ns. ■G. in, .Excelsior” •E, KINDERKOOR", April N". 1568. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht jvaten njen, EN, 2 KUIS- asnn, Kar en APPEN. lil Ie Heer: muis, I) Roe BOL W- 1895. Woensdag 17 April. ING ischdag). lit! .'KERK, pen baar ver- SEN 1-Alblas. )H AN II”. ^ND 'ing. ING IOR” .8 April, nvang 7 uur. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCHOOifHOVENSCÏÏK COURAKT regel S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. UTTEL aldaar. wyze inderdaad van aan het School- gemiddeld 26,e/0. Natuurlijk heeft het i ijs in de eerste twee maanden zeer veel1 UN NOOTEN, Dr. E. D. Pij zei. Te Sliedrecht is tot gemeente- verloskundige benoemd mej. Binkhorst teRotterdam. Bedankt voor het beroep te Moerdijk door Ds. G. J. Van de Pol te Werkendam. in WOENSDAG >ril 1895. II» PEN, DEREN, netten stand 6.30 uur. 5 30 M Zonen. huur en over- et postz. voor 'z., (aoiida. EREND GOED en afslag op 4 Mei 1895, STEHOUWER en tie 1ste blad, n heden), zal ten herberge ■'keiiHgrnnf en ge van T. DE ?ing )0S, tn in de entrée, s van Toegang, idracht maakt n Bondskaart P BESTUUR. ELUK zal op n 23. April ns om 9 uren, van den Heer - is HEDEN iamer, Witten- ardam: 2e prys uorte Bisschopst. i 5,— A. Cal- elburg (Z.) i 2 ure verloting Kloveniersburg- jL te Gorin- 25 April ur, te ;ht n de Wed. in het open lopen '•I, ’dragende ren, Schouw, edschap, AAD. te zien. firma H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, overgegaan aan eene naamlooze vennoot schap, gevestigd te Amsterdam. Als directeur dier vennootschap’ treetfc op de heer K. A. Van der Weide, het blad zal worden uitgegeven onder redactie van Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. op Lombok gedurende die expeditie ver overde bronzen geschut. By Kon. besluit is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Van ’t Hoff Stolk, als dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Krimpenerwaard, provincie Zuid Holland. - Op het verzoek van den off. van gez. 2de kl. S. Biegel, van het 3de reg. vest-art. te Gorinchem, om ontslag uit den dienst, is afwijzend beschikt. Zaterdag werd door het be stuur van den Mariapolder te Wissenkerke aanbesteed: het verhoogen en verzwaren van den Zeedijk en het maken van eenen bui ten berm aan den polder. Minste in schrijver de heer L. Bjjand te Giesendam, voor f 22.157. Zondag is te Arnhem over» leden de oud-hoogleeraar Dr. P. J. Veth. Den 2den December 1814 te Dordrecht geboren, studeerde en promoveerde hij te Leiden en werd in 1838 leeraar aan de Militaire Academie te Breda; in 1841 werd hij hoogleeraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum te Franeker, in 1843 aan dat te Amsterdam en in 1864 lector aan de Indische instelling te Leiden. Na de invoering van de wet op het hooger onderwijs werd Veth hoogleeraar aan de Leidsche universiteit. Donderdag werd op het eta blissement „Fop Smit” (L. Smit Zoon, scheepsbouwmeesters en fabrikanten) te Kinderdijk te water gelaten een hopper- zandzuiger, op stapel gezet voor rekening van den heer N. v. Haaren te Nijmegen. Het vaartuig heeft eene bijzondere con structie, waardoor het in staat is om zich zelf ledig te zuigen, iets wat tot nu toe door geen enkel vaartuig verricht kon worden. Tevens zal dit ledig zuigen moe ten geschieden, zonder gebruik van een waterpomp, wat van groote economische waarde is voor den aannemer. Overigens kunnen door dezen hopper alle functiën verricht worden, die van een hopper of van een zandzuiger geëischt kunnen worden. - Het recht tot het uitgeven van het weekblad „Eigen Haard” is, van de (jzondcre ma lligheden vraag rolgen zyn indien er uvfSng van invoer- myn Heeren, die jn en in de eerste plaat» zouden de graanprijzen stjjgen en wel juist zoo veel als de invoerrechten zouden be- u,agen en hiervan zouden de groot-grond eige- onmiddellyk prefiteeren en den huurders re pachtsommen doen betalen. Nu reeds by voorbaat de bepaling in de huuroon- J;- op langen termyn gesloten worden, dat bij een eventueel tot stand nader te onderzoeken, om daarover in een vergadering in de maand Juli verslag uit oDe voorzitter sluit deze zoo belangrijke vergadering met dankbetuiging voor de betoonde belangstelling. ‘Lopik, 13 April. Voor rekening van den heer Dr. P. M. De Weerd alhier had heden de aanbesteding plaats van een koetshuis met paardenstal, waarnaar ingeschreven werd als volgtP. Boef te Lopik, voor f 649 C. Schmieman te Jaarsveld, voor f669; C. De Bruin te Jaarsveld, voor f678; W. Benschop te Lopik, voor f727; G. Van der Kwast te Jaarsveld, voor f717; L. Burggraaf! te Lopik, voor f710. Gegund aan den minsten inschrijver. ‘Nieuwerkerk a/d Usel, 15 April. De vorige week brak er des Woensdag avonds omstreeks tien ure brand uit in een schuurtje bij de Wed. Rosberg. Doordien het gebouwtje met riet gedekt was en nog al wat stroo bevatte, kreeg de brand een dreigend aanzien. Met vereende krachten echter van de middelerwijl toegeschoten personen mocht het gelukken, het vuur in zijn verwoestende vaart te stuiten, zonder te moeten gebruik maken van een brandspuit. Oorzaak onbekend. Den eersten Paaschdag maakte Ds. Haj.tink bekend, dat er Goeden Vrijdag een buitengewone gift van f 25 was ge collecteerd voor de armen der Ned. Herv. Gem. Den onbekenden gever of geefster werd daarvoor hartelyk dank gebracht. Moge het navolging vinden! Dat men in onze gemeente nog niet roemen kan op getrouw schoolbezoek, blijkt maar al te zeer uit den driemaan- delijkschen staat van schoolverzuim op school no. 1 in het eerste kwartaal van dit jaar. In Januaii bedroeg het 31,7 °/0, in Februari 32,7 °/0 en in Maart 15,5 °/0; Prys der Ad’vertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere icgoi i meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco I uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. I Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, j worden slechts 2-maal in rekening gebracht. invloed gehad op die buitengewoon hooge percenten; maar wanneer er geen andere redenen bestonden, zou het schoolverzuim heel wat minder moeten zijn. Vele kin deren toch komen zoo te hooi eh te gras ter school, en informeert men dan naar de reden van hun thuisblijven, dan heeft het een op zijn zusje, het ander op zyn broertje, een derde op beiden tegelijk moeten passen; dit heeft moeten breien, dat een boodschap doen, enz. Daarbij komt nog, dat een leerling van twaalf jaar een witte raaf is. „Och, zij behoeven geen professors te worden” wordt wel eens gezegd. „Als zy een weinigje lezen, schrijven en reke nen kunnen, is het al dubbel welal het overige is maar ballast, zy hebben er niets aan.” Geen wonder, dat zij, die geheel anders over het onderwijs denken, met verlangen uitzien naar den tyd, dat door leerplicht het schoolverzuim tot een mi nimum kan gebracht worden. ‘Noordeloos, 15 April. In een gehou den raadsvergadering is no. 10 der aandee- len groot f250,00 van de geldleening 1894 ten laste dezer gemeente uitgeloot, aflos baar den 1. Juni 1895. *Reeuw|jk, 15 April. Door burgemees ter en wethouders dezer gemeente is in hunne jongste vergadering het navolgende drietal gemaakt van een onderwijzer aan school A. alhier. No. 1 de heer A. J. Snel te ’s Gravenhage, no. 2 de heer T. Lou- werier te Rotterdam, no. 3 de heer J. G. Koen te Rhenen. 'ReeuwUk (afd. Sluipwijk), 13 April. Na Paschen zal alhier wederom de turf- fabricatie een aanvang nemen. Het is te hopen, dat de uitslag van het geveen voor- deeliger mag zijn dan het vorige jaar, aangezien het natte najaar en het nog niet droog zijn der turven, vóór de vorst inviel, een massa „Stuivelingen” heeft gemaakt. Gelukkig dat het fabricaat van 1893 voor het grootste gedeelte in het najaar van 1894 is opgeruimd. Zoo aan verveners als aan het werkvolk wordt alzoo, bij den aan vang hunner werkzaam heden toegewenscht, dat de luchtsgesteld- heid, één der grootste factoren van dezen tak van industrie, dit jaar gunstiger zal zijn. Hlledreclit, 11 April. In de heden avond gehouden vergadering der Slie- drechtsche kiesvereeniging werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad gesteld de heer A. C. Van Wyngaarden IJz. Voor de verkiezing van twee leden der Prov. Staten werden op het voorloopig gros geplaatst: vacature Kleyn de heeren C. B. Wisboom, burge meester te Noordeloos; G. A. v. Hattem, aannemer te Sliedrechten A. J. Voor- spuij te Groot- Ammers, en vacature Goed hart de heeren L. A. Langeveld, notaris en secretaris van de Overwaard te Slie drecht; A. P. H. A. De Kleijn, burgemeester te Ameide, en H. Kalis Jr. te Sliedrecht. De volgende week zal het centraal comité vergaderen, waarna de verschillende kies verenigingen de definitieve keuze zullen doen. 'Slikkerveer en Bolnes, 13 April. Ge durende 1894 zyn op de 6 scheepswerven alhier vervaardigd 19 schroef booten, 11 rijnschepen, 2 baggermolens, 1 brugschip, 2 sleepbooten, 5 bakken en 6 onderlossers en 10 lichters. ‘Slikkerveer, 15 April. P. W. Van Gorp, bode van hier op Rotterdam, reeds maan den ziekelijk, heeft van H. M. de Koningin f 25 ontvangen, ten einde daarvoor een hitje aan to schaffen. ‘StolwUk, 14 April. Niet ver van Stolwykersluis geraakte verleden Woensdag het paard van den bouwman C. V. aan het hollen, doordien het schrikte van een’ met hout beladen wagen. Terwijl het rytuig tegen een’ boom geslingerd werd’, ging het paard er alleen van door, doch werd spoedig gegrepen. De zoon van V. bezeerde zich nogal, toen hy trachtte uit het rijtuig te komen om het paard te grijpen, en de wagen werd in niet geringe mate beschadigd. Een gelukkige penningmeester toch, die van de ijsclub „Stolwijk”. In de ver gadering van Woensdag n.l., toen de heer J. Schilt rekening en verantwoording deed van zijn gehouden beheer, kon hy constateeren, dat, niettegenstaande aan arbeidsloon ongeveer f 450 was uitbetaald, er nog een batig saldo was van f 293,70. Door het bestuur van den polder „Stolwyk” werd op Zaterdag 13 April ten huize van P. Stoppelenburg verhuurd het grasgewas van dien polder. De op brengst bedroeg f 264. 'Tienhoven, 16 April. Van gisteravond tot heden-morgen zijn op de zalmzegen- visscherij alhier 15 zalmpjes gevangen. Woerden, 12 April. Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn tot voorloopige candidaten bij de aanstaande verkiezing van drie leden der Provinciale Staten in het district Gouda gekozen de h.h. J. M. Noothoven van Goor te Gouda, R. Blok te Lekkerkerk en G. A. v. Houweninge Gzn, te Moordrecht, Hadden we, in plaats van het Paasch- feest, het Kerstfeest gevierd, dan zou zeker het „Vrede op aarde,” niet meer van toe passing kunnen geweest zijn, dan nu in het Oosten het geval is. Bij de Japansche legatie te Washington is van ambtswege bericht ontvangen, dat de Chiueesche en Japansche gevolmach tigden tot overeenstemming zijn gekomen over de grondslagen en voor waarden eener schikking, zoodat het sluiten van den vrede elk oogenblik kan verwacht worden. De Japanners hebben waarschijnlijk eenige van hunne eischen laten vallen. China’s hoofdbezwaar was afstand van gebied in Mantschourije en in ’t algemeen op het vasteland van China. Voor Japan blijft dus nog over het prachtige Formosa eene ryke oorlogsschat ting, de openstelling der meeste Chineesche havens voor het wereldverkeer en dan nog de onvergankelijke krijgsroem, door leger en vloot behaald in dezen langdurigen oorlog. Naar we vernomen hebben, heeft de heer Arthur Peel, wegens gezondheids redenen zijn ontslag gevraagd als voor zitter van het Britsche Lagerhuis. In zijn plaats is verkozen de jieer William Court Gully, doch hierbij dient opgemerkt te worden, dat die verkiezing is geschied niet zonder hevig verzet van de zijde der Oppositie. De conservatieve oppositieleider, de heer Balfour, veroordeelde het in den heer Gully, dat deze tot dusverre zoo bitter weinig van zich heeft laten hooren en zelfs nooit eene redevoering heeft gehouden. De heer Gully heeft zijne benoeming aangenomen eh alvorens nu verder over hem te kunnen oordeelen, zal men hem eerst aan het werk moeten zien. Tot zoo lang dus het oordeel opgeschort! Toen de heer Balfour inzag, dat de verkiezing van bovengenoemde een vol dongen feit was, was hy weêr genoeg „gentleman”, om het woord te vragen en den nieuwen voorzitter namens zijne party haar steun toe te zeggen. In Duitschland begint zich eene be weging van verzet tegen de „Umsturz- Vorlage” te openbaren en niet uitslui tend van naüonaal-liberale zyde. Ook de bekende vrij-conservatieve Prins zü Schönaich Caroloth, heeft een welsprekend protest er tegen uitgevaardigd, iederen Duitscher vermanend „zijn plicht te doen Van het verbod van Dr. Schweninger, Von Bismarck’s lyfarts, om voorloopig geen deputation meer te ontvangen, wordt door den tachtigjarigen Vorst geen notitie genomen Hy heeft er eenige dagen geleden weêr eenige ontvangen nl. een van D uitschors uit Odessa en een van de _v„ o directeuren der Noordduitsche Lloyd, die bok kruis zal worden vervaardigd uit het hem een model kwamen aanbieden van Tu~'- -- een nieuwe passagiersboot. Beide depu tation werden recht vriéndelijk ontvangen. Om het geheel nog te volmaken, zal eerst daags eene deputatie verschynen, bestaande uit studenten van Gratz en van andere Stiermarkers, heeren en dames, allen met „Edelweiss” getooid. Vrydag jl. zou Von Bismarck’s echt genoot e, onlangs hem ontvallen, jarig zijn geweest. Uit Hamburg en Berlyn zijn dien dag talrijke kostbare kransen en andere bloemengaven naar Varzin gezon den, om daar op het graf neder te leggen, en Keizer Wilhelm zond den Opperhout vester Westphal derwaarts, om namens hem het graf met een prachtige bloem kroon te sieren. Attenties, dubbel te waardeeren na al wat men pas voor den tachtigjarige deed! Op een drietal plaatsen in Duitschland hebben kwaadwilligen de daar geplante jonge Bismarck-eikjes vernieldx zich daar mede waarschijnlijk verbeeldend heel wat van ’s grooten mans glorie te hebben afgedaan. Gelukkig dat het niet in de aarde is, dat zyne herinnering wortelt of in vergankelijk loof en hout dat zijn roem zal worden bestendigdDen knaag dieren moet iets gegund worden om het .stroef gebit op te wetten! De Pruisische Kamerheer en opper- «ceremoniemeester, Von Kotze, is nu geheel in eej hersteld. De krijgsraad heeft hem •vrijgesproken van de beschuldiging, als ■zou hy lasterlijke brieven over verschil lende der aanzienlijkste personages geschre ven hebben. De Keizer bevestigde dit en het hier by niet willende laten, zal Z. M. trachten den werkelyken schiyver van de 2 brieven op te sporen. Op den „Hofburg” te Weenen (Oosten rijk) heeft op Witten Donderdag, als naar gewoonte, ter herinnering aan den nede- rigen v*dienst, door Jezus in den eersten lijdensnacht aan de apostelen bewezen, de plechtige voetwassching plaats gehad, aan twaalf grijsaards voltrokken door Z. M. den Keizer. De twaalf ouden zaten daarna aan, door den Keizer en de Aartshertogen bediend. ‘Aincide, 16 April. In de vorige week werd zekere v. O. alhier, door den Rijks- veldwachter v. d. V. van Meerkerk betrapt op het schieten naar wild aan den Zou- wendyk in de nabyheid der Eendenkooi van den heer J. onder deze gemeente. Bekeuring wegens stroopertf en inbeslag name van het geweer waren de onver mijdelijke gevolgen dezer voor eerstge noemde zeker niet gewenschte ontmoeting. ‘Berg-Ainbacht, 16 April. Er is hier eene groote hoeveelheid teen ter schilling voorhanden, waardoor aan vele handen arbeid zal worden verschaft. Jammer slechts dat, door de niet groote vraag, de prijzen laag zijn. *’t Beiersche, 15 April. De heer G. Burger, vroeger onze buurtgenoot en leerling van den heer H. A. Westbroek, later opgeleid aan de Haarlemsche kweekschool, heeft verleden week met goed gevolg het examen van onderwijzer afgelegd. Bodegraven, 16 April. De behoefte aan woon- en pakhuizen, die zich in den laatsten tyd in deze gemeente heeft doen gevoelen, heoft den bouwlust weder doen ontwaken. Zoowel in de Wilhelininastraat ala in den Van Tolstraat op komen van oen wet tot heffing van invoerrechten op granen de pachtsom in verhouding zal ver hoogd worden. Wel een bewys hoe de groot- grondeigenaren er op bedacht zijn om onmid- dellyk te profiteeren, zoodra de wet tot stand gekomen zou zijn. Natuurlyk zouden ook die enkele boeren, die zelf eigenaar zyo, er ook van proftteeren; dit getal is echter in verhouding tot de massa toch gering. De veehouder zou er echter grootelyks door benadeeld worden, want het veevoeder zou natuurlyk in verhouding duurder worden en ten slotte de eene landbou wer bevoordeeld worden ten koste van den anderen en de geheele bevolking zou duur brood moeten eten en dat in hoofdzaak om de groot- grondeigenaren te bevoordeelen. Het zou een belasting zyn, gelegd op de schouders van hen die ze niet kunnen dragen, een belasting zoo onbillyk en onrechtvaardig mogelijk. Om in weinig woorden de vraag te beant woorden: wat is protectie, kan men deze korte en zakeljjke uitdrukking gebruiken: pro tectie is niet anders, dan de een bevoordeelen ten koste van den ander. De ondervinding be- wyst het duidelyk in de naburige ryken, als Duitschland en Frankrjjk, waar het protectie- stelsel bestaat, dat de toestanden vooral wat den landbouw betreft, nog oneindig slechter zyn dan by ons en er dan ook reeds stemmen opgaan, om tot het vrijhandelstelael terug te keeren. Wanneer de wetgevende macht een begin maakte met het invoeren van graanrechten, dan zou het einde niet te overzien zyn. Wordt de landbouw beschermd, dan vraagt ook de steen fabrikant, de leerlooier, de timmerman, de raa- chinefabrikant, de scheepsbouwer; allen moeten dan beschermd worden, want dan hoeft elk bedrijf recht op bescherming; ten slotte wordt alles duur, de handel verplaatst zich en werk loosheid zou hand over hand toenemen. Het blyft myn innige overtuiging, dat die landen het meest zullen bloeien die het vry- handelstelsel in den vollen omvang toepasseu. Het is daarom, Mijnheer de Voorzitter! dat ik de volgende motie wensclr voor te stellen „''b vergadering, gehouden te Lekkerkerk, den ïlden April 1Ö95, spreekt den wensch uit dat de wetgevende macht nimmer besluite tot het heffen van invoerrechten op granen, omdat de belangen van den landbouw in het algemeen daardoor benadeeld worden; Gaat over tot de orde van den dag." De motie, welke wel waardeering doch geen bestrijding vond, in stemming ge bracht, werd met algemeene (15) stemmen aangenomen. Den heer Van der Hoog werd door den voorzitter dank betuigd voor de volbrenging zijner taak en geluk gewenscht met zijn succes. De circulaire tor bespreking over hagel- verzekering werd ofschoon de goede bedoeling waardeerende als voor deze omstreken van geen of minder belang, voor kennisgeving aangenomen. Nadat de verdere punten van behande ling waren afgedaan, kwam men meer tot bespreking van wat tot verbetering van den toestand der landbouwers zou kun- non leidenals zoodanig werden genoemd a. De veredeling van het rundvee ras. Doch daar verwacht wordt dat de heer A. Bos, zuivel-consulent, in de volgende week over het onderwerp „Veeteelt” zal komen spreken, wordt daarop niet verder doorgegaan, b. Of er ook mogelijkheid zou bestaan een coöperatieve vereeniging tot stand te brengen tot aankoop van vee voeder, hulpmeststoffen enz. Dit onder werp gaf aanleiding tot veel bespreking; Aan het bestuur der afdeeling werd ten slofte de opdracht verstrekt deze zaak Wegens de afwezigheid der Keizerin werd aan de 12 oude vrouwen, ten opzichte van wie anders door H. M. dezelfde diensten worden verricht, een geschenk in geld en kleederen ter hand gesteld. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft de begrooting, gelyk die uit den Senaat was teruggekomen, in haar geheel goedgekeurd, met 417 tegen 93 stemmen, behalve een enkel punt, waarop verande ring wordt voorgesteld. Debegrooting zal dus nog eenmaal de reis naar den Senaat en terug moeten maken. De soldaat-afgevaardigde Mirman is Woensdag jl. in de Kamer verschenen in de uniform van jager. Luide toe gejuicht door de socialisten, nam hij plaats op de banken der uiterste Linkerzyde. Bij de verkiezing van een lid van het Hongaarsclie Volkshuis te Tapoleza is Frans Kossuth, zoon van wijlen den dictator, met 1103 stemmen gekozen, terwyl zyn tegenstander er slechts 963 mocht verwerven. De Kossuthianen hebben het by deze gelegenheid niet aan daden van geweld laten ontbreken. Zoo werd o.a. een rytuig, waarin de afgevaardigde Kubwyi, met eenige liberale kiezers had plaats genomen, door hen met steenworpen aangevallen en belet zyn weg te vervolgen. Ook in Servië heeft men, evenals in Hongarije, groote overstroomingen. Er staan uitgestrekte streken geheel onder water. Te Belgrado is de Israëlieten wijk overstroomd. Uit Semlin wordt bericht, dat Serviërs Woensdag getracht hebben een dyk, welke den Hongaarschen Donau-oever beschermt, door te steken, om daardoor Belgrado voor o verstrooming te vrijwaren; maar die poging werd nog tijdig door de Hon- gaarsche wachters bemerkt en verijdeld. In België heeft het zeer de aandacht getrokken, dat Koning Leopold op zyn jongsten, 60sten, verjaardag (9 April) niet in het land is gebleven, maar incognito een uitstapje heeft gemaakt naar eenige steden in Duitschland. Ook is op aller zonderlingste wijze dien dag in de hoofd stad de parade afgelast, naar beweeid wordt in een door „influenza” veroorzaakte knorrigheidsgril van Generaal Lunden. Eene zonderlinge wy’ze inderdaad van verjaardag vieren! - By Koninklijk besluit van 13 dezer, no. 37, is een afzonderlijk kruis ingesteld, dat als blijk van bijzondere waar deering zal worden uitgereikt aan allen, zonder onderscheid van rang of graad, die tusschen 26 Juni en 24 December 1894 deel hebben uitgemaakt van de naar Lom bok gezonden expeditionnaire troepen of zeemacht, of die by die expeditie in eenig burgerlijk ambt of bediening plaatselijk zyn werkzaam geweest. Voormeld Lom- I „Do den ZwammerdamHohen Overtocht al» vooraan in Oud-Bodegraven zijn flinke woningen en Bchuren in aanbouw of ia men bezig er de fon damenten vau te leggen. Er zyn er onder, die inderdaad een sieraad van de plaats onzer in woning zullen uitmaken en 't riante onzer om- geving zullen verhoogen. De ambachtslui hier ter plaatse hebben niet te klagen en gaan, met ’t oog ook op een en ander, dat nog verwezenlijkt kan worden, een, zoo we hopen, voordeeligen zomer te gemoet. ‘HaaHtrecht, 16 April. In de Donderdag avond gehouden vergadering van do Haastrechtsche kiesvereeniging zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten ge steld do aftredende leden, de heeren: G. A. Van Houweninge Gz. te Moordrecht, R. Blok te Lekkerkerk en J. M. Noot hoven Van Goor te Gouda. - In de laatst gehouden algemeene vergadering van de Ijsclub alhier werd door den secretaris verslag uitgebracht van het afgeloopen dienstjaar. De rekening over 1894-1895 bedroeg aan ontvangsten f 1955,40 en aan uitgaven f 1970,32, der halve een nadeelig saldo van f 14,92. Met algemeene stemmen werd besloten lid te worden van den Algemeenen Schaatsen- rijdersbond en tevens dat elk lid, die met 1 Nov. zyne contributie nog niet betaald heeft, 25 cent extra moet betalen. De benoemde eere-leden: de heer D. A. Dap per Az. te Oosterhesselen en mevr. Le Fèvre de Montigny, hebben die benoemingen aangenomen. Naar aanleiding van een vraag van één der leden over de consumptie werd met meerderheid van stemmen v«igautuing besloten, dat het bestuur gemachtigd werd (e brengen, de inkoopen daarvoor tfcdoen. De verloting by het einde der vergadering had tot uitslag dat de eerste prtfs werd behaald door den heer J. Versluys en de premie door den heer B. v. d. Hondel. ^Lekkerkerk, 12 April. In de gister avond gehouden vergadering der afdeeling Lekkerkerk en omstreken van de Holland- sche Maatschappy van landbouw werd naar aanleiding van het ingekomen schry- ven van het hoofdbestuur betreffende de bespreking van het vraagpunt omtrent de heffing van invoerrechten op gianen, dit vraagpunt in behandeling genomen. De heer P. Van der Hoog had zich bereid verklaard dit punt in te leiden en voldeed aan de opdracht door de volgende toespraak Mijne HeerenI My is opgedragen om de ▼raag door het Hoofdbestuur gestold, n.l. de heffing van invoerrechten op granen, by u in te leiden. Met genoegen heb ik die taak op my genomen, omdat zy door de behandeling van de motie Dobbelmann in de 2de Kamer, zeer gemakkelyk geworden is. Dit onderwerp is door de Volks vertegenwoordiging zoo van alle kanten bezich tigd en zoo breedvoerig beredeneerd, dat ik niét anders dan in herhaling zou vallen en u niet anders zou kunnen vertellen dan datgene, wat u reeds bekend is. Toch dient op verlangen van het Hoofdbestuur, de zaak hier besproken te worden en wil ik in zeer korte trekken u myn gevoelen meédeeleu en de vraag behan delen: Wat zouden de gevolgen r* een wet tot stand kwam tot heffipj rechten op granen? Welnu, myn gevolgen zouden niet uitblyven plaats zouden de graanpryzei juist zoo veel als de invot dra> paars c hoogert wordt tracten, die opgenomen,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1