Woensdag B7 Februari. 189S. N°. 1554. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I IKE STAND. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. en Mets. m. M. QravtlMde I froot i in ▼an G. Jodora, d. berus- THCa- SCHOOiraomSCHE COURANT. uom, oud 77 j., we- iiist. 'ebruari. ran C Boere Tan P. A. H. Vlot. K. A. Smit en N. ice en erk. oud 8 d. Lanjwak. "ebruari. C. Verraer en W. kantonrechter te Waf te licht bevonden wer te hopen, zal worden toef piw uit Schieo. te Rotterdam i van open, zetten er te proeven. De „zuigelingen” te ze over had ge- edam, wipte „heel welke gelegenheid u1 eventjes nr- te wippen. Toen xij weêr binnen kwi j er weêr eenige voorworpen varkens met f 25 Fochteloo kreeg die 's nachts lat >r den dier schelkcor i on M. Wenk enaarsgraaf. I Februari. d. van A. Brouwer en ran Elteren, oud 4 m. 11 j., weduwe van W. oud 59 j., echtgenoote A. v. d. Berg, oud 24 j. b Lopik. 5 Februari. n, s. van J. de Gier en Pieter Cornelia, a. van ■rabergen. Theodora 'liet en T. Vendrig. •skani en G. Oosterom. pf, oud 78 j weduwe Schoonhoven. 22 Februari. s Gpsberth, z. Johanna The< Koch. e Ameide. 22 Februari. i, z. van A. G. van Gent van A. II de Vrooine en i. van J. Schotman en oidt, oud28j.en J. Bouw- Benschop. 18 Februari. Ila Maria Alouisia, d. van Boeterbroek. Hendrik, J. de Gooyer. Hendrik, en J. de Heer. dshoorn en N. Verbree. Rossum. ooiman, oud 13 w. N. enoote van J. Hordgk. i J. Hordgk en N. Kars, lerkenwoude. 81 Januari. 1. van C. v. Wjjngaarden ma, d. van J. Anker en nker (van Stolwjjk) en Brandwijk. 21 Februari. van A. Bons en i, d. van C. Vert van H. Groen het overltfden van den heer Driesten, hoofd der openb. school alhier, zijn sollicitanten opgeroepen, op een jaarwedde van f900 met f50 voor het geven van herhalings- onderwijs, benevens genot van vrije woning. ‘Leksmond, 23 Febr. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is allereerst medegedeeld, dat twee raads besluiten van 26 Januari j.l. en de op 9 dezer vastgestelde kohieren van den hoofdelyken omslag en der hondenbelas ting van 1895, door Gedeputeerde Staten zijn gbedgekeurd. Daarna is de onderwijzer L. A. Hage, op diens verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslagen, tengevolge zijner benoeming te Ouderkerk a/d IJsel. Voorts is door Burg, en Weth. overgelegd de gemeente rekening over 1894, sluitende als volgt: ontvangsten f 16709,31, uit gaven f 15498,23. Goed slot f 1211,08. Ouderkerk a d IJsel, 23 Febr. Gister avond bezorgde het bestuur van het „Nut” alhier ons een geze.Jigen avond door het laten optreden van mej. Alb. Heijblom van Rotterdam. Zij had een aardig pro gramma, waarvan enkele stukjes zeer in den smaak vielen, o.a. „Kindersproken”, „Lied van de Zee”, „O! mijnheer”. Ook de twee eerste monologen „Scène maken” en Clary contra Clary” voldeden zeer. De zaal was flink bezet en met den voor zitter van het „Nut” roepen ook wij mej. Heijblom een „tot weêrziens” toe. D. v. G. ’’Oudewater, 25 Febr. Jl. Woensdag liet het bestuur der ijsclub alhier nog bij bekkenslag bekend maken, dat den vol genden dag op hare banen nog een wedstrijd op schaatsen voor leden zoude plaats heb ben, doch de gelukkig doorzettende dooi belette hh. liefhebbers ervan te profl- teeren. W-ü schrevengelukkigwant zelfs van goede zaken, niet ’t minst van ijspret, kan men te veel krijgen, en daarom was het niets ontmoedigends, dat in ’t liatst der week de banen ontruimd en sparren en palen, die tot afzetting gediend hebben, ter plaatse van herkomst werden gebracht. Mocht het den winter, die in- tusschen met sneeuwbuien en een weinig vorst op zijn afreis schijnt terug te kee- ren, behagen om nog eenmaal zijn kracht te toonen, vernemen wij dat het bestuur den wedstrijd voor leden toch zal laten doorgaan. By al dat ijsvermaak is de werkman evenwel niet vergetendat is stellig weer de goede zyde van winter pret want 't bestuur der ijsclub heeft aan arbeidsloon voor baanvegers enz. uit- betaald de som van M60. Polsbroek, 22 Febr/ Heden had ten overstaan van notaris N. F. Cambier van Nootén, te Lopik, de openbare vrijwillige verkooping plaats van de hofstede van de wed. J. Boef, alhier, in 4 perceelen, groot 22.38.59 H.A. Afzonderlek ingezet, is de geheele hofstede afgemijnd door Teunis Westerhout, te Polsbroek, op f 1600, die voor f 32.900 kooper werd. ‘Polsbroek, 26 Febr. Door stemge rechtigde manslid maten der Herv. Ge meente van Polsbroek en Vlist werden j.l. Vrijdag tot notabelen herkozen de h.h. H. Hofland te Polsbroek, L. Meij waard te Vlist, terwijl in de daarna gehouden vergadering van notabelen werd herbenoemd tot kerk voogd de heer E. Erkel te Polsbroek, voor zitter van het college, van kerkvoogden. ‘Tienhoven, 25 Febr. Op 1 Januari j.l. waren in deze gemeente aanwezig 37 kinderen van 6-12 jarigen leeftijd, waar van 3 alstoen geen onderwijs genoten 2 daarvan zullen dit voorjaar voor ’t eerst de school bezoeken. De overtocht der rivier aan het veer alhier geschiedt nog te voet en met vrachten per schietschouw over *t ijs. De dikte van het gladys bedraagt thans 28 en van het scholys 60 centimeter. Vlauen, 23 Febr. De buitengewone rivier-correspondentie langs de rivier de Lek is ingesteld. Heden namiddag is de ingenieur Rooseboom alhier aangekomen, en heeft met den opzichter van den waterstaat Gorter het gewone wachtlokaal betrokken. ’Vlist, 24 Febr. De postwagen, die gisteren-morgen omstreeks 4 uur van hier naar Gouda rydt, is rraby de Vrouwenbrug in het ongereede geraakt door het alloopen van één der raderen. De landbouwer Joh. Nobel was onmiddellyk gereed zyn tentwagen te leenen, om zoodoende het brievenvervoer niet te doen ophouden. Woerden, 22 Febr. Een der belang rijkste werken van inwendige versiering van de Katholieke kerk alhier is nu ten einde, nl.: het beeldhouwen van de kapi- teelen, zoowel in hoofd- en zijbeuken als in het transept. Er is by dat werk in de eerste plaats gestreefd naar overeenstem ming met den bouwstijl, door in ’t bijzon der te doen uitkomen de bestemming van het kapiteel, dat den zwaren last van den bovenbouw moet.dragen. De flinke breede opvatting is geheel in harmonie met de forsche, zware dwarsbogen en brengt de geheele architectuur meer tot haar recht. Het behoeft geen betoog dat het succes van dezen arbeid vooral te danken is aan de bijzondere studie van den beeldhouwer, den heer F. A. F. Bourgonjon te ’sGra- venhage, wiens meesterhand vooral uit komt in de groote verscheidenheid en het juiste karakter der daarin toegepaste tech niek. Behalve toch die verscheidenheid in al de streng uitgevoerde gothisch- romaansche vormen merken wij nog veel, zeer juist aangebrachte emblemata OP- V, Di In het Britsche Lagerhuis is, na veel heen en weer praten, het antwoord op de troonrede gereed gekomen, doch nu heeft de afgevaardigde Henry James weer een verdaging van het Huis voorgesteld als protest tegen het vernieuwen der invoer rechten op katoenen stoffen in Oost Indië. De heer Foevler verdedigde dien maat regel namens de Regeering. Daar ver meerdering van inkomsten dringend noodig was, scheen deze maatregel de beste, om dat die niet van beschermenden aard is en het meest voldeed aan de behoefte van de Indische bevolking. Het voorstel van den heer James is met 304 tegen 109 stemmen verworpen. De Prins van Wales moet wegens een vernieuwden aanval van influenza voorloopig te Calais, waar hy zich op reis naar Nizza bevond, blyven om te herstellen. Dat die ziekte te Londen vrij algemeen heerscht, blijkt uit het feit dat er verscheidene leden, waaronder Lord Rosebery en Lord Balfour, van het Lager huis door zjjn aangetast. Onverwacht voor zeer velen, kwam het bericht uit Kaapstad, dat Sir Henry Loch is teruggeroepen als gouverneur der Kaap Kolome, hoogstwaarschijnlijk wegens ver schil van gevoelen met de Regiering van het Moederland. Men brengt dit ontslag in verband met het bezoek van den heer Carl Rhodes, den Minister-President der Kaap Kolonie, die nog al eens met den heer Loch van gevoelen verschilde, omdat deze de grootsche plannen tot uitbreiding van Engelands gezag in Zuid Afrika wel wat te gewaagd oordeelde. Loch’s aftre den beteekent dus in zekeren zin een ze gepraal van dat stelsel van uitbreiding. In Rusland schijnt de verhouding tus schen werkgevers en arbeiders nog zoo slecht niet te zyn. Er zyn verscheidene nijverheidsmannendie den achtuurs- werkdag invoerden in hunne fabrieken en werkplaatsen, zonder de loonen daarom te verlagen. De studenten te St. Petersburg schynen niet zoo heel best onder elkaar te zyn. Er hebben onder hen zeer ernstige onge regeldheden plaats gehad, zoodat er een aantal in hechtenis zyn genomen. De nieuwe Gouverneur van Warschau schynt daar beter op zijp plaats te zjjn dan zyn voorganger. Allerlei kleingees tigheden en kleine plagerijen heeft hy afgeschaft. Dat de Spaansch Marokkaansche over eenkomst is geteekend, bewysfc dat de be- leedigingen, onlangs door den half kiank- zinnigen Generaal Tuentes den Marok- kaanschen gezant aangedaannu zijn vergeven. Spanje ziet by deze overeen komst af van het recht om een Consul aan te stellen in de hoofdstad Fez, terwyl de Sultan van Marokko de geldigheid erkent van al de flnanciöele verplichtin gen, door zijnen vader tegenover Spanje op zich genomen. Dat het geen lucratief baantje is om onderwijzer in Spanje te zijn, daarvan wordt een treurig bewijs door het blad „El Liberal” bericht. Het hoofd eener school te Velez Malaga, Don Raphael Sanchez, is dood in zyn woning gevonden, en het moet gebleken zyn, dat hij letterlijk van honger gestorven is. Het gemeentebestuur was hem een som van f15 000 schuldig en betaalde hem maar niet. De arme man kon dus zelf zyn leveranciers niet betalen en ten slotte kon hy de noodigste levens behoeften niet meer bekomen. Volgens een ander Spaansch blad waren de verschillende Spaansche gemeente besturen den 30. Sept. 11. een som van ruim f4.000.000 schuldig aan traktementen van onderwijzend personeel. Het wordt thans uit China met zeker heid gemeld dat Li Hung Chang naar Japan zal vertrekken om te onderhandelen. Vry algemeen denkt men in China dat Li slechts tydelyk in al zyne waardigheden is hersteld omdat de Japanners hem anders niet om te onderhandelen zouden willen ontvangen. Na afloop van zyne zending zal hy misschien weer opnieuw als zon denbok moeten dienstdoen. Telegrammen uit Peking spreken van het ontdekken van een belangryk complot tegen de Keizer lijke Regeering. Het geheim schynt ont dekt en de aanvoerders schynen gevat te zijn. Uit Tienstin komt bericht dat de Hoofd Mandaryn Hung en Generaal Yeh Chicad (die worden geacht schuldig te zijn aan de overgave van Port Arthur) tot aan staanden herfst zullen gevangen moeten blyven; en dan zullen zy worden ter dood jgebracht. Een verfijnde wreedheid dus! By het in de lucht vliegen van een fort op Formosa kwamen niet minder dan 2000 personen om. In het paleis van den Groot-Vizier te Constantinopel (Turkye) gaf men dezer dagen een eigenaardig feestop uitdrukkelijk verlangen van den Sultan zóó georganiseerd, dat de genoodigden alléén dames waren. Een groot aantal Turksche'hames, vrouwen en dochters van vreemde gezanten, versche nen allen in zeer kostbare Europeesche avondtoiletten. De Groot vizier zelf leidde er de quadrille en de dames dansten met groot genoegen. De Khedive van Egypte, Abbas-Pacha, is thans werkelijk gehuwd met de uitver korene slavin, moeder van zyn dochtertje. De aankomst van talrijke Bedouïnen in den omtrek der stad Alexandriö baart daar veel onrust en er doen zich verschijn- ik, oud 66 jweduw- srder van G. den Toom. v-Lekkerland. iot 15 Febr. Cornelius, I. van K. bbelman. Anna Hen- r en II. Bek. Barend, en G. N. v. d. Berg it en A. Holdermans. rke en O. Advokaat. iger en M. de Zwart. i L. Hoek en G. Kap run C. Nobel en M. i P. van rhoef en i en M. in Bergeyk on E. van den Hutter. A. ‘Ver- J. Versluis en A. Pater. Gouderak. BI Januari. d van K. Buijtelaar ika Jorina, d. van A. ’aulua, b. van P. Kalk- rk, z. van J. van Dui- Fildo. Pieter, z. van ijkaart. t en C. van Gelderen. gsveen) en E Dekker.— acht) en T. van Vliet.— ik) en K. Palsgraaf. Ejjk, oudJJ6 j weduwe fperen, oud 61 j eohtg. C. Burger, oud 7 w. m. K. Tromp, oud D. Schiet een. J van - E. de Bruin, weduwe laastrecht. 5 Februari. van H. v. d. Vlist en liriuus, t. van G. Streng lohaunes Ever har dus, b. ilder. Dirk, z. van D. on. d. Kroon, oud 25 j. 29 j., weduwe van Leeuwen, oud 2 w. M. v. d Hoek, oud 8 m. laarsveld. 5 Febru- ri. d. van H. Oosterom e, oud 5 w. P. den I. den Boer, oud 4 m. luwpoort. Februari. i. van R. Kok en P. i H. van Mei kerk en i, oud 3 m. N. Gel- we van A. Klego. en Hoed en A »lsbroek. Februari. van T. Oosterom en Gerardus Cornells, s. Nobel. ar, oud 12 eeuwijk. t 15 Febr. lanna, d. van G. Job- annes, z. van J. van Gerrit, s. van H. lina, d van G. Burger Arie Cornelia, z. van Harskamp. Willem, H. Burger. Albert, M. Kwakernaak. B. J. Neersoholten en Hendrik, z. van A. ije Jacoba, d. Tan A. ikker en M. Oorter- en en O. Verburg. Ier Wolf, oud6 m. A. de Groot, oud 15 1 j, eohtg. van oud 27 j., eohtg. olwijk. b’ebruari. Tan M. Kouwen- Arie Teunis, z. van Ie Jong Catharina i on J. C. de Koek. I. Oskam en A. W. n A. v. d. Berg en van O. van Dam selen voor die doen denken aan de ge welddadigheden, die in 1812 plaatshadden. De telegrammen uit Cairo spreken echter deze mededeelingen tegen. Volgens die berichten heerscht er kalmte in Egypteland. De Fransche Minister President, Ribot, ontving bezoek van eene deputatie uit Senaat en Kamer, die by hem aandrongen op het heffen van een buitengewoon recht voor ingevoerde, niet geraffineerde suikér. De heer Ribot antwoordde dat een derge lijk voorstel juist ter sprake was gebracht. Een eigenaardig voorbeeld om zich tegen diefstal te waren leverde een onlangs overleden dame, Mej. Taniès, die aan de stad Pary’s een kapitaal van 1.500.000 francs vermaakte voor verschei dene vrome en liefdadige werken. Maar toen ’t er op aankwam dat geld in bezit te nemen, was het nergens te vinden. De notaris wist, dat ’t er was; maar waar het was, wist hij niet. Men zocht door het geheele huis, in kasten, laden, tot in de zittingen der stoelen toe, maar tever geefs, tot het eindelijk ontdekt werd in een ouden vuilnisemmer, die in een hoek stond van een kast, aan het eind van een donkere gang. De juffrouw had, uit angst voor dieven, haar vermogen verstopt op die zonderlinge plaats, waar niemand het gezocht zou hebben. De zitting van den Duitschen Rijksdag gaf veel belangrijks. In de eerste plaats werd, onder luide toejuichingen van het Ultramontaansch centrum, het bekende voorstel dezer party goedgekeurd, ten doel hebbende om de wet op te heffen die aan de Jezuïeten orde het verblijf in Duitsehland verbiedt. Daarna werd het oude voorstel weer eens behandeld om te bepalen, dat elke Duitsche Bonds Staat een Volksverte genwoordiging en een constitutie moet hebben, wat op Mecklenburg ziet, de eenige Duitsche Bonds Staat, die beide niet heeft. De heeren Von Oertzen en Eugen Richter hadden het hierover erg aan den stok, daar de laatste de middeleeuwsche toe standen in Mecklenburg in schrille kleuren schilderde. Hy bezigde daarbij woorden die Von Oertzen zich zeer aan trok. De President Von Levetzow betoonde zyn leedwezen er over, dat aan de tafel van den bondsraad woorden waren geval len niet vereenigbaar met de goede orde, en hy riep den heer Von Oertjgp, doet} niet diens tegenstander Richter, die even eens de palen der betamelijkheid was te buiten gegaan, tot de orde. Het einde is geweest dat het voorstel werd verwor pen en alzoo blijven de toestanden in het aloude Mecklenburg onveranderd. Ook zijn de beraadslagingen over verhooging der tabaksbelasting begonnen. Uit New-York (Amerika) bericht men, dat van de nieu we leening, waarop veel meer is ingeschreven dan gevraagd is, een klein deel i» de Vereenigde Staten zal worden geplaatst. De regeling der muntquaestie is echter door het welslagen der leening weer op de lange baan geschoven. Men klaagt in de Vereenigde Staten over de waarde vermindering van de paarden. Er zyn daar te lande 16 millioen van deze edele dieren, en nu is hunne handelswaarde in de laatste tien jaren ruim 30 pCt. ver minderd, tengevolge van de mindere vraag. Het paard wordt namelijk niet meer gebruikt voor de openbare voertuigen; stoom en electriciteit verdringen het meer en meer. Voorts hebben vele particulieren hunne paarden weggedaan, om zich rij wielen aan te schaffen. In 1894 werden er 200 000 tweewielers verkocht, en in dit jaar zal de verkoop van „fietsen”, naar men verwacht, wel 300.000 bedragen. Bij Kon. besluit is de gene raal majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, J. A. Vetter, met ingang van 15 Maart, op ■zyn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met behoud' van aanspraak op pensioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-generaal en onder dankbe tuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. De kapt, E. F. Delprat, van het 8e reg. vest.-art. te Gorinchem, is eervol ontheven uit zyne betrekking als kapt, voor speciale diensten en belast met de functie van kapitein voor het materieel. Vrijdag werd aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland aan besteed: het afdammen, droogmaken en herstellen van de Westschutsluis te Ter Neuzen. (Raming f 16.500.) Minste in schrijver de heer A. Prins Fzn. te Sliedrecht vqpr f 18.480. •- Door het hoogheemraadschap van Rijnland werd Zaterdag 1.1. te Leiden aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den IJseldyk tusschen de Hanepraai- sluis en de Waaiersluis nabij Gouda. Van de 13 inschrijvers was de laagste de heer P. Zanen Hz. te Ammerstol, voor de som van f 22.200. Gisteren heeft de zalmzegen- visschery „Oranje-Nassau” hare werk zaamheden hervat. Door de leden van den ge meenteraad te Vianen is, irit de kas der presentie-gelden, f 50 voor de algemeene armen beschikbaar gesteld, ter uitdeeling van soep en brood. Door wijlen mejuffrouw J. Koops is aan de weezeninrichting te Neerbosch gelegateerd eene som van VARIA. Baas winter is er vandoor en gelukkig, want hy ie een prettige gaat, maar een dien men niet te lang over den vloer moet hebben, „’t Soheuvelloopen”, vooral over de strooien paadjes naar do herberg, kost geld en had men al de door den winter ontledigde porte- monnaies eens by mêkaar, men sou er Beker genoeg voor een aardig boelhais hebben. ’t Wa» bitter koud verleden week 't water merk in de bankbiljetten stond op het punt van te bevriezen! maar te Oud-Beierland werd op burgemeestertijk bevel schoorsteen schouw gehouden en moesten de kachels uit mökaar. Pimpelpaars stonden de Ond-Beier- landers om hun afgebroken warmteverspreiden, klappertandend de wjjaheid Begerende van het achtbaar dorpsbestuur. Bij de jubilé-voor- stelling van Willem Van Zuylen te Rotterdam vatten de eerste „vurige vereerders” ’s nachts te twee uur post voor het bureau, dat eerst om negen uur zou geopend worden om plaatsen te bespreken. Om drie uur stondeq er al meer en om vier uur ging het er zóó warm naar toe, dat de politie tusschenbeide moest komen om de orde te handhaven. Liefst 10 van de 14 te Venendaal wonende bakkers hebben een uitnoodiging tegen a. s. Maandag ontvangen van den kantonrechter te Wageningen. Ge wogen en te licht bevonden werd hun brood en ’t is te hopen, dat dit kwaad hun niet te licht oegerekend. 111 fusten jenever, idam aangevoerd, lagen op den wal en sjouwers braken er eenige ?r y patelen in en begonnen politie kwam eindeiyk om de verjagen, waarvan er verschei dene vreeaelyk door den hik geplaagd werden. Een huisvader in 't Friesche Bundel kreeg ver leden week op een middag de treurige tjjding, dat te Tacozyl zyn dochter verdronken wat. Haast-je rep-je begaf hy sich met rytuig naar de plaats des onheila op weg, keerde, toen men hier niemendal van het ongeval wiat, als de wind naar gondel terug en vond de „dren keling” in blakenden welstand thuis, in gezel schap van haar vryerl Een 10-jarig meisje te Edam, dat vlak in baar buurt een boodschap zou doen, was Zondagavond nog niet terug gekeerd. Maandag kwam bericht, dat -------- het ys een uitstapje naar Purmerend maakt Een vrouw te Schiedar eventjes” haar woning uit, van i een dief gebruik maakte om heel eventjes naar binnen te wippen. Toen ay weêr binnen kwam, was hy er weêr uit en met hem waren ook en van waarde en twee spaar- »5 gevlogen.In 't Friesche iemand bezoek van een katuil, inga den minder gebrutkelykeu weg door den schoorateen kwam. Het ver dwaalde dier gooide een nachtlichtje om, bracht een schelkoord in beweging en daardoor een paar personen, die boven sliepen op de been en werd eindelyk gevangen en tot den vol genden morgen opgesloten, om vóór zyn invry- heidstelling als curiositeit aan de kinderen te worden vertoond. Het „Nieuwe Nieuwsblad van het Noorden”, te Groningen uitgegeven, had onlangs een voor dat4 blad minder prettig nieuwtje. Jan Simon Niehuis, aangesteld als administrateur, om de zaak van ons blad te regelen schreef het „Nieuwe Nieuwsblad” beeft zich zonder voorkennis teruggetrokken, medenemende de kas, die hy onder zyn I ting heeft. De nngpredikantfln, die de tuur-beurten te Ltenden waarnemen, preekten in den laatsten tyd voor een wanhopig klein getal toehoorders. Zondag acht dagen geleden hield de „dienstdoende” dominé zyn preek maar in den zak: de klok had geluid en niemand was present behalve de koster! Oud-stryders uit Indië hadden zich Zaterdag avond in gr< tenue opgesteid aan het Hollandsche station Den Haag om generaal Vetter te verwelkomen, ’t Wachten begon eindelyk te vervelen, want... ze kregen van welingelichte zyde de verzekering, dat de held van Lombok zich nog altyd hoog en droog in Indië bevond! O ude meneohen. Lynton, in Engeland, is een der gezondste plaatsen. Een reiziger kwam er onlangs en vroeg een oud man; „Hoe oud zyt ge welï" „Een en zeventig”, kreeg hjj ten antwoord. „Je ziet er uit, om honderd te worden; hoe oud was uw vader, toen hy stierfP" „Toen hy stierf?” lachte de aangesprokene vol verbazing: „vader is niet dood. Hy is op de slaapkamer boven en brengt grootvader naar bed!” Gemengd Nieuw*. Aan de Da Coatakade te Am sterdam zakten Vrijdag negen jongena tegelijk door het tfs. Zij hieven een koor van jammerkreten aan. Twee personen, die hun te hulp kwamen en zich op het biuze ys waagden, raakten evenzeer te water. Door middel van lijnen en touwen werd gelukkig het elftal op het droge gebracht. Twee dochters van den spoor- we'gwachter Severs, op wachtpost 2 te Meppel, werden Vrijdag avond te ruim zes uur door den aankomenden trein gegrepen en onmiddellyk gedood. De lichamen werden in stukken gedeeld. Beide meis jes, ruim 20 jaar oud, waren naar de stad geweest om boodschappen te doen en keerden langs de lyn huiswaarts, toen het ongeluk plaats had. Vrijdag-avond is te Amers foort een moord gepleegd; een 22jarig jonkman heeft een ongeveer 50 jarig man doodgestoken. - Naar men verneemt, hebben de soldaat en de dienstbode, beklaagd in zake den bekenden moord te Bussum in Augustus jl. gepleegd, thans een volledige bekentenis afgelegd. De zaak zal vermoedeljjk 18 Maart e. k. voor de arr. rechtbank te Amsterdam be handeld worden. Het aantal getuigen bedraagt 50. - Het wrak der „Elbe” zal_nu door duikers onderzocht worden. Deze menschen verdienen daarmeê 180 mark per dag. Voor het vinden van het geld, dat tot een Waarde van 360.000 mark aan boord was, wordt een premie van 10.000 mark uitgeloofd. f 1000, terwijl door wijlen den heer P. D. Lusink aan genoemde inrichting, onder last van vruchtgebruik, is vermaakt f 8500. De dames E. F. J. Munken C. E. De Wolf te Górinchem, leerlingen op de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, hebben met goed gevolg te Breda examen afgelegd in de nuttige handwerken. Generaal Booth zal ons vader land bezoeken van 30Maart tot 5 April a. s. Aangenomep het beroep bij de Geref. Gem.' te AÉHJlasserdam door den heer P. Warmenhoven, cand. te Rotterdam. Oorinchem, 22 Febr. In eene gisteren avond gehouden vergadering van de leden der vereeniging „Algemeen Belang van Gorinchem”, werd het voorstel van het bestuur, om te bedanken voor het lid maatschap der Liberale Unie, na uitvoerige discussiën, waarbij het voor- en nadeel van afscheiding op verschillende gronden bepleit werd, met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. ‘Alblasserwaard en Vtyrheerenlanden, 25 Febr. Wanneer de rivier de Lek, zooals nu, met ijs bezet is, mist een groot ge deelte dezer streek alle communicatie, in de eerste plaats met Rotterdam, dat voor onze behoeften en handel onmisbaar is, tenz(j men van den spoortrein gebruik maakt, doch dat gaat voor de meeste plaatsen met te hooge kosten gepaard. Te bejammeren is het, dat de Regeering, die, jaar in jaar uit, zoovele millioenen bezigt voor soldaatjespelerij, hoegenaamd niets doet tegen een vijand, die byna telken jare onze rivier komt versperren en haar zelfs nog eenige weken na zijn vertrek onbevaarbaar houdt, tot groote schade en ongerief van duizenden in gezetenen. ’Ammerstol, 25 Febr. Het primitief- kohier van den hoofdely ken omslag dezer gemeente over het jaar 1895 bedraagt f 1372.50. ’Arkel, 25 Febr. In plaats van wijlen den hetr A. Gaikhorst is door den gemeen teraad tot groot-arm meester benoemd de heer Johs. Verhaar. Door het bestuur van het waterschap Delfland is tot tydelyk opzichter by de werken voor de zeewering benoemd de heer Heestermans,, thans als zoodanig alhier in betrekking by den rijkswaterstaat. Benschop, 21 Febr. Om in do behoef ten der vele aan hunne zorgen toever trouwde armen te kunnen voorzien, hielden diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier in het begin van Januari jl. eene buiten gewone collecte, welke de som opbracht van f 258. De langdurige en strenge winter maakte het echter noodzakelijk, andermaal langs de -woningen der gemeenteleden te gaan, met dit gevolg, dat diakenen opnieuw verblijd werden met een bedrag van f 268, waardoor zij in staat zyn gesteld weder veel nood te lenigen. Bleskensgraaf, 23 Febr. Benoemd tot onderwijzeres alhier mej. S. A. Deyl te Tinte (gem. Oostvoorne). ‘Haastrecht, 26 Febr. Een der inwoners heeft bij verschillende ingezetenen eene lijst gepresenteerd om bijdragen te ver zoeken ten einde aan alle behoeftige gezinnen in deze gemeente eene uitdeeling van vet te kunnen houden. Het totaal dier bijdragen beloopt f 62,50. In deze gemeente zyn slechts twee lodgers. Hoenkoop, 22 Febr. In de Woensdag aan de „Rolaf” gehouden vergadering van het bestuur van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld, werd door den secretaris, den heer J. C. Stalenhoef te Montfoort, en den penningmeester, den heer R. W. Haentjens Dekker te Oudewater, de ver- eischte eed afgelegd en hebben beiden daarna hunne functiën aanvaard. De rekeningen van de thans vereenigde waterschappen over 1894 liggen van af heden gedurende 14 dagen aan „de Rolaf” ter ifizage en sluiten te zamen met een batig saldo van f 1554,97 s. Die van Hoenkoop bedraagt in ontvangst f5605,03, in uitgaaf f 4120,41s; die van Vliet en Dyk- veld a. bemaling ontvangst f520,82, uit gaaf f465,19; b. administratie f 170,54 in ontvangst, f 155,81 in uitgaaf. De ly’st van stemgerechtigde ingelanden voor 1895 werd vastgesteld en ligt nog gedurende 14 dagen ter inzage. Jaarsveld, 25 Febr. Ieder die in September 1894 de landbouwtentoonstelling te Ameide bezocht en ook de afdeeling „vee” in oogenschouw nam, zal zich nog wel kunnen herinneren een roodbont bles stierkalf van den heer J. F. De Gier alhier. Die stier, den 22sten dezer maand een jaar oud en gewogen, bezat alstoen het kolossale gewicht van 940 kilo. “Jaarsveld, 26 Febr. Werkgevers en arbeiders, die al zoo lang hebben uitge zien naar open weèr, zien zich na de ingevallen dooi van verleden week niet weinig teleurgesteld nu het opnieuw gaat winteren, al is het ook, dat de strengste koude geweken is. Op veld en akker kan nog altijd weinig of niets worden uitge voerd en met den pas aangevangen teen arbeid wil het niet opschieten. Duizende bossen teen, die hier gesorteerd worden, moeten nog van elders worden aangevoerd, terwyl nog slechts weinig teen in het water is gebracht. §Langeruigewalde, 26 Febr. Ter ver vulling van de vacature, ontstaan door

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1