gfflwzen? hrkoofc otaris B N°. 1555. Zaterdag 2 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. XODPING ■EK. IWLAND, inerstol, strekt tot S. Verkerk, m, west D. de id. C. de Bruin, ioon en D. Ooms, t 17 Aren. noDflerwijs, i, Gouda. ideren, Eeuiet fonkBlBiBW onflerwem. 1895. rerk, daar gevestigden let kennen. IIZEN BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 1MS0N ,ere verbi uikers n te profiteeren i by het gebruik MSON, zal van de prys van worden, en wel: ■ys f 10,—, 3e .—‘Aii'l noMomsm courant I dezer Courant. jnscht te worden ng f 25,-. K? r. VAN NOOTIN. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ifdsteeg I, irdbrug F 22, rte (Voorkoming Leeraar M. O. Decorateur. aterdag middag les aan huis, jeschikbaar. 8. Donderdag ir, Zeugstraat, a’s nader zal 1 16 April 1895. .den Notaris. Uitgebr. ■temmen. 846 128 210 54 85 29 197 29 28 41 127 91 181 85 64 86 87 57 81 57 106 86 85 2688 GELD beschik- it Huis in huur Mei 1895, het ITEDE te Berg- voornemens om ig 2 Maart ten 10 ure, in te Ammerstol, jen: ORNAMENT- NEN, KUNST AREN alsook LOEREN. lee zal in tweeën deel vallen aan f agentessen bij :ht is, waarop de 10, zal vallen. 3 op Woensdag vallen aan Mej. pen, de premie en Heer J. G. aar. levallig ontdekt succes hebben. riens woonplaats mvoudige boer? ddel tegen vrou- Is minder nood- sgintte worden? it te komen, en en natuurl ykste n veranderd aan zei', Arsenicum, )ch gezond zijn, n, het geringste zich zei ven en I öf door vreese- door benauwde a met hoofd pyn, lyden de ergsten ;e on gelukkigen, zyn zenuwziek Prys der Advertentièn: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentièn, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. i Aanbehooren, en gelegen te OL, 1G. Verkerk c. s., >elend oost den ier Kuyl en de len. 1399samen -!L-U-jti- 1- man toe. ’k Wou hem even er in laten loopen als ’t kon. „Vergelyk u die nota eens met uw boek ik meen wel te weten, er reeds be taalde zaken op staaft.’*^'®'* „Ónmogelijk, mynheer, we hebben natuurlijk uit het boek gecopiëerd.” „’kZou toch gaarne zekerheid hebben: wil u ’t nog eens nazien „Om u pleizier te doen welmag ik het briefje tot morgen houden?” „Goed, maar kom u my dan morgen, ’k ben om één uur thuisden uitslag van uw onderzoek eens vertellen.” „Ik zal het doenmaar heusch, het is niet noodig, we zijn secuur van de zaak.” Des anderendaags was hij present. „We hebben het nagezienmaar u hebt u stellig vergist!” „Zoo, en dit dan, en dit?” Ik schoof ZEd. de beide oude briefjes voor den neus. Hij keek niet vroolijk, en mompelde iets van „gecopiéerd door den boekhouder,” van niet kwalijk nemen enz. Ik gaf hem het verschuldigde en liet hem verder met rust: een koopman die niet nauwgezet is verdient geen ver trouwen. Vrienden, laat ons, om gemakkelyk te leven, eens zien of wij er de contante be taling niet door kunnen krygen, Keizer Wilhelm van Dultechland is naar Oostenrijk vertrokken, teneinde de begrafenis by te wonen van den Aarts hertog Albrecht. Z. M weet droefheid en vreugde te doen afwisselen, daar hij Zaterdag een feestmaal by woonde onder zyne geliefde Brandenburgers. Ook Z. M. hield daar oene toespraak, die veel bijval vond, en luide werd toegejuicht. Het ontwerp tot verhooging der tabaks belasting is in handen eener commissie gesteld. De Minister verklaarde in een helder betoog, dat tabak en bier' feiteltfk de eenig belastbare artikelen waren. Bier is wéér meer een behoefte, en eene belasting daarop zou vooral Zuid-Duitschland teveel drukken, terwyl tabak een weelde-artikel is, waarvan ieder die wil, zich kan ont houden. Tabak blyft dus! Het zal den Keizer zeker genoegen doen, dat de begrootings commissie uit den Ryksdag bewilligde de gevraagde 42 j mil- lioen Mark, voor vier nieuwe gepantserde kruisers, toe te staan; maar weigerde de crediet-aanvrage van 2.400.000 Mark voor nieuwe torpedobooten, omdat men meende nu genoeg te hebben gedaan. Te Berlijn heerscht de influenza zeer hevig. Sinds 1889 had men er niet zulk een ernstige épidemie. Geheele gezinnen liggen ziek, kantoren en officiëele bureaux zyn b(jna ontvolkt, daar de meeste be ambten zijn aangetast, en ook de trams en omnibusdiensten lijden er onder, door ziekte van hun personeel. Onlangs moesten twee diners worden uitgesteld, omdat in het eene geval 24 en in het andere 35 genoodigden door influenza waren aangetast. Ook in Engelands hoofdstad blijft die ziekte lang woeden. Alleen van het per soneel der bank liggen honderd man ziek. De ziekte woekert thans ook onder de politie. Het geheel Openbare Ministerie ligt te bed; de Minister van Ierland, Morley ook. Mannen worden er meer aangetast dan vrouwen. De doctoren zijn het niet eens over de oorzaak der epide mie. De meesten zyn geneigd te g$loo- ven, dat de dampkring zou bezwangerd zyn met eene, ziektestof, waarvan aard en oorsprong onbekend zfjn. De premier, Lord Rosebery, ziet zyn herstel vertraagd door een vernieuwden aanval van zijn oude kwaal: slapeloos heid. Eindelijk is'na vele vermoeiende nachten de slaap ontfermend over de vermoeide oogleden neêrgestrekenen heeft de patiënt wat rust kunnen ge nieten, waardoor zijn toestand iets gun stiger is geworden. De terugroeping van Sir Henry Loch, als gouverneur der Kaap-kolonie, wordt nu tegengesproken. Het bericht van aftreden echter niet. Aan het einde van het jaar zou zyn ambtstijd om zijn geweest, doch hy heeft vóór het eind van dien termijn, ver lof tot terugkeer gevraagd. En in zyn plaats is benoemd Sir Hercules Robinson. De Prins van Wales neemt in beter schap toe. In het Britsche Lagerhuis hebben sinds eenigen tjjd de leden gelegenheid tot hot nemen van een bad. Naar aanleiding daarvan nu heeft een masseuse den Voor zitter een brief geschreven, waarin zij voorstelt, aan het bad gelegenheid toe te voegen tot massage ook een uitmuntend middel tot herstel der krachten van lichaam en geest na de vermoeienissen van een lang debat. De ondernemende dame beval zich natuurlijk voor dat werk aan. Het comité voor het internationaal Aardrijkskundig Congres te Londen (26 awel, ‘t wa» zvo. Met die do- Juli tot 8 Aug. a. heeft thans uitdruk- in den zak ging ik naar den kelijk bekend gemaakt, dat daar Duitsch <EN HOUTEN .STEN, PORCE- iUISRAAD enz., tart 1895, huize van Mej. rAN ROON, op Bjj Kon. besluit ip, met in gang van 1 April, aan C. Van Andel, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gorinchem. By de op Dinsdag 1.1. gehou den verkiezing voor een Lid der Provin ciale Staten in het hoofd kiesdistrict Gouda waren in de verschillende tot het district behoorende gemeenten het volgend aantal stemmen uitgebracht: i en Italiaansch, zoo goed als Engelsch en Fransch, als officiëele talen by de beraad slagingen en voordrachten worden toe gelaten. Volgens een Noorwergschen bericht gever der Independence Beige is er sprake van het aftreden van den 66-jarigen Koning Oscar, ten behoeve van een zijner zonen. Z. M. zou van meening wezen, dat eene schikking der bestaande moeie- lijkheden dan gemakkelyker in haar werk zou gaan. De nieuwe President der Franarhe Re publiek gaf Donderdag zijn eerste bal, dat door ongeveer 4000 personen werd bijge woond. De gratie, waarmede gastheer en gastvrouw recipieerden, werd algemeen geroemd, en vooral oolrfmejuffrouw Faure, die haar deel der honneurs op bewonde- renswaardige wijze waarnam. De President heeft den Donderdag-voormiddag bestemd tot het bezoeken van gasthuizen of andere liefdadige instellingen. President Faure zou voornemens zijn dezen zomer een bezoek te brengen aan Algerië. Mevrouw Faure en hare dochter bezochten de kinder- bewaarplaatsen (crèches), onder de kleinen speelgoed en lekkers uitdeelend. Dit maakt een goeden indruk by de werk lieden bevolking, die hunne ingenomenheid hiermede dan ook duidelijk toonen. Welke gevolgen de jaloerschheid kan na zich sleepen, bewyst het volgende: Vier jaren geleden pleegde een dienst meisje, Léon ie Maugras, op een openbaar bal te Joigny een moordaanslag op haar ontrouwen minnaar, de soldaat Louis Piètre, wien zy zes messteken toebracht, maar zonder hem te dooden. Zij stond deswege terecht, maar zij werd vrijge sproken. Zondag nu werd Piètre, die intusschen getrouwd is, terwyl hij met zyne vrouw en zijn zwager wandelde, onverhoeds aangevallen door een zwaar- gebaard man, die hem een messteek in den schouder toebracht. Piètre vluchtte, maar de man vervolgde hem, totdat eindelijk een paar dragonders, die op zyn hulpgeroep kwamen toesnellen, zich mees ter maakten van den moordenaar, die nie mand anders bleek te zijn dan Léonie Maugras. De wraakzuchtige vrouw, die een dolk en een kleine revolver by zich had, wtts uit Issy les Moulineaux, waar zy diende, naar Joigny gekomen om haar ontrouwen minnaar te dooden. Zij zegt, dat zjj daarna zelfmoord gepleegd zou hebben. In de gevangenis weigert zij alle voedselzij wil, zegt zy, van honger sterven. Het eenige wat haar spijt is dat zy baar doel niet heeft bereikt. Zou Léonie nu weder door de gezworenen worden vrijgesproken Weder een schouwburgbrand. In het Casino theater te Parijs is Maandag tegen middernacht brand ontstaan. De brand weer werd echter in betrekkelyk korten tijd de vlammen meester en toeschou wers en artisten kwamen veilig naar buiten. Alleen werden een paar menschen gekwetst door glas van een stukgeslagen deur en een Chinees en een danseres werden ook licht gewond by het afdalen van een ladder. De Rusaische portefeuille van Buiten- landsche Zaken, door het overlijden van Von Giers vacant geworden, is nu ander maal opgedragen aan den Russischen gezant te Londen, baron Von Staal. De vorm, waarin de opdracht geschiedde, was ditmaal van dien aard, dat geen weigeren mogelyk was. Bij de eerste weigering gaf Von Staal voor, dat zijne echtgenoote niet tegen het klimaat van de Newakon. Omtrent de ongeregeldheden der stu denten te St. Petersburg wordt nader vernomen, dat ze begonnen zijn n.i cfe gewone jaarlyksche prijsuitdeeling. Eerst, maakte men alleen maar rumoer, maar tegen middernacht ging men naar het Anitchkaf-paleis, alwaar men dacht de aandacht van den Keizer te trekken, door daar op een ongewoon uur te verschijnen, en hem dan een verzoek schrift ter hand te stellen, tot weder in voering van het liberale hoogeschool- reglement van 1863. De politie dreef hen evenwel by het verlaten van de restauratie uiteen, waarbij deuren en glazen dier in richting verbrijzeld en vele personen ge kwetst werden. Vijftien studenten zyn in hechtenis. De koude heeft zich in Siberië dezen winter streng doen gevoelen. In ver scheidene plaatsen van Noord-Siberië dur ven de bewoners niet uit hunne huizen komen, uit vrees van te bevriezen. Ook in PruhlNcb Silezië was de koude zoo hevig, dat er dezer dagen zeven kleine schoolkinderen dood gevroren in de sneeuw zyn gevonden. De arme kleinen hielden elkander omarmd. Van alle kanten in het buitenland komen ongelukken voor, door strenge koude veroorzaakt. De Erfprins van PeraM, Prins Houzaffer ed-dine Hirza Valiehd, thans Gouverneur van de provincie Ager Boiyun en residee- rende te Tauris, zal binnenkort het voor beeld van zijn reislustigen vader volgen, en de voornaamste steden van Europa bezoeken. Hij zal beginnen met Parijs. Gouda Haastrecht Woerden Waarde/ Barwoutswaarder Rietveld Oudewater Ilekendurp Papekop Langeruigeweide Waddingsveen Reeuwjjk Schoonhoven Vlist Stolwtik Ouderkerk a/d IJsel Berkenwoude Gouderak Berg-Ambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d Lek Krimpen a/d IJsel Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. maal zulk een kool had gestoofd? Al verkocht men er ook een porceleinen ser vies of een levenden olifant voor een dub beltje, dan nog niet. Enfin, -owe man schijnt niet haatdra gend geweest te zijn, want hy kocht een veijaringsgeschenk voor f 2,50, betaalde contant, doch vroeg quitantie. Men keek hem aan of hy een retourbiljet naar China had gevraagd. Eerst na uitdrukkelijke verklaring dat hij anders niet kocht, kreeg hij het briefke met de bijvoeging: „Nette menschen koopenfop rekening.” Het spijt my zeer dat ik den naam niet kan opgeven van de stad, waar men er zulke origineels winkeliers op nahoudt, voor lieden, aan geen vaste woonplaats gebonden, een waar paradijs, waar zij verlangend zullen wezen zich te vestigen. Onze schryver heeft nog andere noten op zyn zang. De meid vraagt, of de juf frouw alsjeblieft voortaan by den slager op rekening wil laten halen, net als an dere menschen van haar stand, omdat er anders geen fooitjes voor haar te vaan delen zyn. Of zy, by niet inwilliging van haar verzoek, met werkstaking of subiet vertrek heeft gedreigd, staat er niet by. De heer uit het kleerenmagazyn laat vragen om te mogen leveren op jaarre kening. ’tls anders zoo Ustigvoor hem, met zijn boeken. De schoenmaker laat vragen om op rekening te mogen leveren, want de loop jongens geven aan de klanten weleens meer op dan gezegd was. En zoo wordt iemand, die met beschei den middelen moet zien rond te komen, er toe gebracht, om beren te maken, en loopt hy groot gevaar, op zekeren tyd te ontdekken dat hy verder TSfeeft willen of moeten springen dan zijn stok, reikt. Maar wil ik vragen, is aan dat alles niets te doen? De neringdoenden bewe ren wel, dat zy contante betaling als rogel heel aangenaam zouden vinden(toch, schynen zich niet hard te beijveren om1 haar in de hand te werken. Haar als elsch te stellen, zeggen zy, stuit af op het gemis van overeenstemming by de vakgenooten, die er op uit zijn elkander een vlieg af te vangen. Ik geloof, dat het initiatief tot hervorming onzer crediet- gebruikeneen zaak van veel meer gewicht dan men oppervlakkig zou mee nen behoort uit te gaan van de con sumenten, van het publiek. Zaten we niet tot over de ooren in de vereenigin- gen en bonden, ik zou in overweging geven een plaatselyke vereeniging te stichten ter bevordering van contante be taling, die dan de neringdoenden zou .noodzaken hen in deze ter wille te zijn. Een eerste maatregel zou dan wezen Afgifte by eiken verkoop, van een briefje, waarop het bedrag van het verkochte is aangegeven met de onderteekening van den bediende of den winkelstempel als quitantie; dat vereischt heel weinig om slag. Ten tweede, een jaarlyksche uit- keering van een of meer procenten, ten einde te gemoet te komen aan de dienst- bodenbezwaren, hierboven vermeld. Ik heb eens een dienende maagd plechtiglyk hooren verzekeren, dat zy by „die lui” niet langer kon blijven, omdat zy alles dadelijk betalendat is niet netjes; men schen van stand doen dat niet. Een arme meid wil ook weleens wat hebben. Nu, hoe „menschen van stand” in dit opzicht soms te werk gaan, werd onlangs verteld door den schryver van de „Haag- sche Kout” in de Groninger courant. Uit de residentie was met stille trom en vermoedelyk ook zonder vliegende vaan dels vertrokken een Indisch hoofdamb tenaar met familie, als herinnering aan het kortstondig verblijf achterlatende een heele groep verontwaardigde schuldei- schers, op wier kosten die nette menschen voortdurend hadden geleefd zonder ooit een cent te betalen. De Rytuigmaat- schappij had een vordering van p. m. twee duizend gulden, voor toertjes in de stad en in den omtrek gedurende een paar jaar; de melkboer kraaide naar eeriibe drag van vijfhonderd pop. En zoo ver volgens. Doch aan 'wie de schuld, dat er zooveel bedrogenen waren? Is het niet te gek om los te loopen, dat men van het crediet, gegrond op geen andere gegevens dan een weelderige levenswijs,— een zoo ongehoord misbruik liet maken? Betaal contant, vraag nota, en bewaar die zorgvuldig. Dat is één der middelen om welvaart te verhoogen; want ziet gij dan kans, om in het kwartaal een gulden of wat over te houden, dan wordt die luttele som de bydrage tot het appeltje voor den dorst, waaraan ieder weleens behoefte zal krijgen. Bewaar uw nota’s. Een paar jaar ge leden kreeg ik een manufacturiersreke- ning, ook van zoo iemand die het bij de boekhouding lastig vond als men con tant betaalde, waarop eenige posten voorkwamen die ik zeker wist dat reeds vroeger voldaan waren. Ik keek de brief jes na, - jawel, ’twas zoo. cumenten i Aantal kiesers. 1147 184 414 81 57 55 278 60 40 70 808 228 818 55 221 187 66 128 248 75 295 155 89 4750 Alzoo uitgebracht 2688 stemmen, waar van van onwaarde 36, dus geldig 2652 st Hiervan verkregen de heeren: J. M. Noothoven van Goor 1093, H. M. Dercksen 770, 0. P. W. Dessing 859, Mr. J. T. C. Viruly 110, J. J. Lazonder 107, F. W. S. Gautier 99, J. Bos 50, R. W. Haentjens Dekker 43 st. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenJ. M. Noothoven van Goor en H. M. Dercksen. -De Bond voor gefnengde zang- vereenigingen „Eendracht maakt Macht”, in Mei 1894 opgericht, telde bij het eerste bondsfeest te Lokkerkerk 22 aangesloten vereenigingen met circa 800 leden. Thans zijn roods toogelaten 29 vereenigingen met ruim 1100 leden en hebben zich weder 8 vereenigingen aangemeld. De Bond heeft zich reeds over Zuid Holland, Utrecht, Gelderland en Noord Brabant uitgebreid. Men schryft uit Reeuwyk aan de N. Rott. Cour.: Door de Ned. Bell Telephoonmaatschapp|j is aan het gemeentebestuur aanvrage ge daan en verkregen voor het plaatsen van de noodige palen enz. enz voor de tele- phoon ver binding (nieuwe lijn) Amsterdam- Rotterdam, welke van uit Gouda over Waddingsveen voor deze gemeente haren weg zal nemen langs: Reewal, Reeuw{jk- sche dorp, Kerkweg en een gedeelte Oud- Reeuwtfk, om verder langs den zoogenaam- den Uitweg, gemeente Zwammerdam, haar weg te vervolgen naar Bodegraven. Van aansluiting is geen sprake, daar deze lijn geen verbindingen toelaat, maaralleen den bovengenoemden omweg maakt en niet regelrecht van uit Gouda langs den straatweg naar Bodegraven gaat, om bij eventuëele storingen van kantoor tot kan toor het defect te kunnen opsporen. We mogen er dns naar kyken, maar er van gebruik maken niet. De heer J.C. Njjgh, directaur- uitgever.der „Nieuwe RotterdamscheCt.”, is naar Amerika vertrokkenten einde daar eon onderzoek in te stellen naar de best werkende zetmachine. Db rechtbank te Rotterdam rar- oordeeble Dinsdag o. a J. R., koopman ta Schoonhoven, wegens wederapannigheid en beleediging van ambte naren, tot eone maand; Th. N., J. L, P. B. en D. de J., allen baggerlieden en te Gouderak wonende, wegens diefatal van bagger, ieder tot f 8 boete, subs, drie dagen hechtenis; J. '8., werkman te Krimpen a^d IJsel, wegens be leediging ran een ambtenaar, tot drie dagen. Daarna «tonden o. a. terecht J. K., 26 jaar, G. K., 20 jaar en M. K 25 jaar, allen werklieden to Lek- kerkork. Zy werden beklaagd v#n op 9 December 189 4 te Lekkerkerk te samen en iu vereeniging moedwillig a. P. Fennet en diens huisvrouw to hebben gestompt en borendien getnplden Fennet te hebben geslagen; 5. do veldwachters dier gemeente K. Zwaapstra en C. v. d. Vos, die in de reohtmatige uitoatening hunner bediening detj len boklomdat da«e ïioh daar in konne- iyken stnat van dronkenschap bevond op deu openbaren weg, hadden aangegrepen om hem ter bevordering van de openbare orde eu rust van daar te verwjjderen, te hebben getrapt, ge slagen en geschopt, waardoor dese bloedend werden verwond. De eerste beklaagde is niet tegenwoordig. De beide anderen ontkennen bet hun ten laste gelegde. De aanleiding tot hot gebeurde moet gesooht worden in de omstandigheid dat getuige Fennet beklaagden, die nogal rumoerig waren, weigerde te tappen. Daar vooral het verttt tegen de politie van seer ernstigen aard is geweest, beklaagden aan gemerkt moeten worden als do schrik van Lek- kerkerk en allen reeds vroeger veroordeeld son geweest, vorderde het O. M ieders veroordeefing tot vjjf maanden gevangenisstraf. Uitopraak ovar 8 dagen. Verleden jaar, in Januari, hebben wy het over de beren gehad; thans, in Fe bruari, zullen w(j het er nogéens over hebben. De vriehdelyke lezer zal, hoop ik, uit deze herhaling, die naar de uit spraak van een wijzen man uit de Oud heid de moeder is van het geleerde-, geen gevolgtrekking maken ten opzichte van mtfn gemeenzamen omgang met deze soort van natuurgenooten. Maar de zaak is, dat het onderwerp meer en meer de belangstelling trekt van de collega’s in de pers. We hebben, in de vorige maand, er een heele litteratuur over genoten, waaruit het wel de moeite waard is een kleine bloemlezing te geven. Deze, en nog een paar van myn eigen beschouwingen er b(j, moge voor ditmaal de stof leveren voor een stichtelijk sermoen. Eerst een paar persoonlijke mededee- lingen. Toen ik. heel veel jaren geleden, als achttienjarig jongmensch, de wereld in ging om met bitter kleine inkomsten voortaan in eigen onderhoud te voorzien, is het my een paar malen gebeurd, uit gaven te doen die de grenzen mijner fl- nanciöele draagkracht overschreden. Een voorwerp’k zal niet zeggen wat, om niet uitgelachen te worden, had myn begeerlijkheid opgewekt; ’twasgeen ding van bepaalde behoefte, maar andere jongelui van mijn leeftijd hadden ’t ook, en dat was genoeg. De winkelier, by wien het verkrijgbaar was gesteld, was een heel meegaand man, en toen ik hem, niet zonder bevinge des harten, mijn wensch had kenbaar gemaakt, daarbij duidelijk zinspelende op den staat mijner geldmid delen, toonde hy zich dadelijk bereid my ter wille te zijnde betaling, nu ja, dat zou best terecht komen, daar twijfelde hij geen oogenblik aan. Inderdaad, als ik my wel herinner, zag ik er volstrekt niet uit als- een af zetter, noch gaf ik den indruk, tot het ras der berenkweekers te behooren. Ik miste totaal de nonchalance, den edelen zwier, waarmede mannekens van niet hoogeren leeftjjd reeds plegen zich een rekening te openen by allerlei leveran ciers, wat hun ook, dank zij de driest heid van hun optreden, gewoonlijk maar al te goed gelukt. Mijn verlegen houding boezemde vertrouwen in. Maar die brave man, en enkele andere brave mannen na hem, hebben mij toch inderdaad een zeer slechten dienst bewe zen. Want wie het overtollige in zyn bezit krygt, - dat ondervond ik weldra’ verliest heel spoedig het genot van dat bezithij wordt er onverschillig voor. En de moeielykheidom de gemaakte schuld te delgen; de noodzakelijkheid, om zich daarvoor dingen van grooter behoefte te ontzeggen, is een kwelling, tegen welke de kortstondige vreugde over een vervulde begeerte geenszins opweegt. Had die man het stelsel toegepast: Niets verlaat myn winkel zonder betaling, dat eigenlijk de regel moest zyn en aan duizenden een oneindige reeks van verdrietelijkheden zou «paren, wel, dan zou hy mij im mers, tegen den prijs eener onbeduidende teleurstelling, gevrijwaard hebben voor het onvermijdelijke „kromliggen”, - dat de natuurlijke .straf is van ieder eerlijk menschenkind, hetwelk op een gegeven oogenblik buiten de grenzen van zyn budget springtl De tweede /nededeeling komt straks. Het sociaal weekblad is een der cou- p ranten geweest, die dit jaar te velde zyn getrokken tegen het koopen door partl culieren zonder contante betaling. (Het handelscrediet laat ik natuurlijk buiten bespreking, - dat heeft hier niets mee te maken,) Een inzender in dat blad kwam vervolgens vertellen, dat zulks gemakke lyker gezegdlwordt dan gedaan, en, niet de particulieren, maar de winkeliers d(jn er de schuld van, dat hy, vroeger, toen h\j op een dorp woonde, van' niets anders dan gereede betaling wetende, na zijn verhuizing stadwaarts die gewoonte moest prijs geven. Hij geeft ftüten. In een winkel worden borden gekocht en aan de toonbank betaald. Na drie maan den komt er een rekening. Weigering van de belanghebbende. Antwoord„Juf frouw, we gelooven wel 'dat u de meid het geld gegeven hebt, maar ik heb het niet ontvangen.” Wy wisten dat de meid zoo eeri'ijk was als goud. Wy betaalden ten tweeden male. In denzelfden winkel koop ik eenigen tijd later Ho, wacht eens eventjes, met uw wel nemen, waarde heer, dat is de tweede domheid vlak boven de eerste gestapeld. No. 1 was die dubbele betaling. Als ik zeker weet betaald te hebben, dan kan men gerust komen met maanbrieven, re keningen, quitantie» of ander tuig, ze kloppen geen cent van my los, al gaan zij op hun hoofd staan. Eerlijk is eerlijk. Maar No,2is veel erger. Zou ik ooit weer een winkel betreden, waar men mij een-

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1