Goeie wo Zonen, 1895. N°. 1570. Woensdag 24 April. LEBRET, nken Kaas va ten, P. SCHAKEL, Polsbroek. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Srauwe Horden nken Kaasvaten 4 4 r EN AANNEMERS. r I* im ver ver ij, 17, Rotterdam. NAIRS IN EFFECTEN, C H T, de Voorstraat, No. 4. KAASMESSEN SETON, Oud-Alblas. Ved. H. HAGOORT, de Wal, tegenover de Remonstrantsche ’k, Schoonhoven, beveelt zich beleefd i tot het wasschen van bollen- eHaloem Beta, Spreien en Beddezakken. Officiëele Kennisgevingen. ran Baerle” V. DOGTEROM BUITENLAND. ÏT CASSUTO, Tandarts 10UDA, MARKT 154. WOENSDAGS van 10.30 tot 12 uur ■hoonhoven in het HEEREN-LOGE- T te consulteeren. KIEZERSLIJSTEN. SCHREUDERS, voorheen Mr. P. A. GBEUP, BINNENLAND. VF 1 1 IING, Nes, hoek Meent. ir, ’s avonds 0 7| uur. illljke prijzen. ook niet losgetorn 1 te worden, k-, raam- en ledikant gordijnen. andsche Effecten. van Nederland en Buitenland, hoogste prijzen. van rente en teruggave naar keuze en te verkrijgen bij SCÏÏOOMOfflSCHE COIJBANT. gan Gouda i bouwer Gemeente Schoonhoven. *9joquap|nj)jaa|i) ‘u0Jll!}Ij!W JOOA sjnjjej, •WJPl jj -jq -uopoqoSuEB outbujoao ‘sojityje Offv moa HiqoseS ‘(uopv( H 1 6iS 3uvp XNV8N001 l» m ra ..joger op en ben er nog Voor het zomerwater dient wt acht genomen te worden. Ik zou nog trent het Hoel ukoop voor Schoonhoven en Omstreken Overzicht. Volgens ontvangen bericht uit Hiros hima is het vredes verdrag tusschen China en Japan Zaterdag jl. onderteekend. De voorwaarden, tot nu toe geheim gehouden, zullen dus wel spoedig bekend worden. Mocht het bekend worden, dat Japan voornemens is, zich op het vasteland te vestigen, dan zijn de noodige maatregelen reeds genomen door sommige Europeesche Mogendheden, met name Duitschland, Rus land en Frankrijk, door welke landen alsdan gemeenschappelijk in Japan op diplomatiek gebied stappen worden gedaan tot verze kering van hare belangen in Oost-Azië. De Duitsche Regeering, van den beginne af aan, na het uitbreken van den Chi- neesch-Japanschen oorlóg, zich onzijdig ge houden hebbende, moest echter haar be ginsel pry’s geven, toen zij inzag, dat Japan bij het stellen der vredes-voor waar den de grenzen 'verre overschreed. Im mers van den beginne af aan eischtte het afstand van grondgebied op China’s vast land. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot inmenging van Europeesche Mogendheden. Men meent te moeten aannemen, dat het zich vestigen van Japan op een gewichtig deel van het Chineesche vasteland, met name het schiereiland Liav-tung, en het bezet houden van Wei hai-Wei als onder pand voor de betaling der oorlogsschat ting, de beteekenis zou hebben van een staatkundig overwicht van Japan boven China en bovendien grooten invloed zou 1 uitoefenen op China’s ontwikkeling. Japan zou dus op alle gewichtige plaat sen als schildwacht post vatten en de hoofd invoorwegen van China bewaken. Het is dus geen wonder, dat de Europee sche Mogendheden zich met de zaak be moeien, doch wel wonderlijk mag hef' heeten, dat Duitschland, Rusland en Frank rijk zich in elkanders gezelschap bevinden en dan Duitschland aan het hoofd! Uit St. Petersburg vernemen we, dat Rusland er niet aan denkt tegen Japan oorlog te gaan voeren, maar dat het wel te vinden za] wezen voor een of andere haven in Korea b. v., alsof Engeland dan (R®Sont®8) rwJr nlofr aiin /Innl irrarvbn j CH ïmri j Kerk de van Db. gewone f genoodigd - De Amsterdam zal TE KOOP, bevragen by H. EIKELBOOM, denberg, Berg-Ambacht. van den hoofdelijken ordslag voor 1895 1 bedraagt slechts f 364,50. Het is verdeeld in 28 klassen bevattende 94 aangeslagenen. In de 1ste klasse wordt f65, in de 28ste 50 centen betaald. Het kohier van de belasting op de honden j bevat 37 aangeslagenen en bedraagt f 47,50. ’Goudriaan, 22 April. Het grasgewas der kaden enz. van de polders Oud- en Nieuw Goudriaan is verpacht voor f296, tegen f 346 in 1894. ‘Hoog-Blokland, 19 April. Bij de ver huring van de hooilanden der gemeente, bekend onder den naam van Oostslagen- landen, was de opbrengst f 988, tegen f1244 in het vorige jaar; alzoo eene ver mindering van f256 of ongeveer 20 pCt. ’Hoornaar, 19 April. De jaarlijksche verpachting der hooi- en weilanden van de gemeente, armen, kerk, polder van Hoornaar en van het land der Zes Molens, heeft 11. Zaterdag f 2999,25 opgebracht, tegen f 3898,75 in 1894. 'Jaarsveld, 22 April. De vorige week is door den ryksveldwachter C. Van 't Hof en den gemeente-veldwachter van IJselstein bij verscheidene gezinnen alhier vleesch in beslag genomen, afkomstig van eene koe, welke volgens verklaring van den veearts was gestorven aan bloedvergiftiging en toebehoorde aan den bouwman 8. te IJselstein. Tegen 8. en den vleesch- houwer A. O. alhier is proces-verbaal opgemaakt. Een verdiende straf zullen zjj zeker niet vryloopen. ‘Kedicbem, 18 April. Door wijlen den heer P. Van Zutphen is aan deze gemeente gelegateerd de som van zeshonderd gulden, om daarmede te vormen 'eene volksbiblio theek, onder voorwaarde, dat ook de ingezetenen van den polder Rietveld hiervan gebruik zullen kunnen maken. Laugerak22 April. Even als in het naburige Nieuwpoort is ook door den raad dezer gemeente eene verordening op het venten in het leven geroepen, en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie ter mededeeling toegezonden. Ook in deze gemeente zal dus na het in werking tre den dezer verordening ieder venter moeten voorzien zyn van een bewijs, hetwelk kosteloos ter secretarie der gemeente zal worden verkrijgbaar gesteld. ‘Leksmond, 20 April. Ter vervulling der-vacature, ontstaan door het overly den PRIMA KWALITEIT, rygbaar by P. STALENBURG, tonhoven, G. J. DE JONG, Tien- n en by' den vervaardiger DE ECHTE De VOORZITTER van den Raad der Gemeente Schoonhoven maakt bekend, dat, ter voldoening aan art. 31 der Kies wet de Rjsten der kiezers van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten van Zuid Hol land en van den Gemeenteraad heden gesloten en ter Gemeente secretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd zyn, alsmede dat afschriften daarvan zijn aangeplakt. Schoonhoven, den 24. April 1895. De Voorzitter voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. lassier en Commissionnair In EFFECTEN, SCHOONHOVEN. Koopt en verkoopt Effecten en Coupons; Belast zich met de "incasseering van issels op binnen en buitenland; Veemt gelden deposito; Verstrekt gelden op Effecten; Bezorgt Assurantiën. ST Het Kantoor blijft gevestigd Lange BiHtraat A 197 en is geopend alle werk en van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m. met algemeene stem- In de vergadering der liberale kiesver- liging „Stolwgk", gehouden op Vrjjdag 19 ”:l, -""-den de aftredende heeren B. Blok, A. Van Houweninge en J. M. Noöthoven Goor met algemeene stemmen candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Tevens werd om verschillende redenen zich af te scheidën van de centrale te Gouda. )ben onze landbouwers het ver leden week druk gehad met stemmen. Eerst Woensdag, toen Vrgdag en nu moesten ze Za terdag nog ecus ter stembus. Dien dag moestbn er verkozen worden vjjf gecommitteerde inge landen voor den polder „Stolwjjk”. En op nieuw bleek het, dat we ze reeds hadden van „de bovenste plank”, want de 858 stemmen waren alle of bgua alle uitgebracht op de aftredende gecommitteerden, de heeren 8. Koolwijk, C. Ver borg Ji., J. Baas Ta., N. Dogterom en M. Bogaard. Woerden, 20 April. De aanstelling Markt, naast „De Waag”, GOUDA, nemen gelden deposito: at 1 dag opvragens a 2 °/0 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,- h 4 °/0 ’sjaars; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 3 °/0 voor fondsen boven de 30 16’/o onder 30 °/9 (ook voor loten;) ïverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs sselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wisselsop binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrygbaar. :ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. opgebracht tegen f1538 in het vorig jaar, en die der hooilanden van den heer Hoboken f 2593deze alzoo f 362 minder dan ver leden jaar. ’Oudewater, 20 April. Heden-morgen te elf uur werd door burgemeester en wet- niet boj houders op het raadhuis publiek voor één jaar verhuurd: de stadswaag. In bod gebracht door den heer W. J. Verburg, voor f 100;.bij afslag afgemijnd door den heer H. J. Konings f 100 daarboven; alzoo verhuurd voor f 200, zijnde f 45 minder dan het vorige jaar, Aan den P. Verheul, pompenmaker dat Duitschland, Rusland en Frank- h in nilrnndnra havirtrlan r. van den heer W. Scherpenzeel, zijn ter verkiezing van een raadslid gisteren slechts 61 stemmen uitgebracht. Hiervan ver kregen de heeren; J. P. Scherpenzeel 19 stemmen, J. Klein 18 stemmen, G. Den Hartogh 8 stemmen, J. Pot 5 stemmen, G. Scherpenzeel 2 stemmen. Verder nog 6 personen die ieder 1 stem verkregen, terwyl er nog 3 biljetten in blanco waren. Dus herstemming tusschen de twee eerstgenoemden. ’Lopik, 22 April. Woensdag-avond jl. werd door v. d. M. alhier een tot nog toe onbekenden vogel gevangen, die uit angst voor het onweder een schuilplaats zocht onder een haag, ’t Is een veelkleurig dier, draagt een kuif op den kop en heeft voorts veel overeenkomst met een papegaai. Een vogelkenner kwam het niet onwaar schijnlijk voor, dat deze de rechte on- weêrsvogel was. Hy is thans in het bezit van den broodbakker V. te Cabauw. ’Nleuwerkerk a/d Uwel, 22 April. In de vorige week had vanwege de gemeente de aanbesteding plaats van het verfwerk in drie perceelen. Aannemer van perc. 1 was de heer G. Van Erkel voor f99,90; van perc. 2 de heer M. De Bruin voor f 104 en van perc. 3 de heer L. Van Reeuwijk voor f 13. Nieuwpoort, 22 April. De raad dezer gemeente stelde in zijne laatst gehouden vergadering eene verordening op het venten vast, om hierdoor de vermomde bedelarij tegen te gaan. Blijkt tegen dusdanige regeling bij Gedeputeerde Staten dezer provincie geen bezwaar te bestaan, dan zal na de afkondiging en in werking tre- ding dier verordening niemand, ook de ingezetenen der gemeente niet, met waren van welken aard ook, meer mogen venten, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, hetwelk gratis ter secre tarie aan de aanvragers zal worden uit gereikt. ’Woordeloos, 22 April. Het onverwacht ingetreden, doch welkome lenteweder komt den landbouwers zeer ten goede. Op enkele stallen na is al het vee reeds in de weiden, en kan nu ook op het bouwland alles op tijd bewerkt worden. De aardappelen zijn gepoot en met de bewerking van het hennepland heeft men een begin gemaakt. Evenals in omliggende 1 gemeenten zullen buiten die voor eigen gebruik zeer weinig beetwortelen geteeld ook niet zyn deel zou vragen. Om eens op de hoogte van de zaken i te komen in Europa, ontbood Japan Graaf Aoki, zyn gezant te Berlyn, ook te Londen goed bekend, naar Yokohama. De President der Fransche Republiek, de heer Faure, bevindt zich nog steeds te Havre, waar hy zeer gefêteerd wordt. Éy heeft o. a. een bezoek gebracht aan de Beurs en de voorzitter van de Kamer van Koophandel hield een toe spraak, waarin hy herinnerde aan de be trekking, waarin de heer Faure stond tot de stad, vóór hy tot zijne tegenwoordige, hooge waardigheid werd verheven. Voorts bezocht de heer Faure nog eenige hospitalen en bracht een tegenbezoek aan het Britsche oorlogsschip „Australia”, op welks bodem hij vriéndelijk werd ontvan gen. Dit schip is nl. expresselijk naar Hêvre gekomen, om den heer Faure te begroeten. Het gerucht loopt, dat er een complot ontdekt is tot vermoording van Frankryks President. Schoon het wordt tegengesproken, is het toch niet pluis in de anarchistenwereld. Zoowel te Rouaan, als te Havre zyn een aantal verdachte personen gearresteerden een paar in hechtenis gehouden. Von Bismarck, de „tachtigjarige”, gaat nog steeds voort op Friedrichs-Ruhe (Duitschland) deputaties te ontvangen. De voornaamste van de laatste dagen zijn die der besturen van een soort van gilden op nijver heidegebied en een van 8000 kunstenaars. Natuurlijk werden de gebrui kelijke toespraken gehouden, die met een „Hoch” eindigden. Te*Laibach (Oostenrijk) zyn Donderdag opnieuw schokken van aardbeving gevoeld. Zij waren niet hevig, maar zy' veroor zaakten grooten schrik onder de inwoners, die nu niet in hunne huizen willen terug- kèeren, zelfs al zyn deze betrekkelijk wei nig beschadigd. Het kampeeren in de open lucht is b(j het thans heerschende slechte weder niet vol te houden. Men bouwt nu houten schurenmaar dat werk vordert langzaam, door gebrek aan goede arbeiders. Het De gehouden verpachtingen der wei en hooilanden van de burgerlijke en diaconie-armenfondseh benevens die van de 1 polders onder deze gemeente heeft f 1460 opgebracht tegen f1538 in het vorig jaar, I hospitaal is onherstelbaar vernield. De zieken moesten naar het kleine en geheel onvoldoende cholera gasthuis worden over- gèbracht. Keizer Frans Jozef zond 10.000 florijnen als bijdrage tot leniging van den ergsten nood. De stad Praag zond er 1000. STATEN-GENERAAL. De Eerste Ktjmer heeft Vrjjdag 19 April een groot aantal ontwerpen van wet zonder hoof- deljjke stemming; goedgekeurd en is daarna tot den 26. uiteengegaan, ter behandeling overla tende o. a. de gewerenwet en het voorstel-Har- togh, benevens een interpellatie, waartoe den heer Sohimmelpenninck van der Oije verlof is verleend, over het ter lozing leggen van dag en weekbladen in de militaire cantines. Over eenige der Vrjjdag aangouomen wetsont werpen is discussie gevoerd. Bij dat ter goed keuring van do handelsovoreenkomst met Por tugal deed de Min. van Buitenl. Zaken het voor deel uitkomon, door lagore tarieven, o. a. voor kaas en voor kaarsen. Omtrent de wjjziging van de militiewet herhalingsoefeningen voor zoe- milioiens, keurde de heer Van Lier af, dat do wet terugwerkende kracht had, welk bezwaar door den Min. van Marine en den heer Van Alphen weêrlegd werd. De schorsing van het uitvoerrecht op suiker word door den Min. van Koloniën verdedigd; de heeren Rahusen en Muller bepleitten geheelé afschaffing van dat recht, terwijl de heer Bultman, dien wensoh ondersteunende, verlangde dat ook tegenover de malaiso in Nederland de Regeering oven spoedig tot maatregelen van tegemoetkoming mocht overgaan als voor Indiö. De nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen wer den door den Min. van Financiën toegelicht. In den aan vang kunnen de nieuwe bepalingen eenige moeieljjkheden opleverenmen zal die weldra te boven komen; de wijzigingen, door de Tweede Kamer aangebracht, hebben de wet eenigszin» verscherpt, maar zullen baar niet schaden. Den eed of belofte voor de leden der commissie van beoordeeling of Raad van beroep acht de Min. noodig': in elk geval moest de eedsquaestie niet bij doze wet uitgemaakt worden. By Kon. besluit zyn benoemd: tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard, provincie Zuid-Holland, A. Vonk Noorde- graafin het bestuur van den Lekdijk Benedendams en van den IJseldam, pro vincie Utrecht: tot dijkgraaf Jht. H. G. J. Barchman Wuijtiers van Vliet, en tot hoogheemraad Jhi*. Mr. F. H. De Pesters. Zooals gowoonljjk bjj de aankomst der vorsteljjke familie het geval is, heersohte er ook Zaterdag-namiddag weder eene buiten gewone drukte op den Dam te Amsterdam, om de Koninginnen met jubelkreten te begroeten. Meer dan een vol uur vóór do aankomst der Vorstinnen was hot zwart van nieuwsgierigen, in de omgeving van het Paleis niet alleen, maar ook langs heel den weg van ’t station daarheon. Toen de expresse-trein to 8.05 binnonstoomde, waren, behalve de burgemeester, vele andere civiele en militaire autoriteiten aanwezig om HH. MM. het welkom in de hoofdstad toe te roepen. Nadat de vorstinnen in open hofrjjtuigen hadden plaats genomen, begaven zij zich, ge volgd door de talrijke hofhouding, oveneens in open rijtuigen, en geëscorteerd door cavalerie en politie, naar het paleis. Allerwege werden de hooge bezoeksters met bljjde jubelkreten be- "Toet, terwjjl overal langs den weg do nationale _-iekleur wapperde\ Slechts enkele oogenblikken nadat de vorstin nen de bekende Mozes-zaal in het Paleis hadden bereikt, verschenen HH. MM. op het balkon, en werden aldaar door tienduizenden, wier harten warm kloppen voor de jeugdige Koningin, maar niet minder voor de Koningin-Weduwe -harteljjk begroet. ..amiddags was er diner ten hove. Zondag woonden HH. MM. in de Nieuwe godsdienstoefening bij onder gehoor Schuller tot Peursetn, die met de gasten, des namiddags, uan ’t diner ;d was. wereldtentoonstelling te --m zal namens de Koningin- >Regentes den Hen Mei geopend worden door haren opper ceremoniemeester, Baron Du Tour van Bellinchave. Tot voorzitter en heemraad van den polder Sliedrecht zyn respectie velijk herkozen de heeren W. H. Van Haaften en C. Van Wyngaarden. Op Woensdag 17 April zy'n herkozen in het le distr. van de Krimpe nerwaard tot h. i. de heer P. P. Stuurman van Ammerstol en tot h. i. p. de heer B. Smit, van Haastrecht; in het 2 distr. tot h. i. de heer N. Dogterom en tot h. i. p. de heer W. Verdoold Kz., beiden van Stolwijk; in het 8e distr. is tot h. i. ver kozen, in plaats van den heer A. Breedveld, die zijn ontslag had genomen, de heer L. Breedveld, te Lekkeikerk. Het college van Dykgraaf en hoogheemraden van de Krimpenerwaard benoemde op Maandag 22 April tot dijkbode den heer Uittenbogaard, van Ouderkèfk a/d IJsel. Gasprijzen en Gasverbruik. Indertyd werd door den Raad van Zalt- Bommel besloten, dat de gasprys ver minderd zou worden van 18 op 8 cent. Velen vreesden destyds, dat dit Raads besluit een groot tekort zou opleveren in verband met verbeteringen aan fabriek en - gasbuizen. Het toenemend gasverbruik heeft echter bewezen, dat de fabriek in tegendeel meer en meer winst gaat op leveren. Door de commissie van beheer der Sted. Gasfabriek is thans besloten, juist om het verbruik nog meer te doen toenemen, den Raad voor te stellen om den prys van kook en drijfgas nogmaals te verlagen en met ingang van 1 Julia, s. te brengen op 5 cent per kub. meter. In de e. k. vergadering zal dit voorstel worden behandeld. De heeren L. Swanenburg, uit Gouda en A. Pot, uit Alblasserdam, zijn geslaagd bij het acte examen lager onderwijs. Bedankt voor het beroep te Giesen-Oudkerk en te Hoog Blokland door Ds. H. C. Callenbach te Dirksland. 'Gorlnchein22 April. In de 1.1. Vrijdag avond alhier gehouden raadsvergadering is in de plaats van wjjlen den heer De Ridder, als heel- en verloskundige bjj den dienst van het zieken-gasthuis en de huiszittende armen be noemd de heer D. Schouwman, assistent-operateur in het groot ziekenhuis te ïtdtcerdam. Voorts werd besloten eene nieuwe geldleening aan te gaan van f 307 000 tegen den koers van 96 pCt. met de directie der iykspostspaarbank te Amsterdam, tegen een rente van 8 pCt., be taalbaar op halfjarige coupons en aflosbaar in 80 jaren, on hiermede en bloc af te lossen het restant der 4 percents leening in 1881 ge sloten tot een bedrag van f 850.000, zjjnde thans oog f 294.500. Een hoogst treffend sterfgeval heeft hier algemeene deelneming verwekt. De heer J. Berk hout, hoofd der tusschensobool voor meisjes, dia voor drie weken zjjne eohtgenooto aan de influenza verloor en hem zeven kinderen naliet, overleed 1.1. Donderdag zelf ook aan die rer- raderljjke ziekte. Hoden-namiddag werd zjjn lijk ter laatste rustplaats gebracht en onover zienbaar was de schare van belangstellenden, die zich bij den Ijjkstoet aansloot. Bij de ge opende groeve werden door don Districts- ler, den heer G. Blokhuis, en den Elshout treffende en hoogst waar- proken. De meisjes der schreiende een viertal en menige traan der de liefde en achting, genoot. Diep irt van Ameide van een directeur der gasfabriek heeft alle klachten over de hoedanigheid van hetgasen het beheer der fabriek doen verstommen. Sedert 1 October 1894 zijn 23 perceelen bjj de gasleiding aangesloten, waarvan alleen in deze maand zes. Zeker mag het toenemend getal verbruikers als bewijs worden aangevoerd voor de stelling, dat de exploitatie onzer fabriek in goede handen is. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. Uitslag eener verkooping van onroerend goed te Gouda op 22 April 1805 ten overstaan van Nots. G. 0. Fortuijn Droogleever aldaar. Perc. 1 en 2. Een huis, K no. 88, koetshuis, stal, erf en grond aan de Peper straat, benevens eene bovenwoning boven de stalhouderij, K no. 88a. KooperF. H. Weurman te Gouda, voor f6465. Perc. 3. Een huis met afzonderlijke bovenwoning, K no. 87 en 87a, erf en tuin. Kooper F. H. Peeters te Gouda, voor f 2950. Perc. 4, Idem, K no. 86 en 86a. Koo- pera A. Den Hertog en E. De Leeuw Az. te Gouda, voor f2350. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Wien moeten wij hebben? De stemgerechtigde Ingelanden van den polder Borg-Ambacht zijn opgeroepen tegen 26 April a.s. om hun stem of stemmen uit te brengen, en wel voor 2 Heemraden en 5 Gecommitteerden. Nu is het mij niet te doen om voor al die heeren een geheel ander boekje te proclameeren, maar óén plaats is vacant, en wien moeten wij daarvoor hebbent* Naar mjjn overtuiging een man, die voor hoog winterwater is, b.v. eens to beginnen met een winterpeil in te voeren en dat dan minstens 10 Rynl. duimen hooger moest zjjn dan ons tegenwoordig peil. Vraagt toch eens bejaarde mensohen uit en over onzen polder, of vroeger het land niet veel meer kwantiteit gaf en met meer vetgehalte dan na vraagt aan de landbouwers of hun bouwlands- verwaohtingen niet beter haar doel troffen en ook de houtbaien zullen a in gelijken geest beantwoorden. Mgns inziens stjjgon gassen uit de derrielaag des winters naar de oppervlakte, 't welk schade veroorzaakt aan den voorjaars- groei; insecten en scbadeljjk gedierte hebben een veilige schuilplaats in den drogen grond. Vriest het soms wat hard, zij gaan maar een vertrok dieper, want het onderwater deert hun niet. In ’t voorjaar zjjn ze gereed om onze jeugdige plantjes op te eton en af te knagen. i Sommigen vermeenon: het land komt kalk of 1 wat het ook wezen mag te kort, maar ik ver meen .- het land komt water tekort in onzen polder. Nu zegt men: er wordt meer vee gehouden dan vroeger, maar eilieve, als al hit tegen woordige grasland weer eens bouwland was, zoo als vroegor, on als dan dat beetje mest van vroeger eens naar dat bouwland ging, voor een aanzienijjk deel zou dan gras en hooi. 01 wat eon beetje zou het dan zjjn, on ik geloof niet dat ik overdrgf dat de vloot van Tromp of De Rujjter het laadvermogen Maten van wat er 's jaarljjks wordt in gevoerd van mest, hooi, stroo, moes, pulp, Ijjn- koek, kortvber, ja ik weet niet wat al, en dan I nog wat van* eigen bouwland komt van peeën en bieten, knollen, wat tooh bjjkans alles door de koeien verorberd wordt. Zoo doende kan men toch wel een beest of wat meer houden. Ik heb eenige jaren in laag land gewoond en .,AA- jju woon nog even sterk voor. weersgesteldheid in j ben vóór hoog winterwater geweest, ik hooger op en ben er nog even alhier, ia opgedragen 7 nortonpompen te te ra langaden gekanaliaeerden Hollandachen Uael van af de Waaieraluia (nabij Gouda) tot aan den Doorslag, (nabij Jutfaas). ’Schellulnen, 18 April. De jaarlijksche verpachting van de hooi- en weilanden heeft alhier ruim 20 °/0 minder opgebracht 1 dan in 1894. Vooral werd het hooiland aanmerkelijk minder verpacht, daar er I weinig gepacht is voor de leverantie. Stoiw|jk22 April. Ten huize van I’. Stoppelenburg had verleden week de verkiezing plaats van een hoofdingeland van de Krimpener waard en een dito plaatsvervanger. De beide aftredende leden werden met bijna algemeene stemmen herkozen en wel de heer N. Dogterom als hoofdingeland met 163 en de heer W. Ver doold Kz. als plaatsvervanger met 154 stemmen. Gepasseerden Don der dag-morgen, toen eene ganeohe rjj rjjtuigen zich naar de markt te n- -J- spoedde, verliet het paard van den land- C. B. te Berkenwoude, doordien het schrikte, eensklaps zjjne plaats in de rjj. Al heel spoedig bewogen zich paard en rjjtuig door de wateren van den Gouwvliet, terwyl zekere A. do J., die met den eigenaar meereed, alleen van dit watertochtje mocht proflteerendo an dere reizigers hadden bjjtjjds den vasten grond kunnen bereiken. Nu, er waren gelukkig hulp vaardige handen genoeg in de nabjjheid, zoodat alles zonder ongelukken afliep. h Op Vrjjdag 19 April werd ten raadbuize van den polder „Stolwgk" eene verkiezing ge houden van twee leden in het bestuur van dien polder. Uitgebracht werden 411 stemmen De beide aftredende leden, zjjnde de heeren J. Ver doold en A. Boer, werden men herkozen. In de vergadering eeniging „8t 1 April, werden G. van gesteld Staten, besloten, kiesvereeniging Wat hebl aftrede opende gro schoolopzieue heer J. M. deerende woorden gesp hoogste klasse legden kransen op de Ijjkkist omstanders getuigde van die Berkhout zoo ruimschoots getroffen bedankte de hoer Degen hai voor zooveel betoonde belangstelling. 'Aiblasserwaard22 April. De begroe ting van dit Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1895/96 bedraagt in ontvangen uitgaaf f81393,50. De voorgedragen omslag bedraagt f 2,75 per hectare en de omslag- plichtige grootte van het Hoogheemraad schap 24252 hectaren. ’Ammerstol, 22 April. In het jaar 1894 zijn door het telegraafkantoor alhier ver zonden 1825 binnenlandsche en interna tionale telegrammen en ontvangen 749 internationale telegrammen. Al3 ieta zeldzaams verdient melding dat sedert enkele dagen in en nabij de baan van den heer W. Ooms zich een nachtegaal vertoont. ’Benschop, 19 April. Tot do leerlingen der Isto opeub. school in deze gemeente zal worden, binnenkort een zeldzaam klaverblad bebooron. J Een drieling nl. wordt' met Mei a. s. opge nomen. ’t Zjjn drie flink lichameljjk ontwikkelde kinderen van den herbergier L. alhier, die thans den leeftjjd van 5 jaren hebben bereikt. *Berg-Ambacht, 22 April. By de heden alhier gehouden dykbesteding van de Krimpenerwaard werden de onderhouds werken van dijken enz. gegund in 12 per ceelen, te zamen voor f17755, en delevering van 3260 M3. grint in 13 perceelen voor f5012. Gisteren voeren twee schouwen tegen elkander aan, met het gevolg, dat een der inzittenden in het water viel. Gelukkig I wi£jt 'hij nog tegen den wal op te kruipen, 1 zoodat hij er met natte kleêren af kwam. I ’Berkenwonde, 22 April. Het kohipr I van den hoofdeliiken ordslaa: voor 1895 1 slaan ten behoeve der sluis en brugwach- wel meer willen voorstellen om- ui nu» uu. uveksohe gemaal, wat misschien een gulden per Hectare minder lasten zou ver oorzaken, maar durf niet meer plaatsruimte te vergen en eindig met deze vingerwijzing, naar mjjn inzien. U dankzeggende voor de plaatsruimte, mjjn- heer de Redacteur, Gemengd Nieuws. De heer jhr. mr.-R. Sandberg te Arnhem heeft aan zijne huyrboeren in Opsterland de helft der pachtpenningen kwijtgescholden. Even yóór de aankomst der Ko ninginnen to Amsterdam hebben een aantal socialisten opstootjes verwekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droe gen en eeu ais poiitie-agent was vorkiood, reden rond, di oh werden voor den politiepost aan dd Oudubrug door een aantal agenten tot staan gebracht en gearresteerd, waarbjj een grooto volksoploop ontstond voor de drukkorjj van „Recht voor Allen”, waar Domela Nieuwenhuis en anderen honderden strooibiljetten over de menigte heen wierpen. Hierbij hadden weder opstootjes plaats. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onrust stokers werden gearresteerd. Woensdag-avond sloeg te Hardingsveld de bliksem in het koetshuis van mej. B. en verbrijzelde den gevel. Ook de telephoondraad van de reedery Fop Smit Co. werd stuk geslagen. De moeder van een arbeiders gezin te Blankenham, uitgaande om eene boodschap te doen, sloot hare vier kinde ren, om ze voor ongelukken te bewaren, in een kamer op. Terugkomend vondzy de woning bijna verbrand en de vier kinderen verkoold. De jonge dame, die Dinsdag te Leeuwarden door het paard van een marechaussee werd overreden, is aan de gevolgen overleden. jDe marechaussee die van het paard was gevallen en in het aangezicht nog wat verwond werd, ligt in het militair-hospitaal. Het geval ver wekt algemeene deelneming. De overledene was de eenige dochter eener weduwe. De postbode Hoogenbirk van Hilversum op Huizen zag Zondag ochtend, op de stoomtram staande,een haas ineen greppel, en sprong, om dien te grijpen, er af, 1 werd overreden en bleef op de plaats dood.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1