[en&Zoflen, ,De Waag", DA, rtNLL, K. MURCK ■hoven. 1895. N°. 1552. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht MM, leine party. Woensdag 20 Februari. IE STAND, lonhoven. >0P: BINNENLAND. UDERS, BUITENLAND. Overzicht. Dtn uitslag deelen wij f20, ache veer. m. •rders in de meeste tot den eerstvolgen- er Amsterdamsche Februari. jwaard en C. Hoo- .MAN, Ammerstol. Wfln- van ijft gevestigd Lange geopend alle werk- tot 8 uur n.m. SGHOONHOYENSCHS MUIT Nieuwkerk. 1 Febr. van J Rietveld en van J. de Bruin en z »an G de Bruijn tnon, z. van A. Blom ieposito 2 overeen te komen sverkiezende tegen in op Effecten voor: k 4 °/n ’sjaars; ot den prolongatie- sterdamsche beurs- piketdienst aangewezen. De natte mist, waar men den gloed van een dozijn kamp vuren dooreen zag schitteren, maakte het moeielijk iets 00' 50 voet afstand goed te onderscheiden. Plotseling vielen, zonder eenige waarschuwing, een hagelbui steenen onder de scherpschutters en zag men mannen achter de boomen langs den weg sluipen. Buiten zichzelven door het aan houdend gesar, schoten nu zes militie soldaten hunne met scherp-geladen ge weren af, en men riep, dat twee me nschen getroffen waren.. JM mannen van het 7de hadden in den voornacht nog een of twee kortstondige gevechten, en tweemaal werd het gemeen gechargeerd door een peloton van ongeveer 50 man. Qttd 6 uu oven. 8 Febr oud 7 »kop. 1 F. br. ran C. Vendrig' en d. van G. Swart iroek. 4 Febr. ai T. de Pater en i Hendrika. d. van VliBt. >ud 26 j. luinen. Febr. »»n T. Peele en uigeweide. I Febr. Christina, d van W. iriaan, i. van J. P. ijkje. d. van J. van i. - Gysbert, z. van Gisius. Oriesten, oud 68 j., oker. rk a/d IJsel. 8 Febr. d. van D. Soheep- Adriaantje, d. van am. >ud 40 j A. in van P. Verhoog. A. Sluis, oud d 84 j. skop. I Febr. oud 5 m. •sum. i F< bt van :oopen en verkoopen een provisie van: >ven de 30 ider 30 (ook Muilwijk Graaf, oud 70 j., boven de Amster- ring, zonder bere- eelige voorwaarden n van wissels op and. Tarieven op rugbaar. n de Heer HEUVEL, aldaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Dokkum c. a. H. J. v. Gelder, ontvanger der dir. bel. en acc. te Sliedrecht c. a. tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Goor c. a. G. A. De Stoppelaar, idem te Ouderkerk a/d IJsel c. a.; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te BolSward c. a. P. De Bruyn, ontvanger der dir. bel., in voer r. en acc. te Winterswijk. Door de arrondissements rechtbank te Rotterdam, is ter vervulling van 'de vacature van griffier van dat col lege, opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbevelingmr. J. Lechner, griffier der arrondissements-rechtbank te Zierikzee; mr. J. W. Alting Mees, griffier bij het vierde kantongerecht te Amsterdam, en mr. J. H. Uiterwijk, techter plaatsver vanger in eerstgemelde rechtbank,advocaat en procureur te Rotterdam. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft de heer K. SmitJz. te Krimpen a/d Lek zyn voornemen te kennen gegeven, tegen de maand Juni zijne betrekking van Directeur van den Stoombootdienst op de Lek neder te leggen. Hoewel het besluit van den heer Smit eerbiedigende, zullen voorzeker de com missarissen, de aandeelhouders, het dienst personeel en alle belanghebbenden dit besluit met leedwezen vernemendaar allen voorzeker ongetwijfeld gaarne den heer Smit nog lang aan hun hoofd had den gezien. Gedurende 18 jaren heeft de heer Smit deze betrekking met de meeste toewijding vervuld. Onder zyne directie, sedert den dood van wijlen den heer Van Santen, 'werd herhaaldelyk het aantal diensten per dag uitgebreid en werden de tarieven zoo laag gesteld, dat de concurrentie, die niet uitbleef, den bloei en den vooruitgang van den Lekdienst niet verhinderen kon. Ge durende zijn directeurschap werden twee nieuwe passagiersbooten ten behoeve van den dienst gebouwd en in gebruik gesteld, booten naar de nieuwe eischen van den tyd ingericht, zoo Jat alle mogelijke ge makken voor de passagiers en voor het vervoer der goederen werden verkregen. Het streven van den Directeur is steeds geweest, den dienst zoo geriefelijk moge- lyk voor het publiek te doen zijn; waar lijk het publiek kan tevreden zyn over de voortreffelijke inrichting van den dienst. Kan alzoo de heer Smit naar onze mee- ning met trots neerzien op het vele goede, onder zijne directie tot stand gebracht, op den grooten vooruitgang van het ver keer op de Lek onder zyn beheer verkre gen, hartelijk wenschen wjj hem nog vele levensjaren toe, waarin hy een ongestoorde rust en eene goede gezondheid mag ge nieten, onder het genot van zyn helderen en energieken geest, die hem steeds eigen geweest is. - Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. te Vianen door Ds. 0. L. F. Van Schelven te Wageningen. "Ameide en Tienhoven, 16 Febr. Heden werd voor rekening van Mevrouw v. E. te Utrecht weder gratis brood verstrekt aan alle behoeftige gezinnen in deze beide gemeenten. §Amelde, 18 Febr. Door het langdurige en strenge winterweder staat by'na alle arbeid hier stil en neemt het getal huis gezinnen, die aan alles gebrek krygen, steeds toe. Verscheidene huisvaders, die zulks niet gewoon zijn, zien zich thans ook genoodzaakt van het gegevene te leven. Nagenoeg dagelijks wordt gratis brood aan de behoeftigen verstrekt, doch waar brood ontbreekt, vindt men in den regel ook geen steenkolen; gelukkig dat de com missie ook in die behoefte voorziet, anders zou. hier in tal van gezinnen veel kou geleden worden. ’Animerstol18 Febr. De collecte, die dezer dagen .alhier gehouden is ten behoeve van de vereeniging tot werkverschaffing onder de zinspreuk „Arbeid Adelt”, heeft opgobracht de belangrijke som van ruim f200. ‘Berkenwoude, 15 Febr. Aan den wed strijd op schaatsen, heden mid lag alhier gehouden, namen 15 inwoners deel. Den prijs behaalde C. M. De Jong AJz de 1ste pr. J. De Bruin, de 2de pr P. Boer en de 3de pr. W. Dekker. Bij den wedstryd, j.l. Zondag gehouden, behaalde den prijs C. J. De Vries van Stolwyk met mej. T. Slingerland van Ber ken wou ie, terwijl P. Boer met zijne zuster J. J. Boer de premie won. Kedlcliem, 15 Febr. A. HELP, missionnair in TEN, ÏOVEN. ffecton en Coupons incasseering van buitenland isito; Effecten De Chineesche vredes onderhandelaars zyn naar Peking teruggekeerd, vangen te worden door nieuwe, die van behoorlijke volmachten zullen voorzien worden. Niemand minder dan Li Hung- Chang, de Chineesche Von Bismarck, zal over den vrede gaan onderhandelen. Deze is weër in gunst gekomen by zijn Keizer, nu deze hem weder noodig heeft. Men weet immers, hoe Li-Hung Chang na elke Chineesche nederlaag werd gedegradeerd, doch na den val van Wei-hai-Wei werd hy plotseling weör in genade aangenomen, in al zyne waardigheden hersteld en weder toegerust met het beroemde gele vest en de pauweveer met drie oogen. Nu moet hy eerst nog even naar Peking komen, om de noodige instructies te ontvangen en dan naar Japan. Nu, deze onder handelaar zal wel niet door de Japanneezen gewraakt worden! Terzelfder tyd wordt melding gemaakt van de capitulatie der Chineesche vloot te Wei-hai-Wei; men weet, dat zij nog slechts uit 13 schepen bestaat, treurig overschot! De Chineesche Admiraal Ting heeft een kanonneerboot onder witte vlag naar den Japanschen Admiraal, Graaf Ito, gezonden, met aanbod zich over te geven, onder voorwaarde van lijfsbehoud voor officieren en manschappen der schepen en op de forten, alsmede ook voor de vreemdelingen. Tegen deze regeling had Graaf Ito natuurlijk niets in te brengen en dientengevolge heeft Admiraal Ting zich overgegeven met vloot en forten. De Chineesche marine, soldaten en zee lieden zyn, na het ontruimen hunner schepen, die geheel en al in handen der Japanners overgingen, by hunne landing door dezen met krijgseer ontvangen, hoe wel ze alle mogelijke maatregelen hadden genomen, in j/bval van verraad. Dat teekent weêr het karakter van den Chinees. Sluwheid en slimheid zijn in China aan de orde van den dag. De Chineesch spreekt nooit anders waarheid, dan wanneer dit hoog noodzakelyk is. Hij. gaat ook nooit recht op zyn doel af, maar draait er altijd om heen. Hij wikt en weegt ieder woord, dat hij zegt en geeft nooit een recht streeksch antwoord. De openhartigheid van den langstaart is dan ook maar schijn. „Alles wat ik doe,” zegt hy, „mag overal bekend zyn.” Maar wat hy werkelijk in zyn schild voert, zie, dat laat hy nooit blyken. Een groot voordeel heeft de Chinees boven den Europeaan, dat is: zyn voor- beeldeloos geduld. Nooit heeft hy haast, altijd bly'ft hij kalm. Hy belooft, stelt uit, trekt zijne woorden in en zoo gaat het voort, totdat de Europeaan eindelijk zijn geduld verliest en maar toegeeft, om de zaak tot een einde te brengen. Wanneer we dit alles nagaan, schijnt ons volstrekt niet meer vreemd toe, de wy'ze, waarop de Chinoezen de vredes onderhandelingen aanknoopen. Volgens een telegram uit Wei-hai-Wei hebben admiraal Ting en de bevelhebber der Chineesche troepen te land zich da delijk na de capitulatie van het leven beroofd, daar zij vreesden voor de wraak de Regeering. Admiraal Ting nam vergif in en worgde zich daarna met een zijden koord. De generaal benam zich het leven met een dolk. Te Tokio wil men, ter herinnering aan den oorlog met China, een Eiffel toren oprichten van 1000 voet hoogte; de eerste verdieping zou voor een tentoonstelling van Japansche producten worden ingericht, de volgende voor portretten en bustes van beroemde Japanneezen. De kosten zouden worden gedekt door een particuliere in schrijving. In het Britsche Lagerhuis is nu de beraadslaging begonnen over het amen dement, door den heer Chamberlain voor gesteld op het adres van antwoord op de troonrede, in houdende, dat het programma der Regeering juist in omgekeerde volg orde moest verwezenlijkt worden. Eerst behandeling van gewichtige zaken, als de hervorming van het Hoogerhuis en later de opgesomde wetsontwerpen, die waarschijnlijk toch geen kans hebben, wet te worden. In antwoord op dit voorstel, verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Asquith, dat de Regeering niet van de volgorde van haar programma zal afwijken en zoolang zij het vertrouwen van het Huis bezit, de taak zal volbrengen, haar in 1892 door de kiezers opgelegd. Het Lagerhuis heeft goedgekeurd het Regeeringsvoorstel tot benoeming eener commissie van onderzoek naar de ellende, die een gevolg is van gebrek aan werk. In het Hoogerhuis heeft de Minister van Koloniön, Lord Kimberley, eenige belangrijke mededeelingen gedaan, betref fende Uganda, waarover Engeland het beschermheerschap voert. Aangaande den spoorwegaanleg is nog niets beslist. Lord Rosebery voegde er echter by, dat de aanleg van den spoorweg Regeeringszaak moet blijven en niet mag uitgaan van eene particuliere maatschappij. Ofschoon de Regeering geheel doordrongen is van het belang van dezen aanleg, moet zy toch wa hten tot het juiste oogenblik dtór is. Een amendement op het adres van antwoord, van den lerschen Afgevaardigde Chancy is verworpen met 299 tegen 111 Krejj, oud 28 j. en •ot, oud 64 j., eoht- A. Vonk, oud 4 G. van Weenen, oud 69 j., echt ge endorp 1 F«br. van W. van V Willem, z. nkoop. 4 Febr. van W. do Ruwe stemmen. Het bjtrpf de herziening der vonnissen, wegens misdrijven van staat kundigen aarduitgesproken over een aantal Ieren, die op ’t oogenblik gevan- om ver- genisstraf ondergaan. Wat de toestanden in Armenië betreft, heeft de Regeering een onderzoek voor gesteld. Reuter’s agentschap heeft een byzonde ren verslaggever naar Armenië gezonden, om zoodoende eenige vertrouwbare be richten uit onpartijdige bron te verkrijgen, aangaande de aldaar gepleegde gruwelen. Deze persoon meldt, dat bij voldoend onderzoek gebleken is, dat zoowel de Armeniër als de Turk schuld heeft. De Turken zijn n.l. aan het bedwingen van eene revolutionnaire beweging in Ar menië. Er bestaat daar eene krachtige revolutionnaire richtingen volkomen juist zijn de berichten, dat de handelingen van enkele leiders dier beweging niet minder ruw is dan de barbaarschheid van de Turken bij het onderdrukken. Wat hebben nu de Armenische samen zweerders ongetwijfeld gedaan? Den eer waarden Dr. Edward Riggs en twee andere Amerikaansche zendelingen te Marsovan vermoord en de schuld daarvan op de Turken geschoven in de hoop, dat de Ver- eenigde Staten dan strenge maatregelen tegen de Turksche Regeering zouden nemen en daardoor de onafhankelijkheid van Armenië mogelijk zouden maken. In de Fransche Kamer is men met de begrooting al gevorderd tot en met On derwijs. De nieuwe Minister, Poincaré, oud-Minister van Financiën, haalde er met moeite eenige posten door; zelfs werd een door hem bestreden amendement, met eene meerderheid van slechts één stem verworpen. Ribot's millioenen «peec/i wordt met spanning verwacht. In den Duitschen Rijksdag hebben de conservatieve Afgevaardigden, Von Mubach en Herbert Von Bismarck, beiden voor standers „van den dubbelen standaard op munt-gebied, aangedrongen op het bijeen roepen eener nationale munt conferentie. De heer Lieber steunde het voorstel namens het centrum, terwijl de vrijzinnige Afge vaardigde Barth en de sociaal democraat Schónlank hot bestreden. De Regeering zal het voorstel in overweging nemen. Over Berlijn en Weenen werd het bericht ontvangen van het uitbreken eener om wenteling te Sofia en de vlucht van Vorst Ferdinand naar Rumenië. Een ander bericht echter meldde juist het tegenovergestelde, onder bijvoeging, dat juist een schitterend hofbal te Sofia heeft plaats gehad, waaraan vele hoogge- plaatsten hadden deelgenomen. De oud Minister Giolitti (Italië), die tegen woordig te Berlyn vertoeft, is wegens de bekende, door hem tegen den Minister- President Crispi ingebrachte beschuldigin gen, door dezen voor laster verklaard, gedagvaard om voor den rechter te ver schijnen. Men verwacht, dat hij niet komen zal, en dan zijne veroordeelïng bij verstek. Het kan ook wezen, dat bevel tot inhechtenisneming volgt. Dj Czar van Rusland ontvangt, zoo meldt men den Berlynschen Lokalanzei- ger, sedert zijn verklaring betreffende het handhaven van het zelfheerscherschap, bijna dagelijks nihilistische dreigbrieven. Groot opzien is te SL-Petersburg gewekt door de gevangenneming van een der paleisbeambten, die betrapt werd toen hij ’s nachts in het studeervertrek van den Keizer teekeningen bracht, waarop de ver moording van Alexander II was voorge steld en op een van welke teekeningen de vermoorde Keizer de gelaatstrekken van Czar Nicolaas II had. De lievelings-slavin van den jeugdigen Egyptischen Khedive, die „in de blyde” was en van wie, met jong vaderlijke voor barigheid, Abbas Pacha reeds openlijk gedecreteerd had, dat hij haar tot zijn wettige en eenige gemalin zou verheffen, wanneer zij hem een zoon schonk, en gezegden zoon zou maken tot troonopvol ger deze dame uit den Harem heeft nu het leven geschonken aan eene dochter. Het Huis van Vertegenwoordigers der Noord-Amerikaansche Unie heeft beraad slaagd over het voorstel om 3 percents goud obligatiön te stellen, in plaats van de uit te geven en eenvoudig in specie te betalen 4 percent. Het voorstel is met 165 tegen 20 stemmen verworpen. Pre sident Cleveland wanhoopt er aan, het Congres op financieel gebied krachtig han delend te doen optreden en hij zal daarom geen verdere aanbevelingen doen. De tramway oorlog te Brooklyn, by New York afbeeldingen daarvan vindt men in de jongste nummers van Harper’s Weekly duurt nog steeds voort. De verslaggevers beschrijven veel oploopen en ongeregeldheden, waarby dikwijls bloed wordt vergoten. Op zekeren avond stroomde eene groote menigte te zamen in Halsey- street, tusschen Broodway en de Saratoga- avenue. welke wegen door manschappen van hut 7de regiment waren bezet. De menigte werd spoedig zeer bandeloos. Schimp- en scheldwoorden en voor de afwisseling somtijds ook steenen werden den soldaten naar het hoofd geworpen. Ver scheidene malen moesten charges met de bajonet worden uitgevoerd. Kort na negen uur naderde een troep mannen den uit- gezetten post by de Saratoga avenue. Nu werden vijf en twintig scherpschutters, de Kedlchem, "15 Febr. Aan de heden beste soldaten van het regiment, voor alhier gehouden hardrijderij op schaatsen als een anti-revolutionnair redmiddel aan bevelen. “Oudewater, 16 Febr. Hoe streng de wintervorst ook heerscht en overal zyne ry zwier- en glybanen pasklaar heeft gemaakt, een enkel geniepig plekje is licht overgebleven, waar men niet op ver trouwen kan. Dit ondervond ten minste de landbouwer G. v. S. uit Snelrewaard, toen hy gisteren met zijn paard en tikker, na een bezoek in de Linschoter buurt bij den landbouwer T. S., den polder over- dwars door wilde tikkeren, om spoediger huiswaarts te zyn en al heel spoedig zyn persoontje met paard en tikker in een vliet te land kwam. Daar op ’t oogen blik niemand in ’t veld was, duurde het een geruimen tijd eer dat op zijn geroep hulp kwam opdagen. Met vereende krach ten bracht men een en ander op ’t droge en koos hij den vasten wal maar voor zijn terugtocht. Buiten een nat pak liep het ongeval voor berijder en paard verder zonder ongelukken af. ’Stein, 18 Febr. Eergisteren-middag was de echtgenoote van den heer C. B. op den IJsel bezig met eenige huiselijke bezigheden. Aan de bijt liggende, kwam een vol petroleumvat van de kantrollen; het raakte haar aan, waardoor zy schrikte en voorover in de byt schoot. Gelukkig was er nog al werkvolk op die plaats, zoodat De V. spoedig toeschoot en nog het geluk had haar aan de beenen te kunnen grijpen. 1^1 veel moeite werd zy er uitgehaa^AM •Stolwyk, l^BP)r. Een viertal vlag gen onzer ijsclfFzyn in den nacht tus schen Donderdagen Vrijdagj.l. moedwillig vernieldverscheurd en stukgesneden. Alwéér een van die heldendaden, waarvoor men de bedrijvers maar nooit kan beloo- nen, omdat ze uit een gevoel van gepaste nederigheid nimmer met hunne daden te koop loopen. ‘Tienhoven, 16 Febr. By de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van 3 notabelen der Herv. Gemeente zyn herkozen de heeren G. M. J. Van Lomwel en J. Van Lomwel Jzn., en is gekozen de heer G. De Kruijf, in de plaats van den heer J. Bosch, die naar elders vertrok. - Het gevroren ijs in het wak, dat by het gaan zitten van het ys in de rivier tusschen deze gemeente en Ameide open bleef, is thans zoo sterk dat met paarden bespannen voertuigen, beladen met vrach ten van duizende ponden, zonder gevaar aan het veer alhier daarover passeeren. Dikte van hot scholys 78, gladijs 31 cen timeter. WaddingNveen, 15 Febr. Alhoewel het weder zeer ongunstig was, had heden middag alhier toch de hardrijderij plaats. Er waren 12 deelnemers De prys f 80 werd gewonnen door Merk Kingma, van Grouw; de 1ste premie f85 door F. Holst, van Nieuwer Amstel, en de 2de premie f 15 door 0. Duinkerken, van Bergschenhoek. WaddlngHveen15 Febr. De vereeni ging „De Werkman”,die bij ziekte week gelden uitkeert aan de leden, hield gisteren avond in het schoollokaal aan de brug hare gewone jaarlyksche vergadering. De ontvangsten over het afgeloopen boekjaar bedroegen f 907,82 en de uitgaven f617,86, zoodat er een voordeelig saldo was van f289,96 In kas f 1964,05; dus sloot de rekening met een batig saldo van f2254,01. Het ledental steeg in het afgeloopen jaar van 134 tot 152. ‘Willige-Langerak, 18 Febr. Aan het college van kerkvoogden en notabelen der Herv. Kerk alhier is door verscheidene stemhebbende manslidmaten tegen de stemming voor een kerkvoogd dier Kerk op 11 Febr. 1.1. een bezwaarschrift inge diend, waarin op verschillende gronden aangelrongen wordt op vernietiging dier stemming. Heden had de voerman B. van L. het ongeluk alhier met zyn gery, waarin ook Dr. De W. gezeten was, van den dijk te vallen. Men vermoedt, dat het paard schrikte en uitweek voor een tentje met een wapperende vlag er op, in de nabij heid van den dyk op de Lek staande. Het ongeluk, dat zich ernstig liet aanzien, liep, vooral door de tegenwoordigheid van geest van Dr. De W., nog goed af, zoodat men zich niet ernstig bezeerd heeft, ofschoon paard en gery onder aan den dijk terecht kwamen. - Vóór deze gemeente kunnen de liefhebbers van schaatsenrijden nu hun hart ophalen, dewyl er twee flinke banen op de Lek gemaakt z(jn. Ook heeft men een baan aangelegd van het veer van B. Goedhart tot voorbij het Nieuwpoort- sche veer. Het blanke ijs heeft alhier in de Lek een dikte van 3 a 4 dM., en Tscholijsis op sommige' plaatsen 2 maal zoo dik. IJselnionde, 17 Febr. Bij de gehouden verkiezing voor heemraad in den polder Oost IJselmonde, ter vervanging van den heer A. P. v. Driel, benoemd tot dykgraaf, zijn op de voordracht geplaatst de heeren P. C. De Riadt. als eerste, J. Schelling, als tweede en H. K. De Raadt als derde candidaat. IJselnionde, 18 Febr. Het ontwerp dat bij de regeering is ingediend door de Rot- terdamache Tramweg maatschappij, tot het aanleggen eener stoomtram van Rot terdam naar Zuid Beierland, meteen zijtak naar Ond-Beierland,is met algemeene stem men in de gemeenteraadsvergadering goedgekeurd. bberton, oud 78 j. edi’gönoot van A. inl, <md 7 m. meide. t 8 Febr. van J. I) Slurry en 'uhnnna Gjjsberla, d. i C. M. de Groot i'erse »*n M van Es. ra, oud 41 j., echt- lii-t. E. de Kruijlc, 01» oud 24 j. nschop. t 4 Febr. Jong, oud 12 d. L. de Krjjger, C. van der Vliet. namen 22 personen deel. De prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpenwerden behaald: 1ste door W. Van Mourik, van Hoog Blokland, 2 ie door J. Van der Kant, van Hoornaar, 3de door P. Van 't Verlaat, van Hardingsveld. Een flink muziekkorps luisterde de rijderij op. ’Krimpen a'd l.ek, 18 Febr. Op den 14. Febr. werd de door de ijsclub „Thialf” uitgeschreven wedstryd in het schoon hard rijden gehouden. Begunstigd door schoon winterweêr en opgeluisterd met muziek leverde de ijsbaan een vroolijk gezicht op. Aan den wedstryd namen deel 8 paren. Het grootste aantal punten, dat behaald kon worden was 31. De eerste prys (een sigaren standaard met muziek en oen foto grafie album) werd behaald door W. P. De Jong en M. E. De Jong, beiden van Polsbroek met 28| punt; de 2de prys (een inktstel en een werkdoos) werd be haald door W. Schippers en S. v. d. Heul, beiden van Krimpen a/d Lekmet 22[ punt; de 3de prys (een thermometer en een horloge-standaard) door H. v. d. Heul, van Haastrecht, en G. Kapteijn, van Lekkerkerk, met 19J punt. Deze prijzen werden met eene keurige en passende toespraak van den voorzitter aan de ver schillende prfiswinners uitgereikt. Op den 18. Febr. werd een wedstryd gehouden op het ys door het geuzencorps „Pro Patria”. Den uitslag deelen wtf later mede. ‘Langerak, 19 Febr. De raad dezer gemeente heeft den heer G. Demper be noemd tot arm meester by het burgerlijk armbestuur en den heer J. Rozendaal, voor zitter van dat college, voor het loopende jaar de administratie opgedragen. ’Lekkerkerk, 15 Febr. Aan de heden gehouden hardrijderij op schaatsen op de rivier de Lek namen 18 personen deel. De baan was 600 meter met een keerpunt. H. Van der Wouden te Lekkerkerk 1,2IJ min., C. J. De Vries te Stolwyk 1,21 m., J. Heide te IJselmonde l,19j m., J. Kool wijk te Lekkerkerk 1,26J m., P. Smits te Strjjen l,09J m., J. Anker te Stolwijk I, 18 J m., S. D. Van der Schaaf te Grouw I, 08’ m., G. Neef teLekkerkerk 1,22J m., J. Van Limborgh te Lekkerkerk 1,23| m., J. Smits te Stryen 1,13J m., P. Limborgh te Lekkerkerk 1,251 m C. Speksnijder te Ouderkerk a/d IJsel 1,19$ m., D. Mudde te Lekkerkerk 1,26J m., T. Zylstra te Grouw 1,14$ m., D. Deelen te Lekkerkerk 1.25J m., J. De Vos te Zuid Beierland 1,33 m., T. Schreuder te Nieuw Lekkerland 1,28 m. en Jb. De Vos te Zuid-Beierland 1,22$ m. 1ste prys f 40, Van der Schaaf; 2de pry's f20, P. Smits; 3de prijs f 10, J. Smits; premie f5,Zijlstra. Aanmoedigingspremie f2,50, J. Anker, J. Heide en Speksny Ier. Ondanks het gure weder was er veel volk op de been en heerschte er een vroo- lijke stemming, te meer daar de muziek zich flink liet hooren. ‘Nieuwerkerk ad IJsel, 18 Febr. In de vergadering der Coöperatieve Vereeni ging, gehouden den 15den jl. en bijgewoond door acht leden, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zya ge houden beheer van af de oprichting der vereeniging, September 1894, tot den 15 Februari 1895. De ontvangsten hadden bedragen f 2260,52| en de uitgaven f2258,27alzoo een batig saldo van f 2,25$. Nadat o. m. besloten was, den secretaris penningmeester schadeloos te stellen voor zyn bemoeiingen betreffende de coöperatie, werd de vergadering gesloten. De collecte, gehouden in de vorige week langs de huizen voor de armen der Ned. Herv. gemheeft ruim 260 gulden opgebracht. ‘Noordcloos, 18 Febr. Er is verande ring gekomen in het plan waar de „school met de Bybel” zal worden gebouwd. De bouwmanswoning met het gedeelte bouw land, hetwelk het eigendom der vereeni ging was, is thans weder door haar ver kocht, en inplaats daarvan een terrein aangekocht in de kom der gemeente, voor heen toebehoorende aan den heer Kleyn. Waarschijnlijk zal nu spoedig met don bouw een aanvang worden genomen, want reeds zyn de daaropstaande boomen ont ruimd. Het getal schoolgaande kinderen bedroeg hier op den laten Januari 150, waarvan 76 jongens en 74 meisjes. Naar men verneemt, is door het bestuur der ijsclub „Voorwaarts” besloten dezen winter geene ysfeesten meer te geven, doch nu zijn van harentwege sedert een paar dagen een 6tal arbeiders bezig met het verbroeden der communicatie- banen. Ouderkerk a d IJsel, 15 Febr. De anti- revolutionnaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje” alhier heeft de volgende motie aangenomen: De vereeniging spreekt hare blijdschap uit over de terugkomst van Dr. Kuyper en zijne wijding aan de politiek; met ver trouwen steunt zij zyn bezielenden strijd voor de Calvinistische beginselen. Dankbaar voor hetgeen onze partij aan mr. De Savornin Lohman verschuldigd is, ziende op zijn huidigen stry'd voor de meer algemeene christelijke beginselen der anti- rev. party, wenscht zij hem toe,' dat door hem, staande op het program, versterkt en behouden mag worden voor onze partij, wat mogelijk is; betreurt zij de democratische elementen in onze partij, die de landnationalisatie

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1