JscM. N’ 1553. 1895. Zaterdag S3 Februari. -- 1 --- TAND, srstol, strekt t 8. Verkerk, west D. de C. de Bruin, i en D. Ooms. II Aren, luis in huur ei 1895, het MOLEN, ■gplaats van BOOTEN te aanstaande, lezing in de erkenning, arts Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht en n. :rs, 1PEN. 4 list. RS. N. EMERT, ISEL. IZEN n Lid V, op wordt BUITENLAND. Overzicht. 4=f O. BINNENLAND. 4 1399samen Uitgevers. EDE, BESTUUR. u ENDE) ÏR. 1895: 6 April 1895. i Notaris. n te zenden )E KLEUN aanstaande. Coupons "ing van d; GJR van het sein achter laf voor de en 0 Bp< tiet jste erlyden van leven Koop- den Usel, van hem te verschuldigd daarvan ten 24 Februari aan Notaris recht. IIS van het nstrecht der AN T AL- ebbenden uit wjjk), die op TOONSTEL- ;n wenschen zoek tot het STEKKEN (aart a. 8. KROON. EDE te Berg- Jrneniens om 2 Maart n 10 ure, in Ammerstol, n: 3 paarde- doch aan te te spannen, de tobbe up, >air in Bremersdorp in Swazi land telegraphisch bericht ontvangen, dat de heer Krogh, reeds vroeger Transvaalsch commissaris in Swazi land, als „bestuurder” is aan gesteld en naar zyn post vertrokken, en dat de beide Koninginnen van Swazi land (moeder en dochter) hare volmachten hebben nedergelegd in handen van een bloedverwant, die voortaan Koning \yezen zal. De Transvalere krijgen dus te doen met een man en zullen met dien wellicht beter opschieten. Te Londen wordt weder een proef ge nomen met den acht uurs werkdag. De directeur der posterijen heeft namens de Regeering aan alle ambtenaren medege deeld, dat met 1 Maart de arbeidsdag tot acht uur zal worden beperkt, zonder ver mindering der salarissen. Indien de amb tenaren dezelfde hoeveelheid werk van vroeger blijven leveren, zal de acht-uiige arbeidsdag ingevoerd worden. De Fransche Ministerpresident Ribot heeft voorgesteld voor taan, tot afdoening der begrooting, twee zittingen daags te houden, om den verloren tijd in te halen. Zaterdag jl. heeft nl. bij de behandeling der begrooting van eeredienst, eene lange gedachtenwisseling plaats gehad over scheiding van Kerk en Staat, tengevolge waarvan de afgevaardigde Chaiivin voor stelde, de geheele begrooting eenvoudig op te heffen. Minister Poincaré, dit bestreden hebbende, besloot de Kamer met 847 tegen 155 stemmen tot de artikels gewijze behandeling der begrooting over te gaan. Niettegenstaande dat, hield de Afgevaar- dige Chauvin hierna nog eene redevoering, waarin hy opheffing der begrooting van eeredienst verlangde. De Afgevaardigde Maurice Faure stelde eene* resolutie voor, waarin verlangd wordt, dat de Regeering een ontwerp zal voorbereiden tot scheiding van Kerk en Staat. Dit voorstel, onder steund door den radicalen oud-Minister Gobièt, tnfUM’ door Seri Minister President Ribot ontraden, werd ten slotte verworpen. Met dit debat was dus weör een geheele zitting verloren gegaan. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden is door den socialist Dejeante voorgesteldden post voor „geheime fondsen” op de begrooting te schrappen, omdat onder het Ministerschap van de heeren Constans en Dupuy daarvan veel mis bruik werd gemaakt, ten behoeve vryi pers mannen, die echter niet den naain van journalisten, eerder die van spitsboeven verdienen. Ook de afgevaardigde Habert ging op hetzelfde door, en achtte het on gepast, dat de President van het Hof van Appèl, de heer Quesnoy de Beaurepaire, openlijk optrad als medewerker aan een dagblad. De Minister van Justitie, Trarieux, beloofde er voor te zorgen, dat genoemde heer zijne medewerking aan het blad staakte. De Minister van Binnenlandsche Zaken zette daarna in vele bewoordingen uiteen, dat de geheime fondsen niet kon den gemist worden, waarna het voorstel tot schrapping van het fonds met 363 tegen 120 stemmen werd verworpen. Het bevalt de Parijzenaars zeer, dat de nieuwe President der Republiek, de heer Félix Faure, zooveel bewegelijkheid ont wikkelt en zich oneindig veel meer overal vertoont dan zijn voorganger. Men leest dan ook telkens iets van hem in de bladen dat hij een hospitaal heeft bezichtigd, een school geopend, een vee tentoonstelling bezocht, dat hij de wacht van het „Elysée” heeft gêtracteerd, enz. enz., eene reeks van kleinigheden schakels, waaruit men wel meer de keten der populariteit heeft zien gesmeed worden. Keizer Wilhelm van Duitscliland heeft de commissie uit het bestuur van den landbouwersbond ontvangen. Zy kwam namens 200.000 landbouwers des Keizere bijzondere aandacht vragen op den nood lijdenden toestand van den landbouw. Het Keizerlijk antwoord, dat zy tevre den moesten zijn, met hetgeen voor hen in den Staatsraad gedaan werd, bevredigde hen maar half, zij hadden vast gerekend op de invoering van een graan-monopolie of iets dergelijks. De Rijksdag heeft goed gekeurd het voorstel van den Afgevaar digde Roeren, strekkende tot verscherping van het reglement van orde. Daarin wordt o. a. medegedeeld, dat bij grove versto ring der orde, de voorzitter aan een lid kan gelasten de zaal te verlaten. Macht, om bij weigering zulk een lid met ge weld te verwijderen, is echter den voor zitter niet gegeven. In geval van weige ring, moet de President, om zyne waar digheid en die van het Huis te redden, de zitting sluiten. De Keizer heeft het voornemen Von Bismarck met diens 80sten verjaardag persoonlijk op Friedrichsruhe te gaan ge- lukwenschen. Wegens de drukte zal hij echter niet op den dag zelf (1 April) gaan, maar even daarvoor of daarna. De Oo8teiir|jk8che veldmaarschalk, aarts hertog Albrecht, oom van den Keizer, is in 78jaiigen ouderdom te Arcooveileden. Voor den Keizer is zijn dood een groot verlies, daar Z. M. hem altijd raadpleegde ?d Lange He werk- n.m. föti’fwi. Aanbehooren, 3n gelegen te 'L, .Verkerk c. s., end oost den- Kuijl en de fflOMBÖÏffl P CÖÜRAK daarmede niet lel verdwyuen, a op te sporen resultaat verkregen. Jmw. een paar aan- J, w. o. de heer het voor de land goed toe te by 't fokken >e beide van Nog geen vrede tusschen China en JapAn! De onderhandelaar Li Hung Chang zal nu waarschijnlijk te Peking zyn aan gekomen, om vandaar over eenigen tyd naar Japan te vertrekken. „Haast u lang zaam!” denken de Chineezen. Intusschen hebben deze nog eens be proefd een gedeelte van het verlorene terug te winnen. Geduld overwint alles! Met 12 kanonnen en 15.000 man deden ze een aanval op het door de Japanners veroverde Haitcheng in Mantschourije, maar met groote verliezen werden ze door de Japanners teruggeslagen, niettegen staande ze met moed gestreden hebben en met veel beleid zyn te werk gegaan. Te Chee Foo is aangekomen het stoom schip Hangchi, met het stoffelijk over schot van den ongelukkigen Admiraal Ting en van den kapitein-luitenant Luit- Chang-Yang. Met de grootste eerbied werden de lijken door de Japanners aan wal gebracht, terwyl de Chineezen niet het minste mededoogen aan den dag leg den. Een wreed volk toch. Tegelijkertijd met Admiraal Ting hebben zich een groot aantal hoofd-offleieren van het leven be roofd, hetwelk hieraan is toe te schrijven, dat de Keizer bevel had gegeven alle officieren en ambtenaren, die aan de capi tulatie hadden deelgenomen, te doen te rechtstellen. Na de inneming van Port Arthur door de Japanners deelt Mme Adam in de Nouvelle Revue mede verzochten de Britsche Admiraal Freemantle en zijn staf den Admiraal Ito verlof, de veroverde sterkte te mogen bezichtigen. De Japanners waren woedend op de Engelschen, die in zekeren zin de Chinee zen geholpen hadden door gedurende het gevecht zoodanig te manoeuvreeren, dat de aanvallers er door gehinderd werden. Maar Freemantle’s verzoek werd welwil lend toegestaan. „Gij hebt hier een groot aantal zege-teekenen,” zei de Engelsche Admiraal tot Admiraal Ito by het bezich tigen van de citadel, „zoudt gij er ons niet een willen geven als aandenken?” „Zeer gaarne,” was het beleefd antwoord van Ito, en toen de bezoekers vertrekken zouden, liet hij den Admiraal en den Engelschen officieren iedereen Remington- geweer geven. De Engelschen keken echter leelijk op hun neus, toen zij bij het bezichti gen van dat geschenk de bedoeling van den gever begrepen en in die geweren de wapenen herkenden, welke door Engeland aan China waren verkocht. Al de vreemdelingen in Chineeschen dienst, te Wei-hai Wei door de Japanners gevangen genomen, zfin door hen wéér op vrije voeten gesteld, behalve alleen de Amerikaan Howie (elders Harwils ge noemd). Dat is de vriend, die indertijd met zekeren Brown aan de Chineezen een middel is komen aanbieden om de Japansche vloot in de lucht te doen springen. Nader meldt men, dat Brown reeds door de Japanners gefusileerd is. Het Britsche Lagerhuis heefthet amen dement, voorgesteld door den Unionisten leider Chamberlain op het adres van antwoord op de troonrede, en inhoudende de geheele omkèering der volgorde van het Regeerings-programma, met eene meer derheid van 14 stemmen verworpen. Daarna werd het verzoek van Minister Harcourt, om het debat over het adres van antwoord te sluiten, met eene kleine meerderheid van acht stemmen goed gekeurd. Groote opschudding veroorzaakte het te Londen, toen bekend werd, dat de Ka binetsraad op het onverwachtst een dag vervroegd was. Men zeide dadelijk alweör, dat Lord Rosebery een langdurig onder houd gehad had met H. M. de Koningin en met haar had besproken, wat hij in de bijeenkomst met de collega’s nader doen zou: de bedenkelijk lage cyfers der Ministeriöele meerderheid bij de jongste stemmingen in het Lagerhuis. Dit is natuurlek heel goed mogelijk. Eene aan gename vertroosting voor de Ministers echter is deze, dat in Colchester, ter 'vervanging van den afgetreden conserva tief een liberaal, de heer Pearson, tot lid van het Lagerhuis werd gekozen, zoodat de liberalen één zetel gewonnen hebben. Dat helpt ten minste weör! Aangaande de Britsch-Transvaalsche overeenkomst in zake Swazi-land, be vestigde de Vice-Minister Buxton, dat de Koningin der SWazi’s geweigerd heeft, .zich daarnaar te voegen, verklarende, dat .alleen Groot-Brittannié over Swazi land ikan beslissen. De Minister noemde deze verklaring onjuist, want in 1894 is be paald, dat de Transvaal alleen verant woordelijk is voor de handhaving der rust in Swazi land. De Transvaal moet dus zorgen, dat de inlandsche Hoofden het land besturen op een wijze, niet in strijd met de zeden en gewoonten der beschaafde Staten. Dit geschiedt door mid- •del van een Transvaalscheh „bestuurder”. •Sedert werd intusschen over Pretoria, uit S. W. N. VAN NOOTBN te Schoonhoven, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlylt tot Dinsdags-avönds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-rnaal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal iu rekening gebracht. ien. Zich >riek van Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. I Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- I neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. in alle staatkundige aangelegenheden van belang, en het land veriest in hem een uitstekend militair, groote verbete ringen, in de laatste jaren bij het’Oób tenryksche leger ingevoerd, zyn grooten- deels zyn werk. De overledene laat een groot vermogen na in land, kasteelen en n ij verheidswerken. In Montenegro overleed de Voretin- Moeder, en is onder tele teekenen van deelneming van de zjde der bevolking ter aarde besteld. Tot eer voor den jeugdigen Khedive van Egypte blijkt toch, dat zyne'trouw plannen betreffen de iievelingsslavin het woord „slavin”, weet men, moet in het Oosten niet al te ernstig worden opgevat, die hem pas zijn eerste kind, dat doch ter ken, heeft geschonken. Heden zal het huwelijks contract geteekend worden. De Spaaiiaclie Minister President Sagasta heeft na een zoon te hebben verloren, nu ook het verdriet gehad, dat binnen 48 uren zijn kleinzoon aan diphterie is ge storven, in weerwil van de toepassing der nieuwe serum-methode. Men heeft Maandag te Peabody, in Massachusetts (Amerika) den honderdsten verjaardag gevierd der geboorte van den beroemden „philanthroop by zijn leven” George Peabody, die millioenen heeft be steed tot ontwikkeling en verbetering van het lot der minderbedeelden. Het was een algemeens feestdag. De scholen waren gesloten, de zaken stonden stil, de stad was versierd. Er was een feestelijke bijeenkomst op het Stadhuis, een tentoonstelling, een feestmaal enz. De Koningin van Engeland zond het feest comité een telegram, waarin zy hulde bracht aan de nagedachtenis van den menschenvriend, die zooveel gedaan heeft tot verbetering van de arbeiderswoningen te Londen. MAAG3GHC BRIEVEN. 22 Februari ’95. XIV. Wanneer ik thans u dezen brief schrijf, dan kan ik aanvangen met te mel den, dat rust en kalmte zyn terugge keerd in de hofstad, na al het gewoel van grooten en kleinen, van geloop en geschreeuw met schaatsen en riemen van natte voeten en natte pakken, van angst en bezorgdheid door de respectie velijke ouders van de respectievelijke waaghalzen en deugnieten uitgestaan. Hoewel de wintervorst toch zoo ongeveer vier weken grooten en kleinen heeft laten genieten van het ijsvermaak, ontmoet men nog menigeen met landerig en on tevreden gezicht, omdat de dooi is inge vallen. Men ziet het: de menschen zijn niet meer te verzadigen. En tochook de dooi brengt onaangenaamheden mede en wettigt in meer dan een opzicht de bewering dat „komen en gaan” der sneeuw onaangenaam is; laat ik om niet incon sequent te worden er aan toevoegen dat ik het liggen van sneeuw goddelijk vind. Een vorig maal schreef ik u over de genoegens uitvoerigthans een paar regeltjes over de onaangenaamheden. Men weet de uitwerking van dooi-weder bp een sneeuw- en üs koek. Modder, modder en nog eens modder, de straten zoowat een aanzien gevend dier modderpoelen, welke in Constantinopel tot de gewone dagelijksche zaken behooren. En dan des middags in de hoofdstraten? In eene groote stad, zooals de vorstelyke residentie, heeft men altyd een wandelweg van straten in het centraal-gedeelte der stad gelegen, waardoor men dag aan dag een stroom van menschen kan zien flaneeren, waarvan het meerendeel tot de „high life” behoort, wiens eenigste bezigheid het is, met dusdanige bezigheden het leven door te brengen. Maar nu. Een koddig tooneol is het, wanneer eeir wagen of rytuig in vaart zich door dien modderpoel een weg baant, den modder spattend de hoogte in voert en als het ware een regentje van sneeuwmodder op die keurig „aangedane” heeren en fijn geganteerde dames doet neörvallen! „O hé.... hé wat zijn die straten toch énorm vuil”, roept de dandy. „Dat men niet terstond wat menschen aan het werk stelt om die „vuile massa” op te- ruimen. Betalen wy daar belasting voor?” „Mama” en dochters vliegen van den middenweg op het trottoir en van het trottoir op den middenweg. Het is dan ook niet zeer aangenaam nog gedu rende eenige dagen door dien modder te moeten baden. Waarom niet eenige hon derden werkloozen een daggeld laten verdienen, met het opruimen van straten en wegenmaar neenwel wordt er iets van dien aard gedaanmaar toch in verhouding van de grootte der stad on voldoende. Groote plaatsen als deze dienen „op grooten voet te leven”, altijd niet te ver gedreven, wanneer ik daar spreek van „op grooten voet” leven, dan dien ik meteen melding te maken van hetgeen hier door de „ridders van den voet” (als ik het zoo eens noemen mag) voor de aanstaande vakgenooten wordt gedaan. Op initiatief van de commissie ter bevor dering van ambachtsonderwys uit den alhier gevestigden Christelijke Volksbond is thans eene vereeniging opgertcht voor vakopleiding voor schoenmakers. Een vy’ftal deskundigen, mannen van het vak, bijgestaan door den uiterst bekwamen directeur onzer ambachtsschool, den heer Boersma, hebben de leiding der zaak op zich genomen, die natuurlijk met veel moeilijkheden in den beginne gepaard gaat. Voordat de zaak publiek werd, heeft men eerst eens advies by den directeur der ambachtsschool ingewonnen, die wel van oordeel was dat het een zaak met levensvatbaarheid was, dus het plan ging in zee. En dat de oprichters naai' veler instemming handelden, blijk reeds nu reeds ruim veertig schoenmakers traden als lid toe. De opleiding, welke men den aanstaanden schoenmaker wil geven, zal tweeledig wezen de ambachtsschool zorgt voor de theorie in het te'ekenonder- wijs, terwijl de practische opleiding in de schoen makerswerkplaatsen zal worden ge geven, in de contröle der deskundigen. Ongetwijfeld is deze onderneming zeer toe te juichen, daar met dezen nieuwen tak van vakopleiding een nijverheid zal worden gebaat, welke toch van zeer veel belang mag worden geacht. De jongens uit de werkende klasse die gewoonlijk geen hoogeren graad bereiken dan lappers, zullen thans gratis onder een deugdelijke lejding worden gesteld en het verder in hun vak kunnen brengen dan dat weleer het geval was. Maar men geeft hier wellicht ook weder van het goede te veel, want hoe nuttig teekenonderwys ook voor den am bachtsman moge wezen, voor den aan staanden schoenmaker meen ik met mijn weinigje schoenmakers kennis, ware boet- seeren reeds wel voldoende geweest, maar.... ik kan het mis hebben. JAN Jr. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de_ bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin Regentesop den 20sten Fe bruari den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, wegens het overlijden van Zyne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Prins Albrecht, Aartshertog van Oostenrijk. - Aan P. Laurier, by ’s rijks centraal-magazyn te Woerden, is de zil veren medaille voor ijver en trouw met f 50 gratificatie voor 24-jarigen dienst uitgereikt. Door -het algemeen bestuur van de vereeniging tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen in Nederland zyn benoemd tot geestelijke verzorgers: op Veldwyk, in plaats van Ds. Notten, Ds. Van den Hoogt, te Katwijk; op Bloemendaal-Loosduinen Ds. Douma, te Rotterdam; - én tot tweeden geneesheer op Loosduinen Dr. Bouman, arts te Rotterdam. Gorinchem, 20 Febr. Op de heden door Hoofdingelauden en Hoofdingelanden plaatsvervangers van het Hoogheemraad schap „de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zpuwe” opgemaakte voordracht ter benoeming van een Hoogheemraad in- do plaats van den heer B. Post alhier, die aan de beurt van aftreding is, komen voor de heerenL Volker te Sliedrecht, 1ste candidaat, bij herstemming met den aftredende, J. Kloek te Peursum, 2de candidaatC. Kooiman te Noordeloos 3de candidaat. 'Alblasserwaard en Vyflicerenlanden, 22 Febr. De handel in kaas, hoewel van kleinen omvang, is willig; boter daaren tegen flauw en lager in prijs. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f 17 tot f20 por 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter 45 ct. per kilo. *Berg-Ainbacht19 Febr. Heden liet do ijsclub „Voorwaarts” op de ijsbaan eene ringrydery houden door leden der club met hunne dames. Hieraan namen 2.6 paren deel. De prijs, f 15, werd be haald door A. Van der 'Bas en mej. P. Baas, de 1ste premie, f 10, door C. Rooken en mej. G. v. Vliet, de 2de premie, f 5, door G. J. De Jong en mej. N. H. Cok. De collecte der vereeniging „Werk verschaffing”, heeft f240,325 opgebracht. “Oudewatcr, 15 Febr. Heden avond trad in 'c Hotel „Dooien" voor de afdeeling der Hollnudsche Maatschappij van Landbouw als spreker op de heer A. Bos, zuivelconsulent, omtrent het geven van wenken op 't gebied van Uoudsche kaasfabricatie. De heer A. C. Van Aelst, voorzitter der vereeniging, leidde den heer Bos by de vergadering in en deelde I doel en strekking van deze lezing aan de aan wezigen mede, daarby al dadelyk opmerkende, dat hy trouwer opkomst verwacht had. De heer B. daarop het wond nemende, be sprak de benarde tijdsomstandigheden voor den landbouw en daaronder niet ’t minst die van den kaashandel, ontstaan door een algemceue malaise, meerdere concurrentie van buiten enz. enz., wyzende er op dat juist deze gedrukte tyd ook voor de kaar fabrikanten een spoorslag te meer moet zijn, naar middelen om te lien, ten einde den ouden gerenommeerden naarn van de Qoudsohe kaas in oere te herstellen. Ten eerste wees hy er op, dat de landbou wer zyn vee vooral niet te wild moet behande len, en zelfs by het ontrulmafi der stallen in 't voorjaar, zulks geleidelijk behoort te doen geschieden. Daarby het vee voorzichtig en goed uit te melken, en vooral toe te zien of de eene of andere koe sporen vertoont van kwade melk te geven; niet vergetende de melk goed te onderzoeken alvorens haar tot kaasbereiding te gebruiken; daarvoor beval ZEd. aan Kriebels toestel met glazen, en waar dit toestel sommigen wat te duur zou te staan komen, raadde hy aan zoo’n toestel in combinatie met een paar buren aan te schaffen. Verder de biest of eerste melk na 't kalven niet te vroegtjjdig te gebruiken, wat zeer nadeelig werkt op het zuivel. In den winter do mejk direct uit de stallen te verwijderen, daar in die stallen zoo licht scha delijke gassen aanwezig zyn, welke invloed uit oefenen op de melk. Bij 't uitgieten der melk in de tobben, was de ouderwetsohe haren teems goed te gebruiken, bevelen daarover een fijnen doek om de melk zyo zuiver mogelyk in te krjjgende koperen teems was ook niet af te keuren, doch om zyn sterkere gehalte liefst met dubbele zeef. Na voldoende afkoeling het stremsel er bij te voegendoch dit juist af te meten naar de hoeveelheid melk en na behoorlijke stolling. Het kaasmes werd boven het veelal gebruikte roerhek aanbevolen, mits men het goed gebruikte. Tot verwarming van do wrongel beval de spreker vooral aan eone tobbe met binnentobbe, die door middel van kokend water op een vereischt wordenden warmtegraad wordt gebracht. Daar het ZEd. gebleken was, dat in deze provincie weinig zuiver water te verkrygen was, beval hij voor de zuivelbereiding aan altyd gekookt water te ge- I bruiken, daar door het onzuivere water lichte lijk schadeljjko bestanddeelen in de kaas kun nen komen. Voor kaasvaten werden de Wilgen- vaten geschikt bevonden, doch om het dikwyls scheuren daarvan, de Taekhouten vaten aange raden, die tegenwoordig zeer goed in den handel verkrijgbaar zyn. Vooral de vaten te verwar men, omdat de kaas in ’t vat niet te veel verkoe len mag. Een verehchte was tevens gelykmiitig en op geen tochtige plaats te wringen; de witte wei niet geheel uit de wrongel te wringen, want daardoor ontneemt men de vette deelen aan de kaas. Het gebruik van gewichten of steenen werd ontraden, maar de kaaspers aan bevolen, die gemakkelyk schoon kan gehouden worden en iedere kaas op zichzelve perst; als de kaas onder de pers komt vooral niet te zwaar persen, en later voldoende wicht er op (naar zyne meening de wicht 6-maal zwaarder dan de kaas)vooral des zomers de kaas niet te lang persen en spoedig in de pekel te bren gen. De pekelbak moet staan op eene zuivere, koele plaats en vooral niet waar eetwaren of anderszins bewaard worden. Bij *t bereiden van pekel den pekel weger te gebruiken; hy is stellig beter dan het veelal gebezigd ei een ei toch is verschillend van grootteen zwaarte; eerst de kaas in flauwen, daarna in sterkeren pekel te brengen. Het gebruik van salpeter werd ontraden, daardoor verkreeg men harde, korstige kaas; beter was bij 't wringen langwei te gebruiken. Verder de kaAs op eene luch tige plaats te bewaren en daarby blyft reinheid eene eerste zorg bij 't kaasbereiden. De heer B. besprak ook de gebreken van melk en kaas, waarvan het blauw worden der kaas al een eerste is en niet ten onrechte als zeer ge- vaarlyk werd beschouwd; alsmede het geel of rood iu de melkal deze melk dadelyk af te zonderen.Voor 't verven van het kaasmaterieel goede verf te gebruiken; niet te spoedig over elkander laten verven, en vóór dat men het in gebruik neemt do verf goed hard laten worden. Door het zoogenaamde spenen steken werden soms die deelen beschadigd, en zulks was aan de melk hinderlyk. Vooral in 'tafgeloopen jaar bij het heerschen van 't mond- en klauwzeer droeg de melk de kiemen der ziekte al in zich voordat de ziekte zich bij het vee vertoonde; daarom waarschuwde spreker, vooral by het heerschen eener ziekte, de melk ongekeurd aan ’t kalf te verstrekken; hij had voorbeelden ge zien dat het kalf nog voor de koe besmet werd. Daarna kregen de planten eene beurt, o. a. noemde hy 't zg. heer moes en vele waterplanten, die alle uadeelig op het zuivel werkten. D i heer B. gaf aan ’t eind zyner nuttige en leerzame voordracht aan de boerinnen (die n.b. jammer genoeg niet aanwezig waren) nog den raad, niet te zelfstandig te blyvon, maar meer met elkander te overleggen en elkanders resul taten te bespreken, want moge alle gedruktheid in i/den hande onderling zyn er veerr gebreken op en zoodoende wordt een beter resultaat Na het gesprokene werd door een wezigen het woord gevraagd, v.. H. Anker, die opmerkte dat hei bouwers een eerste vereischte was zien welk vee men inkocht, en obk er op bedacht .wa», dat stier en kot goed ras waren; een en ander werd door den heer B. ten volle beaamd. Het verder ge vraagde werd door hem bereidwillig beantwoord en alle verlangde inlichtingen werden verstrekt; want zelfs was door den spreker in ’t begin zyner rede al gezegd, dat hy niet optrad met de gedachte een alleen-wetende te zyn, maar alleen ten doel had door zyne lezing don lust tot onderzoek op te wokken en door gedachten wisseling het ideale in de kaasfabrioage naderby te komen. Hy verklaarde zich zelfs bereid ten allen tjjde voor allen, ook voor hen die geon lid dur Holl. Maatsch. v. Landb. waren, den noodigen raad en inlichtingen veil te hebben. De voorzitter dankte daarop den heer B. voor ’t gesprokene, riep hem een tot weerzien toe, en hoopte, zoo ZEd. zyne kennis van de zuivel-bereiding andermaal aan de Oudewater- sche landbouw-vereeniging ten beste gaf, een grooter getal belangstellenden zou tegenwoordig zyn. Een lid stelde voor by een volgende lezing van den heer B. ook de vrouwen uit te noodigen, waarmede het bestuur zich eenigds.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1