THEB. oedewn Honen, larkt, naast „De Waag”, 1895. Woensdag 19 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. f UDT-HOLLANT, eghwijssr met Printverbeeldinghen. se gids is onmisbaar voor hen, die ^toonstelling te Amsterdam en dus )udt Hollant bezoeken. N°. 1586. BRANDSMA, AMSTERDAM. IERIUANSGHE ORGELS, if f 80,- met vyf octaaf. P-0RGEL8 voor Kerk-, Lokaal- en lijk gebruik voorhadden. 1 I I - Officiëele Kennisgevingen BINNENLAND. STATEN-OENERAAL. no- en Orgelhandel. BUITENLAND. Overzicht. COUD A, SCHUTTERIJ. T- izer. sn, 4 Gemeente Schoonhoven. SCHOOlEOraSCHE GOMT. dag jezet .el, ikrijgbaar ad f 0,50 in den Boek- 31 van S. A W. N. VAN NOOTEN hoonhoven. ir buiten franco toezending. de in dit jaar in geboren in 1870, zal plaats Raadhuis, op Woensdag k. Cl 86’ 84' 80} 88-1 83}} 241 971 100} 97J 65} 60 103} 53'} 99} 101} 90’ 100 1111 110 o Obligatieleen. 1880 ieBuitenl. Perp. o Binnenl. Perp. te Oblig. 1876. Ital. Spoorweg Oblig Tweede Kamer, vergadering van Vrgdag 14 Juni. De beraadslaging werd voortgezet over het gewijzigde artikel 21 der veiligheidswet, betreffende de bevoegdheid tot sluiting der fabriek bij het niet opvolgen der voorschriften, nadat door den inspecteur daartoe een termijn is ge steld. De heeren Beelaerts en Mutsaers stelden nu do intrekking dezer bepaling voor. De Min. van Justitie achtte het art. wenechelgk, hoewel niet strikt noodzakeigk; de bezwaren echter noemdo hg steik overdreven. Nadat de heer Do Beaufort (<kmst) het amendement-Beelaerts verdedigd en de heer Kerdgk het, ook namens gun ik niets, maar mijn wijnkelder, dien kan ik hun benijden.” De Pruisische Minister van Binnenland- sche Zaken en van Eeredienst heeft de sluiting gelast van het Alexianer klooster van Mariaberg, in welks krankzinnigen gesticht, naar het beweren van „vrijge sproken lasteraars” de patiënten barbaarsch worden mishandeld, ja soms ten doode toe. Een der hoofd verdachten werd reeds in hechtenis genomen. Met 249 tegen 51 stemmen heeft het Britsche Lagerhuis een door de Regeering aangevraagd crediet van 20.000 pond ster ling voor Oost Afrika (Uganda) bewilligd, welk geld voornamelijk zal besteed wor den voor het aan leggen van een spoorweg naar de kust. Te Londen worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van het in ternationaal spoorwegcongres, dat daar In de laatste weken van Juni zal gehou den worden. Alle Europeesche en Ame- rikaansche Mogendheden, Indië, Japan en de Engelsche koloniën zullen er vertegen woordigd worden. De Prins van Wales en NasrUllaKhan zullen de openings- zitting op 26 Juni bij wonen. Evenmin als de „Schah” van Perziö indertijd er toe te bewegen was den Eiffel- toren te Parijs te beklimmen of zich er per lift te laten optrekken, heeft men te Manchester er den Afghaanschen „Schah- zada” toe kunnen krijgen zich in zijn hotel dus in de hoogte te laten schuiven. Met een gebaar vol majesteit wees hij, nadat een deel van zijn gevolg er mede naar boven was gebracht, het ophaal- kamertje af, en ging statig per pedes de trap op naar zijne vertrekken. Na Liverpool en Glasgow bezocht te hebben, waar de ontvangst zeer hartelijk was, is de Schazada een soort „strike” begonnen, om het zoo maar eens uit te drukken. Hij is blijkbaar oververzadigd en bedankt nu voor meer. Toen men hem Vrijdag te Glasgow de weverij van Paisley, op eenige kilometers afstand van de stad, wilde laten zien waar alles voor de ontvangst bereid was verklaarde Nasr-Ullah Khan met de meeste beslistheid, dat hij al genoeg weverijen gezien had en niet naar Paisley gaan zou. Daarenboven was het Vrijdag, de rustdag, door zyn godsdienst voorgeschreven: Het arme Paisley had zich dus te vergeefs versierd, en groot was de teleurstelling onder de bevolking en de 7000 werklieden. De zoon des Emirs schijnt voornemens nu aanstonds naar Londen terug te keeren. De nieuwe President dor nieuwe Itali aanHche Kamer van Afgevaardigden, de heer Villa, heeft zich nu reeds de ver bolgenheid op den hals gehaald van den Minister-President Crispi. Het parlementair gebruik in Italië brengt n.l. mede, dat de Kamer-President de commissie benoemt voör het onderzoek der geloofsbrievén en nu heeft de heer Villa 8 leden benoemd, niet allen voor name lieden, maar ook meest persoonlijke vijanden van den heer Crispi, als Cavalotti, di Rudini enz. Crispi moet zoo vertoornd zijn, dat hy dadelijk ontslag indiende, wat echter naar alle waarschijnlijkheid niet door den Koning zal worden aanvaard. De positie van President Villa is dus weer uiterst moeielijk. Het ongelukkigst van alles hierbij is, dat de zoo dringend noodigo behandeling van de flnancieele regeling hierdoor wat meer op den achter grond raakt. In het Oostcnr(jksch Huis van Afge vaardigden toonen de jong Czechen hunne ontevredenheid door het stelselmatig rek ken der debatten naar aanleiding van een begrootingspost, door de Regeering uitge trokken voor een Slavisch gymnasium te Cilli (Stiermarken). De Duitschers zyn er even fel tegen, als de Slaven er vóór zyn. Uit Madrid (Spanje) ontvangen we het bericht van het overlijden van Manuel Ruiz Zorrilla, den bekenden radicalen Re publikein, onlangs uit verbanning terug gekeerd, die in de laatste jaren eene vrijwillige was. Hij bracht den tyd zijner verbanning meest te Parijs door, vanwaar uit hij het de Regeering soms zeer lastig maakte door het complotteeren. Zorrilla overleed te Burgos, zijne ge boorteplaats. De Minister van Oorlog houdt zich yverig bezig met de versterkingen voor Cuba. In de aanstaande, week zullen 10.000 man vertrekken, en in Augustus, zoo noodig, nog 40.000 man; de Regee ring is vast besloten om tot eiken prijs den opstand te onderdrukken. Aan geld zal het haar niet ontbreken; de Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de Minister van koloniën gemach tigd wordt, ingeval van nood, een beroep op het krediet te doen tot een bedrag van 600 millioen pesetas. o o o gal Gul. CTO/OU 1O CU 4iC Uiug. o Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 4 4 4 4 3 8. K. Chk.-Az.500a2000 M. 4 )rel Griasi. 500 a 2000 Mk. 4 Zuid-West Spoorw.-obl. 4 3 8 2} 108} 128} 123 122 125’ 162} 157 145 43 37} ■aal-Pacific. Oblig. i Amsterdam f100 i Rotterdam. rerpsche loten 1887 Loten 1870. 38 loten mr., Loten 4pC. fl. 250,1854. o 5pC>fl. 500,1860. X) tl. 100, 1864. Loten 1864 5pC. Ra. 100. to 1866 a Madrid3 Turkije 18708 MARKTBERICHTEN, hoonhoven, 12 Juni. Boter, le qual. L2e qual. 38 et per half kilo, tas f 19 a 23,- per 50 kilo, tte kalveren 22 25 ct. per kilo, tte varkens van 15 i 17 ct. per J kilo, jgen f 3 f 8 per stuk. Aangev. 43 sC. mmeren, f9 a f 13. Aangev. 11 rdappelen f4,- a f5, per HL. 3ren f3,50 per 100 stuks. iuda, 13 Juni. Kaas, le qual. f24,— A 2e qual. f20,-.è22,—Noord-Holl. a 24,—. Aangev. 187 partijen. ter: prys der goêboter f 1,- 1,15, oter f0,80, 0,90 per kilo. itterdam, 11 Juni. Aangevoerd 400 runderen, 881 magere dito, 275 vette raskalveren, 158 nuchtere kalveren, ijzen: vette runderen le qual. 70 ct, aal. 64 ct, 3e qual. 56 ct.melk- >n f 170 220, kalfkoeien f180. stieren f 90 190, pinken f60 110, «3D f 110 140. ter: prys le qual. f40, 2e qual.f36. lal. f 82, per kilo 55 60 ct RADE MARK. één w verzegelde -pakjes<oorzien ovensraand gedeponeerd handelsmerk, Ügbaar te Schoonhoven by E. C. VAN DER ENDE. opoort, CL Spelt. de, ANDRIES KrüIJT. leloos, J. G. VAN der Rest. cerk, C. Spbijer. -kerk a4d IJsel, M. Pannekoek. G. de Jong Czn. trecht, J. van der Steegt. Wed. Knoers. A. Homburg. A. Scheer, A. Abrechs. G. van Eindhoven. In het byzonder wordt de aandacht ;tigd op SOUCHON THEE, h f 1,30 ons. MAGAZIJN van echt IioonhoveflW. R0TH, Lopikerstr. 374. Muziekonderwijzer. hooibouw geeft volop reden tot tevreden heid onderscheiden landbouwers oogsten veel meer dan in het vorige jaar. De persoon van H. P., die te Rot terdam gevangenisstraf moest ondergaan, is gisteren door den gemeente-veld wachter daarheen overgebracht en aan de bevoegde autoriteiten afgeleverd. “Groot-A miners, 17 Juni. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van de alhier gevestigde afdeeling van het N. O. G. werd de spreekbsurt vervuld door den heer P. K. Magielse, hoofd der school te Brandwijk, over: „Het ouderwijs m de geschiedenis op de volksschool.” Nadat de spr. in het 1ste gedeelte zyner rede uitgeweid had over de formeele waarde der geschiedenis, in betrekking tot de fanta sie en de moraliteit der leerlingen, ontwierp hij in het 2de gedeelte een leerplan voor dit vak aan de lagere school. Spr. wilde met de oudste tijden beginnen, omdat de ruïnen, de gedenkteekenen en verschillende oude gebouwen ons aan dien tijd herin neren: aan de hand van Hofdijks „Ons voorgeslacht” wenschte hy tafereelen en beelden uit het gry's verleden te doen herleven, de stof dramatiseeren, zoodatde leerlingen lust tot dit vak zeulen blijven behouden en zy later door grondige lec tuur in staat zouden zyn de groote geesten uit ’t verleden weêr voor den geest te roepen. Spr. brak hier zyn rede af, om die in eene volgende vergadering voort te zetten. De heer T. Dan Hertog vreesde, als men sprs. weg volgde, voor overlading der leer stof de heer S. Velsing wilde voor bedoeld vak liever don concentrischen, in plaats van den synthetischen leergang toepassen de heer Van Essen vroeg, of de leergang, dien de heer Magielse geschetst had, reeds ergens in practnk was gebracht, waarop deze repliceerde»'dat zyn ontwerp nog een ideaal was, doch reeds ten deele in zy'ne school toepassing had gevonden. Daarop kwam de heer Van Essen aan het woord, om te spreken over „vormen in de rekenboeken? Nadat hy betoogd had, dat een vorm zich logisch by de redeneering moest aansluiten en ons medegedeeld had. hoe een vorm volgens overeenkomst moest worden ingericht, toonde hij met eenige voorbeelden uit de practyk aan, hoe de logica by de meeste vormen werd verwaarloosd, vooral bij de zoobenoemde „cijfervormen.” Daar het al laat geworden was, had er niet veel discussie over dit anders zeer interessant onderwerp plaats. Tot afgevaardigden naar de algemeens vergadering van het N. O. G.,op 31 Juli, 1 en 2 Aug. te Rotterdam te houden, werden gekozen de heeren H. J.Van Dongen en G. G. Van Wagensveld. respectievelijk hoofden van scholen te Lekkerkerk en te Groot-Ammers. De heeren S. Velsing en L Zevönbergen brachten verslag uit van de door hen bygewoonde vergaderingende eerste van de Pinkster-meeting te Amsterdam; de andere van de gewestelyke vergadering te Gouda. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ‘Hoenkoop, 17 Juni. De door het be stuur ontworpen keur van het waterschap Hoenkoop. Vliet en Dijkveld ligt gedurende eene maand ter inzage van belanghebben den in het raadhuis te Hoenkoop, van af Zaterdag 15 Juli. I.angerak, 17 Juni. Tot predikant bij de Geref. Gem. alhier is beroepen Ds. 0. Steketee Czn. te Bolnes. Leerdam. 14 Juni. De heer J. H. M. v. Bonzel zal 23 Juni e. k. den dag her denken, dat hy vóór 40 jaren zich alhier als muziekonderwijzer vestigde. Gedurende al dien tyd heeft hy zich doen kennen als een uitstekend musicus. Een bjjna gelyk aantal jaren heeft hy met zyn schoon orgelspel de Ned. Herv. Gemeente gesticht. 23 Juni zal ZEd. 12} jaar directeut geweest zyn van het Leerdamsche muziekcorps „Kunstliefde en Vriendschap” dat door hem met den heer A v. Wijk als presi dent is opgericht. „Kunstliefde en Vriendschap” herdenkt dien dag door het houden van een festival. Als directeur van verschillende zangverenigingen heeft de heer v. Bonzel de sporen verdiend. Dat het den heer Van Bonzel gegeven zij, nog vele jaren zijne talenten ten beste te geven aan Leerdams ingezetenen en dat 23 Juni een onvergefelijke dag voor hem moge zyn! ‘Lekkerkerk, 14 Juni. Mocht de bur gerij op 12 dezer haar Burgemeester Jhr. L. De Geer van Jutphaas en Echtgenoote feestelijk ontvangen, heden ontvingen de jubilarissen als tegenfeest de schooljeugd. Op verzoek van den Burgemeester had de Vereeniging tot wering van schoolver zuim op zich genomen om voor de ge- heele regeling van het feest te zorgen en van die taak heeft ze zich uitstekend gekweten. Een stuk weiland was feestelijk in orde gebracht en aan broodjes, koek, bruidsuikers en dranken ontbrak het niet. Onder kindergezang werd het paar naar zijne feesttent gebracht, waar Dr. A. Vonck, als voorzitter der vereeniging tot W. v. Schoolverz'hen welkom heette en do Bur gemeester het feest opende. Gedurende de geheele feestviering hielden de gastheer en gastvrouw zich onder de feestvierenden op. Aan ’t slot werd door den heer H. J.Van Don gen een woord van dank gesproken uitnaam - -. - -der jeugd en onierwyzers en sloot de Viel het voorhooi reeds mede, de eigenlijke Burgemeester met een hartelijk woord China zal eerstdaags het geld bekomen, om aan Japan zoo spoedig mogelyk de oorlogsschatting te betalen, teneinde zoo doende weör in het bezit te geraken van Port-Arthur en Wei hai Wei. Er schijnt tusschen China en Rusland een geheime overeenkomst gesloten te zyn, waarbij Rusland zich verbonden heeft, aan China 15 millioen pond sterling of 400 millioen francs te verschaffen 4 percent, aflosbaar in 36 jaren. Wat de Pescadoris- of Visschers eilan den betreft, deze krygt Japan op den koop toe; ze zyn vlak bij Formosa gelegen, hetwelk al vrijwel in handen is van de Japanners. De tolkantoren zyn op orde, alles gaat rustig zijn gang. Van Duitschland’s loon wordt nog niets vernomen. Te Parys (Frankrijk), heeft zich eene commissie gevormd, de Egypte com missie genaamd,-welker doel het is, de aandacht der Parlementsleden en van verschillende vereenigingen te vestigen op de noodzakelijkheid, om Engeland te be wegen zijne verplichtingen omtrent Egypte te vervullen. Eerstdaags zal de eerste bij eenkomst gehouden worden. Het Duitsche pantserschip „Kaiser” heeft 4en 25. Mei in de Roode Zee hulp verleend aan het Fransche transportschip „Como ijn”, dat troepen naar Madagaskar over brengt en geseind had, buiten staat te zijn tot manoeuvreeren. Een machinist van de „Kaiser” ging aan boord van de „Comorin” en werkte mede bij het her stellen van het gebrek aan de machine. Vervolgens werd het Fransche oorlogs schip door het Duitsche op sleeptouw ge nomen en over een korten afstand ge sleept, daar de „Comorin” waterdruk op haar schroef noodig had, tdh einde de slechts voorloopig herstelde machine weder aan den gang te brengen. De „Comorin” seinde daarna haren dank en stoomde naar Madagaskar door. Zeer eigenaardig en geheel tegenstrijdig is daarop gevolgd het hevig debat in de Fransche Kamer over het al of niet zen den der Fransche schepen naar Kiel. En nog sterker 1 Van Regeeringswege worden te Parys maatregelen genomen, om op den openingsdag van het Noord-Oostzeeka- naal idjaffdige betoogingen tegen Duitsch- land te beletten. Reeds nu trekken troe pen leegloopers langs het Straatsburgmo- nument, zingen daar en leggen kransen neer. Welk een tegenstrijdigheid toch De toebereidselen voor bovengenoemde ikanaalfeesten moeten inderdaad grootsch wezen. De Britsche „groote oude”, Glads tone, is, toen hij te Hamburg aankwam, als een Vorst ontvangen. Het Britsche volkslied werd gespeeld door het muziek corps van een Duitsche stoomboot. De voornaamste burgers van Hamburg zullen Gladstone een banket aanbieden. Aan een diner aan boord der „Tantallon-Castle”, waar 200 personen aanzaten, dronk Glads tone op Hamburg. Naar men zeide, zouden by gelegenheid van z|jn bezoek, Gladstone en Bismarck elkaar ontmoeten. Daarvan schijnt echter •niets te komen. Voor Gladstone is Frie drichsruhe te« veel uit de buqrt en Von jBismarck denkt er niet aan, naar Hamburg tte komen. Nu, hy heeft het den laatsten tydook weër druk genoeg met hetontvangen van verschillende deputaties, ditmaal uit de Badensche steden Karlsruhe, Baden- Baden, Brucksal, Konstanz enz. Natuur lijk hield de oud Kanselier weder de gebrui kelijke toespraak, doch ditmaal in zittende .houding. „Ik ben een barometer gewor den," zeide hy, „en elke weersverandering bespeur ik dadelijk in mijne leden.” Met hen aan den disch zittend, onder den gezelligen kout, waarvan hy het ge heim heeft,zeide hy ondermeer: „Willen de heeren niet nog eens .uitdrinken? Ze moeten mij een weinig helpen. Ik heb zooveel wyn cadeau gekregen in den laatsten tijd, dat ik bang ben dien in deze wereld niet meer te zullen kunnen op drinken. Ja, aan mijne erfgenamen mis- ;men gelden ft. deposito: dag opvragens 2 °/0 iger termijn op overeen te komen waarden en desverkiezende tegen ïrpand in fondsen trekken gelden op Effecten voor: :en onder f 1000,— k 4 °/0 'sjaars; en daarboven tot den prolongatie- s, volgens Amsterdamsche beurs waarden >n zich methetkoopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: o voor fondsen boven de 80 /0 onder 30 (ook loten;) langd worden orders in de meeste sen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche •s; en Coupons in boven de Amster- ische beursnoteeringzonder bere- ing van provisie; 3n zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op len- en buitenland. Tarieven op vrage gratis verkrijgbaar. voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. BEURSBERICHTEN. pC. 13 Juni. ■1. Werk. Schuld. .2} 94} o dito3 100} o dito3} 101 Obl. 1889. .4} 104} o in zilver. .4} n'" nrijkObl. pap. Mei-Nov. 5 i Feb.-Aug. 5 i zilver Jan.-Juli. 5 i Apr. Oct. 5 j-al, Oblig. m/t. 3 Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 BÜROEMBE8TRR en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: lo. dat do LOTING voor gesohrerenen, g( hebben op het 26 Juni 1895, des namiddags 6} uur; 2o. dat op dag en tjjd bovengemeld eene NA- LOTING zal geschieden over de zich sedert do laatste insohrjjring alhier gevestigd hebbende Schutterplichtigen; 8o. dat de ALPHABETI8CHE LIJST der ingeschrevenen, die tot de Loting of Na- loting worden toegelaten, ter Secretarie ter inzage ligt van af 18 Juni 1895. Schoonhoven, den 18. Juni 1895. Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A D. H. KOLFF. de Commissie van Rapporteurs, bestreden had, werd het aangenomen met 47 tegen 29 stemmen De overige artikelen lokten weinig debat uit en ondergingen slechts geringe verandering. De eindstemming over de wet, zoomede over een met haar in verband staande en eveneens aangenomen wgziging der arbeidswet, werd verdaagd. Aangenomen met algemeene stemmen, de be krachtiging der overeenkomst betreffen&e den locaal-spoorweg SchoonhovenGouda. Bij die gelegenheid drong de heer Mees aan op verhoo- ging van de geoorloofde snelheid voor stoomtrams die eigen banen borgden. Do Min beloofde te zullen overwegen hoo hij aan dijyj wensch kan tegemoetkomen. Aangenomen met 48 tegen 4 stemmen het ontwerp tot regeling van de bevordering en het ontslag van de officieren der Kon Ned. Marine reserve, en de pensioueering van deze officieren, de onder-offioieren on hun weduwen en weezen. Na afdoening van conclusiën op adressen werd ain de orde gesteld een motie van den heer Bahlmann, den wensoh nitdrukkendo naar her stel van sommige bepalingen der suikerwet (van 21 Juli 1870), en wetteigke regeling van den verhuur van grond door inlanders aan niet- inlanders, zulks in het belang van de wel ■■aart der inlandsohe bevolking, die bg het stelsel van vrjjen arbeid heeft geleden. Dit laatste werd door den Min. van Koloniën ten stelligste ontkend; de welvaart neemt too, ondanks do ongunstige tgden Wat de heer Bahlmann verlangt, zou wederinvoe ring der gedwongen cultuur met zich moeten brengen. Ken wettelyke, algemeene regeling der huurovereenkomsten is, wegens allerlei verschil len van plaats en bestemming, uiterst moeielijk. Ter behandeling in de aan staande zomervergadering der Provinciale Staten ^van Zuid Holland is o.a. het vol gende onderwerp aangewezenadres van C. Maas te Woerden over onregelmatig heden by de Statenverkiezing te Gouda. Voorts zal inkomen een voorstel om buiten verdere behandeling te laten de voorgestelde wijziging van het reglement voor het bestuur van het waterschap de Overwaard. Voorgedragen is voor 1896 de toeken ning van subsidiën ad: f 2000 voor de Ambachtsschool te ’s Graven hage: f 1000 voor die te Dordrechtf 500 voor die te Gorinchem; f 100 voor de teekenschool te Hellevoetsluis; id. voor de ambachts tee kenschool te Bodegrave; f 2500 voor de Vereeniging tot opleiding van bewaar- schoolhoudoressen te Leidenf 300 voor een teeken- en boetseerschool te Schoon hoven, van wege de Nijverheids-vereeni ging voor goud- en zilversmeden aldaar opgericht. Aan den heer Govert de Bruyn is, op z(jn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als poldermeester van Vuren. De glasfabriek met toebe- hooren te Vuren werd gisteren f 500,— boven den inzet afgemtfnd; alzoo voor f 10 500 verkocht. Kooper: de heer F. De Meester te Loenen. •- In hot Maandblad van Juni, gewyd aan de belangen van het teeken- onderwys en do kunstnijverheid in Neder land, komt het volgend bericht voor: „Haastrecht. De negende wintercursus in het hand- en bouwkundig teekenen alhier eindigde ultimo Maart. Hoe dit onderwijs (onder leiding van den heer Den Oudsten uit Gouda) op prys gesteld wordt, kan hieruit blijken, dat steeds meer leerlingen uit omliggende gemeenten de lossen komen bij wonen. Met den tyd meegaande onderwierp zich verleden jaar een leerling aan het examen, uitgeschreven door de Commissie tot veredeling van het ambacht te 's Gravenhage, en verwierf het diploma voor gezel in het timmeren. Het plan bestaat om op Koninginne lag, door het houden eener tentoonstelling, aan iedereen de gelegenheid te geven inzage van het werk der leerlingen te nemen”. De heer Emile Denekamp uit Amsterdam is aan de universiteit te Hei delberg bevorderd tot doctor philosophise, op proefschift: „Die Amsterdamer Dia mantindustrie.” Ds. G. J. Van de Pol te Wer kendam heeft bedankt voor het beroep te Meeuwen en Hagoort. De heer T. Stigter, cand. te Moordrecht, heeft bedankt voor de toe zegging van beroep naar Kollumerzwaag en is thans beroepen te Benthuis. - Het Leger des Heils houdt zyn nationalen velddag op Woensdag 26 Juni op „Velserbeek” by Velsen. Gouda, 15 Juni. De opbrengst der heden gehouden collecte t?n behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden bedraagt f 106,96}. ‘Aininerbtol, 17 Juni. Be volksspaar- bank, opgericht vanwege de vereeniging „Nut en Genoegen” alhier, zal hellen een aanvang nemen. Het bestuur, samen gesteld uit de heeren J. Bos, K. Klomp, W. Ooms Wz. Jr. en Js. Stuurman Jz zal geregeld op Maandag van elke week hare zitting houden in een der lokalen van de openbare lagere school. - Dezer dagen heeft alhier een Staats ambtenaar de lokaliteit wezen opnemen voor de stichting van een Rijks post en telegraafkantoor. •Rerg-Ambacht, 18 Juni. Gisteren werd ons dorp bezocht door den nieuw bo noemden burgemeester, den heer P. Hoy tema van Konynenburg. Op Vrydag 28 Juni a. s. is de installatie vastgesteld. De hooibouw is thans in vollen gang, door ffttstekend weder begunstigd. Ulol h.it" rwxvili rnnrlc, het feest. Algemeen was men tevreden over het geen de jeugd had genotenniet het minst de jeugd zelve, die zich mede vermaakt had met hetgeen de heer Schramade deed, terwyl een muziekcorps de feestelijke stemming aan wakkerde. Een lieve attentie werd het echtpaar bewezen door het kleine nichtje van As. Den Oudsten, dat Mevrouw een aardig bouquet overhandigde, terwyl drie andere meisjes een programma der vermakelijkheden aanboden. Lopik, 17 Juni. Ds. J. B. Benders te Zijderveld heeft voor de toezegging van beroep naar deze gemeente* btóankt. ’Meerkerk-, 15 Juni. Onze jaarmarkt was heden slecht bezocht. Er; waren aan gevoerd 31 paarden, 152 lammeren, 80 big gen en 1 geit. De paarden, die verkocht werden, waren zeer duur en ook voor de lammeren werden zeer hooge prijzen be steed. De biggen waren evenwel zeer goedkoop. ‘Nieuwerkerk a/d IJsel, 17 Juni. Zondag avond tusschen zeven en acht uur viel het tweejarig dochtertje van den heer A. Rad ler in de sloot, die langs de Kerklaan loopt Dit werd opgemerkt door mej. E. Rondberg, die terstond toesnelde en het geluk mocht smaken de kleine te redden. ‘Nienwpoort, 18 Juni. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer H. Kramer te Tiel, no. 1 der voordracht. ‘Noordeloos, 17 Juni. Toen de bouw man B. en zyn knechtje zich Vrydag in het hooiland bevonden en zy voor een opkomende bui een schuilplaats onder een stortkar namen, schrikte het aan de kar vastgebonden paard, waardoor deze stortte, tengevolge waarvan het knechtje een hoofdwond bekwam, die zich vrij ernstig liet aanzien. Na door Dr. Van Bcekum onderzocht en verbonden te zijn, bleek zij gelukkig niet gevaarlijk. Zaterdag jl. is door den heer J. Duijm de eerste steen gelegd voor het gebouw der Chr. School en onderwijzers woning alhier. “Ouderkerk n/d IJsel, 17 Juni. In de op Vrijdag jl. gehouden raadsvergadering werd na mededeeling der ingekomen stukken een raadsbesluit vastgesteld tot wijziging der gemeentebegrooting over het dienstjaar 1894 en werden de hh. C. Da Jong en C. Hoogendjjk benoemd tot leden van het stembureau voor de a. s. verkie zing van twee raadsleden, welke aan de beurt van periodieke aftreding zijn, de heeren W. Hoogendyk van Capellen en Joh. De Jong. Naar men vernoemt zal onze nieuwe predikant, Ds. Boonstra te Oone, zich den lsten Juli in deze gemeente vestigen en den 7den Juli d. a. v. bevestigd worden door den consulent, Ds. P. Van Willens waard te /Crimpen a/d IJsel, on ztfno intrede doen. Oudewater, 15 Juni. Het herbouwen der Plattelandshoeve” te Willeskop, is aan den laagsten inschrijver, zijnde de heer N. Willemse te Vreeswijk, voor f 4825 gegund. Papekop, 15 Juni. De heer J. T. N. Hassteij, in dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, als chef van het station te Oudewater, is van derde klasse tot tweede bevorderd. ‘Ridderkerk, 15 Juni, Heden reed de dijkgraaf van hier naar IJselmonde. Op den Kievitsweg schrikte het paard. Do dijkgraaf deed zyn best om het paard tegen te houden, doch door het breken van een dor strengen was dit niet mogelyk. Paard en rijtuig vielen onderste bovenin de pas uitgebaggerde wetering. De dijk graaf met 8 andere heeren, die in ’t rij tuig zaten, waren op ’t laatste oogenblik nog uit het rijtuig gesprongen, ’t Rijtuig was zeer beschadigd; met het uithalen hebben twee personen zich nog al ernstig verwond. Tienhoven, 17 Juni. Van gister-avond tot heden morgen zyn op de zalmzegen- visscherij alhier slechts 4 kleine zalmen gevangen. Willeskop. 14 Juni. Jl. Woensdag hield het bestuur van het waterschap Willeskop c. a. zijne gewone jaarlijksche grasver pachting van de 1. snede. Hoewel do opbrengst van 2 perceelen in den boezem door afgraving aanzienlijk minder dan verleden jaar zal zyn, werd toch nog verpacht voor f293, tegen f320 het vorige jaar. Volgens raming zal het hooi den pachters f 12 f 13 per 500 kg. kosten. Gemengd Nieuws. De gepensioneerde kapitein van het Indisch leger van V. heeft cassatie a^ngeteekend tegen zyne veroordeeling door het gerechtshof te ’s Hage tot 2 jaa-r gevan genisstraf wegens diefstal van effecten van zijne schoonmoeder. Te Heelsum is Vrijdag middag b(j een hevig onweder de bliksem inge slagen in eon gebouw, bewoond door B. Een 19 jarige dochter, die zich in het woon vertrek bevond, werd door den bliksem getroffen en gedood. Brand is niet ontstaan, de overige huisgenooten bleven ongedeerd. Zaterdagavond heeft zich te Scheveningen een jockey doodgeschoten, om lat zijn heer hem niet wilde laten deelnemen aan de wedrennen te Hamburg. Zondag avond sprong aan het Kanaal te ’sGravenhage een 19jarig meisje van eene rijdende electrische tram. Zij viel, en een der wielen verbrijzelde haren voet

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1