eiiUom, 1895. N°. 1594. frente, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Woensdag 17 Juli. MKH CE STAND. t ::S S BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. - toeven en SGHOONHOVENSCÏÏE GOMT. rders in de meeste tot den eerstvolgen- ir Amsterdamsche boven de Amster- ring, zonder bere ft: Ier Krü?aman v. d. Vloot jopen en verkoopen >en provisie van: zen de 80 Ier 80 (ook De Weeg", DA, sposito 2 t overeen te komen verkiezende tegen U p Effecten voor: 4 ’sjaars t den prolongatie* erdamsche beura- isen, oud en 4 m. eellge voorwaarden n van wissels op and. Tarieven op rijgbaar. »n de Heer HEUVEL, aldaar. risfflër Boekhandel van EN te Schoonhoven. 'oonhoveii. 12 Juli. »n Gelder (van Aalten) area, oud 5 j. A. gambacht. tot 1 Juli. n J. de Bruyn en N. man, oud 84 j. en A. andwijk. ot 8 Juli. x. ven K. ven Euen J, d. van P. Sterren- len Berg, oud 7 w. i-Nieuwkerk. >t l Juli. Haven, oud 24 j. en eld, oud 63 j., eeht- J. Hagenaar, oud d 76 j., weduwe van j-Blokland. ot 6 Juli, ran J. Verht ot, oud 28 j. en A. ▼relingen, oud 10 m. Vllat. ie aangiften gedaan, lieskop. >t 4 Juli. Cornelia, x. van O. trig. Ernxt, van link el. Johanne», Kemp. KSSÏÏf-» Mitnrt Upltol. en. voor vronwea. t 6 I 65 4 7 24 9 7 09 7 9 10 man. Volgens ontvangen bericht worden de Spaansche troepen op Cuba door allerlei ziekten geteisterd en heëfscht onder de hervormingsgezinden sterke ontevredenheid over de handelwijze van Martinez Campos, die in het burgerlijk en gemeentelijk bestuur ingrijpende ver anderingen maakt. Te Pretoria (Trannvaal) heeft iemand de kolossale som van 10.000 p. st. of 120 000 gulden beschikbaar gesteld voor een standbeeld van President Krüger, dat tevens een gedenkteeken zal worden voor de opening van den Delagoa spoorweg. Goed dat dit laatste er by komt. His torisch is Oom Pauls hier te lande ge sproken woord by overdreven huldebetoon „Jullie mot ons nie verafgoden nie.” Op Korea schijnt de rust nog niet geheel hersteld te zijn, ja zelfs is er sprake van eene staatkundige crisis. Do Japanache Minister, Graaf Inoye, is er heengegaanom orde te stichten. Naar men beweert, weigert de Koningin, genoegen te nemen met de hervormin gen, die door de Japanners worden in gevoerd. Uit Formosa is bericht ontvangen, dat den lOden 1.1. het Japansch garnizoen te Hsinchu door 703 Chineezen - dat zullen wel de dweepzieke Zwartvlaggen, versterkt door wilde inboorlingen, geweest zijn is aangevallen. Majfcde Japanners ontvingen hen zoo warm - jUL tweehonderd van hen gedood werden engelen’ge,vangen genomen, terwijl het verlies der Japanners slechts een elftal bedroeg. - Bij Kon. besluit is benoemd: tot hoogheemraad van den Lekdijk Bene- dendams en van den IJseldam, provincie Utrecht, Jhr. Mr. D. De Blocq van Haersma de With. By Kon. besluit is aan P. W. Steenkamp, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking bewezen. By Kon. besluit is aan H. F. Gelpke, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag 1la van politie te De verkiezingen voor het Briteche Huis der Gemeenten hebben een aan vang ge nomen met de benoeming van 36 der 138 Afgevaardigden, tegenover wie echter geen andere candidaten gesteld waren. Er zijn in ’t geheel 670plaatsen; wat bekend is, geeft dus niet veel. Het beste is, geduld te hebben tot het laatst dezer maand en dan de berekening te maken. De stroom van verkiezingsrodevoeringen bruischt in- tusschen gestadig voort. Vermelding ver dienen die van Minister Balfour, die Home Rule bestreed uit een nieuw oogpunt. Hij aphtto n.l. den maatregel onrechtvaardig en nadeelig voor den Britschen belastingbe taler en gevaarlijk voor «de verdediging des Rijks. Ook Sir William Harcourt sprak weder te Derby, in hoofdzaak over de noodzakelijk heid der beperking van het vergunnings recht en der bevoegdheden van het Huis der Lords. De heer Campbell Bannerman, wiens nederlaag in het Lagerhuis de cri sis deed ontstaan, hield eene toespraak, waarin hy ontkende, dat onder de vorige Regeering de landsverdediging was ver waarloosd. Ook de „groote oude”, niet getrouw aan zijn woord, heeft zich door zijne vrienden ten slotte ook nog laten overhalen tot het uitvaardigen van een verkiezings manifest. Natuurlijk voor „Ierland tegen het Hoo- gerhuis!" De zittingen der beide Huizen van den PruhlHchen Landdag zyn met de voorle zing eener Koninklijke boodschapniet door den Minister President, maar door Minister Von Bötticher gesloten. In do langdurige zitting werd veel tyd verspild, vooral met de herhaalde interpellation en monopolie-voorstellen der Agrariërs. Het Daituch eskader is voor Tanger verschenen, om te gelegener tyd de ha venplaats Casabianet of Rabat te bezetten, nl. wanneer de Sultan van Marokko wei gert, de als schadeloosstelling gestelde som van 100.000 gulden te betalen voor de betrekkingen van den vermoorden Duitscher. Fr«nkr|jk is allesbehalve gesticht over 3 Jong, oud 5 m. aornaar. ot 6 Juli. van A. do Brujjn en ISarsgraaf. ot 8 Juli. ▼an J. Leetiwia en n J. C. den Boer en x. van A. Punt en Duitschland’s optreden in Marokko, omdat verleend als commissaris het door zijn Alglersche nederzetting in de Marokkaanscho zaken direct betrokken is. Maar moeten nu de andere Mogend- Smeding, laatstelijk portier bij het rijks heden zich alles van Marokko laten wel- uu-^a gevallenomdat Marokko grenst aan Algiers? In de Fransche Kamer heeft, naar aan- I leiding van een interpellatie van den radi- calen oud-Minister Goblet over de vyan- delijke houding der geestelijkheid tegenover de kerk, een langdurig debat plaats gehad, i Een motie door bovengenoemden persoon voorgesteld, tot voorbereiding eener schei ding van Kerk en Staat, werd met 310 tegen 220 stemmen verworpen. I De Kamer bewilligde voorts verscheidene ucl >uo w nejUül> w credieten,waaronder een vaneen millioen toegevoegd aan den commandant der francs voor de slachtoffers der jongste stor- - Dit geschiedt ondanks den hengen I 1 Bé bet 4» jugïFu’ï I artillerie benoemde kapitein J. ook nog andere heeren het woord voerden en verschillende kransen op de kist wer den gelegd en ten slotte de zoon van den overledene, Mr. W. C. J. A. Peperkamp, dankte voor do gesproken woorden. Hier na verliet men weder den doodenakker en liet men het stoffelijk overschot van een welbemind echtgenoot en vader, broe der en overste achter, om hem to doen rusten van ’elevens strijd en zorg. Hy ruste in vrede W. F., wonende te Polsbroek, kwam gisteren een‘bezoek brengen* aan K. S. alhier. Spoedig gevoelde de gast zich onwel en moest zich ter ruste leggen. Zijne ongesteldheid had echter dat nood lottig gevolg, dat de man nog dienzelfden dag stierf. Polsbroek, 12 Juli Door burgemeester en wethouders is in hunne heden gehou den vergadering van den ontvanger over genomen de rekening der gemeente over 1894. De ontvangsten bedragen f5866,07, de uitgaven f 4967,26s, batig slot f 898.80s. ’Polsbroek, 15 Juli. Staande op den dissel van een leegen blokwagen, wilde de landbouwer H. alhier, die -Zaterdag bezig was met hardrijden, de leeren van den wagen overzij leggen, toen hij uit gleed en vlak achter de pooten van het voorgespannen paard viel. Hy bezeerde zich vry ernstig aan de knie, zoodat de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. ’Reeawfjk, 15 Juli. By den landbouwer P. Scheer is de vlekziekte onder diens varkens uitgebroken. Een zeug is reeds aan de ziekte overleden en onder politie toezicht begraven, terwyl nog drie biggen aan deze ziekte lijdende zyn. Zondag morgen maakte Ds. H. J. Nieborg, predikant by de Gereformeerde Kerk alhier, bekend, dat hij voor zyn beroep naar Cubaard had bedankt. ‘Tienhoven, 15 Juli. Van gisteravond tot heden-morgen zyn op de zalmzegen- visscherij alhier ruim 20 zalmen gevangen, meestal kleine exemplaren. De opbrengst der op 12 dezer alhier gehouden tiend verpachting beloopt f 101, tegen f 108 in ’t voorgaand jaar. Waddingsveen15 Juli. Hoewel het inkorten van den kermistijd nogaleenige tegenkanting ondervond van de zijde eeniger ingezetenen, is alles zeer rustig afgeloopen. Opstootjes, zooals die door sommigen waren voorspeld, hadden niet plaats. Woerden, 12 Juli. De kiesvereeniging „Woerden” heeft tot candidaten bij de raadsverkiezing gesteld de aftredende leden, de hh Jac. Brunt Wzn., J. Kny'ff Azn., H. Te Hofstede en F. Vermeulen. Woerden, 15 Juli. B(j den gisteren gehouden wieler wegwedstrijd over 25 kilo meters (Woerden naar De Meern en terug) was de uitslag als volgt: Joh. Broekhuizen, verguld zilv. med. tijd 54 min. Jhr. A. J. B. Verheyen, zilv. med., tijd 58 min. 10 sec.L. Baelde, bronzen med., tijd 58 min. 20 sec.J. F. De Vries (een jongmensch van 13 jaar) extra-medaille, tyd 59 min, 45 sec. Gemengd Nieuws. Gisteren-ochtend omstreeks tien uur brak te Waddingsveen in de smederij en wagenmakerij van J. De Ruiter een hevige brand uit. Daar het dak ’teerst begon te branden, kon men bijna den geheele inboedel redden. Huis en werkplaats zijn totaal uitgebrand. Een gedeelte van het perceel werd bewoond door den schoenmaker G. H., die slechts een deel zijner have redden kon. Een belendend perceel, bewoond door J. B is mede geheel verbrand. Uit dit laatste heeft men echter de meubelen nog kun nen redden. In de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam is een 16 jarige sigarenma ker, wonende te IJselmonde, door een sleeperswagen overreden, doordien hy, er achterop springende, viel. Verwond aan hoofd, handen en voeten is hy per rijtuig naar Ie ouderlijke woning gebracht. - De heer Joh. d. V. te Ammerstol had dezer dagen een ei van zyn kippen, dat pl.m. 2 hektogram woog. Alle buitenlanden van het waterschap de Zeven Grietenijen en stad Sloten nabij Heerenveen zijn bij den laat- sten storm opder water gezet. Er zijn 343 H.A. overstroomd; 200 arbeiders zijn werkeloos en er is veel hooi verloren gegaan. Het eilhnd Marken is Zater dag ondergeloopen. Een dag of acht zyn de Markers met dat water en dien mod- derigen boel opgescheept. Daarbij komt nog het nadeel van het wegdrijven van het hooi, wat, gevoegd bij de uiterst schrale ansjovisvangst, den Markers wéér een gevoeligen slag toebrengt. Gisteren-middag kwam te Oud Beierland het bericht dat de postkar, die te 3.30 naar Rotterdam was vertrok ken, door het schrikken der paarden, met den geheelen inhoud te water was geraakt. Op de rekening van een timmermansbaas in eene naburige ge meente kwamen meerdere posten voor van gelijke leverantie, planken enz. Zooals dit gewoonlijk gaat, had hij op de rekening gebruikt het woord „dito”. De klant schijnt evenwel geen kennis aan dat woord gehad te hebben, immers toen hij de rekening kwam betalen, maakte hy de opmerking, dat hy wel planken, latten, enz. gehad had, maar geen „dito”. (Hh torisch), kerk a/d IJsel. ot 12 Juli. x. tbu J. Kr” x. ran L. Dool. der Ban, oud 61 j, Gilburg J. ran der -Lekker land. ot 8 Juli. n A. Holdermans ▼au M. »au Namen intje, d. ran A. Stam ije Baetiaautje, d. van laud. Qernt, x. van igtegaal. Cornelie, Haan. kind, d. ran H. de P. J. Lem oud 2 j. jjna 8 m. Jrdeloos. tot 6 Juli, i ran M. C. den Bur- Adriana, d. van jgaard. Arie KIe de Groot. Oer. de Ruiter. Arigje, en D. van Drenth. ie en J. Spiering, reld en I. van Tujjl. reef, weduwe van N. dd, echtgenoote van irk a/d IJssel. >t 1 Juli. x. van J. in 't Hout snee, x. van J. Snoek irina, d. van Cbr. W. mg Henderyntje, Markus. Martina Tol en A. Noorder- m P. Hailing en M. ▼an L. 11. v. Duren ik, x. van D. Rehorst ir waard en C. N. de G. Oosterom. W. liteit niets te wenschen over; de late staan uitmuntend, doch hebben regen hoog noodig. ^Jaarsveld, 15 Juli. De op den llden dezer alhier gehouden verpachting van tienden heeft opgebracht f 138, tegen f 177 in ’t vorig jaar. Vooral de krij tende tiend bracht minder op. ’Lnkkerkerk, 15 Juli. Met een prach- tigen zonnigen middag, geen wolkje aan de lucht, brak heden een brand uit in een alleenstaanden door den tand des tyds hol geworden boomstam. In een oogenblik was deze door een aantal wandelaars om singeld en met water werd de brand spoedig gebluscht. Het recht van beplanting voor de huizen op het dorp, verleend in 1690 door Mr. Melchior Gerard van Intveld, is thansr opgehevdn, zoodat het dijksbe- stuur met welgevallen ook eerstdaags dezen boom uit de gelederen zal ver wijderd zien. ’Méerkerk, 13 Juli. Twee meisjes, die op oen in de bleek grazenden hit waren gezet, vielen er beiden af. Het oudste brak den arm. 14 Juli. Het hoofdbestuur van den i zangersbond vergaderde heden alhier. Alle leden waren aanwezig. Voor de inschrij ving van het bouwen der feesttenten enz. was de heer H. J. papenhuizen te Hoog- Blokland, die voor f694 had ingeschreven, de laagste. Deze werd per rijtuig gehaald en na eenige veranderingen in het bestek te hebben goedgekeurd, voor f 600 aanne merDe hoogste inschrij vingssom bedroeg ruim f1300. De volgorde voor het zingen der keur- nummers werd bij loting bepaald als vplgt (Kortheidshalve laten we de namerue vereenigingen achterwege en noemen slechts de plaatsen waar ze gevestigd zijn). Meerkerk (Crescendo). Streefkerk, Leer broek, Pernis, Ottoland, Numansdorp, Oud- Beierland, Kedichem, Groot Ammers, Lek- kerkerk, Maasdam, Heerjansdam, Strijen, Kinderdijk, Meerkerk (Nut en Genoegen), ’s Gravendeel, Krimpen a/d Lek, Hoog- Blokland, Nieuw-Lekkerland, Stolwijk, Gel- dermalsen, Ridderkerk, Noordeloos, Wer kendam, Lopik, Rysoord, Hardingsveld, Krimpen a/>l IJsel. Zes vereenigingen hadden verkozen geen keurnummer te zingen, terwyl aan de vereenigingen te Meerkerk, zonder loten, het Iste nummer vóór en na de pauze werd gegeven. De heer J. De Weerd alhier word tot dagelijksch opzichter aangesteld. Nieuwerbrug, 13 Juli. De zoon van de wed. Bos, varende op het veer tusschen Leiden en deze gemeente, is gisteren op droevige wijze om het leven gekomen. Met de veerschuit op de hoogte van Does burg zijnde, kwam een hevige rukwind in het zeil, waardoor de 18 jarige jongeling overboord sloeg en verdronk. De smart der moe Ier op deze treurige tijding is groot en laat zich niet‘gemakkelijk be schrijven. ’Nlenwerkerk ®/d IJsel, 15 Juli. In de gemeenteraads-vergadering van den 121en Juli werd in de eerste plaats de heer A. M. Mijnlieff geïnstalleerd. Daarna werd door burgemeester en wethouders de rekening over het dienstjaar 1894 aan geboden en wel in ontvangsten f 14392,07 en in uitgaven f 13580,73, zoodat het batig saldo bedroeg f811,34. Verder werd nog benoemd tot onderwijzeres aan school no. 2 mej. M. J. Posthumus te Woubrugge. Den 13den Juli hield de Nieuwer- kerksche werkl. vereeniging „Onvermoeid Vooruit”, afd. van het Alg. Ned. Werkl. Verbond, hare driemaandelyksche verga dering. Volgens het verslag van den pen ningmeester was er aan contributie ont vangen f82,25; de uitgaven bedroegen f 9,20, zoodat er een batig saldo was van f 23,05. Besloten werd, het verzoek van cle werkl. vereeniging te Hardingsveld betreffende de droogmaking der Zuiderzee en gericht aan H. M. de Koningin Regentes zooveel mogelijk te steunen. Verder werd de heer W. De Wit gekozen als afgevaar digde naar de vergadering te Rotterdam, belegd om propoganda te maken voor de kieswetregeling. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter de vergadering. ’‘Oudewnter, 15 Juli. Zaterdag-middag 1.1. had alhier de plechtige teraardebestel ling plaats van den HoogEd. Gestrengen Heer J. J. C. Peperkamp, gep. Generaal- Majoor der Infanterie, wonende te Meersen. Het lijk, per exprestrein van Maastricht naar station Oudewater vervoerd, kwam aldaar om 3^ uur aan. Nadat nu de kist in eene lijkkoets was geplaatst ordende zich de stoet, die den doode de laatste eer bewijzen zou en daarna ging het in plechtigen optocht grafwaarts. Voorop ging met haar vaandel, dat bo ven aan den stok met een rouwfloers was omwonden, de „Afdeeling Maastricht van den Nederlandschen oud onderofficiers- bond”, wier beschermheer de overledene was geweestdan volgde de lijkkoets en daarachter gingen eenige onderofficiers en andere vrienden en kennissen van den gestorvene, terwijl hierop elf koetsen met bloedverwanten en vrienden volgden. Om ongeveer 4j uur bereikte men de be graafplaats. Nu werd de kist door de onderofficiers uit den wagen getild en naar den gereed gennakten grafkelder gebracht, terwyl zich de genoodigden daaromheen schaarden. Nalat de kist was neergelaten, sprak do heer De Beer Poortugaal, oud Minister van Oorlog, een woord van lof voor den overledene, waarna itynen, oud 15 j. tgenoote van P. Ver» oud 11 n>. elluinon. t 1 Juli. van J. de Kayper ring artillerie te ’s Gravenhage. - De bij het 4e regiment vesting- tillai'lz, honr.nmrln J Van VuUrCD komt te Helder in garnizoen. De kapt, der art. M. J. Boeije, op non activiteit te Amsterdam, heeft pen sioen aangevraagd. - --I - De le luit. G. B. D. Du Celliée zal nu hoogatwaarschunluk uitgenodigd Multa ïan het leg. ïeW aIt ls over. worden om in deze zaak uitspraak te doen geplaatst bij het le reg. vest-art., doch en niet de Czar, zooals Frankrijk had bljjft gedetacheerd by de constructie- ,On?utou'J' IV werkplaatsen te Delft. De Kamer is tot de artikels- _Hare Majesteiten de Koningin gewyze behandeling overgegaan der door en de Koningin Regentes zullen Donderdag de Regeering voorgestelde flnanciöele »--•> -> maatregelen. Voorts had dezer dagen in genoemde Kamer een debat plaats over het al of niet vieren van den 20. September, den dag, waarop vóór 25 jaar de bezetting van Rome het werk der Italiaansche eenheid kwam voltooien. De afgevaardigde Veschi, die het voorstel, om den 20sten Septem ber als feestdag te verklaren, had ingediend, vond een goede hulp in Crispi, die niets liever wenschte, dan dat de Kamer het voor stel met groote meerderheid zou aannemen. De twee radicale afgevaardigden Colajanni en Imbriani bestreden het voorstel op heftige wijze; laatstgenoemde moest zelfs tot de orde geroepen worden. Nadat een amendement van den afgevaardigde Denicolo met 249 tegen 26 stemmen werd ver worpen, werd op 't laatst toch Veschi’s voorstel, by geheime stemming, aange nomen met een groqje meerderheid. Crispi behaalde dus in deze roemrijk de overwinning. Woensdag 11. heeft de Bulgaarscbe de putatie nu in de St. Pieter en Pauls kathe draal met groote plechtigheid een krans nedergelegd op het graf van den vorigen „Czar” en van Alexander II. De krans, uit gouden lauriertakken bestaande, door vlochten met een zilveren palmtak, is op een groot, zwart-fluweelen schild bevestigd. Op een daaraan gehecht lint staat te lezen: „Den Czarewitsch legeraanvoerder, den Czar vredestichter, het eeuwig dankbare Bulgaarsche volk”. De Metropolitaan Clemunt hield eene treffende toespraak, waarin hy vooral wees op de dankbaarheid van het Bul gaarsche volk aan het Russische Keizers huis en het groote Russische volk! De Spaansche Ministerraad heeft beslo ten nog eene versterking van troepen naar Cuba te zenden, ditmaal van 1500 ’Gorinchem, 15 Juli. LI. Donderdag vond, men hier bij den toren den tele foondraad verbroken in een boom hangen en in de nabijheid op de straat een dooden ooievaar met gebroken slagwiek. Het dier is waarschijnlijk tegen den draal aange vlogenen daarop neorgestort, hetwelk op de harde straatsteenen zijndood tengevolge had. In geen jaren is de hooibouw zoo spoedig afgeloopen als dit jaar. Half Juli, en allerwege Is men ia de Alblasserwaard zoo goed als klaar. Ppyhij ia de opbrengst meer dan ruim en de kwaliteit uitmuntend. Overal ziet men bergen en schelften gezet naast de schuren, dio te klein waren om al het hooi te bergen. ’Alblasserwaard en Vtyfheerenlanden, 16 Juli. We hebben hier dezen zomer een echte vliegenplaag. Men kan niet iets eetbaars in de kamer hebben, of ’t zit dadelijk overdekt met deze vieze in secten, die niet alleen op al wat lekker maar ook op al wat vuil is aanvallen. Bovendien zyn ze in hooge mate familiaar en lastig: men heeft ze nauwelyks van hoofd of handen verjaagd, of ze zitten er reeds weêr op, en jeuken en kriebelen u dat het onmogelyk uit te houden iszij die gewoon zijn in den kamerstoel een middagslaapje to doen, zullen dat tegen woordig dan ook wel laten. Men mag zich kalm en weltevreê daartoe neêrzetten, ’tis zeker dat men een oogenblik daarna gramstorig reeds wéér is opgestaan van wege het geplaag der vliegen. Vele mid delen worden dan ook tegen die lastige insecten aangewend, zooals vergiftigd pa pier, lijmstokken, vlie.genglazen enz., maar de familie is zóó uitgebreii, dat de dooden spoedig weer door levenden vervangen zyn practischer ware een middel om hen uit ’thuis te weren. Hy die zoo’n middel weet aan de hand te doen, kan zeker zijn van den dank der gansche wereld, voor zoover daarop kamervliegen voorkomen. ’Bolnes, 13 Juli. Heden-namiddag lag een beschonken koopman aan den dijk te slapen. Hij rolde er af en te water. Dit werd opgemerkt door A. Ou wens, die zich gekleed te water begaf. Hij kon alleen den man niet redden. Op zyn hulpgeschrei kwamen er eenige lui toeschieten, die beiden uit hun benarden toestand verlosten. Heden-ochten'1. was een workman werkzaam in de Griend. Hü legde zich te slapen, en toen hy ontwaakte was hij door ’t snel opgekomen water geheel omringd. Nu wasgoede raad duur. Zoo hij dacht ging hij naar den oever, doch in werkelijkheid ging hij hoe langer hoe verder de Maas in. Hy zou zeker ver dronken zijn, waren er niet een paar mannen in een schuitje gekomen, die hem binnen boord namen en gelukkig aan wal brachten. Capelle a/d IJsel, 15 Juli. Naar men verneemt, heeft de heer J. Nolen, vroeger notaris alhier en onlangs overleden te Rotterdam, by zyn testament in het leven geroepen eene liefdadige stichting tot ver pleging van oude mannen en vrouwen, te vestigen in deze gemeente, onder den naam van „Capellen-stichting”. Als fonds voor die stichting heeft de overledene het aan wylen zijne echtgenoote toebehoord hebbende vermogen uit zijne nalatenschap afgezonderd. Tot regenten der stichting heeft hij beno?md: den heer Mr. P. J. Van Wijngaarden, zyn broeder den heer Th. Nolen en den heer D. Bakker, burge meester dezer gemeente. Giesen-Ondekerk15 Juli. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. P. Bokma te Bruinisse. ’Haastrecht, 16 Juli. Door de Nuts- spaarbank alhier is gedurende de eerste helft van 1895 ontvangen f 10968,71 en uitbetaald f 9558,51. Volgens de ter visie liggende rekening van de gemeente over 1894 bedroegen de ontvangsten f 12885,97 en de uitgaven f 10673,93}, derhalve een batig slot van f 2212,03}. ’Hoog-Blokland, 15 Juli. De gemeente raad heeft in zy'ne laatste vergadering be sloten, de verkoopingen en verpachtingen in het vervolg te doen plaats hebben ten overstaan van notaris V. G. A. Boll, en zulks wegens het overlijden van notaris W. J. U. Van Roosendaal. Als eene bijzonderheid op het gebied van kippenfokkerij mag zeker wel gelden dat de bouwman P. Van Hoorn 4 weken geleden eene kip zette op 18 eieren, die hem verleden week verraste met 20 kuikens. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1894 bedraagt in ontvangsten f 8322,14s, in uitgaven f 6485,56, zoodat zy sluit met een batig slot van f 1836,58s. ’Hoornaar, 15 Juli. De voorloopig vastgestelde gemeenterekening over 1894 heeft voor ontvangst f3990,38, voor uitgaaf f 3752,31 en sluit alzoo met een batig saldo van f 238,07. De onderwijskosten bedroegen f 1552,49}. ’’Jaarsveld, 15 Juli. In deze streken wordt verlangend uitgezien naar regen, niet alleen voor het bouwland, doch voor het weiland nog het meest. Het grasland is overal slecht bezet, de uiterwaarden hebben een vaalbruine tint, het hooiland is op verscheiden plaatsen dood en by een paar veehouders worden do koeien reeds in het land gevoederd. De stand der veld gewassen is overigens vry gunstig. Gerst en rogge staan best, boonen echter min der goedde vroege aardappelen, die men hier nog maar sedert enkele dagen rooit, leverei^ een goed beschot en laten in qua* Amsterdam. Bij' Kon. besluit is aan J. opvoedingsgesticht en de bijzondere straf gevangenis voor meisjes te Montfoort, verleend een pensioen van f 484 ’sjaars. De kolonel J. G. F. Van Hou- tum, van het le reg. veld art. te Utrecht, heeft wegens ziekte non-activiteit aan gevraagd. De kapitein der artillerie C. Hoekwater te Gorinchem is door Z. M. den Koning van Griekenland benoemd tot ridder van de orde van den Verlosser. De kapt. J. E. Ranneft, van het 4de reg. vest.-art. te Helder, wordt r ves- 25 Juli de landbouwtentoonstelling op „Sonsbeek” bjj Arnhem en het daaraan verbonden concours hippique bezoeken. Door ZExc. den heer Commis saris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter te Zevenhuizen P. In ’t Hout, thans agent van politie 2e kl. te Gouda. Op Woensdag 7 Aug. a. s. zal te Stolwykersluis eene vereenigde ver gadering worden gehouden van het dyks-, college met hoofd ingelanden van de' Krimperrerwaard. In deze vergadering zal de rekening van het hoogheemraadschap, dienst 1894;95, worden behandeld en vastgesteld. Door wylen den heer Salco Tromp Meesters, 11 Juni te Steen wijk overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, voor Rust oord, f500 gelegateerd, vrij van successie rechten. Door den heer N. K. Bettink, te Utrecht, is met gunstig gevolg examen afgelegd in het telegrafeeren by de Holland sche Spoorwegmaatschappij. •- De jongeheer J. G. H. D. Bettink is geslaagd voor de le klasse van de hoogere burgerschool, met 3 jarigen cursus, te Utrecht. Gorinchem, 13 Juli. De liberale kies vereeniging „Algemeen Belang” heeft voor het lidmaatschap van den gemeente raad tot candidaten gesteld de heeren A. D. Smits, C. Van Drooge, A. Blankers, A. A. Hessig, allen aftredende leden, en ter vervanging van den heer R. D. Van Slype, die voor een herkiezing niet in aanmerking wenscht te komen, den heer P. J. Dingemans. De anti revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje” candideerde de heeren A. Blankers en W. Maaskant. francs voor de slachtoffers der jongste stor men. r- - ....1. tegenstand der begrootingscommissie. Frankryk's voorstel, om het geschil over het grensgebied in Guyana aan eene scheidsrechterlijke beslissing te onder werpen, heeft in Brazilië goedkeuring gevonden. Koningin Victoria van Engeland worden om in deze zaak uitspraak te doen voorgestelde flnancieele

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1