'HER jlesrlinfi, fflTAIB Mulo, 1895. Zaterdag 20 April. N°. 1569. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ister, DSMA, IM. IIKMECHT, eskensgraaf. JWING. IKNECHT, de melkenby Bodegraven. I jKNECHT, MEID, IHGEH JWETTEH. INAK, laan del ij ks in ngaard, Boom- ■oeierij te ver- EKEN, Achtste ran den tegen- door NDER. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. BEVRAAGD een in den tegenwoor- S, HULPPOST- IN NOOTEN te S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. J G T, Metselaar, n de tegenwoor- raagd eene flinke tegen goed LOON. aan het HULP- werkerk a/d IJsel. HAAGSCHE BRIEVEN, xvn. EVRAAGD: VRAAGD: J PoJabroekerdam. SmüMömSCBE COÜMIT. UK van HASSELT. SDERLANDSCHE irderd door RTOG, jit van A meter dam. bonden f 1,90. iments-reoht- ,dag terecht: te Zevenhuizen. te Zevenhuizen H. Vink, heb- irs voeren als merk Koode Haas’*, (laar- de, als komt deze terwijl door hen ael wordt geleverd. >zyn, gefabriceerd vraagt ze, dan bij: lot-Aminers. ioudriaan. ttoland. )n Omstreken. ST, Gorinchem. verkrijgbaar vattende onge* 1,75. worden bij J. M. [oren molenaar te AAN: 21 jaar, om met i dienst te treden, eid, aan het Hulp- erkerk a/d IJsel. o A.AGD: EENE and, tusachen de jakjes, voorzien ird handelsmerk, ven bij ENDE. PELT. hes Kruijt. van der Rest. ’EIJER. ANNEK0EK. c Jong Czn. N DER StEEGT. Knoers. 0MBURG. IHEER, 3RECHS. _N Eindhoven. rdt de aandacht THEE, f 1,80 D eenige bekwame «bis, T. CONJONGH, land, gem. Brand- niet aan te melden. 19 April ’95. Het mooie voorjaarsweder is ons maar niets genegen en al zitten wij reeds ver in April het wil nog maar niet komen. Ja, zoo’n enkele dag, maar die brengt ook nog geen zomer, hoewel velen reeds dan het „wintertenu” laten varen. Met de Paaschdagen hebben wli het nóg bijster getroffen en van buiten voerden de treinen maar heel wat bezoekers aan. Zulke feest dagen lokken altyd nog eens eerder om „van honk te gaan” en eens een stapje verder te zetten dan gewoonlijk. Op Scheveningen is de toestand nog niet heel veel anders geworden. De gekraakte en gebroken bom schuiten van den bewusten December storm staan nog in den zelfden toestand op den straatweg, waar de zee ook een heel aardig brokje van ingevreten heeft, ja ik zou mij niet vergissen indien ik zei, dat de helft werd ingenomen. Maar toch is de door velen gekoesterde vrees dat ook het zomerseizoen dien toestand nog zou te aanschouwen geven, geheel ongegrond en zal bij de opening der baden de weg weder geheel ontruimd wezen. Toch maakt men tot op heden met alles nog niet heel veel spoed: de weg verkeeit nog indenzelfden staat, en hoewel de klinkers reeds voor de bestrating gereed liggen, om den straat weg weder op dezelfde breedte te brengen van voorheen. Een aardig werkje, dat veel tjjd en werk zal kosten om nog tijdig gereed te komen. De bestrating alleen zal dat niet vorderen, maar de door de zee afgevreten gedeelten moeten natuur lijk eerst weder worden aangevuld, het geen heel wat moeite vereïscht, maar.... ook hier kan het wezen: veel handen maken spoedig werk. De gemeenteraad was niet schriel en krap met haar crediet, zoodat gebrek aan geld geen reden behoeft te wezen om de zaak flink aan te pakken en door te zetten. Maar er zijn ook nog andere punten in de omstreken der stad Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. I Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- I neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Regentes aan de vereeniging „Werkver schaffing” alhier rechtspersoonlijkheid verleend. De diakenen der Ned. Herv. Gemeente werden op Paasch-Zondag verblijd door de collecte van een bankbiljet van f 40, ten behoeve der diaconie-armen. De varkens blijven steeds laag in pry’s, en het varkensvoeder blijft duur. Zoo werden in deze week door een vee houder varkens afgeleverd, van meer dan 300 halve kilo’s gewicht, waarvoor niet meer dan 16} ct. per {kilo kon bedongen worden. Bodegraven, 17 April. Den Isten Mei hoopt de heer C. Baton den dag te her denken, waarop hy vóór 25 jaar tot direc teur van het postkantoor te Bodegraven werd benoemd. Getrouw aan zijn beginsel „Plicht gaat boven alles”, heeft hjj be-, wezen een ijverig directeur, een stipt ambtenaar te zyn. Moge de heer Baton nog langen tjjd in zijne betrekking werkzaam zijn! Giesen-Nieuwkerk, 16 April. Een hevige kloppartij heeft Paasch Maandag in de Alblasserwaard plaats gehad tusscheneen paar boeren en drie wielrijders uit Heusden. De laatsten verkozen niet van hun rijwielen af te stijgen voor een tegemoet rjjdend voertuig dat met een schichtig paard was bespannen. "Ilekendorp, 19 April. Thans kan met zekerheid de oprichting van een spoorweg- halte aan de afdeeling Hoogebrug alhier worden gemeld. De desbetreffende over eenkomst met de directie der spoorweg maatschappij is heden door burgemeester en wethouders geteekend. Velen die nog in het onzekere verkeerden omtrent de al of niet daarstelllng dezer halte zullen dit bericht, dat ongetwijfeld voor deze ge meente en het naburige Lange Ruige weide van groot belang is, met ingenomenheid vernemen. 'Krimpen a/d Lek, 16 April. Door de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht” te Krimpen a/d Lek en omstreken zijn in hare vergadering van 13 April jl. tot voorloopige candidaten voor de a. s. ver kiezing van leden voor de Provinciale Staten met algemeene stemmen gekozen de aftredende leden, nl. de hh. J. M. Noothoven Van Goor, R. Blok en G. A. Van Houweninge. De voorzitter beval deze heeren met nadruk aan en wekte de aanwezigen op, deze candidaturen zoo veel mogelijk te steunen. Op 15 April jl. gaf de zangvereni ging „Krimpen a/d Lek” een uitvoering. De vereeniging, die geruimen tyd geslui merd had, bleek met nieuwe krachten ontwaakt te zyn. De verschillende num mers werden flink uitgevoerd en krachtvol gezongen. Den directeur, den heer C. Eller, van Kinderdijk, komt een woord van hulde toe voor de flinke en degelijke leiding der vereeniging. Het publiek was blijkbaar zeer voldaan en het ontbrak dan ook niet aan woorden van dank voor het genotene. Een paar aardige blijspelen besloten dezen genoeglijken avond. Dat de bijna geheel nieuwe vereeniging in bloei toeneme! 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 18 April. Da verkooping der opengevallen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 82,50. Heden-morgen omstreeks 3 ure werden de bewoners dezer gemeente ge wekt door brandklok en brandfluit. Aan ’s Gravenweg was brand ontstaan in een schuur van den winkelier L. Boer, juist naast de plaats waar een week te voren, ook al in een schuur, brand was uitge broken. Spoedig stonden ook winkel en woonhuis in lichte laaie. De meubelen en de winkelwaren zyn voor het grootste deel gered; een hit en eenige kippen kwamen in de vlammen om, mede ook alles wat op den zolder was geborgen. - Het kohier van den hoofdeltfken omslag bedraagt f 4400, verdeeld in 86 klassen. De eerste klas is aangeslagen naar een inkomen van f 15750 en de laatste van f 550. Oudewnter, 16 April. Langs den ge- kanaliseerden Hollandschen IJsel is men op heb bouwland druk bezig met het po tem van aardappelen en het zaaien van wortelen. Suikerbieten zullen dezen zomer hier weinig worden verbouwd, wyi de prijs, die hh. fabrikanten aanbieden, veel te laag is in verhouding töt de hooge land pacht. In het weiland begint het er met den dag beter uit te zien. Hier en daar ziet men zelfs al jong vee in de weide, doch er is tot dusver weinig of niets voor de beesten te eten. In de boomgaarden beloven de pereboomen binnen ettelijke weken een rijken bloesemtooi. Woerden, 16 April. Tot predikant bjj de Evang. Luthersche Gemeente alhier is beroepen Ds. Th. B. Granpré Molière, pred. by de Ned. Herv. Gemeente te Franeker. Woerden, 17 April. Kaas. De aan voer Oostenryksche Aartshertog, die van alle aardsche eer en grootheid afstand deed en gewoon scheepskapitein werd, is ver ongelukt. Telkens kwamen er geruchten van plaatsen, waar hij gezien zou zijn en nu zelfs wordt beweerddat de verdwenehe niemand anders is dan Yamagata, de Japansche Veldmaarschalk. Naar het heet, zou de vermiste Groot hertog het laatst gezien zyn in La Plata, vanwaar hy verder reisde naar Japan. Yamagata’s krijgsbedrijven zijn geheel geweest volgens de denkbeelden over tactiek enz., door den Aartshertog ont wikkeld in het boek, waarover hy met Keizer Frans Jozef ongenoegen kreeg. Wanneer we echter eens het portret be kijken van den „echten” Yamagata, ver toont dit een zuiver Japansch type; dit, gevoegd by de talrijke anecdoten, welke in omloop zyn omtrent ’s mans jeugd, is het moeielyk aan te nemen, dat hij daar zoo op eens uit de lucht is komen neêrvallen. In Servië is weêr een hevige politieke strijd gevoerd, naar aanleiding van de verkiezingen. Vechtpartijen, vooral ten platten lande, zijn aan de orde van den dag. Een bedenkelijk verschijnsel echter is de verzoening van de vroeger zoo vyandige radicalen en liberalen, die zich nu ver- eenigen, om de Regeering te bestrijden en met geweld op te komen tegen het streven naar persoonlijke macht van den jongen Koning en zijne raadslieden. Ten einde de radicalen van het bewind af te houden, heeft de Koning den Minis ter Christitch toegestaan, de zeer vrijzin nige grondwet te herzien en die van 1869 opnieuw in te voeren, met een „Skupsch- tina”, waarvan een derde van de leden 1 door de Regeering wordt benoemd. Voorts wordt de census zoozeer verhoogd, dat de meerderheid der plattelands-kiezers wordt buitengesloten. Christitch, wien dat nog niet genoeg was, heeft verder een aantal kiezers, die hem niet aanstonden, van de lijsten doen schrappen. Nu krijgt men, wel is waar, het verwonderlijk schouwspel te zien, dat de oud-Regent Ristilsch zich aan sluit by de radicalen, die hem indertijd van het bewind ontzetten, en nu met hem en het hoofd der liberale partij, alle geestver wanten aanraden niet aan de verkiezingen deel te nemen. De Regeering heeft nu de manifesten der radicalen en liberalen, als „opruiend”, in beslag doen nemen. Uit Amerika meldt men, dat President Cleveland een brief aan de „kooplieden van Chicago” heeft geschreven, behelzende eene beleefde afwijzing van de uitnoodi- ging om met 1 Mei de stad te komen ^bezoeken. Verder zyn daarin uiteengezet de denkbeelden van den President op het stuk van de munt-quaestie. Zooals men weet, is hy een beslist tegenstander der vrije zilver-aanmunting. Niets is van zoo veel belang, zegt hij, voor het welzijn mijner landgenooten en voor de kracht, den voor spoed en de eer der natie, als een gezond geldwezen. rijkswapen, omgeven dooreen lauwerkrans, en op de armen de woorden „Hulde aan” „Leger” „en” „Vloot?. Het wordt op de linkerborst gedragen aan een lint ter breedte van 3.8 centimeters, bestaande uit vijf oranje-, afgewisseld door vier Nassausch blauwe verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder het kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uit gereikt. Voor de arrondissementa-recht- bank te Rotterdam stond Dinsdag terecht: P. De K, 16 jaar, arbeider Hij zou nl. den 14. Maart jl den veldwachter dier gemeente, ben bedreigd dezen van het leven te berooven door met een stok in de hand hem toe te roepen: „Ik zal je de hersens inslaan, ik heb altyd den stok by my.” Beklaagde ontkende. Volgens te Zevei i Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Eindelijk is dan toch de dag aange broken, waarop de vrede tusschen China en Japan zal onderteekend worden. Nu, het werd tyd! De voorwaarden worden nog niet genoemd, maar zullen nu toch wel spoedig volgen. Ze komen, volgens een telegram van den schoonzoon van Li-Hung-Chang, op ’t volgende neer: Onafhankelijkheid van Korea, Japan zal bezet houden de plaatsen, die het veroverd heeft, terwijl Formosa voor goed wordt afgestaan. Uit deze laatste mede- deeling volgt, dat Japan’s eisch, betreffende het behouden van Wei-Hai-Wei en Port- Arthur, slechts betreft een tydelyke be zetting, totdat de oorlogsschatting is af betaald. Niet alleen in oorlogsdaden toonde Japan zich krachtig in dezen krijg, ook in de werken des vredes en der barmhartigheid is het gebleken uit te munten. Dit blykt o. a. weêr uit wat van de Pescadores- eilanden bericht Wordt, waar van de 547 door de cholera aangetaste soldaten slechts 34 zijn bezweken, terwijl de anderen her stellende zijn. Dit wijst op eene voortref felijke wijze van behandeling en op krach tige maatregelen, die genomen moeten zyn, om de epidemie te stuiten. De geheele begrooting is met 411 tegen 96 stemmen in de Frnnsche Kamer van Afgevaardigden goedgekeurd. De Kamer en de Senaat hebben nu beide vacantie genomen. Het is zoet rusten na volbrach ten arbeid! Frankrjjk’s President, de heer Faure, heeft een bezoek gebracht aan Rouaan, waar hij by die gelegenheid receptie hield en toen ook beloofde, dat hy alles in ’t werk zou stellen, om de belangen van den werkman voor te staan. Hij voor zich hoopte, dat de arbeiders zich tnet yver zouden wy’den aan den dienst der Repu bliek. Van Rouaan zal de President zich naar Hftvre begeven, waar hy langen tijd gewoond heeft en zeer gezien is. De wedrennen te Auteuil bywonende, mocht hij aldaar zien, dat „de prijs van den President der Republiek,” bestaande uit 50.000 franken, werd gewonnen door zeker paard „Darling” geheeten en eigen dom van den Graaf van Bouillé. De ondernemer van het jongste stie rengevecht te Nimes, waarbij, in stry’d met de wet, zes stieren gedood zyn, is met eene boete van één franc vrijgekomen, een vonnis, dat terecht door „Le Temps” als monsterachtig aan de kaak wordt gesteld. Op Friedrichsruhe (Duitschland) is het eenige dagen geleden de dag der Oostenrykers geweest. Von Bismarck heeft nl. weêr twee deputatiên ont vangen, een uit Stiermarken en eeh uit Oostenrijk, van de Duitsche stu denten. In antwoord op de toespraken van de woordvoerders, eindigde de oud- Kanselier, met den Duitschers in Oosten rijk aan te bevelen, geduld te oefenen en te ontzien, waar het de minder bevoor rechte tegenstanders uit de andere natio naliteiten gold, op het gebied der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie. Een hoch ter eere van Keizer Frans Jozef volmaakte het geheel. Het plan voor de feestelijkheden by de opening van het Duitsche Noord- Oostzee-kanaal is nu vastgesteldDen 20. Juni feestmaaltijd te Hamburg, waaraan de Keizer deelneemt, des avonds nog naar Brunshausen en van daar den volgenden dag afvaart naar het kanaal. Ongeveer 25 schepen nemen daaraan deel, de Hohenzollern met den Keizer voorop, en dan de overige Vorsten op den Kaiser Wilhelm II. Dan volgen de vreemde schepen en heel achteraan een paar stoom- booten met Afgevaardigden van Rijksdag en Landdag. Te Brunsbütel vaart men het kanaal in. Te Holtenau, aan het andere einde, wordt dan de sluitsteen voor de werken gelegd. Men vreest, dat er geen tyd eq geen plaats zal wezen voor alle schepen om daarbij tegen woordig *te zijn. By de jongste aardbevingen in Zuid- Oostenrgk blykt vooral Laibach te hebben geleden. Er werden trouwens in 8 uren ty'ds niet minder dan 81 schokken gevoeld. Bijna alle groote gebouwen in de stad zyn min of meer zwaar beschadigd de cavalerie-kazerne is ingestort en overal heeft het inwendige der huizen veel geleden. De inzakkende plafonds, waarbij dan mede alle hangend en staand huisraad naar beneden- kwam, dreven de verschrikte bewoners naar buiten, waar men ze bij honderden, nauwelijks van het allernoo digste voorzien, kampeeren ziet. Door de neêrvallende steenen en dakpannen zyn onderscheidene menschen gedood of gewond. Evenals in Zuid Oostenrijk heeft men ook in Italië schokken van aardbeving gevoeld, o. a. te Ferrara, Padua, Udine enz. Veel schade werd er echter niet aangericht. Als een staaltje van sterk vasthoudend volksgeloof diene het volgende: In het zuiden van Oostenrijk wil men maarniet gelooven( dat de bekende Johan Orth, de welke de aandacht trekken, niet het minst aan de Laan van nieuw Oost’Jje, welke van de hofstad naar Voorburg viJêrir. Wéés ik reeds in een mijner vroegere corres pondenties op de enorme uitbreiding, welke de residentie aan alle zijden in de laatste jaren ondergaat, hier valt het ver schijnsel weder sterk in het oog. Had men vroeger van de zijde van het Haag sche Bosch een prachtig uitzicht op uit gestrekte weilanden, dit uitzicht is weg genome» door den aanbouw van fraaie heerenhuizingengeheele rijen villa’s zyn verrezen, terwijl in den omtrek zich reeds geheele straten hebben gevormd. Op deze wyze zou in den loop der tyden nog wel een annexatie met het nabij gelegen Voor burg mogelyk wezen, indien er niet een oude particuliere tol was, welke deze ver eeniging in den weg zou kunnen staan. Er bestaat hier nog een particulier tol- privilegie waarbij o. a. behalve paarden voor wagens bespannen, ook paarden onder den man bereden aan een tol-tarief zijn onderworpen; voetgangers moeten twee cents tolgeld betalen. Ook het tarief is thans naar de eischen des ty’ds ingericht geworden. Met den tijd is het aantal vervoermiddelen uitgebreid, zoodat ook „fietsen” tolplichtig zijn geworden. Hierbij is het echter niet gebleven. Hoe sterker zich het bewoonde gedeelte aan deze zijde heeft uitgebreid, hoe meer men deze uitbreiding winstgevend voor het geldzakje der toleigenaars heeft willen maken. Nu kan het voorkomen dat sport-karren en kinderwagens den tol moeten passeeren, iets wat vroeger nu niet zoo licht zou hebben plaats gegrepen, maar nu veelvuldig kan voorkomen. Maar met die geheele uitbreiding, met die heele uttbouwery, verliest onze stad in zijn omstreken geheel die schoone verge zichten over prachtig groens landauwen, over de beroemde Hollandsche weilanden met zijn koeien en molens. Dat is een schaduwzijde, maar onze tjjden schijnen hiernaar niet meer te vragen. Ook een gevolg is dat ook de gemeentezorgen een uitbreiding dienen te ondergaan, al was het slechts de brandweer. De kolossale branden in andere groote plaatsen des lands, de verschrikkelijke gevolgen, voort vloeiende uit een gebrekkige inrichting der brand weermiddelen hebben er het hunne toe bijgedragen om de vroedschap de hand aan het werk te doen slaan. Want men weet hoe het gewoonlijk gaat: komen er geen gevaren voor, men is dan spoedig geneigd den toestand vol doende te achten. Voor eenige jaren is onze brandweer in weerwil eener krasse oppositie der pers naar de eischen des tyds ingericht en bij voorkomende ge vallen gelukkig bleven wy hier nogal voor ernstige branden gespaard was er onder het publiek maar één roep over den spoed der brandweer. Maar het geval kan zich voordoen, dat er op twee uithoeken der stad gelijktijdig een felle brand uit breekt en danzou hetmoeiltfker wezen. De vroede vaderen hebben het noodige ingezien en een crediet voor een flinken hulppost in het nieuwe gedeelte der stad toegestaan. Wy kunnen thans gerust wezen. JAN Jr. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond byeen, ter behandeling van de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder het voor- fltel-Hartogh tot wijziging van het Wetboek van Burgcrlyke Rechtsvordering. Daar dit oen voor stel ia van zeer bijzonderen aard, gaf de heer Geertsema in overweging een commissie van vjjf leden te benoemen, en aan haar op te dra gon: le. ter behoorlyke voorbereiding van het seotie-onderzoek een leiddraad samen te stellen en door het lot te doen aanwjjzen wie van die leden in elke der afdeelingen zitting zal nemen 2o. als rapporteurs over het voorstel op te treden. De Kamer vereenigde zich zonder beraadsla ging met dit denkbeeld. De Voorzitter benoemde tot leden dier commissie de heeren Melvill van Lynden, Vlielander Hein, Rahusen, Van Zinnicq Bergman en Van Boneval Faure. Naar men verneemt, is een wetsontwerp tot regeling van het kies recht ter indiening aan den Raad van State gereed en zou het zich thans in handen van de Koningin-Regentes bevinden. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kies district Rotterdam zijn uitgebracht 1001 stemmen; van onwaarde 24; aantal gel dige stempien 977; volstrekte meerderheid 489. Gekozen is de heer J. Drost met 952 stemmen. Op den heer Mees waren er uitgebracht 8; de overige stemmen waren verdeeld. Het Lombok-kruis, ingesteld bij Kon. besluit van 13 April, ziet er volgens art. 2 aldus uit: Het is vierarmig, de armen aan de beide hoeken gepareld, samengevoegd door een medaillon. Het draagt aan de voor zijde: op het medaillon de beeltenis van de Koningin, en op de armen de woorden Lombok, Mataram, Tjakra Negara, 1894; aan de keerzijde: op het medaillon het _jn stok by my.” Beklaagde ontkende, ■s het voorgelezen rapport staat beklaagde renhuizen hoogst ongunstig bekend; hy beleedigt iedereen en maakt het alle voorbij gangers lastig. Het O. M. requireerde vyf dagen gerangoniaatraf. Vervolgens had zich te verantwoorden D. M. B., 19 jaar. pakhuisknecht te Gouda. Hij zou don 16. Maart jl. F. B. Scholten moedwillig met een mos herhaaldelyk over het gelaat hebben gesneden Beklaagde kon zich hot feit niet herinneren, omdat hij destijds dronken was. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde en mishandelde eerlij is dikke vrienden waren on door een nietige oorzaak ruzie met elkander kregen, waarop beklaagde zjjn mes trok en Scholten doerlyk in het gelaat sneed. Requi sitoir 2 maanden gevangenisstraf. Het hoogheemraadschap Delfland is Dinsdag begonnen met de werkzaamheden voor den aanlog van de 140 meter lange bazaltglooiing te Scheveningeh, van het eindpunt van bótel „Zeerust” af voorby hótel „Rauoh” (Berenbak) tot ongeveer ter hoogte van de sociëteit „Neptunus”. Nu ook dit waterschap met de gemeente tot overeenstemming is geraakt nopens den zand- aanvoer voor het herstel van den kunstweg langs bet strand, zal ook dit werk binnenkort aangevat en met den moesten spoed uitgevoerd worden, zoodot vóór don aan vang van hot badseizoen to Soheveningen aan de vernielingen der jongste stormvloeden niots meer zal herin- a neren, dan de steenglooiing, hierboven aange duid, on eene verfraaiing van hot strand door den hernieuwden kunstweg. Voor de bier te lande en elders verspreide geruchten, als zou de toestand van het strand te Bcheveningen zoo ontredderd zyn, dat de herstellingswerken vóór het bad-seizoen niet gereed zouden kunnen komen, beataat volatrokt geen grond en ook geen vrees. Eenmaal be gonnen, zullen do werken met kracht worden voortgezet en voltooid op den daarvoor gestelden tyd, waarbjj met het zomerseizoen rekening is gehouden. Gorinchem, 18 April. Op den 27. April a. s. zal in de Doelen alhier gehouden worden eene veréenigde vergadering van het hoogheemraadschap „de Alblasser waard met Arkel beneden de Zou we”, ter be handeling van de navolgende onderwerpen Vaststelling begrooting 1895/96. Voorstel heffing omslag, en vaststelling van den Staat, waarbij die omslag over de polders wordt verdeeld. Onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwbenoemden hoogheemraad L. Vol ker Az., der herbenoemde hoofdingelanden J. Kloek, T. v. d. Haven en 0. Kooyman, der nieuwbenoemde hoofdingelanden H. Kam en J. W. v. d. Berg, der her benoemde hoofdingeland-plaatsvervangers T. Kooyman Az. en C. Aantjes en van den nieuwbenoemden hoofdingeland- plaats ver vanger Aart Kooiman'. Beêediging van de nieuwbenoemden. Benoeming van een lid der commissie voor gemeene belangen. 'Alblaeserwaard en Vyfheerenlanden, 17 April. Na een prachtigen lentedag met eene temperatuur in den namiddag van 65° Fahr. in de schaduw, bntlastLe zich dezen avond tusschen 5 en 7 uren boven deze qfreek een tamelijk hevig on- weder, dat, voor zoover bekend, geen on gelukken veroorzaakte en vergezeld ging van heerlik zochten regen, waaraan velden en boomen zoo groote behoefte hadden. Indien het weder nu wat zachter mag bly’ven, kunnen we nog een groene Mei hebben en kan het vee vóór dien tyd van de stallen en in de wei genoeg te eten hebben. 'Alblasaerwaard en Vyfheerenlanden, 19 April. De handel in kaas is willig, doch die in boter steeds flauw; kaas fl per 50 kilo hooger, boter onveranderd in prys. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 17 tot f20 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f 0,40, weiboter f 0,35 per J kilo. Arkel, 16 April. Zondag avond had in de herberg van P. v. M. alhier eene vechtparty plaats tusschen eenige jongelui van hier en Hoog-Blokland. Een koperslager, O. genaamd, maakte hierby gebruik van een mes, waarmede hy J. A. V. alhier eene belangryke wonde toebracht bovenop de rechterhand, welke wond door den ryksveldwachter Kroef, van Gorinchem, voorloopig werd verbonden, door wien tevens met den alhier gestationeerden rijks- en den gemeenteveldwachter een nauwkeurig _r onderzoek wordt ingesteld en tegen den ter markt op heden bedroeg 78~ partijen* belhamel proces-verbaal opgemaakt. prys van Goudsche le soort f20è 22.-1 ‘Berg-Ambacht, 18 April. By besluit 2e soort f 16 19, per 50 kilo. Handel van 5 April jl, is door H. M, de Koningin- redeiyk.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1