ito LMoehii, wk NLL, verkrijgbaar bij W. DAMSTEEG te Goudrlaan. 1895. N°. 1556. Woensdag 6 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. AMBR1KAASSGHE ORGELS, n af f 80,— met vijf octaaf. PIJP-OHGKLS voor Kerk-, Lokaal- liselijk gebruik voorhanden. iano- en Orgelhandel. BURGERLIJKE STAND. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. en en i- itgej 1 4 'root SGHOONHOYENSCHE GOURAlfT. eoht- oud 48 Kurver, w< oud 95j Gouda, 4 Maart. Vrydag ia op plech tige doch eenvoudige wijze de heer R. L. Martens geïnstalleerd als burgemeester. Verschillende corporation en particuliere personen verwelkomden hem na afloop van de raadszitting. ‘Gorlnchem, 4 Maart. Op de paarden markt, welke hier sedert vier jaar daags na die te Buren gehouden wordt, waren eergisteren slechts 42 paarden aan de lijn. Jammer dat de betrekkelijk vele, zelfs vreemde kooplieden zoo weinig van hun gading vonden. - L.l. Zaterdag te 12 uren kwam er het district Gouda hebben de herstemming voor de Staten den candidaat der hier voor de stad beweging in het ijs, dat tegen de beschoeiing der aanlegplaatsen voor stoombooten van 1 tot 2 meter op kruide en ongeveer 30 meter westwaarts verzet werd. Den geheelen namiddag tot laat in den avond bewoog zich eene dichte menigte wandelaars buiten de voormalige Waterpoort, omdat men met den vloed eene herhaling van het kruien of misschien wel het losgaan van het ijs verwachtte. Intusschen zat het ijs heden-morgen nog onbewegelijk en werd het met schiet- schouwen zelfs nog zonder doorzakkon gepasseerd. ‘Anieide, 4 Maart. Naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de gemeen schappelijke openbare school alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. ‘AniinerHtol, 4 Maart. Volgens de nieuwe kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers van het jaar 1895 voor Staten- Generaal, Provinciale Staten en Gemeen teraad 74. Het getal kiezers bedraagt derhalve 1 minder dart het vorige jaar. - Op 1 Januari ’95 bedroeg het aantal leerlingen dec openbare lagere school alhier 193 In het jaar 1894 hebben 26 kinderen de school verlaten, waarvan 16 onvoldoend lager onderwijs genoten hebben. ‘Berg*Ambacht, 5 Maart. De collecte, gehouden door het H. Geest of burgerlyk- armbestuur, heeft de som van ruim f 258 opgebracht. ‘Haastrecht, 4 Maart. De nieuw opge richte Haastrechtsche kiesvereeniging telt reeds 41 leden. Het doel is: het bespre ken van candidaten voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Het voorloopig bestuur, benoemd in de vergadering van Vrijdag 1 Maart, bestaat uit de heeren C. J. M. Kroon (voorzitter), H. Van Zanen Muller (secretaris), J. Brouwer de Koning (penningmeester), D. Reneman en B. Boer. ‘Jaarsveld, 1 Maart. In de op heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid, den heer W. De Gier, zoodat tot zijne toelating werd besloten. Aan mej. Draaijer, onderwijzeres aan de open bare school, werd op haar verzoek tegen 15 April a. s. eervol ontslag verleend. Werd besloten sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van f 550. Voorts werd opgemaakt eene voordracht ‘ff- I. Eindhoven, oud 2 m. w. van Milligen, oud 11 w. J. v. d. oud 6 m. J. M. J. Doornenba), oud M. do Lange, oud 3 in. K. de wed. van C. Binuenkade. I 3 d. A. Bergshoeff, oud j, eohtgenoote van P. van Schravendjjk.— de Jager, oud 30 j., echtgenoot van N, *b>—A. Bosman, oud 82 j., eohtgenoote van van Ejjk. O. Toor, oud 56 j., echtgenoot i J. M. Erdtunui. M. Verhagen, oud 18 m. MAGAZIJN van echt SchoonhovenW, ROTH, rl. Lopikerstr. 374. Muziekonderwijzer. Gemeente Schoonhoven. n 27 Febr tot 1 Maart. Geen aangifte gedaan. Gemeente Ammerstol. Van 15 Februari tot 1 Maart. Seboren- Gjjabert, z. van P. de Jong Broere Bel. 3verleden: G. Broere Bel, oud 14 j. M. Jansen, oud 4 m -—O. van Lit, oud n. W. W. de Bruin, oud 18 j., echtge- )te van K. de Man. Gemeente Groot-Ammers. Van 1 tot 15 Februari. Setrouwd: A. Schep, oud 24 j. en P. irhagen, oud 21 j. Overleden: H. Beliep, oud 65 j. Gemeente Hoog-Blokland. Van 4 tot 26 Februari, laboren: Jacobus, z. van H. van Beest K. van Loon. Jetrouwd: S. Donk, oud 30 j. en J. van en is, oud 22 j. 3 verleden: H. Schouten, oud 84 j. E. iselae, oud 25 j. Gemeente Hoornaar. Van 4 tot 26 Februari. van Houwelingen z. van A. Vink. een Japanner is dus een zeer gewichtig onderdeel van zijn gewaad. Zijne san dalen bestaan uit een zool met een wollen draad aan het voorste einde, waar de groote teen doorheen gestoken wordt om de voetbekleeding eene soort pan toffels dus vast te houden. Zijn hoofd kussen bestaat uit een raam vormig toestel van vischbeen of eene andere dergelijke zelfstandigheid, dat voor den nek passend is gemaakt. Dit is om zijn kapsel niet in de war te brengen, want het haar van den Japanner wordt niet alle dagen opnieuw opgemaakt; daArom moet, hij zijn haar ontzien, dat in eene vlecht bij elkander gebonden isterwijl het hoofd verder glad is geschoren. Rijke Japanners zenden hunne kinderen zeer eenvoudig gekleed naar de school, opdat de arme kinderen zich voor hunne schamele kleeding niet behoeven te schamen. De Koningin-Regentes van Spanje heeft de mazelen, doch in lichten graad. Te Madrid is van Cuba berioht ontvan gen, dat de opstandelingen onder Guan tanamo en MatauZa krachtig vervolgd worden. De Minister van Oorlog heeft verklaard, dat hij de toestanden op Cuba niet zoo on bedenkelijk inzag en heeft besloten acht bataljons met Mauser ge weren gewapend, naar het woelige eiland te zenden. Omdat de Amerikanen erg sympathiseeren met de naar onafhanke lijkheid strevende Cubanen, is men be vreesd voor hulp van buiten en doet de Regeering nauwlettend toezien op den zeeweg, waarlangs die hulp zou kun nen komen. Beven de hoofdpoort der hoofdstad van Marokko zijn de 37 afgehouwen hoofden tentoongesteld van rebellen van den Rahama-stam, nu ongeveer een maand geleden gevangen genomen in een govecht bü Marakesch. De bevolking was hierbij in feestelijke stemming en toonde hare ingenomenheid dooi- het uitsteken van vlaggen enz. Het bericht, dat in Marokko de voor-oud Testamentische toestanden nog heerschen, schijnt nog niet zoo on juist te zijn. De groote werken te Niagara (Amerika), waardoor de wereldberoemde watervallen, die, wat practisch nut betreft, tot dusver hun water voor niet iff flOïepte hébben uitgestort, eindelijk in het gareel zullen worden geslagen, zijn thans tot een ver gevorderd stadium van voltooiing gena derd. Men heeft uitgerekend, dat de mach tige waterval zooveel als honderd millioen paardekrachten oplevert, wat meer dan voldoende is om het werk van alle stoom machines op aarde te verrichten. Een gedeelte van het water zal in het vervolg dienen om reusachtige turbinus te dry ven, waardoor vele duizenden paardekrachten voor velerlei doeleinden zullen kunnen worden aangewend. Beminnaars van natuurschoon behoeven echter niet be ducht te zijn, dat dit aan de schoonheid der vallen afbreuk zal doen, want geen duizendste deel van den stroom zal wor den afgeleid. In werkelijkheid zal dit prachtig werk, dat onder de leiding van den bekwamen professor George Forbes zoo meesterlijk werd tot stand gebracht, aan deze eenige plek op aarde nieuwe belangrijkheid bijzetten, want terwjjl de bezoekers de Niagara-vallen in al hunne heerlijkheid kunnen aanschouwen, gelijk tot nu toe, zullen zij tevens de gelegen heid vinden, om de wonderbaarlijkste, electrische installatie die ooit werd inge richt, te bestudeeren. Te Chicago heeft een hevige brand ge woed in een fabriekswijk, welke brand voor 600.000 dollars schade aangericht heeft. In een der afgebrande fabrieken, waar 225 kinderen werkten, ontstond een paniek, en vele kinderen werden daarbij gewond, drie werden er gedood. In een kolenmijn der Atchenson Topeka en Santa-Fé-spoorweg te Cerillon (Nieuw- Mexico) is door een ontploffing brand ontstaan. Door een instorting is de toegang tot de mijn verstopt en veertig mijn werkers zijn er ingesloten. STATEN-GENERA AL. Met een korte vergadering hervatte de Tweede Kamer Dinsdag 26 Februari haar werkzaam- De heer De SaTornin Lohman vroegen ■reeg verlof oj^ een nader te bepalen dag de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie een paar vragen te doen omtrent wjjziging gemaakt in art. 93 van du politie- ’—ling van de gemeente Leeuwarden en omtrent do reohtsveilighoid in die ge- In de vorige week had de vrouw van H. R. by het halen van een emmer water aan het kanaal het ongeluk uit te glijden en te vallen. Door hulp van anderen werd zij in huis gebracht en na onderzoek bleek, dat zy bij den enkel een beenbreuk h&d bekomen. Op de kiezerslijst voor gemeenteraad, Provinciale Staten en Tweede Kamer komen geen lodgers voor. ‘Noordeloos, 4 Maart. In de Vrijdag j.l. flink bezochte vergadering van leden en geïntroduceerde belangstellenden, is door den heer A. Bos, zuivel-con&ulent, eene voor dracht gehouden over veevoedering en veeteelt. Zoo als de heer Bos zulks schier overal ondervindt, werd hy met onver deelde aandacht gevolgd in zijne zoo zaak rijke als duidelijke rede. Na de pauze had eene bespreking plaats over graanrechten, welke werd ingeleid door den heer H. Voorspuü Jz. van Groot- Ammers. Verder werd daaraan deelge nomen door den heer J. Van Steenis, die met den inleider tegen en deheeren Klein en Verhagen, die vóór heffing van graanrechten spraken. Allen grondden voornamelijk hunne meening op toestan den in landen waar deze niet en wèl worden geheven. Deze zaak daarna door den voorzitter in stemming gqbracht bleek dat de vergadering op 4 na tegen hef fing was. Het door den secretaris penningmeester wegens drukke ambtsbezigheden aange- vraagd ontslag werd aangehouden tot een volgende vergadering. Niet ter vergade ring tegenwoordig zijnde geweest, zal hem worden verzocht tot zoolang in functie te blijven. “Oudewater, 4 Maart. Jl. Zaterdag werd door Burgemeester en Wethouders bij enkele inschrijving aanbesteed: het maken van een gedeelte steenen kaaimuur op paalfundeering, aan 't Heiligleven, be nevens eenige herstellingen aan gemeente- eigendommen en het onderhoud daarvan tot 1896. Ingeschreven door G. Van der Poll, voor f2540; H. Berkhof, voor f2488; H. Hoogervorst, voor f2451P. W. Harden bol, voor f2448 allen te Oudewater. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Heden-namiddag omstreeks 4 uren had aan de machine-fabriek van de heeren wuv van I Dö Jongh Co. alhier de werkman Bas- zetters, waarop werden geplaatst de heeren tia*n Verboom het ongeluk een ijzeren n w i balk op zjjn voet te klagen, die den voet geheel verbrijzelde. De heeren Dr. H. P. Van Praag alhier en T. A. M. Thier, arts te Hoenkoop, verleenden heelkundige hulp. Hedenavond is genoerale V. per omnibus naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Gelukkig komt er alhier weer eenig leven in de scheepvaart: Zaterdag jl. kwam de Rotterdamsche beurtschipper Snelleman met zijn schuit, welke gedurende de vorst te Gouda was ingevroren, weder binnen; de gebrs. De Ruwe hebben Zondag hun beurtdienst naar Amsterdam ondernomen, en de stoombootdienst „Estafette”, Oude water - Rotterdam - Utrecht, denkt binnen een paar dagen zy'ne diensten te hervatten. ‘Rceuw’Uk, 4 Maart. In de vergadering van de Holl. Maatsch. van Landbouw, afdeeling Reeuwyk en Omstreken, zijn tot bestuursleden dezer afdeeling, inplaats vart wijlen den heer A. Van Ree, gekozen de heer C. Verburg en, inplaats van den heer G. R. Bouman, die wegens gezond heidsredenen zijn ontslag als bestuurslid heeft genomen, de heer H. Van Triet. Vervolgens werd tot voorzitter gekozen, inplaats vap wijlen genoemden heer A. Van Ree, de vice-voorzitter, de heer J. Van den Heuvel en in diens plaats tot vice voorzitter de heer J. N. Van Spongen. Daarna kwam aan de orde de vraag van het hoofdbestuur: „Is de afdeeling voor of tegen het heffen van graanrechten”. Met algemeene stemmen verklaarde zich de vergadering tegen het heffen van graan rechten. Ten slotte had de verloting plaats van een Ir ie tal voorwerpen, bestaande uit een boor, nijptang en hamer. Na afdoe ning der zaken werden nog eenige oogen- blikken aan gezellig samenzijn besteed. Streefkerk4 Maart. Ds. P, S. Bartstra, predikant alhier, heeft voor het beroep naar Maassluis bedankt. ‘Tienhoveii, 4 Maart. In deze gemeente komt een geval van typhus voor. - Voorzichtigheidshalve heeftaan het veer alhier de overtocht der rivier niet meer te voet, doch per schietschouw plaats. Ondanks de sterke nachtvorsten, die we nog steeds hebben, is het ijs toch in kracht en dikte afgenomen; het scholijs heeft nog eene dikte van 55 en het gladijs van 25 centimeter. Willeukop, 28 Febr. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente zyn vast gesteld de lijsten van kiezers voor loden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Prov. Staten en Gemeenteraad voor 1895. De lijsten zijn gelijkluidend en wijzen een totaal aan van 68 kiezers. ‘Wlllige-Langerak, 5 Maart. Als een bewijs, dat de nachtvorsten het ijs in de Lek in de laatste dagen op nieuw weêr stevigheid gegeven hebben, kan o. a. dienen, dat heden ochtend vóór deze ge meente, even boven het dykmagaz(jn, opnieuw een vertrouwbare baan over de rivier gelegd is, die niet alleen door voetgangers, maar zelfs met sleden met vracht er op* gepasseerd wordt. Het pad aan het veer van B. Goedhart wordt echter niet meer gebruikt D. Verhoef en W. De Gier, ter benoeming van een lid van het college van zetters om te voorzien in de vacature; ontstaan door het overlijden van den heer T. Ver meulen. ‘Lekkerkerk, 5 Maart. Zaterdag middag passeerden hier twee ijsbrekers, „IJsploeg” en „Hercules”. Zij maakten tot Streef kerk eene sleuf van ongeveer 10 meter, waardoor de overtocht alhier vermoei lijkt is. De stoombooten hebben hun dienst nog niet kunnen hervatten, daar het ijs aan beide zijden vast blijft zitten. Er was sprake dat genoemde booten de rivier Maandag nogmaals op zouden komen en dan tot Schoonhoven gaan, doch tot heden niets daarvan. De dorpen langs de Lek blijven steeds van de buitenwereld afge sloten, zoodat het voor ieder schadelijk wordt, vooral nu de Lentemaand reeds ingetreden is, die hier altijd eiken werkman arbeid verschafte. kinschoten, 28 Febr. In de heden ge houden Raadsvergadering werd het door Burg, en Weth. opgemaakte kohier van den hoofdelyken omslag voor dit jaar Vastgesteld op f 2348. Hierop komen voor 154 belastingplichtigen, verdeeld in 13 klassen van f 1,20 tot f 48. Het kohier der hondenbelasting voor dit jaar werd vastgesteld op f 131,50, vermeldende 101 houders van honden. Montfoorl, 1 Maart. Het aantal kiezers is gelyk aan dat van het vorige jaar. Blijkens de vastgestelde 8 lijsten zijn er 144 zoowel voor de Tweede Kamer als voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad. .Moordrecht, 2 Maart. Bjj de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, in de plaats van den heer A. J. Heestermans, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. Tom Dz. met 41 en J. De Jong IJ.Jz. 33 stemmen. De heer Z. 0. Bouwman verkreeg 17 st. en twee waren van onwaarde. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 4 Maart. Den 28sten Februari trad de zuivel-consulent in de provincie Zuid Holland, de heer A. Bos, in het café „de Zwaan” voor de afdeeling der IIoll. Maatsch. van Land bouw op. ZEd. was voor de environs geen vreemdeling meer; de vorige maand toch had hij te Kapelle a/d IJsel een voordracht gehouden over „Zuivelberei-* ding”. Had hij toen een aandachtig publiek, niet minder was hot nu. De zaal was vrijgoed bezet. Tot onderwerp zijner bespreking had hij gekozen: „Vee voedering, Veeverpleging en Vtêefokking”. Op zeer eenvoudige en duidelijke wijze, waaruit men zoo kon zien, dat hy zyn onderwerp* meester was, gaf hij den landbouwers vele nuttige wenken. Na zijn rede werd er nog gelegenheid gege ven tot het vragen van inlichtingen over zaken, welko met het behandelde in ver band stonden. Namens de vergadering dankte de voorzitter den heer Bos voor zyn nuttigen en leerrijken avond. Dat hij in een volgenden winter tijd en gele genheid zal vinden zyn kennismaking te hernieuwen zal ‘zeer zeker door velen gewenscht worden. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel- Auer c. s. goedgekeurd, tot opheffing der* dictatuur-bepalingen voor Elzas Lotharin gen. Ook zijn de 42} millioen mark voor den aanbouw van vier nieuwe gepantserde kruisers, welke door de Duitsche regeering werden verlangd, en zoo zeer door den Keizer gewenscht, met groote meerderheid, 145 tegen 77 stemmen, door den Rijksdag bewilligd. Men acht uit vreugde en dank baarheid hierover, den Keizer in staat, het eerst gereed komende schip „Reichstag” te noemen. De „hooge heeren” der Duit sche regeering hebben zich dan ook dapper geweerd, en alle krachten ingespannen om dit geld te krijgen, daar de vier kruisers, volgens hen, onmisbaar zijn, by de uit breiding 'van den handel, en onontbeerlijk voor de bescherming der groote over- zeesche handelsbelangen en van de Duit- schers in het buitenland Op den wensch des Keizers, moet de opening van het Duitsche Noord-Oostzee- kanaal nu bepaald zijn op begin Juli. Of Frankrijk zich bij de plechtigheid door een eskader zal laten vertegenwoordigen, is nog niet bekend, daar er op 's Keizers uitnoodiging nog geen antwoord is ont vangen. Men twijfelt echter niet aan een toestemmend antwoord, met het oog op de internationale beteekenis van het groote werk. Dat Keizer Wilhelm zyn tijd weet te benuttigen, heeft Z. M. bewezen toen hij de begrafenis van den Aartshertog Albrecht te Weenen by woonde en er acht uren doorbracht. Behalve hef doel zijner reis, bracht hij nog bezoeken aan Prinses Metternich en aan den Hertog van Cum berland, had een onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Kalnocky, bracht een bezoek op de Duit sche ambassade en woonde een diner by in den Hofburg. Waarlijk een achtuurs werkdag die mag meêgerekend worden! In een grootdeel van Zwitserland heeft een zware sneeuwval het verkeer zeer belem merd. Te Genève ligt de sneeuw 0.71 M. hoog. De trams moesten den dienst sta ken, en de treinen ondervonden aanmer kelijke vertraging. Te Parys (Frankrijk) *ïs een proces over den prijs van een portret voor de Rechtbank aanhangig. Sir William Eden had den Amerikaanschen schilder Whistler een portret van zijn vrouw besteld en horn 100 guinjes vooruit betaald. De schilder voldeed aan de opdracht. Het portret van Lady Eden maakte onder den titel Brun et Or, grooten opgang in het Salon op het Champ de Mars. Maar toen Sir Eden de levering van het portret verlangde, weigerde de schilder die, omdat hij de vooruitbetaalde som een belachelijk ge- ringen prijs vond. Hy zeide zelfs, dat hy het gelaat had overklad. De baronet bracht de zaak voor het gerecht. Zijn advocaat betoogde, dat de schilder verplicht is, het portret af te leveren. Maar Whistler’s advocaat houdt vol, dat er geen overeenkomst bestond, omdat de prijs niet van te voren be paald werd. De rechtbank zal uitspraak doen. Onder leiding van pater Delattre is bij de puinhoopen van Carthago (Grieken land) weêr een belangrijke ontdekking gedaan. Zijne opgravingen hebben nl. een Punisch kerkhof aan het licht gebracht, bestaande uit meer dan 400 grafzerken. Deze waren, zooals wel te verwachten was, gevuld met tal van voorwerpen, die voor de Carthaagsche oudheidkunde van het uiterste belang zijn, bv. flguur- tjep van Egyptische góden, statuetten en vazen in oud-Griekschen stijl, kleinodiën, amuletten, scarabeën in overvloed en wat dies meer zy. Vooral een aantal Car thaagsche begrafenismaskers van aarde werk trekken zeer de aandacht. De Chlnecsche Regeering heeft alle gouverneurs der provinciën aangeschreven, tot het geven van hun advies over de vraag: of het wenschelijk is, dat China den oorlog tegen Japan voortzet, of dat de Chinfeesche Regeering vrede sluiten zal. Daar vele gouverneurs ver verwij derd zitten van het oorlogstooneel, is nog i niet van allen antwoord ontvangen, doch I zij die een advies inzonden, kwamen I éénstemmig overeet dat men niet beter kon doen, dan te trachten den vrede te sluiten. De Ministerraad nam nog geen besluit, daar er gouverneurs waren, die er bij voegden, dat ze het sluiten van den vrede wenschelijk achtten, mits de voorwaarden eenigszins aannemelyk zijn. Het Chineesche ministerie is blijkbaar nog niet zoo afkeerig van het denkbeeld, om door het rekken van den oorlog Japan uit te putten. Japan eischt 400 millioen taöls oorlogsschattingwelke eisch onaannemelijk vtordt geacht. In Japan draagt bjj na iedereen eene lantaarn, die dag en nacht aan zyn gordel hangt; zy gelijkt op eene platte doos. Top en bodem ervan zyn onderling verbonden door middel van eene soort in vouwen liggend papier, - dat, als het uitgetrokken is, de lantaarn vormt. Een daarbij behoorenden koker met kaarsjes heeft de Japanner altyd by zich. Een kleine draagbare apotheek met een half dozyn bekertjes, een waaier, een pijp en een kort zwaard behooren verder tot zyne alledaagsche uitrusting. De gordel van Seboren: Arie, z. van L G. <ie Brujjn. Arie, ntje, d. van J. Verspui. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 1 tot 23 Februari. Seboren: Cornells, z. van J. G. Kerger A. v. d. Heul. Maria, d. van J. Slinger- d en M M Bups. Martinus, z. van H. louten en K. van Vljjmen. Evert, z. van Twigt en L. Bannen. Cornelia, d. van B. rdu en C. v. d. Heuvel. Setrouwd: H. Vuik en C. Vogelenzang Jong. P van Leeuwen en K. Visser. Terlouw en E. van Cappellen. Overleden: C. Lujjt, oud 2 j. G. Hoo- ndjjk, oud 1 m. W. F. de Vries, oud 70 j., moot van H. K. Eakens. W. Broeren, m. T J. de Rek, oud 4 j. Gemeente Langerak. Vau 1 tot 15 Februari. Oeboren: Klasina, d. van C. Roest en Blom. Aart, z. van L Aanen en G. de Ruiter. Gemeente Lekkerkerk. Van 8 tot 23 Februari. 0 eb o ren: Leendert, z. van J. Bravonboer J Andeweg. Jacob, z. van A. P. de Jong J. van Vlijmen. Hendrik, z. van H Roest A. E. den Oudsten. Adriaantje, d. van Berkouwer en L. Ligtlmrt. Oetrouwd: W. Hitzel, oud 41 j. (van Am- rdam) en K. van Wittend; oud 31 j. Overleden: C. B. Broere, oud 68j., aoot van J. Oskam. J. de Kurver, echtg. van J. E. Goudriaan. J. de i 1 m. A. van Roon, oud 77 jweduwe i F. Kalkman. A. K. den Dujjf, oud 95 j., duwnaar van G. Vujjk. A. Nobel, oud 82 echtgenoot van A. van der Wal. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 8 tot 22 Februari. Qeboren: Willem Hendrik, z. van H. de ede en A. van den Heuvel. Aaltje, d. van Hoogerwaard en A Koenhen. Pietje, d. i G. van Delft en J. de Wit. Leendert, van E. Stam en T. van Vliet. Neeltje rtje, d. van J. Bos en M. Stigter. Jan, z. fi T. de Bruin on N. Stouthart. Overleden: Levenloos kind van L. Vuik G. van Leeuwen. A. Slobbe, oud 46 j., itgenoote van C. Kok. - M. C. Bos, oud 38 echfgenoote van J. van Beekum. C. Zuidam, i 74 j., weduwnaar van G. van Blokhuizen. Gemeente Noordeloos. Van 4 tot 26 Februari, leboren: Jan, z. van C. de Jong en M. i der Haren. Geertje, d. van L. van As en en J. Stout. )verleden: C. van der Haven, oud 67 j., tgenoote van N. Roozendaal Gemeente Ouderkerk a/d IJsel. Van 1 tot 27 Februari. leb oren: Pieter, z. van J. Snoei) en N. lormaker. Cornelia, d. van J. Spek en A. i Herk. - Annigje, d. van H. Vermeulen en van Dijk. Neeltje Margaretha, d. van P. i der Volden en C. J. vau Wingerden. lhelmina, d. van M. v. Erk en C. M. Mole- w. Marinus, z. van D. van Zwienen en Linge. Jan Dirk, z. van M. H. Geerling J. Goudriaan. Roeloffina, d. van J. Omon A. de Hoog. letrouwd: W. Otterspeer en W. v. Herk. Iverleden: K.Rehorst,oud65j.,eohtgenoote i A. Brussé. A. Rook, oud 17 d. F. isart, oud 78 j., weduwe van C. Edelsohaap n Dinteloord). J. van Vliet, oud 5 w. l’wigt, oud 76 j weduwnaar van L.Krggsman. Gemeente Stolwijk. Van 14 tot 28 Februari. Jeboron: Pieter Paulus, z. van W.de Jong A. Stuurman. Teuntje, d. van H. Breedjjk J. Loeve. Grietje, d. van D. Anker en Anker. Willem Cornelia, z. van M. Both L. Jongkind. Gemeente Tienhoven. Van 8 tot 22 Februari. Seboren: Jan Dirk, x. van K. Henboer C. de With. Gemeente Waddingsveen. Van 26 Januari tot 23 Februari. Seboren: Jan, z. van G. Brouwer en M. gerbrug. Gjjsbertus, s. van L. Moerings J. de Bonter. Marinus Johannes, z. van Gooson en B. van Ruiten. - Theodorus, z. a B. van der Kroef en G. van Kesteren. ilhelmina Johanna, d. van B. L. Raastrop en W. vau der Kraats. Jan, z. van T. Burger J. Sekeris. Elizabeth Maria, d. van A. ions en C. Bunnik. Jozeph Johannes, z. a G. Tillemaus en G. van Aston. Johanna zabeth, d. van P. Hofman en E. Dekker. ilhelmina Catharina, d. van W. Toor en E. •Iwtjk. Cornelia Mathias Antouius, z. van M. de Ruiter en A. J. Kouwenboren. verf, z. van C. vau Hofwegen en J. Oos- m. Johanna Trjjntje, d. van U. Albi, sen Saarberg. Marinus, z. van M. Oudgk en vau Santen. Pietor, z. van J. don Boer R. Jonné. Simon Theodorus, z. van^C. mgn en T. van Vliet. Pieter, z. van’T. i Houdgker en D. J. de Jonf Setrouwd: P. Dissel on J. Overleden: G. J. Edelman, A. Moons, oud 3 w. - W. 1 4 j. N. den Boer, c— rg, oud 4 m. T. Baas, i Vuuren, oud 2 j. J. J n. J. r ider, oud 91 ji T. Romgn, oud j, eohtgenoote van P. J* Jagt 1 heden, verkre* aan van een verorden! voorts ot meente. Donderdag kwamen eerst ter tafel hot voorstel betreffende de regeling van het bakonwezen op openbare wateren, hetwolk zonder discussie of stemming werd aangenomen, on dat tot verlen ging met 8 jaren van de wet 1892 tgrfelgke versterkifig der mrHtio door het onder de wapens houden van zeven lichtingen, welk voorstel, na eenige aanvulling door don Minister van Oorlog, werd aangenomen met 62 tegen 6 stemmen'. Daarna begonnen do algemeone beraadsla gingen over hot wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoorrechten naar de waarde der goederen. De heer Mutsaors bestreed het stelsel dezer wet, boven hetwelk hg een heffing naar gewicht, maat en getal aan be eelt; de heer Dobbel man deelde dit gevoelen en za? in de bg dit ontwerp bestendigde wg/e van heffing, veisoherpt door de macht, aan de ambtenaren toegekend, gi nadeel voor den handel De heer Plate van een andere meening en deed uitkomen, dat heffing naar gewicht enz. tal van onbillijkheden ten gevolge heeft en bovendien uiterst moeielgk zou zgn. De heer Rink oordeelde, dat de Min. overdreven eisohen stelt; z. i. zou reeds door verbetering van het stelsel van benadering het beoogde doel worden bereikt. Deze Spr. be toogde dat het voor den eerljjksten importeur niet doenlyk zal zgn, steeds op een gegeven oogenblik de waarde juist te bepalen; daardoor is hij blootgesteld aan de willekeur van do administratie. De Miu. van Financiën zotte uiteen, hoever het geknoei met de inkomende rechten wel jjaat, en verdedigde de vior geitel de maatrege len, om zulks te beletten. Tegen specifieke tarieven, zooals do beide eerste sprekers wensch- ten, bestaat dit bezwaar, dat van ordinaire soorten evenveel wordt betaald als van de fijnere, zoo dat de minder gegoeden het zwaarst belast zou den worden. Taxaties van de ambtenaren zjjn niet te vreezen; do ondervinding is borg dat zjj hun taak anders zullen opvatten. De eer lijke handel wordt door de voorgestelde bepa lingen in ’t minst niet benadeeld. Het denk beeld van den heer Rink is onuitvoerbaar; er zgn goederen die niet kunnen benaderd worden, omdat zij onverkoopbaar zgn. In de vergadering van Vrijdag hielden de heoren Mutsaers en Dobbelman hun bezwaren vol, terwjjl de Min. den omvang van de ont duiking en de doeltreffendheid der voorgedra gen maatregelen nogmaals betoogde. De heer Borgesius beval de aanneming van het ont werp aan. Bjj de behandeling der artikelen worden door de Commissie van Rapporteurs onderscheiden amendementen voorgesteld, die de Minister, na discussie, overnam. Duar zij alleen de bijzon derheden van de uitvoering betroffen, laten wij ze onvermeld. Een uitvoerig debat werd uitgelokt door een amendement der Commissie op art. 23, voorge stold om meer waarborgen te geven voor schade loosstelling bjj vergissing der ambtenaren. Hot ontwerp laat die schadeloosstelling facultatief en beperkt haar tot hoogstens 5 percent; de Commissie wilde haar gebracht zien op 10 per cent en bovendien, als dit aanbod niet wordt aangenomen, beroep op den burgerljjken rechter voor geheele vergoeden openlaten. Na ampele discussie, waarbjj ook gewezen werd op het beginsel, dat hier zou worden uitgemaakt, namely k dat de Staat goldelgk verantwoordelijk is voor de daden zjjner ambte naren, en op het gevaar, dat bjj aanneming van het amendement de wet zeer laks zal wor den u^gevuerd, werd besloten de beslissing tot de volgende vergadering te verdagen. Bij Kon. besluit is Mr. J. P. Moltzer, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universlteit te Amsterdam, benoemd tot lid van den Raad van State. De Katholieke Kiesvereni gingen in besloten bij Provinciale anti revolutionnairen te steunen. Aan het Ministerie van Jus titie te ’s Hage werd gisteren o. a. aan besteed De levering ten behoeve van de rijks- werkinrichtingen te Veenhuizenvan a.gi oote hoeveelheden metselsteenen (Waai en IJsel), tegels, pannen, tras, schelpkalk, metselzand, portlandcement, hardsteen- werk, getrokken balkyzer, profiel- en staaf- yzer, houtwaren, steigerhout, glas, verf waren, 50 stuks kapspanten van getrokken ijzer en 80 stuks gegoten yzeren kolom men, in 27 perceelen. Minste inschrijvers waren o. a. voor: perc. 10, Schalij Bekker, te Schoonhoven, voor f6,94; perc. 11, R. U. Jongenburgdr, te Waddingsveen, voor f 6,37 per 1000 stuks; perc. 20, M. De Jong Co., te Oudewater, voor f 5850. By de te Gouda plaats gehad hebbende provinciale keuring van heng sten is de prachtige Oldenburger dekhengst „Edo” van Jb. Van der Spek Jz. te Moer- capelle goedgekeurd onder rubriek A. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in den straatweg Gouda-Bodegraven, is de rekening over 1894 goedgekeurd en het dividend bepaald op f9,50 per aandeel. Tot commissaris van den weg, in plaats van wy'len den heer Jz. Van Dam, werd benoemd de heer Mr. 0. H. P. Klaverwyden, te Leiden. Een voorstel tot wijziging der statuten kon slechts ten deele worden behandeld. Art. 4 werd gewijzigd in dien zin dat in het vervolg slechts vijf commissarissen uit aandeelhouders het beheer zullen voeren. De behandeling van ark 10 werd daai na verdaagd tot 13 Maart. Te Gorinchem is tot directeur van Gorinchemsch Mannenkoor „Caecilia” benoemd de heer Rud. Bekker, vroeger te Sliedrecht. - Tot organist by de Ned. Herv. Gem. te Kralingen is benoemd de heer P. Escabache, leerling van den heer G. B. Van Krieken. i- Een telegraphisch bericht uit Batavia meldt dat pater Gerardus Smit, die als aalmoezenier van het leger op Lombok pastoor Voogel by diens vertrek naar Batavia is opgevolgd, overleden is.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1