*1 ttelMs w; KT, IUIS, endo eene groote i en Opkamer, Hg» Mangelen, ökc prjjs. NNEKENS. N°. 1583. 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ml ding. Zaterdag 8 Juni. VERVOER Officiëele Kennisgevingen. ir oude- en ener nieuwe eind van den en eenige HUUR: BINNENLAND. orp. SCHOOL EN MAATSCHAPPIJ. HERIJK van Maten en Gewichten. >ven. BUITENLAND. Overzicht. 8GH00NH0VBIÏ8CH8 COURANT I Mi NASSAU Die collecte heeft S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. i by het Bestuur Overslingeland. worden. O I jrdynen. leent. H 'kS HOOTEN, waarin sedert ruideniersaffaire gedrevenmet GROND, staande Polder Hardinx* 5 Juni 1895, ie Polderkamer an besteden De Notaris F. HEIJMAN laatrecht zal op sdag 12 Juni lesvoorm. lOure, C. PEULEN te ibaar veilen en aing ter inzage erkamer, van af en aanwyzing Juni, des v.m. eenige dagen te voren, de hand zy'ner dochter geweigerd. De krijgsraad te Madrid houdt niet van uitstel. Snel recht doende, heeft ze den misdadiger ter dood veroordeeld, hetgeen geschieden zal door fusileering. Het Grieksche Ministerie schijnt er de voorkeur aan te geven, zich langzamer hand af te breken, dan gezameniyk heen te gaan. Donderdag zjjn de Ministers van Justitie en Financiën afgetreden en Maan dag zullen waarschynlyk de andere wel volgen. Het is, zooals men weet, nog altyd het bij de verkiezingen geslagene van Trikonpis. De Transvaalsche Regeering heeft eene amnestie afgekondigd voor alle, wegens misdry ven, naar Swazi land uitgewekenen. President Cleveland (N.-A.) heeft erop ge staan uit eigen middelen de begrafenis van Minister Grehan te bekostigen, die zonder middelen na te laten overleed en zonder dat er van Staatswege een crediet voor de onkosten beschikbaar was. Men begint reden te krijgen tot het gruwelijk vermoeden, dat het vergaan van het stoomschip „Colima” van do Pacific Mail-Company, op de kust van Mexico, niet een gewone scheepsramp, maar een moord op groote schaal is ge weest. Sjouwerlieden te San Francisco moeten, om zich te wreken op de directie der Pacific Mail, die ontzettende misdaad bedreven hebben. Zy laadden het schip zoodanig, dat het allengs topzwaar wor den moest, en het schip is dan ook lang zamerhand naar één kant gaan overhellen en eindelyk, by stormachtig weder, omge slagen waarby 60 menschen om het leven kwamen. EN FLINK MOESTUIN en igtn prys, zeer i Rotferdnm en lion. Bureel Schoon- Uit ’sGravenhage meldt men, dat de nieuwe kieswet by het departement van binnenlandsche zaken van den Raad van State terug ontvangen is. Aan het ministerie van water staat werd Woensdag o. a. aan besteed het onderhoud van de ryksri vier werken en hun toebehooren in de Noord, de Oude Maas, het Mallegat, de Dordtsche Kil en het Spui, met de daartoe noodige leve- ringen, herstellingen en vernieuwingen, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen, Van 1 Juli 1895 tot en met 30 Juni 1896. Minste inschryver W. Volker te Sliedrecht,- voor f13.975. >4, 105 en 106, n. gen 25 Juli 1895. is 1895. id te Koop. t voorn. Notaris. CASTELEIJN voornemens op I e n 6. J u n y n 11 ure, bij inderdfik, onder dam, '5 te verhuren, van die leve- er. iO Mei 1895 af g van f0,25 by A. CHR SNEL Secretarie der Eerste Opzichter te Moordrecht. RADEN van den emens op Don- des namiddags in het Hötel baar, by enkele ■den mii 1600 kub. 395, in diverse itiën en massa, lier" Gunt tot lil 4890 in Het is wel opmerkelijk dat men, na zoo dikwijls te zyn teleurgesteld, nog altyd de oude illusie bly'ft voeden dat, wat er verkeerds is in de onderlinge verhoudin gen der menschen, door de school kan worden terechtgebracht. Deze overschat ting van haar invloed is een der oorzaken, waarom aan haar arbeid eischen worden gesteld, aan welke het niet mogelyk is te voldoen, zonder dat zy het eigenlijk karak ter als plaats van opvoeding zou verliezen. Zeker, indien een leger van bekwame onderwyzers en onderwijzeressen, met vol komen toewijding aan hun taak gehecht, belast werd met de geheele leiding der kinderen sinds het eerste oogenblik dat dezen indrukken ontvangen van de dingen om zich heenindien die kleinen aan geen andere invloeden waren blootgesteld dan die in de school heerschen, en tot op vry gevordenden leeftijd aan dat éénig gezag en aan geen ander onderworpen blevendan zou men kunnen beweren dat er een geslacht werd gekweekt, in vele opzichten verschillende van de vol wassenen, in wier midden de jeugdige menschen zich eerlang zullen moeten be wegen. Of dergelyke afzondering, een zoo ■eenzydige en kunstmatige vorming, een weldaad zou blyken te zyn, zouden we niet gaarne beweren, het wil ons veeleer toeschynen dat we dan kregen een collectie broeikasplanten, weinig bestand tegen de guurheden van het klimaat; dat voor de aldus opgevoeden de stryd harder zou zyn en de kans op overwinning minder groot, dan wanneer reeds vroeg het leven in al zyn volheid, met zyn lief en leed, zyn mooi en leelijk, zich voor hun blikken ontplooit. Maar dit daargelaten, er zijn een groot aantal krachten, die op de ziel van de kleine menschen inwerken, en tal van factoren zyn doende om hen te maken tot hetgeen zy later worden zullen. De school is er één van, en haar invloed is niet gering, wat te begrypen is als men let op den langen tyd, dien de kinderen er doorbrengen gedurende een reeks van jaren, ongeveer een derdedeel van de uren dat zij niet slapenen ook op het feit dat de school haar arbeid verricht naar een vast planhetwelk rekeiftng houdt met de trappen van ontwikkeling. Doch er zyn andere redenen, waarom de inwerking van den anderen factor, het huisgezin, zeker niet minder sterk is; immers, de verwantschap tusschen het kind en degenen, die met hem dezen klei nen kring vormen, is veel inniger dan die bestaat tusschen den leerling, aan den eenen, zyn onderwyzers en zyn makkers, aan den anderen kant, zoodat er meer wordt overgenomen en eigen gemaakt, Is er dus in beide, opvoedings inrichtingen zullen we ze maar noemen, overeenstem ming, een natuurlyke harmonie, die meer bestaat in eenheid van doel en streven dan dat zy het gevolg is van vooraf ge maakte afspraken, dan kan er iets goeds, iets blij vends worden teweeggebracht. Werken zy tegen elkander in, zoodat de een de andere als het ware neutraliseert, dan lydt het geen twyfel, of de inhoud van het huisgezin is overwegend en de «hooi kan niet veel doen om dien te verzwakken. Dit willen wy in overweging geven aan degenen, die de gansche zedelyke vorming van de school verwachten, en met onge duld constateeren, dat de vorderingen beneden hun eischen blyven. Er wordt gezaaid met moeite en inspanning; de wasdom is, voor wie nauwkeurig toeziet, waarneembaar, maar het oogenblik van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Her(jk van Maten en Gewichten is be paald op 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 en 21 Juni e. k., in het gebouw „MILI TAIR TEHUIS”, gelegen aan den Korten Dam alhier, en wel op: 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 en 21, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur; alleen op 17 Juni van 10 v./m. tot 3 uur n./m. en op 12 en 13 Juni uitfluitend voor den Herijk der gewichten voor fijnere wegingen (Goud- en Zilversmeden en Apothekers.) Schoonhoven, 7 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. op de plaat, ;ine Zaag”, bij Krimpen a/d ceelen. van Korte» ikerk, in het ceelen. eeft de Heer .ekkerland. reelt zich be- Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-uaraiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. gen worden door verhpoging van het ze delijkheidspeil daaraan werken de onder wijzers mede. AkW■geloof hebben in hun arbeid, en er hun ziel in leggeh, zullen zy belangrijke uitkomsten verkrijgen, ook zonder dat die zichtbaar worden door de spoedige verdwijning van één bepaald maatschappelijk kwaad. En is hetzelfde niet van toepassing op hetgeen in andere richting van de school wordt verlangd? Tot haar is het verwijt gericht, dat zy niet in voldoende mate opleidt tot het eigenlijk vakonderwys, dat zy geen rekening houdt met de maat schappelijke bestemming der leerlingen. Daardoor wordt veroorzaakt, dat onze land genooten achterstaan in industriëele en artistieke ontwikkeling. Er is voorgesteld, de scholen zóó vry te laten, dat zy gesplitst kunnen worden naar de godsdienstige en staatkundige of wel maatschappelyke begrippen der ou ders. Dat zou al een niet onbelangrijke uiteendryving kunnen worden, waarvan wy ons den omvang zelfs moeielyk kun nen voorstellen. Voeg er nu nog bij, dat men ze zou willen verdeelen naar den toekomstigen werkkring der leerlingen, - wie zou dan kans zien, in de verwarring den draad te vinden? Maar bovendien, we moeten ons, wat het karakter der gewone lagere school betreft, niet door nuttigheidsargumenten op het dwaalspoor laten brengen. In haal verdere ontwikkeling kunnen zich vraag stukken van leerstof, van methode voor doen, die oplossing vragen en waarover het dus noodig zal z(jn van gedachten te wisselenmaar gehandhaafd bly ve het j groote beginsel, dat de volksschool moet geven wat voorhallen dienstig is, walden j Londèn'^(EngeUnd5Noör' 'dén Prins van namens de Koningin, een bal gegeven, dat het schitterendst Hofbal 1 moet geweest zijn, waarvan men sedert 1 jaren heugenis heeft. Zulk eene veelheid i en rjjk lom van toiletten had men in geen jaren te Londen gezien. De Schahzada was er óók wéér en het voorwerp van 1 en oplettendheid, maar of Nasr Ullah-Khan nu ook weörin do ontvangkamer is gebleven, wordt niet gemeld. Nu, tenslotte went men ook aan uitgesneden japonnen. Men moet weten, dat n.l. op eene soirée by „Lady” Tweedmouth, Nasr- Ullah Khan, toen hy de laag uitgesneden j ipunnen en de hoog ontbloote armen der dames zag, zich daarover in het eerst zoo geërgerd en ontstemd gevoelde, dat te gaan en in het voorportaal of de ontvang kamer bleef vertoeven, totdat de eerste gasten weggingen en hy dus hun voor beeld volgen kon. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft ucn mui ue Ziuugcuaauiue Kaiser- brigade” doen paradeeren, dat is de tweede garde infanterie brigade, waarover Keizer u Friedrich in 1888, ook op 29 Mei, „revue”” heeft gehouden. De Keizer hield dan ook een toespraak en bracht dit feit in herinnering. „Ik heb besloten,” zoo zeide hy, „dezen dag steeds in uw midden te vieren en hoop, dat ge door trouwe plichtsbetrach ting u deze eer waardig zult maken.” Ter herinnering verleende Z. M. aan het vaandel de keten der Hohenzollernsche huisorde. Waarlijk, een treffende daad van piëteit des Keizers voor de nagedach tenis zyns vaders! Het ontwerp kieswet der OostenrUksche Regeering is openbaar gemaakt, doch daar weinig uitbreiding zal plaats hebben, valt het algemeen tegen en zal waar schijnlijk wel nooit wet worden. Het aantal vertegenwoordigers wordt by het I nieuwe ontwerp vermeerderd met 47, of m. a. w. op 400 gebracht. Wie minder dan vijf florijnen belasting betalen, hebben het recht 34 Afgevaardigden te kiezen, terwijl de werklieden eene vertegenwoor diging zullen hebben van 13. Keizer Frans Jozef zal ook wel niet byzonder ingenomen zijn met den maat regel indertijd gaf ook Z. M. den wensch tot uitbreiding te kennen. Koningin Nathalie van Servië schijnt een nieuw leven te beginnen. Op Pinkster morgen heeft H. M., als bewijs van hare verzoening met den Metropolitaan, die indertijd hare echtscheiding hielp door drijven, de hoofdkerk bezocht en na afloop van den dienst dien Hoogepriester de hand gekust. Ofschoon in Italië by de herstemmingen het voordeel was aan de zyde der oppositie, toch heeft Crispi voor zijne financieel© ontwerpen in de Kamer eene vaste meerder heid en dat is hoofdzaak. Werd onlangs te Madrid door een krank zinnig hoofd-offleier een aanslag op den Marokkaanschen gezant gepleegd, thans heeft een ander hoofd-officier, mede in den- zelfden treurigen gemoedstoestand ver- keerend en aan vervolgings of eenzydigen waanzin lydend, een tweetal schoten gelost op den kapitein generaal van Madrid, Primo de Rivera, en dezen levensgevaarlijk ge wond. De man is in hechtenis. Naar verzekerd wordt, had de Generaal hem, door elke werkelijke of vermeonde voor sprong van de eene natie op militair ge bied een gely'ke verplaatsing van de andere Dan aan dtfschool die hervorming maar opgedragen. Zorg, dat in de harten der kinderen geen strijdlustige neigingen ont kiemen laat by hen niet het denkbeeld van de tegenstrijdige belangen der volken, welke men gedwongen kan worden met j de wapens in de hand te verdedigen, tot ontwikkeling komen; voed niet door voor stellingen, aan een bloedig historisch ver leden ontleend, den af keer van het eene volk tegen het andere; ziet af van uw eenzijdige opvatting van vaderlandsche plichten, en leg meer nadruk op hetgeen alle menschen zonder onderscheid aan elkander verschuldigd zijn; bovenal, wees spaarzamer in uw lof voor de mannen, die op het slagveld of in den kamp op zee hun leven hebben gegeven om te handhaven wat men is overeengekomen de „nationale eer” te noemen. Laat er in het onderwijs niets zyn, dat de begeerte naar oorlogsroem wakker zou kunnen schudden, opdat eindelyk de volken ver standig genoeg worden om niet langer hun beste krachten te geven aan de ver betering of aanschaffing van allerlei zaken, waarvan zij toch niet voornemens zyn zich te bedienen. Dat alles klinkt heel fraai, maar is een illusie. Bij het onderwijs kan iets in die richting gedaan worden; in het algemeen moet de school zorgen, in den stroom der maatschappelyke ideeën van den tyd te blijven en met de haar ten dienst staande middelen de verheldering der denkbeelden in de hand werken; de onderwijzers zullen wèl doen, de vaderlandsche geschiedenis niet op te vatten in den engen zin, als ware noodwendig ieder een booswicht ge weest die den bewoners van het kustland tusschen Eems en Schelde maar het ge ringste in den weg poogde te leggen. Doch de groote wijziging in de zeden, die den oorlog moet verbannen en de oorlogsmid delen tot steeds geringer verhoudingen terugbrengen, zal nog door heel wat andere krachten moeten bewerkt worden, eerwy van haar totstandkoming iets kunnen be speuren. Iets dergelijks kan gezegd worden van den strijd, aangebonden tegen het alcohol gebruik. Gelooft merr inderdaad, dat het weinige, ’t welk den leerlingen onzer scho len met de grootste behoedzaamheid daar van is mede te deelen, een zoo machtigen indruk zal maken, dat noch slechte voor beelden, noch de verieidingder omgeving nu of later, noch de drang der zinnelijk heid er iets tegen vermogen? Verkeerde neigingen, van welken aard ook, bestrijdt men door de uitwendige verschijnselen in behandeling te nemen, en het opwekken van medelijden voor de slachtoffers van drankzucht, het wyzen op de noodlottige gevolgen van drankmisbruik, past evenzeer in het kader van de zedelyke opvoeding als het tegengaan van elk ander kwaad. Doch ten aanzien van de vruchten zy men bescheiden in zyn verwachtingen. Een bevende verbetering kan slechts verkre- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- ggneeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Berg-Ambacht, 6 Juni. Het meisje aan den Lekdyk alhier woonachtig, dat op Woensdag 22 Mei jl. zoo vreeselyk door het vuur werd gezengd, is heden-morgen aan de gevolgen harer yselyke brandwon den overleden. Gelukkig heeft het armbestuur alhier gezorgd, dat de laatste levensdagen van het ongelukkige kind door betere voeding, verzorging en ligging zooveel mogelyk verzacht werden. Ook over de andere kinderen heeft genoemd bestuur zich ont fermd: 4 zijn er b(j huurlieden besteed. De vader ondergaat nog steeds zyne straf te Rotterdam; de moeder, hoewel niet onkundig van het vreeselyk ongeluk, dat haar kind getroffen had, heeft niets van zich laten hooien of zien. Berkcnwoude, 4 Juni. Daar de prijzen van den hennep verleden jaar beter waren dan de vorige jaren, hebben vele landlieden in plaats van suikerbieten weder hennep geteeld. Aanvankelyk klagen de hennep- boeren erg, dat hun gewas zooveel heeft te lyden van de hemelt, een dikke gras achtige worm, die het plantje afzuigt. Op sommige velden kan men er ’s morgens vroeg honderden oprapen. Er wordt dan ook geducht jacht op die dieren gemaakt. Zeer ware het te wenschen, dat hier en in de omstreken meer hennep geteeld werd, hetgeen vooral in den winter aan den werkman ten goede zou komen. Bodegraven, 4 Juni. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd247 wagens te zamen 14795 stuks, wegende 62993 kilo; prys le soort Goudsche f 22} 24 zwaardere f 26, 2e soort f 20 A21Jhier onder 17 wagens Derbykaas, prys le sooit f 23 a -, 2e soort f 19 A 2134 wagens Edammerkaas, prys le soort f26, 2e soort f 21 A 22}. Handel matig. ‘Haastrecht, 4 Juni. Tot heemraad (poldermeester) van den polder Grootkeu- levaart is gekozen de heer J. Brouwer De Koning. ‘Krimpen a/d IJsel4 Juni. Door burg, en weth. zyn benoemd tot brand spuitmeesters van spuit I de heeren S. Slappendel en J. Noorlander, iu de plaats van de heeren A. A. Van Walsum en A. Teeuwen, en van spuit U de hoer A. Boers Lz., in de plaats van den he^r A. G. Bouwmeesters. Nieuw-Lekkerland, 3 Juni. Gedurende do beide Pinksterdagen werd in de gods dienstoefeningen der Ned. Herv. Gemeente eene collecte gehouden voor de zending onder de heidenen. Die collecte heeft opgebracht f oa^QL5. den oogst hangt af van de rijpwording, die, welke kunstmiddelen men ook bezige, slechts weinig is te vervroegen. Een soortgelijk ongeduld bespeuren we ten aanzien van zekere maatschappelyke vraagstukken, waaronder er zijn die sedert geruimen tyd in tal van beschaafde staten de beste denkers hebben beziggehouden. Dezen is het niet mogen gelukken, den weg der oplossing aan te wijzen, en in hoe talrijke en wijde kringen diezelfde vraagstukken in behandeling zijn genomen, we zien slechts eenigen voortgang, moer niet, en de kans om er binnen een twintigtal jaren meö klaar te komen, is niet bijzonder groot. Welnu, zeggen de belanghebbenden, als wy er heelemaal niet meê aan ’t eind geraken, dan moet de school het maar doen. Niet de univer- siteit, waar de toekomstige voorgangers en leiders van ons volk worden aange kweekt, neen, de eenvoudige lagere school, de volksschool in stad en dorp, onverschillig of zy door de Overheid of door particulieren is opgericht. Dat men zoo spreekt, is wel een beetje de schuld van sommige onderwyzers. Zijzelven, zich plaatsend op het standpunt van de maatschappij waarvan zy deel uit maken, beweren dat van hun eigen werk een geheel andere inrichting, resul taten zou opleveren, over welke men ver steld zou staan. Dat er, by het voorspie gelen dezer uitzichten, van anderen kant wordt geroepen: Welnu, als dat kan,dan moet hot ook maar I is vry natuurlijk. Wie ziet, byv. kans, om perken te stellen aan de ontzettende wapeningen, waarmede de volken van Europa zich eenvoudig ruïneeren, en die tot geen ander doel zullen leiden dan algemeene ver arming en vervolgens de revolutie uit I baloorigheid? Geen mensch, evenmin als i Wanneer we al die vreemdsoortige en iemand iets vermag tegen het voortdurend i nieuwe eischen vernemen, dan ryst on onderling wantrouwen der volken, waar- willekeurig de-vraag of men, er aan vol- J- doende, nog wel tyd beschikbaar zal hou den om de jeugd lezen, schrijven, rekenen 1 ...r-o-- en het gebruik onzer taal to leeren. Dat aller nieuwsgierigheid in voorwaartsche richting noodig maakt. zÜn de sleutels tot het magazyn van ken- --e 'T--- ’m-i. ttu «n- .i.Q har.r/M-minrr r».nis, ’t welk voor ieder toegankeik isdien de sloten vermag te openenelk kind van I ons volk moet in de gelegenheid worden I 1 gesteld om er zich van te bedienen. Wat er behalve dat gedaan kan worden ver- dient krachtige aanbeveling, maar het meerdere moet niet voor het mindere wor den achtergezet. Door haar inrichting, haar geest, de voorbeelden die zy te aan- I schouwen geeft en de vermaningen en op hy niet te bewegen was, de salons binnen wekkingen welke zy doet hooren, bouwe -1-r--’ 1- t de school voort aan de verheffing der openbare zedelijkheid; door den kinderen het wapen te verschaften, zonder hetwelk zy in den stryd om het bestaan zich niet I zouden kunnen staande houden, bevordere den 29. Mei de zoogenaamde zy het algemeen stoffjlyl^welzyn. Worden haar nog andere eischen opgelegddan aanvaarde zij die slechts in het geval dat de voldoening past in de lyst harer ge wone werkzaamhedenen zy wyze zon der aarzeling van de hand, wat haar tegen haar overtuiging wordt opgedrongen. Japan kan vry wel de woorden herhalen, die eens de Romeinsche Keizer Gesar uit sprak, n.l.: „Ik kwam, ik zag, ik overwon I” De pas geboren Republiek Formosa met haren ondernemenden President, den oud- gouverneur Tang, heeft den laatsten adem uitgeblazen en heeftdusopgehouden televen! By de nadering der Japanners zijn de Chineezen op de noordkust van Formosa tot volslagen verwarring en werkloosheid geraakt. Zich zelve niet meester meer zynde, sloegen de soldaten aan het plun deren, in plaats van zich, zooals het be hoorde, tegen den vijand te verdedigen. De Japansche garde alleen was al vol doende, om zonder dat de landing der overige troepen werd afgewacht, het „Re- publikeinsche" leger uiteen te jagen. Ver scheidene Chineezen sneuvelden, terwijl de Japanners slechts eenige gekwetsten telden. Nu zyn de laatsten meester op het eiland, althans op de kust, waar de vroegere Chineesche gezagvoerders woon den. Met de wilden in het binnenland zullen ze waarschynlyk meer last hebben. In zake Japan heeft er, zooals we in het vorig overzicht konden lezen, een politiek debat plaats gehad in de Fransche Kamer. Twee dagen daarna had er byna eene her haling plaats van die „voorstelling”, daar de heeren Rouannet en Milleraud name lijk hun verlangen te kennen gaven, nader te worden ingelicht omtrent het samen gaan met Duitschland in zake Japan. De heer Hanotaux echter verklaarde weinig lust te hebben, om in herhalingen te ver vallen. Later wel. Daarna werd het woord gegeven aan den sócialistischen Afgevaardigde Jaurès, om zyne interpellatie te ontwikkelen be treffende het op financieel gebied betrok ken zijn van verscheidene oud-Ministers en Afgevaardigden by niet zeer roemryke zaken van den Z/uiderspoorweg. HU wilde nu, dat de Regeering namen zou noemen, daar zij van de zaken afwist. De Minister van Justitie Trarieux ant woordde,!' dat de Regeering dat niet van plan was te doen, maar wel raadde hy de betrokken personen aan, zelf den sluier op te lichten. Luide toejuichingen van alle zijden Gevolg gevende aan den wij zen raad van genoemden spreker, stonden de oud-Ministers Rouvier en Jules Roche op en snelden naar de tribune, om zich te verdedigen. Nadat ze zich, naar de meening van de Regeering, voldoende had den verdedigd, verklaarde de Minister-Pre sident Ribot, dat de Regeering zich niet kon vereenigen met de voorgestelde mo- tiön, tot sluiting van het debat, die een afkeuring inhielden en achtereenvolgens werden die met groote meerderheid ver worpen. De heer Ribot heeft de begrotings commissie medegedeeld, dat aan de ver schillende depai tementen slechts een zeer klein gedeelte van de benoodigde 55 mil- lioen kan bezuinigd worden. Frankryk’s President is op zyn reis allerwegen met veel geestdrift ontvangen. Hy kon dus niet tegenwoordig wezen, Zondag, by de groote wedrennen te Auteuil, waar „Styrax”, het paard van den bekenden Robert Lebaudy, den prijs heeft gewonnen met vier lengten. De eigenaar schonk uit blydschap 100.000 francs aan de armen. Vigil”, het Belgische paard, dat pas te Groenendael heeft gewonnen, viel zoo ongelukkig, dat het de ruggegraat brak en aanstonds dood was. De „jockey” maar gehandhaafd bly've het j ontving geen letsel. ---Vrijdag is op Buckingham Palace te grondslag vormt voor elke latere opleiding, I Wa’es, en dus in geen geval kan worden gemist. 1 gpgevéi i Wanneer we al die vreemdsoortige en 1 moet

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1