■EN. :ep. ater. and. 156. STOUT inde drank. LAGER eljjksch gebruik. Mewaagen Zaira, ilarkt, naatt „De Waag”, 1895. Woensdag 26 Juni. Niéuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht cht en duurzaam, >tuk. 'itte en Bedrukte ingen direct naar worden. UREN besteld, et Hoofdbureau EN’S xx. I i EN’S BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Overzicht. GOUDA, MAATKNIPPEN. Tandarts CASSUTO GOUDA, MARKT 154, zonder hocfdelyke den Koning, laatstelijk van den grooten P. Macdaniöl te In I MNUD«lper»dr. b. A W. M. TA» KOOTKN, met de samenstelling van een nieuw Mi nisterie belast, die daarmede al is gereed SCHOONHOVENSCHE COURANT. HAAGSCHE BRIEVEN. /en ultilultend bij den Agent dewater bij den Agent W. J. laaatreoht bij O. BEZEMER. 1 meente en de provincie verlaten. - Door B. en W. te Amsterdam is aanbesteed: het leveren van straatklin kers, geschikt voor voetwegen. Inge komen: 19 biljetten. Minste inschrijvers waren de heeren Schalij Bekker, te Schoonhoven ii f 1,19 per loopende meter. Bodegraven, 21 Juni. De Waterloo- collecto heeft alhier opgebracht f88. Capelle a/d IJsel, 21 Juni. De collecte van het dorp Khodshaam hadden onlangs ten vuistslag, dat hij tegen den grond tuimelde, wat het sein gaf tot een alge- steuning van den gewapenden dienst alhier heeft opgebracht f 28,821. 'Giesendam24 Juni. Vrijdag-avond speelden een aantal kinderen, van twee tot zeven jaar, op het erf van A. De Bruijn, bij een hooischelf, toen plotseling hiervan het bovenste gedeelte afschoof en, zooals I zeven der kleinen daaronder bedolf. Óp het hulpgeschrei ten hoofdman Nabi, gevangen genomen en dokter Graftdyk en andere buren toe, en opgehangen. Om den dood van dien roover mej vereende hulp gelukte het in weinig te wreken, heeft nu Nabi met zijn bende tyjs het hooi te verwijderen en de kleinen het dorp overvallen, de huizen met petro- ujt hun benarden toestand te redden, leum bespoten en in brand gestoken en Hoewel een paar reeds blauw waren en later BVa, ik sliep haast al!" zijn allen er gelukkig met den schrik afgekomen. Gleseu-Oudekerk, 24 Juni. De heer 0. Tukker Bz. alhier is gekozen tot hoofd ingeland van het waterschap „de Over waard” voor den polder Giesen-Oude- Bovenkerk. Tot predikant alhier is beroepen de heer P. Bokma te Bruinisse. 'Haastrecht, 20 Juni. De landbouwer K. B. had gisteren avond het ongeluk, met zijn vinger tusschen de maaimachine te komen, waardoor het voorste lid van den wijsvinger geheel verwijderd moest worden. Jaarsveld, 20 Juni. In het huis no. 28 doet zich een geval van typhus voor. Dat is daar in den omtrek zeker al 't zevende of achtste geval, dat zich binnen twee jaar voordoet. ‘Krimpen a/d IJsel, 24 Juni. In deze gemeente is onder een koppel koeien van den veehouder H. T. het mond- en klauw zeer uitgebroken. Tot dusver is slechts één beest aangetast. (.Inschoten, 20 Juni. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst heeft alljior opgebracht de som van f ö,50. Llnarhoten, 21 Juni. Onderwijl de koren molenaarsknecht bezig was met het opladen van graan, ging jl. Dinsdagmorgen het paard, des wachtens moede, met den wagen er vandoor, doch werd reeds weder op korten afstand tot staan gebracht. 20 Juni ’Ga. Badseizoen. - Verkiezingen. Schuttersplicht. Thans zal het weder voor Scheveningen worden! Al moge Falb ons seizoen tot oen regentijd stempelen, voor het oogen- blik zou het waarachtig wol te wenschen wezen, dat oen flink regenbuitje wat ver koeling kwam brengenofanders een trammetje genomen en ons aan het strand neergevleid. Te Scheveningen heerscht anders op het oogenblik heel wat drukte en treft daar eene buitengewone bedrij vigheid het oog. Hoofdzakelijk bestaan die werkzaamheden nog in hot visschers- bedrijf zoowel aan do schepen die ver trekken als wel die ter visch vangst moeten worden uitgerust. Hoe eigenaardig die bewegelijkheid o>k moge wezen, voorden tijd van het jaar is het niets ongewoons, maar do verwoestingen door den winter storm aangebracht hebben heel wat werk zaamheden noodig gemaakt. Het strand moet voor de wandelaars beter begaanbaar worden gemaakt, het strandriool, dat zijn inhoud over het strand deed vloeien in- stede van dit elders uit te loozen, moet worden hersteld, terwijl ook de werkzaam heden om het strand tegen de knagende golven te beveiligen heel wat handen aan het werk deden gaan. De aannemers zijn thans bozig met het aanleggen der hoofden. Een zandtroln brengt het zand van even voorbij den vuurtoren om den bij den laatsten storm weggeslagen datnrug te her stellen, terwijl ook r(jsbossen en groote steenblokken voor de zeehoofden worden aangeveerd. Dat de visschers deze hoofden niet met veel ingenomenheid begroeten, wie zal het betwijfelen? Men schijnt an- dors de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen te willen benutten voor de visscherij- belangen. Sommige kiosvereenigingen hebben reeds een aanvang met hunne voorbereidende werkzaamheden gemaakt en er bestaat grond voor de meening dat de puntjes op de l 'i gezet zullen worden. Een Timmerwerk door: 0. Groenescheij te Reeuwijk, voor f668,—. Timmerwerk door Reeuwijk, voor 1698,—. Schilderwerk door: J.-Bianco te-Reau- wijk, voor f329,95. Schilderwerk door: J. Hoogoven te Reeuwijk, voor f 294,—. Metselwerk door: C. Bontebal te Reeu- W(jk, voor 155,—. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. ‘Schulliiinen, 24 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht fl,75 en f8,25 te Peursum. Door den hoogen waterstand kan er volstrekt aan do nieuwe bruggen over het kanaa^ van Steenenhoek niet geweckt worden, van daar dat er aan de heeren aannemers uitstel verleend zal moeten worden. De laatste grasverpachting hoeft aan- I merkelijk minder opgebracht dan in 1894. Vooral buiten in de Avolingen zijn er stukken hooigras verpacht tegen f50 en f60 de HA. of tegen 8 en 9 gulden de 500 kilo. 'Vllat, 21 Juni. Zondag zou een lanibou- worsdochter uit deze gemeente naar de ker mis te Haastrecht gaan. Dicht by het dorp komende zag zij een jongeling in het gras zitten, die dadelijk opstond toen hy de jongedochter opmerkte. Hy greep haar aan en wilde haar in het water werpen. In het gras zijnde struikelden beiden, waardoor het meisje zich losrukte en de jongeling, die te veel Schiedammer nat had ingenomen, rolde voort, zoodat hij zelf in het water terecht kwam Doodelijk ver schrikt ging het meisje naar haar zuster, waar zij den ganschen avond bleef, daar de lust om kermis te houden geheel ver dwenen was. De jongeling kroop zelf op het droge en liep met zyn natte pak en misschien nu wel ontnuchterd naar Schoonhoven. Willeskop, 21 Juni. De collecte voor het fonds tor aanmoeding en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen heeft in deze gemeente opgebracht f8,10. ‘Wlllige-laingerAk, 24 Juni. Op de visscherij alhier zijn van 28 op 24 Juni 6 zalmen gevangen. ‘IJaelinonde, 24 Juni. Dezer dagen is alhier overleden een zeer bekend straat figuur; „Geertje Rouwwoertje” werd zij door iedereen genoemd. Overal hier in den omtrek was zij bij dien naam be kend. Altijd liep zij op den dijk, nu eens eenvoudig, ja, haveloos zelfs, dan weder opgedirkt, al naarmate de kleederen waren, die zij aandeed, net zoo als zij ze van de goedgeefsche menschen kreeg. Een para sol of een parapluis, bekleed of onbekleed, had zij alty 1 by zich. Voortdurend werd zy geplaagd door de straatjongens, soms op ergerlijke wy'ze. Dan raasde en tierde en vloekte zy, en sloeg naar de jongens, die haar natuuriyk te vlug waren. Anders deed zy, die raaiende was, niemand kwaad. Nu is zy niet meer. Van 't Armbestuur kreeg zy sedert jaren een toelage per week. De heer A. P. Van Dueldykgraaf van* den polder Oost-IJselmonde, bezit een gans die nu haar 25-jarigen ver jaardag heeft gevierd. Juist op dien dag ging zy, voor ‘t eerst, dit jaar te water, terwyi zy anders zeer zelden te water gaat, en slechts met de kippen op het erf meé doet. Het boestje is nog tame- lUk vlug. Dienzelfden morgen sloeg onder het rilden een voer hooi van J. V., achter de kerk omver, waarby personen en paard gelukkig geen letsel bekwamen. Waar de politie zich by de strafbare oorzaak van het eerste voorval (het onbe heerd laten staan) bepaalde, en het tweede ongeval zyn oorsprong in een defect aan den wagen vond, komt zeker zulks voor beide schaleiyk uit. Allen werkerk a/d IJsel, 24 Juni. De jasrltJkscho collecte langs de huizen voor den gewapenden dienst heeft de vorige week opgebracht f 10,44. 'Allenwpoort, 22 Juni. Heden ontving de kerkeraad het terleurstellend bericht, dat de hoer T. Stigter, candidaat te Moordrecht, geene vryheid vond het beroep naar deze gemeente aan te nemen. Oude water, 20 Juni. De jaarlfiksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst bracht alhier op f 17,82*. "Oudewater, 24 Juni. Zaterdag 1.1. had alhier oen zeer treurig geval plaats. 0. Myderwyk, landbouwer van beroep en wonende hier ter stede, was aan den avond van genoemden dag druk bezig zijn laatste voor hooi te laden. Staande op het voer, nam hy het hem toegestoken hooi over. Onverwachts doet het paard een ruk voorwaarts on de ongelukkige man stort achterover van den wagen, mot het gevolg dat hy oogenblikkeiyk dood was, zoodat de geneeskundige hulp, die aanstonds door Dr. H. P. Van Praag werd verleend, van geen nut kon zyn. 'Polsbroek, 25 Juni. De oudste dochter van den veehouder V. alhier viol verleden week door een schuurzolder, tengevolge waarvan ze zich zoodanig bezeerde, dat ze nog altyd niet in staat is haar gewone werkzaamheden te verrichten. 'HeeuwUk, 24 Juni. By de aanbeste ding van het gemeentewerk werd inge schreven voor: Timmerwerk door: S. Heemskerk te Reeuwyk, voor f614,80. neergelegd op Carnot’s graf. In de Made- leine-kerk is een herinnering^ dienst ge houden. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk heeft het ontslag van het Kabinet Wrndisch- gratz aangenomen en Graaf Kielmansegg tot dykgraaf 1 D. Oskam. gekomen. De nieuwe Oostenryksche Mi nister President, vroeger stadhouder van Beneden-Oostenryk, is Protestant, wat cle- ricalen en anti semieten eenigszins ont stemt. De nieuwe Minister van Finan ciën heet Böhm Von Barverk en die van Justitie heet Krall Von Krallenberg. Von Plener’s aftreden als Minister van Financiën wordt algemeen betreurd. Het nieuwe Ministerie heeft zich aan het Huis van Afgevaardigden voorgesteld en de heer Kielmansegg zeide by die gele genheid, dat vóór alles de geregelde loop van het financiewezen moet worden ver zekerd. I De jongste heftige tooneelen in de Ita- liaansche Kamer van Afgevaardigden zyn voornamelijk te wyten aan de verklaring van den heer Crispi, dat de in de troon rede beloofde amnestie niet zou worden toogcpast op de leiders. Vooral de be kende radicaal Imbriani en de Milanees Andreis, roerden zich hevig. Laatstgenoemde ontving ten slotte van den Crispiaan Laurenza eenen zoo geduch- J~4’ ‘-'“2" "■'""'I voor het fonds tot’aanmoediging en onder tuimelde, wat het sein gaf tot een alge- a- meen gevecht. Daar evenwel de President toen den hoed opzotte, de zitting schorste i en do tribunes deed ontruimen, bleef hot publiek van dit stichtelyk schouwspel uitgesloten. Een gruweiyk rooverstuk wordt uit den uou uv,vuovo BOUOV11O aiovuw. O11 Kaukasus (Rusland) bericht. De inwoners raen ]ater ontdekte, zeven der kleinen van het dorp Khodshaam hadden onlangs daaronder bedolf. Op het hulpgeschrei een roover, een lid der bende van den beruch- schoten dadelyk de gebroeders De Geus, tnn hnnfllman Nabi. crwantren cenomen en .uw».. al de mannelyke inwoners vermoord. De vrouwelyke zyn vermoedeiyk medegevoerd over de Persische grens, waar Nabi door gaans een wykplaats zoekt. Wat door een Duitsch blad voorspeld is, is gebeurd. Japan is voornemens voor 15 milliuen dollars nieuwe schepen te koopen, in Engeland en. Amerika, met voorbijgaan van Duitschldnd, waar vroeger altijd de schepen gebouwd werden voor Japan. Dit wyst dus duideiyk op de ontstemming door Duitschland’s bekend optreden aan het hoofd der Mogendheden, by de niet licht iets vergetende of ver gevende Japanners gewekt! Ouder voorbehoud van later, bjj de Begroe ting, nogmaals op do zaak der landverhuringen in Indiö to «uilen terugkomen, trok in de ver gadering der Tweede Kamer van Vrjjdag 21 Juni do heer Bahlmann zyn motie voorloopig in. Daarna worden, «onder discussie of «tem ming, eenige kleine wetsontwerpen aangenomen, o. a dat betreffende onteigening ten behoeve van don spoorweg van Alkmaar over Heerhu- gowaard naar Hoorn. Aan de ordo was het wetsontwerp tot w(j«i- ging van do wot op de Rgkspostspaarliank. Hot maximum, voor 't welk rente wordt be taald, is bjj dit ontwerp verhoogd tot f1200. Een amendement van de heeren Kerdjjk en Drucker om dit bedrag voor vercenigingen, stichtingen en fondien van maatschappelijk of godsdienstig belang of tot onderling hulpbetoon te brengen op f2400 werd, na besteding door Donderdag j.l. te half vijf uur kwam Keizer Wilhelm van Dultachland met zyne vier oudste zonen te Hamburg aan, waar hy aan het station ontvangen werd door den burgemeester Lehmann en de leden van den Senaat. De Keizerlyke familie werd overal met do meeste geestdrift be groet en toegejuicht. Aan het diner ten stadhuize sprak de Keizer zfiïF dank uit voor de buitengewoon bartelfike ontvangst en herdacht tevens met dankbaarheid „den grooten Keizer en diens heerlijken zoon,” onder wie het werk begonnen was, dat twee zeeön vereenigen zal tot bevordering van den algemeenen vrede. Meteen „Hoch” op Hamburg besloot Z. M. zy'ne toespraak. De vaart door het nieuwe kanaal is in de beste orde geschied. Het was Vrydag juist vier uur, toen de „Hoheuzollern,” het Keizerlijk jacht, den draad doorvoer, die als afsluiting over het kanaal gespan nen was en daarmede zinnebeeldig do opening volbracht. Het trotsche schip stoomde nu den nieuwen waterweg op, begunstigd door schoon weder. Overal langs het kanaal waren vlaggen en guir landes aangebracht. De aankomst van de „Hohenzollem” te Kiel was schitterend; saluutschoten wer den gelost en met vlaggen gesalueerd. Aan boord van het Duitsche oorlogsschip „Bayern” is feestdiner geweest ter eere van den Franschen Admiraal Mesnard en diens staf. De Duitschecommandant bracht een dronk uit op den Keizer van Duitsch- land en don President van Frankryk, daarby den wensch te kennen gevende, dat de internationale broederschap onder de ma rine zou worden gehandhaafd. Van zyne zyde heeft ook de Fransche Admiraal Mes nard aan boord van de Hoche” een diner gegeven ter eere van den Duitschen Ad miraal, waarby een gelykluidende dronk werd ingesteld. „Keizer Wilhelm kanaalheet naar naar Keizer Wilhelm I, „den Groote”, het nieuwe Noordzee kanaal. Keizer Wilhelm heeft persoonlyk den sluitsteen ingemet seld van de sluiswerken te Holtenau. By het doen van de drie gebruikelyke ha merslagen op den steen, sprak de Keizer „In naam des drieëenigen Gods^ - „tot eer van Keizer Wilhelm”, „tot heil van Duitschland en ten bate der volkeren I” In den steen werd besloten eene door den Rykskanselier Von Hohenlohe voorgele- zene oirkonde. Voorts werd een groote feestmaaltyd gehouden te Holtenau, door den Keizer aan 1100 personerf gegeven in de als een schip ingerichte feestzaal. Z. M. hield by die gelegenheid eene toe spraak, vol geestdrift uitgesproken, die eindigde met de woorden „Ik ledig my'n glas op het welzy'n der bevriende Mogend heden en Souvereinen. HurraThans steeg één groote jubelkreet uit de menigte op, die telkens in salvo’s wederkeerde. De muziek begeleidde het een en ander. Toen het donker werd, werd in de haven een prachtig vuurwerk ontstokende vreemde oorlogsschepen waren alle op zyn schitterendst verlicht. Raketten, vuur- pylen en vonkenregens vlogen de lucht in. De twee Fransche oorlogsschepen ver lieten des nachts om 3 uur de haven, zonder afscheid te nemen. Gelukkig dat zy door hun geheel onthoudersschap de vreugde der overigen niet hebben kunnen verstoren. Men heeft ze stil laten uitpruilen. Van Holtenau uit heeft Keizer Wilhelm het decreet geteekend, waarby aan Staats- Minister Von Bötticher dank en groote waardeering wordt betuigd voor de trouw en toewyding, waarmede hy nu reeds jaren lang zyne betrekking vervuld heeft. De Keizer verleende hem, ten teeken zyner welwillende gezindheid, zyn borstbeeld in marmer. Dit is een goed lesje voor Von Bismarck, die Von Bötticher niet kan uitstaan. Op de Ministeriëele bank zat hij liefst zoo breed, dat er van anderen niets te zien kwam. Von Bötticher verdroot dat en meer dan eens, wanneer het pas gaf, toonde hy, dat hy er óók nog was. Hy haalde zich daardoor den haat van Von Bismarck op den hals, die, toen hy vernam, dat Von Caprivi tot zyn opvolger was benoemd, uitriep: „Goddank, dus ten minste Von Bötticher niet!” De geruchten, als zou de heer Glad stone aan Lord Rosebery en diens Minis terie zyn steun hebben opgezegd, worden tegengesproken. „The Times” had zulks opgemaakt uit de omstandigheid, dat de heer Gladstone, volgens het Brltsche par lementair gebtuik, toen hy het land verliet „gepaard” had met een eveneens op reis gaand lid der tegen party eene afspraak van wederkeerige stem onthouding, die het party evenwicht onverstoord laat. Het regent in den laatsten tyd slagen op het Hoofd van het Kabinet Rosebery; algemeen verwachtte men by de eindbe slissing over het ontwerp tot afschaffing der Staatskerk in Wales, voor de Regee- ring en hare steeds wakker wordende meerderheid, weer eene kritieke zitting. Op het onverwachtst echter komt er weör een slag uit een geheel anderen hoek. In den Minister van Oorlog, den heer Campbell-Bannerman, is het geheele Ka binet getroffen. Het debat liep over het al of niet af schaffen van het opperbevelhebberschap jaardag van President Carnot’s overly den ia Mnanrlacr IDA. .Tiinil te Pan'ia Hft Irnnn. v... njeipBiiuiuuK vuu uüi aujuuauu iu zich dien dag aan de spits der Ministers buitengewonen dienst van wylen Z. M. en van het bureau der Kamer naar het fiêl- dsa „Pantheon” begeven, waar kransen werden staf en thans op non. act. als lid der Eerste -1..-,. --Kamei. yan de staten Qeneraal. b tot generaal majoor, inspecteur van het wapen, do kolonel I. J. H. Gysberti Hodenpyi, van dien staf. - By Kon. besluit is benoemd: van de Krimpener waard romen gelden h deposito: L dag opvragens k 2 °/0 tnger tormyn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,- H0/, ’sjaars; gen daarboven tot den prolongatio ns, volgens Arasterdamsche beurs- irwaarden ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: /0 voor fondsen boven de 80 •/o onder 80 (ook >r loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Arasterdamsche irs; fien Coupons in boven de Amster- I msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden at het incasseeren van wissels op men- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. indleiding voor zelfonderricht, duide- beschryving met 53 figuren, waardoor het knippen kan leeren. Voor slechts .0 per postwissel verkrfigbaar by POORTMAN te Naaldwijk. e de gunstige aanbeveling in de iwenweréld van 10 November 1894. jderen WOENSDAG van tot uur het HEEREN LOGEMENT te Schoen en te consulteercn. By Kon. besluit Is pensioen verleend aan A. Den besten, wed. A. Van Hees, brugwachter aan het Zederikkanaal te Gorinchem, f 180. Het wetsontwerp tot herzie ning der kieswet is gisteren by de Tweede Kamer ingekomen. Te Zwolle is thans het offici- eele bericht ontvangen, dat het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Overysel, met name aan Zwolle, Kampen en En schede, is bepaald op 2, 8 en 4 Sep tember a. s. H.H. M.M. zullen Maandag 2 September des voormiddags te Zwolle aankomen en Donderdag morgen de ^e- den Minister van Waterstaat, aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. Een amendement van don hoer Gerritsen, om reeds op 12-jarigen leêft|jd den jeugdigen spaar ders bescherming te verkenen togen hetopeisohen van golden door vadora of voogden, werd aangeno men met 88 tegen 21 stemmen. Verworpen z(jn amendementen van do heeren Kordjjk en Drucker om gelegen hoid to geven tot hot bologgen van een doel van do gelden der Postspaarbank in schuldbekentenissen ten lasto van wettaljjk go- constitueerde vercenigingen tot verbetering van do huisvesting der mirgpgoeden van «dan heer Plate, om ook belegging in buitenlandsohe fondsen mogelijk te maken. Het wetsontwerp werd aangenomen metalge- mcone stemmen min 1. Dat tot wjjaiging van do Indische comptabili teitswet met ulgomeene stemmen, nadat de Minister van Koloniön een amendement van den heer Hooi, bepalende dat do bestemming van de voordeelige sloten eu do voorziening in de dekking van do uadeeligo sloten der Indische rekeningen door de Wet zal worden geregeld, had ovorgenomen. In don loop dor vergadering werd gestemd over de Veiligheidswet, en werd dezo aangeno men met 69 stemmen tegen 3; over de met haar in verband staande wjjziging van do Ar beidswet, die zonder hoofdeljjke stemming werd goedgekeurd. By Kon. besluit is 1’. de luit, generaal J. H. Kromhout, inspecteur der genie, op zyne aanvrage op pensioen ge steld en het bedrag van zyn pensioen vastgesteld op f 3000 ’s jaars, en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurenio zyne veel jarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen; 2°. zyn be noemd, by het wapen der genie, by den staf van het wapen: a. tot gen.-majoor, ter beschikking van den minister van oorlog, de kolonel J. E. N. Baron Schim- melpenninck van der Oye, adjudant in VARIA. Groot „opzien” verwekt een Dnitseher, van wien de couranten vertellen, dat hy «eer be schaafde manieren en do respectabele lengte vnn 2.40 meter heeft. Iljj is op 't oogenblik to Harlingen en stelt zich binnenkort ook in Holland ten toon. Blondin, de beroemdste aller koorddansers, thans 72 jaar oud, is bezig «ijn -memoires” te schaven, 't Spreekt van «elf, dat do herinneringen van den koorddanser met „hooggespannen” verwachting te gemoet worden gezien. Te Hapc, in Nd.-Brabant, heeft men feest gehad: schetterende fanfaren van een paar muziekgezelschappen, zang van de schoolkinderen, een optocht met praalwagens, gilden in feestgewaad, een eerewacht te voet cn te paard, in het dorp «es eere poort en, vlag gen overal, een en andor ter eere van Petrus Barten en Anna Poelman, die hun diamanten bruiloft vierden. Iemand te Grosthuisen, die geen kermisgeld kon loskrygen van «jjn ouders, ging toch kermishouden op «ijn manier. Iljj scheurde zjjn kleoren van ’t lijf, sneed «e aan stukken, braobt zich «elf met een mes eenige wouden toe en doodmoe, na al die inspanning, kreeg hy van de politic oen plaatsje achter de tralies om uit te ruston. Een mynheer to Schoorldani had eon hondeen lief dier, dat in óón nacht 4 geiten, 4 schapen eu 10 lammeren verscheurde, ter gezamenlijke waarde van f 300 ongeveer. De hond zelf had f 188 gekost, maar bjj werd dadelyk dood geschoten. Een 3-jarig knaapje te Leeuwarden was ernstig ziek; 't had hersenziekte,«ei de ge neesheer, maar— altyd meester boven meester! eon buurvrouw constateerde, dat het betooverd was. Ze toog dadelyk aan 't werk, om den boo«on geest te bezweren, en toen deze geweken was, was 't knaapjebezweken I Een kruier te Amsterdam kreog dezer dagen de opdracht het airco op te sporen van een juffrouw,ergens op de groote teleurwe bedoelen tentoon stelling. De man was half suf van 't soeken, inaar klaargekomen washy toch: „compliment on alsdnt do j iffrouw in den rechter-achterpoot van don olifant woont.”In de volgende maand krjjgt Europa bozoek van een 60-tal organisten uit Amerikn, die eens vermaarde orgels willen zien, geen draaiorgels. Iu ons land komen ze oon kykjo nomen te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam en in laatstgenoemde stad zal de bekende orgel-virtuoos Van 't Kruys by die gelegenheid een uitvoering geven. Toen j.l. Woensdag eenige straatmuzikanten voor het politie-buroau te Zwolle een paar nummers ten boste gaven, werd een hunner nit den kring gehaald mot verzoek om de 8 dagen gevangenis straf, die hy nog op zyn kerfstok had, te wiUen ondergaan. De man ging gewillig meè en zyn kameraden hieven tot afscheid een treur- marsoh aan. Te Steensel, in Nd.-Brabant, is ingebroken bjj denryks-veidwachter. De dieven aten rustig hun boterhammetje en namen toon een porteraunnaio met eenig geld, eenige kledingstukken en eon re»ol-er met de noodigo patronen meê. Amsterdam’s naam als wereld stad, pas nog schitterend bevestigd door een brutab-n straatdief, die een jongeling mir- handelde en beroofde, heeft eon gedachten knak gekregen, nu gebleken is, dat de „beroofde” het hoele verhaal van A tot Z verzonnen heeft. De jongeling was zelf de gauwdief, dia hot geld verdonkeremaand en, om aan z|jn ver baal eon schijn van waarheid te geven, zich zelt eenige sneden over de hand gegeven had. - By een onlangs gehouden verkiesing te Meppol werd door een der kiosvereenigingen een koetsier uitgezonden um een gebrekkigen kiezer naar het stadhuis te ryden. De man belde by ver gissing aan by een tegenstander, maar deze, op herhaald aauzoek van den koetsier, stapte in en liet zich op een gouiakkelpke en goed koops manier nair de stembus voeren. In 't Muppuler weekblad kwam nu pas geleden een advertentie voor met eon haiteiyk bedankje, gevolgd door oen andere vau de tegenpartij, die belooft by gelegenheid nog eens um dien dank baren kiezer te zullen denken. over het Britsche leger, waarby de Mi nister van Oorlog verklaarde, dat het niet zyn voornemen was, het opperbevelheb berschap af te schaffen, maar hy wilde, dat de verschillende afdeelingen van het legerbestuur voortaan meer gecentraliseerd zullen worden in handen van den Minister van Oorlog. Aanstonds na deze gewichtige mede- deeling, deed de Afgevaardigde Broduick het voorstel, het jaargeld Van den Minister van Oorlog met 100 pond sterling te verminderen, welk voorstel met 7 stem men meerderheid werd aangenomen. Op voorstel van den betrokken Minister werd het debat niet verder voortgozet, maar do heer Campbell Bannerman vond de zaak ernstig genoeg, om zyn ontslag te nemen. Men deed alle moeite, om hem van dit denkbeeld af te brengen, doch hij bleef er by en het gevolg hiervan is on- vermydelyk, nl. dat de overige Ministers dit voorbeeld volgen. Het benoodigde geld voor het standbeeld van Grom well is reeds geheel by’een en Lord Rosebery is een der voornaamste bydragers. Het zal een ruiter standbeeld wezen en men hoopt, dat de Regeering een goede plaats daarvoor zal afstaan. In Frankrijk dreigt ook eene gedeelte- lyke Mlnisterieele crisis, doordien de Mi nister van Kolpniën, de heer Chantemps, ontslag wil nemen, omdat de begrotings commissie een door hem aangevraagd aan- vuliingscrediet verwierp, wat door hem als een betuiging van wantrouwen wordt uitgelegd. Ter gelegenheid van den eersten ver- is Maandag (24 Juni) te Parijs de koop mansbeurs gesloten geworden. Het Hoofd van hot Gemeenebost heeft

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1