ERF, Kerkbuurt te JIS. LTTEM N°. 1567. Zaterdag 13 April. 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. oning, N, an, PASC1EN. IS. tDEN d te Koop, tan pr^s, 'LINK iiiMs *N, RAAF, RRIE, ierrie, aftands, jedschap, jk, PRIJS ERG BINNENLAND. - Hf LOMBOK. f ergambaoht. QELDEREN raad, Bedden. ■1 sa. LN BOOTEN, S. W. N. VAN NOOTKN te Schoonhoven, Uitgevers. ^GEVELD te p Woensda- April 1895, O uur, in het aaf, by veiling ‘jnie* mop- chen Ameide voor Paling, EVELD te Donderdag des morgens a J. C. VAN MOOfflöfflSffl COÏÏRAiïT. Indië Nedt aard, Over- Noordeloos, m en Otto- van Nieuw- elandshooi- n, in per- zamen groot allergunstigst iet dorp te Te bevragen a/d IJssel. geau inf. I ckelt H. G. Dircks, gegagee 3 Atnboii T. Tatnboewoei 2de kl. G. H. -lenst 3 kl. J. im. ioomgaard en WLAN'J, te J8 Centiaren. ia. ken Schouw, ichappen, Meubilair, van den g ’“’leraal-mf r art. 1 i gezond. 8. Ujlaki, B. Van der Wys, I. T. Van Domp- der H. U. 8. ing, N. I, met daarop den polder groot 2 Aren, Stortkar, zoo i, Gierwagen, toornen, Tuin- b. Tot officier der orde de kapt.-luit ter zee c. Tot ridder der orde de officier van gezoi T. A. zee der 2de klasse 8olte van den Doorn. N ITTERSUM 1 op Dinsdag 95, voormid- ten huize Gz. te ICOP. i contant geld )eien iken, 4 Kuis- GEVELD te. Woensdag des namid- TRAPMAN te LANGEVELD recht zal op sdagen 17 iddags 4 uur, te Goudriaan, pen Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij aHe Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. iö gedetacheerde 1ste luit, der inf. van het lerl. leger H, C. J. Ter Beek- En is verder bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeldde bjj het leger in Ned. Indië gedetacheerde 1ste luit, der inf. van het Nederl. leger 8. C. Muller. Met betrekking tot die verwachtingen bestaat er een pessimisme, ’t welk doo- dend is voor de geestdrift. Het telt de eeuwen, telt zelfs de jaren, en vraagt dan Waarover zullen we ons verblijden, als nog zoo weinig vrucht wordt gezien van den arbeid der geslachten, die vóór ons het wereldtooneel hebben bestreden Hoe gering is nog de afstand, die de menschen scheidt van de barbaarschheid, en hoe weinig is er noodig, om hen weer geheel en al te doen wegzinken in een toestand, waar alles wordt beheerscht door dierlijke driften en baatzuchtige verlangens? ’tls zoodie afstand is niet groot, ge meten met de lengtemaat van een.men- schenleven, en de égoist van heden staat niet veel hooger dan zijn geestverwant in eenig vroeger tijdperk. Uit dat oog punt beschouwd, kan ons Paaschfeest geen jubelkreet ontlokken. Maar klachten over te weinig, sluiten geen dankbaarheid uit. A. Liefrinck en van de barisan Koro. Oranje-Nassau i de barisan van Bangkalan R iden Raden Kabar en Raden Ario Koesoemo, de contr. der 1ste kl. tuur, waarnemend ass.-res. contr. der 2de kl. bjj het bin- >rg, de zendel.- hoofdagent in aappy van Oranje-Nassau: M. F. Tydeman, en van Oranje-Nassau: rondheid late klasse der Kon. u, Ridemaker en de luit, ter j A. O. W. baron Van Haer- Ter zake van voormelde kryi^svorrichtingon is verder by Kon. besluit van 9 April 1895 32 bepaald, dat de namen der volgende iert overleden) militaren zullen worden inge schreven in de registers van de kanselarjj der Nederlandsche orden, te weten: als ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde: de luit.-kol. der inf. E. M. A. A. K. Frackers, de 1ste luits. dér inf. en E. De Graaf, de 2de luits. der inf. J. W. Scliiff en II. Valkenburg, de eerg. der inf J. J. J. Van Lith, de serg. der artill. en de fuseliers E. Q. Dettmeyer en ah eervol vermeld: de UUR: bevattende CELDER en m, en ruime AL, groote or Timmer- ‘Alblasserwaard en Vtyfheerenlanden, 12 April. De handel in kaas is vlug, doch die in boter steeds flauw; kaas fl per 50 kilo lager, boter onveranderd in prijs. Men besteedt thansin deze streken voor kaas van f 17 tot f 19 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteitgoeboter f 0,40, weiboter f 0,35 per kilo. Benschop, 5 April. Heden had alhier de openbare besteding plaats van een kerk met school en onderwijzers woning, welke gebouwd moeten worden voor rekening en ten behoeve van de vereeniging „de Kerkelyke Kas” alhier. Inschrijvingsbiljetten w^ren ingekomen en wel, voor het geheele werk van: E. De Graaf f8697, J. Bouwman f7995, beiden te IJselstein; J. Boot te Waarder, f 7979; J. Alblas te Waddingsveen f7423, A. J. Van Kleef te Lopiker-Kapel f6978; M. Hartman alhier f 6878A. Van Zutphen te Montföort f 6849N. Willemse te Vrees wijk f 6745; C. Schmieman te Lopik f 66950. De Bruin te Jaarsveld f 6690 L. Burggraaf te Lopik f 6647,* G. Van der Kwast te Jaarsveld f 6585. Voor het timmerwerk enz, was inge schreven hoor- Ci. De Bruin te Jaarsveld f 3677; M. Hartman f 3520; A. Cooiman, f 2869, beiden alhier. Voor het metselwerk door: K. Oprel te Schoonhoven f 3274; 8. J. Oosterbeek te Benschop f 3305; C. Schmie man te Lopik f 3077; G. Den Besten f 3075, C. Van Delft f 2975, beiden alhier. Naar men ons mededeelt is het werk gegund aan de laagste inschrijvers A. Cooiman alhierhet timmerwerk met bybehooren voor f 2869 en het metsel- werd aan C. Van Delft alhier, voor f 2975, dus voor een totale som van f 5844. ^Jaarsveld, 11 April. In de Dinsdag t. alhier•gehouden vereenigde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden met Hoofdingelanden van het Hoogheemraad schap „de Lekdijk Benedendams en van den IJseldam", is do aftredende Hoogheemraad, de heer Jhr. Mr. F. H. De Pesters, te Bunnik, als no. 1 weder ter benoeming voorgedragen. De levering van 1500 hectoliter steen kolen voor het stoomgemaal „Vogelzang” en „Wiel” alhier, is gegund aan den heer P. W. Louwman te Rotterdam. Vianch, 6 April. Tot hoofdingeland- plaatsvervanger in de „Vyfboerenlanden”,’ hoofdkiesdistrict Vianen, is gekozen met 166 van de 281 geldige stemmen de heer S. Verhoeven Cz. De tegencandidaat, de heer J. Van Dieren Jr., bokwam 103 stemmen. Wijngaarden9 April. Als kweekeling aan de Rijks Kweekschool voor onderwy- zers te Nijmegen is o. a. toegelatea de jongeheer J. Ouderkerk uit Bleskensgraaf, leerling aan de school van den heer Van Tongeren alhier, en der Normaalschool te Slied recht. Gemengd Nieuws. - In den nacht van Dinsdag op Woensdag, tusschen 12 en 1 ure, werd in de Spuistaat te ’s-Gravenhage een be jaard heer aangesproken om geld door een hem onbekend manspersoon. Toen de heer aan die aanmaning geen gevolg wilde geven, gaf de man hem onverhoeds een slag op het hoofd en trachtte hem nog verder te mishandelen. De politie nam den nachteiyken aan* rander echter spoedig in verzekerde be waring. - Een man, die Dinsdag j.l. van Kuilenburg met een vracht boomen naar Leerdam vertrok, is op zyne terugreis door het hollen-der paarden in eene sloot geraakt en verdronken. -■ Maandag j.l. was te Vlymen een man van ruim 75 jaren bezig met boomen snoeien, toen hy hoog er in ge* klommen plotseling naar beneden viel en dood werd opgenomen. Hy laat eene hoogbejaarde weduwe na en een zoon, die nu voor de overgeblevene de kost moge verdienen. - Wie van den kant dêr Krimpener- waard Gouda willen binnenkomen, te Toet, per rywiel of per rytuig, moeten allen de i.g. Haast- reohtsohe brug pasaoeren. Niemand wordt evenwel doorgelaten hetzy voetganger, rywieler of voerman tenzy men eerst het tol-* of passagegeld heeft betaald. Betrof deze extra betaling bet onderhoud van de brug en daarby behoorende werken, niemand zou er bezwaar tegen hebben. Doch, dat passagegeld is een melkgevende koe voor de stad Gouda. Van meer dan eene zyde wordt thans daarom beproefd, dat brug- of tolgeld als bron van inkomsten als een antiek privilege te doen verdwjjuen. Het stelt het particulier belang boven dat van het publiek; de onbillykheid van deie gedwongen fraaiigheid springt nog meer in ’t oog als men nagaat dat de buitenbevolking, die over die brug Gouda bezoekt, grootendeels in de stad hare bestellingen doet. De winkelstand profiteert dan ook zeer vaa het platteland. Als Gouda den omzet van den gewonen wekelyksohen marktdag (Donderdag) moest missen, zou het werkelyk tot eene doode stad vervallen. En nu, in plaats van alle mogelyke faciliteiten te verleenen, haalt men nog van zelfs voetgangers, wat er te halen valt. Wy twyfelen dan ook niet, of Gouda lal er spoedig het verkeerde van iniiw, |(N»d.) Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-natniddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. By Kon. besluit is, als bly'k van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuig schrift, ingesteld by Kon. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan C. Rourings, te Gouda, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het water aan de buurt „Verloren Kost” aldaar, op 11 October 1893. Het gevolg der Koninginnen tjjdena het verbljjf te Amsterdam zal aldus zjjn samengesteldbarones Van Hardenbroek, groot meesteres; freule Van de Poll, sur-intendante, barones Van Ittersum, barones Rengers, hofdames; miss Winter, gouvernante der Ko ningin; baron Van Hardenbroek, opper-kamer- heer; luit-Generaal graaf Dumonceau, chef van het militaire huis; baron Clifford, hofmaarschalk; baron Van V*>gendorp, kapitein ter zee en ad judant; Jhr. Van Pabst van Bingerden, kamer heer; baron B?ntinok, le stalmeester; kapitein Jhr. Van den Bosch, adjudant; le luitenant Jhr. Van Suchtelen en graaf Dumonceau, ordon- nance-officieren; Jhr. De Rnnitz, kamerheer en partioulier-secretaris. Ook de directeur van het kabinet der Koningin zal gedurende het Koninklyk verblyf te Amsterdam in de hoofdstad zijfifc^ De Koninginnen zullen Zaterdag 27 dezer van Amsterdam over Vlissingen rechtstreeks de reis naar Londen aannemen. Het gevolg van Hare Majesteiten in Engeland zal bestaan uit jonkvrouw v. d. Poll, baronessen Van lersutn en Rengers, miss Winter, baron Clifford, majoor baron Sirtema van Grovestina adjudant, Ie luitenant graaf Sohimmelpenniuck, ordonnance officier. De directeur van hot kabinet zal ook deze reis medemaken. In de gehouderi vergadöring van aandeelhouders der Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen, te Amster dam, is benoemd tot directeur de heer J. P. Portielje, in plaats van wylen jhr. mr. Hartsen, De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag jl. o. a.P. S., schip per, en K. 8., varensgezel en J. T., stoker, de beide eersten te Gouderak, de derde te Moordrecht, wegens mishandeling van een ambtenaar, de 1ste tot drie weken, de beide anderen ieder tot zeven dagen; P. H., sjouwer te Gouda, wegens mishandeling, tot zes weken; P. den O., bierhuishouder te Hillegersberg, wegens beleediging van ambtenaren, tot vyf dagen; J. v. d. H., koopman, te Lopik, wegens eenvoudige beleediging, tot f8 boete, subs, vier dagen hechtenis; P. V., arbeider te Kappiie a/d IJsel, wegens mishandeling van ambte naren, tot vijf dagen; P. M., landbouwer te Hillegersberg, wegens mishandeling, tot f5 boete, subs, vyf dagen hechtenis. Het Amsterdamsch gerechts hof veroordeelde Dinsdag jl. den secretaris en den ontvanger der gemeente De Bilt, met name Takken en Rooses, die zich schuldig maakten aan het vervaardigen en uitgeven van valsche obligatiön der gemeenteschuld, tot eene gevangenisstraf van drie jaren. Inhoud van het April-No. van „de Politiegids”: Bericht. HoofdartikelsBonds-Belan- gen; Veldwachters gevraagd! beide door Jac. Van Waning. BydragenDe hulp middelen der politie, door een lid der afd. Groningen; De Maréchaussée, door Mr. Egter van Wissekerke (vervolg); Critiek op „Selfhelp”, door W. L. H. Köiter Henke. - Staten GeneraalDe Rykspoliiie en Maréchaussée in de begrootihg 1895, beraadslaging 2de en 1ste Kamer. Tweede blad. Vraag en Antwoord: Beteekenis „plegen”Toezicht op ys- tenten. Nieuwe uitgaven: Het bedelende Parys, van Louis Paulian; Desiderio’s brochure. Berichten. Sprokkels. Advertentiën. Bij de gehouden jaarvergade ring van de „Martha Krans” te Rotterdam, is aan collecte en giften voor de weesin- richting te Neerbosch, de som van f 1066 ontvangen. Ds. C. Steketee, predikant by de Geref. Gem. te Bolnes, heeft voor het beroep te Oosterbeek bedankt. Door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland is aan den heer J. F. F. Van den Hamme, predikant by de Her vormde Gemeente te Wemeldinge (Zuid-. Beveland) op zyn verzoek wegens voort durende ongesteldheid eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 Juli. Maandag is te Amsterdam in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden de heer J. N. Scheltema, voormalig pre dikant by de Remonstrantsche gemeente te Gouda. Door het Metropolitaan ka pittel van het R. K. aartsbisdom Utrecht is tot vicaris capitularis benoemd de proost van het kapittel, de HEW. heer F. P. Van de Burgt. froot 17 Aren, een drukke brieven by idorp, naby sorg. der inf. J. M. Qal^joit, de cavalerist 1ste ,kl. P. Soipngel/ dcwjR^.ïiuier )stc k'.. J. Hessel en de kanonnier 2de kl A. Zuidatn. Bjj dat besluit zyn voorts lo. Bevorderd: a. Tot commandeur dor Militaire Willemsorde: de generaal-majoor der infanterie M. Segov. b. Tot ridder 3de kl. der Milit. Willemsorde: do kolonel der infanterie (sedert benoemd tot ge- raal-majoqr) L. Swart, de luit.-kolonel der infan terie A H. W, Scheuer, en de kapiteins der infant. W. G. A. C. Christau en J. C. Lindgreen. 2o. Benoemd a. Tot ridder 4de kl. der Milit. Winemsorde: de kolonel van den generalen staf (sedert be noemd tot generaal-majoor) J. J. K. De Moulin, de luit-kol. der art. W. Boetje, de majoor van den gen. staf G. J. Van Kooten, de kapt, van den gen. staf H. P. Willemstjjn, de kapt, der inf. (sedert bevorderd tot majoo?) J. F. H. Janssen, de kapts. der inf. P. G. Smidhamer, W. J C. Creutz-Lechleitner, C. F. Van den Ende, P. Wiersma, W. C. Schrejjner, A. Jonker, K. J. D. Scott, F. W. II Tuinenburg, J. Kooh en J. H. Hartmann, de officieren van J heid I ste kl. Dr. J. W. Portengen en f de Iste luits der infanterie W. H. Zwaan, J. Hildering, R. B. M. De Ter Bruggen Hagenholz, J. H. C. Van Dor seler en E. C. Van der Heyden, de 1 ste luits. artillerie G. C. A. Dijk, J. J.Hemmes, H. U Boerma, H. Van Witzenburg en A. Beckii de 1ste luits. der genie W. R. De Greve, Plantenga en E. J. De Rocbemont, de officie ren van gezondheid 2de kl. W. J. H. Timmer mans en Dr. J. E. Janzen, de 2de luits. der infanterie A. Franssen, H. Golijn, L H. Van Teyn, J. M. W. Grootenboer en F. Franssen, de adjud.-onderoff. der infanterie D. Scholten, do adjud-onderoff.-opnemer F. II. Plas, de serg.* majoors der infanterie P. J. H. De Bock en S. Schmitz, de inl. sergs. der inf. Sadiman en Wisam, de wachtmeesters der caval. L. H Heyer en A. J. Beek, de sergeants der artill. A. B. Fiokel en F. W. 0. Klören, do fourier der genie J. De Boer, de korporaal der inf. (sedert be vorderd tot sergeant) H, Robjjn, de korporaal der inf. J. G. Bierlinger, de koporaals der artillerie M. Elenbaas en B. Van Faassen, de korporaals der gopie J Houben en P. M. Nieuwland, de hospitaalbe^nde H. T. Klawer, de infanteristen Isto kl. P. Van der Klamp en C. Westbroek. de hoornblazer H. Meyboom, de fuseliers J. Wassington, H. G. Dircks, F. A. Raes, J. Terpstra (sedert gegageerd), C. Ver- straaton en J. Mulder, de Amboineescbe fuse liers H. PattipeiluhuT. Tamboewoeng en Hatnisi, de cavaleristen 2de kl. G. H. Door- schodt en C. Bus, de inlandsche cavalerist 2de kl. Soerodongso, de kanonniers 1ste kl. A. Man- demaker, W. Dekker en A. Van do Ven, de kanonnier 2de kl. F. Sffinneveld, de inlandsche stukryder 1ste kl. Soerawitjana, de geniesoldaat isfe kl. J. A Schrader, du inlandsche get soldaat 1ste kl. Karsosemito en de zieken passer H. Loverink, b Tot ridder der orde de resident bargb, de Ned.-Indië - telyke van den tweeden ratij de majoor-intendant L, O. 1 officier van gez. de kapt, intendai c. Tot commandeur der orïe Nassau: de algemt vernement van Ne< de Laudas Wyborgh eu de directeur nenl. bestuur G. A. Scherer. d. Tot officier der orde van Oranje-Nassau: de inspecteur van cultures F. de luit.-kolonel, kommandant van Bangkalan Raden Majang e. Tot ridder der orde van de kapits. van Doeracbman Mangkoe Adi by het binnenl. beste J. H. Liefrinck, de et nenl. bestuur A. J. N. Engelenberg leeraar J. J. Wynveldt en de houfdagen Ned -Indië der Kon. Paketvaart-Maatscht E. G. Taylor. 3o. Is de eercsabel met het gebruikelyke op schrift toegekend aan den majoor der artill. M. B. Rost van Tonningen en is eindeljjk bepaald, dat by afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de majoor by den generalen staf (sedert bevor derd tot luit.-kol. by de infanterie) A. J. Ha mers ter, de kapts. der inf. I. C. R. Schenk, A. E. N. B. Oiken en A. E. Kamerman, de kapts. der art. J. L Swart en O. W. Van Hoogstraten, de kapt-kwartierm. C. F. Julius, de 1ste luits. der inf. E. A. Van Kappen, C. A. Meulemana, F. P. M. P. Berkeljon, H. B. J. Tersteege en A. O. C. Musch, de late luit, der cav. J. T. Van Maren, de 1ste luits. der art. J. P. Krei- P. M. Vis, de 2de luits der inf. W. C. Gerlach en W. R. Winter, de; magazynm. -'judunt- W. Wunnink, deadjudact- onderofficier-kwartiermeesters H. N. T. Piejeers en jhr. A. L. G. Meyer, de sergeant-majoor der inf. A. De Rooy, de sergeant der inf. J. Wie- I ling, do sergeai t der art. O. C. J L. Eichhorn, de sergeant-telegrafist G. G. H. Barow, de ser geant der genie G Wiersma, de korporaals der 8. Broere, J. G. Gunz en F. T. Van Ber- laar, de korporaals der art. A. J. Kooreman, W. Verheyde en T. C. P. A. Bernaards, de infanterist 1ste kl. ff. W. Knote, de fuseliers W. K. Nelk, A. H. Van Wyk, J A. Murset, M. Hendriks P. J. Vree, J. J. Van den Heuvel J. Vermeer, W. Korten, J. Keese en L. De Waard, de cavaleristen 2de kl. L. Hekkers en F. G. Heidel, de kanonniers late kl. J. Van der Veen, 8. Stoker en M. H. Bpringveld, de kanonniers 2de kl. P. Gaart man, J. J. Hol en H. A. Pafist, de geniesoldaat 2de kl. A. Meyu- hardt eu de ziekenoppassers H. Nuis en A. P. Ghyselinck. Ter zake van de meergemelde krygsverrioh- tingen is voorts by Kon. besluit van 9 April 1895 no. 36 benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde; de by het leger in Ned.- Er is een dag van rust, van vrede, een dag van hoop en vertrouwen. Van rast. Onze stemming ia niet alleen die van een gewonen Zondagzij vertoont een meer plechtig karakter. We hebben het gevoel eener feestviering; niet van het luidruchtig geschater, dat de grenzen eener betamelijke vroolijkheid weleens kan overschrijden, maar van de stille aandoeningen eener heilige herinnering. Het is alsof onze omgeving er anders uitziet dan zij gisteren deed en morgen weer doen zal, en alsof wij in die om geving niet zouden passen, als Paasch- vreugde ons vreemd bleef. Van vrede. De beslommeringen der dagelijksche werkzaamheden hebben ^e afgelegd, en met haar de talioozo, elk op zichzelf nietige dingen, waaraan we toch op gewone dagen genoodzaakt zijn onze aandacht te wijden. En tegelij kertijd doen we afstand van die kleine oneenigheden, van welke we ons in de gewone betrekkingen met andere inen- schen niet kunnen losmaken, omdat hun opvatting van rechten en belangen niet met de onze overeenkomt; straks zullen wij de gedachtenwisseling daarover voort zetten en, als 't kan, tot een vriendelijk vergelijk brengen; maar op heden niets van dat alles, er is schorsing van dis cussie:), staking van eiken strijd. Hoo- gere dingen dan die doorgaans het onder werp onzer bemoeiingen uitmaken, ver vullen thans ons gemoed, eii we luisteren alleen naar de stemmen, die ons van deze spreken. Van hoop en vertrouwen. Paschen is het feest der herleving, was zulks oor spronkelijk ten opzichte van de stoffe lijke natuur, is in de christelijke kerk ook uitgebreid tot de zedelijkc wereld. We hebben in ons guur klimaat zware dagen doorleefd, een winter waaraan geen eind scheen te kunnen komen, en die nu nog ons noode wil verlaten; in dien we niet de volkomen zekerheid had den gehad, dat hij eenmaal plaats moest maken voor gunstiger seizoen, zouden we den moed niet hebben bewaard. Maar die stellige verwachting deed ons hoopvol uitzien naar ’t geen op komst was, en al nadert het minder snel dan ons onge duld verlangt, al is er nog veel dorheid op de velden en naaktheid in de wouden, wegblijven doet het in geen geval. De knoppen staan op openspringen, en het liefelijk groen van veld an akker boort door alle somberheid heen, al strijkt er nog de nagalm over van het barre jaar getijde. Welnu,'diezelfde zekerheid bezitten we aangaande het andere, het meer verheven motief der Paaschviering. De wereldge schiedenis, achter ons, vertoont veel guur heid, veel koude; ’t is de winter, die de I menschheid aangrijpt en teistert. Geheel voorbij is hij niet, o neenGelijk de Aprilzon niet mild is met haar stralen, dringt dó koesterende gloed van het Gods rijk nog maar schaars door de wolken. Maar datzelfde verleden waarborgt ook den vooruitgang, schenkt het vast geloof, dat het beter worden zal, voorspelt de zegepraal van hetgeen den besten der menschen als het begeerlijkste heeft toe geschenen. van den Ned. Leeuw t van Bali en Lombok M. C. Dannen- predikant by de Prol, gemeente in dr. H. J. Offerhaus, de R.-K. gees- atig F. J. A. Voogel, Van Berg, de dirig. 2de kl. C. J. De Freytag en int N. J. Van den Bent. van Oranje- 'neene secretaris van hot üou- fed.-Indië E. C. baron Sweerts van Bin- van de verwezenlijking no. toch, Hèm heeft het ge- (sedt begeven. En toen het bij u— zijn verscheiden weer winter was gewor- I ontmoedigd en verstrooid, teruggekeerd waren tot hun vroeger bedrijf; toen de vijanden, juichende van hun overwinning, herhaald heeft in de zedelijko wereld, dat geen lichamelijke ondergang in staat is te verniétigen wat voor de eeuwigheid is geboren. De volgelingen begrepen slechts zeer onvolkomen van welken geest zij waren; het was hun niet duidelijk, wat hen aandreef niet te wanhopen, al scheen het bespottelijk nog iets van de toekomst te verwachten; zij verstonden niet klaar genoeg de stem, die tot hen sprak van den Meester en zijn werk; opgegroeid in de Joodsch-Messiaansche voorspiegelingen, zweefde hun jarenlang het denkbeeld eener weldra te herstellen heerschappij in wereldschen zin voor den geest; maar zelfs in dien eenzijdigen vorm leefde, herleefde bij het aanlichten I van den Paaschmorgen, hoe weinig helder bewust ook bij velen hunner, het ideaal van het Godsrijk. Lange reeksen van geslachten zijn in het aanzijn getreden en heengegaan, en die allen hebben onder verschillende vor men voortgearbeid aan de stichting der eeuwen. Zij hebben kerken opgericht en eerediensten ingesteld; zij hebben ge tracht zich rekenschap te geven van hun geloof en dit in volzinnen geformuleerd: aangegrepen door de begeerte, om te verbreiden wat hun boven alles dierbaar was geworden, hebben zij anderen hun overtuiging opgedrongen, en in hun ijver voor wat zij voor heilig hielden, strijd gevoerd over vormen en klanken. Maar desondanks bleef voortleven, tot op den dag van heden, het bewustzijn, dat, welke waarde ook te hechten is aan overgele verde geloofsbegrippen, het groote be ginsel, geen zaak van het hoofd maar van het hart, dat alles verre te boven gaat; en dat Gods geest, de geest van liefde, die alle menschen moet verheffen tot den hoogen rang van Zijn kinderen en elkanders broeders, dat die geest is het ééne noodige, de grondslag van alle toekomstig gelukhet onuitwischbaar merk van de bestemming der mensch heid,ons aller levensdoel. Dat te gevoelen, met toenemendo diepte; daarvoor te strijden met het wapen des geloofs; aan de verwezenlijking van dat ideaal iets persoonlijks te kunnen toe brengen, door woord en daad, dat is een hoogere voldoening, dan aardsche schatten geven kunnen. En als dit niet is de grondtoon van onze Paaschviering, dan heeft zij niet de geringste beteekenis. De vraag is meermalen gesteld, of Christenen van onderscheiden belijdenis gezamenlijk wel feest kunnen vieren. Dat men haar doet, bewijst reeds een gebrek aan juiste onderscheiding van wat het eigenlijk inhoudt. Immers, wie zijn broeder de feestzaal ontzegt, omdat hij andere meeningen is toegedaan, en alleen daarom niet gezamenlijk met hem wil arbeiden aan het tot stand brengen van I het éénige ’t welk de maatschappij in den levensstrijd kan behouden, heeft die wel het recht, zich Christen te noemen, leerling van den Meester, die slechts één ding op den voorgrond plaatste, do liefde? Laat ons zijn een leger van strijders voor het geloof dat behoudt. We dragen niet dezelfde uniform, en richten niet naar dezelfde tent onze schreden. Maar dit weten wij allen, dat de maatschappij dringend behoefte heeft aan het beginsel hetwelk wij heeten te vertegenwoordi gen dat zij den geest, die naar ons zeggen ons bezielt, niet kan missen zon der gevaar voor totale vernietiging. Dien geest te doen werken met vermeerderde kracht, dien te doen heerschen over alle onderlinge betrekkingen in de zoo inge wikkelde samenleving, is de roeping, die elke Paaschviering ons helderder voor de aandacht brengt, ons met steeds hei- liger ernst bezielt. Een buitengewoon nummer van de „Staats courant” is van den volgenden inhoud Ter zake van de krygsverrichtingen tegen Lombok in 1894 is bij Kon. besluit van 9 April gcher en 1895 no. 36 bevorderd tot ridder 3de klasse der 1 C. Gerlach en W. R. Winter, de maga Militaire Willemsorde de kapt ter zee H. Quispel. 4de kL der arti W. L. Van Ryn, de adji En zyn benoemd: onderofficier der inf. W. Wunnink, de adji a. Tot ridder 4de klasse der Militaire Wil- 1 onderofficier-kwartiermeesters H. N. T. Pi lemsorde: de luits. ter zee der iste klasse J. G. i 1 Van Wessem (sedert bevorderd tot kapt.-luit. ter zee) en J. O. Cramer. ue weinig, siuiten geen aankoaarneia uit. i - =- De Man van Smarte, de éénige die in L haar gansche volkomenheid de zegeningen 1 van het Godsrijk in den geest aanschouwd - - heeft, van een nieuwe wereld, door- j Ned. Marine J. drongen van een innige betrekking tot I den Allerhoogste, Hy is onder de sla- gen zijner vijanden gevallen, zonder veel te hebben gezien v - zijner idealen: en t.._, loof zeker nimmer begeven. En toen het bij zijn verscheiden weer winter was gewor- I den; toen zijn dagelijksche metgezellen, üütüivêuïgd vêrtdruuiu, teruggekeerd waren tot hun vroeger bedrijf; toen de V„Br?ek““n r i --- r?’ «erg. aeriri u. opeen grafsteen wezen, toen geschiedde j. o. Heyser, en het groote wonder ’t welk zich immer 4 «n B. Akkerman,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1