met Grond BtScinnir, iARD, BOUW- a en gelegen to Brieven van een OntoiWi). N°. 1565. 1895. Zaterdag 6 April. Nieuws- en Advertentieblad Voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. iVrtoré. ioeien erak. Immers ij Iz. DE ST1GTER erk, ■RHURING. aar, eedschappen, rers, Kaasplanken. r, Eggen, Boomen, irder ter verkoop mers BINNENLAND. GEN lÉrM Idem: igerak -e, bij de Wed. aldaar. erijen JIZEN, 'IJK, staande en U - in de n 2 perceelen en *A» ÜUQfEN, S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. lei 1895. zen de eigenaar Mei 1895. even de Notaris ven en genoemde ‘t Dorp, binnen- iweg, te zamen. ren. 3 perceelen en MÖMHOVEWHE CODRANT. Deie Courant bestaat uit Twee Bladen. De Notaris CASTELEIJN Streefkerk is rd agen 11 en s ’s voormiddags JONG te Streef- inzet en afslag* tien en te ven- A. CASTELEIJN is voornemens op 6 April 1895, erhuren, voor het vóór den verkoop, bekomen bij den e van den Notaris. den Hoek van den ?r nummer 1716, rende aan ARIE e Notaris ITEHOUWER aarsgraaf is voor- iag 18 April aan de Hofstede J. DE BRUIJN te aar te verkoopen: Jfd hebbende), 1EN, 1 Hokkeling IEN, 1 zwart af- 2 ZEUGEN met le weest, geweigerd een toezegging te doen voor de toekomst,, gewoigard de vra-yg in overweging te neqpn hetgeen in onze garnizoensplaatsen „provoost"heet, in over eenstemming is met de beginselen van menschlievendheid, die ook tegenover den overtreder van militaire voorschriften niet mogen worden geschonden, - eerst dan zou het oogenblik gekomen zijn om in de Kamer op te treden, niet om den kor poraal te verontschuldigen en zijn feil als microspisch klein voor te stellen, - want daarmee had een Afgevaardigde zich niet te bemoeien en de groote fout van den heer Staalman, oorzaak van zijn afstraffing door den zelfgekozen Kamercensor Schaep- man, is geweest dat hij dat wèl heeft gedaan maar om den vollen niidruk te leggen op de onloochenbare waarheid, dat onder de bestaande omstandigheden die straf een gruweldaad is geweest Elk Nederlandsch soldaat, vrijwilliger of milicien, staat bloot aan het gevaar, met de provoost kennis te moeten maken, de krijgstucht, het gezag moet gehand haafd worden, het koste wat het wil. Doch ook het verblijf der gestraften moet aan de eischender menschelijkheid voldoen, de straf mag geen lichaams kwelling wor den, mag niet voor altijd de gezondheid in gevaar brengen. En daarom - snak ik naar den persoon lijken dienstplicht, die ai zulke onhebbelijke dingen moet doen verdwijnen. BAREND. Notaris V. G. A. BOLE lorinchem zal op nsdag 10 Apiil by inzetting en 1 1895 bij afslag, ddags om 10 uur, ge van D. BARON, ms art. 1223 Burg. in den Lekdijk te zamen groot - De Koningin-Regentes heeft, als beschermvrouw der wereldtentoonstel ling van hotel- en reiswezen te Amsterdam, ter beschikking van het uitvoerend comité gesteld 4 gouden, 17 groote zilveren en 17 bronzen medailles, om als prijzen in de 17 groeppn te. worden uitgeloofd aan de best gekeurde ’inzendingen. De vier gouden medailles worden uitgeloofd voor de groepen vervoermiddelen te land, ver voermiddelen te water, machinerieën en veiligheidsmiddelen. Van deze medailles zullen 2 gouden, 9 zilveren en 9 bronzen de beeltenis der Koningin dragen, de ove rige die der Koningin-Regentes. Generaal Vetter gaat den 3den April met de „Prins Hendrik” naar Nederland. - De luit.-kol. H. P. L. C. De Kruyff, eerstaanwezend genie officier te Gorinchem, wordt overgepiaatst naar Arnhem en belast met de functie van commandant in het 4e genie-commande- ment. De tot majoor by het wapen der genie bevorderde kapt. W. Badon Ghyben, van het korps genietroepen, wordt geplaatst als eerstaanwezend genie-offlcier te Gorinchem. De afgevaardigden der anti revolutionaire kiesvereenigingen provincie Zuid Holland zullen op Maandag 22 April a. s. te Rotterdam eene verga dering houden onder leiding van het provinciaal comité, ten einde over de ver kiezingen voor de Provinciale Staten van gedachten te wisselen. •- In het jaarverslag ovér 1894 van den Fabrijk van de Overwaard komt o.a. voor als volgt: Gedurende het jaar 1894 werkte het stoomgemaal op 45 dagen te zamen 754 uren, of 31 etmalen en 10 uren, De ma chine maakte daarbij gemiddeld ongeveer 29 slagen, overeenkomende met 4| om wenteling der schepraderen, per minuut. De gemiddelde tasting der schepraderen bedroeg ongeveer 0,75 S., overeenkomende met een boezemstand van 0,60 M. bene den het boezempeil, zoodat er in 1894 met het stoomgemaal ongeveer 14 mil- lioen M3 water is verzet. De voormolens zijn gedurende 1894, op 178 dagen, te zamen 2416J uur in wer king geweest. Hiervan maalden 8 molens 1996 uren, met eene gemiddelde snelheid van 55 roe-einden; 7 molens 329 uren met eene gemiddelde snelheid van 49 roe- einden en 6 molens 91J uur met eene gemiddelde snelheid van 58 roe einden per minuut. Het verzuim wegens herstelling der molens of ziekte van het personeel bedroeg dus ongeveer 2} pCt. De gemid delde tasting der schepraderen bedroeg ongeveer 89 cM.,overeenkomende meteen lagen boezemstand van 41 cM. beneden het boezempeil, zoodat er met de voor molens over 1894 ongeveer 731 millioen M3 water is verzet. De lage sluizen werkten gedurende het afgeloopen jaar totaal ongeveer 2511 uur, tegen 184 uren in het jaar 1893het uit wateren had in 33 van de 52 weken veel of weinig door deze sluizen plaats. Rekent men nu van het door de sluizen geloosde water als nuttige werking, zoomede dat door dit loozen de boezem, groot ongeveer 190 hectaren, gemiddeld ongeveer 2 cM. per uur verlaagt, dan komt men tot het resultaat, dat er door die sluizen ongeveer 8 J millioen M3 water nuttig is geloosd. De totale waterafvoer met maaltuigen denhoven en Bloe- mmers Graafland, vijk; Streefkerk, jbroek: Langerak; en Peursumvan jtuur van Groot- Gemeeneland van rschap „de Over- assor waard. i Diaconie Arm be ier Langerak; van tuur van Nieuw- VAN DER STOK. :e VemoDM. De Notaris CASTELEIJN Streefkerk is voor- tens op Woens- ;en den 10. en Likens ’s voor bij A. GELDER- nhovensche Veer U inzet en afslag, ellen en te ver- NROOIJ: op i opzette- kooptnan sgetoegd de ap.” r. Gr. en heden Hg bekende jgevoegd aan f 60 te vorderen heeft, r dagen hechtenis. 1 Maar aangenomen, dat de Regeering het eenmaal zoo ver wist te brengen dat de Kamer ook voor onze zoogenaamde reser- vetroepen de kleinkalibertjes toestond, - wat zouden de arme kerels er mee doen? Men kan hen toch niet in ’t schieten oefenen op hun turfzolder? En aan den anderen kant is er weer niets te zeggen t tegen de bewering des Ministers in zijn Memorie van Antwoord „Het behoeft geen betoog, dat indien de schutterij naast het leger optreedt, haar moreel moet lij- i den door het bewustzijn van met een geweer van zooveel mindere waarde ge- wapend te zyn. Dat nu zulk gelijktijdig optreden ook in den vestingoorlog niet zal zyn te vermijden, staat voor den onder- geteekende vast, en het is dus reeds ter verzekering van een geregelde munitie- aanvulling een vereischte, dat troepen, die met en naast elkander tot bereiking van hetzelfde doel optreden, met wapenen van gelijk kaliber zyn gewapend, daar anders groote verwarring te vreezen is.” Alzoowe moeten zoo spoedig mogelijk onze infanterie een nieuw geweer geven, want by het- uitbreken van een oorlog zouden we met de verouderde Beaumonts te zeer in de minderheid zijn. Die ver nieuwing is van zoo dringenden aard, dat zij zelfs aan de legerorganisatie moet voor afgaan. Zij moet alle strijdbare man schappen omvatten, daar zonder éénheid in de bewapening de grootste wanorde zou ontstaan. Derhalve zullen we de schutterij maar een jaar of wat laten wachten, omdat zy toch niet schieten kan en voor ’t overige niets om ’t lyf heeft. Niettemin zullen wy haar niet afschaffen, omdat zij in ons stelsel van defensie niet kan gemist worden. Snapt gij iets van die redeneering? Gelukkig als ge die vraag ontkennend kunt beantwoorden. Ik vat er iets van, en- dat weinige maakt my woedend over zooveel lamheid en plichtverzuim. Waar om een instelling laten voortbestaan, die volstrekt niet, in geen enkel opzicht, aan haar bestemming kan beantwoorden; waarom de gemeenten op kosten gejaagd I en den ingezetenen overlast aangedaan, om niemendal! Zou eenvoudige afschaffing, zonder meer, - in afwachting dat over een poos een verstandig man eens een behoorlijk stelsel van reserve vorming kan doen aannemen, een politieke onmoge lijkheid zijn? I Mijnheer Staalman, - de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft in ’t begin dezer eeuw een volksboek uitgegeven over zeker model van braafheid, dat den zelfden naam droeg, vertelde dat hij vyf jaren sergeant is geweest bij deartillerieschutterij in een groote garnizoensplaats en in al dien tyd nog nooit een kanon heeft gezien. I Misschien heeft mijn oudwapenbroeder er weinig moeite toe gedaan. Maar al had na een vry lang hy het nog zoo vuriglijk begeerd, tot schieten met een kanon zou hij toch niet zyn toegelaten. Dat schijnt voor schut- terkanonniers ook al geen kost te zijn. Wat men dan met die menschen doet, moge Joost weten! Mijnheer Staalman heeft, als militaire specialiteit, nog meer op zijn kerfstok dan de bestrijding van de gewerenwet. Hy trad in- het krijt voor een Naardenschen korporaal, pas van ’t instructie-bataillon gekomen, en die, met de laatdunkendheid welke sommige van die mannetjes tegen over hun „minderen” kenmerkt, een on gepast antwoord gaf aan een schildwacht toen deze hem herinnerde aan ’t consigne, niet zonder handschoenen aan de handen de kazerne te verlaten. De schildwacht was wel verplicht, zijn beklag te doen; de korporaal werd eerst gestraft met in-' houding van avondpermissiemaar de commandant van het bataillon vond die straf te onbeduidend en veranderde haar in 8 dagen provoost. Het hoofd der bij zondere school te Naarden is daar achter gekomen, heeft het wereldkundig gemaakt, hoogere autoriteit, de regimentscomman dant te Amsterdam, heeft telegrafisch die straf tot 4 dagen verminderd. De manier, waarop de heer Staalman deze zaak in de Kamer gebracht heeft, gelijkt zoozeer naar reclame, dat het doei, hetwelk er mee bereikt zou kunnen wor den, namelijk herziening van de huishou delijke krijgstucht, geheel is gemist. De afgevaardigde had wellicht verstandiger gedaan, als hij eens onder vier oogen aan den Minister had gevraagd: „Zeg eens, Excellentie, vindt ge dat verant woord, als een mensch gedurende vier of vijf etmalen bij een vorst van 20 graden wordt opgesloten in een koud, donker, stinkend hok? En zou, indien de onver mijdelijkheid van de straf en het gemis van een betere localiteit vaststonden, het allereenvoudigste begrip van humaniteit, onverschillig of de delinquent zonder hand schoenen uit de kazernepoort was gegaan of een moord begaan had, niet bevolen hebben, de voltrekking uit te stellen tot het gevaar van doodvriezen geweken was? ruuujgc ivuvu uat er geeu pauuuou uicvt voor worden aangemaakt, die zotte toe- En eerst dan, als de Minister geweigerd etend zal vooreerst nog wel voortduren, had te erkenen dat de straf barbaarsch is ge- Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiteriyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddag» 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. den polder Middelkoop heeft opgebracht f 5452, d. i. 11 percent minder dan het vorige jaar. ‘Noordeloos8 April. Hedeh werd onze geachte predikant Dé. Zweedyk aangenaam verrast door een tweetal sierlijke geschen ken, bestaande in een canapé en een pen dule, ZEw. aangeboden door de heden bij de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen lidmaten, als een bly'k hunner erkente lijkheid voor de moeiten en zorgen, aan hen besteed bij het geven van het Gods dienstonderwijs. By de heden alhier gehouden ver kiezing van 3 Hoofdingelanden en 3 Hoofd ingelanden plaatsvervangers voor het 5de district in het Hoogheemraadschap „de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zou- wen” zyn herkozen, de heerenC. Kootf- man te Noordeloos, T. Van der Haven te idem en J. Kloek te Peursum tot Hoofd ingelanden en zyn tot Hoofdingelanden plaatsvervangers herkozen de heerenT. Kooiman te Noordeloos, C. Aantjes te Ottoland en gekozen Aart Kooyman te Giesen-Nieuwkerk. Ridderkerk, 30 Mrt. In de vergadering der polders Oud- en Nieuw-Reierwaard is besloten tot het verhoogen van eenige gedeelten van den hoogen zeedyk, vóór die polders gelegen, aan den Molendijk, den Eenigendyk, de Dorpsstraat en te Bolnes. Sliedrecht, 3 April. In de gisteren avond gehouden vergadering der Slie- drechtsche Kiesvereeniging werd met algemeene stemmen de volgende motie van het bestuur aangenomen De Siiedrechtsche Kiesvereeniging in overweging genomen hebbende het schrij ven van het bestuur der Liberale Unie, spreekt als hare overtuiging uit: 1°. dat zij zich in ’t algemeen zeer goed kan vereenigen met het denkbeeld, in die toi8siye_uitg«l£14kt. om reeds nu, in af- wachting van het tot stand komen der kieswet, tot vaststelling van een programma over te gaan 2°. dat zij derhalve eene vergadering van de Liberale Unie in den tegen woor- digen tijd wenschelijk acht; 3°. dat, behalve de punten door het bestuur aangegeven, ook nog zeer zeker de vraag overweging verdient of met het oog op de heerschende werkloosheid en malaise op industrieel gebied van overheidswege niet meer gedaan kan wor den, om ook aan dien toestand te ge moet te komen door den staat als werkgever te doen optreden, b. v. door droogmaking der Zuiderzeeverdere verbetering der kleine rivieren enz. ’Stormpolder, 2 April. De werkzaam heden aan de fabriek tot bereiding van koolteerproducten vorderen goed. Het werk veroorzaakt eene heele drukte en bedrij vigheid in den polder. Thans zyn reeds 80 personen aan den arbeid, waaronder vele Duitschers, welk cijfer nog deze week met een 20 tal zal worden vermeerderd. ‘Tlenboven. 4 April. Ook na 11. Maandag is op de zalmzegenvisscherij alhier met visschen doorgegaan, doch door het steeds stygende water moest ’t gestaakt worden. De vangst was zeer onbeduidend, ook van de flouwvisschers. Vinnen, 1 April. In de alhier gehouden vergadering van de afdeeling Vianen der Maatschappij van Land bauw, waar 58 leden tegenwoordig- waren, werd door den heer B. A. Van Houten de vraag gedaan of met onderlinge samenwerking het hier niet mogelijk was een boterfabriek op te richten. Na breedvoerige bespreking nam het bestuur het denkbeeld van den heer Van Houten over, zoodat we spoedig wel meer van deze zaak zullen vernemen. Waddingsveen, 30 Maart. Volgens de vastgestelde lijsten bedraagt het getal kie zers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den.Gemeenteraad 307. ‘Wiliige-Langerak, 3 April. In het vischwater van Renswoude alhier zijn nu elf visschers met hun drijfnetten bezig, om te beproeven eenige zalmen machtig te worden. Enkele zijn zoo gelukkig ge» weest er een té vangen, zoodat er nu in het geheel 6 zalmen in de laatste week gevangen zyn. De visschers zeggen, dat er nu wel zalmen op de rivier zjjn, maar dat er wegens den hoogen waterstand menigeen voorby snapt. - Het regenachtigetusschenbeide zonnige weder in de laatste dagen, heeft al heel wat werking in de natuur gebracht, De boomen beginnen nu mooi uit te loopen, al is het dan ook een maand later dan anders. De weiden krijgen nu ook alhier weer een groen voorkomen. Eenige landbouwers hebben dan ook ree Is jong rundvee van den stal gedaan. Het bouwland is wel zeer bekwaam geworden door den vorst, maar daarop wordt meer droogte gewenscht vojr het omspitten en airdappelpoten. Woerden, 3 April. Kaas. De aan voer ter markt op helen bedroeg 8 partijen. Men besteedde voor Gnlsctie f 17 i 23 per 50 kilo, en lage sluizen bedroeg dus over het af geloopen jaar ongeveer 96 millioen M’, tegen 70 millioen M1 in het jaar 1893. Deze meerdere afvoer is-voor een belang rijk deel door de spuiingsproef van Gorcum veroorzaakt, terwyl het ons verder aan den natten zomer en herfst doet terugdenken. In de zitting der Ar rond.-recht bank te Rotterdam van Dinsdag stonden o. a. terecht; P. 8., 23 jaar, werkman, K. 8., 20 jaar, dek- knecht, beiden te Qouderak, en J. T., 19 jaar, stoker te Moordrecht. Hun werd ten laste ge legd in den nacht van 1 op 2 Januari jl. te Gouderak te zamen en in vereeniging moedwillig den nachtwaker dier gemeente, tevens onbe zoldigd rjjksveldwachter, J. Stigter, die zich daar in de rechtmatige uitoefening zjjner bedie ning sulveilleerende op den openbaren weg be vond, herhaaldeigk te hebben vastgegrepen en getracht te hebben gemelden ambtenaar tegen den grond te werpen, terwgl de 1ste bij die gelegenheid bovendien moedwillig meergemelden ambtenaar een slag in het aangezicht zon hebben toegebracht. De beide eerste beklaagden ontken nen, terwgl de derde opgeeft beschonken te zijn geweest. Het feit echter bewezen zijnde, eisohte het O. M. een maand voor den eersten en drie weken voor de beide andere beklaagden. P. H., 41 jaar, sjouwer te Gouda, zou op den 11 Februari aldaar moedwillig J. Brenkman met een mes sneden in bet aangezicht en de linkerzgde hebben toegebracht, waardoor deze bloedend werd verwond. Beklaagde zegt niet te weten zich aan dit feit schuldig gemaakt te hebben, doordien hij zoo zenuwachtig was. Hjj stond met een plank op het ijs te Gouda en wilde toen niet, zooals dat vroeger altijd gebrui kelijk was, de ontvangst met de anderen, die mede met planken stonden en de banen veeg den, deelen. Daarover is toen ruzie ontstaan, met het gevolg dat Brenkman door beklaagde met een mes is verwond. Het O. M. eisohte twee maanden gevangenisstraf. A. v. Garderen, bouwman te Lopik, was den 10. November jl. te Schoonhoven-- Ijjk beleedigd door J. v. d. H., 82 jaar,1 te Lopik. Deze had hem nl. toeg* woorden „schobbert, afzetter, smeerlap, had te dier zake klachten gedaan t had v. d. H. zich te verantwoorden. deze woorden in drift te hebben toe^ v. G., van wien hjj nog f 60 te vor Eisch f8 boete, subs, vier v P. V. Pz., 19 jaar, arbeider te Kapelle a/d IJsel, werd beschuldigd den 5. Februari jl. te Ouderkerk a/d IJsel den rjjksveldwachter W. v. Loon en de onbezoldigde rjjksveldwachters D. v. d. Bosch en H. Mulder, die zich daar in de recht matige uitoefening hunner bediening surveil- leerende bevonden, te hebben mishandeld door moedwillig v. Loon en v. d. Bosch met een mes aan de hand te verwonden en alle drie genoemde ambtenaren te trappen en te slaan. Beklaagde zegt in abnormalen toestand verkeerd te hebben en niet te weten wat er gebeurd is. Eisch tien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Een nieuw historisch werk van Dr. Jan Ten Brink zal als feuilleton opgenomen worden in de Amsterdammer, weekblad voor Nederland. De titel zal zijn„Augustin Robespierre”, eene novelle uit het tyd vak der Terreur. De heer H. De Hoogh, oprich ter van ^de Heraut” en eerste directeur van „de Standaard”, is te Loenen op de Veluwe overleden. De vereeniging „Opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zuid- Holland” telt reeds 191 leden, waarvan 160 zich tot 18 „kringen” hebben gevormd, welke door een correspondent de betrekking met het bestuur der ver eeniging onderhouden. Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Gem. te Vianen door Ds. H. Teerink te Werkendam. 'Alblasaerwaard en Vjjfliee ren landen, 3 April. De handel in kaas is deze week willig, die in boter bljjft steeds flauwkaas is f 1 per 50 kilo hooger, boter onveranderd in prys. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 17 ot f21 per 50 kilo,, naar wicht en kwaliteit; goeboter f0,40 per kilo. Bodegraven, 2 April. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd: 20 wagens, te zamen 1570 stuks, wegende 6950 kilo; prijs le soort Goudsche f 22 2e soort f 18 20; hieronder 7 wagens Edammer kaas, prys 2de soort f21 i 23. Kamerik, 29 Maart. Heden werd alhier in het gemeentehuis aanbesteed het arbeidsloon voor het bestraten van het paardenspoor in den Kamerikschen ryzand- weg van de Kruipin tot den Oudendam. Van acht inschrijvers waren biljetten ingekomen, waarvan de hoogste was van den heer W. E. De Keizer te Kamerik, voor f 1571,36, en de laagste van den heer C. Streefkerk te Ameide, voor f 1027. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. ‘Krimpen a/d IJsel, 2 April. Dat de omvang van den telefoondienst in deze gemeente steeds uitgebreider wordt, kan blyken uit de volgende cijfers: In 1893 werden door dit kantoor behandeld 1045 telegrammen, in 1894, 1155 en gedurende het eerste kwartaal van 1895 reeds 420, dus berekend tegen 1680 in dit jaar. ‘Leerbroek, 2 April. De heden alhier plaats gehad hebbende verpachting der wei- eu hooilanden van de Ned. Herv. Kerk, dé diaconie, da algem. armen en Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Frapco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. III. Al lang heb ik eens willen schrijven, om m(jn indrukken van de jongste ge beurtenissen op militair gebied weer te geven en ja, ook een klein beetje te mopperen. Maar ik bemerktedat de plaatsruimte in de Schoonhovensche Cou rant niet overvloedig was, en besloot daarom, nog wat te wachten, aangezien de vyand nog niet voor de poort stond. Over de aanneming van de gewerenwet zal ik maar niet klagen: ’t was to voor zien dat het zoo gaan zou en - het moet gezegd worden, de Minister van Oorlog heeft er slag van, de twijfelaars naar zyn kant te halen en ja te doen zeggen, ook al zijn zij niet overtuigd. Had ik mee mogen stemmen, ik zou als een koppige boer zijn blijven staan op het eenmaal ingenomen-standpunt: Excellentie, eerst de betere legerorganisatie, daarna de be tere geweren; moet gij gene aan uw op volger overiaten, doe het dan ook maar met deze. Een der Kamerleden heeft gezegd dat de quaestie wat van de twee het eerst noodig is, doet denken aan de vraag omtrent den bestaansvoorrang van kip en ei, omdat de 6} kalibertjes toch in elk militiestelsel passen. Best mogelyk maar ik zou eenvoudig de gewerenweige ring gebruiken als een middel om de Re geering tot afschaffing van de plaatsver vanging te dwingen. Dat zou niet erg politiek geweest zyn, zegt gij- Best mogelijk. Wij oud mili tairen houden niet van politiek, behalve natuurlijk wanneer we in de Kamer ver zeild raken of bp een Ministerszetel neer geplakt worden. Maar dat buitenkansje valt slechts aan zeer enkelen ten deel: dat zyn uitzonderingen, met welke met behoeft te worden gerekend. Zou men wellicht meenen, dat by de verwerping van de geweren wet het Ministerie zijn congé genomen had? Heusch niet, de heeren ztfn aan zichzelf verplicht de kies wet, die drommels lang uitblyft, vind ik, in orde te brengen, en door niets mogen zy zich van die taak laten af brengen. Een teleurstelling in ’t militaire mag daar geen invloed op hebben. Wat my bij de discussie bijzonder heeft getroffen, is de waardeering, met welke door vele leden der Kamer gesproken is van de schutterij. En daar ook in mijn lergeantmajoors-emeritaatmijn hart warm blijft kloppen voor het corps by hetwelk ik den eenigen graad in mijn leven' be haalde moet dit eventjes worden aan- i gestipt. Mijnheer Tydeman zei relaas over de vraag of de schutters de nieuwe geweren ook zullen krijgen„Nu zal ik niet in de gebreken van de schut terij dieper indringen, ook omdat men dan geneigd zou zyn tot parodieeren, hetgeen ik van deze plaats, tegenover een instel ling van den Staat der Nederlanden, op een wet gegrondzeer zeker ongepast zou rekenen.” Met andere woorden wil dat zeggen ’t Is me niet mogelyk langer over de schutterij te praten, zonder er den draak mee te steken. En,er is geen mensch geweest, nie mand, die het voor de schutterij heeft opffenomen. Een vorig spreker, de heer De Ras, had reeds medegedeeld, dat van de korpsen infanterie schutterij, er 27 zijn gevestigd in plaatsen waar in het geheel niet kan geschoten worden. Van de 53 overige korpsen zyn er slechts 20 waar een goede organisatie is en waar met dichtmatige krachtsinspanning van April tot October de schutters in het schieten kunnen worden geoefend. Alzoo 20 van de 80 korpsen. Houd my niet verdacht, s. v. p., van tot een van die 20 uitverkorenen behoord te hebben. In schutterlijken dienst zou ik den geur van kruit heelemaal vergeten hebben, indien ik in dien tijd niet eens een landbouwfeest-vuurwerk had genoten. En nu zou toch de Minister den schutters ook het nieuwe geweer hebben toegedacht, zoo niet dadelijk, dan in de toekomst Wel kan de Minister dat gemakkelijk beloven, want wat de toe komst voor een Hoofd van het Departe ment van Oorlog is, daar weten we alles van. Maar de schutterij blijft; hoe harder de lui het uitschateren of hoe satirieker zy-grimlachen als haar naam wordt uit gesproken, haar levenskracht is taai als het leder van myn oude patroontasch. Dus, zie ik tegenwoordig nog altijd mijn vroegere krijgsmakkers naar de exercitie gaan met geweren, uit welke onmogelyk kan worden geschotenhet niet getrans formeerde Beaumont geweerom de een voudige reden dat er geen patronen meer

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1