ïerinfien, N°. 1579. Zaterdag 25 Mei. 1895. MT MF LoonenarDeiösdüQrinlieslemn. iwas. löflwer Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. :rinc ACER. iWAS van de den Damweg, Officiëele Kennisgevingen. 5UTO lKKT 154, E-LOT tiet KRUIS.” hoven, rimpena/dLek, ,n tot het leveren van GD WsylBÖSCÖ, )RSTSOORTEN, ge- gerookte HAMMEN, verkrijgbaar tot con- BINNENLAND. 'RING OOP: BUITENLAND. Overzicht. Aanbesteding. p f 1226,64 ge- VAN NQOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. tn bericht, dat de en van genoemde i franco a rembours op de Lek; bestel- loor de Conducteurs I (Hemelvaartsdag), i 6 ure, in het OKAAL. HET BESTUUR. :t Waterschap Loplk, (■venhoven is voor- g 28 Mei 1885, ire, aan den Molen .terschap, publiek te acteur, ITIELJE. 4RTS Q van 9 tot 12 uur 2MENT te Schoon- ENIGING rroot-Anuners. OP8TE LOT et elke op ieder Lot rden is f 14—f25. fdprjjzen van 00,10000, derepryzen zon- ling van lijfrenten 2NIGING :KERK, I CHIPPERS. SCHOOÏÏHOVENSCHE CODROT. Bij Kon. besluit is Jhr. Mr. Q. L. u n Beerenbroek, commissaris der imburg, benoemd tot groot-offioier i Oranje-Nassau; vérder zijn Ier in de orde van den Neder- L. H. A. Magnée, lid van der Staton-GeneraalMr. H. lid van de Tweede Kat J. E. C. Haffmans, rg, en Dr. L. m het I 23 MEI 1895, 1.30 ure, ARE SCHOOL. Entree 25 Cents. Zangvereenigingen londhebben vr|en in Reserve-Fonds, >erd bij de )SCHE BANK. N tanoto, onderlijke STOOM- hu, 1B00MGAARD, k, waarvan de be- orhanden zijn. ’ranco brieven, onder ireau der Schoonho- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75I Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich about neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. terugkeereh; '(legenen, dtó er 'fte hebben geadviseerd of besloten, zullen dan wel karakter genoeg bezitten om te erkennen dat zij ^hebben gedwaald. Over het tweede punt, beperking van den arbeidsduur, is het niet noodig veel te spreken. Bekend genoeg is het, dat op dit punt misbruiken zijn; er wordt gehaast, vooral in de zomermaanden, om maar binnen den bepaalden tijd klaar te komen, waarbij alwéér de deugdelijkheid van het werk in het gedrang geraakt; over een poos is de arbeid afgeloopen en zijn de arbeiders werkloos. Als in deze de matigheid wordt betracht en voorge- schseven, zullen ouk de bestuurders er toe moeten overgaan, de termijnen wat langer te nemen, en dat is zeer aan te bevelen. Men bouwt er nu maar oplos,— in zóóveel dagen de fundeeringen, in zóó veel het gebouw onder de kap, na enkele weken opgeleverd, en klaar is ’t alwéér. Dio spoed is zelden goed: een beetje meer bedaardheid is in ’t belang van alle partijen. Doch de gemeentekas! Zijn niet de leden van het Dagelijksch Bestuur en van den Raad er verantwoordelijk voor, dat het werk met de geringste kosten wordt vol tooid, opdat de belastingschuldigen niet dieper in de beurs behoeven te grijpen dan strikt noodzakelijk is? Ongetwijfeld. Maar het is zeer te be zien, of goedkoop niet weleens duurkoop is. Er is in deze nog niet veel onder vinding opgedaan,doch’t zou ons geenszins verwonderen indien het bleek dat de ge meenten, die een billijke regeling voor schrijven, zich ook financieel bevoordeelen. In elk geval, met het Leidsche votum is de quaestie nog niet van de baan. Ook andere gemeenten hebben haar te beslis sen. Zélfs in de kleinste, waar uit den aard der zaak de toepassing van het be ginsel een gerlngen dm vang zou hebben, zouden we gaarne met een officiéeie loon- en tijdberekening een proef genomen zien. Dinsdag j.l. was de Duifeche Ryksdag wat beter bezocht dan verleden week, zoodat het mogelijk was, tot een stem ming te komen. Bij tweede lezing werd dan ook met 191 tegen 45 stemmen goed gekeurd het ontwerp tot invoering eener nood-suikerwet. Aangaande het doel van dit ontwerp wordt verklaard, dat men. minder de suikerfabrikanten, dan wel de beetwortel verbouwers te hulp wilde komen opdat de agrariërs weder geen reden zouden hebben tot klagen. De Regeering wil de premiën eerst geleidelijk verminderen en daarna geheel afschaffen. Het voorstel-Arendt (tot internationale regeling van den muntstandaard met in ternationaal bi-metallisme als einddoel is met 187 tegen 92 stemmen aangenomen. Verder nam het Pruisisch Huis van afge vaardigden nog aan een amendement van den heer Zedlitz, strekkende om ge heel in overleg te handelen met Engeland. Een voorstel van den afgevaardigde Kin te lin, om de woorden met „internationaal bi-metallisme als einddoel” te doen ver vallen, werd echter verworpen. Op de Bismarck-tentoonstelling te Berlijn van de geschenken, welke de oud Kan selier ontving op zijn 80sten verjaardag zijn ongeveer 900 voorwerpen. Daaronder vindt men niet minder dan 360 adressen, bpna alle in fraai bewerkte kistjes. Het kistje, waarin het adres der Duitschers te Triest ligt, munt vooral uit; het wordt beschouwd als een wonder van goud smeedkunst. De eeresabel en het cachet van Wilhelm I, beide geschenken des Keizers, nemen er natuurlijk een eereplaats in. Midden in de zaal staat het model van het monu ment, dat de Duitsche studenten voor Von Bismarck willen oprichten. Daarbij ligt een „gulden boek”, waarin de bezoekers hun naain kunnen schrijven, tegen beta ling van een kleinigheid ten bate van de Bismark-stichting. Er zyn voorts verscheidene merkwaardige en zonderlinge geschenkeneen paar gebreide handschoenen, hemden, hoeden, pijpen, stokken, marsepyn, beeldjes, speldenkus sens enz. Een dame zond een halsband voor „Tiras”, een Engelsche vereerster van den Vorst zond een etensbak voor (Jen hond. Een zwemclub zond den vorst een photo- graphie, waarop alle leden in het bekende zeer luchtige badcostuum prijken, en een calligraaf, een onderofficier te Metz, zond een half velletje postpapier, waarop hij den naam Bismarck 29.220 maal geschre ven heeft het aantal levensdagen dat de Vorst toen telde. Vorst Von Bismaick ontving dezer dagen op Friedrichsruhe weder een deputatie en wel van 750 Rijnlanders, dames en heeren, waarvan één het woord voerde. In ant woord op die toespraak herinnerde de oud- Kanselier aan het spreekwoord: „Een dracht maakt macht!” Wanneer de Duit schers het maar onderling eens kunnen blijven, vormen ze een lichaam, zoo sterk en zoo vol spierkracht, dat dit zelfs tegen lezing. Aanwijzing op den dag der besteding om 10J uur. Inlichtingen dienaangaande te verkrijgen bij den Heer L. F. REDEKER, Gemeente- Architect. Schoonhoven, 14 Mei 1895. Mr. A. D. H. KOLFF, Burgemeester. H. G. GEELHOED, Secretaris. De gemeenteraad van loeiden verwierp in zjjn vergadering van 9 Mei met 15 tegen 12 stemmen het beginsel van de door Burgemeester en Wethouders ingediende ontwerp-verordening, waarbij aan het Da gelyksch Bestuur machtiging zou worden gegevenin bestekken voor gemeente werken bepalingen op te nemen aangaande het uit te betalen minimum loon en het maximum van den werktijd. Over het beginsel dier voordracht had de discussie voornamelijk geloopende voorgesteldo cijfers werden slechts in het voorbijgaan aangeroerd. Het was daarom ook goed gezien, dat men eerst bij stem ming wilde uitgemaakt hebbenof de meerderheid van den Raad deze beperking van de contract-vrij heid wenschelijk achtte; bleek zulks niet het geval te zyn, dan behoefde er verder niet over gepraat te worden. En in dien zin viel ook de be slissing. Er is iets waars in de bewering derge- nen, die zoodanige vryheidsbelemmeiing alleen zouden willen aanvaarden, indien haar noodzakelijkheid duidelijk werd aan getoond. Maar als men inderdaad op sociaal gebied iets wil tot stand brengen, dat tot verbetering van de positie der ar beidende klasse leiden kan, dan zal men van zijn begrippen van vrijheid iets moeten •opofferen. Het is volkomen juist, dat de wet der verhouding tusschen vraag en aanbod den prys van den arbeid regelt, maar tegenover Jergelyke wetten, laten zij zoo vast staan als die der natuur, is de mensch niet machteloos. Kan h|j haar niet opheffen, hetgeen, al ware het mogel(jk, niet wenschelijk zou wezen- hij is toch in staat, haar werking te wij zigen, te verzachten voor degenen wien het gevaar dreigt er onder te lyden, of er reeds noodlottige gevolgen van hebben ondervonden. De hoogste, de edelste vryheid is die, waarbij men zich vrijwillig een beperking iaat welgevallen in het belang van anderen. 'Tot dit standpunt schijnen de meeste men :schen zich moeielijk te kunnen verheffen. Toch is het er ver van verwijderd, dat •de oppermacht van die wet van vraag en aanbod algemeen zou worden geëerbiedigd. De ambtenaren van den Staat en van de gemeente zjjn er buiten geplaatst; hun wordt een vast loon toegekend, onver-' schillig of voor de betrekking, die zij be kleeden, een groot of een klein aantal gegadigden zich beschikbaar stelden. Werd .uitsluitend gelet op liet financieel belang wan den werkgever, »tian zou men onder- -.scheiden bezoldigingen lager kunnen stei lten zonder dat er gebrek aan sollicitanten xou komen. Maar dit wordt niet gedaan, uit overweging dat het algemeen belang verbiedt, jacht te maken op voordeeliger conditiën. Ook in de zaak die wy thans bespreken geldt de vraag, of het algemeen, - in dit geval het plaatsel|jk belang eischt, den werkgever te binden aan grenzen, die hy niet mag overschrijden. Die grenzen zyn in de eerste plaats de reisch van een behoorlijk bestaan voor den Ibekwamen en Jjverigen werkman, inde tweede de inachtneming van een gepasten r usttijd. Wat het eerste aangaat, zal het m’et gemakkelijk vallen een bepaalden vo rm aan te geven„een behoorlijk bestaan” is een al te onbestemd denkbeeld om er eeti regeling op te bouwen. Maar toch, er is voor elke plaats in ons land een loanstandaard, die niet willekeurig is vast gesteld, maar om zoo te zeggen is gegroeid, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven zullen op Woensdag den 29. Mei a.s., des mid dags 12 uur, op het RAADHUIS aldaar, publiek besteden: Het leveren en Inhangen van een stel EIKENHOUTEN SCIIUTDEUREN in de waterkeering bij de Vischbrug te Schoonhoven. Het bestek ligt op het Raadhuis ter Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10.' Qroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. A Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maaI in rekening gebracht. een aanval van verschillende zijden tegelijk is opgewassen. Vomts sprak de Vorst nog met een enkel woord over de overstelpende eerbewijzen van de laatste dagen, een eer, die hem niet alléén toe kwam, maar in de eerste plaats aan Keizer Wilhelm I, door wien hij, in vereeniglng met het leger en de nationale gezindheid, veel tot stand heeft kunnen brengen. Het is verwonderlijk, zoo zegt Von Bis marck, dat ik, sedert ik geen Pruisisch Minister meer ben, veel meer populair ben geworden. Dat vindt hierin zijn oorzaak, dat ik, my nu vrij kunnende bewegen, niet meer alles behoef goed te keuren, waar ik vroeger voor moest opkomenals een Minister in actieven dienst populair is, dan ligt hy altijd sterk onder ver denking, dat hy dat is ten koste der vervulling van zijn ambtsplicht. Meteen „Hoch” op de Rjjnsche vrouwen be- sloot Von Bismarck zijne redevoering. Uit naam van de socialisten werd door den Afgevaardigde Gérault-Richard in de Fransche Kamer afschaffing gevraagd van de, onder het Ministerie-Dupuy, ingevoerde anarchistenwet. De Kamer echter verwierp dit voorstel met 512 tegen 205 stemmen. De leden der begrootings-commissie zyn gekozen. Volgens berekening hebben de tegenstanders der Regeering daarin één stem meerderheid, zoodat verwerping der Regeringsvoorstellen zeker wordt geacht en dientengevolge een inkomstenbelasting zal worden voorgesteld. Het Hoofd van ’t Gemeenebest, de heer Faure, gaat den SOsten a. s. weêr op reis. Hy gaat eerst naar Nevers en bezoekt dan achtereenvolgens Moulins en Vichy, Clermont-Ferrand, Brives, Tulle, Périgueux en verscheidene andere steden, om te Bordeaux te eindigen, waar hy twee groote feestmalen zal bijwonen, een op 4 Juni, ten stadhuize en den volgenden dag een in het beursgebouw. Te Londen (Engeland) loopen weêr aller lei geruchten omtrent plannen van aftreden van het Kabinet Rosebery. Die plannen worden echter beslist tegen gesproken dooreen Engelsch blad, dat verklaart dat de Premier, frisch en opge wekt van zijn zeetochtje teruggekeerd, in de beste stemming verkeert. Alweder is de kleine Regeerings meer derheid in het Britsche Huis der Gemeen ten een stem zwakker geworden door het ontslag nemen van den Schotschen Afge vaardigde Mac Gregor, die, vertoornd over een door Minister Harcourt uit de hoogte gegeven antwoord, betreffende eene voor Schotland belangrijke aangelegenheid, ver klaard heeft het Kabinet niet langer te willen steunen. In het Hongaarsche Volkshuis heeft de Minister president Banffy, in antwoord op een vraag van een der Afgevaardigden, verklaarddat het aftreden van Graaf Kalnoky te zeer met persoonlijke be weegredenen in verband staat, dan dat daarover in ’t openbaar ophelderingen kunnen gegeven worden. Na den Itaiiaanschen Minister voor de schatkist, den heer Sonnino, heeft ook die van Financiën, de heer Boselli, in eene teSavoye gehouden redevoering den geldeljjken toestand van het land uiteen gezet, hoofdzakelyk dezelfde mededeeling doende als zijn ambtgenoot deed. Ook Crispi zal eerstdaags het woord voeren aan een feestmaal te Rome, waar 600 deelnemers zulten aanzittenhet cou vert kost 20 Lire. De socialisten organi- seeren als contra-manifestatie ook een maaltyd, die twintig cents per hoofd zal kosten. Omtrent de jongste aardbeving in Italië blijkt nader, dat te Florence niet minder dan 3000 huizen zyn beschadigd. Ook stortte een kerkgebouw in. Verscheidene andere zyn van binnen beschadigd. In de gevangenissen en hospitalen vooral was de schrik groot. Grassina en San Marino, waar, naar gisteren gemeld werd, 40 huizen en eene kerk instortten, zijn voorsteden van Florence. De gegoede bevolking heeft de stad ver laten. De minder begunstigden kampeeren grootendeels in de open lucht. De hou ding der brandweer en van de militaire macht wordt zeer geprezen. Een telegram uit Washington (Amerika) meldt, dat de door het Congres goedge keurde wet tot invoering eener inkomsten belasting in strijd wordt verklaard met de grondwet. De Keizerin moeder van China nam, ondanks de tegenwerpingen haars zoons, het moedig besluit haar niet ver van Peking gelegen prachtig paleispark, het zoogenaamde Iho-park, dat een kleine 20 millioen gulden perj aar aan onderhoud kost, dezen zomer niet te betrekken en in de stad te bly ven. Waar ieder zich opofferingen zal moeten getroosten moet zy gezegd hebben - om de oorlogsschatting aan Japan op te brengen, wil ik een goed voorbeeld geven door het beperken van uitgaven van weelde. Een kloeke daad, waarvoor men eerbied hebben moet I A en waarmede elk weikgevèr tekening houdt* op de vraag: Wat Verdient een flink timmerman of metselaar hior? is altyd een stellig antwoord te geven. De bedoeling nu, waarmedeTgewoonl|jk die soort van bepalingen in de bestekken worden opgenomen, is om te ivoorkomen dat aannemers beneden dien standaard gaan. Het bestaande wordtier als het ware in gesanctionncerd. Het is, zooals Leidena Burgemeester terecht opmerkte, niet te dóén om loonen op Ite dry ven, maar om misbruiken te keerert. Zeker, het misbruik kan ook van den anderen kant komen. Is eenmaal een looncijfer officiéél vastgesteld J dan kan een gemeenschappelijke drang worden aangewend om dat cijfer vefhoogd te krijgen. Maar dezelfde macht, die uit een gevoel van billijkheid tegen verlaging waakte, kan ook haar invloed!doen gel den om opdrijving te keer te ghan. Zelfs wordt de positie der aannemers er beter door, wanneer daaromtrent bepalingen in het bestek zyn opgenomen. Want aan de daarin voorkomende cijfers is ieder ge bonden, dte aan het werk deelneemt; zij gelden voor allen als een contract. Wie gedurende de voltooiing van een werk pressie zou uitoefenen, om byv. door werk staking den ondernemer te dwirjgen meer te geven, maakt zich schuldig! aan con tractbreuk en is deswegen vervolgbaar. Is de bepaling in het belang van een geregelde voortzetting van het werk, dus in dat van den aannemer, voorde werk lieden is zy insgelijks veel waard, ook wat de vermeerdering van hun vak be kwaamheid aangaat. De ondernemer weet, dat hij aan niemand geringer loon mag uitbetalen dan wat in zijn bestek is aan gegeven; maar hij zal dan ook wel zorg dragen alleen menschen te nemen, die dat loon waard z|jn. Is er niets van be paald, dan kan hij ze aanwerven van al lerlei slag, goede en slechte, en het loon regelen naar hetgeen van hen verwacht kan worden. Van die vrijheid worden dan de bekwame werklieden de dupes; vooral als een werk „wat krap” is aangenomen, zal de ondernemer, om te maken, dat hy er zonder kleerscheuren af komt en nog zooveel mogelijk overhoudt, lichtelijk min der op bekwaamheid zien als hij op die manier wat van het loon kan bezuinigen. En al is dan het toezicht nog zoo scherp, de werkgeefster, de gemeente, lydt nadeel. Wat derhalve, bij het bestaan van bepa lingen de gemeente meer zal moeten uitbetalen, en de ondervinding heeft reeds bewezen dat het verschil niet zoo groot is als men hot weleens doet voor komen, haalt zy dubbel en dwars uit aan de betere qualiteit van het geleverde. De scherpe concurrentie in onze dagen maakt, dat de aannemingssom zoo laag mogelyk wordt opgegevenmen cijfert tot in het oneindige om te zien of er nog een gulden of wat afkan, want van enkele guldens hangt het dikwyls af, of men een werk krijgt of niet. Op de materialen is in den regel niet veel te bezuinigen: de bestekmakers wijzen nauwkeurig aan, welke qualiteiten er moeten gebezigd worden, on als ’t goed gaat zijn de op zichters er als de kippen bij zoodra men zich eenige afwijking veroorlooft. Ook is de kennis dezer laatsten van allerlei bouwstoffen groot genoeg om te maken dat men hun geen knollen voor citroenen verkoopt. Het eenige dus, waarvan nog wat te halen is, dat zijn de werkloonen. Als de moge lijkheid bestaat, om van de heerschende „slapte” gebruik te maken, teneinde mannen voor een cent of wat per uur minder te krijgen, al zou men ze ook van heinde en ver doen aanrukken, dan laat men haar niet ongebruikt. Dat veroor zaakt ontevredenheideen slechte ver standhouding op het karwei, ten slotte soms geschil. Dat alles kan voorkoinen worden. En waarom, als de gemeente het recht heeft te bepalen welke soort van steen gebruikt mag worden, in welke verhouding de bestanddeelen der kalk moeten worden gebezigd, zou hij dan ook niet het recht bezitten om de waarde, den koopprijs van de werkkracht vast te gtellen Aan dat recht twijfelt echter bijna nie mand; wel aan do noodzakelijkheid, om het te doen gelden. Er wordt dan ge sproken van een eersten stap op den ver keerden weg: principiis obsta, wees voorzichtig met het beginsel, hebben wy in het debat van den Leidschen ge meenteraad hooren roepen. Met die voor zichtigheid als leidsvrouw komen we niet verder. Het is alsof men meent ook voor de toekomst te moeten zorgen, en met de moeste behoedzaamheid alle gevaren wil afwenden, die misschien uit de aanneming van een beginsel zouden kunnen voort vloeien. Maar na ons komen wéér andere menschen, die, vertrouwen we, ook her sens hebben. Naken die gevaren, dan zullen zy de wapenen vinden, geschikt om ze af te slaan. Op een maatregel, die later blijkt niet doelmatig te zyn, kan men M. H. Ruys tan Koningin in Liml in de orde van benoemd tot riddt landschon Leeuw de Eerste Kamer F. Lambrechts, lid van de Tweede Kamer der Staton-QeneraalJ. E. O. Haffmans, lid van Gedep. Staten van Limburg, en Dr. L. Th. Van Kleef, eerste-geneesheer van het gesticht „Cal varieberg”, te Maastricht, en in do orde van Oranje-Nassau: a. tot officier: W. H. Pyls, burgemeester van MaastrichtMr. W. G. Straet- mang-lid van Gedep. Staten van Limburg, oud- lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-wethouder der gemeente Maastricht; P. Th. Houba, griffier der Staten van Limburg, en P. Ch. H. Bauduin, majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Maastricht; b. tot ridder: K. J. A. Baron De Rosen, lid der Prov, Staten van Limburg; M. J. Marree, wethouder der gemeente Maastricht; Ch. Houben, burge meester van Venloo; J P. H. Ceulen, burge meester van St. Pieter; Dr. A. W. J. Erens, burgemeester van Valkenburg; J. Kleuters, bur gemeester van Meersen, lid der Prov. Staten van Limburg, en H. A. Goossens, majoor-com- mandant der dienstdoende schutterij te Venloo. Nog zjjn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. Moll, predikant bjj de Neder- landsch Hervormde gemeente te Maastricht, en H. L. A. Sevriens, deken en pastoor te Maastricht, alsmede tot officier (met de Zwaarden), de luit- kol. J. C. Lagerwerff, van het 2de regiment huzaren, en de majoor W. J. Van der Hoeven, van het 2de regiment infanterie. Aan den adjudant-onder- officier P. A. v. d. Hoeven, van het 3e reg. vesting-artillerie te Gorinchem, is de gouden medaille van 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Hare Majesteit de Koningin- Regentes heeft aan den burgemeester van Wonseradeel eene som van f200 doen toekomen, van de Koningin en haar zelve, tot ondersteuning van de visschers in die gemeente, die bij den storm van 24 Maart jl. zoo groote schade aan hunne netten en ander vischtuig hebben geleden. Te Enschedé verneemt men, dat voor het bezoek van de Koninginnen aldaar de 4de September is bepaald. Generaal Vetter wordt 6 Juni te Amsterdam verwacht en aan het station door eene commissie, bestaande uit autoriteiten en gerepartriöerde Lombok- strijders opgewacht. Op het stadhuis zal de burgemeester den generaal toespreken en wordt hem de eerewijn aangeboden. Vervolgens heeft een concert en diner in „Volksvlijt” plaats, terwijl tot slot een vuur werk op den Amstel zal worden afgestoken. De heer P. Lamaiaon van Heenvliet, oud secretaris van Kralingen, is toegevoegd aan den hoofd-ambtenaar van de afdeeling gemeente werken te Rotterdam. Aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd Woensdag o. a. aanbesteed: het maken van werken en verbetering van de rivier de Nieuwe Maas tusschen de kilometerraaien CXXXIV en CXXXVII onder de gemeente Krim pen a/d Usel, behoorende tot de werken van den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. Minste inschrijver A. Prins Thzn. te Sliedrecht, voor f 134.000. -Voor de arrondissementsrecht bank te Rotterdam stond Dinsdag o. a. terecht A. J. T. Van E., 20 jaar, koetsier te Schoonhoven, beschuldigd zich den 15. April jl. tegen de politie aldaar verzet te hebben. Door het O. M. werd tegen hem 3 weken gevangenisstraf geöischt. Uitspraak over 8 dagen. —De algemeene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen der Maat schappij van Weldadigheid zal dit jaar worden gehouden 11 Juni e. k., des voor- middags te elf uur, in het lokaal „Eens gezindheid” te Amsterdam. - De 4 pet obligatieleening, groot f 90.000, ten behoeve der Vlaarding- sche waterleiding-maatschappij, is geheel volteekend, In eene afdeeling van vergadering van de „Volksonderwijs” te Slie drecht werd o. m. verslag uitgebracht omtrent de werking derschoolspaarbanken, verbonden aan de 4 openbare scholen in deze gemeente. Hieruit bleek, dat de totale inleg van 1 April 1894-31 Maart 1895 bedroeg f 1488,27} en terugbetaald werd f 1004,63, tegen f 1675,80 en- durende het vorige jaar. Blgkens het rerzlag, uitgebraoht in de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Lovensverzekering-Maatgchappii, „Zuid- Holland" te Vianen, ign in 1894 gesloten 380L verzekeringenmet f 270 751 kapitaal en f 9975 88 jaarpremie; door overlfiden en opzegging ver vielen 2425 verzekeringen met f170.799 kapitaal en f 6759,20 jaarpremie. Op 81 December 1894 waren van kracht 15 171 polissen met 1.172 981 kapitaal en f42.148,39 jaarpremie. De ver meerdering van kapitaal bedroeg in 1894 f99.952 en der jaarpremie f 8216,68. Aan premiën werd ontvangen f89.705,41, en aan uitkeeringen be taald f20 495,80. Do door Dr. N. P. KapteHn, te Amsterdam, wiskundig berekende reserve bedroeg op 81 December f82.722,88. Aan her- Tersekeringspremiln werd betudd f 822,83, ratte en franco. abeveling, Ed. Dv. Dienaar, DE JONti Ma.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1