maat Zaterdag 23 Maart. 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. N°. 1561. ER JULES ANDEN DE WATERLEIDING. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND E STAND. inhovM. Eerst nadat het aan de werking der ioi,’, van ittlink en O. Blonk »P de leemkolk, oud 62 j., kind van A. T. Vet wei hel] S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. en niet zullen achterblijven waar het geldt: „de Welvaart van Schoonhoven!” oud ruim 1 j. van Vliet en M. i worden inge 25 Maart a. s., aar tevens het n b(j den Heer te Jaarsveld. 8 1870. 8 en ran ran )ok maar o. wegt burg s goed erkend SRKOUDHEID erzachtende HOLM, Zeist. ithekers en es i W Cent n Heer H. T. wtheker. SCHOOMOVENSCHE COURANT. '/r 82J 881 83/c 88* 26} 971 101} 97* 74 63 104} 55 100 100 102} 90} 100} iiiH 110 tegei art met van het WETHOUDERS is op Dinsdag oormiddags ten JIS aldaar, aan .angerak. Maart. ran B. Goedhart en )8, s van C. van Hendrik, i. van Hendrik, i. van K. an en N. Rgneveld. oat, oud 8 n. 4 ,1854. 1860. 1864. l 100. ruim 400 M’ )eve van de «veld. [aart. i, z. van G. v. Tugl van N. Wolters en nna, d. van J. van c en G. den Hartog. jk, oud 68 j., eoht- Brouwer, oud 3 m. ichem. (aart. d. van J. Klein en Jan, z. van A, Boot -an W. A. Bel loekhandel van te Schoonhoven. nemen aan den veldtocht op Cuba. Het gebeurde i sprake gel achtige zitting aanleiding gegeven. Toen de minister van Oorlog de voornaamste schuld van het gebeurde, van de officieren op de redactiën trachtte af te wentelen, stonden alle aanwezige verslaggevers op en verlieten de tribune. Nog ernstiger ge volgen heeft het gebeurde bij het Minis terie teweeg gebracht. De Minister van Oorlog wilde de schuldige officieren voor den krijgsraad, en de andere Ministers voor de gewone rechtbank doen terecht staan. Toen men het hierover niet kon eens worden, heeft Sagasta namens het geheele Kabinet de Koningin om ontslag gevraagd. By de audiëntie ter gelegenheid van den verjaardag van Italié’s Koning, heeft de jubilaris zich bijzonder met ieder der Ministers afzonderlijk bezig gehouden. Tot President Crispi zeide Z. M., dat hij er van overtuigd was, dat èn de Koning èn het land geen trouwer en krachtiger dienaar kon hebben dan hem, Crispi. Te Rome werd op plechtige wyze de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken ter eere van den vrijheidsheld Giuseppe Garibaldi. De Koning en de Koningin waren er by tegenwoordig, en Crispi hield eene redevoering. Acht douanen uit Fraselië, bij Grespa- dore (Italiaansche Alpen) zyn in het ge bergte door een lawine overvallen. Zes van hen kwamen om het leven. De twee overigen ontkwamen met veel moeite aan het dreigend gevaar. De Hertog van Aosta, neef van den Koning van Italië, heeft zich verloofd met Prinses Hélène van Orleans, eene dochter van den graaf van Parijs. Te Rio Janeiro (BrazillO vielen weer ongeregeldheden voor aan de cadettenschool. De jonge vaderlands verdedigers schynen het niet kunnen te laten zich met staat kunde in te laten en allerlei politieke intriges op touw te zetten. Achthonderd gingen aan het muiten en er moest eene afdeeling troepen bij te pas komen om hen bedaard te maken. De bekende Noorsche schilder Hans Gude vierde te Berlijn zyn 70sten verjaar dag. In zyn vaderland is te zijner eere een „Gudelegaat” bijeengebracht, waarvan de renten zullen dienen om behoeftige Noor- sche schilders en beeldhouwers te steunen. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- j neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ekkerland. Maart. a B. den Ouden en 'rins en B. Swank. erk en J. Mos. oud 1 j. en 11 m. water. Maart. »n G. Wolffenbuttel graa hev< wen te lichten, alvorens zy opnieuw een onder- j werp van beraadslaging zal uitmaken. - Waar intusschen zooveel belangen op het spel staan, mogen wij vertrouwen, dat onze autoriteiten een open oog zullen hebben voor onze behoeften, niet zullen terugdeinzen voor maatregelen die in zoo nauw verband staan tot een der eerste Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. II. Vervolg van ons blad van 20 Maart Waterleidingen in het algemeen worden onderscheiden in rivier-, duin-, beek- en bron waterleidingen, en danken hun naam aan den aard van de prise d’eau”of wat hetzelfde is, de plaats, vanwaar het water opgepompt of ingenomen wordt. Rivier- of beekwaterleidingen zyn het minst kostbaar omdat het water in groote hoeveelheid aanwezig is, en slechts behoeft ingenomen te worden om, na het zuive ringsproces te hebben ondergaan, door de buizen zijne bestemming te volgen. Het ligt voor de hand, dat het water uit bevaarbare rivieren en stroomen, waar aan groote en kleine steden en tallooze dorpen gelegen zyn, zeer verontreinigd wordt, en dus als verbruiksmiddel niet altyd kan voldoen aan de hooge eischen, die deskundigen aan water stellen, zoodat in vele, althans de meeste gevallen het beste filtreer- en zuiverings systeem niet in staat biykt, de verbruikers voor gevaren te behoeden. Heeft men daarentegen water uit heldere beken of kleine bergstroomen, die niet be varen worden, en behoorlyk zyn verwijderd van de gewone samenleving, dan is het duidelyk, dat het, na zorgvuldige filtratie en zuivering, aan strenge eischen zal vol doen, en dat dus gevaren, aan hot ver bruik verbonden, tot de hoogste uitzonde ringen zullen behooren. Kostbaarder ondernemingen zijn de zoo genaamde duin- en bron waterleidingen, omdat de onderaardsche watermassa naar de oppervlakte moet worden gebracht of aangevoerd, door middel van gegraven open- of ondergrondsche kanalen, diepbo- ringen, putten en dergelijke. Bij deze soorten van waterleidingen fan geert de aardbodem als natuurlijke filter en de onderzoekingen der laatste jaren hebben aangetoond, dat vooral zand klei-, oer- en leilagen filters zyn bij uitnemend heid en het water, uit deze diepe bronnen afkomstig, bijna zonder uitzondering het allerbeste is, dat men kan krygen. Toch is voorzichtigheid ook bij het beste stelsel zeer gewenscht. De ervaring toch leert, dat water uit ondeiaardsche bronnen afkomstig, in Ne derland veelal yzer bevat dat daaraan een vuile troebele kleur geeft, de aanvoerbui zen aantast en langzamerhand doet dicht groeien. Dit kan men ook waarnemen bij het water, dat uit de vele northonpompen hier ter stede wordt verkregen. x. van ardam). van Beusekom, oud 26 j. opik. Maart. van J. Rones mia Johanna, d. vi uwijk. laart. letb, d. van C. Hoo- n. Elisabeth, d. land. Johanna, d. A. Groenendijk. Guldemond en M. an W. Hoogendoorn van J. Behaikwjjk z. van P. Ooms k Arnoldus, z. van Wilhelmina Jacoba, Plak. n, oud 21 j. G. 1 Erkel, oud 74 j. Bezemer, oud 11 m. wijk. sart. and, z. van B. Schilt van D. Boom en De Cblneeache vredes-onderhandelaar Li Hung-Chang is, na zich Vrydag-avond met 40 personen te Taku naar Japan te hebben ingescheept, te Simoneski aange komen en met buitengewone beleefdheid ontvangen. Men bracht hem in een Hof koets, door een eerewacht omgeven, naar de residentie. Het eerste werk zal zijn, de algemeene grondslagen vast te stellen, voor de vredesonderhandelingen, waarna het verdere te Hiroshima zal wor den geregeld. Intusschen trof China weêr een slagdaar Generaal Sung- Tsching van zijn paard viel en on- middeliyk dood was. Door China zouden te Londen reeds onderhandelingen geopend zyn over eene te sluiten goudleening tot voldoening der door Japan te eischen oor logsschatting. Men gelooft niet, dat Japan zyn toestemming tot een wapenstilstand zal geven, voor een eenigszins afdoende regeling zal z\jn getroffen. De ontploffing te Londen (Engeland) aan het station van Tenchurchstreet, is gelukkig gebleken geen van dynamiet te zyn geweest. Een 65 jarige tuinman, die voor zijn heer een buis met saimgeperste zuurstof was gaan halen, met nog andere benoodigdheden tot het ontsteken van eenig vuurwerk op een kinderfeest, werd het slachtoffer van een ongelukkig toeval. De man schynt de buis te hebben laten val len of ergens tegen aan te hebben gestooten. De werkstaking der Engelsche schoenen industrie heeft zich uitgebreid. Ongeveer van het aantal werkers in dezen tak van nijverheid staakten het werk. In het Britsche Lagerhuis verklaarde Minister Buxton bericht te hebben ont vangen van Gouverneur Loch, dat de Engelsch Transvaalsche Conventie, betref fende Swaziland, daar op vreedzame wyze zal worden aanvaard. Ofschoon de Premier Lord Rosebery om geheel van de gevolgen van zyn influenza- aanval te genezen naar zijn buitenplaats is gegaan, brengt de verandering van lucht hem niet wat hy in de eerste plaats zoekt, slaap en rust. Nacht op nacht brengt hy in slapeloosheid door en men spaart hem zooveel mogelyk door hem slechts de nood- zakelykste stukken voor te leggen. Keizer Wilhelm van Dnitachland, die, gelyk men weet, zelf de zittingen van den Raad van State presideert, wordt her- haaldelyk door sommige sprekers in het debat betrokken. Z. M. heeft dap ook ver klaard, dat hy aan de beraadslagingen niet zou kunnen deelnemen, als men niet op hield zijn persoon daar by ter sprake te brengen. Het jongste zoontje van den Keizer is weêr aan dé beterhand. Begin April gaat de Keizerin met hem en de andere prinsen naar Abbazia, waar de keizer dan ook komt, en waar men drieweken denkt te blijven. Men blijft het nog altijd druk hebben over den aanstaanden 80sten jaardag van Von Bismarck. Nu de Berlynsche gemeente raad hereft geweigerd een adres van hulde naar Friedrichsruhe te zenden, besloot het dagelijksch Bestuur zelfstandig en op eigen hand een gelukwensch te zenden. De voor zitter van den Duitschen Rijksdag heeft aan ieder lid eene uitnoodiging gezonden, om op 25 Maart een bezoek aan Friedrichsruhe te brengen. Keizer Wilhelm gaat eenige dagen later. Op den dag zelf zal eene feestvoorstelling in den Koninklijken schouwburg te Berlyn worden gegeven. De Minister van Eeredienst heeft last ge geven, dat op 1 April alle scholen in Pruisen moeten worden gesloten en kin derfeesten moeten worden georganiseerd. De opening van het Noord Oostzeekanaal is nu vastgesteld op 19 Junk Sedert eenige jaren bevinden zich te Poppelsdorf bij Bonn 4 Turksche land bouwers, om den Duitschen landbouw te bestudeeren. Hun oefeningstijd is^iu voorbjj. Op bevel des Sultans echter moeten ze nog 6 maanden in Duitschland blyventwee hunner om de boterfabrikatie, de derde om den tuinbouw en de vierde om de phyloxera te bestudeeren. De Prulsleclie Regeering heeft aan de verschillende Kamers van Koophandel en scheepvaart corporatiön in Duitschland medegedeeld, dat zij er ernstig over denkt om wettelijke bepalingen te maken om trent de afmetingen van vaartuigen op de binnenlandsche rivieren en andere vaarten, daar de steeds toenemende grootte der vaartuigen in wanverhouding komt tot de breedte der rivieren en kanalen, waar door storing van het algemeen verkeer ontstaat en ook de kleine particuliere schipperij verdrongen wordt ten voordeele van de groote kapitalisten. De ontevredenheid der Spaansche offi cieren te Madrid, die, zooals we vroeger gemeld hebben, de bureelen van een paar dagbladen hebben vernield, is opgewekt geworden door de inderdaad voor den officiersstand zeerkwetsende beschuldiging, dat er bij de jongere officieren van het leger weinig opgewektheid heerachte, om deel te is natuurlijk in de Cortes tgr. Jucht is, blooj,gesteldr is.gezui- Aomen en heeft tot een storm verd en gefiltreerd, kan men het water voor het gebruik als geschikt beschouwen; de taak is het dus van den ondernemer eener waterleiding die aan billyke eischen voldoet, hierin tydig te voorzien. Het behoeft waarlijk geen betoog, dat het water uit regenbakken en putten in de stad onzer inwoning voor verreweg het grootste gedeelte, aan strenge eischen niet kan voldoen. Deze waterreservoirs liggen in een sedert vele eeuwen vervuilden bodem; mestvaal ten, beerputten, slachterijen, begraafplaat sen, leerlooierijen en fabrieken droegen dagelijks bij tot verontreiniging van den bodem, en met het bloote oog kan men dikwijls den verderfelyken invloed waar nemen, die allerlei onzuiverheden op ons put- of regenwater uitoefenen. Een eenigszins ontwikkelde schoolknaap zal ons mededeelen, dat rottende bladeren in dakgoten zuren ontwikkelen, die lood en zink aantasten en minder goede, dik werf gevaarlijke eigenschappen aan het regenwater geven, afgescheiden nog van de vele onreinheden, die vogels in ver schillenden vorm en hoeveelheid aan het water toevoegen. Men zal moeten erkennen, dat een be roep op 100 jarige grootvaders de kwaliteit van zulk water weinig verbetert. Northonpompjes op geringe diepte ge slagen zyn evenzeer onvoldoende en dus als halve maatregelen af te keuren; op groote diepte geslagen leveren zij water, dat sterk ijzerhoudend is, en om de bo venontwikkelde redenen, kunnen wy ons dus ook met deze waterverschaffing niet vereenigen. Hoe geheel- anders is het met eene wa terleiding. Van overheidswege wordt de eisch gesteld, dat er zuiver water wordt geleverd, dat wil zeggen** kleur-1 loos, reukloos en smaakloos zyn, vrij van schadelijke bestanddeelen, terwijl voort durend de aandacht der autoriteiten op de kwaliteit van het water blyft gevestigd. Men sluit aan de hoofdbuizen zyne perceelen aan en voor den kostenden prijs, volgens een zeer billijk vast tarief, kan men zooveel water gebruiken als noodig blijkt te zyn, zonder dat op de hoeveel heid wordt acht geslagen; alleen is waterverspilling streng verboden. Dag en nacht, ieder jaargetijde en onder alle ongunstige of eigenaardige omstan digheden en weêrsin vloeden staat de wa terleiding ons met koud, helder, voortref felijk water ten dienste; het wordt getapt zonder krachtsinspanning, op elke verdie ping, in ieder vertrek. Op iedere plaats in het huis kan men zich van water voorzien, en de ondervinding heeft geleerd dat zy, die eenmaal het nut en gemak ee^er waterleiding hebben lee- ren kennen, een huis zonder water leiding een onding noemen. Weinige weken na de aansluiting ver anderen de meest hardnekkige vereerders van pompjes en putjes in vrienden vap de waterleiding, en het verdient opmer king, dat zij die eenmaal zijn aangesloten, zelfs voor het dubbel van den kostenden prys de leiding niet zouden willen missen. Behalve voor huiselyk gebruik biedt ook in ruimeren kring de waterleiding groote voordeelen aan, boven iedere andere water voorziening. Voor fabrieken, bleekeryen, wassche- ryen, gevel- en straatbesproeiing, brand weer, doorspoeling van riolen en goten, fonteinen als anderszins is de waterlei ding een onmisbare factor, een onuitput- telijke bron van uitnemend water, dat aan de hoogste eischen voldoet. Vooral bij brand in den nacht springt het voordeel dezer nuttige inrichting dui delijk in het oog. Twee kloeke mannen kunnen den felsten brand zoo niet bedwingen, toch zeer be perken. Zonder eenige inspanning te vorderen van de bediening, werpt de leiding eene overstelpende massa water per minuut in den brand, onmiddellyk na het in werking brengen der brandkranen, binnen enkele minuten na de ontdekking van het onheil. Wanneer men daarenboven bedenkt dat het water voor brandblussching gratis wordt verstrekt, komt het ons voor, dat men zich geen brandweer kan voorstellen, die zoo goed aan het doel beantwoordt. Doch er is meer. Zoodra de zomer onze straten en pleinen stoffig en warm doet worden en ieder reikhalzend uitziet naar een verfrisschende regenbui, komt de waterleiding ons daarin weldadig te hulp. Gedurende de 5 eerste jaren zonder be taling, en later voor geringen prijs, be schikt het gemeentebestuur over leiding water, tot het besproeien van straten en pleinen, terwijl van tijd tot tijd het be proeven der brandkranen aan de gemeente ten goede komt, tot het vochtig houden van onze stoffige wegen en het door spoelen van gotea. STATEN-GENERA AL. De motie van den heer Dobbelmann, over -welke de beraadslaging op het eind van de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag 14 Maart een aanvang nam, luidt als volgt.- „De Kamer, van oordeel, dat een herziening en uitbreiding yan ons tarief van invoerrechten tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in het belang der schatkist dringend wordt geëischt, gaat over tot de orde va-n den dag.” De voorsteller vérdedigde de motie op grond van den kwijnenden toestand van den landbouw. Heffing van graanrechten zal de verdiensten van den arbeidenden stand vermeerderen, waar door een geringe verhooging van den prijs tan het brood en van andere levensbehoeften ge- makkeijjk to dragen zal zijn. In do vergadering van Vrjjdag plaatste zich de beer Thoofc op hetzelfde standpunt, betoo- gende dat het middel van den heer Dobbelmann onafwijsbaar is om verdere verarming der natie en aanhoudende verhuizing van de bevolking vi het land naar de steden te voorkomen. Oc_ de heer Zjjlma verklaarde dat hg als liberaal niet alleen staat in zgn wensch naar bescher ming; het is oen vraag van arbeidde welvaart van het platteland eischt de toepassing van invoerrechten. De heer De Boer bestreed krachtig de motie. Spr. acht het ónmogelijk, door invoerrechten den landbouw te bevorderen en den trek naar de steden togen te gaan. Er is heel iets anders noodig, een ander stelsel van grondeigendom in don geest van hetgeen Mr. Van Houten bij zgn toelichting van het voorstel tot wijziging der onteigeningswet heeft aanbevolen. De heeren Travuglino en Lambrechts zien ook in het heffen van graanrechten het eenig middel om den landbouw te redden. Voor den heer Van Alphen is reeds daarom Igk, daar zij tot een conflict zou leiden; doch ook omdat duurder brood, i arbeid zullen brei de motie onaa-inemelj met de Regeering graanrechten wel duurder brood, maar geen vermeerdering van arbeid zullen brengen. De heer Van Kerkwgk is vóór de motie, als een poging om den landbouw door de moeie- Igke dagen heen to brengen; doch men moet nief te ver gaan; de motie omvat ook industrie en handel, en deze kwgnen niet in die mate als de landbouw. Vergadering van DinsdagDe heer Heldt wil den landbouw wel helpen, mits het algemeen j belang daarbg niet wordt benadeeld; graan* I1TEN. pC. 18 Maart. 2} 95} .8 .8} 102 4} 104} 4} 86.’ l-Nov. 6 •Aug. 5 .-Juli. 5 Oct 6 3 iuitg. 4 17/69. 4 80. 4 4 4 4 lig. 8 XX) M. 4 X)Mk. 4 5 aand. 5 6 8 8 .2} 104 188 124} 128} 128 161} 148 147} «l 8*1 Maart. van C. L. Rond en rechten zullen de volksverarming vermeerderen en ook niet baten tegen werkloosheid. De heer De Beaufort Amst.) noemt het eenig practisch resultaat der discussies een monstering van het aantal protectionisten in deze Kamer. In landen met algemeen stemrecht wordt het krachtigst op bescherming aan gedrongendit doet denken aan een coalitie van landbouw, industrie en arbeid, die alles verwachten van den alles verzorgenden Staat. In kleine landen voert protectie tot monopolieprgzen en het dooden van de concurrentie. De heer A. Van Dedem meent, dat wij in de bestaande omstandigheden, nu de omliggende landen beschermen, niet kunnen achterbleven. Lage graanprijzen zgn goed voor de veehouderij, maar het algemeen belang eischt graanrechten. Spr. bestrjjdt de bewering van den heer De Boer, dat de pachten te hoog zgn. De heer Cremer betoogt, dat bescherming van de industrie, in de motie gewenscht, onnoodig is, daar deze over het algemeen in welvarenden toestand verkeert; sterken achteruitgang bij in- en uitvoer aanschouwt men in beschermende landen. De heer Roessingh is tegen de motie, omdat tegenover de graanrechten andere belangen ge schaad zouden worden. De heer Zjjp meent, dat zoo men de quaestie der graanrechten zui ver stelde, zij in het nadeel van den landbouw zouden blijken te zgn. Er zgn andere middelen om den landbouw te helpen; Spr. vertrouwt dat de Regeering niet zal nalaten ze toe te passen, a. de tollen zal afschaffen, stoomtram wegen aanloggen,, vrachttarieven verlagen, het burgerlgk wetboek ten opzichte van het paoht- contract herzien, het landbouworediet regelen, den vleeschaccgns afschaffien, de boterwet doen naleven. Do heer De Lange noemt den tegen- woordigen toestand een reactie op den vroegeren wilden vooruitgang, toen men de prgzen en de pachten onmatig heeft opgedreven. Daarvan hebben alleen de eigenaars voordeel gehad, en het zou onbillijk zgn hen door beschermende -rechten te helpen, nu ook het nadeel hen treft, i Woensdag kwam de Minister van Buiten- i landsche Zaken aan het woord. De Regeering ziet in bescherming niet het heilaanbrengend middel ter leniging van den nood van land bouw en nijverheid, welker toestand, ofschoon niet rooskleurig, toch niet zoo slecht is als beweerd wordt. De nadoelen vhn bescherming zgn rgzing van de prgzen der producten, be lemmering der ngverheid, bevoordeeling van het eene belang ten koste van het andere, beperking van invoer der onmisbare grond stoffen, duurder levensbehoeften voor den werk* mau, niet opgewogen door vermeerdering van werk. Alleen de grondeigenaars zouden er bjj winnen. De Regeering h bereid langs andere j wegen verbetering aan te brengen, maar ont- raadt de aanneming der motie. De heer Lucasse bleef op invoering aanrechten aandringen, desnoods tijdeigk ge* ven, tot behoud van den landftouw. Verder ?rd nog ten gunste van protectie het woord voerd door de heeren Van den Beroh van Heemstede, Heemskerk (die or zulfs Romeinen j XIII bjjhaalde), Tydens en Truyen, allen op de bekende gronden. De heer Van Kamebeek ziet in goedkoop producoeren, dat door invoe ring van graanrechten zou worden belemmerd, de eenigo toekomst voor onze industrie. In de vergadering van Donderdag verdedigde „,.u« >o,uauu uv. heer Dubbel™.,, n.der .J. motie. D. levensbehoeften, n 1. goed drinkwater, .’"beogmg der broodprij». en niet vollen Atnrhlfiven wnnr het oeWl.’ .hun „Jge.d. loonen. ng constateert met genoegen dut de Rpgeering herziening van het tarief wensoheljjlC acht en hoopt dat deze verbetering ook den graanbouw zal ten goede komen; Verschillende sprekers repliceerden met hand having van hun reeds uitgedrukt gevoelen. De heer Donner verklaarde zich vóór motie, omdat, wanneer de Regeering het oogen- blik voor bescherming gekomen acht, het dan te laat kan zgn. Nadat de Minister van Buitenlandsohe Zaken nog had doen uitkomen dat de Regeering om trent herziening van het tarief niets anders had toegezegd dan de Minister van Financiën heeft verklaard in het antwoord bij het ontwerp op de invoerrechten, werd de motie Dobbelmann verworpen met 52 tegen 33 stemmen. By Kon. beslhitzyn benoemd: tot hoogheemraad van de Vyfheerenlan* den, A. Karatot heemraad van den polder Oost-IJaelmonde, P. G. De Raadt. -Aan de vereeniging „de Alfen* sche kaaamarkt” te Alfen a/d Ryn, ia by Koninklyk bealuit vergunning verleend toe het houden eener verloting van paarden enz. by gelegenheid van de op 18 Sep tember e. k. te Alfen a/d Ryn te houden vrye paardenmarkt. - Van de 80 vertrekken in het hotel „Keizer Karei” te Nymegen zyn voor de Koninginnen en gevolg een 40 tal gereaerveerd. De Koninginnen zullen gebruiken de zea aalona op de eerste verdieping aan de voorzydo, met uitzicht op het Keizer Karelsplein. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de Goede Vrydag voor de Protestantsche militairen moet gerekend worden te behooren totde feestdagen, zoodat op dien dag gewone Zondagsdienst zal worden verricht. - In verband met het bezoek van generaal Booth aan Nederland, heeft het Leger des Heils te Amsterdam beslo ten, 500 van de armsten van Amsterdam den generaal te laten verwelkomen, Za terdag mi'ddag om 1 uur in het Paleis voor Volksvlyt, by welke gelegenheid dezen 500 armen een flink warm middagmaal zal worden verstrekt De generaal zal hen na afloop van dezen maaltyd toespreken. Kaarten voor dezen maaltyd zullen koste loos verkrygbaar zyn. o Hoort men hier en daar de klacht uiten, dat over_het algemeen niet genoeg werk gemaakt*wordt van badinrichtingen speciaal voor minder bedeelde natuurge- nooten, zoodra men eene waterleiding heeft, kan met weinig kosten aan dit bezwaar te gemoet gekomen, en voor enkele centen gelegenheid gegeven worden, een ver- frisschend bad te gebruiken. Hebben wy in bovenstaande regelen aangetoond, dat voor iedere gemeente eene goede waterleiding van groot gewicht is, wy meenen bovendien, dat voor Schoon hoven zelf, ernstige belangen op het spel staan. De pogingen, die reeds door eenige wakkere mannen zyn aangewend om tot de oprichting eener waterleiding te geraken, hebben niet mogen voeren tot den ge- wenschten uitslag; de financiëele bezwaren aan eene zóó kostbare onderneming ver bonden, zyn te groot geacht om daarin van gemeentewege te voorzien. Dankbaar voor dit lofwaardig streven staan wy thans voor de vraag: Zullen onze vroede mannen by het behandelen der concessieaanvrage bereid worden ge vonden, de waterleiding-kwestie nu ze met weinig opoffering onzerzyds tot op lossing kan worden gebracht flink en vlug af te doen? Wy hebben goede hoop. Eene kleine subsidie, te verdeelen over een tydsverloop van vyf jaren, is geen te groot offer voor de stad onzer inwoning, vooral wanneer men zich daardoor de zekerheid kan verschaffen, eene voor- treffelyke instelling gedurende 50 jaren te behouden. Mag de oprichting eener waterleiding i onze financiëele krachten nu te boven gaan, I over 25 of 50 jaren is de overname tegen een nu reeds te bepalen prys zeer I wel mogelyk. Bedriegen wy on8 niet, dan ligt het in de bedoeling van de concessionarissen, het gemeentebestuur een blyvend toezicht te verzekeren op den gang van zaken, en een voortdurend belang te waarborgen door toekenning van een aandeel in de winst, zoodat. de tydelyke hulp, die van de ge meente gevraagd wordt, ruimschoots zal worden vergoed. Poogden wy onze denkbeelden omtrent de ontworpen waterleiding in het voren- staande uiteen te zettenwy hadden slechts ten doel, de zaak meer bekend te maken en door eene korte bespreking toe

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1