N°. 1573. 1895 4 Mei. voor Zuid-Holland en Utrecht. Nieuws- en Advertentieblad Zaterdqg l Officiöele Kennisgevingen. SCHUTTERIJ BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 1 ‘Tienhoven2 Mei. Tot tegenschatters meonte voor het dienstjaar 1895/96 zün verkrijgbaar is gesteld. Ofschoon er by'na geen veranderingen pels, worden er nu weinig verkocht. Verleden Gemeente Schoonhoven. co Ik Zuii tot wijziging der gemeente begrooting, dienst 1894. 'Krimpen a/d Usel, 1 Mei. Heden zyn door den heer A. J. Weekhout, tuinman alhier, de eerste aardappelen van den konden grond aan H. M. de Koningin toegezonden. Wegens vertrek uit deze gemeente heeft de heer A. G. Bouwïneesters ontslag gevraagd als lid van het 1* bestuur en als brandmeosl Belangeloos heeft hjj beft geruimen tijd waargenor I en die bi ajhier, i 'aezer, 1 De Burgemeester, Mr A. D. H. KOLFF. rgomeester, II. KOLFF rimair ten Ivo ZEA. wegens »n f lü, stukken werden 1. benoemd tot leden van het stem bureau .by' de a. s. verkiezing van a. De Prov. Staten, de heeren Van Walsum en Hailing en b. den gem. raad, de heeren Koning en Hailing en de overige heeren tot plaats vervangers. dreiging gericht, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de Registers tot inschrijving voor de Schut tert) voor degenen, die geboren zjjn in de jaren 1860 tot 1870 ingesloten, zijn ge opend en gesloten worden op 31 Mei a. s. Zü, die ingeschreven behooren te worden, ook die der lichting 1890, kunnen zich aanmelden op de Secretarie, eiken werk dag van 10 tot 12 en van 2 tot 8 uur, terwijl speciaal voor die inschrijving zit ting zal worden gehouden op Vrijdag 24 Mei 1895, van 10 tot 12 uur. Schoonhoven, 4 Mei 1895. De Secretaria, H. GEELHOED komen dat een (oogenschijnlyk) gezond beest binnen eenige minuten dood ge vonden werd. 'Alblaeserwnnrd en 1 3 Mei. De handel in kaas was deze min- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 6 Mei a. s. zal aanvangen 1*. De beerlirUvIng der Belasting op het Personeelvoor het dienstjaar 1895/96; 2’. De beschrijving voor de Belasting op Bedrijf*- en andere Inkomsten voor het dienstjaar 1895/96. Zie vorder de aangeplakte publicatién. Schoonhoven, den 4. Mei 1895. De Secretaril, Do Buri H. G. GEELHOED. Mr. A. D. SCHOONHOVEltSCHE COURANT relink Arm- Ban spuit II. ^trekkingen noigoiuou uuuuo uiotiuwuruiigj tot ieders I omdat de tram zou moeten gaan over de Gouda, 1 Mei. Aan den officier van gezondheid R. v. d. Veer, chef van het militair hospitaal alhier, werd heden morgen, ter gelegenheid van zyn vertrek naar Delft, door het personeel der in richting eene fraaie photographic in lijst aangeboden, van het gebouw en den tuin der inrichting. Z WEG. dankte in hartelyke woorden voor dit bewijs van achting en verklaarde het steeds als eene aangename herinnering aan zyn verblijf alhier te zullen beschouwen. De R. Kath. kiesvereeniging „Recht voor Allen” alhier heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld den heer A. J. Th. Hofman te Woerden en besloten ten opzichte der twee andere vacatures af te wachten welke gedragslijn de anti revolutionairen zullen volgen. Alblaeserwaard, 1 Mei. In eenige stre ken van deze Waard heerscht onder het vee een tot nog toe onbekende ziekte; De Japanache Regeering heeft nóg geen officieel antwoord gegeven op de Duitsch- Russisch Fransche nota. Wèl wordt uit goede Japansche bron verklaard, dat de Regeering tegenover Rusland een vast be raden houding heeft aangenomen, daar deze Mogendheid, volgens Japan's mee ning, geen recht heeft tusschen beiden te komen in aangelegenheden tusschen Japan en China. Wanneer Rusland niet bijtijds van gedachten verandert, zou Japan zelfs voornemens zyn, met het oog op de on voldoende strijdkrachten, waarover het Czaren ryk in die streken beschikt, het er op te laten aankomen en Rusland te tarten. Aan Rusland wordt het plan toe geschreven, als de Japansche Regeering weigert de vredes voorwaarden te veran deren, onmiddellljk over te gaan tot het blokkeeren van de Japansche havens. Dat is echter gemakkelijker gezegd, dan gedaan I Immers Japan, gedachtig aan het spreekwoord„Den band van den helm moet de krijgsman na elke overwinning vaster binden”, heeft, ondanks den wapen stilstand, niet met de handen in den schoot gezeten, maar is verder vooitgegaan, met zich ter strijde uit te rusten. De kust- forten zyn versterkt, de havens door mijnen en torpedo’s versperd, terwijl in Amerika wéér eenige snelvarende stoombooten zyn by gekocht, waardoor de geduchte vloot aan kruisers weder aanmerkelijk is versterkt. Rusland mag zich dus nog wel tweemaal ibedenken, alvorens tot „buitensporigh»- ■den” over te gaan. De Russische en Duitsche gezanten in Japan zyn naar Kobe vertrokken, om aldaar een onderhoud te hebben met den Japanschen Ministerpresident Graaf Ito en den Minister van Buitenlandscho Zaken, Graaf Mutsu. De Keizer van China ontbood Li Hung- Chang naar Peking; waarschijnlijk, dat Z. M. nu het vredes-verdrag zal ondertee kénen en zich dus niet zal storen aan Rusland’s raadgeving, om die goed keuring nog wat uit te stellen. De ur£p van beslissing zal dan weldra dAAr zijnl Zou men dit ook kunnen zeggen met betrekking tot de „Umsturz Vorlage” in Datteebland? Uit Berlijn wordt hierom trent gemeld, dat zich een comité van magistraten en gemeenteraadsleden ge vormd heeft, met het doel, om tegen 5 Mei een protestvergadeiing te beleggen tegen genoeml wetsontwerp, terwijl leden van stadsbesturen uit alle oorden van Duitschland ter bijwoning dezer bü- ■eenkomst worden uitgenoodigd. De sterkste y veraars vóór de„ U msturz-Vorlage” kunnen niet anders dan volmondig erkennen, dat de beweging tegen het wetsontwerp van dag tót dag erger wordt en een hoe langer hoe grooter om vang neemt De duizenden verzoekschriften en protesten getuigen zulks. De Regeering gedachtig aan de woorden„Hoop verloren, alles verloren”, wanhoopt blijkbaar nog niet aan het slagen van haar streven. t In den Rijksdag Is aan de orde gesteld ven voorstel der Eociaal-democraten, be treffende het recht der werklieden tot het oprichten van vereenigingen. Voorts is bü den Rijksdag een krediet aanvrage ingekomen tot een bedrag van 1.800 000 Mark, ter bestrijding der buiten gewone uitgaven, aan de feestelijke opening van het Noordzee-kanaa) verbonden. Het geld voor de verhoogde leger- uitgaven moet ook nog gevonden worden, en nu zou men denken, dat iedere ge legenheid tot dekking dier kosten gretig zou worden aangenomen. De bewijzen getuigen het tegendeel. Minister Posadorosky verklaarde n 1. in de Ryksdags commissie voor de tabaks belasting, dat de Regeeringen bereid zyn, het bedrag der belasting te be perken tot 10} millioen Mark. Toch werd de voordracht met 19 tegen 4 stemmen in haar geheel verworpen door genoemde commissie. Wat nu? Er schynt geen einde te komen aan do deputaties voor Vorst Von Bismarck. Een week geleden nog ontving hy er een van oude Corps studenten, die hy ineen karakte ristiek toespraakje dankte voor de bewezen attentie. „Aanzien doet gedenken!” Ouk ik, zoo zeide de bejaarde Vorst, denk nog dikwijls terug aan mijn genoeglijken studententijd, toen ik jong was, toen niets mijne vroolijkheid verstoren kon, zelfs schulden niet. Op dien tijd terug te blikken, mij de dagen van vroeger voor den geest terug te roepen, zie, dat is voor my een vreugle, waardoor ik vrede en rust kweek in myn gemoed; de her innering aan vervlogen dagen van geluk en voorspoed heft my dikwijls op uit den toestand van moedeloosheid, waarin ik den laatsten tyd verkeer. Toch moet ik eerlyk bekennen, dat er enkele donkere punten zyn, wanneer ik aan mijn „corps"- tijd terug denk. Was ik geen corps student geweest, dan had ik heel wat meer ge werkt en minder schulden gemaakt. My hebben de weinige schulden, waar mede ik Göttingen verliet, jaren long het humeur bedorven en toch, ja, ook nu nog zou ik lid van een „corps" worden; dat geeft band, een band, die niet licht springen zal Tot eene deputatie uit Oldenburg, die hem twee fraaie merrién met hare veulens aanbood,sprak Bismarckeenige vriendelyke woorden over het landbouw bedrijf en de veeteelt, „het eerste onder de bedrijven” in Duitschland. Te Berlyn zyn door de politie in beslag genomen 50.000 exemplaren van een feest nummer der sociaaldemocratische „Vor warts", die bestem 1 waren, om te ver schijnen op 1 Mei. In verscheidene Erannrhe bladen komen correspondent iën voor, waarin de oorzaak der vermelde noodlottige doorbraak te Bouzey wordt toegeschreven aan nalatig heid: de muur had al lang scheuren ver toond, die met houten wiggen, waarover kalk gesmeerd was, voor het oog waren gestopt: ook bolde hy op sommige plaat sen zichtbaar uit en waren deswege al waarschuwingen tot de overheid gericht, die echter werden in den wind geslagen. Een ambtenaar van den waterstaat, die op het gevaar gewezen had, werd ver plaatst. De jongste grondwetswijziging is door de nieuwe Servische Skupschtina goed gekeurd en mede de afschaffing der wetten tegen 's Konings ouderenpaar, terwijl voor andere veranderingen, die nuttig of noodig mochten zyn, do vertegenwoordi ging al bü voorbaat haar steun toezegt. Men heeft vertrouwen in de Regeeringen alle aandacht zal worden gewy'd aan de door haar ingediende wetsontwerpen, be treffende de flnanciöele hervormingen. Koning Alexander betuigde zyn dank voor de gevoelens, uitgedrukt in het adres, dat de deputatie uit de „Skupschtina” hem kwam overhandigen. De verkiezingen voor de nieuwe Griek- sche Kamer geven de meerderheid aan de party van Delyannis, terwijl Tricoupis slechts een klein aantal aanhangers in de Kamer ziet gekozen (16). Het aantal aanhangers van Delyannis be draagt 140 op de 207 leden, die de Ka mer telt. De nederlaag van Tricoupis wekt natuurlyk opzien. Delyannis wordt nu waarschynlyk Minister-President. Maarschalk MartinaCampos liet van Cuba aan do Spaansche Regeering weten, dat de opstandelingen ongeveer 8000 man sterk zijn on goed gewapend, blükbaar met geweren, ingevoerd uit deVereenigde Staten. Het zal dus heel wat moeite en overleg kosten, hen te bedwingen. Men is al begonnen de kust-bewaking uit te breiden. Campos heeft een luitenant doen fusil- leeren wegens lafhartigheid, omdat hy zich met eene voorhoede van 60 man aan insurgenten van 700 had overgegeven, hoewel hü wist, dat de hoofdmacht volgde, die dan ook niet lang daarna de opstan delingen inhaalde, hun de gevangenen weder afnam (voor zoover ze niet waren ter dood gebracht) en uiteendreef. Uit Sevilla komt bericht, dat de toestand Prys dor Advertentiëu: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending frauco- uiterlyk tot Dinsdags-avonds Ö- en tot Vrydags-namiddags 5 ureu, Alle binnenlaudsche Adverteutiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven» worden slechts 2-maal in rekening gebracht. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, 5 Uitgevers. van den Hertog van Orleans (zoon yan wyien den Graaf van Parijs), dl»\gpnr onlangs op de jacht een been brdiTéR dientengevolge ziek werd, in de laatste dagen erger is geworden. Er is 39 graden koorts en de geneesheeren vreezen voor het gevaarlyk worden der longontsteking, waardoor de patient is aangetast. Het bericht, dat de Koningin nen het voornemen hebben een bezoek te brengen aan de provinciën Drente en Over- üsel, heeft in d# pers tegenspraak gevonden. Thans kan met volkomen zekerheid worden medegedeeld, dat dit bezoek zal plaats hebben in de eerste helft van de maand September en dat vermoedelyk voor een bezoek in aanmerking zullen komen de gemeenten Assen, Meppel, Hoogevoen, Zwolle, Enschedé en Kampen. Binnenkort zullen postbladen van 8 cent voor de stad, van 12} cent voor het buitenland en dubbele met be taald antwoord worden ingevoerd. Thans bestaan alleen postbladen van 5 cent. Zooals bekend is, besloot het Ministerie van Justitie een pjoef te nemen met rywielen voor de veldwachters, waar voor dan ook bij het opmaken der bo grooting een post werd uitgetiokken. Naar wy vernemen, is door den Minister dé levering van deze rywielen, na eerst geïnformeerd te hebben by verschillende I fabrieken gegund aan de Simplex rywielen fabriek te Utrecht, hetgeen ons niet alleen verheugt om het beginsel van de bevoor- deeling der nationale industrie, maar ook omdat het een bowys levert, dat die nationale industrie kan wedy veren met de buitenlandscho. De Utrechtsche Provinciale Vereeniging van burgemeesters en ge meente secretarissen heeft een ontwerp verordening tegen vermomde bedclary aan de burgemeesters in de provincie verzonden. De kiesvereeniging „Alge meen belang van Gorinchem” te Gorin chem heeft de heeren W. N. J. Van Slype en A. G. De Kruyff, aftredende leden, tot candidaten gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten. De kiesvereeniging „Eensge zindheid” te Capel le a/d Usel heeft den heer Mr. P. L. F. Blussé candidaat gesteld in het hoofd kiesdistrict Zoeter meer. De centrale anti-rov. kies- vereeniging te Alfen a/d Ryn stelde voor dit kiesdistrict als candidaten de aftredende leden S. v. Velzen (a.-r.) en J. J. Duin- stee (r. k). De Centrale antirevol. kies vereeniging in het district Ridderkerk heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld den heer C. J. A. Bichon van IJselmonde, die de candidatuur aangenomen heeft. Onder vele blyken van be langstelling herdacht Woensdag de heer C. Saton den dag, waarop hy 25 jaar ge leden de betrekking aanvaaidde van direc teur der posterijen te Bodegraven. In 1872 werd de heer Saton in gelyke functie be noemd voor de telegraphie. Uit het verslag over 1894, uit gebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappy tot Exploitatie van Waterleidingen in Neder land, te Amsterdam, blijkt dat de water- verkoop na de uitkeeringen volgens de concessie-voor waarden heeft opgebracht te Alkmaar f 26,291, te Gorinchem f 18,224, te Sliedrecht f9745, en in de Zaanstreek f 36,695. De exploitatie kostte respectie- velyk f10,227, f7658, f6870 en f14,662, zoodat het batig saldo bedraagt f51,586. Met het saldo winst over 1893 ad f801, kan worden uitgekeerd 4 pet. als dividend/ terwyl f285 op nieuwe rekening komt Van de vorst had alleen Sliedrecht te lyden, doordien de buizen slechts 60 cm. onder den bovengrond mochten liggen. Thans is vergund ze tot 110 cm. onder den bovengrond te doen zakken. De wa terleiding te Harderwyk, waarvan de Maat schappy de concessie tot aanleg en exploi- tatie aanvaardde, is zoover gevorderd, dat zy vóór 1 Juli ter exploitatie gereed zal zyn. Op voorstol van de commissie van beheer der gemeente-gasfabriek te Nykerk is door den raad besloten, ingaande 1 Julia, s. don prüs van het gas voor koken, verwarming en dryfkracht te ver lagen tot 6 cent per M’ en den huurprijs van de voor dat gas benoodigde meters vast te stellen op de helft van dien van een gewonen gasmeter voor verlichting. Te Gorredyk heeft eene ver gadering plaats gehad ter bespreking van de mogelykheid om deze plaats electrisch te verlichten. In de vergadering werd een voorloopige commissie gekozen. Reeds werd een niet onbelangrijke som ontvangen ter bestryding van voorloopige uitgaven, terwijl verder tot dat doel een lyst zal circuleeren. 4 De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinadag o. a.; T. V.j winkelier te Hokendorp, wegens te- van den gemeente secretaris, den E. A. heer B. Koker Jz., wiens benoeming als zoo danig bij Kon. besluit is goedgekeurd. Na mededeeling van enkele ingekomen I oti. Wan nrnrrlnn 0 MM WU^OUlUgüll /.yUOltllUX UtJHUÜUlU I de heeren P. Hoogendoorn en G. Heymans. Ofschoon er büna geen veranderingen I zyn gekomen in de prijzen van de audap- I pels, worden er nu weinig verkocht. Verleden week kon men met moeite voor lange wolkammers f 4,50 en voor de blauwe I f 4,30 ii f 4,40 per H.L. maken. 2. Aangeboden het verslag van den ''7' tz toestand der gemeente over 1894, welk I v001 personeele belasting in deze ge verslag tegen betaling der kosten algemeen voor het dienstjaar 1895/96 zy'n verkrijgbaar is gesteld. I benoemd de heeren J. J. Mulder en F. 3. Goedgekeurd een ontwerp-raalsbesluit Diepenhorst Hzn., beiden te Ameide. wii^ioincr dOr ^rnntinr, Werkendam, 30 April. De stoomtram door het Land van Altena, volgens de plan nen va a de heeren Middelkoop en Van Voorst Vader, komt niet tot stand. De tramcommissie, benoemd op de vergadering te Dussen, legt haar mandaat neêr, omdat niet is voldaan aan de door haar gestelde conditie, n.l. dat vóór of op 1 Mei voor f 8000 moest zün geteekend, tot dekking der voorloopige kosten van concessieaan vrage. Zoowel gemeentebestuur als parti culieren weigerden hunne medewerking, tevredenheid, zyne plaats zal niet gemak- I provinciale wegen, die volgens het prov. kelük vervuld worden. reglejfnent te smal zün, zoodat van Gede puteerde Staten geen concessie te wach ten was. Woerden, 1 Mei. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 146 parijen; prijs van Goudsche le soort f 20 28, 2e soort f 16 A 19, per 50 kilo. Handel redelük. Aangenomen het beroep bü de Evang. Luthersche Gemeente te Woer den door Ds. Th. B. Granpré Molière te Franeker. vee eeu lul uug luö uuuukouuu z.it)Kit), - ’t is in een paar gevallen reeds voorge- Prooe’ zXnt aar. /zxarvr.nor.1. ..r, 1 i -o- v arboidorB-Traagstuk verwijderd i kind van een leerstoel ia een Cüüêgu. neii feusioiykt) meeiingBuaj, V(jfheerenlnndenjaren terug enkelen vrees aanjoeg 3 Mei. De handel in kaas wasdezemin- t- -1 der vlug en de prijs fl per 50 kilo lager; °Phl boter steeds flauw in handelen pry's. Me^' besteedt thans in deze streken voor: ka&j/ van f 16 tot f 19 per 50 kilo, naar wiptit r j^e en kwaliteit; goeboter f 0,40, weiböter f Cï,^ per J kilo. a.u 'Ameide, 2 Mei. Tot tegen schatten voor de personeele belasting, dienst 1895/96, in deze gemeente, zyn benoemd de heeren J. J. Mulder en F. Diepenhorst Hzn. alhier. Berkenwoude, 29 April. Het bericht over den brand bü G. Buijense s”:’::; voorkomende in uwe courant van 27 aezer, I is onjuist De inzender ha/i het zeker maar van hoeren zeggen. Al het vee is gered en in het openbaar verkocht. Bodegraven, 30 April. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 160wagens,te zamen 9857 stuks, wegende 41020 j kilo; pry's lo soort Goudsche f 21 A 28, zwaardere f 24, 2e soort f 18 A 19}-; hier onder 1 wagen Derbykaas, prüs le soort f21; 24 wagens Edammer kaas, prüs le soort f 25, 2e soort f 21 A 22}. Handel vlugger. 'Krimpen a/d IJsel, 80 April. Gister avond 7 uur hield de gemeenteraad eene openbare vergadering. Tegenwoordig waren alle leden. In de eerste plaats werd, onder presidium van den heer Van der Giessen, oudsten wethouder, overgegaan tot de beëediging Gisteren had alhier eene hevige vecht partij plaats tusschen Jac. V. en A. B. De eerste zocht twist met B., waarop deze zich driftig maakte en V. met een boks ijzer verscheidene bloedende won Jen toe bracht, welke door den dokter werden verbonden. B. ging zelf dadelük by het hoofd van de politie aangifte doen van het gebeurde. In de afgeloopen maand April werden jko .Bobooi aan do Kerkstraat aldaar, door het telephoonkantoor alhier behandeld 187 telegrammen103 ontvangen en 84 venenden. Nlenwtrkerk a/d Dfoel, 29 April. De zoogenaamde kerkedük ettingen zün voor een jaar verpacht voor f631. 'Nleuwpoort, 2 Mei. Tot de openbare school alhier zy'n den 1. Mei toegelaten 19 nieuwe leerlingen. Het aantal school gaande kinderen bedraagt thans 120. Tengevolge van het groote aantal leerlingen wordt het personeel uitgebreid, waartoe reeds eene oproeping voor onderwüzer is gedaan op eene jaarwedde van f 550. Ook besloot de Raad tot vergrooting en ver bouwing van het schoollokaal. De plannen daartoe zyn reeds ter goedkeuring opge zonden. "Ouderkerk a/d Use!, 1 Mei. De Zater dag jl. gehouden voorjaarsverhuring van het grasgewas der landeryen van den polder Kromme, Geer en Züde heeft opge bracht, wat de één jaarsverhuringen betceft, f 364 tegen 497 in ’t vorige jaar. Mej. J. P. Van der Bil, onderwüzeres aan de büzondere school alhier, is in gelüke betrekking benoemd te Oudshoorn. "Oude water, 1 Mei. Donderdag-avond had in ’t bétel „Doelen”, ten o/erataan tan notaris W. Krugiwyk, ia ééae aitting de ver- kooping plaats ran een woonhuis op het Roode- zand alhier, groot 1 A., 10 0., van de erren Jac. De Vast. Hoogst in bod gebracht door J. Duijf alhier voor f 1125; bjj afslag niet af- gemjjnd zjjnde, werd de hoogste bieder voor genoemde som kooper, buiten de onkosten. Wjj hebben niets te melden van Moibe- toogers, die over de rechten van den mensch on orer den aoht-uurs werkdag op zoo'n Meifeest hunne meeningen aan den volke ten baste geven met eene beslistheid alsof dat ingewikkelde wereld- in alle klaarheid voor hen open lag, sommige betoogers niet verder van ‘t waren dan een wetenschappelijk college. Een feestelijke meetingsdag, die eenige j joeg voor de toekomst, en thans met glimlachend schouder- - halen wordt begroet. Neen, voor soo’n ifeost vinden die betoogers stellig ons stadje to antiek; wat wjj te melden hebben is iets ael primitievereer bestaat hier nl. eene oude, raditioneele gewoonte, om op 80 April 's avonds uren precies (z.g. Mei-avond) als het carillon uit den toren xyne tonen laat klinken over stad on veld, op het land van de heeren Van Aelst een groot Meivuur te ontstoken. Totdat doel had de jeugd zich gisteren-avond op dat land bjjeen verzameld en all*n hadden >ioh bey verd. eene groote houtmyt samen te stellen J!: brandende als een vuurtropee voor den komenden Mei te offeren. De geheele jeugd, arm cn ryk, jubelt rondom dat groote vuur en zelfs grooten versmaden niet, or een kykje to gaan romen en zich te verblyden met de joelende i kleinen. In dit Meivuur mogen velen iets gril ligs uit den voortyd zien, ’t is ons genoeg kin- doren onderling zioh met iets onschuldigs te zien vermaken en vragen dan niet naar den oorsprong. Zjo denkt de familie Van Aelst er toil minste ook over, want ieder jaar op nieuw stelt zy haar land voor dat kinder- Meifeest beschikbaar. En de toeschouwers f zij mogen op dat veld iets heel ouderwetsch hebben aanschouwd en geen vertoogen hebben vernomen, zy zullen by dat verterende vuur wel hebben gedacht: moge zoo ook het vuur i van don naderenden somer voor velen onder I ons de zorgen en moeiten van den voorbyge- ganen winter verteren. Tevens hebben wjj door die kleinen een spel zien spelen, dat ook voor bon, buiten hun weten, veel waars bevat, l want ’t nitdoovende Meivuur is 't niet een i beold van hot groote levensspel dat ook hun wacht, en dat vele lucbtkasteelen uit dien sohoonen kinderleeftijd in rook doet vervliegen! 'Schellainen, 2 Mei. Tot tegenschatters van ’s ry'ke belastingen zün alhier benoemd mot oenig misdrjjf tegen het leven schnftolijk en onder eene bepaalde voorwaardo, tot 1 jaar; J. v. B., viesober te Borg-Ambaoht, wegens diefstal van een eendvogel tot 1 maand; J. R koopman te Schoonhoven, wogens over treding der wet op don waarborg, tot booten van f 50, f 100 en f 25, subs, hechtenis van 4 dagen, 8 dagen en 2 dagen; I’. Bvleeschhouwor te Gouda, wogens mis handeling, tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis; A. R., huisvrouw van J. R.. rondvontstor te Schoonhoven, wegens eenvoudige beleediging, tot 8 dagen. Vervolgens stonden o. a. terecht voor dief stal van oen boom J. d. J., 26 jaar, en A. d. Z., 81 jaar, arbeiders te Schoonhoven. Zy zouden den 24. Jan. j 1. to zamen en in vereeniging een aan de gemeente Schoonhoven toebehoorenden boom hebben weggenomen, terwyl de eerste bovendien eenige dagen te voren eon tak van een aan die gemeente toebehoorenden boom zou hebben afgekspt. Beklaagden ontkennen het primair ten laste gelegde, de eerste erkent oen tak van een boom te hebben afgekapt om vogels te lymen. Da gemeente-veld wachter had den boom, een knotwilg, aan blokken gezaagd in de woning vau den eersten beklaagde gevonden, terwyl do tweede beklaagde hot tophout aan bossen gebonden op zolder had liggen. Eon der getuigen Van ’t Hof had een gesprek met den eersten beklaagde gehad, waarin deze hem vroeg, wat hij van het zaakje dacht, waarop hy ten antwoord gaf: Je zult wel een maand of zes krjjgen!'* hetgeen volgons dien getuigo volkomen voor de schuld van beklaagde pleit. Volgens het O. M. is uit het gotuigen-verhoor de schuld van hot den beklaagden pri laste gelegde niet gebleken, weshali sl chts tegen den eersten beklaagde bet stelen vau den tak eon geldboete vai subs. 5 dagen hechtenis, eisoht. De goede gewoonte, die in andere landen bestaat, om in dan zomertyd eenige dagen af te zonderen vo>r rust van lichaam en geest, zal zeker ook hier te lande navolging vinden, indi en meeren moer gelegenheden worden geopend, Wblke binnen ieders bereik vallen. Te Vlissingon, een zich thans ontwikkelend zeebad, heeft irfon daarom nevens het „Grand hótel des Bains”, een aantal villa's gebouwd, welke geheel en godeeltelyk worden verhuurd. Er is, zoo meldt men, gerekend op weinig on op welgevulde beurzen, men kan u alle pryzen terecht. De pryzen on het loven aan dit zee bad zyn zoo billyk, dat mon bij een verblyf aldaar zeker niet zooveel uitgoeft als op reis. Een zeebad heeft eenmaal den naam van duur te zyn. Dit is echter niet het geval in Engelsche badplaatsen; daar gaan zeer velen met zeor bescheiden middelen naar hun op trekje aau zee, er wordt zelfs voor gespaard. In het zeebad Vlissingen wil men dien weg uit en aan/ankelyk met goed resultaat De villa’s zyn alle aan het zeestrand gelegen en wat veel zegt, op het zuiden, waardoor het er zelfs by slecht weder oen aangenaam ver- blyf is. De omstreken, het geheele eiland Walcheren, leenen zich uitstekend voor uitstapjes. De grootste Oceaan-booten, ne-ens kleine visschorsvaartuigen, passeeren op slechts een paar honderd meter van hot strand en leveren voortdurend eene aangename afwisseling op. Eene kopie van de teekoniug van de eerste ry villa's, die in dit seizoen tot in de kleinste byzonderhedon gemeubileerd ter bewoning zullen gereed zyn, benevens opgaven van do zeer lage tariefpryzen, is op aanvrage te verkrygen Men wende zich tot de villa-vereeniging Vlila Anna”, Noordzee-Boulevard te Vlissingen, onder opgave wat men ongeveer verlangt. Men schrüft uit Utrecht: De nieuwe gouden tientjes niet de beel tenis der Koningin, die voor eenige weken de Munt verlaten hebben, doen hier „op geld”. Zy' weiden reeds in den aanvang verkocht voor vüftien gulden en dezer dagon hoorde men zelfs voor een exemplaar te vergeefs twintig gulden bieden. De voorraad, die dit jaar is aangemunt, is dan ook zeer klein ruim een honderd tal en afgaando op de tabelachtige piü- zen, die naar men zegt betaald worden voor een exemplaar van het voor eenige jaren aangemunte zestigtal, waarop voor de eerste maal de beeltenis van Koningin Wilhel mina pry'kte, is het verklaarbaar dat de •bezitters der thans vervaardigde munt stukken deze niet gemakkelyk uit han den geven. In de Betuwe zullen de kerse- boomen binnen een paar dagen in vollen bloei staan. Ze zyn met knoppen over laden, welke reeds voor een groot geleelte zün opengegaan. Het bloeien geschiedt meer dan twee weken later dan het vorige jaarin verband met de nachtvorsten is dit echter juist een voordeel te noemen. Falb’s weervoorspellingen. Mei. Deze maand zal zich onderscheiden door talryke onweders en hooge tempera tuur, welke alleen in het midden der maand een weinig daalt. Terwyl de eerste helft van Moi, met uitzondering van de dagen omstreeks 8 Mei, tamelük droog is, zal daarentegen de laatste helft ry'kaan regen zy'n en onweders soms met storm gepaard. Van 1 tot 5 Mei warm en tamelük droog weer; misschien eonig onweer. Later wat kouder. Daartoe aangewezen door het college van Gedeputeerde Btaten der provincie Zuid-lLdiaud, bezocht Vrydag een oomintUBi b. btaande uit do heeren Mn). Goekuop, Van dor Kemp en Van Weel, by gestaan door don pro vincialen hoofd-ingenieur, den heer Vau der Vegt, een schoollokaal in de gemeente Alblasser- dam, gebezigd wordende door het bestuur der ohristelyl welk lokaal door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, krachtens art. 5 der wet op het lager onderwjjs, is afgekeurd. Genoemd bestuur is togen die afkeuring by God. Staten in beroep gekomen. Do commissie uit Ged Staten kwam onverwacht», gedurende den schooltijd, en nam de lokaliteit tot in bij zonderheden op, won menige inlichting ter plaatse in on maakte het betrokken bestuur na aankomst biddend m.-t het dool der inspectie, waarop de «liorzitter zioh onverwyld tor be schikking sflylde. Ds. A- Van Veen te Akkooi is beroepen te Drachster Compagnie. Ds. P. S. Meerburg te Kapelle a/d IJs^l heeft bedankt voor het beroep te Maassluis.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1