j Woensdag 10 April. N°. 1566. 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. al LEK .ATTEN STAND. ikoopman sht, 'INC BUITENLAND. BINNENLAND. 1 1 SGHOOBHOYEKSCHE COURANT )e Directie. .n 2—8 uur op OSKAM J*. AM KOOTÏM, De Ei Chitral I Bergambacht. 831 84{ 83» 84,7 28 J 97|J 101 100 99} 102J 90’ 100 Hl| 107J per HL. iks. qual. f 23, Noord Holl. artyen. fl,— 1,10, kilo. angevoerd 600 dito, 225 vette tere kalveren, o qual. 70 ct., 58 ct*melk- koeien f 190. »v»n. il. 'an M. 8. J. ran Alber tin, vliet. »ud 72 j., echt- cht. April. O. Mulder en den Oudeteu en 'IK. )ij my en dat uw makelaar zei ik, weet iaard, maar ik i waarlijk daar verbaasd, datu t precies geljjk VELD en ook maar u moet ien, die alttfd Maar Vriend, achtig om den e list na maar abliek de mooie sndig, nu een r ik vat u wel het niet dulden zoo’n domme lel. Nu het is een paard te n A PUIL op was van 10 inschrijvers de laagste de heer eeniging ïhoonliom, FAFIÉ. ’RIL a. s icht ure, „Van Zessen", king van Mej. i Heer H. van n. ekstboekje en 15 Cents te be- W. N. VAN der uitvoering 1 28 j. en M. boom, oud 23 j. ran B. Beeemer. ud 42 j echtg. n, oud 17 j. ot ran H. Pan oud 25 j. (van ntyn, oud 2'2 j. ud 18 j. M. ogendoorn, oud irk. van A. do Jong obanna, d. van irjjp. Pieter en T. O. Noor- i A. Prujjt elia, d. van D. Teunije, d. /aard. Cor- loest en 8. v. d. 4 154. PEN. 3oter, le qual. half kilo. kilo. k f 5,50 per st. TEN. pC. 4 April. 95} 8 101{ .3} 101/. 4} 1054 4} 86H Tov. 5 mg. 5 uli. 5 Jet. 5 3 litg. 4 /69. 4 )M. 4 Mk. 4 5 .nd. 5 6 8 8 2} 108,7 131 124 125} Overzicht. lagelachen zijn in het bergland flink aan het vechten. Zy zijn, onder het vuur van den vijand, de rivier Swat overgetrokken, waarna de Bengaal- sche lansiers eene charge op den vijand, die ongeveer 5000 man telde, hebben uit gevoerd, en ongeveer honderd man hebben gedood. Met de verliezen den vijand in het vorige gevecht toegebracht, maakt dit oen eijfor van duizend aan verlies voor den vijand, terwijl de verliezen der En- gelschen gering zijn. De werkstaking der schoenmakers in Engeland duurt nog steeds voort. Nu heeft in overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken, de President van den Board of Trade zich de zaak aange trokken om het nu tot een einde te maken. De verbittering is echter zoo groot, dat er geen plaats voor redeneeren schijnt. Onder die omstandigheden is het optreden van den President van den Board of Trade zeer te prijzen. Want het is natuurlijk ook zeer wel mogelyk dat hy er niet in slaagt om de zaak tot een einde te brengen, en dan zal hem misschien zijne tusschen- komst worden verweten door de lieden, die van het practisch gevoelen zyn, dat eene Regeering zich in zulk eene zaak niet mengen moest, als men niet vooruit zeker is, van te zullen slagen. In den Fnfaschen Senaat heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken in ant woord op eene interpellatie van den heer De Lamorzelle betreffende de Engelsch Fransche verhouding in Afrika verklaard, dat de jongste verhandelingen in het Britsche-Huis der Gemeenten hem verbaasd hadden, aangezien de zaak nog in het stadium verkeert van diplomatieke onder- handelingen. Frankrijk komt op tegen het beweren der Niger Maatschappij betreffende hare rechen op het gebied aan den Opper- NJjl, van hetwelk slechts de Turksche Sultan en de Egyptische Khedive als wettige eigenaars kunnen erkend worden. Van Engeland verwachten wy, zeide de Minister, eene nauwkeurige omschrijving van het gebied, ’t welk het beschouwt als onder zijnen invloed staande, onder aangifte waar dat van Egypte aan vangt. Tot zoolang verbindt Frankrijk zich tot niets en handhaaft het zijne vrijheid. Als het uur zal zijn gekomen, om voorgoed de bestemming dezer landstreken vast te stellen, zullen wy de rpchten van den Sul tan en den Khedive weten te verzekeren, en zal aan ieder het zyne worden gege ven, overeenkomstig hetgeen hij gedaan heeft. Door Engeland en Frankrijk zal daarvoor ongetwijfeld eene formule van oplossing kunnen gevonden worden. Keizer Wilhelm van Daitscliland moet bevolen hebben, dat alle Pruisische regi menten een gedenkwaardigen datum mo gen kiezen om den 25. verjaardag van den Fransch-Duitschen oorlog te vieren. Zy mogen bij die gelegenheid hun vroegere kameraden uitnoodigen, die aan den oorlog hebben deel genomen. Onder de dezer dagen op Friedrichsruhe ontvangen deputaties, bevond er zich ook een van den gemeenteraad van München, die aan Von Bismarck het eere-burgerrecht van Beieren’s hoofdstad kwam aanbieden. Met deze hulde was de oud Kanselier zeer ingenomen en hy zeide o. a. dat het „Spatenbrau” hem nu waarschijnlijk nog beter zou smaken, nu hij het drinken mocht als burger van München en als Beiersch patriot. Van de ontelbare tele grammen, brieven en briefkaarten, die Von Bismarck heeft ontvangen, laat hij bijna geen enkele ongelezen. Vooral in de kinderbrieven heeft hij veel genoegen. Waarlyk voor den ouden man een heel werk, als men nagaat, dat het aantal briefkaarten 120.000 bedroeg, behalve nog 5780 telegrammen en nog eene menigte brieven. De Pruisische Regeering heeft Mormonen - zendelingen die zichteSorau, in Branden burg, gevestigd hadden, uit het land ge bannen. Maar de Mormonen blijven nog in gemeenschap met hunne geestverwanten in Pruisen, en er zyn in den laatsten tijd verscheidene meiqjes uit het ouderlijk huis gevlucht, omdat een stem van binnen ze aandreef, naar Utah te vertrekken. Met de Chineesch-Japansche vredes onderhandelingen schijnt het nog niet veel vooruit te gaan. Er bestaat voorloopig weinig kans, dat door eene der partijen verandering in hare houding zal worden gebracht. Li-Hung-Chang zal uit eigen beweging vermindering van straf vragen voor den persoon die op hem schoot. De zaken op Cuba, Spanje, nemen eene ernstige wending. De bekende aanvoer ders der beweging zyn op Cuba geland, en beschikken over eene hoofd macht van 700 man, die zich ten doel schijnt te stellen, de landing van Maximo Gomez, die van Haiti daar verwacht wordt, moge lyk te maken en te beschermen. Een paar Amerikaansche matrozen zijn te San tiago op Cuba door de Spaansche militaire overheid, onder beschuldiging van heulen met de opstandelingen, in de gevangenis geworpen. De matrozen ontkennen echter. De regeering der Vereenigde Staten eischt, dat zij onmiddellyk in vrijheid gesteld - wordên en voor den burgerlyken rechter beheer der genie te Utrecht (raming f5040), terecht zullen staan. 12 1J-u De Belgische Kamer heeft de wet, rege- A. Koteres te Woerden, voor f 4880, ‘Berg-Ambacht, 8 April. De verkoop van kozijnen, deuren en verderen afbraak van het vorige gemeentehuis heeft op Zaterdagjl. de som van f 100,88 opgebracht. ‘Goudrlaan, 8 April. Heden ontving de heer J. Terlouw, onderwijzer aan de openbare school, zijne benoeming als on derwijzer te Bleskensgraaf op een tracte- ment van 600 gld., zijnde 100 gld. meer dan hy in onze gemeente heeft. In den afgeloopen nacht heeft men wéér de baldadigheid gehad bij iemand in deze gemèente boompjes in een afge sloten tuin te vernielen. Goudrlaan, 9 April. Ds. Van Breemen deelt ons mede, dat het bericht in ons vorig nummer omtrent zyn afscheid fou tief was. Zondag 14 dezer, des namid dags te half twee uren, zal genoemde pre dikant in eene laatste predikatie van zyne gemeente afscheid nemen. ‘Haastrecht, 8 April. In plaats van den heer J. Willemse, die naar elders vertrok ken is, is tot bestuurslid der Haastrecht- sche ijsclub benoemd de heer G. Beijen. De heer H. Uittenbogaard heeft be dankt als voorzitter van de polders Hoog- en Laag-Bilwyk. In het begin der week ontstond door het omvallen van een petroleum machine een binnenbrand by mej. P. B. Gelukkig werd zy bytyds door één harer buren gewaarschuwd, daar de bewoonster zich in eene andere kamer bevond. De tafel zoowel als de raamgordijnen stonden reeds in brand. Door het omverwerpen van de brandende voorwerpen en het gooien van een paar emmers water bluschte de be woonster zelf den brand. Jaarsveld, 9 April. De hoogste, aan het benedeneinde dezer gemeente waar genomen waterstand der Lek bedroeg 4.25 M. 4- A. P. op den 4den dezer. In den nacht van 3 op 4 April heeft het stoomgemaal van Vogelzang en Wiel alhier het malen moeten staken; gister is daarmede weder aangevangen, zoodat die polders, ondanks het vele kwelwater dat zy by een zoo hoogen stand der rivier binnen krijgen, geen last van te hoogen waterstand zullen ondervinden. Lekkerkerk, 8 April. Dr. L. A. Van Langeraad te Stolwijk heeft het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. 'Lopik, 8 April. Ds. Wauters te Rozen burg heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente alhier. Op weg naar de markt te Utrecht geraakte de koopman O. alhier door het schrikken van den hit met een wagen met knorrende viervoeters te water. Nadat alles gered was en O. zich van droge kleeren had voorzien, kon de reis weer worden voortgezet. gMeerkerk, 9 April. In de spaarbank der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, departement Meerkerk, Ameide c. a., was op 1 Januari jl. ingelegd een bedrag van f 84440,12 s. Het waarborgkapitaal bedroeg alstoen f20908,738. §Nieuw-Lekkerland, 8 April. Onze pre dikant Ds. H. J. Hülscher, werd gisteren in de voormiddag-godsdienstoefening be vestigd in zijn dienstwerk door Ds. Van Popta te Papendrecht, die tot tekst had gekozen Openb. 216b. Des namiddags hield Ds. Hülscher zijn intreêrede. ZEw. sprak naar aanleiding van Rom. 1 15 en 16. Beide keeren was het kerkgebouw met eene talrijke schare gevu|d. Vooral des namiddags was de belangstelling bijzon der groot. “Oudewater, 8 April. Onder de vele sol licitanten naar de betrekking van directeur by de muziek der d d. schutterij en van organist bjj de N. H. Gem. te Franeker behoort ook onze stadgenoot, de heer J. Posthumus. Hy is een van de vjjf opgeroepenen, om op 17 April a. 8. proeven van bekwaamheid te komen afleggen. Hoe gaarne wy hem in zjjne positie zagen ver beteren, zou zyn vertrek toch in aan de vele muziek- en zangvereenigingen hier en in den omtrek, wier directeur of leidsman, èn aan de N. H. Gem. alhier, wier y verige organist hy is, een grooto leegte en teleurstelling berokkenen. Slechte tijden I Heden hadden wy eene zonderlinge vertooning door onze stille straten nl. vier slagers, door concurrentie of wedyrer geprikkeld, trokken op beurt met vier z.g. paasch-ossen rond, die gezamenlyk het kolossale gewicht van pl. m. 3500 halve Kg. behaalden, en waaronder er zelfs een was, die op de te Rotterdam gehouden tentoonstelling van vet vee den tweeden prys verwierf en schoon aan den haak wordt geschat op 1100 h. Kg. Een en ander is wel geschikt grappenmakers eene satire te doen maken op vorenstaanden en tegenwoordig soo in de mode zynden klaagtoon en er ten minste deze week voor te lezen: Vette tydenl Nu, alle gekheid ter zyde: wy wensohen den slagers goed succes op den verkoop, den profiteerden smakelyk eten, en dat beiden aan diegenen, wien voor zooveel begeerlijks niets overblyft dan slechts het zien en daarby water tanden, een klein paaschoffertje zullen wjjden. Snelrewaard, 4 April. In de heden gehouden raadsvergadering werd goedge keurd de rekening van het burgerlijk armbestuur alhier over 1894, bedragende in ontvang f 205,40, uitgaaf f 204,41®. Van de toegestane subsidie a f 150 be hoefde slechts f 37 uit de gemeentekas uitgekeerd te worden. Voorts werd be noemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in de plaats van den heer G. Van Vliet, de heer D. Straver. ‘Tienhoven, 8 April. Van gister avond tot heden middag zyn op de zalmzegen- visscherjj alhier 6 zalmen gevangen. Vianen, 6 April. Woensdag 8 April had alhier de verkiezing plaat» van een echt op twee De voeding voor korporaals en minderen voor rekening van het ryk zal definitief den Isten Januari 1896 worden ingevoerd. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 1264 paarden en veulens aangevoerd. De paarden wer den verkocht van f40 tot f900, de veulens van f100 tot f300. Op de Paaschtentoonstelling te Alkmaar werd o. a. aan D. op ’t Landt te Rietveld by Woerden een bestuursprys uitgereikt voor vette koeien. De Amsterdamsche recht bank, Zaterdag middag uitspraak doende in het geding tegen Henriette Johanna Mombers en Frederik Hendrik Koelman, beschuldigd van poging tot diefstal en van moord gepleegd op het dochtertje van den heer Meinders te Bussum, veroordeelde beide beschuldigden tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen, met deze uitzondering alleen, dat van het vooruit beramen van den moord niets ten processe is gebleken. Door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer J. Prince, geb. te Gouda. Te Breda is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. Stroot- man, gep. hoofd ingenieur van ’s rijks waterstaat. Iemand die onbekend wenscht te bly'ven heeft een der predikanten te Leerdam f 1000 ter hand gesteld voor de Algemeene Zending. Benoemd tot onderwijzeres te Gouda mej. M. 0. Van der Kleyn te Schiedam. - Ds. G. J. Van de Pol te Wer- kendath is beroepen te Moerdijk. Beroepen tot predikant te Linschoten Ds. J. A. Van Leeuwen E.Hz. te Angerloo. Gouda, 8 April. Onze vroegere stad genoot, de heer Mr. H. J. Kranenburg, voorheen advocaat en lid van den gemeente raad, is gisteren-morgen te Utrecht aan eene sleepende ziekte overleden. Heden-morgen werd op de R. G. begraafplaats ter aarde besteld het lyk van denEerw. Pate^Nelis, in leven rector aan het R. 0. Liefdegesticht. Verscheidene geestelijken waren op den doodenakker aanwezig, evenals het Koor der St. Jozeph- Kerk, dat by het intreden der Kapel een lykzang aanhief. Verschillende personen woonden deze plechtigheid by. ‘Gorinchem, 8 April. Op de 11. Za terdag alhier gehouden Palmpaardenmarkt Waren volgens offlciöele opgaaf 325 paar den aan de lyn. Hoewel vele Fransche en Duitsche kooplieden ook met het oog op de heden te Utrecht gehouden Palm paardenmarkt aanwezig Waren, was de handel niet vlug, zoodat het grootste ge deelte onverkocht bleef. Enkele weelde- paarden werden nog voor f 550 a f 650 en vele 1} jarige voor f 180 if 250 verkocht. ‘Alblasnerdain8 April. By de ver kiezing van een hoofdingeland voor het lste district van het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”, in de plaats van den heer A. Heynis te Nieuw-Lekkerland, wegens diens benoeming tot hoogheemraad, is als zoo danig met 119 van de 162 uitgebrachte stemmen gekozen de heer H. Kam, alhier. ‘Alblasserwaard en V|jrheerenlanden, 9 April. Elders moge, zooals uit eene gemeente aan de overzijde in het vorig no. van dit blad werd meêgedeeld, al heel wat werking in de natuur zyn op te merken, in deze streek beteekent die werking nog bitter weinig. En geen wonder: de eene dag is *t nog al kouder dan de andere; sneeuw- en hagelbuien en koude regen vlagen wisselen elkander af; terwijl, wanneer ’s nachts de lucht helder is, ’t sterk vriest, zóó zelfs, dat de slootenmet ys bedekt zijn. Gelukkig hebben de meeste veehouders hooi genoeg om tot de Meimaand te kunnen voederen. Evenwel is ’t zeer te wenschen dat het weder spoedig wat milder worde en blyve, want zoolang het vee stal staat, zyn de baten, vooral by den tegenwoordig zoo lagen prys der zuivelproducten, gering. Ook voor land- en tuinbouw wordt zeer naar warmer en droger wéér verlangd. ‘Ameide, 9 April. Op de gesloten lijsten van kiezers in deze gemeente voor leden der Tweede Kamer, van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad komen voor 92 en op die van Tienhoven 33 personen ‘Ammerstol, 8 April. De handel in teen is zeer slecht. De meeste handelaars alhier, die hun voorraad reeds ten vorigen jare ver kochten, wachten nog op aflevering. De prys is zeer gedaald, zoodat thans voor wit Engelsch niet meer dan 8} tot 8] et. per kilo wordt bedongen en voor mandenmaker van 12} tot 13 ct. Nauwelyks heeft de zalmvissohery „De Snackert” gedurende negen weken hare werk zaamheden moeten staken tengevolge van het jjs in de rivier, of andermaal is zij genoodzaakt dit te doen tengevolge van den hoogen water stand. In de allereerste plaats zeer ten nadeele van de visschers, die van den eersten dag af dat de vissohery stil ligt buiten werk en dus buiten verdiensten zyn. Het ware te wenschen dat de maatschappij, in navolging van zoovele andere ondernemingen, zich meer het lot der visschers aantrok, waardoor zy bjj elke stoornis der werkzaamheden niet dadelijk broodeloos waren, vooral wanneer men nagaat dat er verscheidene visschers zyn die meer dan 25 dienstjaren tellen bjj de maatschappij, voor welke «ij thans werkzaam »jjn. Hoofdingeland-Plaatsvervanger in de Vijf- heerenlanden in het eerste hoofdkiesdis- trict Vianen. Uitgebracht v^rden 287 gel dige stemmen, waarvan op den heer S. Verhoeven Cz. 166, den heer J. Van Dieren Jr. 108 en A. Kool Az. 18 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is gekozen. Vliet, 9 April. Het salaris van den brievenbesteller Jobs. Uittenbogaard is met ingang van 1 April met 25 gulden verhoogd. Wllleskop, 6 April. Door het bestuur van het waterschap WiUeakop, Kort-Hees- wijk en Blokland is opgemaakt de reke ning van ontvangsten en uitgaven van het waterschap over het dienstjaar 1894. De ontvangsten bedragen f8540,71, de uit gaven f8258,30, batig slot f832,41. IJselstein, 4 April. Naar men verneemt, is de HoogEerw. heer J. W. Van Leuffen kanunnik, deken en pastoor der parochie van den H. Nicolaas, alhier, ernstig onge steld. De toestand is van dien aard, dat Z.H.Eerw. dezer dagen de laatste H.H. Sacra menten der stervenden zyn toegediend. Gemengd Nieuwe. De Waal valt, maar lang zaam. Sedert onze vorige opgaaf is het peil aan de sluis te Dalem 82 cM. lager, alzoo heden (Maandag-avond) 8,20 M. 4- A. P. Te Haulerwyk vierde deze week het echtpaar v. d. M. zyne vijf en zeventigjarige bruiloft. Het paar verheugt zich in het bezit van 98 kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Zaterdag-ochtend is beneden de spoorbrug te Kuilenburg gezonken het schip „De hoop van Lienden”, schipper Aart Van Alphen, uit Lienden, geladen met steenen. Schipper en knecht hebben zich in tyds in de boot kunnen redden. De zandbak, toebehjoorende aan den heer A. Volker te Dordrecht, welke door de stoomboot Amsterdam Breda in de Dordtsche Kil werd aange varen en daarby zonk, is Vrydag door den heer W. A. v. d. Tak te Rotterdam gelicht en op de werf van de heeren J. K. Smit te Krimpen gebracht. Om 2 uren Vrjjdag-nacht is door de politie te Rotterdam in de Zwarte Janstraat aangehouden Dirk Westerduin, een voerman uit Hillegersberg, die met paard en wagen eene party rundvleesch van 250 kilogram vervoerde. Naar het abattoir gebracht, is het vleesch voor de consumtie afgekeurd. Door de politie te Gouda is aangehouden eene vrouw uit Gouderak, die ongekeurd vleesch binnen trachtte te smok kelen; dit vleesch is door den keurmeester als schadelijk voor de gezondheid onder toezicht der politie onschadel(jk gemaakt. Tegen deze vrouw is proces-verbaal opge maakt. Uit de strafgevangenis te Groningen wordt deze maand ontslagen de 55-jarige J. v. S., uit Amsterdam. Behalve voor verschillende diefstallen werd hjj ook veroordeeld tot de straffe des doods, wegens moord, welke straf veranderd werd in 26 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Hy heeft in ’t geheel by’na 40 jaren in verschillende gevangenissen doorgebracht. Het dynamiet te Spijk zal nu spoedig van onze grenzen zyn verdwenen. Voor f300 persreis is nl. aangenomen de springstof wéér naar de fabriek te Opladen terug te voeren. De hond van den jager P. D. te Roden werd eenigen tijd na het over lijden van zijn meester vermist. Na lang zoeken vond men het dier terug op het kerkhof by het graf van zyn meester, waar het onbeweeglijk lag. STADSNI EU WS. Schoonhoven, 9 April. §- Gisteren, ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Sophia der Nederlanden, wapperde de driekleur van de openbare gebouwen en werd op het exercitiebastion door de troepen, alhier in garnizoen, eene groote parade gehouden. Hoewel de raadsvergadering van 11. Zaterdag slechts van korten duur was, zyn de behandelde punten van zeer groot belang geweest voor onze gemeente. Behalve eene aanvrage om concessie voor eene waterleiding was ook ingekomen eene aanvraag om subsidie voor het inrichten van het uitgebreid teeken onderwijs. Op beide punten komen wij in. een volgend nommer terug. Het gebouw, thans nog in gebruik als Militair Tehuis, wordt met Mei a. s. in gebruik genomen voor bijeen komsten van eene afdeeling van het Leger des Heils. De Groote Singel is thans, na eene aanzienlijke verbreeding en ver betering te hebben ondergaan, metj, eene dubbele rij boomen beplant. De Nederlandsche Nering- verzekering-maatschappij van de firma Vries Visser Co. te Nieuwe-Niedorp, vertegenwoordiger de heer A. Diamant alhier, waarby honderden hier ter stede als ook buiten deze gemeente geassureerd zyn, is overgegaan in een naamlooze vennootschap, werkende met een kapitaal groot f 100.000 en heeft bij Koninklijk besluit van 5 Maart 1895 No. 28 de Koninklijke goedkeuring verkregen. De vroegere polissen en aangegane verbinte nissen blijven van kracht. lende het gemeentelijk kiesrecht, in haar geheel met 90 tegen 52 stemmen goed gekeurd, onder toevoeging van nog een amendement, krachtens hetwelk, op grond van het capaciteits beginsel, eene stem zal worden gegeven aan de oud-kiezers voor den gemeenteraad boven de 25 jaren. Het amendement, strekkend om ook aan vrouwep in gemeentezaken stemrecht te geven, is met 107 tegen 37 stemmen ver worpen. Het was warm verdedigd door den Brusselschen Hoogleeraar Hector Denis, die de nauwkeurigheid en vl(jt van de vrouw prees, boven die van den man, en haar, wat capaciteit betreft, met hen ge lijk stelde. STATEN-GENER AAL. Alvorens de beraadslaging te vervolgen over het voorstel van den heer Hartogh tot wyziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring, behandelde de Tweede Kamer in haar ver gadering van Donderdag de handelsovereenkomst met Portugal, die zonder discussie werd goed gekeurd, en het wetsontwerp tot schorsing der heffing van het uitvoerrecht op suiker in Indië. De heer Kolkman zou vóór stemmenhy wensohte evenwel dat de Regeering er naar zou streven hetzelfde te doen voor de Nederlandsche industrie. De heer Gerritsen meende dat zoolang de fa brikanten in Ned.-Indië nog geen pogingen heb ben aangewend om goedkooper te produceeren, van schorsing of opheffing van belasting geen sprake mag zyn. De Min. van Koloniën ver dedigde den maatregel vooral met het oog op de inlandsche bevolking, die bjj het behoud der suikerindustrie overwegend belang heeft. Het wetsontwerp werd aangenomen met 69 tegen 5 stemmen. Daarop volgde de aanneming van eenige kleinere wetsontwerpen. De discussie over het voorstel-Hartogh werd verder ten einde gebracht. Vrjjdag werd aangenomen het ontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij betreffende den aanleg van de lyn AlkmaarHeerhugowaard Hoorn. Vervolgens kwam aan de orde de interpel latie van den heer De Savornin-Lohman over de opneming inde politie-verordening van Leeu warden van een bepaling, die boete bedreigt tegen wie op openbare straat belemmering ver oorzaakt, die de orde of de nachtrust der om wonenden verstoort. De heer Lohman beweerde, dat die bepaling hoofdzakeljjk tegen de midder- nachtzendelmgen is gericht, wat door de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Justitie werd ontkend, die bovendien het recht van den gemeenteraad tot het vaststellen van maatrege len in het belang der orde handhaafden, terwyl de Regeering alleen op voordracht van Gedep. Staten de politie-verordening had kunnen cas- seeren. Dezen zien er echter geen bezwaar in. De heer Heemskerk schaarde zich aan de zyde van den interpellant en beschuldigde de Reg. party te kiezen vóór de bordeelhouders. De Min. van Justitie hield vol, dat de Reg. niet kan tusschenbeiden komen als de gemeenteraad het verkeer op straat wil vry houden. Het wetsvoorstel-Hartogh werd zonder stem ming goedgekeurd De voorsteller, en op diens verzoek ook de heer Pynappol, als Voorzitter van de Commissie van voorbereiding, werden belast met de verdediging in de Eerste Kamer. De Tweede Kamer ging daarna op recès. By Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, L. Volker Az. By Koninklijk besluit is aan na te melden officieren by de dienstdoende schutterij te Gorinchem, op hun verzoek, eervol ontslag verleendaan C. Van Drooge, als mty oor-commandant, met vergunning om de uniform der schutterij met de on- derscheidingsteekenen aan zijn lang ver bonden, te blyven dragen; en aan A. J. H. Van Maaren, als kapitein. De Tweede Kamer is Vrydag uiteengegaan, met het voornemen om in de tweede helft van Mei (men noemt den 2Isten) de werkzaamheden hervatten. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwacht; eenige dagen daarna zal in de Maliebaan te ’s Gravenhage voor het front van het garnizoen, waarby detachementen van de zeemacht, door H. M. de Koninginnen de plechtige uitreiking plaats hebben der eere- teekens en Militaire Willemsorde. De omslag per hectare be lastbaren grond in de Krimpenerwaard is door het college vastgesteld op f3,25. De gewonen periodieke ver kiezingen van hoofdingelanden en h. i. plaatsvervangers van de Krimpenerwaard zullen ditmaal op Woendag 17 April a. s. gehouden worden. Voor het le distr., te Haastrecht, ter herberge der wed. L. Blan ken, voor de heerenP. P. Stuurman (h. i.) te Ammerstol, en B. Smit (h. i. p.) te Haast recht. Voor het 2e distr, te Stolwyk, ter herberge van P. Stoppelenburg, voor de heerenN. Dogterom (h. i.) en W. Ver doold Kz. (h. i. p.), beiden te Stolwijk. Voor het 3e distr., te Krimpen a/d Usel, ter herberge van C. Vermaat, voor den heer A. Breedveld, te Lekkerkerk (die in 1899 moest aftreden). By de verkiezing op 4 April jl. van een hoofd-ingeland en een hoofd- ingeland-plaatsvervanger van Schieland, in het 4de district, hoofdplaats Moordrecht, zijn lerbenoemd de heeren A. Chr. Snel I en P. Vrij landt, belden wonende te Moordrecht -Bjj de Zaterdag gehouden aan besteding van het éénjarig onderhoud van de werken en kazernegebouwen te Woer den en aan de Wierickerschans, onder

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1