Tl in. [ooiland. 1895. N°. 1587. Zaterdag 22 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ND. en Dijk, gemeente IJSSEL, Schielandschen ide van af den iop tot in de I: Oost de Ver en Salomonson, 1 Sectie B, nos. VerkooDing. i VAN WIJN- OLEN, residee- t e r d a mals principale, zyn Woensdagen 15, telkens des ten koffiehuize N AKKER aan j veiling, ver- het openbaar acht. [GROND, DILAND m Kethenschen ite ('apelle a/d ceelen, kadaster 2375, 46, 2378, 39, 2382, 8866, 3^68, 99, 2886, 1, 2188 en 2338, ran (LAND, etering, zynde zoogenaamde nde van de griend. 1 i ik, ND BUITENLAND. Overzicht. 1ND, BINNENLAND. HET PERSONEEL. t idbelasting over palingen ten opzichte van dezen grondslag. de LN KOUTEN. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. rst afzonderlijk ogd en daarna schillende com- de polderlasten ds Penninggeld n Notaris. SGHOOMOVEMSGHE COURANT. te verhuren ironie Armen P. H. A. DE ERHEUVEL, an Mej. Ja. 3 van den Schie lijk, onder de sel, bolend ten ten Westen de het kadaster o. 3864, groot Door mevrouw E. 0. Albard.a, geb. Wierdsma, voor een paar weken te Leajiwarden overleden, is aan het Nieuwe Stadsweeshuis aldaar vermaakt de som van f 15.000, onder bezwaar van vrucht gebruik door haren echtgenoot, den heer Mr. J. H. Albarda, gedurende diens leven. Deze heeft echter van dit vruchtgebruik ten behoeve van het weeshuis terstond afstand gedaan. e uitmuntende i IJsel bij het de grensschei- irdam tot ver- leinden geschikt Deze Courant 'wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren oy alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. solen 1 en 2 b(j ingen op 1 No en de overige digheid; de Minister heeft laten zien dat men aan zijf Defftftemewrté' Tekenkunst beoefent. Wij gelbovén ‘nfcÊ Jat het noo- dig is de geheele tabel af te schrijven om onze lezers een denkbeeld te geven hoe het zaakje in elkaür zit. Bovendien over een en ander zal nog wel een woord gesproken worden; we zijn er nog niet meê klaar. MAHLSTEDE is voornemens Jag 20 Juni 6 ure, in het r, in het open- .1 te bekomen mde Notarissen te Rotterdam, ndoms bewijzen inzage zyn. worden. gordijnen. |H Meent. I kavels, zooals nsrlireven: IRCEELEN 91 Centiaren. oson,H. Jongste, Scheltus, geb. Een week geleden had in het Britsche Lagerhuis een merkwaardig debat plaats naar aanleiding van een genomen besluit, dat voorafging. Met 137 tegen 152 stem men werd nl. op voorstel der Regeering besloten, aan do westzijde van het Parle mentsgebouw een standbeeld op te rich ten voor Olivier Cromwell, en daarvoor 500 pond stelling uit te trekken. Beter gezegd met eene meerderheid van slechts 15 stemmen werd verworpen het amen dement van den lerschen Afgevaardigde Hayden, om genoemde som aan de Re- geering niet te bewilligen. Vooral de Ieren en eenige conservatie ven bestreden ten felste het denkbeeld van een standbeeld voor den Protector, die door hen werd betiteld met den naam van „verwoester van Ierland”, „overwel diger” en „Koningsbeul”. Nadat de heer Balfour op niet ongees tige wijze de Regeering met haar plan een weinig geplaagd had, zonder het echter af te keuren, volgde de stemming met den bekenden uitslag15 stemmen meerderheid. Nog merkwaardiger dan het geheele Cromwell-debat in de Lagerhuiszitting van Vrijdag 14 Juni, en het daarop gevolgd besluit, is het weêr te niet doen van datzelfde besluit door datzelfde Huis in de zitting van Dinsdag j.l. By de voort gezette beraadslaging over de begrooting van het Parlementsgebouw is andermaal door Mc. Carthy, den leider van den anti Parnellistischen vleugel der lersche party, voorgesteld, die met 500 pond sterling te verminderen, het bedrag der som, welke voor het standbeeld van den „Protector” is uitgetrokken. Nu volgt het merkwaardigste: de houding der Regee ring. Had men Sir William Harcourt met betrekkelyke warmte het standbeeld voor den „Protector” hooren aanbevelen, thans trad John Morley, Minister voor Ierland op met een sentimenteel beklag over de betreuronswaardige houding der lersche Afgevaardigden en van sommige Conser vatieven tegenover dat stand beeld-voorstel. Doch daar dit nu eenmaal zoo was, zou de Regeering toegeven en zich niet ver zetten tegen het schrappen van den be- grootingspost. Na een levendig debat werd Mc. Carthy’s voorstel aangenomen en het crediet geschrapt met 220 tegen 83 stemmen. Veranderlijk is de mensch I De Afghaansche „Schazada” zal bin nenkort te Londen aan een groot feest maal de gast wezen van het machtige gild der vischkoopers. Eerst wilde hij niet, onder verklaring, dat hij niet met „die lieden” wenschte aan te zitten, doch toen men hem duidelijk maakte, dat de Prins van Wales eerelid was van het gild, had hy wat meer vrede met het denkbeeld. Waarom de Schazada.steeds te laat komt wordt duidelijk en eenigszins verklaar baar, wanneer men weet, dat zijn vader, de Emir, hem een „sterrekundig dagboek” heeft medegegeven, waarin alle dagen en uren van geluk en onheil met verschil lende teekenen zyn gemerkt en aangewezen wordt wat op een bepaalden dag of op een bepaald uur ondernomen of gedaan kan worden, al dan niet. Hieraan dus en niet aan onhoffelijkheid is de weinige punctualiteit te wijten, waardoor de Prins zich reeds in Indiê by zijne reizen onder scheidde. De „Tantallon Castle,” met den Britschen oud Premier Gladstone aan boord, heeft te Kopenhagen de eer gehad van een bezoek des Konings en van de Koningin, die aldaar een ma iltijd gebiuikten, waai by de Koning mevrouw Gladstone en'de „groote oude man” de Koningin naar tafel geleidde. Verschillende dronken wer den gewijd. Een aan Koningin Victoria, een aan de Deensche Koninklijke familie en nog een op de toekomst van Denemarken. Gladstone’s gastheer aan boord van de „Tantallon Castle”, Sir Donald Currie, heeft met verschillende leden van zijn gezelschap een bezoek gebracht op „Frie drichsruhe”. Gladstone zelf was er niet bij, maar zyn zoon Henry gaf een kaartje af uit naam van zijn vader. Von Bismarck liet echter door zyn secretaris zeggen, dat hij het gezelschap niet ontvangen kon, wegens den staat zijner gezondheid. Eene groote schaduw is er gevallen over de kanaalfeesten te Hamburg, die een aan vang hebben genomen, doordat de Dull- sche Keizerin heeft doen weten, dat zij tot haar leedwezen, Wegens hevige zenuw pijnen, de reis moet opgeven. De Keizer heeft nu zijne vier oudste zonen medegenomen. JASTELEIJN ïornemens op 22. J u n y 0 ure, by de Hij zal door vei üïóci uci vil, betalen in de vermogensbelasting; en als hij, onver- wat van hem in den evenmin belangstellen in de overige be ut j j.._ palingen ten opzichte van dezen grondslag. We gaan dus over tot hetgeen ons altén in nagenoeg gelijke mate interesseert, en beginnen met het eerste nummer: huur waarde. Voor het maximum van aftrek zijn de gemeenten verdeeld in acht klassen, zoo- als reeds gezegd is. In do hoogste klasse wordt afgetrokken f 125 van de weikelijke, niet van de geschatte huurwaarde, in de tweede f 100, in elke volgende telkens f 12,50 minder. Van het resteerende be drag wordt geheven 8 procent, tot dus ver 6, zijnde 5 met 20 Ryksopcenten. Voor de haardsteden is geen classificatie, die worden in het geheele land over één kam geschoren. Één haardstede is vrij, voor de tweede betaalt men fl, de 3de verhoogt den aanslag met f3, de vierde met f4, de 5de met f5, de 6de met f6, tot en met 10. Verdere stijging der cij fers is niet toegepast. De Minister toont in zyn Memorie van Toelichting heel goed te weten, dat de stookplaatsen - belasting in een slecht blaadje staat, en zeker is het niet gemak- kelyk, van haar iets goeds te zeggen. Waarom haar dan behouden? De Min. zegt alleen dat die aanslag door hem on misbaar wordt geacht als maatstaf van de geriefelijkheid der woning. Maar is de huurwaarde daartoe niet volkomen vol doende De ware reden zal wel zijn, dat zoo deze aanslag verviel, het hefflngsper- centage van de huurwaarde hooger geno men had moeten worden, en daar zouden de menschen van geschrikt zijn? Dat het hatelijke der heffing zal vervallen door een betere regeling, hierin bestaande, dat niet de schoorsteen of stookplaats maar het verwarmde vertrek dat door een afvoergeleiding met de open lucht in gemeenschap staat als haardstede is be schouwd, zal wel een illusie blijken te zijn. Op den grondslag „mobilair” is mede van toepassing het stelsel van klassificatie der gemeenten, wat de niet heffing by lage huurwaarde aangaat. Is in een ge meente van de 1ste klasse de belastbare huurwaarde niet hooger dan f200, dan betaalt men niets; dit cijfer van onbe- lastbaarheid daalt voor de 2de klasse met f40, voor elke volgende klasse met f20. Bij huurwaarden boven het onbelastbaar maximum is 50 cent het bedrag dat ge heven wordt van een mobilair ter ge taxeerde waarde van f140 tot f200; wat beneden eerstgenoemd bedrag blijft is vrij. Van f200 tot 300 waarde betaalt met f 1,25, en daarna klimt de aanslag voor elke honderd gulden waarde met 11,25. Ook by den aftrek voor gezinnen met kinderen is met het beginsel der klassen- verdeeling rekening gehouden. Het maxi- mum-aftrek is 12| pct. van de drie eerste grondslagen;* het wordt verleend bij de laagste aanslagen naar een huurwaarde tot f250 in een gemeente 1ste klasse, tot 200 in de 2de klasse en daarna telkens 25 gld. minder, tot 50 in de 8ste klasse. By hoogere huurwaarden wordt die aftrek respect. 10, 7|, 5, 2] per kind en nihil, n. 1. wanneer die in de 1ste klasse bedra gen f 875, 500, 625, 725 en hooger. Er is in al die cijfers een constante evenre- Heilige Geest den polder uds. 3873samen 51 Centiaren, daarvan gelegen bfi het kadaster o. 3875, groot Centiaren. dbelasting over Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel I meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco I uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren, i Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Alle schepen, die te Kiel verwacht wer den, zijn aldaar aangekomen. De Russische en l'Tanseheaskadèa kwamen, volgens af spraak, tegelijk binnen.] De Duitsche admiraal, Prins Heinrich, ontving den Franschen admiraal met diens staf. Het Fransche eskader zal overigens een zeer gereserveerde houding aannemon, geen bezoeken brengen, noch ze ontvangen. Officieren en manschappen, alles blijft aan boord, terwille der nationale waardigheid. Hierboven vernamen we, dat de Fransche en Russische eskaders tegelijk de havens binnenkwamen; een bewijs van vriend schap, dat zijn oorzaak vindt in het vol gende: De Keizer van Rusland heeft nl. een afzonderlijken koerier gezonden naar Parys met de keten dor orde van den Heiligen Andreas voor president Faure, met een eigenhandig schrijven* van den „Czar” er byDe Fransche bla den beschouwen deze handeling van den Keizer als een daad van groote staatkundige beteekenis, als een bondge- nootschaps demonstratie tegenover gansch Europa. De Russische ambassadeur, Graaf Mohrenheim, verrichtte de plech tigheid, gevolgd door zijn geheele per soneel, en hield een toespraak, waarop President Faure antwoordde, dat hij de hem verleende onderscheiding beschouwt als een waarborg der sympathie tusschen Rusland en Frankrijk. In Oostenrijk is nu, tengevolge van de geschiedenis met het Slavische gymnasium te Cilli, eene ministeriëele crisis uitge broken. Vorst Windischgratz heeft den koning zijn ontslag aangeboden. Aangaande hetontwerp, door de Belgische Regeering bij de Kamer ingediend be treffende uen Congo Staat, verneemt men, dat daarin wordt voorgesteld, aan den onafhankelyken Staat 5.287.415 „francs” voor te schieten, ten einde vroegere, door dezen Slaat elders opgenomen voorschot ten, af te doen. De Italiaansche begrootings commissie is doör de Kamer nu byria geheel samen gesteld uit aanhangers vap den Minister- President Crispi en tot haar voorzitter is benoemd diens boezemvriend, de heer Bondi. Dat zal dus wel naar den zin van Crispi zyn. Aan de opstandelingen op Cuba moet het gelukt zijn, zich in de provincie Santiago meester te maken van een transport-trein met geweren, ammunitie, levensmiddelen en 80 000 dollars baar geld. Het escorte van 125 man werd met gemak door de 2000 man sterke opstandelingen overweldigd. De Spaansche Staatsman en schrijver Emilio Castelar heeft een belangwekkend artikel geschreven over de verhouding van de Europeescho Mogendheden tot China en Japan. Hjj voorziet ernstige gevolgen van den jongsten oorlog. Japan heeft een ommekeer teweeggebracht, die door do geheele we reld gevoeld zal worden. China’s val is te wyten aan zijn weinig practischen zin en het uitsluitend studeerend en letter kundig leven. Japan, dat zijn eilanden Rijk zag uit gebreid, zal natuurlijk zijne Marine ook vergrooten. Het zal ook wel niet spoedig afstand doen van „tydelyk” door Japan bezet gehouden plaatsen Wat de Mogend heden daartegen hebben trachten te doen, zal slechts strekken, om Japan wakker te houdénen het te verhinderen, op zijne lauweien te gaan rusten. By Kon. bosiuit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger m het ■--kanton Rotterdam no 1 mr. G. J. A. Bichon van Üselmonde, advocaat en pro cureur te Rotterdam. Dinsdag werd aan het Cen- traalbureau der exploitatie Maatschappij te Utrecht aanbesteed: Het wyzigen van de overdekte goederenbergplaits in werkloods en het verplaatsen daarvan van het station Rotterdam-Fyenoord naar het station Utrecht. Begrooting f 13 000. Ingekomen zijn 16 inschrij vingsbiljetten, waarvan het minste was dat van J. Monster te Vrees wijk, voor f 12.616. - De Raad der gemeente Reenen heeft, naar aanleiding van een adres van ingezetenen, besloten tot wederinvoering van den Amsterdamschen tijd, met ingang van 1 September, en dientengevolge den Greenwichtyd af te schaffen. Zaterdag 6 Juli a. s. zal de 14dea!gemeene vergadering der vereeniging van onderwijzers in het arrondissement Dordrecht worden gehouden in een zaal van „Kunstmin” aldaar. Behandeld zullen worden volgende punten: „Is de klacht, dat de jeugd ongehoor zamer en baldadiger is dan vroeger, gegrond? Zoo ja, wat kan de onderwijzer dan doen, om, ook buiten de school, dit kwaal te bestrijden?” Ini. J. A. Berg- meyer, aldaar. „Het landbouwonderwijs op de platte- lands-scholen." Ini, A. Kara te Goudriaan. toe. Dat is nu wel heel erg mooi en gemakkelijk, maar nu vreezen we zeer dat menige dienstbare, die tot heden op geen hoogeren titel aanspraak maakt dan dien van linnenmeid, tot juffrouw van gezelschap zal worden gepromoveerd niet wegens een idéé van standverheffing, daarvoor zyn die aardige schepseltjes veel te verstandig, maar om te geraken bin nen den kring van de onbelastbaarheid. En dan lette men er ook opdeze wets wijziging heeft niet alleen ten doel, de wet zelve te verbeteren, wat geen onnoo- dige zorg is, maar ook, vermindering van last te bezorgen aan den middenstand, vooral aan vroeger niet patentplichtigen. Nu, die vrijstellingen, daar hebben gewone burgerlui, die er geen gouverneur of secre taris op nahoudeneen baker komt een enkele maal voor, maar daar is nooit be lasting voor gevraagd volstrekt niets aan. En de overige berekeningen van den aanslag dienstboden veroorzaken hun wei nig voordeel, by de tegenwoordige heffing vergeleken. Vrijgesteld zijnde eenige dienstbode in een gezin met drie of meer (tot nu toe vier) kinderen, kleinkinderen of pupillen beneden 20 jaar, hulpbe hoevende bejaarden zonder inkomsten tellen ook hier niet meê; dienstboden beneden 15 of boven 65 jaar. Voor een van 15 tot 18 jaar betaalt men f4, van 18-21 f6; voor alle overige dienstboden voor één f6, voor twee f 17, voor drie f33, voor vier f52, voor vijf f80, voor zes fill, voor zeven f 147, voor acht f 188, voor negen f234, voor tien f285, voor elke meer f50, een opklimming, waarvan het gemakkelijker zou zijn de schaal te begrijpen indien f52 veranderd werd in 54 en 80 in 78. Dan was er geregelde stijging met f5. De meesten onzer zullen zich over deze cijfers niet warm behoeven te maken, en ’Alblasserwaai'd cn Vjjfheerenlanden, 21 Juni. De handel in kaas is deze week iets williger en de prys f 1 per 50 kilo hoogerboter is goed te verkoopen zonder prjjsverandering. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 16 tot f21 per 50 Kilo, naar wicht on kwaliteit; goeboter f 0,50, wei boter f0,40 per J killo. ’Ameldc, 20 Juni. De collecte voor d|en gewapen len dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 8,81. "Ameldc en Tienhoven, 20 Juni. Morgen wordt met den pluk der kersen langza merhand een begin gemaakt. Deze even als alle andere vruchten en gewassen hadden groote behoefte aan regen. In den afgeloopen nacht ontlastte zich ook hier een donderbui, die van een alles verkwik kende regen vergezeld giag. Blcskensgraar, 19 Juni. Tot gemeente geneesheer is alhier benoemd de heer Formyne, arts te Molenaarsgraaf. CUesendam, 20 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente heeft f 16,25 opgebracht. Meerkerk, 19 Juni. Ten gerieve van de bewoners der Broeksche buurt onder deze gemeente zal aan „de Heul” een hulpbrievenbus worden geplaatstdie telkens door den postbode van Arneide op Meerkerk, aldaar passeerend, zal worden gelicht. Nleuwerkejrk a/d IJsel, 18 Juni. Door dijkgraaf en Hoogheemraden vanSchieland zijn goedgekeurd: De rekening van den EsseGansdorp en Blaardorppolder, dienst 1894, en welIn ontvangst f 3417,06s, in uitgaaf f 2841,18s, batig saldo f575,88. De begrooting voor 1895: In ontvangst f2406,53, in uitgaaf f2401,50, batig saldo f5,03. De omslag voor 1895 bedraagt 1,50 per hectare. De polder is groot 538 hectaren. De rekening van den Kortland- en Kleinpolder, dienst 1894: In ontvangst f237,46, in uitgaaf f 154,02, batig saldo f83,44. De begrooting voor f1895: In ontvangst f244,78, in uitgaaf f244,78, batig saldo nihil. De omslag voor 1895 bedraagt f 2,25 per hectare. De polder is groot ruim 70 hectaren. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 20 Juni. Onder wijl de bakker C. Van Beekumjl. Maandag by een der klanten in den Zuidplaspolder koffie stond te drinken, scheen zyn paard niet langer te willen wachten, althans het ging er van door, en veel te hard Voor het mooi. De klanten die nog bediend moesten worden holde het voorbij en het zou spoedig thuis zijn geweest, indien het niet gegrepen was. Dank zjj den breödon weg on het weinige volk, liep alles zonder ongelukken af. - Den 18Jen dezer werd het jaarltfksch onderhoud der molens van Esse, Gansdorp en Blaardorp aanbosteed. Van 0. Van Leeuwen, D. Van Vliet en G. Van der Stcrre waren biljetten ingeleverd. B(j opening bleek dat zij successievelijk hadden ingeschreven voor 399,99 gld., 360,70 gld. en 224 gld. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. ’Nleuwpoort, 20 Juni. De heer H. Kra mer te Tiel heeft zy'ne benoeming tot onderwijzer aan de openbare school alhier aangenomen en hoopt 15 Juli a.s. in functie te treden. - Het rooien der vroege aardappelen heeft een aanvang genomen. De kwaliteit is goed, doch ze zyn tengevolge van het droge weder klein van stuk, zoodat de opbrengst niet meê valt. ’Ouderkerk a d IJael, 18 Juni. De heden alhier gehouden collecte voor den gewa penden dienst heeft opgebracht f 22,56s. streefkerk, 19 Juni. Op de gisteren gehoulen jaarlijksche gras verpachting al hier werden de navolgende sommen bc- steeod Voor ’t hooigras van Jen polder Streef kerk c. a. f36. Voor ’t hooigras van de Burg. Armen f 187. Voor ’t hooigras van de Diac. Armen f36. En voor 't hooigras van Vrouwe de wed. E. Browne v. Streefkerk, geboren Fronner de Waldheim, f 18. Respectievelijk deed het gewas f 6, f 40 f 12 en f5 minder dan in het vorig jaaiv 'Tienhoven, 20 Juni. Do collecte voor het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f3,86;. Woerden, 19 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 364 pSfijen- prijs van Goudsche le soort f 21 i 2ö’ 2e soort f 16 h 20, Edammer, 2e iqual’. f 30,50 per 60 kilo. Handel matig. II. (Slot). Al die „buitenvragen”, welke zich by de bespreking van dit onderwerp voor doen, het al of niet doelmatige eener verteringsbelasting tot wegneming van de onbillijkheden die een heffing uitsluitend naar het inkomen zou veroorzaken het personeel ryks- of gemeentebelasting, het verband tusschen deze wetswijziging en de nadere regeling van het kiesrecht van hoeveel belang z(j ook zijn mogen, we zullen ze voor heden laten rusten en ons uitsluitend bepalen bij het ontwerp zelf, uitgaande van de onderstelling dat op de pas genoemde punten de meest afdoende en voor nadere wederlegging niet vatbare motieven het feit der indiening volgens de aangenomen beginselen vol komen wettigen. Het personeel is alzoo een verterings belasting, waarbij de draagkracht wordt afgemeten naar iemands levenswijze en de spaarzamedie op bescheiden voet huishoudt, een streepje vóór krijgt. Dat is van den fiscus nog zoo dom niet, want diezelfde man, die nu minder uiterlijk vertoon maakt dan waartoe zijn middelen hem het recht zouden geven, zal over een poos in anderen vorm zijn portie bijdra gen wo nemen natuurlijk aan dat hij op belastinggebied eerlijk is, hetgeen we, zoolang het tegendeel niet duidelijk is gebleken of bewezenomtrent al onze medeburgers het waarschijnlijkst achten. (Over die beweerde onvertrouwbaarheid van eigen aangiften moest men zooveel drukte niet makenmen wekt er maar slapende honden door besparingen zyn kapitaal vermeerderen, en moet flus meer gaan vermogensbelasting; en als hij, onver hoopt, dood mocht gaan, dan snapt de schatkist ook nog vorm van successierecht. Geborgd is dus ook hier niet kwijtgescholden. By het schatten van levenswijze en uiterlyken staat moet men op bepaalde gegevens afgaan; een volmaakt juiste taxatie is niet mogelyk. Die gegevens zijn de dusgenaamde grondslagen, waar van de vigeerende wet er zes kent. Het ontwerp doet er één verdwijnen, en be houdt de volgende: huurwaarde, haard steden, mobilair, dienstboden en paarden. Deuren en vensters zal men voortaan mogen hebben naar hartelust, zoo groot en wyd men maar wil; de bespottelyke belasting op licht en lucht, die de men schen noodzaakte zich tot de kleinste wandopeningen te bepalen, verdwijnt. Toch nog niet geheel. Ware de Minister in dit opzicht consequent, dan zou hij ook heb ben moeten overwegen dat schoorsteenen voortreffelijke en onmisbare zuiveraars van de kamerlucht zijn; daarlangs trek ken alle gassen, mits zij in soortelijk ge wicht niet ver staan boven dampkrings lucht, omhoog, de ruimte in. Wie om een paar gulden belasting te ontgaan den schoorsteen van de kamer, waar hy veel vertoeftvan zijn slaapkamer wellicht dicht laat leggen, handelt erg dwaas. Maar over de haardsteden straks. We zullen beginnen met den minst algemeenen grondslag, dien voor paarden. Deze schijnt ons toe eenvoudiger geregeld te zijn. Voor één paard betaalt men f25, voor het tweede f 35 meer, het derde f 45, elk volgend f50 meer. Geen belasting wordt betaald voor paarden, uitsluitend gebezigd voor beroep of bedrijf, dienst paardenvan officieren, paarden die alleen loopen voor rijtuigen op vaste as(daar zal heel wat aan te contrêleeren vallen, als men aan die onderscheiding de hand wil houden), - terwijl geringere heffing dan de hierboven genoemde cijfers is toe gestaan voor paarden van geneesheeren en veeartsen, en voor de paarden voor .zoogenaamd gemengd gebruik. Men zal opmerken, dat deze bepalingen voor de landbouwers bijzonder voordeelig zijn. Die gemengd gebruiks paarden ver oorzaken tot op heden vrij wat laat; de boer mag, wil hij zich niet aan wets overtreding schuldig maken, slechts één wan zijn paarden als zoodanig bezigen woor een rijtuig op veeren. Thans is woorgesteld, indien verschillende paarden Ibtf afwisseling in gemengd gebruik worden {genomen, de belasting als voor één paard tte berekenen. Of tegenover den algemeenen vrijdom voor paarden, uitsluitend voor beroep of bedrijf gebezigd, de belasting opgelegd .aan geneesheerenrijtuigver huurders en paardenkoopers wel op deug delijke wijze te verdedigen is, zullen we moeten afwachten. Met het stellen der vraag drukken we reeds eenigen twijfel uit. Zelf geen paardmenschen zynde, gaan we over tot grondslag No. 4: de dienst boden. Ook hier is veel vereenvoudigd, •door vrijstelling van allerlei personen, over wier „medeberekenbaarheid” als voorwerpen van belastingheffing dikwyls wordt getwist, van huisonderwijzers en juffrouwen van gezelschap en secretarissen (ot huisbewaarders, stalknechts en bakers o. a.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1