en, ilen. lisraafl, ra, s. 1 IM". 1895. Zaterdag 27 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MoojM ■ISWOZEN. N°. 1597. IJEN. TING J. ERS, srk, en Schuur, srk, te verpachten f den 16. Au- 1895. MERS, en BUITENLAND. Overzicht. Zuil, jzen tot een 1895, BINNENLAND. I KIESRECHT. .i SCHOOIfHOVEHSCHE COURAlff ^resident. i Schoonhoven. AN NOOTEN, c S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. t in drie per sn breeder is de Heer ADR. erland. geweest een gevecht om woorden een schermen over een theorie van waarde. CASTELEIJN oornemens op Julij 1895, ii 1 ure, ?s ten 11 ure, DEN MAN. CASTELEIJN oornemens op July 1895, ten sterf huize aafland onder openbaar te i de Achter- rar, in vier arden by de n NASSAU Notaris 3TELEIJN te eik is voorne- p Woensdag July 1895, ■middags ten jOM, aan het -an de Heeren )EN BESTEN J. C. SPEK, lN DER BAS heil gebleven zijn. Liberalen en radicalen hebben ’t by de jongste verkiezingen in Engeland afgelegd. onisten staan tegenover honderd elf libe zestig Ieren en 2 van de werk liedenpartij. De oud Ministers Rosebery en fels, Stoelen, >kKagchel Koper-, Tin-, werk, alsmede en 1 HAAN e Rivieren de nde van Bol- t de scheiding nde, opwaarts jr Ammerstol, tvisschery aan zal by de bijeenkomst van ’t nieuwe par lement in Augustus te midden van vrien den op aangename wyze zyn programma kunnen ontvouwen. Eeneafschuwelyke misdaad is te Plaistow (Eng. graafschap Essex) gepleegd. Daar is een zeemansvrouw, Harriet Coombs, vermoord door hare zoons Robert en Na thaniel, knapen van 13 en 12 jaren, die zich op haar wilden wreken over een ontvangen kastijding. De doode lag een week in hare slaapkamer, vóór de misdaad ontdekt werd. Beide knapen en een man, Fox genaamd, die veel by de vermoorde aan huis kwam, zyn in hechtenis genomen. Michael Cleary, de lersche boer, die in Maart 11. zijn vrouw verbrandde, omdat by haar voor een heks hield, is door het gerechtshof te Cloumel veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. De Bulgaarsche oud-Minister Stambou loff is, gelyk te verwachten was, aan de gevolgen van de gruwelijke verwondingen, hem door een drietal moordenaars toege bracht, overleden. Vóór zyn sterven moet hij nog twee dezer hebben aangewezen. Deze zouden zijn hoofden eener samen zwering, welke ten doel had den dood van majoor Panitza en de veroordeelden wegens den moord van Beltcheff te wreken. Zelfs de koetsier van *t huur rijtuig, waarin het slachtoffer gezeten was, was vermoedelyk een der mede plichtigen. Van allerwegen ontving zijne weduwe bewyzen van deelneming. Zy weigerde echter die bewyzen van vorst Ferdinand te ontvangen. Allertreurigst ging het toe bij 't ter aarde bestellen van ’t stoffelijk overschot van den oud Minister. De kist was bedekt met ongeveer drie hon derd kransen, waaronder van den Keizer van Oostenrijk, den Koning van Rumaniê, Koningin Victoria en de Prinsen van Bat tenberg. Vorst Ferdinand had zich echter niet laten vertegenwoordigen, ontstemd, zoowel over de beleedigende houding door de weduwe te zijnen aanzien aangenomen, als door de aanvallen der pers. Onder- i weg, o. a. ter plaatse, waar de moord 1 had plaats gehad, werden redevoeringen gehouden, en dit was het sein tot eene Volgens den berichtgever van „le Temps” te Sofia zou Volst Ferdinand den Ahrts bisschop Clement, die thans met de Bul- gaarsche deputatie te St. Petersburg is, een opdracht gegeven hebben, die als het bericht waar is bewijst, hoever de „Coburger"gaat in zyn „Russenkriecherei”, zooals Duitsche bladen het noemen. De Aartsbisschop zou namelyk gemachtigd zijn te verklaren, dat Vorst Ferdinand bereid is zyn zoontje, hetwelk met zooveel moeite Roomsch-Katholiek is gedoopt de Grondwet moest er voor gewijzigd worden te laten overgaan tot de Grieksch- Orthodoxe kerk, als de diplomatieke be trekkingen tusschen Rusland en Bulgarije wofden hersteld. De „Times” verneemt uit St. Petersburg, dat de ontvangst der Bulgaren door den „Czar” zeer hartelyk is geweest. Z. M. drukte allen leden der deputatie de hand, en zeide nooit getwyfeld te hebben aan de toegenegenheid van het Bulgaarsche volk. Hy verzekerde voorts, dat hij het Bulgaarsche volk in den vervolge weder onder zijne hooge hoede zou nemen. Het heeft de aandacht getrokken, dat de „Czar” alleen van het Bulgaarsche volk sprak, zonder te gewagen van Vorst Ferdinand of de Regeering. Een Russisch edelman, prins Dmitri Khilkof, is door de lezing van Tolstoi’s werken zóo getroffen, dat hy besloot diens denkbeelden in practyk te brengen. Daar verdeelde hy zyne goederen onder zyne en behield zelf slechts zeven hec taren, om die tot onderhoud van zyn gezin Harcourt erkennen volmondig de neder- laag hunner party, ofschoon zy aan de eindelij ke zegepraal der liberale begin I selen allerminst wanhopen. Lord Salesbury verschuldigd is, naar de Grondwet als aan hem verstrekt kan worden beschouwd. In den regel zal dit wel het geval zyn, maar gratuite verstrekkingen, inzonderheid aan kinderen van minvermogenden, geschieden toch niet zelden zonder dat daarby sprake kan zyn van de bedoeling om onderstand te doen genieten door het hoofd van het gezin. „By dit geheele onderwerp moge in- tusschen bedacht worden, dat de practi- sche beteekenis der gewichtige en moeilijke vragen, waartoe het aanleiding geeft, in het stelsel van het aangeboden ontwerp niet groot is. In werkelijke bedeeling zullen slechts weinigen worden opgeno men, by wie een der aangenomen ken merken van geschiktheid en welstand aanwezig is. En nog zeldzamer zal het geval zyn dat iemand gedurende meerdere jaren tegelijk èn in het bezit van zoodanig kenteeken is ën onderstand ontvangt." In dat laatste gedeelte behoeven we niet eens tusschen de regels te lezen, om er een belijdenis in te vinden. Het zegt met zooveel woorden, dat buiten de wer kelijk bedeelden het aantal dergenen, die wegens gemis van welstand van het kies recht verstoken zullen biyven, gering zal zijn. Derhalve, met de positieve ken- teekenen van Van Houten komen we zyn tot dusverre goed geslaagd; het dis- uau iuu uc K.i<3BicuiiLti«i&ieuuig iceusöniuo trict heeft een geheel ander aanzien ge- langen tijd een afgedane zaak geweest en kregen en er heerscht vrede en vriend boeren hunnen voormaligen heer ais een vader eeren. I De ex-Koningin Nathalie van Servië zal I eerstdaags het land weêr verlaten, doch slechts om plaats te maken voor haren ex man Milan, die, wyl hy weêr court- d’argent is, zyne oude Servische vrienden weêr eens op gaat zoeken. Aan zyn prach tig bestuur is ’t voor een groot deel te danken, dat de regeering genoodzaakt is het met de buitenlandsche crediteuren op een accoordje te gooien. Marokko heeft eieren voor zyn geld gekozen en volledige genoegdoening en schadeloosstelling toegezegd wijselijk zul len de vreemde oorlogsschepen echter blijven tot ’t woord daad is geworden. Spanje is niet erg fortuinlijk op Cuba; de opstandelingen hebben ’t hoofd nog niet in den schoot gelegd en by menig ti effen blyken zy den Spanjaarden den loef af te steken. De Regeering heeft nu besloten 6 batteryen en dertig duizend man ter versterking te zenden. De oud President van het Zwitsersch eedgenootschap, Schenk, is aan de gevol gen van ’t ongeluk, dat hem voor enkele I weken trof, toen hy by de hoofdstad door een boerenwagen werd overreden, overle den. Hy was 72 jaar oud en begon zyn loopbaan als prediker. Op den gedenkdag der oorlogsverklaring van 1870 (tusschen Duitachland en Frank rijk) liet Keizer Wilhelm kransen neêr- leggen op de graven der beide vorige Keizers te Charlottenburg en te Potsdam. Een jonge man, Mulot genaamd, heeft te Grury (Fransch dep. Saöne en Loire) in een vlaag van woede by een huise- lyken twist zyn vrouw, zyn schoonmoeder, zyn kindje van 3 maanden en zyn schoonvader met een groot mes gedood en een buurvrouw, die op het geschreeuw kwam aansnelien, ernstig verwond. De moordenaar nam de vlucht, maar hy werd op den weg naar Ternans gevat. Uit Amerika weêr een spoorwegongeluk. By het station Monument in Colorado bezweek een brug, terwyl een goederen trein van 24 wagens er over reed. De trein stortte in den afgrond. Van de conducteurs werden drie gedood en van het overig personeel 18 ernstig gekwetst. By Kon. besluit is R. Hol, toonkunstenaar te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. By Kon. besluit is benoemd: tot burgemeester van Waddings veen P. Rupke. Naar wy vernemen, is de be- I kende firma Draisma van Valkenburg te Leeuwarden, voor hare inzending Lever traan, wederom met goud bekroondnu optie Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Mevrouw H. M. J. De Klerck Schut te ’sGravenhage is eigenares ge worden van de ambachtsheerlijkheid van Krimpen a/d IJsel. Uit den Haag wordt gemeld: Van een milden gever, die nadrukkelyk als voor waarde stelde dat zyn naam ge- i heim moest blijven, is de aanzienlijke duidelyk.dat de wetgever hier geen anderen dan een willekeurigen maatstaf zoude kunnen bezigen, waar hy gevaar zou loopen aan de grondwettige bepaling ge weld aan te doen. Is de wetgever by zijn uitlegging in overeenstemming met de interpretatie, welke aan de Grondwet moet gegeven worden, dan is zyn wetsduiding onnoodig; is hy daarmede niet in over eenstemming, dan stelt hy zich aan de beschuldiging van Grondwetschennis bloot. Ook doen zich in ieder byzonder geval nevenomstandigheden voor, welke op de beslissing voor dat geval van invloed kunnen zyn. Het verdient daarom de voorkeur de beantwoording van de vraag of in elk geval de ondersteuning tot leniging van den nood strekte, aan het gemeente bestuur en aan den rechter over te laten.” En nu krijgen we het critieke punt, waarby een logica wordt ontwikkeld die we niet gaarne voor onze rekening zouden nemen„In het byzonder ten aanzien van ééne soort van benoodigdheden, de geneesmiddelen, kan eerst by bekendheid met alle omstandigheden worden uitge maakt, of ze inderdaad tot leniging van den nood dienen. Voedingsmiddelen, klee- deren, brandstoffen, heeft een ieder voort durend noodig, en waar die geregeld of herhaaldelyk door anderen moeten worden verschaft, kan omtrent de nooddruft van den begiftigde niet worden getwyfeld. Met geneesmiddelen is het een geheel ander I ongeveer tot dezelfde grens als met het geval. Ook als de bekostiging daarvan negatieve vpn Tak. - wegens ziekte of ongeluk, waardoor de welstand toch reeds gevoelig wordt ge troffen, of wegens betrekkelyk hoogen prys onmogelyk blykt, kunnen zy toch worden j verstrekt en aangenomen, zonder dat nog van nooddruft sprake behoeft te zyn. Wer I den zy niet kosteloos verstrekt, men zou het gebruik nalaten.” Ons dunk», de Regeering is er vrijwel in geslaagd, door haai redeneering de zaak zoo onduidelyk moge lijk te maken. i Hetzelfde is het geval met de uiteen- 1 zetting van haar meaning omtrent tyde- i lyke hulpverschafftng in bijzondere - of- schoon geenszins buitengewone - om standigheden. Wy zien niet in, waarom de wetgever niet kan bepalen dat onder- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- I neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. H. Art. 8 van de Kieswet behandelt de uitsluitingen, en is byna gelijkluidend met de derde alinea van Art. 80 der Grondwet. Alleen wordt er, betreffende de uitsluiting wegens ontzegging of we gens verlies van beschikking of beheer over goederen, by rechteriyke uitspraak, aan toegevoegd, dat deze laatste onher roepelyk moet zyn geworden. Iets wat eigeniyk vanzelf spreektmaar in een wet is overgroote duidelijkheid geen kwaad. Minder duideiyk schynt ons toe de laatste alinea van hetzelfde art. 3, waar gezegd wordt dat zy, die hun aanspraak op kiesrecht uitsluitend aan grondbelas ting ontleenen, zyn uitgesloten indien het te dier zake verschuldigde niet vóór of op den laten Februari is voldaan- de zelfde voorwaarde dus, die in art. 1 ten opzichte van de aanslagen in de drie overige Ryks-directe belastingen is gesteld. Wy gelooven dat de bedoeling deze is Kiesrecht wegens grondbelasting kan ook verkregen worden door gecombineerd be zit, zooals wy lezen in art. 2, alinea 3: „Aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet by den aanslag in het kohier is ver meld, mits zyn aandeel in dien aanslag ten minste éen gulden bedraagt.” Als nu de administrateur van zulk gezamenlijk bezit niet gezorgd heeft, dat vóór 1 Febr. de aanslag van het vorig jaar betaald is, dan verliezen al degenen, die er hun aanspraak aan ontleenen, het kiesrecht. De nalatigheid of het wanbestuur van één man kan dus een zeker aantal personen „ongeschikt” maken. Dat schynt niet zeer billyk maar is toch een natuurlijk ge volg van de samenkoppeling van kiesrecht en belastingbetaling. De bedeelings alinea van het ontwerp is volkomen gelijkluidend aan het be paalde in de Grondwet Zy wordt echter nader omschreven in art. 4waar wy lezen „Onderstand is elke ondersteuning in geld of andere benoodigdheden, verstrekt tot leniging van nood.” De bedoeling is, geneeskundige hulp en kostelooze ver schaffing van geneesmiddelen niet als be deeling te doen aanmerken. Men kent den strijd, hierover reeds by de vorige kieswet-debatten gevoerd, en toen was het voomamelyk de heer Roêll, thans Minister van Buitenlandsche Zaken, die er sterk op aandrong gezegde hulp wèl als reden van uitsluiting aan te merken. Wat mag den samensteller van het Kabinet genoopt hebben, van opinie te veranderen? De Memorie van Toelichting beroept zich op een arrest van den Hoogen Raad van 8 Mei 1891, waarby is uitgemaakt dat als onderstand moet worden beschouwd de ondersteuning, verstrekt tot leniging van nood. Maar die uitspraak was den heer Roêll toch ook bekend, vóór hy oppositie voerde tegen de milde opvatting, door Minister Tak gehuldigd, en waarmede het nieuwe ontwerp zich vereenigt. Uit dit arrest maakt de Memorie de gevolgtrekking, „dat alleen stoffelyke za ken, geld en andere benoodigdheden, in aanmerking kunnen komen. Het bewyzen van diensten, waaronder ook het verleenen van geneeskundige hulp valt, kan niet op één lyn worden gesteld met het verstrek ken van voorwerpen, tot levensonderhoud benoodigd. Ook van den nuttigsten dienst kan niet gezegd wordendat hy nood lenigt.” Met de meeste beslistheid verklaren wy een regeling, die het verstrekken vah ge neeskundige hulp en van medicynen bui ten het begrip „bedeeling” plaatst, gaarne te willen aanvaarden, omdat de behoefte aan die hulp niet kan gelden als een ge mis van geschiktheid en van maatschap- pelyken welstand. Maar de redeneering van de Memorie lykt ons toch wel wat heel kras zij doet ons denken aan het be kende woordWie te veel bewyst, be wyst niets. Het niet kunnen betalen van hulp, die lieden met beperkte middelen zelf bekostigen, is wèl een bewys van onvermogenhet verstrekken van die hulp is zeer stellig leniging van nood. Onder gewone omstandigheden vereenigen zich de werklieden tot het vormen van zieken fondsen, waaruit zij, tegen een geringe, maar geregelde contributie, hun genees heer betalen, en waren dergelyke instel lingen overal aanwezig, er zou allo reden zyn om kostelooze hulp als bedeeling op te vatten. De zaak is, dat de Regeering hier staat voor een moeielyk geval; met zekere handigheid en een rykdom van woorden tracht zy in de Memorie de beslissing zich van den hals te schuiven. Wy lezen: „Het zou eveneens veie zwarigheden by de toepassing der wet voorkomen, indien by wyze van wetsduiding regelen konden worden gesteld voor de beoordeeling, of in eenig byzonder geval de uitreiking van geld of andere benoodigdheden al dan niet als onderstand zal gelden. Het is intusschen botsing, welke de politie noodzaakte tus schenbeiden te komen. Met moeite be- reikte men het kerkhof en terwijl daar ter eere van den afgestorvene werd gemanifesteerd, werden op andere plaat sen en buiten het kerkhof tegenbetoo- gingen gehouden. Schier gelyktydig had in Rnslands hoofdplaats eene ontmoeting plaats van een Bulgaarsche deputatie met den Keizer van Rusland. j negatieve vpn Tak. Alzoo is de geheele toe ver stryd tegen het vorige wetsontwerp slechts I boeren fffiWAAStf een o’ovorht'. nm wnnrdan oorj faron i weinig te bebouwen. Bovendien trachtte'hy zyne En indien de liberale party niet boeren door onderricht aan hunne onwe- zoo bekrompen van opvatting ware ge i tendheid te onttrekken. Zyne pogingen wpftst nm nn pnn nhraqn rlnnrl tn Innnnn I zijn tnt. dusverre goed geslaagd het dis trict heeft een geheel ander aanzien ge- ar en er 1 de scheuring (V r p-aüfei een vermeden oh- schappolyke samenwerking, terwyl 1 1895, des iet Koffiehuis en overstaan gevestigden die nadere Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle biunenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. gift van f 10.000 ontvangen ten behoeve van het Nationaal Fonds tot öndersteu- ning van de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch Indiê gevallen militairen, met het verzoek van die som zooveel mogelyk ondersteuning te verleenen aan O. -I. militairen, voor den vyand verminkt, daar de bedoeling van den gever was „persoonlyken moed en doodsverachting by den soldaat op te wekken.” ’Alblasserwaard en VQrheerenlnnden, 26 Juli. De handel in kaas was deze week redelyk, in boter willig; in den pi-ys van beide producten kwam geen verande ring. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 17 tot f 21 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f 0,55, weiboter f 0,45 per J kilo. Bodegraven, 23 Juli. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd222 wagens, te zamen 12.929 stuks, wegende 59.608 kilo; prijs le soort Goudsche f 22 i 24[, zwaardere f27, 2e soort f 19 k 201; hier onder 15 wagens Derbykaas, prys le soort f24| a -, 2e soort f 20^22; 19 wagens Edammerkaas; prys le soort f26,2de soort f 20 a 22|. Handel matig. ‘Hckendorp, 22 Juli. Herkozen tot leden van den raad de heeren: K. Zwa nenburg en J. Wiltenburg. ‘Lange-Ruigeweide, 22 Juli. Tot raads leden zyn herkozen de heeren: P. Den Boer en D. Erkel Cz. ‘Molenaarsgraaf, 25 Juli. In de op 24 dezer te Streefkerk gehouden vergade ring van de afd. Al blasserwaard van de Holl. Maatschappy van landbouw, werd o. a. besloten lo. de cursus in hoefbeslag wegens de groote kosten uit te stellen tot 1896, en 2o. om de uitkomst van de proefvelden te laten drukken en aan de leden rond te zenden. Vervolgens werden by acclamatie tot bestuursleden herkozen de heeren Wisboom en Voorspuy en in de plaats van den heer Langeveld, die wegens ambtsbezigheden als zoodanig bedankt had, tot Secretaris Penningmeester de heer P. Pruis, gemeente-secretaris te Molenaars graaf. Tot afgevaardigden naar de alge meens vergadering te Edam op 8 Augs. werden benoemd de heeren Wisboom en J. Kloek. ‘Nieawerkerk a/d. IJsel, 25 Juli. Aan de beide openbare scholen in deze gemeente is een spaarbank verbonden, waardoor de kinderen in de gelegenheid gesteld worden hun centen in de spaarbank van Rotter dam te beleggen. Hiervan wordt dan ook een druk gebruik gemaakt, hetgeen blyken kan uit het verslag voor het boekjaar 1894-95. Daaruit blykt toch, dat door de kinderen der 1ste O. S. is ingebracht f602,19 en door die der 2de f215,92, te zamen alzoo een bedrag van f818,11. Dr. Van der Zande, directeur van het Rykslandbouwproefstation te Hoorn, had aan de coöp. vereenigingen uit zyn distrikt tot aankoop van krachtvoeder de uit- noodiging gericht, den 23sten dezer in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam te vergaderen, met het doel in alles meer eenheid te verkrygen. Behalve twee, die ver hinderd waren, hadden alle vereenigingen één of meer Afgevaardigden naar die verga dering gezonden. By de opening zette de heer Van der Zande nog eens breedvoerig het doel dezer byeenkomst uiteen. Veel werd er besproken, doch tot weinig be sloten. Uit de Afgevaardigden werd een Commissie benoemd met den heer v. d. Z. aan 't hoofd, die, zoo mogelyk binnen een maand, een Reglement zal ontwerpen, dat aan de goedkeuring der C. V. zal worden onderworpen. Daarna zal weder een alge meens vergadering belegd worden, waarin een algemeen Reglement wordt vastgesteld. De wenschelykheid werd ook nog door alle aanwezigen beaamd, zich tot een Bond te vereenigen. - Op Verhitland had in het begin dezer week een treurig ongeval plaats. Een meisje van R. Van Duin spelende met lapjes en die in een sloot willende uit- wasschen, schoot voorover in het water. Toen de moeder er by kwam, vond zy' haar kind in die houding reeds gestorven. De drenkelinge was 18 jaar. •Papekop, 22 Juli. De heeren G. Stolk en J. Haagoort zyn tot leden van den raad alhier herkozen. 23 Juli. Ty’dens het on weder op heden werd eene koe van den veehouder F. H. alhier door den bliksem doodeffik getroffen. Willige Ijangerak, 25 Juli. Op de vis- scherij alhier zyn van 21 op 22 Juli 11. 68 zalmen gevangen. Op 24 Juli 11. zyn alhier de krijtende en de korentiend verpacht. De eerste werd gepacht door Hendrik Damsteegt en Joh. van Schaik alhier voor de som van f 128, d. i. voor f52 goedkooper dan verleden jaar. En de andere door Herm. Lakerveld alhier voor f9. Woerden, 24 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 225 partijen; prys van Goudsche le soort f 21 25, 2e soort f 16 i 20, Edammer 2e qual. f 19, per 50 kilo. Handel vlug. weest, om opeen phrase dood te loopen,- dan zou de kiesrechtherziening reeds sinds Drie honderd vyfeig conservatieven en uni onisten staan tetrenoVAr hnnrierH nlf liho steuning, niet verleend door een gemeen- I telijk of gesubsidieerd kerkelyk of particu- lier armbestuur, en niet langer dan byv. gedurende vier maanden des jaars, niet als bedeeling wordt aangemerkt, en er behoeft niet lang over geredeneerd te wor- i den om de billijkheid van zoodanige be paling te doen inzien. Eveneens zou zy, in de wet, een uitzondering kunnen ma ken voor verstrekking van voedsel of klee- ding aan schoolgaande kinderen, teneinde op die wyze het schoolbezoek en de vrucht baarheid van het onderwijs te bevorderen. De beduchtheid voor de beschuldiging van Grondwetschennis zou in deze geen gewicht in de schaal leggen. Maar wat doet nu de Regeering? Met een grooten omhaal van woorden zegt zy dat het gemeente bestuur de zaak maar in elk op zichzelf staand geval moet uitmaken, om ten slotte i te vertellen dat de kool eigenlijk de sop niet waard is, terwijl, wanneer de uitspraak I van het gemeentebestuur iemand mocht bezwaren, de rechter maar beslissen moet. Doch op welke wettelijke grondslagen moet de rechter zyn opinie bouwen - en is hier niet de deur opengezet voor wil lekeur. We zullen, om dit oordeel te staven, het desbetreffend gedeelte uit de Memorie van Toelichting overschry ven, en daarmede van het onderwerp der uitsluitingen af stappen. „Het verstrekken van geld of andere benoodigdheden kan niet onder ,alle om standigheden als vermoeden van gemis aan welstand worden aangemerkt. „Wie van een gemeentelijk of uit de gemeentekas gesubsidieerd armbestuur on derstand ontving, ook slechts eenmaal, zal vermoedelyk steeds mogen beschouwd worden als ondersteund ter leniging van nood. Uit die kassen behooren slechts by onvermijdelijke noodzakelijkheid geld of benoodigdheden te worden gevraagd of verstrekt. „Iets anders is het met andere instel lingen van weldadigheid, die in koude win ters of by buitengewone omstandigheden ook uitdeelingen doen aan hen, die naar een strenge opvatting niet hulpbehoevend zijn, en die het aangebodene aannemen, juist omdat het aangeboden wordt, zonder dat zy het volstrekt hoodig hebben. „Het gemeentebestuur en de rechter zullen, hierop lettende, in elk bijzonder geval hebben te beoordeelen of nooddiuft aanwezig was. Teneinde het door hen in te stellen onderzoek te vergemakkelijken is in art. 23 mede voorgeschreven, dat door de bedoelde instellingeh opgave moet worden verstrekt, of al dan niet onderzoek is gedaan naar de noodzakelijkheid der ondersteuning. „Eindelijk blyve aan de administratie, behoudens rechteriyke uitspraak in de ge vallen, waarin zy wordt ingeroepen, de vraag overgelaten ia hoever onderstand

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1