte over *t algemeen minder, want niet van beteekenis zijn, gezwegen nog van de middelen die kunnen aangewend wor den, ook tfidens den storm, om het naar binnen loopen geheel te voorkomen. Ik geloof inderdaad dat dergelijke voorstel lingen als die van den geachten inter- pellant, meer in staat zyn bezorgdheid te geven, dan dat zy steunen op een juiste voorstelling van zaken.” En weer herin nerde de Minister aan de „voortdurende briefwisseling.” Ik wil gelooven dat de heer Van de Putte, die anders toch niet van gisteren is, den toestand wat al te somber heeft voorgesteld; ik wil aannemen, dat de voorzieningen^ aan het strand genomen, niet geheel zonder effect zullen blijven als we weer, wat in de eerste maanden des jaars geenszins tot de onwaarschijn lijkheden behoort, zware stormen uit het Noordwesten krijgen en de strijdlus tige golven opnieuw de beschermende zandhoopen bestoken. Maar toch wat de Minister daar zei van het gaatje by Zeerust, geeft niet veel rust: want be halve dat gaatje, zal er dan misschien nog wel wat meer komen kijken. Of zou alleen op dat ééne punt de Oceaan zijn macht toonen En mocht nu eens iets ernstigs plaats vinden, zullen dan de niet- verdronken lui wel veel troost vinden in de verzekering der RegeeringWe had den niet kunnen denken dat het zóó erg zou worden? Zou zelfs de lectuur der voortdurende briefwisseling een vergoeding zijn voor de onherstelbare schade? Het is een vaststaand feit, dat een krachtige waterkeering noodig wordt. Hoe die zyn moet, dat moeten de ingeni eurs uitmaken. Wellicht geeft de Honds- bossche zeedyk in Noord Holland een ant woord op die vraag. Maar in elk geval, een vastberaden optreden tegenover den vijand die op dit uur en alle volgende uren dreigt, is regeeringsplicht. Als oud gediende ben ik sterk voöi do defensie. Geen voet van ons grondgebied mag verloren gaan. Stelt u nu eens voor dat in den Ministerraad besloten werd, alle buitengewone onkosten voor de ver dediging tegen een vyanddie op dit oogenblik slechts in onze verbeelding be staat, uit te stellen, teneinde de gelden, op die wijze bespaard en door leening zoo noodig té vermeerderen, voor de kust verdediging in letterlijken zin aan te wen den zou dat geen hooge ingenomen heid verwekken bij allen, wien ’s lands welzijn ter harte gaat? Niet aan kanon nen en geweren hebben wij thans de meeste behoefte, evenmin aan Amster- damsche zoetwatervijvers. Een zeewering is in ons defensiestelsel thans de drin gendste eisch. Hoe de Minister denkt over de regeling der levende strijdkrach ten is van minder belang dan hoe de Regeering haar verantwoordelijkheid er kent voor den toestand der dojde weer middelen tegen den .vyand die naby is en geen oorlogsverklaring vooruit stuurt om tyd te geven voor mobilisatie. Ter gelegenheid van het overlijden van Maarschalk Canrobert ontving diens schoonzoon van Keizer Wilhelm het volgend telegram: „Mijn gezant deelt mij zooeveh het overlijden van Maarschalk Canrobert mede. Van ganscher harte be treur ik en mijn geheele garde corps den dood van den helfdhaftigen verdediger van Saint Privat, die ons steeds met be wondering heeft vervuld.” Bij Saint Privat, in de nabijheid van Metz het behoort thans tot het Duitsche Rijksland heeft Canrobert den 17. Aug. 1870 moedig stand gehouden en met name aan het bovenbedoeld garde-regiment groote verliezen toegebracht. Zaterdag jl. werd in de Kamer van afgevaardigden een aan vang gemaakt met de begrooting en allereerst met Buiten- landsche Zaken. Gelijk elk jaar werd ook ditmaal weder het voorstel gedaan, om het gezantschap bij het Vaticaan op te heffen, door het daarvoor uitgetrokken crediet niet te bewilligen. Na eenig debat, waarbij de Regeering het crediet verdedigde, werd dit met 348 tegen 165 stemmen toegestaan. Henri Rochefort is, krachtens de nieuwe amnestie-wet, die door den Senaat met 216 tegen 7 stemmen werd goedgekeurd, uit Engeland teruggekeerd. Te Calais stond eene groote volksschare hém op te wachten en toe te juichen en al dadelijk hield hij een toespraak, waarin hij hevig schimpte op de Regeering. Te Pary's, waar hy des middags half- vyf aan het Noorderstation aankwam, stonden wel 100.000 personen hem op te wachten. Men zegt, dat hy heeft te kennen gegeven, dat hy ieder jaar twee of drie maanden te Londen zal vertoeven. Hy is zeer met de Londenaars ingenomen en roemt vooral de vrijheid, die hij in de groote stad genoot. Te Parijs is men zou hij gezegd hebben nooit des mor gens zckci of men des avonds niet in een politiewacht zit opgesloten. De vorige week hebben eenige leden van het Britsche Ministerie weêr redevoe ringen gehouden, o. a. de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Asquith, die te New-Castle een toespraak hield, waarin hy o. a. opkwam tegen de wen- schen der conservatieven, om door wette- lyke bepalingen de immigratie van arme vreemdelingen te beperken. Aan vele van die lieden had Engeland het te danken, dat het op gebied van fabricage de eerste rol speelt. Ook Minister Morley voerde by die gelegenheid het woord en beloofde voor de volgende zitting een nieuwe landwet aan Ierland. Eigen beheer bleef hij voor dat land het beste bestuur achten. Uit deze redevoeringen maakt men op, dat de Regeering, alvorens te beginnen aan den stryd met het Huis der Lords of een woordje te spreken over Home- Rule, eerst eenige noodige maatregelen op wetgevend gebied wenscht af te doen. In de Duitsche Ryksdags-commissie voor de „Umsturz Vorlage” is het aan het ultramontaansche centrum gelukt een amendement door te dry ven, inhoudend dat ook openly ke aansporing tot minach ting van godsdienst of huwelijksleven straf baai- zal wezen. En met 14 tegen 13 stemmen besloot de commissie, dat ook uitdaging tot een tweegevecht zwaar der gestraft moet worden. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft den vorigen Minister President Beer- naert, in plaats van den afgetreden De Lantsheere, tot Voorzitter gekozen met 91 tegen 46 stemmen. De gekozeneaan- vaardde zijne benoeming met een toe: spraak, waarin hij z(jn leedwezen te kennen gaf over het aftreden van zijn voorganger en alle leden bezwoer, zich voortaan te onthouden van persoonlijke kibbelarijen, waar het zulk een groote taak gold. De Keizer van Rusland heeft 5Q.00P roebels jaarlijks bestemd tot ondersteuning van behoeftige geleerden, letterkundigen enz. De Academie van Wetenschappen is met de verdeeling belast. De Weener-correspondent van Daily News vertelt, dat de Czaar, by het door zoeken van de papieren zijns vaders, een volledig plan voor een Russisch-Fransch verdrag vond, met eigenhandige aantee- keningen van Alexander III en dat Czaar Nicolaas deze papieren zeer zorgvuldig in zijn schrijfbureau heeft opgeborgen. Met groote plechtigheid is Woensdag te Sofia de eerste verjaardag gevierd van den Kroonprins van Bulgnryeden kleinen Boris. De stad was met vlaggen versierd en ’s avonds verlicht, en in de Kathedraal wqrd een „Te Deum” gezongen. De oud Minister Stambouloff, die twee vlaggen had uitgehangen, moet aan Vorst Ferdinand eene schriftelijke gelukwen sching hebben gezonden, wat in de tegen woordige omstandigheden sedert zyn ontslag is dit het eerste teeken van leven, dat Stambouloff tegenover het Hof geeft eenig opzien maakt. Koning Alexander van Servië heeft van den Ministerraad zoo waar weer 500.000 francs „voorschot op de civiele lijst” moeten open en verkoopen en provisie van: en de 80 Ier 30 (ook ders in de meeste ot den eerstvolgen- r Amsterdamsche Het is u, mijnheer de Redacteur, evenmin als aan eenig ander Nederlander, onbekend gebleven, dat ons dierbaar vaderland is ontwoekerd aan de baren. Dat hebben die baren altyd een leelyken streek gevonden, en daarom beijverden zy zich voortdurend, om hem den woekeraars en hun afstammelingen betaald te zetten. Steeds zyn zij er op uit geweest, om by kleine brokjes terug te nemen, wat het nakroost der Bataven by heele lappen ver overde, en omgekeerd. Gewoonlijk gelukte dat maar voor een poos; want voor den kamp tegen het water hebben wy een leger, dat gerust met het tegenwoordige Japansche kan worden vergeleken. Officieren (ingenieurs), onderofficieren (opzichters), en minderen onze wakkere dijkwerkers en polder jongens - zyn voor geen klein geruchtje vervaard. Maar toch zijn er nog groote stukken, die in den loop der tyden ver loren gingen en niet herwonnen werden. Bovendien volgt de vyandwant zoo mogen wy hem met alle recht noemen, nog een andere tactiek. Eeuwen lang reeds bestookte hy ons van buiten, daar, waar wy onze natuurlijke verdedi gingsmiddelen onneembaar achtten, waar, naar het schoone woord van den dichter, de Schepper „zijn eeuw’ge duinen" heeft nedergeiegd, „ten borat weer tegen d' Oce aan”. De onaantastbaarheid dier zeewe ring is langen tyd een dogma geweest, maar we hebben dat moeten prijsgeven, als niet bestand tegen de macht der fei ten; langs een gédeelte van de Noord Hollandsche kust en elders hebben we kunstmatige zeeweringen moeten maken. Ook daar heeft de volharding onzer wa terbouwkundigen gezegevierd. Dat de duinvoet honderden meters land waarts is geschoven, weet menop on- afzien baren afstand ten westen van het strand hebben eenmaal de Romeinen een versterking gebouwd. Maar eerst in den laatsten tyd heeft men zich ernstig on gerust gemaakt by de gedachte, dat de duinenrei zoo smal en zoo zwak is ge worden, dat elke buitengewone stoimvloed een groot deel van het vaderland met ondergang bedreigt. Bewonderenswaardig is by dat alles de kalmte onzer regeeringsmannen. Toen in de vergadering der Eerste Kamer van 29 December de heer Fransen van de Putte den Minister van Waterstaat interpelleerde over het ernstige van den toestand, en vroeg wat er sedert den storm van 21 Februari 1894 was gedaan om de kust te verzekeren, wees de Minister op on- derhandelingen tusschen Gedeputeerde Staten en Delfland, en op de grutte be zwaren tegen de verdediging van het strand bij Scheveningenomdat men daarbij rekening heeft te houden met de belangen van de visschersvloot en de badplaats. Hy meende te mogen ver wachten, dat de besturen, die in de eerste plaats geroepen zyn voor de zeeweringen te zorgen, hun taak naar behooren ver vullen, en gaf de verzekering dat de Re geering harerzijds een waakzaam oog op den voortgang der verdedigingswerken zal blijven houden. De heer Van de Putte was niet zoo gauw overtuigd. „Hoe kan ik”, vroeg hij, „door de mededeeling van den Minister bevredigd zyn, nu wij geen enkel woord van geruststelling over den actueelen toe stand mochten vernemen? Geen enkele geruststellende verklaring, en dat op een oogenblik dat de storm nog woedt en wy niet weten wat de nacht zal baren? Wat hebben Gedeputeerde Staten in 10 maan den gedaan? Een aanschrijving gericht tot Delfland. Wat heeft de Minister ge daan? Een brief geschreven aan Gede puteerde Staten. Maar met papieren brie ven stopt men geen doorbraak. Hoe zal de Regeering het verantwoordenals een groot deel van Zuid Holland onder loopt? Zou het niet beter zyn dat de Regeering last gaf de noodzakelyk ge oordeelde werken onmiddellyk uit te voeren? De Wet kan dan later uitmaken door wie de kosten zullen betaald worden." De Minister verloor bij die vragen geen oogenblik zyn bedaard optimisme. „Wan neer Zuid-Holland onderloopt? Ja, daar is het gelukkig nog ver van af. De dui nen zyn weliswaar aangetast op vele puntenwij kunnen opgeven met hoevele meters de breedte van de duinen is af genomen, maar van door braak van de duinen is vooralsnog geen sprake,' wan neer althans eenige waakzaamheid wordt betracht. Doch al neemt men aan dat te Scheveningen, by Zeerust, een door braak zou plaats hebben, dan zou dit toch een doorbraak van zeer bepeikte af metingen wezen. Het inloopen van water zou slechts enkele uren door een klein gat kunnen aanhouden en de hoeveelheid water, die daar mogelijkerwijze zou binnen komen zou hoogstens schade kunnen doen aan de onmiddellyke omgeving en Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Die vraag naar de grondslagen, waarop ontwerpen betreffende hervormingen onzer levende strijdkrachten zullen gevestigd wordenheeft by de algemeens beraad slaging over de Oorlogsbegrooting den Mi nister voor een lastig geval geplaatst. Het was vooral de heer Seret, die hem geen rust liet, en hem zyn nevelachtige ver klaringen verweet. De heer Seret maakte tusschen den Minister en zijn voorganger deze vergelijking Was de heer Seyffardt desnoods niet bevreesd, een gloei en den pook in de hand te nemen, deze Minister schijnt zelfs bang om zich de handen aan koud water te branden. En - ’t was ook voor den heer Schneider een moeielyke geschiedenis. Zei hy Ik ben voorstander van persoonlijken dienstplicht, dan zou hij dadelyk de Katholieke partij^, die de Re geering tot vriend moet houden, in het harnas jagen. Verklaarde hy zich voor het behoud der plaatsvervangingdan kwam de liberale party met een groot deel der anti revolutionnairen in het ge weer. Het veiligst was dus, achter de nevelen te blijven wegschuilen en diplo matie te betrachten. „Het begrip van persoonlijken dienstplicht is voor meer dan één toepassing vatbaar. De verklaring, dat men vóór of tegen persoonlijken dienst- plicht is, heeft mijns inziens op zichzelf geen volkomen afgebakende beteekenis. Men heeft dat kunnen zien de leden herinneren het zich zonder dat ik bepaalde gevallen bybreng bij de behandelingder legerwet. Derhalve was, in de gegeven omstandigheden, mijn antwoord alleszins voldoende toen ik zeide, dat de wijze waarop de miliciens den dienst zullen vervullen, eerst met juistheid beoordeeld kan worden, als het wetsontwerp waarin de verplichte krygslienst geregeld wordt, er zyn zal.” Zyt gij er nu achter, mijnheer de Re dacteur? Och, bewijs my dan de weld.rad, aan myn stompzinnigheid te gemoet te komen, want ik snap er nog niets van. Maar eigenlijk, wat doet het er ook Prys der Advertentièn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentièn, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. toe? Deze Regeering zal wel tot haar vaderen verzameld zyn, vóór wij aan de oplossing van deze quaestie beginnen kunnen. Ala M Minister zijn geweren maar krijgt, dan zal fiij welvoldaan het Staatstooneel afstappen. Reeds heeft hy, by de Begrooting, zich het offer getroost, de kanonnen, die hjj ook noodig zei te hebben, te laten schieten; dat geeft hem moed voor de andere wapenen, omdat er nu toch wat geld in ’t laadje blyft. In middels vernemen we, dat het Mannli- chergeweer, waarop de Minister zich spitst, reeds door een nieuwe uitvinding in de schaduw is gesteldhet Maxim- geweer, welks vuursnelheid aan het fa belachtige grenst. Welnu, laat ons dan nog een poosje wachten, totdat ook het laatste een antiquiteit is geworden, en dan de quaestie opnieuw aan de orde stellen. Het uitgewonnen geld kan zoo mooi aan de zeewering besteed worden Met den wensch, dat onze Volksverte genwoordiging zich niet al te toeschiete lijk zal betoonen voor de aanschaffing van geweren, vóór wy een behoorlijk leger hebben, groet ik u vriendschappelijk. Eindelijk hebben dan toch de Chinee- sche vredesonderhandelaars, vergezeld van den Amerikaanschen helper Foster, de Japansche grens overschreden. Ze zyn door de Japansche bevolking allesbehalve vriendelijk ontvangen, de houding was zelfs vyandig, zoodat politiemacht noodig bleek, teneinde de noodige bescherming te verleenen. Men is algemeen van oor deel, dat die onderhandelingen tot niets zullen leiden. Vrydag a. s. zullen de Chineesche gevolmachtigden door den Ja- panschen Premier, Graaf Ho, ten gehoore worden ontvangen. De Japanners hebben na een tweodaagschen stryd «Heihai-Wei veroverd. De Chmeezen Sloegen met een verlies van 2000 man op de vlucht. Het eiland Lin Hung Tan, waar zich groote werkplaatsen bevinden, Is nog in han den van China. In de eene hand Port Arthur, in de andere het onneembaar geacht Hei-hai- Wei, zoo treedt Japan nu met China in ondei handeling over den vrede. De Mikado van Japan heeft sinds het begin van'den oorlog met China bijkans aanhoudend gearbeid. Bij zyne verhuizing naar Hiroshima, om dichter by het oor- logstooneel te zyn, nam de Keizer het besluit zich uitsluitend aan de Staatszaken te wij len, zonder zich een oogenblik van uitspanning te gunnen, en hy is dan ook in verscheidene maanden slechts driemaal buiten zijne kamer geweest. De Hof- doctoren dringen er by hem smeekend op aan, dat hij toch wat beweging in de vrye lucht zal nemen; maar de Keizer antwoordt daarop, dat zyne gezondheid do inspanning wel kan verduren. Daar de Keizer echter vroeger veel tochten te paard maakte en ook veel aan „sport” deed, zou die langdurige opsluiting eene gewaagde proef zijn, indien Z. M. geen uiterst sterk en gezond gestel had. Hy werkt, eet en slaapt in dezelfde kamer, een eenvoudig vertrek van gemiddelde grootte, met slechts één harden stoel. De Keizer staat om zes uur op en werkt tpt na middernacht, waarby hij alleen even af breekt voor zyne maaltijden en voor een bad op den middag. De nieuwe President der Fransche Re publiek, de heer Faure, heeft op plechtige wijze de leden van het „corps diploma tique” ontvangen, die hem door den Pau- selyken nuntius werden voorgesteld. Alvorens aan de begrooting te be ginnen is in de Fransche Kamer van Afgevaardigden eerst nog behandeld het Regeeringsvoorstel voor het verleenen van een crediet van 20.000 francs voor de begrafenis van Maarschalk Canrobert. Daarby heeft zich weder hetzelfde ver schijnsel voorgedaan als bij de crediet- aanvrage ten behoeve van wylen President Burdeau. Na hevigen tegenstand van de Uiterste Linkerzijde en de zyde der soci alisten werd eindelijk het crediet met 288 tegen 152 stemmen goedgekeurd. Wanneer de Regeering zich echter tot de gewone militaire begrafenis had bepaald, die voor een maarschalk waarlijk statig genoeg is, zou het pijnlijk debat verme den zijn geworden. Koning Alexander van Servié en „vader Milan” waren by die stichtelijke zitting tegenwoordig, na den vorigen dag gede jeuneerd te hebben op het Elysée. Zondagmiddag jl. heeft de begiafenis van maarschalk Canrobert plaats gehad. Het stoffelijk overschot is bygezet in de kerk der Invaliden te Parys. De President der Republiek, de heer Faure, en een aantal generaals in groot tenue, volgden in den stoet; kransen werden gedragen van den PresidentKoning Umberto Koningin Victoria, de Prins van Wales en andere hooggeplaatste personen, en aan do groeve hield de Minister van Oorlog, Generaal Zur Linden, een schoone toespraak. i -1 a hi i f ■g

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1