THBB. iondewaagen Zonen, /larkt, naast „De Waag”, 1895. N°. 1578. Woensdag 22 Mei. BRANDSMA, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht (ASTPAPIER KASTRANDEN Officiëele Kennisgevingen. 1 COUD A, jemen gelden k deposito: L dag opvragens 2 °/0 tnger termijn op overeen te komen trwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; ano- en Orgelhandel. BINNENLAND. STRAATSCHOUW. BUITENLAND. Overzicht. BURGERLIJKE 8TAND. Gemeente Schoonhoven. 4 °/t 'sjaars; t is li'kenhuli Gemeente Schoonhoven. ivesügd op SOUCHON THEE, i f 1,80 >r 5 ons. echtgenoot fawnaar Haaften, SCHOOMOVENSCHE COURANT. IRAOE MARK. I h VAN DER ENDE. C. Spelt. Andries Khuijt. J. G. van der Rest. C. Spiuer. ulerker’k ojd IJael, M. Pannekoek. aaatrecht, EN jrkriigbaar in den Boekhandel van W. N. VAN NOOTEN te Sehoanboven. tan P. I. Bordje strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 4 ®/8 ’sjaars; gen daarboven tot den prolongatie- jrs, volgens Arasterdamsche beuls zwaarden ten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 onder 80 (ook or loten;) arlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amater- ,msche beursnoteeringzonder bera ming van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op mvrage gratis verkrijgbaar. nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. MAGAZIJN van echt ■UABBE ORGELS, af f 80,- met v(jf octaaf. IJP-ORGEUH voor Kerk-, Lokaal- en iselyk gebruik voorhanden. SchoonhovenW. BOTH, 1. Lopikerstr. 874. Muziekonderwijzer. G. de Jong Czn. J. VAN DER StEEGT. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, lanen, k. Abrechs. G. van Eindhoven. MP In het bijzonder wordt de aandacht In zijn jongste toespraak tot de „Sile- zische” vrouwtjes, heeft Von Bismarck nog een woord gesproken over de „Umsturz Vorlage”, daarbij verklarende, dat hy er niet rouwig om was, dat de wet was gevallen. Voorts verwachtte de Vorst veel van de vrouwen en van haar gunstigen invloed op de mannen en be treurde het, dat de vrouwen niet meer invloed hebben op de staatkundige ver houdingen. Wanneer, zoo eindigde hij, de verkiezingen meer onder vrouwelyken invloed stonden, zouden ze beter en nati onaler uitvallen, dan nu het geval is. Het moet een eigenaardig schouwspel voor oog en oor hebben opgeleverd, den kloeken grijsaard te aanschouwen en te hooren, aan dat honderdtal knappe Seli- zische vrouwtjes lessen van levenswijsheid gevend nog al op een gebied, waarop hij vroeger geen „rokken”-invloed uit staan kon. De Oostenryksch-HoBgaarsche Rijka- Minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Kalnoky is, nadat hij een tweede verzoek om ontslag gericht had tot Keizer Frans Jozef, afgetreden. De Keizer ontving zijn ouden dienaar (sedert 1881 is hij in functie) in langdurige audiëntie en zal zeker niets onbeproefd hebben gelaten, om hem van gedachten te doen veranderen. Doch de Minister schijnt te zeer ontstemd geweest te zijn, dan dat hü zich van zijn voor nemen kon laten af brengen. Den door slag heeft gegeven het bericht omtrent de terugroeping van den nuntius Agliardi, waarbij hij zich van de zijde van den Hongaarschen MinisterBaron Josica wéér over eene dergelijke voorbarigheid te beklagen heeft gehad, als destijds, toen Graaf Banffy, in zake dienzeif- den nuntius, iets mededeelde, wat nog niet zijn beslag had gekregen. Ook nu had Graaf Kalnoky Baron Josica in vertrouwen medegedeeld, dat de Paus bereid was den nuntius terug te roepen en een paar uur later las hij reeds het bericht. Wie was hiervan dus anders de zegsman dan Baron Josica? Zoo zag Graaf Kalnoky dus een besluit, waartoe hij niet dan met veel moeite was over gegaan, op eens wereldkundig gemaakt. Tot opvolger van Graaf Kalnoky is benoemd Graaf Agenor Goluchowsky, een Pool van geboorte en niet alleen conser vatief, maar ook ietwat clericaal. Hij heeft aristocratische manieren en wordt voor een geschikt diplomaat gehouden. Wat bekwaamheden betreft, behoeft hy niet voor Kalnoky onder te doen. Zaterdag j.l. nam de man, die 14 jaar lang zijne betrekking met de grootste nauwgezetheid waarnam, afscheid van het personeel van zyn departement en zyn opvolger legde denzelfden dag in handen des Keizers den eed af. In het Hongaarsch Ministerie zullen geen wijzigingen gebracht worden. De Fransehe begrootings-commissie heeft zich geheel vereenigd met het door de Regeering ingediend ontwerp alcohol-belas ting. Het zal nu zoo spoedig mogelijk in behandeling worden genomen en daarna volgt de voorgesteld wijziging van het successie recht, beide de steunpilaren der begrooting. In Engeland werd „bij tweede lezing de begrootings-wet van den Minister van Financiën door het Lagerhuis goedgekeurd. De verkiezings-beweging in Italië wordt levendig. De Minister van Financiën heeft reeds gesproken. Di Rudini zal aan een feestmaal te Turijn in Bonacci teJesi een redevoering houden. Cavallotti is een verkiezings-veldtocht door Sicilië begonnen. Bij zyn aankomst te Palermo werd hy met veel geestdrift ontvangen onder de kreten van; „Weg met Crispi!” Van Cuba is bericht ontvangen van een hevig gevecht in de omstreken van Guan tanamo, dat 10 uur geduurd heeft en waarin de Regeeringstroepen de opstan delingen hebben verslagen, die 2&00 in getal waren, terwijl de Spaansche troepen slechts uit 400 man bestonden. De overwinning is des te roemrijker dus, maar duur gekocht door het sneuvelen van den Spaanschen commandant,'kolonel Bosch, die van zyn paard werd geschoten, terwyl hy zyn troep ten strijde voerde. Hy werd vervangen door kapitein Robles, die de overwinning mocht bevechten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw Mr. E H. J. M. Van Zinnicq Bergmann, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, deken der orde van advo caten te ’s Hertogenbosch, president van het Provinciaal Genootschap van kunsten en wetenschappen in Nootd-Brabant Dr. A. Van der Steen, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant. Bij Kon. besluit is Mr. A. E. J. Baron Van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord Brabant, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. - By Kon. besluit is Mr. P. 0. Bijleveld, burgemeester van Nijmegen, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. By Kon. besluit zyn in de orde van Orarye-Nassau benoemd: tot officier Jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burgemeester van ’s Herto genbosch P. T. A. Sprengers, griffier der Staten van Noord Brabant; J. F. Jansen, 17 kilometer doekl 'iegman te Rotterdam, diefstal tan dekens, wierp >nder een sleeperswagen met het an overrgden. Hjj bereikte echter ging de man een paard om den geweld tegen de taken op de straat t kwamen een paar r*r“an, dooh zij vermochten man, die zich allengs dat hg in 2" ;tr_1 -meerde. Vechtende mde ging het de Leuvehaven op touwsteeg in. De politie-agentei ‘hntal aangegroeid en nog sling. voor AMSTERDAM, Alléén in verzegelde pakjes, voorzien n bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rkrtfgbaar te Schooahoven by E. C.- euwpoort, neide, wrdeloos, lerkerk, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat de gewone STRAATSCHOUW, ingevolge art. 41 van de Politie-Verordening, zal plaats hebben op Maandag 2 7 Mei en Zaterdag 1 Juni a. s., ’s namiddags 4 uur. Schoonhoven, den 21. Mei 1896. Da Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr A D H. KOLFF utte, oud 11 m. irMrk a/d IJmI. 17*Mei. Geboren: Arie Leendert, s. van M. 8 waan en W. Boom. Getrouwd: C. Houdgk en A. O. Seegers. Gemeente Nieuw-Lekkerland. Van 27 April tot 14 Mei. Geboren: Klaas, z van T. Schreuder en A. C. M. Bonter. Johannes, i. van P. O.. Oskamp en A. den Ouden, Giela Margaret ha,, d. »an H. van der Velde en M. v. Houwelingen.. Overleden: M. Verschoor, oud 64 j. en 8 m. T. Noorland, oud 21 m. G. M. van der Velde, oud 1 d. Gemeente Reeuwijk. Van i tot 16 Mei. Overleden: W. Burger, oud 2 m. C. Ossam, oud 18 j. C. Buitelaar, oud 23 Gemeente Wllllge-Langerak. Van 1 tot 16 Mei. Getrouwd: A. van der Slugs en H.Siuia, Overleden: L, Verveer, oud u j. afslag had tweemaal per dag plaats en wel ’s morgens ten 8 en ’s namiddags ten 3 ure. Van Rijkswege is volgens art. 49 der onderwijswet by vernieuwing over het jaar 1895 aan onze gemeente eene subsi die van f1050 verleend. Het kohier der hondenbelasting over het jaar 1895 bedraagt f40,50. 'Berg-AmbacM, 21 Mei. De maatschappij van den Stoombootdienst op de Lek laat het stoomboothoofd aan Bergstoep aan merkelijk verbroeden en verzwaren. Ook aan den oprit voor het pontveer is eene belangrijke verbetering gemaakt. Tot loco-wethouder alhier is benoemd de heer G. Vooral uys Jz. ‘Dalem, 20 Mei. Aangezien de raad dezer gemeente eene wijziging in de be paling der school wyken gemaakt heeft, en 1 Mei de gewone tyd van toelating van nieuwe leerlingen is, was het getal schoolgaande kinderen alhier van dien aard, dat eene onderwijzeres vereischt werd. Reeds heeft dan ook eene oproeping als zoodanig plaats gehad en hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Voordracht en benoeming zullen spoedig volgen. ‘Jaarsveld, 21 Mei. Door burg, en weth. dezer gemeerite is tot deurwaarder bij de plaatselyke belastingen benoemd R. De Gier, waterschapsbode alhier. ‘Langerak, 21 Mei. Mej. Joh. M. Den Hartog alhier is benoemd tot onderwijzeres te Lekkerkerk en staat op eene voordracht te Hellevoetsluis. ‘Loplk, 20 Mei. Een bedelaar, ver gezeld van zyn dierbare echtgenoote kwam heden middag in een moeielijk ge val door de ontmoeting van zijn vorige wederhelft. De oude liefde kwam weêr bij hem boven, maar wat te doen? Een oogenblik stond hij als verstomd, maar eens klaps ontwaakte hy uit zijn droomen, ging tot haar en weldra werd een nieuw verbond gesloten. Hiermede was stilzwijgend het andere contract verbroken en voor de achter gelaten onbestorven weduwe bleef niets anders over dan haar weg eenzaam en verlaten te vervolgen. ‘Nieuwerkerk ad Usel, 20 Mei. Mej. G. Vrugt, onderwijzeres aan de 21e open bare school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te 's Gravenhage. Tegen 15 Juli, of zooveel eer als haar opvolgster in functie kan treden, heeft zy ontslag aangevraagd. In de jl. Vrijdag gehouden vergade ring van hh. kerkvoogden is met vier tegen één stem op den heer H. Stolk tot koster der Ned. Herv. Kerk benoemd de heer G. Van der Sterre, op een jaar- lyksch traktement van f 80. Besloten werd, in dit jaar de kerk van buiten te laten verven. De hevige wind van de vorige week heeft ook by ons sporen van vernieling achtergelaten. Niet alleen zyn er hier en daar bloemen en tuinvruchten ver nield, maar ook vele vruchtboomen, die zoo prachtig met bloesem gedost stonden, hebben een geheel ander aanzien gekregen. De bloesem is er af en de bladeren zyn eer zwart dan groen. Zeer zeker zal dit op het geven van vrucht van invloed zjjn. Nienwerkerk a/d IJsel, 20 Mei. Toe zegging van beroep naar deze gemeente is verleend aan Ds. P. Bokma te Bruinisse. Ouderkerk a/d Usel, 18 Mei. Ds. D. Boonstra te Gene o/d Veluwe heeft het beroep als predikant by de Herv. Gem. alhier aangenomen. Ouderkerk a/d Usel, 21 Mei. De ysclub „Eendracht maakt Macht” alhier heeft in den afgeloopen winter alleen aan arbeidsloon uitgegeven desom van f320,21. Aan vele armen in deze gemeente heeft genoemde vereenigfng alzoo werk ver schaft, waardoor in dringende behoeften werd voorzien. ‘Schelluinen, 20 Mei. Heden-middag te Gorinchem publiek verpacht het grasgewas van de gemeentewegen. De meeste perceelen zyn aanmerkelijk duurder verpacht dan in 1894. De Gorinchemsche en de Bredeoversche kade zyn nu verpacht voor 195 tegen 165 gulden in 1894. Verleden week hebben eenige bouw lieden voor het eerst sinds jarén alhier weêr hennep gezaaid. Door den lagen prijs der beetwortels en de hoogen pryzen van den hennep is men hiertoe overgegaan. Van de vroegere braakhutten zyn er hier maar enkele overgebleven. ‘Tienhoven, 20 Mei. Het getal vergun ningen voor kleinhandel in sterken drank in deze gemeente bedraagt slechts een. Aan vergunnihgsrecht is ontvangen f25. Het kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente voor 1895 wijst aan een bed rag van f610; hoogste aanslag f72, laagste f0,50, dat der honden f32 voor 21 honden. De rekening van het Algemeen Arm bestuur dezer gemeente over 1894 bedraagt in ontvang f212,42, in uitgaaf f 172,45, batig saldo f 40,02. Aan Gemeente subsidie is ontvangen f100. Tot zetter voor ’s Ryks directe be lastingen in deze gemeente, in de plaats van wijlen den heer P. Bouter, is benoemd de heer A. Van Es. Van gisteren-avond tot heden-morgen zyn op de zalmzegenvisschery alhier 8 zalmen en enkele elften gevangen. Willeakop, 15 Mei. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Willeskop, Kort-Heeswijk en Blokland was ingekomen een schrijven van den heer A. J. E. Van den Heuvel, waarbij hij kennis geeft, dat hij zijn burgemeester van Tilburg, en Mr. L. A. Rits, miyoor-commandant der dienstdoende schutterij te ’s Hertogenbosch. By Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zil veren medaille en een loffelijk getuig schrift toegekend aanC. Kiep, landbouwer te Hagestein, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van twee kinderen uit een wak in het ijs, in de Keulsche vaart te Vianen, op 9 Februari. Bij Kon betfluit z$n benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Leerdam c. a. T. G. Versfeit, ontvanger derzelfde middelen te Heerlen c. a.tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winterswijk H. C. Berger, ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te IJselstein c. a. By Kon. besluit is bevorderd tot commies 3de klasse de commies 4de klasse F. Herman De Groot, werkzaam aan het postkantoor te Gouda. De Tweede Kamer is bijeenge- roepen tegen Dinsdag 28 Mei, desnamid- dags half drie. Vrijdag 17 Mei vertrokken H.H. M.M. onze Koninginnen van Nijmegen naar Tilburg en keerden, na aldaar met bui tengewone geestdrift ontvangen te zyn, des avonds weder naar Nijmegen terug. Zondag morgen woonden de Vorstinnen de gods dienstoefening by in de Groote Kerk te Nijmegen, waar de Hofprediker, Ds. G. J. Van der Flier van ’s Hage optrad, met eene rede naar aanleiding van de woorden in Lucas II, vers 49, 2de ged. Na de gods dienstoefening bracht H. M. de Koningin- Regentes een bezoek aan de Weesinrichting te Neerbosch. Gisteren morgen vertrokken H.H. MM. naar Venlo, waar eenige uren werd vertoefd en de bevolking mede on dubbelzinnige blijken gaf van gehechtheid aan het Oranje Huis. Evenzoo te Maastricht, werwaarts dien dag de reis werd voort gezet en waar de Koninginnen in het Gouvernements-Hötel logeeren. -De heeren Jhr. J. Verheijen en Jhr. M. A. Snoöck te 's-Bosch zijn benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De Koninginnen hebben voor de alge- meene armen van Den Bosch f 1200 geschonken. In de vergadering van hoofd ingelanden en plaatsvervangers van de Krimpenerwaard, op Vrydag 17 Mei te Stolwykersluis gehouden, is, ter voorziening in de vacature van dijkgraaf, opgemaakt de volgende voordracht: 1. de heer D. Oskam, te Berg-Ambacht; 2. de heer N. Zijderlaan, te Stolwyk; 3. de heer A. Vonk Noordergraaf, te Ouderkerk a/d Usel, allen hoogheemraden. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s-Hage wertl gisteren o. a. aanbesteed: Het bedienen van het veer op de Oude Maas tusschen Roon en Goidschalxoord, alsmede het onderhoud der veerdammen, ingaande 1 Juli 1895 en eindigende 80 Juni 1907, met bylevering van al het daarvoor benoodigde. Minste inschrijvers waren A. J. Van der Kuyl te Ammerstol, a f 348 per jaar. By de 18 dezer door het polderbestuur van Dalem gehouden aan besteding van 150 M3 onderhoudsgrint, was de laagste inschrij ving die van de wed. A. Alders te Hardingsveld, voor f 0,98 per M3. Mr. H. G. Römer, lid van Ge- dep. Staten van Utrecht, heeft met ingang van 13 dezer maand, wegens gezond heidsredenen, zyn ontslag genomen als lid der Prov. Staten. Zaterdag overleed te Utrecht, in den ouderdom van 61 jaar, Dr. J. Cramer, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit aldaar. - Naar men verneemt, heeft de heer J. A. Van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, die zich in het huis van bewaring te Dordrecht in voorloopige hechtenis bevindt, by het gerechtshof te ’s Gravenhage verzet aangeteekend tegen de verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting van de arrond. rechtbank te Dordrecht. ‘Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 21 Mei. Het moge de laatste dagen buiten gewoon koud en somtijds zeer guur zyn geweest, van de by na alle vruchten en gewassen vernielende nachtvorsten zyn we tot heden gelukkig verschoond gebleven. Bovendien hebben de regenvlagen, hoe koud en kil ook, alles zeer verkwikt Gras is er in overvloed, op den akker begint alles, zy ’t dan wat laterJlink en gezond voor den dag te komen en aan de vruchtboomen van allerlei soort staan een massa reeds goed gezette vruchten. Moge een en ander nu ook verder voor onheilen worden gespaard en de hoop op een goede opbrengst van veld, akker en boomgaard niet ver ijdeld worden. ‘Ammerstol, 21 Mei. Onder de regeering van Filips II van Spanje werd de afslag van Zalm in Schoonhoven gevestigd, doch in 1795 tijdens de Fransche heerschappij alhier overgebracht Den 22sten Juni a. s. zal het alzoo 100 jaar geleden zyn dat de afslag van zalm alhier heeft plaats gehad. De zalm- markt werd gevestigd op eigendom van den heer Jan Stuurman en tot afslager werd aangesteld Willem Verschoor, die tot loon ontving 2 duiten van elke gulden van de waarde der verkochte zalmen. De I De internationale kranten bemoeien zich niet meer met China enJapa>i de zaken worden dus blikbaar als afgedaan be schouwd. Het Japansche gezantschap te Washington heeft uit Tokio de officiëele mededeeling ontvangen, dat alle moeielyk heden, uit het verdrag van Simonoseki voortspruitende, tusschen Japan en de Mogendheden, zyn uit den weg geruimd en dat de geheele quaestie nu als ge ëindigd wordt beschouwd. Rnaland schijnt er echter anders over te denken. In de bladen kan men ten minste dagelyks groote en kleine artikelen vinden over Japan en die stukken lezend, komen we tot de slotsom, dat hetCzaren- rijk de zaken nog volstrekt niet als in orde zijnde beschouwt, zoolang Japan zich nog in Korea doet gelden en daar allerlei hervormingen in voert, terwijl Korea toch „onafhankelijk” heet te zyn en dientengevolge zelfstandig moet optreden. Dat is zuiver geredeneerd; maar wat zegt Rusland verder? De „Nowoje Wremja” bevat het bericht, dat Rusland voor z|jn Siberischen spoor weg een of twee zijtakken naar de zee moet hebben, daar waar niet zooveel ijs is. Die zijtakken nu moeten eindigen te Port-Arthur en in de Broughton baai. De veronderstelling wordt nu gemaakt, dat, als China uit de handen van Japan is gered, het wel bereid zal zyn, Rusland in dat opzicht tegemoet te komen. Het moet nu een sterk eskader by Korea post laten vatten, om vast indruk te maken bij de Oosterlingen en „is men over de hont dan komt men ook wel over den staart”, zegt het spreekwoord. Een ander Russisch blad, de „Mos- kowsche” genaamd, gaat nog wat verder en eischt het protectoraat van Rusland over Korea! Wat de ten uitvoerbrenging van het vredesverdrag betreft, Japan zal Port- Arthur ontruimen, als de helft en Wei- Hal-Wei, als de andere helft der som is betaald. De toestand op Formosa is allerongun stigst. De inboorlingen zyn openlijk in opstand gekomen tegen de Chineezen en weigeren voorts het Japansch gezag te erkenhén. Zy maken alle aanstalten tot verzet Onzydigverklaring wordt als eenig redmiddel beschouwd, ja zelfs spreekt men ervan, het tot een Republiek te maken. Nu, de Japanners denken er heel anders over en willen niet anders dan hunne illusie verwezenlijkt zien, n.l. met Formosa hun eilanden-Ryk te be- sluiten. De „Mikado” heeft reeds besloten, een deel van de Keizerlijke garde naar Formosa te zenden, ten einde de orde te herstellen. In Dultaehland is eenige dagen geleden eene parlementaire werkstaking begonnen. Om beurten slaan de rechter- en linker zijde tot „strike” over, zoodra het bij de eene of andere stemming er op aan komt, de tegenpartij te bestrijden. Er wordt veel gedebatteerd, xdoch heel weinig afge daan. Het omgekeerde ware beter! Zaterdag jl. o. a. was de Duitsche Rijksdag zoo slecht bezocht, dat, toen er gestemd moest worden over een Regee- rings-ontwerp, betreffende maatregelen tot ondersteuning der suikerny verheid, geen voldoend aantal leden aanwezig waren om een beslujt te kunnen nemen. De zitting moest dientengevolge verdaagd worden. Het brandewijn belastingontwerp is nu toch eindelyk eens door de Ryksdagscom- missie goedgekeurd. De Regeering leed in het Pruisisch Heerenhuis een gevoelige nederlaag door de aanneming met 73 tegen 88 stemmen van een voorstel van den conservatieven Afgevaardigde Von Mirbach, strekkende, om van de Regeering maat regelen te verlangen omtrent invoering van den dubbelen muntstandaard. De heer Koch, directeur der Rijksbank, zoowel als de Rijkskanselier, Von Hohen- lohe, hebben zich met den meesten na druk tegen het voorstel verzet, een voor stel aanbevelende van den Afgevaardigde Becker, strekkende, om alle pogingen tot invoering van een internationaal bi me- tallisme voorloopig te staken. Niets mocht baten. Met dezelfde meerderheid, als die, waarmede Von Mir bach's voorstel Werd aan genomen, werd dat van Becker verworpen. ontslag neemt als lid van het bestuur. Hierna werd vastgesteld de rekening van het waterschap over het dienstjaar 1894. De ontvangsten bedroegen f8540,715, de uitgaven f 8217,64, batig slot f 323,07*. Daarna Werd overgegaan tot de benoeming van twee heemraden in de plaats van J. Boere en F. Kortenoeven, die den 1. Juni a. s. volgens rooster moeten aftreden. Bij de opening der biljetten bleek dat J. Boere verkregen had 292 stemmen, 20 blanco en F. Kortenoeven 286 stemmen, 26 blanco, zoodat beide heeren herkozen zijn. IJselstein, 17 Mei. Wegens het over lijden van den heer W. De Wit te Ouden- rhy’n, is in diens plaats tot hoofd-ingeland voor het 4de district van het waterschap Heijcop, genaamd de Lange Vliet benoemd, de heer H. W. J. Royaards, burgemeester dezer gemeente. STADSN I EU WS. Schoonhoven, 21 Mei. Donderdag zal in het Mili tair Tehuis eene réunie gehouden worden door eenige jongelingsvereenigingen uit de omliggende gemeenten. Men verwacht een 300-tal deelnemers. Achter de winkelruit van den goud- en zilverwinkel van A. Kr. op de Haven alhier lag heden een brieQe, waarop stond, dat een inwoner alhier nog een schuld te voldoen had. De schuldenaar, een jongmensch, was over die wijze van publiciteit niet tevreden en raakte daar over in woordenwisseling met den win kelier, waarbij hy zich zqo boos maakte, dat hy met een vleeschhouwersmand de groote winkelruit met één slag verbrij zelde. Behalve de schade van de ruit is er ook andere schade toegebracht. Pro- ces-verbaal en eisch tot schadevergoeding is het gevolg. Gemengd Nieuws. Het stoomschip „Conrad,” op reis van Batavia naar Amsterdam, en 15 Mei van Genua vertrokken, is op de hoogte van Carthagena in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip Sully”, dat tengevolge daarvan is ge zonken. De „Conrad” is met ingestooten bakboordsboeg en het voorruim vol water te Carthagena binnengeloopen. Van de „Sully” zyn de kapitein en een jongen verdronken. Te Rotterdam ie gisteren-ochtend te 4 uur een herige brand nitgebroken in de fabriek van lijnkoeken van de firma C. L Bohepp Zo., Feyenoordstraat 4. De vlammen deel den zioh mede aan het kantoorpand dier selfde firma op de Maaskade No 70, zoodat het daar tubgohen staande pakhuis van vernis en verf waren van den heer A. J. Pontier groot gevaar begon te loopen. Door het in werking brengen van 7 handspuiten en 6 stoomspuiten, welke ieder met twee slangen werkten, bleef de brand tot die perceelen beperkt, waarvan echter niets is overgebleven. De machinist was reeds vóór vier uur aan wezig en had wegens reparatie aan een ketel een lampje in den kelder onder den ketel laten zakken. Daarna had hjj zioh even verwjjderd om gereedschap te halen. In dien tussohantjjd brak de brand uit. Te zes uren konden de laatstgekomen spuiten weêr inrukken. Alles was verzekerd. In de laatste dagen werden in den omtrek van den Bchenkweg te 's Hage en ook in andere stadsgedeelten bg personen na het gebruik van pannekoeken verschijnselen van vergiftiging opgemerkt. Zij gevoelden zich in meerdere of in mindere mate ongesteld, en de geneosheeren constateerden vergiftiging. By de politie wer.l aangifte gedaan. Een voorloopig onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat de oorzaak van de vergiftiging moet ge zocht worden in het gebruiken van de olie, waarmede de koeken waren gebakken. Deze olie zou geperst zijn uit zaad, dat beschimmeld was De schuld zou hier dus liggen, niet aan den winkelier-verkooper, maar aan den groot handelaar. Uit de Zwaantjesvliet te Giesen-Nieuwkerk is Zaterdag het l(jk opgehaald van een onbekend, net gekleed persoon met vollen baard, van middel baren leeftijd. Het lyk is later gebleken te zyn dat van den schipper Ari^Jjiofman uit Sliedrecht. - Tengevcte van den storm en hoogen vloed is polder „het Zomerland” (gemeente IJselmonde) weder ingevloeid, nadat hy sedert kort droog geworden was. Het water liep door de gaten, die dezen winter in de kade waren geslagen. Dinsdag avond ten omstreeks negen ure is door den sneltrein, tusschen Schelluinen en Gorinchem, eene koe, toebehoorende aan den bouwman Van Os te Gorinchem en die aldaar op de spoor lijn liep, overreden. Voor de versiering van Til burg by de komst der Koninginnen leverde een fabrikant 17.780 meter vlag gendoek: zegge 1” - Zekere Wi betrokken in een zich Zaterdag onder een sleeperswagei doel zich te laten overrgden. Hjj bereil zijn doel niet. Terstond daarop ginf naar de Boompjes, greep ee_ - hals en trapte het dier met voorbeenen, om het te noodze boven op hem te vallen. Nu politie-agenten aanloopez, U: luttel tegen den dollen i"“" zoo had opgewonden, dat hjj in een staat van volslagen razerng verkeerde. Vechtende en stoe pende ging het de Leuvehaven op en de Wjjde Nieuwsteeg in. De politie-agenten waren tot een tiental aangegroeid en nog bleek men on machtig tegen den woesteling. Drie agenten werden ernstig verwond voor men hem met behulp van burger» op eon wagon had on hem naar het liokenhoto kon brengen. Van 15 tot 17 Mei. Getrouwd: F. l’lnut en A. J. vao der Stel. I. Schep en C. Verdujjn (van Nieuwpoort). Gemeente Arkel. Van 1 tot 15 Mei. Geboren: Cojrneli» Ggsbert, z. van 0.van lees en J. de Leeuw. Marianna, d. van K« I. den Besten en G. Bot. Overleden: A. Tukker, oud 44 echt enoot van A. Kan. Gemeente Brandwijk. Van 27 April tot 13 Mei. Geboren: Jacob en Arie, zoon» r trouwer en J. Vermejj. Jan, z. van B. m E. van der Wal. Overleden: J. Verwolf, oud 80 j., weduw- laar van A. Korevaar. A. Blokland, oud 8 m. Gemeente Jaarsveld. Van l tot 15 Mei. Geboren: Pietertje, d. van W. van Geeeel in O. Verheul. Lena Neeltje, d. van J. van Hoort en B. Oskam Getrouwd: C. Verhoef en W. de Bruin. P. A. Verhoog en H. K. Kraageveld. Gemeente Kedichem. Van 1 tot 15 M’éi. Overleden: J. A van der Zande, oud 80 j.» van G. M. van Hattum, eerder we- van I’. A. Baggerman. W. van oud 5 w. Gemeente Loplk. Van 1 tot 16 Mei. Geboren: Antonia, d. van J.C. Hoedeman en G. Ver weg Annigje, d. van C. Vroege en T. van Harten. Getrouwd: A. Benschop en M. M. Eike- lenboom. Overleden: A. van Garderen, ond 61 echtgenoot van M. van Vegten. H. W. Blom- mestein, oud 7 w. Gemeente Molenaarsgraaf. Van 26 April tot 13 Mei. Geboren: Tennis, a. van D. Kroon en J. Vlot. Adriaantje, d. van J. Kandorp en A. van Vuuren. Overleden: A. Schut1’ Gemeente Nieuwer Van 8 tot 1'

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1