Goeflewaagen Zonen, I 1895. N°. 1584. Woensdag 12 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Aardappelen, teZEEUWSCHE BLAUWE, te bekomen 3,20 per mudby 1 J. P. KASTELEIJN Dz, te Polabroekerdam. GOUDA, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. iarz ikel Zekere V. uit lebor e A. Lek! Nieuwi Braven, M. I SCHOOJIHOVEBSCHE COURANT. wjjziging het ontsla, litaiie vergat Juni geacht stemme man k onaannemelijk was oud 74 j-, we- Ootns, oud 22 j., msgraaf. Mui. van Dyk z. van wia, i. van J. Verlaan, oud 42 j., echt te leken van tiouda, 10 Juni. Gisteren morgen ging A. V., 22 jaar oud, tuinmansknecht, naar den tuin aan de Karnemelksloot, waar hij werkzaam is, om zich van schoone klee deren te voorzien en tevens een bad te is van zijn reisje, dat te Bordeaux ein digde, in de hoofdstad teruggekeerd. Aan een te Bordeaux gehouden feest maal heeft hij een dronk gewijd aan de stad zelve, de stad van arbeid, de stad, die weet, wat z(j wil en maat regelen durft te nemen, waar het de be langen van den vooruitgang van den vrede geldt. Te Parfjs is door het mijnwerkers-con- gres met 870 000 tegen 96 000 stemmen goedgekeurd het voorstel tot invoering van een acht uurs-werkdag voor de arbeiders „onder den grond” en met eene iets kleinere meerderheid het voorstel, om de bepaling ook uit te strekken, tot de ar beiders „boven den grond.” Te Berlijn (Duitarliland) is overleden de oud Minister van Justitie Von Friedberg, in den ouderdom van 82 jaar. In 1879 tot Minister benoemd, werd hij in 1888 door Keizer Friedrich in den adelstand verheven. In 1889 trok hij zich uit den Staatsdienst terug en sinds dien tyd wijdde hjj zich aan geschied- en rechtskundige studiën. De oud-Rijkskanselier Von Bismarck heeft op Friedrichsruhe de centrale com missie van den „bond van landbouwers,” ontvangen. Nu, daar zal wel oen oordeel op volgen over de agrarische beweging. Tot President der Oostenrykache Dele gatie is verkozen Prins Lobkouwitz en tot vice-President de heer Zalewski. Toen hij zijn ambt aanvaardde, bracht de voorzitter in levendige herinnering, wat Kalnocky in het belang van den vrede gedaan had, en gaf voorts zijn volle ver trouwen in het beleid van Kalnocky's op volger, den heer Qoluchowsky, te kennen. Met een Hoch op den Keizer besloot hij zijn toespraak. In plaats van den overleden Heer Gres han, Minister van Buitenlandsche Zaken der Noord-AinerikaaiiHche Unie, is nu benoemd de heer Olney, tot dusverre Minister van Justitie, welke portefeuille nu is verleend aan den heer Judson Harman uit Cincinnati. By Kon. besluit is, met in gang van 1 September, aim J. J. Bertelman, op zijn verzoek, een eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rjjks-hoogere burgerschool te Gouda. In de groep Woudrichem—Go- rinchem zullen van 8 tot 14 Juli kader- manoeuvres worden gehouden, waaraan door 2 majoors, 5 kapiteins, 14 luitenants en eenige minderen van het 6de regiment infanterie wordt deelgenomen. De gewone jaarltfksche St. Odolphischouw langs de dyken van de Krimpenerwaard zal ditmaal op Vrijdag 22 Juni, ’s morgens te 9 uren, te Schoon hoven aanvangen en den volgenden dag worden voortgezet. De zeebaden te Scheveningen worden den 15en a. s. geopend, indien althans vanwege de gemeente de strand weg geheel hersteld is. - Ook het verzet van den gewe zen ambtenaar ter secretarie te Sliedrecht is door het gerechtshof te 's Hage gegrond verklaard. Vrydag avond is te Delft overleden de heer Dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar directeur der Polytechnische School. De ring Uselstein is op done vacature (Lopik) na, weder van predikanten voorzien. Ook te Lopik heeft men alle verwachting dat Ds. Benders, van Zyder- veld, het op hem uitgebrachte beroep zal aannemen. Markt, naast „De Waag”, nemen gelden ft. deposito: t 1 dag opvragens 2 ®/0 langer termijn op overeen te komen roorwaarden en desverkiezende tegen inderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,- 4 °/0 ’sjaars;* Iragen daarboven tot den prolongatie-i toers, volgens Amsterdamsche beurs- roorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: l °/p voor fondsen boven de 80 f 6"/0 onder 80 (ook roor loten;) iverlangji worden orders in de meeste öndsen verantwoord tot don eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche* jeura welen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere-i lening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden, net het incasseeren van wissels op linnen- en buitenland. Tarieven op tanvrage gratis verkrijgbaar. ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Door de Mogendheden gedwongen, heeft de Sultan van Turkse eindelijk eens ant woord gegeven op de Russisch Fransch- Britsche nota, waarin het hervormingsplan voor Armenia is vervat. Ofschoon door de Mogendheden een be slist „ja” of „neen” tot antwoord geflischt werd, luidt het bescheid toch eenigszins ontwijkend. De Porte verklaart nl., dat men zich niet met een bijzonder hervor mingsplan voor Armeniö kan inlaten, maar dat men wel de noodige hervormingen algemeen zou willen maken voor het ge- heele R|jk. Deze toon van spreken noo- digt natuurlijk uit tot nadere bespreking der zaken, wat in het Oosten zooveel be- teekent, als „op de lange baan'schuiven”, „uitstellen", hetgeen altijd in deze zaak het doel is geweest. Sultan van Turkije te zyn is tegenwoor dig geen benydenswaardig baantje! Ons dunkt, dat Z. M. aan bovengenoemde quaestie waarlyk meer dan genoeg had, doch ’t bl|jft daar niet by. Men weet, dat de Bedouinen te Djedda een aanval deden op de Europeesche consuls. Die aanval schynt in verband te staan met eene algemeene gisting onder de „geloo- vigen”. Het ergste is dus te vreezen. Het cholera hospitaal voor pelgrims uit Mekka werd geplunderd. De Europeanen vlucht ten aan boord der schepen, want het Turksche garnizoen is niet in staat, de orde te handhaven. Of nu de Porte al krygsraden benoemt, om de schuldigen te laten vonnissen en schadevergoeding te geven voor den aanval op de consuls, dat alles helpt niets, want straks jagen de Bedouinen den krygsraad ook weg en dan is de Porte weer verantwoor- deiyk. Het Turksche Ryk zakt langza merhand ineen. Nederland en Frankryk zullen er kanon- neerbooten heen zenden. Een ander onaangenaam incident. Een Turksch officier te Konstantinopel wilde aan boord van een Fransch schip de haven verlaten. De officier krygt woorden met den kapitein en wondt hem in een aanval. De kapitein laat terstond bericht geven aan het Fransche aldaar gestationneerde schip, dat een wacht van 10 man afzendt, die eenvoudig den Turkschen officier gevangen meeneemt, na hem de handboeien te heb ben aangedaan. De officier bevindt zich steeds aan boord van het Fransche schip als gevangen man. Het zit in Turky'e wel in de lucht! Majoor Cladyo, die Generaal Primo, gou verneur van Madrid (Spanje) zoo ernstig verwondde, dat men voor zijn leven vreest, is gefusileerd. Hy onderging zeer kalm zyn vonnis. Vóór zyn dood schreef hy nog een brief aan zyn verloofde, waarin hy den wensch te kennen gaf, dat Generaal Primo de Rivera genezen zou van de wonden, die hy hem had toegebracht. De ongelukkige was niet dadelyk dood, en ontving van een der soldaten het ge nadeschot onder de kin. De menigte was zeer onder den indruk van het treurig schouwspel. De troep defileerde voor het stoffelyk overschot. Intusschen beginnen op Cuba de zaken een min of meer ernstig karakter aan te nemen. In verscheidene pro vinciën, die tot nu toe rustig waren, begint een soort „gisting,” te komen, zoodat uitbreiding van den opstand alge meen wordt verwacht. De Spaansche Re- j geering zal Maarschalk Compos 10 bataljons zenden, in plaats van 6, zooals deze ge vraagd had. De Minister van Koloniën heeft met Sagasta en den voorzitter der Cubaansche begrootingscommissie een on derhoud gehad over geldzaken. „Oorlog voeren kost geld"; binnenkort zullen er dus wel nieuwe credieten moeten worden aangevraagd. Aangaande de door China te sluiten leening wordt gemeld, dat Rusland die op zich zal nemen en wel zoo, dat van Regeertngswege voor Rusland eene 8| of 4 percents leening van 17 millioen p. st. zal worden uitgegeven. In vei band hier mede zouden schikkingen zyn getroffen tot uitbreiding van den Trans Siberischen spoorweg naar Mantschourije. De Chineesche Oud-Gouverneur van For mosa, laatsteiyk President van Formosa, de heer Tang, is op een stoomboot ont snapt, daarin geholpen door den Duitschen kruiser „Iltis." De Japanners vorderen langzaam maar zeker op het eiland. Toch verontrusten troepen plunderende Chineesche soldaten het land. Honderd van dat soort plunde raars vlogen door een krultontplofflng in de lucht. De straf volgde hier dus wel op de misdaad! De Afghaansche Schahzada, die nog steeds in Engeland vertoeft, wordt overal met groote eerbewyzingen en byzondere hartelykheid ontvangen. Zijn vader, de Emir, biykbaar zeer verheugd over de goede ontvangst van zyn zoon, heeft naar Londen geseind, dat hy den Engelschen voortaan een trouw bondgenoot zou zyn. Op ditzelfde Voetspoor voortgaande sprak Schahzada, aan een feest lunch in de Guildhall te Londen, eenige woorden van dank uit, daarby uitdrukkeiyk wyzende op de vriendschappelyke betrekkingen tusschen Engeland en Afghanistan. Hem werd het eereburgerschap der Londensche City verleend. De heer Faure, Frankr|jk’a President, nemen. Daar hy niet zwemmen kon, had hy zich een touw om den pols gebonden, om zich weder naar den wal terug te kunnen trekken, wat reeds meermalen met goed gevolg was geschied. Ditmaal brak het touw en de jonge man zonk naar de diepte. Daar hy ten 9 uur nog niet te huis was, ging men naar hem zien en vond men zyn schoone kleederen nog liggen. Men ia daarop gaan dreggen en later met de zegen gaan visschen, waarop men hem te ongeveer 11 uur ophaalde. Gorincliem, 7 Juni. In de heden ge houden raadsvergadering werd benoemd tot hoofd der tusscheuschool voor meisjes, jaarwedde f 1400, benevens f 250 voor huishuur, mej. A. H. Borleffs te Groningen en tot onderwyzer aan de tusschenschool voor jongens, jaarwedde f 700, de heer A. A. Ter Beek te Maartensdyk. ‘Oorincliein, 10 Juni. De ruim 221 H A. wei-, hooi en bouwland van wyien den heer Serrurier te ’s Gravenhage, gelegen in de gemeenten Gorinchem, Schelluinen, Hoog-Blokland, Arkel, Kedichom, Oester- wyk, Leerdam, Beesd, Heukelum, Vuren en Dalen en Spyk, zyn 11. Woensdag en Donderdag alhier by publieke veiling in 129 perceelen ingezet op f 834.025. De aan voer van nieuwe aardappelen neemt dagelyks toe, zoodat de prys reeds van f 1 tot f 0,60 de 5 liter gedaald is. Doperwten golden Zaterdag en heden morgen 20 A 221 cent het Kilo. Arkel8 Juni. De heer G. Van Reekum, tot 1 October jl. onderwyzer alhier, heeft gisteren aan de hoogeschool te Utrecht met goed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd. §Arkcl, 10 Juni. Aanstaanden Zondag hoopt onze geachte leeraar, Ds. G. Van Wyhe, zyne 25 jarige ambtsbediening als predikant in acht verschillende gemeen ten te herdenken. ‘Brandwijk, 10 Juni. Het hooiland van dezen polder heeft by publieke verpach ting opgebracht 1'66, tegen f92,50 in 1894, en dat van de Diaconie armen f 840, tegen f 473 in 1894. De poldei lasten zyn voor 1895 vast gesteld als volgt: Binneq^andflohe omslag f 1,50; Molen-omslag Brandwyk c. a. f 1,— en Molen omslag Gy beland c. a. f 0,65. Voor de vacante betrekking van penningmeester van den polder Brandwfik en Gybeland heeft zich, slechts één solli citant aangemeld, n.I. de heer C. Verwolf. ‘Goudriaan, 10 Juni. De heer N. (X Bakker, cand., heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. ‘Hoog Blokland, 10 Juni. Eene collecte, in de kerk alhier gehouden, ten behoeve van noodifidende kerken en personen, bracht f2,674 °P- Leerdam, 7 Juni. Heden zyn tot leden van den gemeenteraad verkozen de heeren 0. H. L. Nieuwenhuyzen en J. Veen (lib). §Leksmond, 10 Juni. Op de 11. Za terdag alhier gehouden verkooping van hooigras is besteed voor Uiterwaards hooi tot f7 per 500 kilo op stam. Voor bin nenhooi werd een fabelachtig lage prys besteed. Linachoten, 8 Juni. De scheiding van het waterschap Haanwyk uit de gemeen- schappelyke bemaling door het stopmge maal alhier is thans zoo goed als zeker. In de ingelanden vergadering van dat waterschap van jl. Donderdag zyn de schei- dings voorwaarden, door Rapynen c. a. gesteld, aangenomen. Onder afstand van alle eigendomsrechten zal dus door Haan- wyk aan Rapynen c. a. en Cattenbroek te zamen f8000 als vergoeding worden uitgekeerd. ‘Molenaarsgraaf, 10 Juni. Door den heer P. Den Butter is ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad alhier. De jaarwedde van de eventuëel te benoemen onderwyzeres is met f 50 ver hoogd en thans vastgesteld op f 550. Het hooiland van dezen polder heeft by publieke verhuring opgebr.icht f 849, tegen f 1516 in 1894. ‘Moordrecht, 10 Juni. Zekere V. uit deze gemeente takelde, by een huiselyken twist, zyne vrouw zoodanig toe, dat de hulp der politie moest worden ingeroe pen. Naar wy vernemen, heeft de bur gemeester zich de zaak aangetrokken en zal de ontaarde man zyn straf niet ontgaan. Gisteren was het, by gelegenheid van een velocipéde wedstryd van Rotter dam naar Utrecht, zeer druk op ons dorp. Niet alleen passeerden de heeren mede dingers, maar ook anderen die voor het houden van contröle een gedeelte der reis meemaakten. By de terugreis kon men de mededingers aan het moede lichaam en het dikke stofkleed gemakkeiyk her kennen. N leu werker k a/d Uttel, 10 Juni. De collecte gehouden in de godsdienstoefe ning van Zondagmorgen 9 Juni, in de Ned. Herv. Kerk en ten voordeele der afdeeling Gouda en Omstreken van de kostelooze Bybelverspreiding onder on en minvermogenden, heeft 5 gulden op gebracht. Zaterdag-avond zou de koopman H. Stam een stier naar het land brengen. Daar aangekomen, werd hy op het on verwachts door het dier aangegrepen en over het land geslingerd, waarna het dier zich op hem wierp. Gelukkig dat de Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, is de groote collectie bekroningen der firma J. P. Nord Thomson weder verrykt met een eere-diplomx en gouden medaille van de „Exposition de Conserves élimentaires", gehouden te Brussel in de maand Mei j.l., en georganiseerd door „F Association in ternationale pour le progrës de 1’ Hygiëne en Belgique", en wel voor hare producten Theo Thomson, Thomson’s Puddingpoe ders en Vanillesuiker. Van vele kanten in de Krim penerwaard verneemt men van schade, door de zoogenaamle emelt aan gras en andere gewassen aangebracht. Naar men ons mededeelt moet oen groot deel dier schade toegeschreven worden aan de aard vlooien, die in grooten getale in de landeryen aanwezig zyn. Vrydag is in de Gouwe te Waddingsveon een 25 jarig jongmonsch te water geraakt en niet dan na veel moeite op het droge gebracht. Met veel moeite is hy bygebracht; zyn toestand is nog niet erg bevredigend. - Zondag avond 11 uur heeft te Zaandam eene nauweiyks 17jarige dienst bode, die in staat van zwangerschap ver keerde, zich verdronken in de sloot achter de woning waar zy dienstbaar was. De ongelukkige had zich ongeveer 20 kilo gram gewicht om den hals gebonden en een paar uur te voren haar Zondagsche kleederen ten huize harer ouders voor daagsche verwisseld. Gisteren sloeg de bliksem in het stoomgemaal „Van der Dreggen" van den Zuidplaspolder, staande onder de gemeente Waddingsveen, en verbryzelde de spits van den voorgevel van het ke telhuis, benevens eenige dakpannen, zoodat de schade gelukkig gering is. - Te Hoogwoud is een jong kind overleden, doordien het aan gekleurd speelgoed gelikt had. Door eenige dronken polder jongens werd de burgemeester van Assen delft, de heer K. Cz. De Boer, die op eene flets naar het dorp reed, aangehouden en beleedigd. Niettegenstaande de burge meester zich bekend maakte, wierpen zy de flets in de sloot, en kozen eerst het hazenpad, toen eenige ingezetenen kwamen toeschieten. Op Maandag 10 Juni had een zevenjarige jongen te Berg Ambacht de aardigheid op eene balie te klimmen en zoo in de daarlangs loopende sliksloot te springen. Do sprong slaagde naar wensch, maar tot minder groot genoegen der moeder die een' moorachtigen jongen tehuiskreeg. Te Ma arsen is iemand over leden, wiens ten onrechte gemelde dood voor een viertal jaren toen reeds belang stelling by familieleden wekte. De man was een toonbeeld van vrekkigheid en liet zich aan alles gebrek lyden. Zyne nalatenschap, die geschat wordt op by na drie ton, heeft hy thans vermaakt aan een man, een boeren arbeider, den eenige dien hy tydens zyn leven vertrouwde en van wien hy eenige oppassing genoot. Een be wener van een zyner panden zond hem van tyd tot tyd eenige verfiissching of ver kwikking; dank ontving deze daarvoor nooit, maar deelt nu toch in de nalaten schap, want bedoeld pand is hem b|j erf- making toebedeeld. Wegens gunstige lig ging on goed bedryf is den nieuwen eigenaar daarvoor reeds f 16.000 tevergeefs geboden. ihanna, d. van Marinus, i. Maria, d.vt VARIA. Een extra vermelding in ons „Varia” krygen deze week: de weduwe Sanne te Peer, in Limburg, die jl. Zaterdag in het gunot van een uitstekende gezondheid haar 102den ver jaardag vierde; mynheer Van de Waal, oen krasse 99-or te Khenen, die dezer dagen den eersten steen legde voor een in die gemeente op te richten stoommeubelfabriek en, niet te vergoten, boer Tuyn uit de Purmer, die elke week, een halve eeuw lang, de Edammer kaasmarkt bezocht cn daarom verleden Zaterdag van 't Edammer gemeentebestuur een mooie aanspraak en een dito leuningstoel kreeg. Als een groote bijzonderheid meldt „Da Tyd”, dat Amsterdam van Vrydag op Zaterdag, in volle 24 uur, geen uitslaande brand, geen binnenbrand, zelfs geen schoorsteenbrand hoeft gehad, een wonder, haast uven groot als een zwaan te West-Hove by Middelburg te aan schouwen gaf, toen ze uit zes eieren liefst zeven kuikens te voorschyn liet komen. Een herbergier te Hillegom vertoonde verleden week een aardig kunstje: hy deed zjjn mond open op dubbele wydte en stopte er toen eou biljartbal in! Het tweede gedeelte van het kunststuk gaf nog wat anders te ziende heele familie kwam er aan te pas en ten slotte ook nog dokter, wien het na heel veel moeite gelul de ongewone inondvulling weg Twee boertjes uit Doornspijk, Elburg, maakten een wuddic**" meeste borrels naar binnen schenen geen storkendrank gewoon, toen ze er ieder nog „maar” achter de knoopen hadden, buiten westen en wist de een van den ander als twee pa broeders van mêkaar. Den vond men ze meer dood weg en leken ze precies een beulden van den natie bond. Een schipper een nat zeil aan b< boel kort en klein sloq tweede-ik aan den s krachtige armbewef broeder van Stam zich in de onmiddel- lyke nabijheid bevond en hem daardoor spoedig kon ontzetten, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nu kwam hy met eenige pyn en den schrik vry. De vier zellingen die Vrydag in het café van den heer J. Oudyk zyn geveild en afgeslagen, zyn ook gekocht door den heer F. Mynlieff van Ouderkerk a/dIJsel, die tevens koopor is van de steenplaats „De Doornboom," waartoe de zellingen behoorden. Nleuwerkerk a d IJael, 10 Juni. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. P. Bokma, te Brutnisse. ‘Nieuwpoort, 11 Juni. Voor de betrek king van onderwyzer aan de openbare school alhier hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Naar men verneemt, zy n do plannen tot vergrooting en verbouwing van het schoollokaal goedgekeurd en zal de aan besteding spoedig plaats hebben. Oude wider, 6 Juni. De heerA. C. Van Aelst, sedert verscheidene jaren raadslid dezer gemeente, heeft als zoodanig zyn ontslag aangevraagd. J. G. Stekelenburg, werkman aan de machinefabriek der heeren De Jongh en Co., had heden avond het ongeluk een yzeren balk op zyn linkerpols te krygen, waar door die erg gekneusd werd. Dr. Van Praag, die spoedig de pols verbond, ver klaarde, dat de man in verscheidene da gen niet zal kunnen werken. De hand is erg opgezwollen en machteloos. ‘RccuwUk, 10 Juni. In deze gemeente doet zich een geval voor van typhus. ‘Heeuwyk, (afd. Sluipwyk) 10 Juni. De begrooting van den polder Sluipwyk be draagt voor den dienst 1895 aan ontvang sten f 1624,91, aan uitgaven f1624, batig saldo f0,91. Do omslag over hetzelfde jaar bedraagt thans fl,90 per hectare. Schoonreworrd8 Juni. Tot penning meester van de poldersOud en-Nieuw Schalk en Kortgerecht is met algemeene stemmen benoemd de heer A. C. De Leeuw, secre taris dier poldei s. ‘8tolw|jk, 10 Juni. In zyn laatstge houden veigadering werd door het bestuur van den polder „Stolwyk” aanbesteed het schoonmaken der poldervlieten. Over 1895 zal daarvoor worden betaald f 114 oftewel f 40 meer dan het vorige jaar. ‘Tienhoven, 10 Juni. Van gisteravond tot heden-middag zyn op de zalmzegen- visschery alhier 4 zalmen gevangen. De vorige week werd niets bemachtigd. ‘Wnddingeveen, 10 Juni. In de laatst gehouden zitting van den Raad is besloten, den kermistyd met twee dagen te verkorten. Dit is geschied naar aanleiding van een request tot afschaffing der kermis, onlangs aan den Raad ingediend. de ikle te nomen. op weg naar ingaoliap, wie de n kon elaan. Zo ten minste 20 glaasjes waren se allebei nog net sooveel oasgoboren tweeling- a volgenden morgun dan levend aan den paar reclame- ionaal-geheel-onthoudera- jr te Termunten, die met joord kwam en to3n den .loeg, kroeg het met syn de stok, die hem met oen krachtige armbeweging in do haven deed tui melen. Pas tegen het schip opgeklautord, keerde h y do rollen om en moest z y over boord, maar onder do poging om mouder do vrouw buiten boord te krygen, boog de dronken schipper te ver voorover en gingen ie heel gezeil'g samen hot water in. De omstanders hadden moeite om de natte vrachtjes op het drogo te brengen, want hot koele water zelfs bluschte het vuur van bun tweedracht niet. By duu laatst gehouden roeiwedatrjjd te Haar lem, gooiden de pasaagiora van een stoombootje du toesohouwera op den kant met zwarte fleaschen Ze schonen leeg die liesachon, ten miuato boel of gebroken, kreeg men zo op do boot allemaal eerljjk terug. Het slot van do fleaschengooierij wat oen bloedige veohtparty. Ze zouden trouwen een paartje te Wln- aoholen maar 't was nog ver van lachen, zei de bruid en ze aohreide: Op *t punt, om naar 't stadhuis te gaan, verscheen de politie •n, op varmoaden van diefstal, werd de bruigom STATEN-GENERAAL. De behandeling van een wetsontwerp tot - van de wet, rogelorde de bevordering, slag en hot op pensioen stellen der mi- offioieren by de landmacht, werd in de idering der Tweede Kamer van Vrydag 7 op verzoek van den Minister van Oorlog torst, nadat do Kamer met 48 tegen 37 nen een amendement van den heer Schaep- had aangenomen, 't welk door don Min. verklaard. Dat amendement strekte om den eisch van een jaar werkelyken dienst, aan officieren te stellen voor hun aan spraak op bevordering, niet toe te passen op officieren, die op het oogenblik van de afkon diging dezer wet niet in werkelyken dienst zyu, voor zoover betreft een bevordering tot den naast hoogeren rang. Daarna kwam aan de orde het voorstel van den heer De Bavornin Lohman tot wysiging van art. 54bia der wet op het lager ondorwys, ten doel hebbende de subsidie aan een byzon dere school niet te onthouden, wanneer gebleken is dat het bestuur dier school gedaan hooft wat in billijkheid kan geöischt worden om het by de wet bepaald aantal onderwyzors te ver kregen. De hoeren Bchaepman, A. Mackay, Lohman en Vermeulen verdedigden het voorstel, dat naar hun meening een moeieljjkheid zou wegnemen en geen enkel belang zou schaden. De heer De Beaufort (Wyk-by-Duuratede) zag in het voorstel een schrede in de richting van het ideaal des voorstellers: scholen van allerlei scha- keering voor staatsrekening. De Min. van Bin nen!. Zaken deed uitkomen, dat de Rogeenng eerst na do beslissing der Staten-ticneraal zal hebben te overwegen, of deze wetswijziging ver dient wet to worden. (Vervolg van pag. 8). Gemeente Ameide. Van 24 Mei tot 7 Juni. loboren: Johanna, d. van J. L d-Hartog M. de Lange Marinus, s. van J. Schmidt J. Bouwmeester. Maria, d. van G. Bouter Jzn. W. van Zoest. lotrouwd: L. Stout, oud 27 j. en P. Streef- k, oud 81 j. Iverledon: M. van Kekem, oud 8 1.— de Lange, oud 66 j. echtgenoot van M. v. Hoven. Gemeente Benschop. Van 18 Moi tot 4 Juni. Ie boren: Willemyntje, d. van J. Wiegeraad W. Brouwer. Antoi is, z. van A. Baars J. Hendriks. Janna, d. van D. Schinkel A. Benschop. verleden: M. H. Brouwer, oud 24 j. Schinkel, oud 9 w. J. Maaiji n, oud 80 j., tgenoot van A. Bos. M. den Toom, oud j., weduwe van T. Dekker, eerder van W. i Doorn. Levenloos kind, a. van M A. sterbeek en 11 van Schieveen. Gemeente Berkenwoude. Van 1 tot 31 Mei. loboren: Cornelia, z. van W. Suyker en van Vliet. Adriana, d. van H. Oudenes J. N. Verkalk. verleden: J. Buytehiar, vnaar van D. Teeuwen. C tgenoot van W. Zanen. Gemeente Bleskensgraar. x Van l tot 8. Mui. loboren: Cornelia Pieter, z. van J. H. Man- s en J. P. G. Bakkes. Lyzebotb, d. van Slingerland en C. Verhoeff. Pleuntje, d. i C. do Koning cn B. Koorevaar. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 31 Mei. leb oren: Geertje, d. van C. v. Blitterswjjk T. Heurulman. Johanna Margaretha, d. i J. Kasbtrgen en N. van Dam Maria labeth Klazina, d. van E Hilgeman en A. i Zussen. Maria, d. van A. Weggeman en Vis. Cornells Leendert, z. van A. de Jong C. Hoogendoorn. Johannes, z. van T. Rook A. van Dujjvendyk. Pieter Jan, s. van Via«er en L. E-egroen. verleden: W. Mudde, oud 8 j. D. van Irendpk, oud 4 ra. A. P. de Roojj, oud echtgeno-rte van J. Luyt. T. van der »t, oud 17 j. Gemeente Hekendorp. Van 1 Mei tot 4 Juni. Iverleden: J. Kasuis, oud 17 m. f d. Vlist, oud 20 j. (overleden te Utrecht).— Prosman, oud 73 j., echtgenoot van J Ben- voet. Gemeente Hei- en Boelcop. Van 1 tot 81 Mei. leboren: Jan, z. van P. A. Takken en 8 van de Geer. letrouwd: C. van Djjk, oud 86 j. en E. raven, oud 24 j. 0. Veer, oud 28 j. Verkerk, oud 21 j. Gemeente Hoenkoop. Van 18 Mei tot 4 Juni. Iverleden: A. Kemp, oud 5 ra. H. Wyk, oud 56 j. M. do Haan, oud 74 j, tgenoote van J. Muis, eerder weduwe van Meesters. Gemeente Langerulgeweide. Van 1 Mei tot 4 Juni. en: Willem Baltus, s. van A. v. Os kkerkerker. Gerard, z. van G. rpoot en H. Niermejjer. Gemeente Lekkerkerk. Van 1 tot Si Mei. leboren: Marrigje, d. van L. v. Zoest en Mudde. Hilligje en Teuntje, dochten van M de Groot en M. Bravenboer. Jaoob, s. i J. Neven on M. v. d. Graaf.Jan Marinus, ran P. Berkel en A. Deelen. letrouwd: H. Hofwegen, oud 28 j. en A. bel, oud 22 j. Overleden: T. en H. de Groot, oud 4 en 6 G. Ouwerkerk, oud 18 ra. Gemeente Leksmond. Van 1 tot 31 Mei. leboren: Janna, d. van G. van Santen en N. Verhoef. Annigje, d. van II. v. d. Ham B. Langerak. Jannigje, d. van J. de Jong A. Hol. Gorert, s. van D. Bogers en T. i Tienhoven. letrouwd: P. Westerhoud, oul 24 J. en de Jong, oud 17 j. Iverleden: A. don Braven, oud 52 j., eobt- looto van P. Boef. Gemeente Papekop. fan 1 Moi tot 4 Juni geone aangiften gedaan. Gemeente Polsbroek. Van 18 Mei tot 4 Juni. leboren: Arie, z. van J. C. de Weer en de Gier. Alotta, d. van T. van Dyk en Hogeudoorn. Jan Johannes, z. van J. »mer on E. Voormol n. Johani don Hartog «a E van Dam. Iverleden: 1 mote van J. Kok. Gemeente Streefkerk. Van 1 tot 81 Mei. leboren: Cornelia, d. van A. den Butter P. v. d. Heuvel. Cornells, s. van vu iwdingen en M. Btubbe. letrouwd: W. de Graaf (van Groot-Am- en M. t. d. Wal. >rarl«daoi I. BaUur, «wl t uit den kring van familie en kennissen meê- gonomon en achter de tralies geplakt. Ia de Kolksteeg te Amsterdam stonden Zaterdag morgen een paar dienstmeisjes te praten, wat men wol meer ziet te Amsterdam. Een zakken roller maakte van de gelegenheid gebruik om de portemonnaies van beiden in te palmen, wat, helaas, in onze goede hoofdstad ook al geen zeldzaamheid is. Hot merkwaardige van de zaak was, dat do zakkenroller op heeterdaad werd betrapt en het merkwaardigste, dat de man, die van zooveel vingervlugheid had blyk gegeven, zóó onvast op zjjn onderdanen stond, dat hy, aan de zjjde van een paar agenten, op krukken naar oen der politiebureaux moest springen. „Houdt heml” riep men Zondag morgen te Vlissingen, want een soldaat van hot algemeen depót van discipline was, op weg naar do Herv. Kerk, zyn geleide ontsnapt en zetto het op een loepen. Hy was echter gauw aan het eind: in zyn verwarring sloeg hy een straat in, die dood loopt en ton einde raad vluchtte hy in de kerk der doleerenden, waar men hom te pakken kreeg. Tot zyn groote stichting mocht hy eerst de preek aanhooren en verscheen na hot eindigen der godsdienst oefening een patrouille, die hem inpikte. De afdeeling „’s Gravenhage” van dierenbescher mers had een aardig plan: op kosten van de afdeeling zouden de paarden en ezels, die aan het strand te Soheveningen verhuurd worden, op de beide ook voor die dieren zoo drukke Pinksterdagen worden gevoed met brood. De eigenaars betoonden zich byzonder gevoelig voor do attentie han viervoeters bewezen: hoe meer brood aan onze trouwe beesten, hoe liever, zeiden ze, maarvoor den tyd, die met dat voede ren heengaat, berekenen we een kwartje voor een paard en een dubbeltje voor eon ezel, allea per kwartier 1In Amerika begint het smaak te worden, dat wielrjjdende dames zich steken in heeren-costuum. Do regeeringen van ver scheiden staten komen daar tegen op en in den staat Illinois is nu eon wet voorgosteld. waarbjj aan dames verboden wordt eon korte broek te dragen en straf wordt bedreigd tegen het dragen van eon rok, meer dan 8 oM. van den grond. De politie in Illinois mag dus namoten en krygt er alzoo eon even aangename als interessante bezigheid byl

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1