Hooilaafl Wis -N°. 1585. MAS eide. Steen, nabb' de rivier ikkelijk te water Zaterdag 15 Juni. a <1895. Wilg. 0 IJSSEL, van het Station erzoeke van den IT TRENITÉ, in e faillissementen FF STOLK&Zn., pen: Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ichting. LLIOEHI oorten STEEN, nteerd, alsmede jen Officiëele Kennisgevingen. mbacht iilioven achten: (erk, 95, te verhuren: .angerak HET PERSONEEL. nhoven BINNENLAND. BUITENLAND. /I eene overgrooto meerderheid eene sluitings- afgenummerd VAN NOOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. nen ten kantore voornoemd. zal plaats hebben op n. s. (herdenking Slag staande op per- m JOHs. EIKE- GAMBIER VAN pik zal op Vrijdag v.m. 11 ure, by 1 TEIJINCK te uni 1895, des offlehuis van den lar, in het open- .1 daarna verhuren weer Ö5 Hectaren 'Jaarsveld, Erven den Heer Mr. DE PESTERS ats heeft. Ier Streefkerk, fkerk en Korten- (jke- en Diaconie- en van Mevrouw n STREEFKERK. veil-conditiên itore van voor- rdain, Boompjes van voornoem- SCHOOMOVffiSCHE M Prys der Ad verten tien: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel I meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco I uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren, i Alle binnenlaudsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. )riek, bestaande Ie 8TEENMA- enkarren, Zand- Stortkar, Slik- e Roeibooten ementsteentjes, verse afmeting, ngen, Plaatsrol, mnen, Blokken, mtwee oude ij Oud Uzer tout en diverse A. CASTELEUN ia voornemens den 18 Juny I ure, by A. DE in den oorlog met Japan, hierin heeft het bicviits uu »pi»uk. „n gepast. Waarom zijn steun te onthouden aan Rusland, toen het voor moeiel ijk heden stond, die toch den algemeenen staatkun digen toestand betroffen Geldige redenen waren daarvoor niet te vinden. Bovendien Frankrijk blyft getrouw aan zijne bond genootschappen. Twee oud-Ministers, de heeren Flourens en Goblet, traden daarop tegen den heer Hanotaux in het k-yt. -j- Minister-President Ribot de verschillende bestryders van zyne staatkunde met een antwoord had gediend, ging men tot stem- ii 1895, ’s mor van 21 Juni, ierdterzelfde staande op per- den Heer A. VAN s. VAN RENS- de Armen van :n Polder Noord- VAN BAAREN rrydag 14 Juni re precies, op de INBOOM” te Het ontwerp tot herziening der Wet op de Personeele Belasting, onlangs bij de Tweede Kamer ingediend, heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht, en het wordt tijd dat ook in ons blad eenige mededeelingen voorkomen aangaande den inhoud dier belangrijke voordracht. Wan neer wy ons van deze verplichting kwij ten, is het niet in de eerste plaats to doen om critiek te voeren en aanmerking te maken, zooals gewoonlyk maar al te zeer het streven schijnt te zyn dergenen, die zich met de publieke zaak bezighouden het spreekt vanzelf, dat de wenschen welke men vooral op belastinggebied koestert, wijd uiteenloopen, en niet billijk is het, den Minister er een verwijt van temaken, dat hij een andere meening is toegedaan en in de door hem voorgestelde regeling heeft nedergelegd. ’t Is waar de heer Sprenger Van Eijk heeft ook zyn voorganger de zweepslagen eener felle, dikwijls hartstochtelyke critiek niet gespaard, en recht van klagen zal hij niet hebben, wanneer hem nu het zelfde ten deel valt. De vraag is maar, of we met al dat bedillen wel veel verder komen, en of niet het bekende feit, dat ieder geneigd is alleen die belastingen billijk to vinden, die niet worden voorge steld, tot voorzichtigheid moet stemmen? Bij het aanteekenen van eenige bezwa ren tegen het ontwerp sta alzoo dit op den voorgronddat er wenschen zijn, welke verder gaan dan die waaraan de Regeering gemeend heeft te kunnen vol doen. Blijkt uit de behandeling in de Tweede Kamerdat sommige daarvan door de Volksvertegenwoordiging worden gedeeld, dan wachten we met gerustheid de pogingen af, in die richting aangewend. Nu de Tweede Kamer besloten heeft, tot het onderzoek der wet in de afdee- lingen over te gaan, zonder, gelijk door sommige leden werd verlangd, eerst do indiening der Kieswet af te wachten, is een der struikelblokken, op welke men vreesde dat reeds in den aanvang do af doening belemmering zou vinden, voor- loopig weggenomen. Dat is een verstan dige beslissing geweest. Dat er verband bestaat tusschen de beide wetten wie zal het ontkennen? Er is zelfs grond voor het vermoeden, dat de Kieswet poli tiek, door dit Kabinet gevolgd, van invloed is geweest op de regeling van het personeel; om het getal kiezers, voor wie het ken teeken van maatschappelijken welstand gelegen zou zyn in de betaling van den vollen aanslag in een directe Rijksbelas- ting, zoo groot mogelijk te doen zyn, is de belastinggrens zeer laag getrokken, op het gevaar af, dat het getal oninbare posten, thans by het personeel reeds vry aanzienlijk, nog grooter zal worden. Nu kan men tegen de handhaving van dat verbandeen verkapten censusbe zwaren inbrengen zooveel men wil, en ook wij hebben ons indertijd geschaard aan de zijde dergenen die van oordeel waren, dat daarvan in ’t geheel geen sprake meer behoorde te zijn. Maar wat geeft dat alles? De stembus heeft uit spraak gedaan ten gunste van de Kieswet- politiek der heeren Van Houten c. s., en we moeten eerlijk genoeg zyn om gevallen beslissingen te eerbiedigen. In elk geval is het minder gepast, de toepassing van een beginsel, dat men heeft zien zegevie ren, op dezen grond alleen opnieuw to bestrijden; de belastingwet moet beoor deeld worden volgens haar eigen inhoud, en niet als uiting der politieke gedachte, waaraan zy haar ontstaan ontleent. Van meer practisch belang achten wy de vraag hoe het gaan zal met de gemeen telijke financiënwanneer deze wet in werking is getreden. Met de geldmiddelen van vele gemeenten is het zeer droevig gesteld, en wij vreezen, dat het er in de overgansperiode, die de voltooiing der Rijks belasting hervorming scheidt van de in voering eener nieuwe gemeentelijke orga nisatie, van welke niemand nog weet hoe zy er uit zal zien- niet beter op i gebruik terug, krachtens hetwelk de Re i geerende Vorst niet in flnanciöele rekening j stond met deh staat/ maar Van zijne erf goederen leefde en zoodoende dus al den I voorspoed en tegenspoed medemaakte op landbouwgebied. De Kanselier besloot na tuurlyk met een „Hoch” op den Keizer, dien hij gehuldigd wilde zien als den grootsten grondbezitter en die dus zich tot pbcht moet rekenen alle standen,den landbouwersstand in de eerste plaats, te beschermen. Von Bismarck verstaat wel de kunst, om in weinig woorden heel wat te zeggen. Als volbloed Agrariër heeft hy zich lijnrecht tegenover den Keizer en de Regeering gesteld door deze toespraak. Dat Von Bismarck ditmaal dusdanig „de puntjes op de i’s” zette, vond waar schijnlijk zyn oorzaak in knorrigheid tegen over den Keizer, die hem door genoem len Minister van Oorlog liet uitnoodigen, om de feesten te Kiel bij te wonen, wat de krasse „oude man” natuurlijk niet wil, daar hij zich niet gaarne verplaatst. Meermalen wordt er gelachen om de voor zorgen, waarmede Vorstelijke personen, wanneer zy reizen, worden omringd. In Rusland, het land van de nihilisten, is dit iets heel gewoons, maar ook in Engeland blijkt het niet overbodig te zijn. De krankzinnigen vooral schijnen het nog al eens op do Hofwereld gemunt te hebben, want menigeen van dit soort lieden liep een „blauwtje”, als hij b.v. om de hand van een der Prinsessen kwam vragen. Nu weêr is op den weg naar Balmoral, in Schotland, waar Koningin Victoria op het oogenblik vertoeft, een blijkbaar krank zinnig jongmensch gearresteerd, die zich daar vermaakte met het lossen van revolverschoten. Men nam hem in hech tenis en vond bij hem een brief waarin hij het voornemen te kennen gaf om H. M. dood te schieten. De Afghaansche Schahzade schijnt het goed te hebben in Engeland. Hij zal al daar nog blyven tot September. Aan den feest lunch in de Guildhall (eene i aardigheid, die met de bloem-versiering riii,n een ton gouds heeft gekost, te betalen door den Mayor en de schepenen) ben, evenals de Fransche heeft. Het is i een kruier, Zavattari genaamd, een niet geheel onontwikkeld, vurig republikeinsch man, die om die kiel gekozen werd, waar hij reeds lid van den gemeente raad was. Cavolotti heeft besloten, zijne interpel latie, betreffende bekende aan Crispi ten laste gelegen handelingen, nog maar voor- loopig uit te stellen, stellig afgeschrikt door de gunstige ontvangst van de troon rede, die van vergevingsgezindheid en welwillendheid getuigt. In de commissie voor de Buitenland- sche Zaken der IIongaarNche Delegatie heeft Koleman Tisza hulde gebracht aan de verdiensten van den afgetroden Minister Kalnocky, vervolgens diens opvolger Go- luchoroski begroetende. Deze antwoordde hierop in een toespraak, waarin hij het voor zich een groote eer noemde, tot op volger te zijn gekozen van een man, die 14 jaar lang Oosteiiryk’s staatkunde had geleid op zulk eene verdienstelijke wijze, eene staatkunde van onwrikbaar vasthou den aan de handhaving des vredes en van den Driebond. De heer Goluchoroski zal deze staatkunde, waarvan hij een voorstander was, krachtig voortzetten zijn streven zal het zyn, Oostenryk’s handels-staatkunde langzamerhand te ont wikkelen. Van verdere mededeelingen verzocht de Minister verschoond te blyven, daar hij nog te kort in het ambt is, maar wel beval hij zich nog aan in de welwillend heid vau de leden, van welke hij hoopte, het vertrouwen te zullen winnen. De Deleg&tie-leden ontvingen deze toe spraak met levendige toejuichingen! lil Griekenland is het oude kabinet, bij de verkiezingen geslagen, afgetreden. Koning George heeft het ontslag aange nomen en Theodorus Delamris belast met de vorming van een nieuw kabinet. Op Foimosa begint de toestand weêr wat geregelder te worden. De Japanners hebben hun hoofdkwartier gevestigd te Taipehfu en de inboorlingen zijn in grooten getale gekomen, om hunne onderwerping aan te bieden. Fang, de ex President, is ontkomen op een Duitsche handelsstoomboot, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de COLLECTE langs de huizen, ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, Dinsdag 18 Juni bij Waterloo). Schoonhoven, den 15. Juni 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. 11. KOLFF. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. - By Kon. besluit is P. Hoy- tema van Konijnenburg benoemd tot burgemeester der gemeente Berg-Ambacht Door burgemeester en wet houders van Rotterdam is ten raadhuize aanbesteed het maken van de 2de Katen- drechtache haven met bijbehoorende wer- ming over en het resultaat was, dat met Afgevaardigde in een werkmanskiel heb- eene overgrooto meerderheid eene sluitings- I hpn FmnRchA hWr. HaE u motie werd aangenomen van den Afge- j vaardigde Frelat, waarin de verklaringen der Regeering goedgekeurd werden. Zege vierend is zij dus niet uit den strijd te voorschijn getreden, de Fransche Repu bliek! Keizer Wilhelm (Duitschland) is on ophoudelijk bezig met het inspecteeren der toebereidselen voor de aanstaande feesten te Kiel. Verscheidene keeren voer Z. M. reeds heen en weêr. Bij de opening van het Noord Oostzee- kanaal zullen 20.000 matrozen van allerlei natiën te Kiel verzameld zyn. De aan wezigheid van zoo verschillende elementen zou allicht aanleiding kunnen geven tot onaangenaamheden en om die te verhin deren zijn de verschillend© Regoeringen overeengekomen, dat do matrozen gedu rende de feesten slechts éénmaal in de vier dagen verlof zullen krijgen om naar wal to gaan, te „passagieren”, on die ver loven zoodanig te regelen, dat er steeds matrozen van bevriende natiën een groote liefst en eene kleine zich tegelijk aan wal bevinden. Het Oostenrijksch eskader is reeds te Kiel aangekomen, waar het met salvo’s begroet werd. Ook Nederland zal twee schepen der waarts zenden. Vorst Von Bismarck heeft Zondag jl. een bezoek ontvangen van den Minister van Oorlog, Generaal Bronsart Von Schel- lendoi ff. Daarna volgde het antwoord aan de delegatie uit den bond van landbouwers. Zeer beslist koos do oud-Kanselier de zijde der agrariërs en veroordeelde de ge heele staatkunde der handelstractaten, sterk door den Keizer voorgestaan. Voorts sprak hij er schande van, dat de carrière makers onder het ambtenaarspersoneel niets ontzien, om huil doel, promotie te maken, te bereiken. De Ministers kwa men er ook slecht af. Volgens hem moesten deze geen geld uit de schatkist trekken, maar leven van de opbrengst van een domein, eene zekere uitge strektheid lands welke hun moest gegeven worden bij hunne benoeming. Ook wenscht spreker het oude, deftige zal worden. Wel is waar blijft de uitkee- ring aan de gemeenten onveranderd, maar met de opcenten, die de gemeenten mogen heffen op de geheele opbrengst binnen haar gebied, wordt dat een heel ander geval. De gezamenlijke aanslagen zullen voor de verschillende gemeenten menige wijziging ondergaandat stelt haar financiën op losse schroeven. Het eenige wat zy nu zullen kunnen doen, is het te voren geheven be drag aan opcenten te behouden door ver andering te brengen in de percentage, hetgeen evenwel ook zyn eigenaardige bezwaren heeft met het oog op de kleine aanslagen. Meermalen is de wensch uitgesproken, dat het Personeel, zynde een zuivere ver teringsbelasting, geheel aan de gemeenten zou overgaan, en in de Tweede Kamer zetelen onderscheiden voorstanders van dat denkbeeld. De Minister van Financiën be spreekt dit punt slechts vluchtig in de Memorie van Toelichting, zonder helder te doen uitkomen, welke redenen hem weêr- houden tot die hervorming over te gaan. Het aandeel dat den Staat van deze be lasting ten goede komt, in ronde cijfers te stellen op vier millioen, wordt door de voorgestelde wijzigingen tot de helft terug gebracht, welke schade gedekt zal moeten worden door een verhoogde op brengst van de zegel belasting op effecten en van het successie- en overgangsrecht. Om een verschil alzoo van twee millioen wordt een stelsel bestendigd, dat een ra tioneel© scheiding tusschen Rijks- en ge- ineente-financiön onmogelyk maakt. Wat het doel van de voorgestelde wets wijziging betreft, men weet waartoe zy dienen moet. De vorige Minister, de heer Pierson, heeft erkend dat zyn gesplitste inkomstenbelasting een onevenredigendruk had gelegd op de minvermogende burgerij, en wol inzonderheid op hen, die van be scheiden inkomsten levende, te voren feeen patent hadden behoeven te betalen, en voor wie dus zyn belastingen geen verplaatsing maar een verzwaring zyn geworden. Dit zou worden vergoed door zoodanige wij zigingen in het Personeel, dat ook reke ning gehouden werd met de talrijkheid van het gezin. Voldoet het ontwerp aan dien eisch Tendeele ja, door den aftrek voor inwo nende kinderen, kleinkinderen en pupillen beneden de twintig jaar. We komen daar aanstonds op terug. Een belangrijke be paling is gemaakt ten behoeve van nering doenden, door van den aanslag wegens huurwaarde uit te zonderen die gedeelten der woning, die gebezigd worden als win kel, magazyn of plaats van uitstalling; van industriëelen, wier werkplaats met de woning één perceel vormt, door van eerst genoemd gedeelte geen belasting te heffen van logementhouders, door het toekennen van andere faciliteiten, met hun bedrijf overeenkomende. Maar de opmerking kan gemaakt worden, dat de Minister wel wat eenzijdig is ten gunste der neringdoenden enz.dezen toch hebben van de omschep- ping van het patent in een bedrijfsbelas ting reeds al de voordeelen genoten; zy kunnen de belasting behandelen als be drijfskosten te verhalen op de prijzen hunner handelsartikelen. Zou het nu niet billijk zijn, eens wat meer te letten op de belangen van andere personen, die geen handel drijven? Die breede middelklasse, welker inkomsten zich bewegen tusschen de 1000en 2500 gulden; van wie men op een gulden af weet, hoeveel zij verdienen, en aan wie de fiscus de volle maat toe meet, zy zyn het, die altijd aan het kortste eind trekken. Een industrieel wordt niet aangeslagen voor de kamer, die hy als werkplaats heeft ingericht, maar een predikant, een onderwijzer hebben een studeervertrek noodig; dat is hun werk plaats, met stookgelegenneid of haardstede nog wel. Voor deze moet wel belasting wor den betaald, naar alle drie de grondslagen. En nu die kinderen aftrek. Het juiste beginsel is, dat de draagkracht omgekeerd evenredig is met het aantal geen inkom sten hebbende personendie door den kostwinner moeten worden onderhouden. Doch zyn dat alleen jongelieden beneden twintig jaar? In de lagere volksklasse meestal wel; gaat men de maatschap pelijke ladder een treie hooger op, dan ziet men heel wat anders. Tal van zonen zijn op dien leeftijd nog midden in hun opleiding en kosten dan meer geld dan toen zy nog op de lagere school gingen; en van de meisjes kan volstrekt niet ge zegd worden dat zij, twintig jaar zijnde, in staat zyn tot de inkomsten van het gezin by te dragen. Er is nog meer. Hoe vaak gebeurt het niet, dat in den kring van het huisgezin zyn opgenomen ouden van dagen, hulpbehoevende bloedverwan ten, wier verzoiging als een eereschuld drukt op de schouders van den eenigen kostwinner? Het zou niets meer dan billijk zijn, ook deze personen, zoo zij geen eigen inkomen hebben dat eenigs- zins opweegt tegen de kosten hunner verpleging, bij den aftrek wegens uitge breidheid van het gezin in aanmerking jaren, de zooge- CUT”, van af den D(jk, met den ST ATEN-GENERA AL. t-, In haar vergadering van Dinsdag nam de Tweede Kamer met 41 tegen 84 stemmen het voorstel van den heer Lohman aan betreffende de subsidiëering van bgzondere scholen met on voldoend personeel. Daarna kwam in behanleling de motie van de heeren Beelaerts o. s., vragende een wette- Ijjke voorziening tot herstel van eenheid in de tijdrekening. In de toelichting wees de h^er Beelaerts op het ongerief en ,do verwarring, uit de dubbele tijdsbepaling ontstaande. Namens de Regeering verklaarde zich de Minister Van Houten vóór eenheid, maar verlangde van de Kamer aanwijzing van de richting, nl. Midden- Europeesche of Amsterdamsche tijd, onder op merking dat de plaatseljjke tjjd moeieljjkhedon oplevert voor spoorweg- en postverkeer. De heer Rutgers bepleitte den Midden-Europeeschen, de heer Heemskerk den Amsterdamschen tijd de heer Beelaerts betoogde dat de motie geen keuze inhoudt, en deze aan de Regeering bljjft overgelaten. De motie werd met 57 tegen 15 stemmen aangenomen. Aan de orde was de Veiligheidswet. Er wer den geen algemeene beraadslagingen gehouden. Op art. 1 was voorgesteld een amendement van de Commissie van Rapporteurs, om uit het art. weg te laten de sub a genoemde inrichtin gen, vermeld in de Hinderwet van 1875; door de heeren Kordjjk en Hartogh, om het minimum aantal werklieden te bepalen op 10 en niet op 20. De heer Heldt, vreezende dat vele kleinere inrichtingen niet zullen vallen onder deze wet, stelde een amendement voor, bepalende dat bjj bestuursmaatregel de wet op andere dan op do genoemde bedrijven kan worden toegepasc. Do heer Goeman Borgesius wenschte voor „afzonderlijke ruimten, met elkander in gemeen schap”, te lezen„afz. r. bjj elka&r behoorende.” Do Minister van Waterstaat achtte het noodig, dat de inrichtingen, genoemd onder do Hinder wet, onder deze wet zuilen vallen. De bouw vakken vallen er ook onder. Het amendement der Comoiissie, door den Min. ontraden, werd aangenomen met 46 tegen 28 stemmen; dat van do heeren Hartogh en Kerdjjk aangenomen met 57 tegen 19 stemmen. De overige amendementen werden verworpen. Het gewjjzigd art. 1, zonder stemming aan genomen, luidt nu als volgt: „Deze wet ver staat onder fabrieken en werkplaatsen: a. alle open en besloten in gemeenschap staande ruim ten, waar in of voor eenig bedi jjf pleegt ge werkt te worden aan hot vervaardigen, veran deren, herstellen, versieren, afwerken, of op andere wjjze tot verkoop of gebruik geschikt maken vau voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrgf, voorwerpen of stoffen een daartoe strekkende bewerking plegen te onder gaan; een en ander voor zoover aldaar een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personenlegen teverblgven; b. de vlasbraakhokkeu en zwingelketen.” Bjj de voortgezette behandeling der Veilig heidswet in de vergadering van Woensdag werd met 45 tegen 22 stemmen verworpen het voor stel van den Minister om uitdrukkelijk te ver melden dat deze wet op da inrichtingen, bedoeld bij de Hinderwet, niet van toepassing is. Een voorstel van de Comm, van Rapporteurs, om de oprichting van fabrieken en werkplaatsen af hankelijk te stollen van voorafgaande vergun ning, werd na bestrijding door de hoeren Bee- luerts, Loly en den Minister iugetrokkan. Ver worpen werd een voorstel van den heer Beelaerts om strengere voorschriften te geven voor fabrie ken, na invoering der wet gesticht. Over een voorstel der Commissie om den fabrikant to ver plichten tot beschikbaarstelling van goed drink water, de gevallen waarin dat door den in specteur gelast kan worden bg bestuursmaatregel te bepalen, welke wjjziging, door den heer Meesters aan de hand gedaan, door den Minister werd aanvaard, is de stemming uitgesteld tot na de beslissing over het toezicht. Omtrent dat toezicht was in het ontwerp voor gesteld, het te vereeuigen met dat op de stoom- toestellen, het op te dragen aan do bestaande fabrieksinspecteurs en aan dezen adjuncten toe te voegen. De Commissie van Rapporteurs stelde voor, genoemde vereeniging te doen vervallen en alleen inspecteurs aan te stellen. Haar amen dement werd, na bestrijding door den Minister, aangenomen met 47 tegen 23 stommen, en ver volgens, met 62 tegen 7, het amendement-Mees ters ten aan zien van het drinkwater. Vergadering van Donderdag. In art. 9 werd iluideijjk uiige Irukt dat hot reglement in de fabriek opgehungen most blgveu. Een amendement der Comm. v. Rapp, op art. 1U bepalende dat inspecteurs en ambtenaren van den veiligheidsdienst met tevens belast mogen met het toezicht op het gebruik van tellen, werd door den Min. o verge- te nemen, maar daaraan fchijnt door den Minister niet te zijn godset, Ook meenen we, dat verhooging vaVi ne tëfefcfidsgrens voor dien aftrek ernstige overweging ver dient. We hebben ons tot dusver bepaald tot eenige algemeene beschouwingen, niet om het wetsontwerp, dat veel goeds bevat, door afkeurende critiek af te breken, maar alleen om te doen uitkonjen, dat de toe passing der beginselen, die van deze wets wijziging den grondslag vormen, beneden onze wenschen is gebleven. In een volgend artikel zullen we het ont werp meer in zyn onderdeden beschouwen. Overzicht. Ook in de Eransche Kamer van Afge vaardigden heeft een debat plaats gehad over de buitenlandsche staatkunde van het Ministerie Ribot, iets dergelyks, als onlangs in den Senaat gebeurde. Ditmaal was het de socialistische Afgevaardigde Millerand, die om ophelderingen vroeg, betreffende hot samengaan met Rusland in den oorlog van Japan, in de eerste plaats, en in de tweede plaats de Regeering interpelleerde over de vertegenwoordiging van-Frankrijk bij de aanstaande feesten te Kiel, waar rede nen van hoffelykheid niet den doorslag mogen geven. De Afgevaardigde Le Senne en de oud- Minister Jules Roche waren het volkomen met genoemden spreker eens. Minister Hanotaux liet zich echter door al die interpellaties niet van zijn stuk brengen, getuige de verklaring die hij aflegde, dat Frankryk’s buitenlandsche staatkunde volstrekt niet veranderd was, maar hij bleef er naar streven, Frankryk’s aanzien te herstellen, niet door afzondering, maar door samenwerking. Frankrijk heeft dus op eene beleefdheid, hom aangedaan, op beleefde wijze geantwoord, door de ont vangen uitnoodiging, om*ene vertegen woordiging naar Kiel te zenden, aan te nemen. Het Fransche pantserschip„ Hoche” en de kruiser „Dupuy deLöme”, zijn dannu ook onderweg naar Kiel, om zich aldaar te voegen by den kruiser „Surconf”. Wat betreft Frankryk’s tusschenkomst ruim in den oorlog met Japan, hierin heeft het i -r- slechts d© spieuk: „Helpt elkander!” toe- is Nasr Ulah-Khan uiterst matig geweest, w--,.iI van meeste schotels slechts even proe- 1 vend en den wyn geheel versmadend, i De plechtigheid van het rondgaan van I den liefde beker liet men dan ook maar achterwege. Koning Umberto van Italië heeft do nieuwe Kamerzitting geopend met eene troonrede, die goed ontvangen werd en waarin Z. M. vooral doelde op organisatie krijt.* Doch nadat de van den financiêelen toestand, hand- having van den maatschappelyken vrede en verbetering van het lot der minderen. 1 De Italiaansche Kamer zal nu ook haar worden Btoomtoestc nomen. Art. 12. Verplichting tot het geven van inlichtingen. Verworpen werd een amendement van don heer Tydeman om Bchrifieljjke inlich tingen te eischen (56 togen 12 atj. Art. 13. Verplichting tot mededeeling van ongevallen. Na dobat zoo gewjjzigd, dat de verplichting rust op het hoofd of den bestuurder dor inrichting. Lang werd beraadslaagd over art. 21, Btraf- bopaling wegens overtreding der voorschriften voor zoover betreft het verleenen van de be voegdheid tot aluitiog der inrichting of verze geling dor worktuigeu bjj herhaling dor over treding. Naar aanleiding vau een amendement dor Comm. v. Rapp, deed de Min. een nieuw voorstel, strekkende om den inspecteurs een termjju te doan stellen en de bedoelde bevoegd heid den Minister op to dragen.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1