TERM. 100 Mark. Goedewaagen Zonen, s, 1895. N°. 1580. Woensdag 29 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. iken Kaasvaten, P. SCHAKEL, Polsbroek. rger HAL Co., t J Bonhovenf i alle soorten van i MUNTSPECIËN; ele Loten, 57,700 Prijzen. BINNENLAND. BUITENLAND. Mei a. s. HVIBURG. COUDA, i Effecten, I rjjzen vindt volgens voorstaand trek- f I wordt 1 ;o vast- ig was. SCHOOWHOVEN8CHE COURANT. ft in hot golukkigsto geval, event.: PRIMA KWALITEIT, ygbaar by P. STALENBURG, Hchoon- n, G. J. DE JONG, Tlrnlioven en en vervaardiger 000 ,000 000 000 000 ,000 apport >r den leie gemeente A. v. Scher* 1RIGINEELE LOTEN wordt door de n bedraagt voor de eerste trekkings- «K; -W Binnen- en Buitenland van den geldgever; den dageiykschen Prolongatie- f 1000,-, f 500,-, f 100,- en irapolis, ten zeerste aanbevolen. i. tot 3 uur n.m. van het rapport, i helft van [alle loten moet dus met Argentina, te Rome (Italic), waaraan ongeveer 600 personen aanzaten, heeft Crispi eene rede gehouden, welke drie kwartier duurde, in antwoord op een toost, die de voorzitter op hem had uitgebracht. In zyn toespraak herinnerde hy allereerst aan de omstandigheden, waaronder hy in 1893 aan het bewind kwam en beklaagde zich bitter over de lasteringen, waaraan zijn persoon en zyn bestuur bij voortduring blootstonden. Daarna wees hij op de gemeenschap van in^chten en belangen tusschen Italiö en de andere mogendheden bestaande, die verbonden zijn in het belang des vredes en waardoor deze is verzekerd. Wat de sociale vraagstukken betreft, zoo eindigde Crispi zijne rede, die werden door zjjne Regeering met de meeste nauw keurigheid overwogen. Herhaalde malen werd de toespraak van Crispi afgebroken door daverende toejui chingen. Te Turyn had de oppositie oen groot gastmaal, waar Rudini de groote man was en waaraan vele Senatoren en Kamerleden, waaronder Brin, deelnamen. Rudini verdedigde de liberale conservatieve politiek en onthield zich van scherpe aanvallen op Crispi. Het is er in België dan toch toe geko men, dat heb ontwerp tot aanhechting van den Congo Staat ter verwezenlijking van een lievelings-denkbeeld van Koning Leopold, is moeten worden ingetrokken. Den doorslag tot dit besluit hebben gegeven de invloedrijke Rechterzijdeleden, Woeste en Delantsheere, die uitstel raadzaam achten. De meerderheid legde zich hierbij neder, alleen de Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf de Mérode, nam zyn ontslag. In zijn plaats wordt naar alle waarschijn lijkheid benoemd de Premier De Burlet, wiens vroegere portefeuille (Binnenland) dan door den heer Liebaert zou worden overgenomen, terwijl de heer Nyssens met het nieuw geschapen Ministerie van Arbeid zou worden belast. Volgens te Hong Kong ontvangen berich ten is op het eiland Formosa (Japan) de Re publiek uitgeroepen onder een vlag, voor stellende een gelen draak op een blauw veld. Gouverneur Tong Ching Sung zou tot Presi dent benoemd zijn en de vertegenwoordigers der Mogendheden van deze zyne benoe ming in kennis gesteld hebben. De Japanners, die onderweg zyn, zullen hun wel leeren, hoe men in Aziö Repu blieken vestigt! Bij Kon. besluit is benoemd: tot dijkgraaf van het waterschap van de Linge-uitwatering, prov. Gelderland en Zuid Holland, G. G. G. Canter Cremers. Bij Kon. besluit is,«friet ingang van 1 Juni, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, tor stand plaats de gemeente Alblasserdam, Mr. J. P. Van den Brink, candidaat notaris aldaar. De by het 8ste regiment infan terie benoemde kapitein W. N. Roldanus is bestemd voor de bataljons te Arnhem in garnizoen. De off. van gez. 2ekl. S. Biegel, van het 3e reg. vest-art., gedetacheerd te IJmuiden, keert 1 Juni in garnizoen te Gorinchem terug. Bij het vertrek van HH. MM. uit Tilburg is door H. M. de Koningin- Regentes f 1000 toegezegd voor de alge- meene armen. Uit Maastricht schrijft men: Behalve eene gift van f1500 ten behoeve der armen, heeft H.M. de Koningin Regentes nog de volgende schenkingen gedaan, als: aan de gemeenteboden f 150, aan de politie f150, aan de muziek der schutterij f150 en voorts aan het muziekcorps van het 2de reg. inf. f 150. De gemeenteraad van IJsel- monde heeft besloten, op voorstel van den wethouder A. De Jong Wzn., zich per adres tot de Tweede Kamer te wenden, met verzoek de gemeente IJselmonde by het eventueel op te richten derde kanton gerecht by Rotterdam te voegen. De „Stct” (no. 122) bevat de statuten van de Verceniging tot bevordering van de belangen der werlieden, Vereeniging tot werkverschaffing, te Berg-Ambacht. §- Byna dagelijks worden te Tienhoven by Ameide brieven en van tijd tot tyd ook postpakketten ontvangen, behoorende te Tienhoven bij Breukelen en omgekeerd. Niet zelden ook brieven te Ameide, die te IJmuiden tehuis be- hoo ren, door dat op het adres staat Amuiden. Dat een en ander tot groote vertraging in de bestelling on veel last voor de post-admini- stratieaanleidinggeeft, spreekt van zelf. Man kan zulks voorkomen door de vermelding op het adres Tienhoven bij Ameide of Tienhoven bij Breukelen en IJmuiden bij Amsterdam. Op de paardenmarkt te Rot terdam waren Vrijdag aangevoerd 166 stuks, meerendeels werkpaarden on voor de slachtbank, on enkele luxe paarden. Men besteedde van f50 tot f 110 voor de slachtbank; overigens van f120 tot f350. Handel willig. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 994 paarden en veulens aangevoerd. De paarden wer den verkocht van f40 tot f 950; de veulens van f 100 tot f 270. Vrijdag is te Dordrecht over leden de heer Jacob Vriesendorp. Gerui- >or heele orlginerle loten, or halve orlglneele loten, or kwart origineels loten. in het bedrag ia Hollandsche bank ok per postwissel, worden de origi- iffioiöele trekkingsplandirecttoge- rekkingsplan niet naar wensch zyn, r het begin der trekking gaarne weder daarvoor toegesonden bedrag weder innen dit te eerder doen, daar wy Jeroen do voordeelige en veel kana het trekkingsplan zal erkennen. jsten worden dadelyk na iedere trek pop No. 12106 getrokken 12/10 1898 - 65810 8/10 1890 45724 24/10 1890 46618 a 12/1 1888 82458 11/1 1894 65159 18/12 1888 79478 5/1 1898 10.000, 5000, 8000, 2000 etc. -ige nemen, hy omtrent de gevraagde’ e gemeente mot adres* s) in nader ‘Nleuwpoort, 28 Mei. De heer N. C. Bakker, cand. te Utrecht, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. ‘Woordeloos, 27 Mei. Donderdag-avond gaf de zangvereeniging „Excelsior” weder om eene uitvoering en handhaafde als gowoonlijk op uitstekende wijze hare goede reputatie, die zoo duidelijk bleek uit de tegenwoordigheid der vele bezoekers uit omliggende plaatsen. De algomeene aan dacht en herhaalde toejuichingen gaven dan ook van~ff0 voldaanheid van alle aanwezigen blijk. In de vergaderingen van stemge rechtigde ingelanden van de polders Grootewaard en Overslingeland zyn de rekeningen 1894 en begrootingen 1895 vastgesteld en goedgekeurd als volgt: Grootewaard rekening ontv. f 1898,85’, uitg. f 1797,99’idem begrooting ontv. en uitg. f 2077,91’. Overslingeland rekening ontv. f 809,03’, uitg. f 702,96’idem begrooting ontv. en uitg. f 674,73’. ‘Tienhoven, 27 Mei. Van gisteren avond tot heden-morgen zjjn op de zalmzegen- visscherij alhier ruim 20 zalmen en eenige elften gevangen. ‘Willlge-Langerak, 28 Mei. Voor de vacature van onderwijzeres aan de openb. school alhier heblten zich een 5 tal sollici tanten aangemold, waaruit binnen enkele dagen een voordracht opgemaakt en een benoeming gedaan zal worden. De weduwe Conrads-De Gier alhier heeft 1.1. Zaterdag reeds nieuwe aard appelen, goed van qualiteit en quafititeit, van den kouden grond aan mevrouw de wed. Le Fövre de Montigny te Haastrecht ten geschenke aangeboden. Op de visscherij alhier zijn van den 26. op den 27. 1.1. 9 flinke zalmen en 29 elften gevangen. Gemengd Nieuws. - In de omstreken van Gorin chem zjjn dezer dagen ongeveer vijftig kalfkoeien le qualiteit door eenSpaansch landeigenaar opgekocht en Zaterdag per ex tra-boot naar Rotterdam vervoerd, van waar zij per stoomschip naar Bilbao worden gebracht en verder per spoor nair Valladolid. Op den 31ïten Mei a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Bodegraven door een zwaren brand werd geteisterd, waardoor twee derde van het dorp ver loren ging; zeer vele menschen waren door die ramp van have en goed beroofd en diegenen, welke niet onder dak konden worden gebracht werden tydelyk geholpen met veldtenten van het leger, die hen tegen wind doch vooral tegen de zon (want het was in die dagen zeer heet) beschutten. Gedurende de Pinksterdagen, die onraid dellijk volgden, kwamen zeer veel belang stellenden derwaarts om de ramp te aan schouwen. *- Een meisje van 9 jaar te Capelle a/d IJsel viel voorover in den IJsel. Hoewel spoedig er uitgehaald, bleek zy reeds overleden te zijn. Donderdagavond is te Woer den vrouw v. d. B., na eerst in huis alles vernield te hebben, in een vlaag van waanzin in het water gesprongen, waaruit zy een poos later dood werd opgehaald. Te Diemerbrug aan de Oude- kerkelaan werd in den nacht van Don derdag op Vrijdag een boer wakker door eenig geraas. Toen hij er op af ging, bemerkte hij twee inbsekers, waarvan hij er een kon grijpen, terwijl de andere later door de politie gearresteerd werd. Per Gooische stoomtram zijn zy naar Amster dam gebracht. Te Maastricht is Vrijdagavond het vereenigingslokaal der socialisten met de daarin gevestigde drukkerij van het weekblad „De Volkstribuun” door brand vernield. Woensdagavond had bij Voor schoten een treurig ongeluk plaats. De koster der kerk te Stompwyk, die zijne vrouw en twee kinderen van Voorschoten had gehaald, kwam in het water terecht, toen hij dit op een plank, als een soort bruggetje, wilde overgaan en zonk onmid- dellyk voor de oogen der zynen naar de diepte. Slechts het ontzielde lichaam van Van R. kon men boven brengen. Donderdagmorgen passeer den bij Gouda drie wielrijders, waaronder een 11-jarige jongen, den Rotterdamschen dyk. Een vijftal Goudsche jongens hadden zich achter een heg verscholen en stopten op oen oogenblik een lat tusschen het wiel der machine van den 11-jarige, zoodat hij zijn reis niet meer kon vervolgen. De schade, aan de velocipède toegebracht, was nogal belangrijk. Dit veelbelovende vijftal is door de politie opgespoord. - Donderdagmorgen ontstond er bij de muziekuitvoering van het Doorn- scho fanfarekorps, te Doorn, twist tusschen den 22-jarigen L. K. Roodhuizen, aldaar, on den 17 jarigen Corn, van Doorn, te Maarn, wat tengevolge had dat, toen eerstgenoemde zich verwijderde, hij door Van Doorn, die hem achterop ging, zoo danig met een mes in den rug werd ge stoken, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De dader werd in hechtenis ge nomen en is naar de cellulaire gevan genis te Utrecht overgebracht. Eenige personen keerden Za- terdag-avond uit Hengeloo terug van oen bruiloft. Onderweg werd er nog eons in eene De DultHclie Rijksdag is naar huis! Hij werd bij Keizerlijke, door den Rykskanso- lier voorgelezen boodschap gesloten, nadat met veel geestdrift een „Hoch” op den Keizer was uitgebracht, waaraan de so ciaaldemocraten zich onttrokken, doof tijdig de zaal te verlaten. Den laatsten dag, waarop de blijkbaar „vermoeide” leden bijeenkwamen, heeft de Rijksdag nog gewijd aan twee belas- tingsontwerpen. De brandewijnsbelasting, zoowel als de nood-suikerwet werden met 165 tegen 85 stemmen goedgekeurd. In den loop van het debat werd door onderscheidene Afgevaardigden nog eens de gelegenheid waargenomen, om hun ge voelen te zeggen over het geheel der afgeloopen zitting. De terugblik op de parlementaire campagne levert inderdaad weinig bemoedigends op. Geen enkele pary is tevreden. Den Rijksdag wordt „het heilige kruis” nagegeven! Wel is waar is dit eene uitdrukking, die niet zeer eerbiedig klinkt maar zy bevat in elk geval waarheid. Van verschillende zijden im mers werd de Regeering verweten, dat ze veel te weinig voor den landbouw heeft gedaan; de graanprijzen moeten stygen en daarom zal in de volgende zitting ander maal de invoering van een graan monopolie worden voorgesteld. Zelfs eenige woord voerders der liberale party blijven niet in gebreke op de vijan dige houding der conservatieven te wtfzen, als het beste bewys hoe door allerlei on handigheden de Regeering in deze zitting, allo partijen, ook haar vrienden, van zich heeft vervreemd. Prins Bismarck ontvangt telkens nog deputaties. - Verleden week nog kwamen 1500 Leipzigers den gryzen staatsman geschenken aanbieden. Bismarck ant woordde op de toespraak van den geheim raad met eene vrij lange rede, ’s Vorsten gezondheidstoestand is tegenwoordig zeer bevredigend.; alleen zyn de aangezichts- pijnen erger dan vroeger, waardoor slape loosheid wordt veroorzaakt. Het Bismarck-monument op de Rudels- burg, bij Naumburg, waarin hij zal worden vereeuwigd als „student” zal Bismarck voorstellen in zittende houding met het hoofd achterover en een zwaard in de neêrhangende rechterhand. Op het vooi vlak van het voetstuk komt een voor stelling van Bismarck uit den eersten tijd van het nieuwe Duitsche Ryk. Aan de achterzijde staan zyn familiewapens afge beeld. Het Engelach Ministerie krijgt slag op slag, doordat het bij iedere aanvullings- verkiezing dofkleine meerderheid in het Huis der Gemeenten nog meer ziet slinken. Onlangs nog moest in het district Harwich en Leamington een opvolger benoemd worden voor den afgetreden speaker, den liberaal Sir Arthur Peel. Met een over- groote meerderheid werd in diens plaats gekozen, de candidaat der conservatieven Alfred Lyttleton, die tegenover den libe raal Duckworth stond. Het Britsche Lagerhuis heeft nu op voordracht van zjjne commissie beslist, dat Lord Holmer, tot nu toe lid van het Lagerhuis, Lord Selborne is geworden met al, wat daaraan is verbonden. Men weet, dat genoemde persoon, door erfenis van zjjn overleden vader in het bezit kwam van den titel van Lord Selborne en een zetel in het Hoogerhuis, welken hij heeft getracht af te wijzen, om zyne plaats in het Lagerhuis, die hem liever is, te kun nen behouden. Eene nieuwe verkiezing voor West Edinburgh, Lord Holmer’s dis trict, zal worden uitgeschreven. Verleden week Woensdag werden vier redevoeringen gehouden, door den Engel- schen Minister van Financiën, Sir William Harcourt, door den Markies van Salisbury, door den Hertog van Devonshire en door den Unionistischen leider, den heer Chain- berlein. Sir William sprak aan het koopmans- en bankiersdiner te Londen op Mansion House door den Lord Mayor gegeven en verklaarde naar aanleiding van een toast, uitgebracht op den voorspoed van ’s lauds beurs en de gezondheid van den Kanselier der schatkist, dat het met die beuis nooit zoo goed gesteld is geweest als tegen woordig, terwyl op handelsgebied de barometer steeds rijzende is. Lord Salisbury sprak te Bradford en verklaardedat de staat van zaken op staatkundig gebied tegenwoordig niets te beteekenen had. Men ging vooruit, noch achteruit. Voorts achtte hij den strijd tegen het Huis der Lords eene groote dwaasheid. De Unionistenleider, de Hertog van De vonshire, sprak in de „SL James Hall” te Londen en wees op de eenheid, die voort durend onder de partij bleef heerschen, terwijl de heer Chamberlein, mede tegen woordig, er ook een woonjje by voegde. De Fransche begrootings-commissie, sa- mengesteld uit 16 voorstanders dor Re- geering en 17 tegenstanders, benoemde tot haren voorzitter don heer Lockroy, die zijn presidentschap aanvaardde met een toespraak, waarin hij verklaarde er niet aan te twijfelen, of de Republiek zou de tegenwoordige linanciöelo moeieljjkhe- den te boven komen (een tekort van 51 millioen) I Op welke wijze dit gebeuren zou, dat gaf hij niet aan. Aan een groot festijn in het Teatro unnen uitroeren, verzoeken wjj, deze elk geval vóór den I-Loterij Bureau, ds langer dan 100 jaar on heeft r oudste Hoofd-Lotery-Burenux. Wjj Hoofdprijzen ook naar Nederland te ondere genoegen, aan onze klanten de men tijd wethouder dezer gemeente en lid van verscheiden belangrijke commissies, was de heer Vriesendorp een zeer nuttig en werkzaam medeburger, en waardeerde ieder in hem zijn krachtig persoonlijk initiatief en zijn helder verstand. Dordt heeft in hem een goed burger verloren. Uitspraak doende in het ver zet, door den heer J. A. Van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, ingesteld tegen de verwijzing ztjner zaak naar de openbare terecjitziituag der arrondisse- ments-rechtbank te Dordrecht, heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage, in raadkamer vergaderd, dat verzet gegrond verklaard. Vrijdag avond is de heer Van Haaften uit zijne voorloopige hechtenis ontslagen. •- De zalmzegenvisscherij „Stad Dordrecht” heeft, van wego de geringe vangst, hare werkzaamheden gestaakt. De zalmzegenvisscherij „Het Kerken rak” heeft hare werkzaamheden hervat. Door wijlen mevrouw de we duwe F. De Lanoy, geboren Van Manen, overleden te Amsterdam, is aan de Maat schappij van Weldadigheid gelegateerd eene som groot f 5000, vry van successie recht. Naar men verneemt, heeft de heer George Kepper, met ingang van 1 Augustus a. s., zijn eervol ontslag gevraagd en verkregen als hoofdredacteur van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad. Door de aanstaande over komst van Dr. Van Langeraad, naar Lek- kerkerk, en Ds. Boonstra, naar Ouderkerk a/d IJsel, zullen dan vacant zijn, in den ring Schoonhoven, de standplaatsen Schoon hoven, Stolwijk, Berkenwoude en Krimpen a/d Lek. Dr. J. W. Lieftinck te Sliedrecht heeft bedankt voor hot beroep te Tiel. Aangenomen het beroep te Leiden door Ds. C. Hartwigsen te Oud- Beierland. ‘Ameide, 28 Mei. Door den heer T. Bor alhier is vergunning verzocht aan het gemeentebestuur tot oprichting van eene graanmalerij, die gedreven zal worden door een petroleum-motor. Benschop, 25 Mei. Door mejuffrouw G. Loosbroek is aan don raad dezer gemeente eervol ontslag verzocht uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school no 1 in deze gemeente, met ingang van 1 October aanstaande. ‘Berg-Ambacht28 Mei. Op het ter rein, waar eenmaal de hofstede stond, die by den brand op 26 April 1891 vernield werd, zullen nu twee huizen gebouwd wor den. Het einde van het dorp, by de kerk, zal hierdoor nog meer verfraaid worden. tiieeen-Oudekerk, 27 Mei. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. P. Kujjlman te Bunnik en Vechten. ‘Haastrecht, 27 Mei. De voordracht voor onderwijzer aan de openb. school bestaat uit de heeren: P. Van Leeuwen te Gouda, L. Schwanenburg te Gouda en J. Tiel te Amsterdam. Krimpen a <1 Lek, 27 Mei. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. H. A. Hejjer te Hagestein, door wien thans een beroep is ontvangen naar Lienden. Krimpen a/d Uael, 24 Mei. Heden middag 1 uur bezocht Z.Ex. de Commis saris der Koningin deze gemeente. Na geruimeu tijd in het gemeentehuis door gebracht te hebben, begaf Z.Ez. zich met H.H. burgemeester en wethouders naar Stormpolder om daar den dijk o. a. op te nemen. Na den polder rondgeloopen te hebben, werd in het gemeentehuis het déjeuner gebruikt en naar Gouda terug gereden, ten einde van daar per trein de reis naar Den Haag te vervolgen. Tot poldermeester van Langeland en Kortland, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Hoogendijk, werd gekozen de heer N. Hoogendijk Az. Leerdam, 24 Mei. Den heer F. Hemmes, benoemd tot hoofd eener school te Schoon hoven, is eervol ontslag verleend tegen 1 Sept, als hoofd der‘school no. 2 alhier. De heeren Burgers en Kortleever hebben bedankt als lid van den gemeente raad, eerstgenoemde wegens verandering van woonplaats, laatstgenoemde wegens hoogen leeftijd. ‘Meerkerk, 27 Mei. Het 3-jarig zoontje van den arbeider W. alhier speelde 1.1. Zaterdag met een, van een’ klomp gemaakt, schuitje langs de bermsloot. De moeder, die toevallig eens buiten kwam, vond haar kind drijvende. Het knaapje was reeds verdronken. ‘Moordrecht, 27 Mei. Donderdag jl. werd in het cafó „Unie" ran den hoer W. v. Berkel alhier eene vergadering gehouden tot oprichting van oone loterjj-veroeniging en een gezelsohaps- olub. Tengevolge van geringe opkomst werd slechts in beginsel tot instandbronging besloten, en moest verdere afdoening van saken worden verdaagd. Donderdag 28 Mei (Hemelvaartsdag) werd het eentonige, dat anders ons stil dorpje ken merkt, op eigenaardige wjj ze gebroken. Den gansohon dag ontvingen wy druk bezoek van vreemdelingen; de booten, die door den IJsel passeerden, voerden buitengewoon veel reizigers mot sich. Ook was er aan vólooipèlos geen gebrek en eindelük werden we 's avonds nog verrast door een bezoek van Ouderkerk's fan farekorps. Voor de woning van onsen nieuwen gemeontenaar, den heer P. v. d. O raaf, gaf het oenige nummers ten beste. Natuurlek verhoogde dat niet weinig de vrooljjke stemming van den dag. Markt, naast „De Waag”, nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens it 2 Unger termijn op overeen te komen orwaarden en dosverkiezende tegen derpand in fondsen; rstrekken gelden op Effecten voor: igen onder f 1000,- it 4 ®/e ’sjaars; igen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beura- nrwaarden ten zich methetkoopen en verknopen n Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 °/e •/0 onder 80 (ook jr loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche iirs; jlen Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden )t het incasseeren van wissels op men- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. herberg aangelegd. De zoon des huizes, die hun niet meer wilde tappen en hen uit het lokaal verwijderde, werd buiten on verhoeds met messen aangevallen en zoo toegetakeld, dat men voor zyn leven vreest De daders zijn in handen der politie. Een heer, die in den. trein van Valenciennes naar Brussel zat, is op nood lottige wyze om het leven gekomen. Toen de trein Quiévrain passeerde, boog hy zich voorover uit het portier, om zyn ouders, die daar waren, een groet toe te wuiven. Plotseling sloeg hij met het hoofd tegon den pijler van een brug, waarbij zyn schedel verbrijzeld werd. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 25 Mei 1895, nam. 2 uur. Tegenwoordig de heeren J. J. Luzon der, N. Kooiman, C. Van Willenswaard CLx.,A. Vermejj, P. Qrenp, Mr. J. K. Van Weel, J. O. Doesburg, A. t. Lom wel, A. J. Overdykink en A. Kuilenburg. Afwezig de heer J. P. Niekerk met kennis geving. Voorzitter de heer Mr. A. D. H. Kolff, Bur gemeester. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd met een renvooi, op verzoek van den heer A. v. Lomwel, om alsnog in de notulen op te nemen, dat door hem in de vorige vergadering gevraagd is of B. en W. de verzekering kunnen geven dat bet nog tyd genoeg is om het volgende jaar klaar te zyn met eene nieuwe gasfabriek. De voorzitter brongt ter tafel als ingekomen: lo. een adres van D. Toyinck en 86 mede- onderteekenaars, waarby zy don raad verzoeken zoo veel mogeiyk do tot standkoming van de waterleiding alhier te helpen bevorderen. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 2o. eene missive van de Ryks-commissie voor gnindmoting en waterpassing, waarby gevraagd wordt, ten behoeve van de in uitvoering zijnde driehoeksmeting gebruik te mogen maken van den Grootpn toren en daarvoor enkele inrichtingen op dien toren te mogen aanbrengen. Met algemeene stommen wordt het verzoek toegeetaan onder bepaling dat de eventueelo schade voor rekening van het Ryk is. De voorzitter brengt in behandeling het kohier van den Hoofdeljjken Omslag, dienst 1895, en geeft te kennen, dat de heer J. P. Niekerk, wegens ziekte verhinderd, verzocht heeft de behandeling te willen uitstellen. Do hoor J. J. Lazonder acht de reden billy k en stelt daarom voor, do bohandeling uit te stellen, vooral ook omdat by de voorloopigf stolling do beer Niokork niet tegenwoordig De heer P. Greup bespreekt het versoek en acht bet zeor gevaarlyk om uit te stellen, vooral met het oog op de gevolgen, want heden kan dit en den volgenden keer kunnen andere leden niet opkomen. Bovendien de weg tot reclame is niet afgesnedenmen kan zich weer tot dea Raad wonden. De hoer J. J. Lazonder zegt: vooral omdat de hear Niekerk wethouder is en verhinderd wegens ziekte, zou spreker gaarne aan het vei- zook voldoen. De heer A. J. Ovordykink zegt: wy zitten hier, geloof ik, toch met ons tienen niet om onrechtvaardigheden te doen, die alle kunnen voorkomen worden door den heer Niekerk. Maar hoe het zij, als men reclamooreu wil omtrent den aanslag, de weg staat open by den Raad. De heer J J. Lazonder meent, dal men zondor bezwaar kan wachten; het is toch laat. De heer A. Vermey acht het zeer wensohelyk om te wachten, opdat de heer Niekerk s$ne en anderer aanslagen, die buiten hem zyn ver anderd, kan beoordeelcn. De voorzitter brengt in omvraag, de be handeling uit te stellen, welk voorstel wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren J. J. Lazonder, A. Vermey en A. v.Lomwel. De voorzitter stelt voor, de bohandeling van bet kohier in eene besloten vergadering te doen, waartoe besloten wordt. De voorzitter stelt aan de orde het voorstel van B en W. om het grasland, gelegen tus- schen den Nieuwenweg en den Lekdyk, voor zes jaren te verpachten. Het voorstel in omvraag gobraoht, goedgekeurd met algemeene stemmen. De voorzitter stelt aan de orde het ra; van B. en W. omtrent de aanvrage voor aanleg eener waterleiding binnen deze- door de heeren A. G Mulió en 1 penzeel te Harderwyk. De voorzitter doet lezing o. a. luidende: „dat met het oog op den flnanctöelen toestand der gemeente on de daaromtrent reeds besloten regeling in de toekomst, o.a. by eene eventu- eele spoorwegverbinding, het zeer bezwaarlik is, opnieuw de gemeente-financiën te belasten mot het vurleenen van een belangrijke sub sidie van f 8000; „dat hoe gaarne ook erkend wordt, dat eene waterleiding voor deze gemeente van groot belang kan geacht worden, de gevraagde subsidie daarvoor de krachten der gemeente te boven gaat; „Dientengevolge wordt voorgesteld te be sluiten: „dat alvorens de Raad de oonoessie-aanvrai in overweging wensoht te do hoofdvoorwaarde, namoiyk subsidie, die te bezwarend voor de wordt geacht, B. on W. machtigt i santen (omtrent die hoofdvoorwaarde) overleg te treden en waarvan de uitslag wordt ingewacht." De voorzitter deelt namens B. on W. mede, dat hot hoofdbezwaar de verlangde subsidie is, waaromtrent ernstig bezwaar bestaat. Wel zijn er meerdere punten in de voorwaarden, waarover zelfs deskundigen dienen gehoord te worden, maar die kunnen nader worden overwogen. De hoer A. v. Lomwel erkout voor eene wa terleiding te zjju, on acht een vorder overleg wensoheityk. De heer J. J. Lazonder noodigt B. en W.- uit om eenigen spoed te maken. De hoer Mr. J. K. v. Wool merkt op, dat do subsidie dient voor garantie van renten Mocht daarvoor geleend worden, dan was het te doen, doch mon kon in de plaats daarvan een bruto watergebruik kunnen garandeeren. Dat is een idee van een deskundige. De voorzitter zegt, dat B. en W. die opmer king in gedachten sullen houden. MIE te Amsterdam, worden in 7 spoedig op elkaar vol loot en dadeljjk contant uitbetaald. REKKING8PLAN, dat gratis by ieder egd wordt, bevat een nauwkeurige s afdeeling uit te loten prjjzon, even- at men moet toezenden voor de loten

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1