1EE. 1 o Bank N°. 1550. 1895. Woensdag 13 Februari. snte, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BOEK &ZOIIBH, Waag”, A, to: J9, een te komen iezende tegen SMA, iposito: I 1 11 VEN. an der Rest. JER. ROP de blikken ’rommel KATER Co., IONINGEN. DERS !5, 4 I F E -1 BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. open iderh I Het 9 ten; vorm vaneen Ie verkoopers. I>, in de meeste m eerstvolgen- msterdamsche n de Amster- zonder bere- voorwaarden n wissels op Tarieven op uir. Heer VEL, aldaar. gebonden, over waarna aanviel en en ivestig-1 Lange md alle werk- I uur n.m. de vele daarom opend tot 8 uur. lanloor. DI RECTI L n en Coupons asseering van eniand >te seriën van GEN. groot 8 vel, 3 oniniabaar of effecten- i s Kruijt. NEKOEK. lONG CZN. DER SïkEGT. 'noers. :burg. eer, ECHS. Eindhoven. t de aandacht IEE, f 1,80 die HOEST gebruikt JHEUI’, tionnair in DAAGS: WOWEBBE GOURAffT. elband met 15. handel van choonhoven. i en verkoopen irovisie van: Ie 80 °J„ 80 °/0 (ook lichting i wordt van A. J. De Buil, getiteld: „Tusschen twee vuren”. Met veel belangstelling en de grootste aandacht werd de spreker aangehoord. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den spreker en de heeren vergadering der 1’. v. d Hoog jer de heer J. Hoeflake. len zynde sluit de roor- op I g te Krii tter de van gnamh Ifronte voor knpltnai. nor vrouwen. 6 65 7 24 7 99 9 10 10 72 13 03 fecten voor: 4°/0 'sjaars; n prolongatie- .msche beurs- cjesvoorzien handelsmerk, n bij ÜDE. "tellen den waren jgraafplaats te Utrecht zijn van do teraarde- Van Eeten en onder gemeenteraad, lid is |_-eweest. neergelegd, lirift „Hulde van Benedei.dams en wereld blyft drukken, de uitvoerende macht uit noodzaak een maatregel heeft genomen, om een voldoende goudreserve in de schatkist te handhaven. De Regeering heeft nu met eenige bankiershuizen onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van iets meer dan 65 millioen dollars aan goud, door middel van de uitgifte van omsüeeks 62.400.000 4 pCt. obligatiën, betaalbaar in specie. By Kon. besluit zijn, met in gang van 15 dezer, benoemdtot burge meester der gemeente Alfen, I’. Van Oute- ren, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Heerjansdam, en tot burgemeester der gemeente Aarlander- veen, J. W. Van der Lee. Bij Kon. besluit is aan mej. C. De Gelder, weduwe van den heer W. De Jong, vroeger hoofd der school te Benschop, als weduwe van een brieven gaarder toegekend een pensioen van f 50 'sjaars. Donderdag is te Vianen aan gekomen een detachement genietroepen onder bevel van den 2den luitenant E. R. I Westenberg, ter sterkte van 1 onderofficier, 2 korporaals en 12 geniesoldaten, ten einde aldaar bij de ijsbezetting oefeningen te houden in het inlaten en lichten van schotbalken in de nieuwe groote schutsluis. Flare Majesteit de Koningin- Regentes heeft ter beschikking van den commissaris van politie, waterschout te I Scheveningen, gesteld eene som van f 1200, om daaruit zeemans- en andere gezinnen, waarvan de kostwinners door de schade aan de schepen in den nacht van 22/23 I December 1894 thans lijdelijk buiten ver diensten zijn, 'te ondersteunen waar dit blijkt noodig te zijn en f2300 om de schade te doen herstellen, die eenige daarbij aangeduide persontn aan hun eigendom men leden. Vele belangsti Vrgdag-ochtend op de begi vereenigd <>m getuige te bestelling van Dr. J. C ben wethouders en leden van den waarvan du overledene vele jaren Op de kist waren vier kransen waaronder een met bet opsoh het college van den Lekdpk I van den IJseldam Namens het coll- dendatns, waarvan was, werd aan het do-r J hr. Barchman Wi gez uit jnde rgadering. 1 sciovoiu uuui ucu opicnoi cu uO uroiou den heer W. Groenendijk en J. De Visser. ‘Haaatrerlit, 11 Febr. Heden had al hier een wedstrijd plaats voor beroeps rijders. Waarlijk, zulk één had men hier nog niet gezien, want het kampen ver oorzaakte menig applaus. Hebben de Frie zen altijd den naam van hardrijder? te„. zijn, deze wedstrijd liet zien dat ook de Hollanders ten volle dien naam verdienen, want na een zwaren kampstrijd moest de 18 jarige H. Van Oosterom, van Sloterdjjk, het met 2 cM. lengte verliezen tegen G. Entjes. De Friezen verklaarden dan ook, dat zü zulk een strijd in hun provincie niet hadden bijgewoond en vooral roem den zij het bestuur dezer ijsclub voor de humaniteit en gastvrijheid, waarm A zij behandeld werden. Veertien deelnemers namen aan dien wedstrijd deel. De prijs van f80, werd behaald doorG Entjes, van Slochteren, de eerste premie van f40, door Ph. Van Holst, van Nieuwer Amstel, de tweede premie van f20, door P. J. De Boer, van Wateringen en de derde premie van f 10, door J. Teemstra, van Grouw. Het bestuur geeft zich veel moeite en opofferingen voor de wedstrijden. Voor dien van morgen, voor amateurs, en voor dien van Donderdag, voor arresleden en tikkers, hoeft het geheel nieuwe banen laten makenzoodat ook de werkende stand profiteert van het zoo prachtige en geriotvolle wintervermaak. Hekendorp, 11 Febr. Vrijdag middag was het alhier ijsfeest voor de kinderen uit de gemeente. Eenige ingezetenen gingen met. een inteekenlijst rond en spoedig was er f 28,80 by elkander, en in den morgen van den feestdag togen wel 25 personen aan het werk om de banen en de feesttent met vlaggen te versieren, ondor begunstiging van prachtig weêr. Eenige manden met krentenbroodjes, melk, sinaas appelenalles was voorhan den, benevens een aantal prijzen en premiën voor de ringrtfdery, waaraan 32 kinderen deelnamen. Van de eerste groep (6 tot 10 jaar) werd de prijs gewonnen door Leendert Kwaak, 1ste, 2de en 3de premie door Herman Van der Grift, Anna Verleun en Gerrigje Kramer; twee Je groep (van 10 tot en met 12 jaar) werd de prys behaald door Mina Hoogen loorn Hd 1ste, 2de en 3de premie door Johan Vermeer Wz., Hendrik Tromp en Annigje Kerpestein Of de kinderen vroolijk gestemd waren, behoeft zeker niet gezegd te worden, te meer nog, daar hier van feesten om kinderharten op te wekken, weinig inkomt. Ten slotte werden nog eenige gelden uitgereikt aan vier arme gezinnen, deels over en nog ingezameld door het bestuur. II irtelijk dank aan den ontwerper en de bestuurs'eden en bovendien aan alle milde gevers en medewerkers tot dit feest, den wensch er bij voegende, dat dit een spoorslag mocht zyn tot opwekking der kinderharten. ‘Krimpen a/d Lek, 8 Febr. Heden werd de door de ijsclub„Thialf uitgeschre ven wedstrijd in het hardrijden gehouden. Begunstigd door prachtig winterweer en opgeluisterd door muziek was de uitslag als volgt: 1ste prijs (f75), behaald door Merk Kingma van Grouw, 2de prijs (f25), door J. v. d. Schaaf van Grouw, 3de prijs f 10), door A. Kreuk van IJselmonde, 4de prijs (f5), door J. Groeneveld van Krimpen a/d Lek. De kortste rit werd afge- t.*o-l Q— 3 (-...Ar l.nnn OCW Vf Er waren 16 deelnemers aan den wedstrijd. Krimpen ad IJuel, 11 Febr. De ver kiezing van een lid van den raad, ter ver vanging van den heer J. Hoeflake, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, zal gehouden worden op Dinsdag 26 Febr. a. s., tegelijk met de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten. ‘Lopik, 12 Jan. De vorige week liep in deze gemeente een vrouw te venten met gemarineerde haring in verschillende soorten van flesschen, inhoudende, zooals zij zeide, 12 of 8 prachtige vischjes, die minstens zoo heerlijk smaakten als ge stoofde paling. Voor 't lekker raadde zij echter aan, de haring nog een paar dagen stilletjes te laten staan. Toen de flesschen werden opengobroken, bemerkte men, dat men met een sluwe bedriegster had te doen gehad, daar er geen 12 of 8 stuks voof den dag kwamen, maar dat de flesschen slechts 5 of 3 haringen inhielden. Mocht zy zich daarom nog elders in deze omstreken ophouden, dan zij men dus wel voor deze bedriegster op zyn hoede. ‘Molenaarsgraaf, 8 Febr. Begunstigd door prachtig winterweêr had heden alhier de aangekendigde hardrydery voor mannen plaats, waaraan door 16 personen werd deelgenomen. Na een warmen strijd werden de pryzen behaald door P. Smits te Stiften f 25, J. v. d. Kant te Noorde- loos f 10, E. Berkouwer te Ouderkerk ad IJsel f5 en J. C. Kruy't te Stol wijk f 2,50 Een talrijk publiek woonde deze feestelijkheid by en het is verwachten dat sommigen der rijders later bij grootere wedstrijden nog wel eens van zich zullen lab n ho >ren. Moordrecht, 9 Febr. De heer A. I. Heestermans heeft ontslag genomen als lid v.in den gemeenteraad. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 11 Febr. Aan den wedstrijd voor paartjes, uitgeschreven Kanselier. De gezamenlijke Duitsche j studenten zullen hem een monumentale zuil (naar het ontwerp van Prof. Lessing) vereeren op een sierlijk onderstuk van I ebbenhout, versierd met voorstellingen uit het studentenleven, de wapens der univer- siteiten, enz. Dat kunststuk, 2| Meter hoog en bestemd voor de vestibule van een van Bismarck’s verblijven, zal onge veer 40.000 Mark kosten. Voorts hebben de studenten een prijs vraag uitgeschreven voor een lied op Vorst Bismarck. De Duitschers te Graz zenden den oud-Kanselier een fraai bewerk ten zilveren beker. In de Belgische Kamer heeft, toen de radicale Afgevaardigde Lorand er op stond, dat zftne interpellatie over de aanhechting by België van den onafhankelijken Congo- Staat nu eindelijk zou behandeld worden, de Minister van Buitenlandsche Zaken andermaal uitstel verzocht en geraden liever te wachten, tot alle stukken zullen zyn overgelegd. De heer Lorand echter bleef aandringen op de onmiddellyke be handeling zijner interpellatie. De Regee- ring had nu eenmaal ophel lering beloofd en die gaf ze niet. Na nog eenige heftige woorden gesproken te hebbennam de Minister President De Burlet hierna het woordom den vorigen spreker zijne toon te verwijten. „Er zal op 3 pCt. 2| 1.2 1 en Coupons. n bezorgt woordom heftigheid van toon te verwijten. „Er zal immers een wetsontwerp worden inge diend” zoo ging hij voort, „waarover een volkomen vrije beraadslaging zal worden gehouden, waarbij alle noodige stukken zullen worden overgelegd, waaraan ieder zal kunnen deelnemen.” Hiermede was het incident afgeloopen. Het Huis van Vertegenwoordigers der Noot-d-Aiiierikaansclie Unie deed het Hoofd van den Staat gisteren het affront aan van de maatregelen van de hand te wijzen, door hem aangegeven tot verbetering van den financiëelen toestand. Met 161 tegen 134 stemmen verwierp het Huis namelijk het voorstel van den AfgevaardigdeSpringer, strekkende om gevolg te geven aan de aanwijzingen door President Cleveland in diens jongste Boodschap gedaan tot keering der goud ebbe in de Schatkist. President Cleveland heeft nu aan het Congres een nieuwe Boodschap gericht. D*urti veriilaart de President, dat met I het oog op de onzekerheid, die de handels- De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht” te Krimpen a/d Lek en omstre ken hield op Donderdag 7 Februari hare jaar- vergadering te Krimpen a/d Lek. De voorzitter de heer P. v. d. Hoog met een woord van welkom de verj Ingekomen ia oene mededeeling van R. Blok, dat ZEd door ongesteldheid verhinderd ia de vergadering bij te wonen, üit do ■rekening en verantwoording van den penning meester blijkt, dat over het afgeloopen boekjaar is uitgegeven f267,06 on ontvangen f 214,50, en er alzoo «en te kort beataat van f 52,56. Na eenige beiprekiwgen^ordt besloten dit te kort over te achrjjven op het volgende boekjaar en aan alle leden eene circulaire te zenden, waarin verzocht zal worden nevena hunne ge wone bjjdrage als lid nog eene extra bijdrage te willen schenken tot dekking van het tekort. Later zullen den leden twee kwitanties aange- den worden, ééne voor de gewone contributie en ééne voor het tekort. Ook werd er op aan gedrongen, dat de bestuursleden hun invloed desbetreffende op do leden zouden doen gelden. Ala bestuursleden waren aan de beurt van af treding de h h. R. Blok, K v. d. Berg en A. Van Oosten. Beide eerstgenoemde heeren wer den herkozen, terwjjl in de plaat» van den heer A. Van (losten, die naar elders vertrokken is, werd gekozen de heer A. Vonck, van Lekkerkerk. Daarna werd tot penningineea'er herkozen de heer K. v. d. Berg, van Krimpen a/d Lek. Volgens de agenda moest vervolgens een voor- loopig oandidaat gesteld worden voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten. De voorzitter herdenkt bjj deze gelegenheid het afaurven van wijlen den heer Van Bergen van IJzendoom. Hij betreurt het verlies van den man, die 24 jaar met lust en jjver de belangen van ons district behartigde, van den man die begaafd waa met een beider hoofd en een edel groot verlies ia voor district en voor zjjn nagedachtenis zeker in il bljjven. aanstaande verkiezing heer P. v. d. Hoog en twee rgeateld de heer J. M. Noot- te Gouda. Genoemde candi- aanbevolen door de h.h. ,P. Boogaerdt. De heer v. Goor i met algemeens stemmen tot voor laat gesteld. irna kwam aan de orde: Besprekii door onze ijsclub en gehouden den 8sten dezer, namen er negen deel. De eerste prijs werd behaald door D. Oudenes en M. Oudenes van Berkenwoude, de eerste premie door P. Van Stein en H. Van Vi anen van Nieuwerkerk a/d IJsel en de tweede premie door C. Duinkerken van Bergschenhoek en A. Kreef van Bleiswyk. Het mooie weêr had vele nieuwsgierigen geloktde ijsclub ontving ruim f 40 aan entrees. Voor de nationale militie, lichting 1896, hebben zich 20 jongelieden aan gemeld. Nieuwland, 8 Febr. Bfi den wedstrijd op schaatsen, gehouden 7 Febr., werden de pryzen behaald door: Petertje Verhaar, Ger rit Van Meever en Andries v. Kleef, en de premie’s door: Anthonia Noorland, Hendrik Heikoop en Teunis Kooy. De wedstrijden verschaften aan de vele nieuwsgierigen een aangenamen middag, want het ijs en weër waren buitengewoon mooi. ‘Ouderkerk a/d IJsel, 11 Febr. Het ryks-telephoonkantoor behandelde gedu rende het jaar 1894 988 telegrammen; ontvangen werden 395, verzonden 593 tydingen. In 1898 werden behandeld 849 telegrammen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school I zjjn geplaatst de heeren L. A. Hage, P. De Graaf en J. Terlouw, onderwijzers respec tievelijk te Leksmond, Nieuwkoop en Goudriaah. "O tide water, 11 Febr. Heden-namid- dag heeft de heer C. T. Corders van ’s Her- togenbosch op de banen der ijsclub alhier zijne kunstverrichtingen ten beste gege ven. Was de verwachting groot, in ’t kunstryden heeft hij verre de grootste verwachtingen overtroffen. Bogentrekken op één voet, achter- zoowel als vooruit rijden, onder ’t rijden over stoelen sprin gen en dan op één voet doorryden, alles ging hem even gemakkelijk af; in één woordde heer C. bewees dat hy een meester was op schaats en ijs. Het pu bliek was in grooten getale opgekomen en het bestuur der ijsclub liet de onver- mogenden voor niets profiteered Het edelste van den heer C. is, dat hij *t ver diende op 't ijs f 25), schenkt aan lief dadige inrichtingen zyner gémoente en de reiskosten er zelfs op toegeeft. ‘Polsbroek, 12 Febr. „Boer pas op je kippen” is geen overbodige waarschuwing in oeh winter als deze, wanneer men hokken en schuren van alle kanten kan naderen. By den landbouwer T. O. alhier weiden in den afgeloopen nacht uit een gesloten schuur 20 kippen, 1 haan 5 eenden gestolen, terwijl 5 kippen 1 haan slechts over waren. Dat de winter nypt, ook voor de dieren des velds, bemerkte verleden week op een nacht onze surveilleerende veld wachter* toen hij aan den Rozendaalschen dyk onder Haastrecht een 10 tal hazen zag, die door den honger uit het besneeuwde veld verdreven, aan den meer bloot ge worden dijk eendrachtelijk zaten te knab belen aan het dorre gras. *Heeuw(jk, 11 Febr. Vrydag jl. heeft alhier (afd. Nieuwdorp) eene hardrijderij met hindernissen plaats gehad op schaat sen om levensmiddelen, waaraan alleen ingezetenen mochten deelnemen. Dertig mede lingers namen aan den wedstrijd deel en aan ieder werd eene hoeveelheid le vensmiddelen uitgereikt, terwijl er boven dien vier hoofdprijzen waren, bestaande in eene hoeveelheid steenkolen. De pry’s- winners waren1ste prijsC. Blijleven, 2de idem. J. De Jong Azn.; 3de idem B. Harskamp; 4de idem, M. Oosterom Kzn. Het amusantste van dezen wedstrijd waren de hindernissen. De kampioenen, die met elkander moesten ryden, werden voorzien van eene slede met een stroopop. De eene pop was genaamd China, de andere Japan. Alsdan moest in het midden van de baan om een ton worden gereden en dengene die hc-t eerst aan het hek was met de pop in zittende houding was overwinnaar. De uitslag was dat Japan overwinnaar bleef. De rydery geschiedde op kosten van particulieren. ‘Stein, 10 Juli. In den polder Willens zijn volgens de opgemwkte lijsten 51 ingelanden, die 327 stemmen kunnen uitbrengen. ‘Stolwijk, 11 Febr. In de Nutsverga- dering der yereeniging „Excelsior” alhier trad jl. Vrijdagavond als spreker op de heer F. Van Woude te Driebergen, die, evenals het vorige jaar, geheel belangeloos den opgekomen leden met hunne dames een hoogst genotvollen avond verschafte. Vóór de pauze werd op meesterlijke wijze Cremers „Pauweveerke” voorgedragen, en later leverde nog menige bijdrage het be wijs, dat de heer Van W. de kunst van declameeren by uitnemendheid verstaat. Geen wonder dan ook, dat hem luide toejuichingen ten deel vielen, en d^t hem ten slotte by monde van den voorzitter de dank der aanwezigen gebracht werd. ‘Tienhoven, 11 Febr. Toen in de vorige week het ijs in de rivier te Ameide zich vastzette, bleef een groot wak open, dat zich van Ameide benedenwaarts tot naby het Koekoeksveer uitstrekte. „Dat wak” is echter nagenoeg geheel toegevroren, zoodat men aan het veer alhier de rivier te voet passeert over glad gevroren ijs. De dikte van het schofljs te Ameide bedraagt ruim 73 en van het gladde Ija 28 centimeters, De Clilneeeche vredes onderhandelaars, die onverrichterzake moesten terug- keeren, hebben van hun Keizer order gekregen, voorloopig niet naar hun land terug te keeren, maar te Nagasaki te blyven, waarheen nieuwe instructiön zullen wortten gezonden. Vroeger zou men ze kalm naar Peking hebben laten terugkomen, en hen dan naar alle waar schijnlijkheid onthoofd hebben. Frankryk, Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten zyn, naar men verzekert, bereid, op vredelievende wyze tusschen Liiina en Japan tusschenbeide te komen. Het zou dan zoo geschikt worden, dat Japan, „eenige eilanden” bij zijn gebied’ zou mogen voegen en zich waarborgen zou mogen verschaffen, zoolang deoorlogs- sebatting nog niet dooi China werd afgedaan. China zou dan al zijne havens openstellen voor den handel en het Europeesche munt stelsel aan nemen. Het versterkte eiland Lin-Hung Tang, voor Wei-hai-Wei, is in handen gevallen van de Japanners. De Chineezen hebben hevig gevuurd en daarom moesten de Japanners hun tactiek, om de Chineesche schepen te sparen, ten einde ze in gaven staat te vermeesteren, opgeven. De twee grootste der Chineesche schepen zijn in een gevecht door middel van torpedo's in den grond geboord. De andere schepen zijn zoo goed als in handen van den Japanschen admiraal Ito. In het liritfiche Lagerhuis is men nog steeds aan het beraadslagen over het adres van antwoord op de troonrede. Vooral zijn het de Zuid Afrikaansche aangelegen heden geweest, waarover van gedachten is gewisseld. Namens de Regeering was n.l. door den heer Buxton verklaard, dat de Koningin door yerdrags bepalingen den, het aangeboden oppergezag Swaziland niet kon aanvaarden, de heer Bartlett de Regeering ituuvKM, wegens hare weigering, om Swaziland onder bescherming te nemen. De heer Buxton antwoordde daarop, dat de Regeering de aangeboden heerschappij niet had kunnen aanvaarden, maar toch het beste gedaan heeftwat .voor de Swazi’s te doen viel. I Nadat deze woor .enstrijd was afgeloopen, werden nog verschillende andere amen dementen ingediend, o. a. een door den afgevaardigde Jeffreys, strekkende om vrees te kennen te geven, omtrent den land bouw, die zich volgens hem in deernis- waardigen toestand bevindt, evenals <le nyverheid der katoenweverij, die steeds achteruit gaat, vandaar ook het groot aantal werkloozen. Sir William Harcourt, de Minister van Financiën, deelde in ant woord op het bovengenoemde mede, dat de Regeering de benoeming zal voorstellen I van een commissie van onderzoek naar de ellende, ontstaan door het gebrek aan werk. Namens de Regeering bestreed de Afge vaardigde Shard Lefèvre dit amendement. De bekende werk man-Afgevaardigde Keir Hardie gaf als zyn gevoelen te kennen, dat de toestand der arbeidende klasse steeds erger wordt. Nu de Regeering zich evenwel de zaak der werkloosheid schijnt te willen aantrekken, zou hij den uitslag van het onderzoek afwachten. Toch wilde hij nu reeds als zyne meening uitspreken, dat het euvel slechts met vrucht kan bestreden worden door eene geheel andere inrichting van het nyverheids-stelsel op socialistischen grondslag. Het amendement van den Afgevaardigde Jeffreys is ten slotte met 273 tegen 261 stemmen verworpen; eene meerderheid dus van slechts 12 ten gunsteder regeering. „Punch” doet 't weêr aardig, en begroet de zitting heropening met een geestige plaat, waarop men Lord Rosebery ziet afgebeeld als een der behoeftige straat- artisten, die men hier en daar in Londen wel eens op een stil hoekje van het voetpad ziet zittenmet eene uitstalling tegen den muur van de door hen vervaar digde schilderstukjes. Het zijn er in dit geval vijf, het een een oorlogsschip onder volle stoom (uitbreiding der Marine), het tweede een varkentje (lersche landwet), het derde een drinkebroer (wettot beperking van den drankverkoop), het vierde een door den bliksem bedreigden kerktoren (scheiding van Kerk en Staat in Wales) I voorstellend. Het vijfde stukje echter is het neusje van den zalm, eene aanschou welijke voorstelling van „Het Huis der Lords, dat in de lucht vliegt”. - „Wij doen ons best! Zitting 1895.” - heeft de artist met krijt op de steenen onder de uitstalling geschreven. Het zielig-smeeken- de in houding en gelaatsuitdrukking van Ro sebery, zooals hij daar ineengedoken op de steenen zit, met zijn Lords-muts omgekeerd als bedelliakje voor zich, is onbetaalbaar. In den Duitachen Rijksdag is door den i nieuwen Rykskanselier Von Hohenlohe en Minister Von Berlepsch verklaard, dat I men voorloopig niet voornemens is voort te gaan met de vroeger, bij den aan vang der Regeering des tegenwoordigen Keizers, begonnen sociale hervormings-wetgeving. De toebereidselen tot plechtige viering van Von Bismarck's tachtigsten verjaaruag op 1 April a. s., duren voort en het laat zich aanzien, dat die dag in Du tschland als een algemeene feestdag gevierd zal woiden. Van alle kanten maikt men öeregeschenken gereed voor den Oud- eer~ dank betuigd.' hart, wiens heengaan een de maatschappij, voor het vele vrienden en wiens dankbare herinnering zal Als oandidaat voor de at wordt duur de andere leden voorj hoven van Goor t( daat wordt sterk v. d. Hoog en M I wordt daarop loopig candidt Daarna kwam aan de orde: Bespreking van de circulaire der liberale unie. Het bestuur meende dat men slechts over de algemeene strek king van duo inhouJ, mot het oog op vraagpunten, moest oordeeleu eu stelde do «olgeude motie voor: „De vergadeiiug, uiet genoegen kennis ge nomen hebbende van de’ circulaire der L. U., is met het hoofdbestuur van oordeel, dat reeds thans de tjjd gekomen ia tot het samenstellen yan een henoriningsprograin en daarmede uiet behoort gewacht te worden totdat eene uit breiding van h»-t kiesrecht is verkregen. Zij verklaart zich in het algemeen met do strekking der circulaire en de daarbij gestelde vraagpun ten te kunnen vertenigen en besluit het bestuur der L. U uit te i.oodigen, zoodrii mugelpk op eene Algem. vergadeung ttr tafel te brengen een voorstel, waarin alle vryzinuigen voor eene samenwerking in democratiscben geest hun ver- eeuigingspunt kunnen vinden.” Na toelichting dezer motie door den heer M. Boogaerdt, wordt ze met algemeeno stemmen aangenomen. Tot afgevaardigde voor de v L. U. wordt gekozen de heer 1’ en tut diens plaatsvorvangt Niets meer te behandelt zitter de vergadering. De heeren Dr. Van den Ham, hoogleeraar in de Hebreeuwsche letteren, en Dr. Van Rhyn, hoogleeraar in de God geleerdheid, beiden te Groningen, zullen in het begin van Maart eene wetenachap- pelyke reis naar en door Palestina maken. De procureur geneiaal by den Hoogen Raad concludeerde tot ver werping der cassatie voorziening van de gemeente Gouda tegen dijkgiaaf en hoog heemraden van Schieland, betreffende het onderhöud van een gedeelte van Bchielands legd in 35J sec. over een baan van 300 M. Hoogen Zeedijk. Uitspraak 15 Maart. >--> Het openbaar ministerie by de burgerlijke kamer van het gerechtshof te 's Hage concludeerde gisteren tot beves tiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de indertijd geschorste gemeenteontvanger van Ouderkerk a/d IJssel werd toegelaten tot bewijs in zake zijne vordering tot terugbetaling van btf hem in beslag genomen gelden, welke hij als gemeente-ontvanger onder zich had. Uitspraak 18 Maart. 'Ameide, 7 Febr. De Zangvereeniging „Kunstliefde en Vriendschap” alhier, on der diiectie van den heer AI Van Bonzel, gaf hedenavond hare eerste openbare uit voering in dezen winter. De verschillende nummers werden uitstekend gezongen, getuigden van bekwame leiding, degelijke studie en verschaften aan het, de weers gesteldheid in aanmerking genomen, tal rijk opgekomen publiek een zeer genot vollen avond, nog verhoogd door de wel willende medewerking van de heeren Van Bonzel Sr. van Leerdam, Blumentritt van Rotterdam en jongejuffrouw M. De Kleyn en jongenheer A. P. II. A. De Kleyn (leer lingen van den heer Van Bonzel Jr.) beiden te Ameide. Moge ons spoedig weer zoo’n avond bereid worden I *Berg-Ambaclit. 11 Febr. Ds. W. H. Dek king, predikant alhier, heeft eene beroeping ontvangen naar Krimpen a/d Lek. De collecte voor „Werkverschaffing” vordert zeer goed. Weder is een voorraad puin aangekocht van een onlangs verbrand huis, welk puin nu weder verwerkt wordt, en ten dienste der wegen gebruikt. ‘Berkenwoude, 8 Febr. Heden-avond tral in de Nuts vergadering als spreker op de heer J. O. Bettink, hoofd der school te Berg Ambacht. Op zeer verdienstelijke wijze droeg hij als lezing voor eene novelle go van den Lekdjjk Bune- Dr. Van Eeten dijkgraaf graf liet woord gevoerd uijtersVauVliet, namens de "ezondheidb-commissie dour Dr. Maurits Snellen, uit naam van <le aaim lezoaierskaoiur d<>or Mr. J. F. De Beaufort, namens de commissie van toezicht op het lager onderwijs, die in Dr. Van Eeten haren voorzitter verloor, door Dr Van de Bande Bakhujj/en en door den heer P. A. J. Nepveu, hoofd eener openbare school, uit naam van de openbare onderwijzers. De heer 8 I Cambier van Noo’en, burg meester van Jaarsveld waarvan de overlidi ne aml achtsh> er was, bracht in luritn ermg heigeen Jaarsveld in Dr. Van Eeten verliest Eu Ds. Graswmckel uit Ameri-fooit huluig.ie ziji e voortreffelijke hoe danigheden als meiisch, zijn eenvoud, ague har telijkheid en zjj<i wei iadigheidszui. Door den oudsten zoon werd voor de bewezen

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1