111 I I" EM, *8-50. N°. 1574. 1895. Woensdag 8 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht >r. sr. r. r. r. I n. I E.a BELANGEN. (fl irne ?r. T. ft 3 oog len die ïiize Jen, i en staat mi tie N O 3 K O O ■o ft 3 ft <3 ft 3 ft ft (3 O O 3 N ft >or te. (3 ft 01 ft EN, ,oe- der Officiëele Kennisgevingen. VERKIEZING. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 01 3 o JN 3 Mei. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. 8GH00KH0VEHSCHE GOÜROT. Deze Courant wordt des Woensdags- morgens uitgegeven. Prys: voor£±“:±t-“ Franco per post door het geheele r\jk f 0,90. neeren o ter en Ml ft Gemeente Schoonhoven. De VOORZITTER van den Raad der gemeente Schoonhoven maakt bekend, dat op Dinsdag 14 Mei 1895, van 9 uur des voormiddags tot 5 uur des na middags, zal plaats hebben de verkiezing van drie Leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland, .op het Raadhuis alhier. Schoonhoven, den 6. Mei 1895. De Voorzitter voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. groepen is het niet mogelijk vooraf te bepalen, waar de Regcering een meer derheid zal vinden, en, zoo zij er al in mocht slagen een bontgekleurde Rege ringspartij te vormen, dan is een klei nigheid soms voldoende om die uiteen te doen spatten. Een element nog van onmacht, dewijl onder zulke omstandig heden, als de eene dag geen zekerheid geeft voor den volgenden, aan het nemen van gewichtige maatregelen op wetge vend gebied niet te denken valt. Dat speciale belangen in de Vertegen woordiging hun woordvoerders hebben, dat men zich be vlij tigt de Regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid, om ook deze tot hun recht te doen komen, daar is zeker niets tegen te zeggen. Maar steeds houde men streng vast aan het beginsel, dat de Staten-Generaal het ge- heele Nederlandsche volk vertegenwoor- I digen, en dat het eepig richtsnoer van 1 den man, aan wien in den wetgevenden arbeid een werkzaam aandeel wordt op gedragen, geen ander zijn mag dan het Lot mede, al hetgeen het welzijn van de afzonderlijke met ijver ter hand te nemen. Met het stelsel van kiesrecht, toch achteruit gaan. Het „Europeesche drietal,” n.l. Frankrijk, Rusland en Duitschland, is er eindelijk in geslaagd, Japan tot eenigszins andere gedachten te brengen omtrent de vredes voorwaarden, tot besluit van den langdu- rigen strijd met China. Japan zal nu afzien van het definitie! bqzit van het schiereiland Liao-Tung; op het bezit van de uiterste punt, met Port Arthur en Talien-War, blijft het echter aanspraak maken, het overige wel prijsgevend, doch in ruil daarvoor vragend eene belangrijke verhooging der oorlogsschatting. Natuurlijk is nu de stemming te Parijs, te St. Petersburg en ook te Londen veel vredelievender geworden. Men schrijft over ’t algemeen den gunstigen uitslag van def zaken toe aan de bemoeiing van het Duitsche Rijk, waarvoor men dit land dan ook uiterst dankbaar is. Immers, welk een onschatbaren dienst bewees het niet door zijn tusschenkomst aan Rusland en aan den vrede in Europa! Volgens het Orgaan van Von Bismarck, de Hamb. Nachr, kon Duitschland wel eens een verstandigen zet gedaan hebben, wanneer het op deze wijze gelukte, Rus land aan zich te verplichten en daarmede het laatste wantrouwen van Rusland in de Duitsche politiek weg te nemen. Het is nog niet zeker bekend, of de Keizer van China het vredesverdrag reeds heeft onderteekend. Volgens bericht uit Port Arthur zijn de plannen tot verbetering en uitbreiding der versterkingen daar thans uitgevoerd. Port Arthur is nu eene geweldiger vesting dan ooit te voren. Op Formosa wordt de toestand ernstig, Duitsche en Britsche marinematrozen zijn te Anping ontscheept om de vreemdelingen te beschermen, en in de haven van Takao patrouilleeren Britsche marinesloepen. De onruststokers zijn de zoogenaamde „zwart vlaggen”, een soort van ongeregelde troe pen, in de hoogste mate dweep en plun- derziek, waarmede ook de Franschen in Tonkin zooveel te stellen hadden. De Duitsche kanonneerboot „Wolf” ont ving bevel naar Formosa te gaan. Te Berlijn (Duitschland) is eene groote manifestatie tegen de „Umsturz- Vorlage” gehouden, bestaande in een „meeting” van vertegenwoordigers van ongeveer 250 Duitsche gemeentebesturen, terwijl van 170 andere ook betuigingen van instemming waren ontvangen. De heer Langerhaus, voorzitter van den Ber- lijnschen gemeenteraad, achtte de indie ning van het ontwerp een beleediging het Duitsche volk aangedaan. Na hem hielden nog verscheidene andere sprekers redevoeringen tegen het ontwerp en over ’t algemeen heerschte er veel geestdrift. Ook is een adresbeweging gevormd tegen de voordracht, waarop 92.000 personen hun naam teekenden. Weldra zal de tweede lezing in denRijksdagplaatshebben. De ure van beslissing is dus zéér naby't De Rijksdag heeft het gevraagd aan- vüllings crediet van 1.700.000 Mark voor de feesten bij de opening van het Noord- Oostzee kanaal goedgekeurd. In de Hamb. Nachr. heeft Bismarck thans een dankbetuiging gezet aan allen, die hem op 1 April j. 1. geschenken en gelukwenschen aanboden. Door ’t enorm aantal is hij niet in staat ieder persoonlek zijn dank te betuigen, waarvoor hjj zyn verontschuldiging by zyn uiting van erkentelijkheid voegt. gewone maandelyksche vergadering in „de groote Boer” te Lekkerkerk. nr .m de afdeeling was een schrijven ’nd Daarin ingekomen van den bond van Nederland- orhetwëawo» s,ihe onderwar, mat verzoek om een afgevaardigde te willen zenden naar de buitengewone algemeêne vergadering van deze corporatie, op Pinkster Maandag te Amsterdam te houden, ten einde eene algemeene pensioenbeweging onder de onderwijzers uit’ te lokken. Met alge meene waardeering van het initiatief van den bond in dezen, werd ^besloten een afgevaardigde te zenden en daartoe ge kozen de heer 3. Velsing. Daarop verkreeg de heer Zevenbergen, h. d. s. te Ottoland, het woord, om eene lezing te houden over het verband tus- schen het onderwijs en de huiselijke opvoeding. Spr. wees op enkele oude Staten, die hun verval te danken hadden aan het verbreken der familiebanden en kwam zoo geleidelijk tot de huiselijke opvoeding dezer dagen, welke hu bedroe vend rioemde, daar zoo weinig ouders den tact hebben, hun kinderen datgene te geven, wat zij noodig hebben, en daardoor maar alles op de school trachten te schuiven, die zoodoende overladen wordt met werkzaamheden, die minder tot haar kring behooren. Verder wees spr. op het toenemende buitenshuis leven, vooral in de groote steden: op de ruw heid en baldadigheid der straatjeugd, ook in de dorpen, waardoor al zeer spoedig het kind indrukken ontvangt, die de moeite der ouders in een oogenblik kunnen neutraliseeren. Daarom wenschte de heer Zevenbergen eene echt huiselijke opvoe ding, met de moeder als middelpunt; de ouders zouden tegen verkeerde invloeden moeten waken en zorgvuldig op de keuze van vrienden en vriendinnetjes moeten letten. De hh. De Nooijer en Velsing waren wel eenigermate bevreesd, dat de heer Zevenbergen overdreef en kasplantjes van de kinderen wilde makenzij namen het in zóóverre voor de straat op, dat zij beweerden, hoe een verkeer met makkers uit andere standen zelfstandigheid en tegen woordigheid van geest kan aankweeken. De hr. v. Dongen daarentegen was het volmaakt met den spr. eens: de hr. Bakkes verzocht de discussie te sluiten, omdat hij den recht poötischen indruk, welken hij van sprs. woorden ontvangen had, niet wilde bederven door een prozaïsch debat. Met applaus werden de woorden van den heer Bakkes begroet. Velen zagen met verlangen naar den heer Van Dongen uit, die zyn gunstige „Leugens uit de rekenboeken” zou vervol gen. Welnu, de heer v. Dongen had het nu over slooten graven, over kubusjes, die altijd maar niet verticaal in het water willen blijven drijven, wanneer men de oppervlakte van het bovendrijvend deel moet berekenen, over verdeelingsdeeling met gebroken getallen, die hij eene absur diteit noemde en nog andere verkeerdheden en afwijkingen van de practyk in de hedendaagsche rekenboeken. Dat er nog al discussie werd gevoerd, is licht te begrijpen; dat de heer v. Dongen zich dapper verweerde, ook; doch uw verslag gever moet zich verontschuldigen over zyn zwygen hieromtrent: hij moest de vergadering verlaten, nog vóór de hr. v. Dongen had uitgesproken. Twee nieuwe leden traden weer tot onze afdeeling toe. Krimpen a/d Usel, 4 Mei. Aan de werf van den heer A. J. Otto alhier is met gunstig gevolg te water gelaten een ijzeren sleepkaan, groot ongeveer 450 last, gebouwd voor rekening van den heer H. Hermann te Neckar Gerach. Daarna werd de kiel gelegd voor een dergelijk vaartuig, groot 400 last, te bouwen voor den heer K. Schlamp te Speyer en voor een schroefstoomboot voor passagiers, goederen en vee voor den heer J. A. Monty n te Oudewater, waarvan machine en ketel gebouwd worden door de heeren Diepeveen, Leis Smit te Kinderdijk. 'Lek8inond, 4 Mei. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer J. P. Scherpenzeel Hz. met 43 stemmen, terwijl de heer J. Klein 87 stemmen verkreeg. Moordrecht, 3 Mei. De heer P. W. Mari herdacht gisteren den dag, waarop hij vyf-en-twintig jaar als arts is werk zaam geweest. Door de gezamenlijke ge- neesheeren uit Gouda is hem een prachtig stuk, een beeld op voetstuk, als bewijs van belangstelling aangeboden. Wlenwerkerk a/d Usel, Q Mei. Met den eersten Mei zijn tot de eerste openbare school toegelaten 25 leerlingen en tot de tweede 28. De heer L. Boer, wien eenigen tyd geleden het ongeluk trof, dat zyn woning door brand vernield werd, besteedde den vierden Mei woonhuis, winkel en berg plaats, onder één dak. Hoogste inschrijver O. Van Leeuwen, voor f 1973, en laagste D. Van Vliet, voor f1747, beiden vanNieu- werkerk a/d Usel. Den laateten is het werk gegund. In het Britsche Lagerhuis is door den Minister van Financiën, Sir William Har court, de begrooting ingediend. Er is een tekort van 820.000 J *- wil de Minister voorzien dooi heffen vah een extra recht van zes stuivers van elk vat bier en niet van sterken drank, zooals verleden jaar het geval was. Door deze heffing zal het tekort veran deren in een overschot en wel van 181.000 pond. De vice Minister van Kóloniën, de heer Buxton, deed eenige belangrijke mede- deelingen in een aangelegenheid, die tegenwoordig in de Transvaal de ge moederen sterk in beweging brengt; het betreft n.l het eigendom fier landstreek tusschen Swazi- en Ton galand. Sedert lang schtfrien er ïnoeielykheden voor de toekomst te dreigen op het gebied der kleine Kaffervorsten. Het gebied ten noorden van het Zululand gelegen be hoort tot den Britschen „kring van in vloed”, en om nu den toestand aldaar te regelen, wil de Regeering het stellen onder het beheer van den Gouverneur van Zululand. Anders dan men in Engeland gewoon is-wijl men daar, om niet te verzuimen, doorgaans betoogingen uitstelt tot Zon dag—heeft men den 1. Mei in het Londen- sche „Hydepark” van wege den Sociaal democratiseren Bond en de onafhankelijke werklieden party een demonstratie optocht gehouden. Van de Theemskadé mar cheerde men naar het park, doch toen men daar aankwam, begon het te regenen, wat het grootste deel der manifestanten naar huis joeg. De redenaars hielden hunne toespraken dan ook slechts voor een luttel aantal toehoorders en waren ten slotte wel genoodzaakt, daar de Mei regen in een stortbui ontaardde, zich aan merkelijk te bekorten. De Hongaarsche Premier Bauffy heeft zich met een klacht gewend tot den Ryks- Minister Graaf Kalnocky, betreffende de gedragingen van den Pauselyken nuntius, die zich in het openbaar ongunstig over de nieuwe kerkelyke wetten had uitgelaten. Graaf Kalnocky beloofde een klacht te zullen indienen, wanneer hem eerst de noodige bewy'zen waren medegedeeld. De heer Bauffy sprak toen in het Volkshuis over de zaak ais een voldongen feit, waar door hij zich, om zijne voorbarigheid een openbaren uitval van Kalnocky op den hals haalde. Er bestaat echter nog wel kans, dat beiden zich zullen verzoenen, door bemiddeling van Keizer Frans Jozef. De financiëele commissie der Servische „Skupschtina” heeft de verschillende finan- ciéele voorstellen van het Ministerie Pe- troric verworpen. Nu, dat pteit voor haar! Immers, naar men weet, was er ook een tot saiariéering van den ex Koning en dat zou toch cok wat al te erg geweest zijn Het is zoo goed als zeker, dat het Grieksche Ministerie Trikonpis vervangen wordt door een Kabinet Delyannis. De heer Trikonpis, heeft zich nu aan het open bare leven onttrokken naar aanleiding van zijn jongste nederlaag. Te Madrid (Spanje) is van Maarschalk Martinez Campos bericht ontvangen, dat de opstand weldra eindigen zal en met goeden uitslag! De Koninginnen worden Vry- dag 10 Mei a. s. uit Londen in de residentie terug verwacht, om aldaar tot Dinsdag 14 Mei d. a. v te verblijven en alsdan naar Nijmegen te vertrekken voor het bezoek aan Noordbrabant en Limburg. Aanbesteed voor rekening van het Snouck van Loosenfonds te Enk- huizen de bouw van 50 arbeiderswoningen. Raming f310.117. Ingekomen 19 biljetten. Laagste inschrijving de Ned. Aannemings- maatschappij te Gouda, voor f 297.443. De gunning is uitgesteld. Het bestuur der Christelijke School aan de Kerkstraat te Alblasserdam is bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land in hooger beroep gekomen tegen de uitspraak van den inspecteur van het ge- neesk. staatstoezicht in Zuid-Holland, waarby het schoollokaal is afgekeurd. Het beroep zal in een openbare vergadering van Ged. Staten behandeld worden. De gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden leverde over 1894 eene winst op van f 25.753,24in weerwil dat de gasprijs met 1 Januari 1894 van 7 tot 6 cent per stère werd verlaagd, waardoor den gasverbruikers bijna f 18.500 ten goede kwam. —Aan de gemeente Vuren, is ter voorziening in de behoorlijke inrichting van haar lager onderwys, b(j Kon. besluit van 14 Maart jl. - behalve de Rijkssub- sidie volgens art. 45 der wet op het lager onderwys—alsnog subsidie verleend van f 600. •‘Groot-Ammers, 6 Mei. Zaterdag jl. hield de afdeeling „Groot Ammers” van het Nederl. Onderw.-genootschap hare Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydagg-namiddags 5 uren. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. y ft 0 3 S. o--^p vormen, in staat om bij 1-O.J den doorslag te geven en haar steun afhankelijk te maken van concession aan hetgeen zij verlangen. Op ongeveer gelijke gronden wordt de vorming bepleit van een arbeiderspartij. Hebben de werklieden eenmaal het stem recht, dan zullen zij zich beijveren, uit sluitend zulke mannen af te vaardigen naar de vertegenwoordigende lichamen, die de belangen van den werkmansstand tot het hoofddoel van hun streven hebben gemaakt. Langs dien weg liep men ge vaar, ook in de Tweede Kamer een schei ding te krijgen, geenszins bevorderlijk aan samenwerking en gemeenschappelijk over leg. Het is begrijpelijk, dat de behoeften, met welke wij dagelijks in aanraking komen, die de onze zijn en waarvan we de nauwkeurigste kennis dragen, ook onze keus zullen bepalen bij de aanwijzing der mannen, die we voor deelneming aan den wetgevenden arbeid het meest geschikt rekenen, en den werklieden is er geen verwijt van te maken, dat zij, in zulk geval, liefst hun stem uitbrengen op iemand, van wien verwacht kan worden dat hij de oplossing der arbeidsvraagstukken zal doen vorderen. Maar heel iets anders is het, een afzonderlijke partij te willen zyn; dat sluit reeds de vrije gedachten wisseling met anderen uit, en doet denken aan bepaalde eischen, welke men, zonder zich te bekommeren om ’t geen daar buiten ligt, zal trachten voldaan te krij gen. Het doel, verbetering van den toe stand, kan bereikt worden door aanslui ting bij de bestaande partijen, en dat heeft het voordeel, dat de eenzijdig gevormde meeningen en buiten verband met den algemeenen toestand gekoesterde wen- schen, nog de correctie kunnen genieten van de partij genooten die de zaak uit een ander oogpunt bezien dan van den werkman alleen. Vertegenwoordiging van belangen dringt al te zeer op den voorgrond in onze dagen, en alle Parlementen schijnen er in meerdere of mindere mate door besmet. Wij zien daarin een element van verdeeldheid, want overeenkomsten, op den grondslag van baatzuchtige oog merken aangegaan, kunnen geen stand houden: zij spatten uiteen, en maken plaats voor een vijandige verhouding, zoodra een der partijen meent dat de andere „aan het langste eind trekt.” Een element ook van verwarring; bij uitbreiding van het aantal staatkundige dat voortdurend de steden, en speciaal de groote steden, op zeer eenzijdige wijze worden bevoordeeld; alle groote werken worden te haren behoeve aangelegd, alle rijksstichtingen binnen haar omgeving tot stand gebracht. Geen departement van algemeen bestuur is er, welks uitgaven niet voor verreweg het aanzienlijkst gedeelte naar de steden vloeien; de plat telander ziet er weinig of niets van terug, alleen om te betalen is hij goed genoeg. Het is niet moeielijk, de vormakelijke zijde van deze klacht te doen uitkomen, en meermalen werd het reeds gedaan. I Men heeft gevraagd, ot de hoeren ook I misschien zouden witten dat de Hooge Raad naar de Veluwe verhuisde, dat het I Rijksmuseum ware gesticht indeNdocd- Brabantscho Peel. Verder is aangetooud, dat wat van Regeeringswege ten behoeve van den handel wordt gedaan, door ver- betering van havens en waterwegen, aan- i leg van spoorlijnen, toch in niet mindere mate het platteland ten goede komt, daar gedragen, geen ander zijn ma; weinig kostbare en snelle aanvoer der 1 algemeen belang. Dit brengt 1 benoodigdheden ook daar voordeel ver- 1 hetgeen het "mk’jn van de afït schaft; dat de landstractementen wel groepen der bevolking kan bevorderen, grootendeels in de steden worden verteerd, met ijver ter hand te nemen. Met het maar dat per slot van rekening toch de omgekeerde is dat niet hot geval; wordt landbouwer de man is, aan wien als le- het bijzondere tot uitgangspunt genomen, verancier aan de bron van de productie, dan loopt men groot gevaar, dat hetgeen die gelden toevloeien. Al die redenee- de gansche staatkundige gemeenschap ringen missen haar uitwerking, zoodra raakt, niet voldoende wordt beschermd, bijv, de Regeering zich niet toeschietelijk En dan zouden we, met het volmaaktste genoeg betoont in het bevorderen van -»-*• allerlei locale dingen, ook al hebben de direct belanghebbenden er de beurzen voor gesloten gehouden of maar op een heel klein kiertje opengezet; dan worden aanstonds vergelijkingen gemaakt tus- schen de geweigerde duizenden en de naar, I vroeger ten voordeele van Amsterdam 1 en Rotterdam aangewende miilioenen waarvan toch ook de plattelandsbevolking haar aandeel heeft betaald Of het opgeworpen denkbeeld tot uit voering zou kunnen komen, de vor ming in de Tweede Kamer van een plat- '”l, welker icueu, zonder oiiuer- politieke beginselen, elkander jk zouden terzijde staan waar le zoogenaamde bevoorrechting bestrijden mag betwij- Toch is het zaak, aan '__1 en openbaringen de noodige aandacht niet te onthouden. Er zijn nog wel vreemder dingen gebeurd in de zoogenaamde staatkunde. Tot op zekere hoogte zouden protectionisten en Geduldig wordt gewacht op de komst van de kieswet. De Regeering heeft zoo ongeveer den tijd bepaald, waarop zij het zaakje denkt in orde te kunnen hebben, en vrij algemeen is men het er over eens, dat er geen enkele reden is om haar tot meer spoed op te wekken, gesteld al dat het helpen zou. Op welke verschillende gegevens het toekomstig kiesrecht zal worden gebouwd, welke positieve ken- teekenen van geschiktheid en maatschap- pelijken welstand geëischt zullen worden om den Nederlandschen staatsburger een plaats te kunnen toekennen in de rijen der honderdduizenden, in wier handen het lot des Vaderlands wordt gerekend veilig te zijn, we gissen er soms zouden het niet onaardig vinden als we ’t nu reeds wisten, maar voor het overige maken we er ons niet bezorgd over. I Op die rustige houding maakt geen j inbreuk de bespreking, in sommige krin gen, van de gevolgen welke men van de kiesrecht-uitbreiding te gemoet ziet. Het telandspartij, welker leden, zonder onder behoeft nauw gezegd te wordenmet scheid van eenigen grond van zekerheid kan men getrouwelijl daar niet over oordeelenniemand weet het geldt dt precies, welken kant de lieden uit zullen der steden te gaan die voor het eerst gelegenheid feld worden, krijgen om zich op weg te begeven, dergelijke wonschen Maar gewoonlijk zijn we nogal inge- J:~' nomen met de richting, die wij zei ven gekozen hebben, en gelooven dan ook dat anderen, zoo men hun daartoe de o._r vrijheid laat, een even verstandige keuze plattelanders samengaan, en dan een vrij zullen doen. Dat alzoo alle partijen re- talrijke groep, vormen,, in staat om bij kenen op vermeerdering van haar invloed, stemmingen kan niet onnatuurlijk heeten, ofschoon het vrij duidelijk is dat winst aan den eenen kant door verlies aan de andere zijde moet worden opgewogen. Van meer beteekenis achten wij het feit, dat bij de gedachtenwisseling over de toekomstige partij-groepeering meer dan vroeger de nadruk wordt gelegd op bijzondere belangen. Wat tot dusver de partijen scheidt, dat zijn in den regel politieke begrippen, wel nooit zuiver ge noeg gesteld voor een scherpe begren zing, maar toch zoo geformuleerd dat zij werkelijk een opvatting van het algemeen belang uitdrukken. Maar nu verbergt men niet, dat hoofdiakelijk het verkrijgen van voordeelen van stoffelijken aard, voor xich en zijns gelijken, de leden der volks vertegenwoordiging moet bijeenbrengen; dat het kiesrecht slechts als middel ter bekoming van meer welvaart is te be schouwen: dat de komende democratie niet in gebreke zal blijven te veroveren, wat haar tot nog toe werd onthouden. Het wordt niet zoo rondweg en kort weg gezegd, men gebruikt er meer woorden voor, ook om aan het voorop stellen van bijzondere belangen een min der hatelijk karakter te geven, maar ge zegd wordt het. Vooreerst hebben we het vernomen van de protectionisten, en •dezen wisten althans nog een glimp van bezorgdheid voor het algemeen welzijn aan de verdediging van hun stelsel te geven. Hoe de poging om hun ziens wijze ingang te doen vinden, met niet veel succes is bekroond, zullen we thans niet ophalenwe zouden daartoe moeten terugtreden in het bekende motie-debat, en daarvoor zal later wel gelegenheid komen, want het is te begrijpen dat de bestrijders van het vrijhandelstelsel hun aanvallen niet zullen opgegeven hebben. En het is niet geheel ondenkbaar ook, «dat zij ten laatste hun doel zullen be- ireiken en de Nederlandsche natie een anderen koers doen inslaan, juist op het oogenblik dat de andere volken, door de treurige resultaten van het bescher mend stelsel genoodzaakt het prijs te geven, zullen zijn teruggekeerd van de dwalingen huns wegs. Hebben we alzoo kans, bij de toekom- ■.atige verkiezingen een protectionistische .partij te zien optreden. van de vorming •eener plattelands-partii is reeds meer dan -één balletje opgegooid. Er is beweerd, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1