THEE. i&Zoneu, olenaars. ipvoediM )VEN. TING 1895. Woensdag 24 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht N°. 1596. 18) No. 326, i, Soham indbouw behoo- en DSMA, JAM. sche ereeniqing ACHT”. UNIES, A, sito HT. SEN, WTO, arkt 172, van 9 tot 12 uur BINNENLAND. SOHOONHOVKN8GHB COURANT i -, de elf loten in ven de Amster- gzonder bore rs in de meeste den eeratvolgen- Amsterdamsche :ituteur, Schoonhoven. Boekhandelaars te Schoonhoven. benoemd de Ir. C. A. Van Heel; en tot Jiir, Mr. H. Affecten voor: a 4 ’s jaars len prolongatie- damsche beurs- 3..aaar >men met elend lorlogemaker, jde) No. 320, IOVEN. te Leerdam. d. Handelschool Amsterdam. IS, Kassier te Winschoten. Inslltutear. i Waag”, ereen te komen rkiezende tegen bestuur peBBinol beperi van F ige voorwaarden van wissels op 1. Tarieven op ?baar. de Heer EUVEL, aldaar. primo Augustus. ;el en half Inter- lillende Examens, taan ten dienste. zeer aanbevolen c te koop een □LEN8TEENEN, kuip en spil. Te DEM te Benschop. bericht met deze, RPLAATST heeft t jstraat naar de SCHENK, ook aanbevelende 11e ARTIKELEN, hopende door accu- ie in hem gestolde blij venheeft hij gering en a; er zjjn r het meer dan om de kan de toe- it van 14 Juni 1895 ip nader bekend jtus e. k. door de Harddraveiij te >en en verkoopen provisie van: i de 80 80 (ook pakjes, voorzien leerdhandelsmeik, loven by R ENDE. Spelt, dries Kruijt. G. van der Rest. Speuer. Pannekoek. de Jong Czn. van der Steegt. 3d. Knoers. Homburg. Scheer, Abrechs. van Eindhoven. wordt de aandacht 1 THEE, A f 1,80 By Kon. besluit is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeufw Mr. J. B. Bergsma, Minister van Koloniön. - B(j Kon. besluit is aan H. P. L. O. De Kruyff, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en zijn benoemd tot lid van het genoemd rerd bestreden t de Staat huis van den heer A. v. Rooyen, onder wijzer aldaar, een hevige brand uit, die in korten tijd twee flinke perceelen in asch legde. Drie spuiten waren krachtig werkzaam om de belendende gebouwen te beschermen. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp. Naar men verneemt was alles tegen brand schade verzekerd. Te Krimpen a/d IJsel is een circa 7-jarig knaapje spelende in eene sloot geraakt en verdronken. Zondag avond had op de spoor baan tusschen Zevenaar en Didam een ongeval plaats, dat erge gevolgen had kun nen hebben. Een boeredochter, zittende op een hondekar, reed over de spoorlijn, toen een trein uit Zevenaar in aantocht was. Midden op de rails bleef de hond steken en wilde niet verder. Het meisje sprong nog juist bytyds van de kar. Nauwelijks was zy er af, of de trein stoomde haar rakelings voorbij. De kar werd totaal verbrijzeld. Te Rotterdam heeft in den nacht van Vrydag op Zaterdag in een pand aan het Haagsche Veer een brand gewoed, op zich zelf van betrekkelijk weinig be- teekenis, doch die voor de bewoners van het pand zeer noodlottig was. De be woonster, de wed. Koremans, werd met hare vijf kinderen door het brandalarm uit den slaap gewekt en zag zich den uittocht afgesneden. In haar vreeselyken angst schoof zy een raam aan de straat zijde open en sprong met haar acht jarig zoontje uit de tweede verdieping op de straat. Zwaar gewond werd zjj opgono- men. Een driejarig meisje liet zich op het voorbeeld van hare moeder uit het raam vallen; haar val werd gebroken, eerst doordat zy met haar hemdje aan een spijker bleef haken en daarna, doordat zij in een jas van een politie-agent werd op gevangen, wat echter niet kon verhinde ren dat zij op de straat terecht kwam. Ook een twaalfjarige jongen sprong in een door de agenten opgehouden jas; hij werd met een verstuikten voet opge nomen. Een vjeijarige jongen werd later door de brandweer bewusteloos op den vloer gevonden; na ruim een uur werd hij tot het leven terug gebracht. De oudste, een 17 jarige jongen, was naar boven gesneld en wist van den zolder 1 uit in de dakgoot te ontkomen. Zondag namiddag was de toestand van de arme moeder en haar achtjarig zoontje beden- kelyk, die van het driejarig dochtertje iets gunstiger, de overige gekwetsten zyn buiten gevaar. De brand bleek te zyn ontstaan in de keuken op do eerste verdieping en vandaar naar de tweede verdieping te zyn over geslagen, waar de beide vertrekken met een gedeelte van de alkoven geheel uit gebrand zyn. Omtrent de oorzaak ver keert men in het onzekere, terwijl de ge leden schade door assurantie wordt gedekt. - Door onvoorzichtigheid liet Donderdag te Beneden Sliedrecht een meisje van 12 jaar een kind van 9 maanden, waarmeê zij een trap wilde afklimmen, vallen, met het noodlottig gevolg, dat het kind byna oogenblikkelyk dood was. Te Rtfsen hebben twaalf pol derjongens, werkzaam aan het doorgraven en uitdiepen van de Regge, geweigerd door te werken voor het oude loon, zijnde ongeveer f 1,50 per dag, behalve de toelage. Toen de aannemer, de heer Prins, van Sliedrecht, van geen verhooging wilde we ten, deden zij een aanval op diens keet. De glasruiten werden verbrijzeld en het planken gebouw voor een gedeelte vernield. Een paar reeds bejaarde arbeiders werden achtervolgd en waren verplicht door de rivier te loopen ten einde zich aan de woede hunner vervolgers te onttrekken. De heer Prins liet de hulp der politie inroepen en stelde bovendien per telegraaf de marechaussee te Almelo van het geval in kennis, waarop onmiddellyk acht man schappen van Almelo en Markelo aan kwamen. Deze hebben den geheelen nacht het terrein bewaakt, daar men vreesde dat de dijk zou worden doorgestoken, waar door zeer groote schade kon worden ver oorzaakt. - Te Kerk-Driel heeft eê’n 23- jarig jongeling v. O., die in een hooiberg werkzaam was, en in bezweeten toestand eene groote hoeveelheid zure karnemelk dronk, daarop hevige krampen gekregen en is eenigen tyd daarna aan de gevolgen overleden. - Na aQoop van een school- en volksfeest heeft in de nabijheid van Goor Zaterdagnacht eene ernstige vechtpartij plaats gehad. Acht a negen boerenjongens uit het Enterhoek vielen een der gebroe ders K. aan. De twee andere hielpen den aangevallene. Naar men verzekert is deze herhaaldelyk in het water geduwd en daarna op onmenschelijke wijze gesneden en gestoken, zoadat zyn leven in groot gevaar verkeert. Ook de andere broêrs hebben erge wonden bekomen. - Zondag-namiddag te 1 uur ontstond te Bleiswyk brand op de bouw- manswoning van A. ll. Van den Berg. De graanschuur, benevens de daarin aan wezige 110 voer hooi, eenig ongedorscht graan, rijtuigen enz. gingen geheel ver loren; de 22 mestvarkens ontkwamen, doch twee er van kregen ernstige brand wonden. De schade is door assurantie gedekt Door snellen aanvoer der brand- v*— Van den bekenden schrijver H. Th. Chappuis zal een oorspronkelijk boek getiteld „Monsieur Paljas” het licht zien bij den uitgever J. Valkhoff, te Amersfoort. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw is, ua gehouden examen, een beurs toegekend voor het volgen der afd. A van de Rykslandbouwschool te Wageningen, aan H. Van Nes te Pa- pendrecht. Algemeen^ de klacht, dat de meeste kinderen de lagere school te vroeg, d. w. z. vóór het eindigen van den 6-jarigen cursus verlaten. Om dit kwaad te verminderen en de leerlingen aan te moedigen niet vóór volbrachten leeftijd de school te verlaten, stelt de afd. Slied recht van Volksonderwijs jaarlijks po gingen in 't werk, om aan de leerlingen, die tot April de hoogste klassen afliepen, een genoeglijken dag te verschaffen. Door milde bijdragen daartoe in staat gesteld zal ook deze week weêr een reisje plaats hebben. Het afdeelingsbestuur smaakt de voldoening, jaarlijks het aantal leer lingen die in de termen vallente zien toenemen. Gemengd Nieuws. Van een staal waterbron te Vianen zullen stellig weinigen onzer lezers ooit iets vernomen hebben. En toch heeft Vianen den tijd gekend, in het bezit van zulk een bron met den aankleve van die badarts en badgasten, geweest te zyn. De bron werd ontdekt tusschen 1730 en 1740 in den tuin van Herman Smith, drossaart van Stadt en Lande van Vianen „over de 28 voet diep in den grond.” Donderdag 26 Juli 1753 werd de bron in het by zyn van een groot aantal inwoners en vreem delingen door hem geopend. De genees kundige faculteit te Vianen was dus een stemmig over den lof, dien het water uit een therapeutisch oogpunt toekwam. Hoelang Vianen’s staalwaterbron in ge bruik is geweest en wanneer of waardoor zij na een koitstondigen bloei heeft opge houden te bestaan, heeft Dr. C. E. Daniels (hoofdbestuurder bibliothecaris der „Maat schappij vau Geneeskundigen”) ook na de Ijverigste nasporingen in archieven en in Vianen zelf niet kunnen nagaan. Op de kleine visschery onder Werkendam had het volgende ongeval plaats. De zegenaak lag gereed om weg te roeien, doch men wachtte nog op den boeter, d. i. de man, die het net herstelt. By het uitstappen gaf een der roeiers den boeter oen duwtje, zoodat deze op tde knieën viel. Woedend rees de boeter op en wierp zyn mes met zulk een kracht naar den man in de aak, dat het dezen in de zjjde bleef steken. De man zakte in elkaar; hy werd zoo goed mogelyk verbonden en naar huis gebracht. De directeur, die juist kwam aanroeien, had groote moeite om den dader tegen de woede van het volk te beveiligen. Dader en gewonde zijn beiden Werken dammers. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak te Waddingsveen in het HTS 4ENT” te Bchoo»- houders en den secretaris vergezeld, werd in een open rijtuig een groot deel der gemeente bezichtigd. Naar men ver neemt, zal de installatie vermoedelijk op Vrydag 26 dezer plaats hebben. ‘Steln, 22 Juli. De publieke verpachting van het schrale land van den polder Stein bracht hedenavond f 459 op, tegen f 380 in 1894. Die van het armenland bracht f 108 op. Heden avond hing de dienstbode van den landbouwer K. M. een paardendeken over een balie, die aan een loopplank over een sloot was vastgehecht. Toen zy midden op de plank stond, brak deze en de dienstbode viel voorover in de sloot. De vrouw buiten komende zag een weinig hoofdhaar boven het water uitsteken, waardoor zij tot de overtuiging kwam dat de dienstbode in het water lag. On middellyk snelde zy met eene andere dienstbode te hulp, doch ze konden haar onmogelyk verder dan den oever krygen. Intusschen kwamen meer ter hulp opdagen, die haar geheel wezenloos op het droge brachten. De A. BI. met behulp van den heer D. R. wendden de regelen voor drenkelingen aan en hadden het geluk de levensgeesten op te wekken. *8tolw|jk, 22 Juli. In de afgeloopen week herdacht de koster onzer Hervormde Gemeente, J. Koutstaal, den dag, waarop hy 25 jaren geleden die betrekking aan vaardde. Met de meeste plichtsbetrachting heeft hij haar steeds vervuld en het was dan ook te verwachten, dat die dag voor hem niet onopgemerkt zou voorbijgaan! Nadat hij de vorige week van verschillende zijden reeds blijken van belangstelling mocht ondervinden, werd hém gisteren morgen, na afloop der godsdienstoefening, by monde van Ds. L. A. v. Langeraad namens kerkbestuur en kerkeraad een keurig cadeau aangeboden. Getroffen dankte de jubilaris voor de eer, hem dien dag bewezen. Daarna vereenigden zich de heeren nog eenigen tyd in de woning van den koster en zetten daarmee de kroon op hun werk, want het deed deneenvou- digen man goed, dat hem zooals hij zei zulk een groote eer werd aangedaan. ‘Tienhoven, 22 Juli. Van gisteravond tot heden morgen zyn op de zal nazegen- visscherij alhier 16, meestal St. Jacobs- zalmen, gevangen. - yt. - i Vreeswijk, 20 Juli. Den 6den Aug. a. s. zal het 30 jaar geleden z(jn, dat eon onzer vorige leeraren, Ds. K. W. Hulstijn, te Willige Langerak werd bevestigd. Daarna verwisselde hy van standplaats naar Vrees wijk, Oostburg, Echteld, en arbeidt sedert 31 Mei 1891 te Giesendam. Den llden Aug. e. k. hoopt hy in de voor middag-gods dienstoefening er kerkelyk gedachtenis van te vieren. Waddingsveen, 20 Juli. Woensdag 11. had in de sociëteit „De Unie” eene feeste- lyke bijeenkomst plaats van belangstellen den, die zich verheugden in den uitslag der laatstgehoudene gemeenteraadsverkiezing. De drie gekozen candidaten, de h.h. Van der Breggen, Witteman en De Vos, waren aanwezig; de vierde, de hr. G. Van Lange, had zich laten verontschuldigen, doch was evenwel in gedachten volgaarne tegen woordig. Er werden aan weêrszyden warme woorden gesproken van dank, er werd over verschillende belangrijke zaken van gedachten gewisseld, er zyn genoeg toasten uitgebracht, er is gezongen, kortom, er lag een feestelijke gloed over de samen komst, die druk was bezocht. Gouda, 20 Juli. De Goudsche Zwem club zal den 18den Augustus een nationalen gecostu meerden zwemwedstrijd houden in de stedelyke Bad en Zweminrichting alhier. Een der nummers is snelzwemmen op den rug, om het kampioenschap van Nederlandlengte der baan 80 meter met 1 keerpunt. De prijs is uitgeloofd door den Nederlandschen Zwembond. Tegen V. is proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskundige praktijk. Heden is alhier op de werf Krom hout van den heer H. Van Vlaardingen de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, genaamd „Evelina”, te bouwen voor reke ning der Stearine kaarsenfabriek Gouda, waarvoor de machine en ketel wordt ge leverd door de heeren H. en J. Suyver te Amsterdam. ’Ameide, 22 Juli. Door den heer T. Bor, korenmolenaar alhier, is in werking gebracht een petroleum-motor van 15 paardenkracht, tot dry ving van 2-maal- steenen. Gezegde motor, geleverd door de Amhemsche machiftefabiluk te Arnhem, voldoet in alle opzichten aan de eischen en aan de verwachting. Zij werkt ge- makkelijk, vlug en goed. De exploitatie kosten hangen natuurlijk af van den prys der petroleum. 'Gouderak, 22 Juli. Bij de gehouden verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad zijn herkozen de heeren F. J. W. Gautier met 34 en J. C. Van Vliet met 32 stemmen. Het getal uitgebrachte stemmen bedroeg 36. (Herplaatst wegens misstelling.) •Haastrecht, 23 Juli. In de laatste dagen van Augustus hoopt het bestuur van het Nut alhier in het gebouw van den Protes tantenbond eene tentoonstelling te houdeq van gekweekte planten, waarvoor de stek ken half Mei zijn uitgereikt en van voorwerpen van huisvlijt, door de inzen ders zelf vervaardigd. Voor de laatste rubriek is reeds eene oproeping gedaan aan belanghebbenden, die voornemens zyn in te zenden. Ilagesteln, 19 Juli. Bij de op 16 dezer gehouden verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad zyn herkozen J. v. d. Water Jr. en P. De Vor Dz. en van een lid (vacature A. Verhoeven) is gekozen G. De With Jz., respectievelijk met 14, 13 en 12 van de 16 uitgebrachte stemmen. Kamerlk, 19 Juli. By de verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad op 16 Juli jl. zijn uitgebracht 74 stemmen en wel op T. Van Oosterom 70 en C. Van Es 65 geldige stemmen, beide aftredende leden. 'Nlenwerkerk a/d IJael, 22. Juli. In de vorige week is door de notabelen der Ned. Herv. Gem. tot kerkvoogd benoemd de heer H. De Lamaar, en wel in plaats van den heer D. Vis, die bedankt had. Nleuwland, 19 Juli. By de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad zyn uitgebracht 27 stemmen. Herkozen P. v. Maurik, weth., 23 en J. Sterk 22 stemmen. •Noordeloos, 22 Juli. De rekening dezer gemeente, dienst 1894, in de heden avond gehouden raadsvergadering den raad aangeboden, bedraagt in ontvangst f 10980,86», uitgaaf f 10658,80 en sluit alzoo met een batig slot van f322,56». Voor onderwijs werd uitgegeven f2761,52». “Oudewater, 22 Juli. Over het adres wat door den heer Jozef c. s. aan den raad dezer gemeente is gericht en dat inhield het verzoek om bestrating van den weg aan IJselveer van af het punt, waar de tramrails dezen weg snijden tot aan de straat, is in de vergadering van 1.1. Vrij dag goedgunstig beschikt, met dien ver stande, dat de bestrating in tweeën zal geschieden. Schoonrewoerd. 19 Juli. Voor de op Dinsdag gehouden verkiezing van den Gemeenteraad werden uitgebracht 29 stem men. Herkozen T. Heykoop met 29 en W. C. De Leeuw met 28 stemmen. Sliedrecht, 19 Juli. Onze nieuw be noemde burgemeester, de heer 8. E. Ypey, bracht deze week een eerste bezoek aan onze gemeente. Door twee der wet* college van regenten mr. A. G. Visser, advocaat en procureur te Gorinchem, en C. Hoekwater, kapitein by het 8de regi- rrgdag 19 Juli uiteen- ment vesting artillerie, wonende te Go- tóT"S^.°?-erMhei’ rinchem. De werkzaamheden der twee afdeelingen of commissiën van Gedepu teerde Staten dezer provincie zyn verdeeld als volgt: Afdeeling A: Provinciale en plaatse lijke financiën, onderwijs, armwezen, ker- kelyke zaken,jachten visschery,reclames, rijks- en plaatselijke belastingen, toepas sing der wet tot regeling van den klein handel in sterken drank en tot beteuge ling van openbare dronkenschap en van die, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Afdeeling B Gemeentezaken, voor zóó ver die niet aan afd. A. zyn opgedragen, waterstaat en wegen, waterschaps-aange legenheden, politie, nijverheid, landbpw, militie en schutterijen, benevens strand vonderijen. Tot leden van afd. A zijn heerenMr. G. J. Goekoop, 1 der Kemp en Mr. D. Van V leden van afd. B. de heeren A. 0. De la Bassecour Gaan, "Mr. P. L. F. Blussé en Mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. De majoor W. Badon Ghijben, eerst aanwezend ingenieur te Gorinchem, wordt in gelyke betrekking overgeplaatst naar Haarlem. Het bestuur van de afdeeling Woerden der Hollandsche maatschappij van Landbouw heeft besloten onder nadere goedkeuring der leden op 21 Augustus a.s. twee harddraverijen te doen houden en wel des voormiddags door paarden die nimmer een prys hebben gewonnen, pry's f 75, premie f 25, en des namiddags door paaiden van zessen klaar, prijs f 200, premie f 75. Ten overstaan van het be stuur der afdeeling Zuid-Holland van het Nederlandsch Paardenstamboek en de jury heeft Donderdag op het terrein aan de Veemarkt te Rotterdam de rykspremie- keuring plaats gehad voor hengsten en tweejarige merriën, zoomede van hengsten sinds de laatste 12 maanden uit het bui tenland ingevoerd. De jury had een zware taak. Niet minder dan 104 paarden, waar onder 55 hengsten, werden ter keuring aangeboden. De uitslag, die te ruim 5 uren in den namiddag bekend werd, was dat: Toegekend werdenvoor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde buiten- landsche hengsten één premie van f400 aan de Vereeniging tot veredeling van het paardenras Dirksland en omstreken te Dirksland met Elegant, bruin, 3 jaar; voor hengsten niet ouder dan 2| jaar, aanhoudingsbijdragen ieder groot f75, aan D. Van der Spek te Moerkapelle, met Othello, vos; aan P. De Jong de Leeuw te Dubbeldam, met Cesar, donkerbruin; J. H. Van der Torren te Zevenhuizen, met Lucifer, zwartC. J. B. Du Croo te Gorin chem, met Paulus III, donkerbruin; voor hengsten niet ouder dan 1| jaar, aanhoudingsbijdragen ieder groot f 50. Ockhorst en Van der Griendt te Rotterdam, vos; Philip Van der Breggen te Waddings veen,zwart, dezelfde met bruine; A. Van Dorsser te Rozenburg, metQuibus, bruin; I. Vollebregt Jz. te Zoetemeer met donker bruin; P. de Koning te Rysoord, met Max, zwart; voor merriën niet ouder 2) jaar. aan- houdingsbydragen ieder groot f 50, J. C. Roodzant Hz. te Dirksland, met bruine; denzelfde, met bruine; Herman A. Nebbens Sterling te Dordrecht, met Maria, zwart; J. C. Van der Torren te Waddingsveen, met Betsy, zwart; J. H. Van der Torren te Zevenhuizen, met Lydia, zwart; A. Spoon J.Jzn. te Nieuwenhoorn, met lichtbruine; J. Van der Poel te Rozenburg, met bruine; J. Timmers te Poortugaal, met Sophie, bruin; C. Lageweg te Heenvliet, met bruine; A. Van der Spek te Bleiswyk,met goudvos. Prachtig zonnig weder begunstigde deze keuring, die voor belanghebbenden van groot gewicht was. Deze keuring gold voor de geheele provincie Zuid-Holland. Vrydag is overleden de heer C. T. Sterk, oud lid der Eerste Kamer. Op den 19den Juli 1.1. overleed te Mechelen, in den ouderdom van 75 jaar, de heer Ed. Swarth, schrijver van een groot aantal romans en novellen, die in den tyd van hun verschynen door zeer velen met ingenomenheid werden ont vangen. Te beginnen met 28 Juli zul len aan de stations der staatsspoorweg- maatschappy tot nader order eiken Dinsdag en Donderdag goedkoope reisbiljetten wor den uitgegeven voor de lyn Rotterdam, Den Haag en Gouda naar Amsterdam. Deze speciale kaarten zijn geldig voor alle treinen en klassen tegen den prijs van enkele reis en geven het recht, om den- zelfden of den volgenden dag terug te keeren. Sedert eenige dagen heeft aan de beurs te Vuren aflevering van aardappelen plaats. De handel is echter nog traag. Kralen zyn hier dit jaar zeer weinig verbouwd, zoodat deze reeds van de baan zyn. Turken gelden f2 per HL. De kwaliteit van deze soort is puik, maar over het beschot wordt niet geroemd; ze zijn over het geheel te klein van stuk. STATEN-OENERAAL. De Eerste Kamer is Vi"x*_ gegaan, na in twee rerga den wetsontwerpen te hebben afgedaan. Bij den sanvang der vergadering van Donder dag deelde de Minister van Buitenlandsohe Zaken mede, dat de Sultan van Marokko de eisohen ter zake van de „Anna” heeft ingewilligd, zgnde pohrifteljjke betuiging van leedwezen, vervolging en bestraffing van de zeeroovers, tookenning van schadevergoeding aan de woduwe van den kapitein en aan den stuurman. Voor betaling ia een termpn van vier maanden toegestaan. Van deze mededeeling maakte de heer Fransen van de Putte gebruik om op do vestiging van een consulaat in Marokko aan te dringen. Het ontwerp van den heer Pynappei, lid der Tweede Kamer, tot wjjziging van do faillisse- mentswet, word door den voorsteller toegelioht en zonder stemming aangenomen. Goedgekeurd werd de uitbreiding der recht bank te 's-Uravenhage. Het voorstel tot ver meerdering der kantongerechten te Rotterdam met behoud van dat te Ridderkerk werd aan genomen met 21 tegen 17 stemmen. Het voorstel betreffende de vordeelinf memorie-goederen te Montfoort werd door den heer Sassen, op grond dat niet gerechtigd is ze aan haar oorspronkelijke bestemming te onttrekken; de Minister van Fi nanciën beschouwt die goederen als publiek eigendom, aan welke het openbaar gezag een bestemming geeft. Aangenomen met 28 tegen 9 stemmen. Het ontwerp tot aanvulling van de wet op de Rgkspostspaarbank. De heer Wertheim zou de invoering van een Staatssohnidboehje liever ge wild hebben dan de gelegenheid tot inschrijving op het Grootboek, den spaarders thans aange boden. De Min. van Waterstaat verdedigde de voorgestelde regeling. Goedgekeurd zonder stemming. Bepalingen voor de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. Aangenomen zonder stem ming, na een discussie tusschen den heer Fokker en den Minister van Waterstaat over de aan stelling van ondergeschikte ambtenaren voor het toezicht, en de waarborgen voor onpartijdige beslissing in geschillen. By het ontwerp tot wjjziging der arbeidswet drong de heer Breebaart aan op vrglating van vrouwenarbeid op Zondag in zuivelfabrieken, als zjjnde voor de bereiding van Noord-Holland- eche kaas onmisbaar. De discuMte werd tot den'volgenden dag uitgesteld. Vrjjdag kwam het eerst aan de orde het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, tot wjjziging der onder- wgswet ten aanzien van subsidieering van byzondere scholen met onvoltallig personeel. De heer Alberda van Ekensteiu ontwikkelde ejjne bezwaren tegen het voorstel, waaruit bjj het gevaar ducht, dat op een aantal bjjzon- dere scholen het personeel to g»”"- het onderwjjs onvoldoende zal zjjn; reeds nu tal van die scholen, waar te doen is om de Staatsbijdrage waarde van het onderwjjs. Ook passing van de wjjziging leiden tot willekeur en vermeerdering van klachten. De heer Van Lier was tegen het ontwerp, omdat de subjectieve meening van opvolgende Ministers wordt gesteld in plaats van de voor schriften der wet, en moeieljjk zal kunnen worden aangetoond, dat ijien al het mogelyke heeft gedaan om het tekort van onderwijzers aan te vullen. De heer Wertheim, voornemens vóór te stem men, vreest die willekeurige toepassing niet; hy wjjst echter op do beweging ten gunste eener nieuwe, zeer ingrypende wetswijziging, en vraagt dus aan den voorsteller, of dit ont werp een begin is van nieuwe concessies, of alleen een saldo van de rekening van 1880? De heer Lohman ontkende, dat van de door hem voorgesteldo bepaling anders dan bjj hooge noodzakelijkheid gebruik gemaakt zal worden; alleen billjjkheidsgronden pleiten voor do wij ziging. 8pr. acht het niet denkbaar, dat voor meer dan één keer dispensatie zal worden ge vraagd. Tot den heer Wertheim zegt hy, dat hy de beginselen der wet van 1889 beschouwt als die eener goede wet; die beginselen moeten behouden blyven, op de pacificatie kan niet worden teruggekomen. Alleen een meer recht vaardige uitwerking dier beginselen worde hier verlangd. Het wetsontwerp werd met 25 tegen 18 «temmen aangenomen. Bjj de hervatting der beraadslaging over wijziging der arbeidswet zeide de Minister van Waterstaat, dat op dit oogenblik nieuwe wyzi- gingen niot mogeljjk zyn. De Min. gaf toe dat er voor de kaasbereiding behoefte is aan vrou wenarbeid op Zondag; zoo noodig zal de Re- geering een wjjziging voorstellen. Aangenomen zonder stemming. Evonzoo het wetsontwerp betreffende den spoorwegaanleg Tarak-Soerabaja. By het ontwerp tot invoering van reohtstreeksch r op Lombok drong de hoor Bohimmel- jk van der Oye aan op de meest mogelyke irking van den opium-invoer. De Minister Koloniën verklaarde die to zullen verkrygen door hoog invoerrecht en streng toezicht ter voorkomwg van smokkelhandel. Aangenomen zonder stemming. De beraadslaging werd voortgezet over het de vorige week aangehouden ontwerp tot uit voering van art. 191 der Grondwet betreffende de bevoegdheid der waterschapsbesturen tot het maken van verordeningen. De grondwettige bezwaren, vroeger ontwikkeld door den heer Vlielander Hein, werden wederlegd door den heer Van Tienhoven en de Ministers van Bui tenlandsohe Zaken en Justitie; de heer Hein bleef er niet verder op aandringen, en de voor dracht werd zonder stemming goedgekeurd. Daarop scheidde de Kamer.

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1