GeimteraaS ra ïlisi. A. BOER. Bedrijf- of Zetboer, Rietdekkersknecht. IE Herstenuumg te Ben-AiMt L. MEM li OTTOLtl C. VAN ZIJLL Zn. Voor de Inmaak: f 21000,- INBOEDEL, Het recht van Veer Etwei te Huur, Eet nu ZALM!! <m BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. ~e°er|28Juli 1895' Feestviering KONINGINNEDAG. Betrekking, Bouwmeid, Verkiezing voor den Voor de verkiezing van één Lid van den Raad der gemeente Vlist, op Dinsdag 30 Juli a.s., wordt ten zeerste aan bevolen de Heer Vele Kiezers. J. P. MAHLSTEDE Zeer vele Kiezers. BERGAMBACHT. J. P. MAHLSTEDE Eenige Antirev. Kiezen. P. DE JONG Dz.. KAASVATEN, W. J. WIJNANDS, Notaris S. F. DE VRIES Woerden, Notaris S. F. DE VRIES VEERSCHUIT, Haastrecht, Gouda, 24 Juli. De antirevolutionnairen en Roorasch Katholieken hebben besloten bij de a. s. herstemming voor een lid van den gemeenteraad hun stem uit te bren gen op den heer Ant Jaspers, terwyl door het comité de candidatuur van den heer G. C. Fortuyn Droogleever wordt gehand- 'Gorinchem, 25 Juli. Nauwelijks is de hooibouw in de Alblasserwaard afgeloopen, of overal wordt met het plukken van den hennep een begin gemaakt. Van dit gewas is dit jaar voor 't eerst weêr, na een 6 tal jaren rust, in plaats van suikerbieten, die wat al te zeer in pry's daalden, veel ver bouwd, zoodat op vele plaatsen de binnen wegen weer als in vvueger jaren meteene dubbele haag van hennepbossen afgezet zijn. De opbrengst is, eerst de langdurige droogte en daarna wind en slagregen in aanmerking genomen, over 't geheel be vredigend. 'Alblasserwaard en VyfheereaUnden, 25 Juli. In de weersgesteldheid is sedert de vorige week eene groote en gunstige verandering gekomen. De zoo vurig ge wenschte regen is in voldoende mate en toch niet overtollig gevallen. In schier alle gewassen en vruchten is nieuw leven gekomen en men kan planten en poten naar hartelust. De hooioogst is zoo goed als binnen en in alle opzichten een der beste sinds menschenheugenis. De na weiden, die tijdens de droogte niets vooruitintegendeel ach teruitgingen, komen nu bij den dag aan, zoodat er voor grasgebrek in de naaste toekomst niet 't minste gevaar bestaat; de appelendie een buitengewone opbrengst beloven, hebben ook thans het echte weder; in één woord „alles" heeft nu zijn weêr, waarvoor men niet dankbaar genoeg kan zyn. Of men dat werkelijk is zal de vraag zijn en laten we aan ieder voor zich zelf ter beant woording over. 'AmmerHtol, 26 Juli. De kermis behoort weder tot het verledene en bood dit jaar overvloed van kermisvermaak aan, waarvan goed gebruik gemaakt werd; ze is tot ieders tevredenheid zonder eenigen wan klank geöindigd. 'Berg-Ambacht, 24 Juli. By de heden alhier gehouden jaarlyksche tiendverpach ting van het kroondomein, bedroeg die onder Berg-Ambacht f 25, en onder Lek- kerkerk f 292,50, tegen respectievelijk f 32 en f 807 in 1894. De diakenen der Ned. Herv. Ge meente werden by de godsdienstoefening op Zondag 21 Juli verblijd door twee gouden Willem'a en op Zundag 14 Juli door een muntbiljet van 10 gld. te col- lecteeren, ten behoeve der diaconie-armen. Bij het hevige onweder op gisteren is de bliksem geslagen in een boom, op het erf van den veehoudor C. Speksnijder. gGroot-Aimners, 26 Juli. Door de kaas handelaars werd deze week de kaas hier en in de environs voor de navolgende prijzen verkocht: 1ste qual. van 20 gld. tot 221 gld., 2de qual. van 16 gld. tot 19i gld. Zwaardere soorten tot 25 gld. de 50 K. G. De handel is over 't alge meen vlug. 'Haastrecht, 24 Juli. Gisteren woedde boven deze gemeente een hevig onweder, dat buitengewoon lang aanhield. De blik sem sloeg in den watermolen van den polder Beneden Haastrecht. Binnen sloeg de kalk van den muur en één der roeden is van het eene einde tot het andore ge heel opgescheurd. Verdere ongelukken hadden niet plaats. 'Hoornaar, 25 Juli. Sodert de vorige week is de prijs der kaas f0,50 per 50 KG. gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 16,50 k f 22 en voor zeer zware kaas tot f 25 de 50 KG. besteed. 'Krimpen a/d. IJsel, 24 Juli. Door den heer N. Hoogendyk Az. is ontslag gevraagd uit zijne betrekking als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. De redenen, welke hiervan oorzaak zijn, mag men niet onderzoeken en dienen geöerbiedigd te worden, doch zeer te bejammeren valt het, hem als lid van het Bestuur te zullen missen. Gedurende een groot aan tal jaren is deze betrekking door hem belangloos en met den meesten ijver waargenomen, en gedurende die vele jaren, welke de Raad hem zyn vertrouwen schonk, kwam hy op de hoogte van de plaatselijke toestanden, waardoor zijne adviezen steeds gewaardeerd werden. Mocht hy op zijn besluit kunnen terug komen, hij zou der gemeente hiermee bepaald een dienst bewijzen. 'Krimpen a/d IJsel, 25 Juli. In deze gemeente heeft zich eene commissie ge vormd met het doel don burgemeester by zyn terugkeer in de gemeente van zijn huwelijksreis, feestelijk te verwolko men. De commissie bestaat uit de heeren C. v. d. Giessen Jr.,voorzitter; J. Tanis, secre taris, tevens vico-voorzitter; A. J. OttoJr., penningmeester; C. Bos, C. D. A. Verkerk, Den Oudsten, G.D. Hey en N. Hoogendyk. De plannen der commissie zullen nader worden medegedeeld. Linschoten, 22 Juli. Door het wakend oog der politie werd 0. B., wonende te Barwoutswaarder, Vrijdag avond op heeter- daad betrapt, terwyl hy bezig was met het weghalen van zakken met eenden, die door hem en naar zyn zeggen met behulp van een ander, den vorigen nacht, ten nadeele van drie veehouders op Kroon wijk, waren ontvreemd en aldaar in een bosch opgeborgen. 'Lopik, 25 Juli. In de vergadering van den raad dezer gemeente werd voorloopig vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1894 in ontvangsten op f 12600,94, in uitgaven op f 12171,88batig slot f 429,06. Voorts werd besloten geen steun te ver- leenen aan het adres van de Ned. Veree- niging tot bescherming van dieren, gericht aan de Prov. Staten van Utrecht, om het gebruik van hondenkarren en het bezigen van honden als lastdieren te verbieden. In het koffiehuis van S. had de jaar- lijksche tiend verpachting van het kroon domein plaats, welke heeft opgebracht de som van f 334. De opbrengst wordt jaarlijks minder tengevolge van de waarde vermindering van de bouwlanden en van de lage prijzen van het graan. Nieuw-Lekkerland26 Juli. Heden- jniddag omstreeks 6 uren vertrokken de controleur en de ontvanger der rijksbe lastingen in een rijtuig bespannen met twee paarden naar Dordrecht. Ongeveer een kwartier buiten de kom van het dorp sloegen de paarden op hol. Boide perso nen sprongen uit het j ij tuig met het ongelukkig gevolg, dat de controleur hevig werd gewond aan het hoofd en het been en de ontvanger aan den arm. Zjj wer den beiden in de woning van den land bouwer P. d. O. gebracht. Daarna werden zy met het rijtuig van den heer J. Smit naar Kinderdijk gevoerd, waar Dr. Knap pert hun geneeskundige hulp verleende. De controleur vertrok daarop per stoom boot naar Dordrecht, terwijl de ontvanger met het rijtuig van den heer J. Smit naar Alblasserdam werd gebracht. De hollende paarden waren al heel spoedig tot staan gebracht. Doch toen de koeteier voor de tweede maal de reis ondernam, zetten zy het andermaal op een loopen. Te Elshout kwamen de dieren tot bedaren, waarna de voerman zonder ongelukken de reis naar Dordrecht kon voortzetten. Nieuwpoort, 25 Juli. Wegens het doqp het herkozen Raadslid P. A. De Bruyn niet binnen den gesteliHki termijn inzenden van het bericht van aanneming zijner benoeming, is de nieuwe verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente bepaald op Dinsdag 6 Augustus a. s. 'Noordeloos,24 Juli. Door het overlijden van den onderwijzer bestaat het onder wijzend personeel thans uit het hoofd der school met de onderwijzeres. Teneinde nu het onderwijs toch geregeld te doen door gaan, wordt dit iederen dag 2 uur langer gegeven, en wel des morgens 1 uur vroe ger en des avonds 1 later. Tengevolge dezer regeling krijgen nu alle klassen hunne gewone lessen. Genoemd personeel verdient voorwaar waardeering voor zulk een toewijding ter behartiging der be langen van de hun toevertrouwde jeugd. - Door den rijksveldwachter alhier is op verzoek van den heer De Wit, rentmees ter van den heer Van Hoboken van Kort- gene, ambachtsheer dezer gemeente, proces verbaal opgemaakt wegens het visschen in den Boezem tegen den pachter van dat vischwater. Nadat genoemd visch- water vroeger van wege de heerlijkheid is gebruikt of verpacht, is van deze werke lijke of denkbeeldige rechten in de laatste jaren geen gebruik gemaakt. Daarna is het van wege de gemeente publiek ver pachtvandaar dat met belangstelling de ailoop dezer zaak wordt tegemoet gezien. 'Ottoland, 23 Juli. Thans hebben zich alhier voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbafe school twee sollicitanten aangemeld. "Ouderkerk a/d IJsel, 22 Juli. De Zater dag jl. gehouden tweede grasverhuring der landerijen van den polder Kromme, Geer en Zyde heoft opgebracht f 469, tegen f 552 in 1891. - In de lieden-avond gehouden raads vergadering werd door Burg, en Weth. aangeboden de gemeente-rekening over 1894, bedragende in ontvangst f 15607,84s, in uitgaaf f 14150,555 en alzoo opleverende een voordeelig saldo vap f 1157,29. De geloofsbrieven der herbenoemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating besloten is. 'Reeuwjjk, 25 Juli. Nadat reeds in den vóórmiddag een begin van brand was gebluscht, brak omstreeks half een in den namiddag by den landbouwer A. De Groot in Gravekoop opniepw brand uit met het gevolg, dat, de geheele woning met hooi berg in de asch werd gelegd. Van den inboedel werd uog het een en ander gered. Een nieuw gebouwdo schuur bleef gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Zoowel onroerend als roerend goeJ is tegen brandschade verzekerd. 'Stein, 24 Juli. De heer G. Van Houwe- ninge, onlangs benoemd tot secretaris- penningmeester van den polder Stein, heeft kennis gegeven die betrekking niet te zullen aanvaarden. - De besmette stal van den landbou wer P. Scheer, van wien een viertal var kens aan de besmettelijke vlekziekte gestor ven waren, is heden onder politietoezicht schoongemaakt en gedesinfecteerd. 'Vreeswjjk, 26 Juli. Heden-middag omstreeks half twee uur, na een zwoele en drukkende warmte, woedde er boven deze gemeente een schrikkelijk onweder. De lucht zag zoo donker als in den nacht. Terwyl een hevige wind het water uit de Lek tot golven vormde, schoten zonder ophouden de felle bliksemstralen uit de lucht en klonken de knetterende donder slagen door het zwerk, gepaard met he- vigen regen. Omstreeks 2J uur werd de brandklok geluid in onze gemeente; op een J uur afstands was een boerdefytje met hooischelf in brand geraakt. Na een half uur klaarde de lucht weêr op. 'Zevenhuizen, 26 Juli. Gisteren zou alhier een stoomketel van een stoommolen overeind gezet worden. Twee personen zaten er boven op, een derde draaide aan de kelderwind om hem omhoog te krijgen. By na stond hy loodrecht of daar brak do ketting. De ketel viel omlaag tegen een nieuw gemetselden muur, van een paar Meter hoog, die totaal vernield werd. De personen, die er op zaten, bezeerden zich zeer, de eene kreeg eene wond aan den hiel en de andere twee aan den schou der, terwijl de derde met den schrik vrij kwam. Waren de twee eersten onder den ketel gevallen, dan waren zy zeker verbrijzeld. - Het koren staat hier over 't algemeen prachtig te velde. Als' het weer goed blyft of liever goed wordt, belooft het een goeden oogst. Op sommige akkers evenwel is het onkruid het de baas geworden, zoodat men weinig koren ziet. Vreemd mag het wel genoemd worden, dat distels haast het eenige onkruid is, dat dit jaar is opgekomen en die wel zoo overvloedig, dat zy boven de korenhalmen uitgegroeid zijn. Natuurlijk is dit het ergste op akkers, die niet goed gewied zyn. - Den 28. Febr. j.l. heeft een ingezetene dezer gemeente een brief met allerlei in- landsche postzegels gezonden aan den Maarschalk Graaf Yamagata, bevelhebber in Japan, met het verzoek hem eenige Japansehe postzegels terug te zenden. Den 18. Juni daaropvolgende verzond Z.E. zyn naamkaartje uit Jokohama met eenige Japansehe postzegels, welke brief te Zeven huizen den 21. Juli aan zyn adres bezorgd werd. Op het naamkaartje stond op de eene zijde „Le marechal comte Yamagata" en aan de keerzijde Japansch schrift, dat natuurlijk onleesbaar was voor hem, die het in ontvangst kreeg. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a.: H. P., 24 jaar, arbeider te Berg-Ambacht, wegens diefstal van f 170 ten nadeele van Michiel Van den Berg; te Berg-Ambacht, tot 3 jaar gevangenisstraf. L. v. d. H., 25 jaar, bakker te Stolwijk, wegens valscüheid in geschrifte, tot 3 maanden gevangenisstraf. Wegens diefstal van ongeveer 10 liter hennepzaad hadden zich in de eerste plaats te verantwoorden H. Van R., 82 jaar, koopman en A. F. T 28 jaar, koopvrouw te Gouda. Zy zouden den 15. Mei j.l. te Kapelle a/d Usel ongeveer 10 liter hen nepzaad nebben weggenomen. Het bleek, dat beide beklaagden het zaad hadden ontvreemd, terwyl zij by den molenaar W. v. d. Erve ledige zakicen kwamen opkoopen. Eisoh 2 maanden en 1 maand gevangenisstraf. Het O. M. eischte tegen HÜ V., 45 jaar, arbeider te Moordrecht, die den 4den Juni jl. zyne vrouw met eeiLklomp had geslagen, f 25 boete, subs. lO^gen hechtenis. Tegen A. B., 28 jfflff^visscher te Berg- Ambacht, die don liden Juni jl. F. Van der Pijl aldaar met een vaarboom had geslagen, f 60 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. De Rotterdamsche Diergaarde werd in den laatsten tyd o. a. met de navolgende geschenken verrijkt: 4 kui kendieven van den heer L. Stravers te Leksinond; 1 jonge koekkoek van jongen heer Jan Oskam te Wijngaarden, f" Van de munten, onlangs te Bolnes gevonden, zyn er door den heer C. v. d. Waal, dykgraaf aldaar, 18 opge zonden aan het Komnklyk Penningkabinet. Volgens mededeeling van dat kabinet zyn het: lo. bronzen munten van Keizer Trajanus (117-98 v. C.), 2o. van Faustina, gemalin van Antoninus Pius (141 n. O.), 8o. van Com mod us (L80 192 n. C.), 4o. van Antoninus Pius (188-161 n. C.). Gisteren bezochten een hon derdtal kinderen uit Sliedrecht, die den 6-jarigen cursus van de vyf openbare scholen aldaar geheel hadden afgeloopen, onder geleide van hpnne onderwyzers en een paar bestuuisleden vau de aïd. Volks onderwijs, Rotterdam. Het hoofddoel vau de reis was de bezichtiging der Dioi gaai de. Nadat zy daarin 8 a 4 uren vertoefd hadden, werd een rytoer ondernomen naar Hille- gersberg, waar hun by Freericks panne- koeken eu nieuwe geuoegeüs wachtten. Te 5 uur keerden zy weder met eene boot van de reedery Fop Simt 6c Co. huiswaarts. Beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde Gem. te Gurincfcem Dr. H. Visscher te Zegveld. HAAGSCHE BRIEVEN. •20 Juli '95. De verkiezingen. - Een bloemenfeest. - Onze kap pers. Een motie. De periodieke Gemeenteraadsvernieuwing is weder voor ditmaal achter den rug, ten minste gedeeltelijk. De herstemming inoet Dinsdag a s. nog komen en daar men wil, dat by die herstemmingen den grootsten slag geslagen wordt, moet in eigenlijken zin liet grootste deel van dezen verkiezingsstrijd nog komen. Te hopen is het maar dat de herstemming wat meer het bewijs levere dat er by onze residentie-bewoners nog feu sac ré voor de g09de zaak bestaat, om die mannen op het kussen te brengen, waarvan men verwachteu mag dat er wat zal worden gedaan en niet een eindeloos Ja en amen" zal worden gespeeld. Deze verkiezing heeft trouwens wat den strijd aangaat niet zeer aan de gestelde verwachting be antwoord. Reeds geruimen tijd, ja maanden te voren kon men ze lezen die beschou wingen dat er een groote strijd in Juli aan de stembus zou wezen. Groot is die stryd niet geweest en de chronische kwaal van een lauwe opkomst der kiesgerech tigden heeft zich ook weder ditmaal vertoondvan de 8805 kiezers kwamen er 4110 op. Thans behoeft slechts nog voor i zetel te worden beslist en de twee candidaten, hiervoor in herstemming gebracht, vormen waarachtig oen aardig tweespan: Jhr. Hartsen, de oud Minister van Binnenlandsche Zaken, de bekende oud-conservatief, tegenover een jong, zeer bekwaam pers-man der vooruitstrevende richting, van wien verwacht kan wor den dat hy de zaken zal aanpakken waar dat noodig is eh zich niet zal laten afschepen zonder tevreden te zijn gesteld. Het is noodig dat wy hier zulk oen man krijgen. Wel zyn er die hun mond durven opendoen om te protesteeren wanneer het niet zoo gaat als de vroede vaderen dit willen, maar weinigen kunnen niet veel uitrichten en hoe sterker die kleine groep wordt, hoe beter dat is. Een ding is te hopen en dat is: een betere opkomst. Wy staan in die kwaal nu juist niet alleen en daarom denkt men wel eens of er werkelijk geen goede motieven zouden wezen om ook hier kiesiwang in te voeren. Maarwat zal het practisch nut wezen bij al dien dwang. Dwingen om het stembiljet in te vullen zal men toch niet kunnen, dus wat geven dan ten slotte al die moeielykheien? Wat my betreft zal toch op den duur een zedelijke dwang doeltreffender blijken. Gaan de zaken niet naar wensch van die tehuisbly vers, welnu, indien zy dan de Gemeentehuiahouding willen zien ge wijzigd, dan zullen zij maar dienen op te komen en trachten andere mannen in den Raad te brengen. Eenige dagen ge leden hebben wy hier een nieuwigheidje zien vertoonen: een bloemencorso. En al was het nu maar eene vertooning op kleine schaal en in vergelijking der groote bloemenfeesten in de badplaatsen van zuidelijk Europa nog niets, het plan is niet onaardig en ook niet zonder buccos gebleken. In onze Diergaarde heeft de feestelijkheid plaats gehad. In verschil lenden vorm kon men daar de karretjes i zien met geurige rozéu, loiiên en zonne bloemen, terwyl het geheel met kleu rige linten werd voltooid. Het was een verrassende aanblik die bloemen wagen tjes bestuurd door aardige kleinen, aileu in een even feestelijk costume. Men trof er oen sportkar did door de bloemen den vorm van een scheepje had gekregen en waarin jeugdige matroosjes stonden met roeispanen van bloemen. Ook een kinderwagentje, waarin sneeuwwitje ge zeten was omringd door kabouteitjes, trok bijzonder de aandacht. De aanwezigen moesten zelf door stemming de bekronin gen toewijzen. Zoo is alweder een nieuwe vermakelijkheid de residentie binnenge voerd. Alles echter van buiten hier uver- gebracht, schijnt nog geen succes to kunnen hebben; zoo bleek het ook bij de pogingen der kappers, om ook hier eeu vakschool te stichten, evenals elders eu nog betrek kelijk kort geleden te Brussel tot stand kwam, waar de gemeenteraad een subsidie verleende en de burgemeester een der zalen van het palais du midi voor het ouderwys beschikbaar stelde. Hier geeu steun en zooals gemeld werd zullen de pogingen worden opgegeven. Niets zoudor stryd eu... volhardende pogingen. Zoo ook met de haveuplannen. Nog altyd hoort men vau geeu definitieve beslissingen en dat schijnt algemeen voor Scheveningen te worden betreurd. Want uitstel kan niet meer baten. In de laatste raadszitting word het dagelyksch bestuur weder door een der leden geïnterpelleerd; het slot der interpellatie was de indiening eoner motie, waar by de gemeenteraad over tuigd van de noodzakeiykheid eener veilige ligplaats der Schevemngsche visschers vloot en overwegende dat de haringvisscherij als nationale industrie ook van het uiterste belang is voor het ryk, het dagelyksch bestuur uitnooiigtna een belangrijke subsidie te hebben beschikbaar gesteld, zich tot H. M. do Koningin-Regentes te wendeu, om een oplossing tot keering der ernstige gevolgen voor Scheveningen als visschers- plaats te verkrijgen. De motie werd echter nog niet in be handeling genomen en uitgesteld tot de volgende vprgadenug. Ongetwijfeld zal daar wel eeu hartig woordje over worden gesproken, 'feu sterkste j uich ik het toe dat er mannen in onze vroedschap wor den gevonden die met kracht de zaak van Scheveningen door willen zetten. ttche- veilingen moet met vei woest maar gehol pen worden. EGO. VARIA. Te Utrecht Btornl dezer dagen een hard Loper terecht, omdat hjj zonder vergunning zyu bedryf in de VoorBtraat had uitgeoefend. Keu paar studenten, zoo beweerde de man, hadden gezegd „Toe, D.ekea, loop eens hard, als je kuut, lot daaraan too, heen en terug, dan krjjg je een kwartje, en dat heb ik gedaan, myuhuer, kyk, zool" Ka do katdlooper ging «ladelyk zoo geheel op in zyn vak, dat hy de vuisten tegen zyn Behouders drukte en tut groot vermaak van het publiek voor den kantonrechter b gon heen en weêr te draven. De wachtuebbende veldwachter en de agent-getuige echter hielden hom tegen en kregen hem tot «taan, net toen de ambtenaar van het Openbare Ministerie fa boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, tegeu hem eisohte. Op de Mariuplaats te Utrecht kregen Zaterdag twee meisjes hot te kwaad over tin vryer, waurby teu barer zoo uit de plooi raakte, dat ze een aanloopje nam en bala-over-kop iu 't water sprong. „Waar zoo do liefde viel", werd een edele zeliopofleiing gewekt in het licht ver- tederd gomoed vau eeu paar genie-soldaten en I duurde het geluakig met luug ut net meisje stond weêr op den nam. Plasregens, vertelt „figaro", hadden eergiztereu de rue Vwieune te l'arys in een rivier veranderd, tot wanhoop van een dame, die zonder rytuig de straat moest oversteken! Dat zag een jonge, sterko KugelschmuD, die terstond op de dame toeschoot, haar als oen kindje in zjju forsche urmen nam, om haar eveu later beüoedzaam neer te zetten aan den overkant. „Onbeschaamdel" rtep de dame uit, tot dank. De jonge Kngelschman antwoordde niet, lichtte de dame weêr op zyn armen, bracht haar terug naar het andere trottoir, groette beleefd en ging door 1 Koa weduwe te Kienden, bezig met eenig huiswerk op zolder te verriobten, zakte door don vermolmden vloer en bleef op de elleoogeu hangen. Op haar hulpgeroep snelde de beuedenbewoonster toe, die, ten einde raad, op oen sioul klom en met een bezem de zwaarly vige buurviouw tegoubieUl. Doven daagde ook nog hulp op en met vereende duw- eu trekkrachten werd de ontstelde dikkerd uit baar hangende positie verlost. Joukje Postma, iu 't Friesuhe Mtdlum, die verleden winter te Leeuwarden by een wedstrjjd op in eersten prys be iaaldo en toen, uit pure bewondering, van den beer Darker, uit Loudou, die den wedstryd by woonde, eeu met diamanten bezette broche ontving, kreeg pas geleden weêr een prachtig damos-rjj wiel ter waarde van minstens f *50 present. Iemand in 't Fneschu Buitenpost duugdo diakeneu voor het kantongerecht, omdat zezyn be deeling hadden ingehouden l De rechter meende dat de zaak den kerkeroad gold en niet h.h. diakenen, waarop nu door den eisoher een vervolging tegon den kerkeraad is ingesteld. Do Akensche stadspost heeft haar manuelyke bestellers ontslagen en de bezorging van brieven aan vrouwen opgedragen. Of briefkaarten, wier open inhoud zoo lioht nieuwsgierigheid wekt, ook door de handen der dames gaan, wordt er niet bepaald bjj gezegd. Keu timmerman te Bsriyn, die dezer dagen aan het stadsbestuur een stuk gronds voor f 750.000 verkocht, heeft zooveel pieizier van dit zaakje, dat hy zyn vrienden een diné a la Holteuau wil aanbieden. De hofleveranoior Borchardt, die het fameuze diné te Kiel aannam, zal na dezelfde spyzen en dranken leveren als de keizer te Holcenau zyn gasten bjj de kanaal- feesten aanbood. De prys van het couvert is f 60. Uit de Brouwersgracht te Amsterdam vortrokken in het begin dezer week zes stoom- booteu met hengelaars en met muziek. Men ging prjjsvisschen, waarvoor het gezelschap een roud jaar wekelyks had gespaard, 's Avonds keerde men in de beste stemming terug en werd eeu prys een tafel, een kast, een stoel of een meubelstuk in hot bezit gesteld van hem, die de meeste viscb gevangen had. Groot feest te Bemmel. Woensdag vierde men feest te Bemmel. Deen kermis, geeu concert, geen gouden of zilveren bruiloft, geen 50- of 25-jange ambtsvervulling van den een of anderen dorpsautoriteit, niets van dit. Maar toob wapperden de vlaggen, was het dorpsplein keurig versierd met groen en bloemen er was een reusachtige eerepoort opgericht en een „Welkom" in groote letters. Onderwyzers en klederen hadden vacantie. Het harmonie- gezelschap speelde lustige deuntjes en Bommels scbouuon paradeerden trouw in de nabijheid. Da boereu, de hoereu heereboureu, allen waren in feosteljjke stemming, want het was 17 Juli 1835 en in Bemmel hield menkeuring van merriio. Gemengd Nieuwe. - Te K&llngsche Veer zijn MaaDdag .de petroleumlantarens wegge nomen en vervangen door gaslantarens. -IndeRünhavente Rotterdam is op een Engelsch schip de ketting van een bak met 1000 kilo ijzererts gebro ken. Een bootwerker werd verpletterd. - Te Asperen is een man door den bliksem gedood. Te Vuren sloeg de bliksem een gat in het dak van een huis en veroorzaakte een begin van brand. Tjjdens het hevige onweder, dat zich Dinsdag nacht en in den vroegen ochtend ontlastte, sloeg te IJselmonde de bliksem in het huls, bewoond door den heer A. De Jong, baande zich een weg langs den schoorsteen, daarna door twee boven elkaar gelegen slaapkamers, en verliet waarschijnlijk langs den telephoon- draad weder het huis, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het geheele plafond van een der kamers werd uif elkaür ge slagen en de nog slapende personen werden door de vallende brokken kalk gewekt. Eon begin van brand werd door den zoon des huizes mot eigen middelen gebluscht. - Te Kerk-Driel sloeg de blik sem in den toren en de kerk der Hervormde Gemeente. Hoewel daardoor geen brand ontstond, is de Bchade aan den toren, zoowel in- als uitwendig, nogal aanmer kelijk; die aan de kerk bepaalt zich slecha tot beschadiging van het dak en een steunpilaar. Ook de toren der R. K. kerk aldaar werd door den bliksem getroffen, doch dit had slechte eene kleine uitwendige beschadiging ten gevolge. - Dinsdag tegen 4 uurinden ochtend sloeg de bliksem in den watermolen no. 7, bewoond door den molenaar Van Kleef en diens gezin en staande met zeven andere watermolens, allen behoorende aan het hoogheemraadschap van Scbieland, langs don Boezem in de voormalige ge meente Kralingen. In een oogwenk stond de geheele molen in lichte laaie en sloegen alïerwege de vlammen uit De mole naai en zyn gezin konden zich ter nauwerrood redden. Hoewel de spuiten 5 (van Kralingen) en 14 (van Rotterdam) in werking gesteld werden, slaagde men er niet in het vuur te blusschen en brandde de molen tot den grond af. Ver schillende andere spuiten en eene groote volksmenigte waren aanwezig. De molen en het huisraad vau den molenaar zijn tegen brandschade verzekerd. - Te Langezwaag is Dinsdag morgen bij een onweder eeu arbeider, die met een zeis over den arm naar het land ging, door den bliksem getroffen en gedood. - In de gemeente Ooststelling- weif, vooral in den omtrek van Langedyk, is door een windhoos groote schade aan gericht. De hoos trok over de plaats De Bull" en heefc twee eikenboomen, met een groote massa aarde om de wortels, losgeruktook een appelboom werd ont worteld; vele andere boomen werden be- beschadigd. Een schuur werd eenige meters verplaatst en belangryke schade werd aan verschillende daken berokkend. Dat de bewoners in den omtrek in grooten angst verkeerden, is te begrijpen. Onder Aksel is eene vrouw gestorven aan bloedvergiftiging. Zy had ten doorntje in den vinger gekregen en verwijderde dit door middel van een speld. Do vinger geraakte aan het zweren, pappen hielp niet en geneeskundige hulp vermocht de patiënte niet te rodden. Men schryft uit Nijmegen: By het vertrek van een pleiziertrein uit Friesland geraakte Woensdag avond een conducteur on Ier den trein. De beide beenen werden hem afgereden. Hy is opgenomen in het R. K. ziekenhuis. De ongelukkige, die te Groningen woont, is huisvader met 9 kinderen. Dinsdag nacht moeten een of meer onbekenden zich door opschuiving van een raam toegang hebben verschaft tot de woning van den loodgieter Seyffert te Zwyndrecht en daar, nog wel uit de kamer grenzende aan die waar het gezin sliep, een bedrag van 5 a 600 gld., bene vens een zilveren hurlogo en gouden hor logeketting en een ring hebben ontvreemd. Dat de dader uitstekend met de localiteit en de bergplaats van het geld bekend was, kan wel daaruit blyken, dat een iu de kamer staande secretaire onaangeroerd is gelaten en alleen een kleiner kastje met een valschen sleutel werd geopend. Op merking verdient nog, dat de bewoners 's ochtends b^j het ontwaken de lamp, welke zy by het naar bed gaan hadden uitgeblazen, brandende vonden. In de Marnixstraat te Am sterdam heeft Maandag-nacht weder een inbraak plaats gehad. Met een looper schynen de dieven de deur geopend te hebben en op dezelfde wyze eenige kasten, waarin zij rondgesnuffeld hebben. Vermist worden: 15 zilveren en verguld zilveren medailles, ongeveer f 70 aan specie, een gouden slot van een kerkboek met ket tingen en een gouden armband. Ook zyn eenige spaarpotten opengebroken. De wo ning-was tijdelijk onbewoond. Te Rotterdam is Dinsdag-nacht ingebroken in eeno woning aan den Station*weg de bewoner, de beer J. Van Wotki, deed met sjjn gciin een plei/ierreis in Duitsobland. De inbrekers hebben rermoedeljjk met een swaar Btuk jjaer de straatdeur geforceerd, en wel met zulk een geweld, dat hot slot er afgesprongen is. Zjj hebben daarna hot huis, dat uit een sousterra n en een bei-étage bestaat, doorzocht. De brandkast werd door bon geopendveruioo- deljjk hebben zjj iu een schryfbureau, dat zy hebben opengebroken, den Bleutel gevonden. tJporen van braak zjjn aan de brandkast in 't minst niet te ontdekken. Uit deze brandkast is alles gehaald wat er ziob in bevond. Overal in de Kamer, watr zy Btond, lagen voorwerpen, daaruit afkomstig; ook een effectentrommel, waarin alleen een testament was achtergelaten. Des morgens om zes uur rond een vuilnia- joageu de straatdeur opea staan. Nader wordt berioht, dat de waarde van de ontvreemde geldswaardige papieren bedraagt onge.eer f 33.000, waaronder fBOOO aau effecten en f25.000 aan stukken op naam. Zilveren voorwerpen, in hot huis aanwezig, zyn onaan geroerd gebleven, zoo ook eonige muntspecie. De vermoedelijke daders zjju twee mannen van 80 k 40 jaar, als heer gekleed; do politie meent hen te kennen, dooh heeft hen nog niet opgespoord. Men schrijft van Hoek van Holland: Woensdag-morgen is de door De Oceaan" gesleept wordende baggermolen IJmuiden I, komende van Brunsbüttel, van den aan nemer L. Kalis te Sliedrecht, op ongeveer 1000 M. benoorden het noorderhoofd in zee gezonken. Het wrak ligt op 6 M. onder laagwater en is voor de groote vaart niet hinderlijk. Het lek springen tengevolge van de ruwe zee is de oorzaak van het ongeval. Vanwege het loodswezen is reeds eene wrakton op de plaats gelegd. Dezer dagen bevond zich een rondreizend persoon, Roelof Keizer, met zijne zieke vrouw en 2 Jrinderen in de buurt van Tubbergen (Overysel). Hy be gaf zich met eenige koopmanschap naar de R. K. pastorie, doch kon niets ver- koopen. Hierover, naar het schijnt, boos geworden haalde hy zijn vrouw van de kar en plaatste haar tegen het hek voor de pastorie, met de woorden tot den pastoor gericht: „Zie zoo, ik heb haar 28 jaar gehad, nu moogt gij haar ook wel eens hebbey". Daarop verwijderde hij zich met de beide kinderen en liet zijn vrouw in hulpbehoevenden toestand achter. De vrouw is ingevolge haar verlangen van wege het Gemeentebestuur naar Olst getransporteerd. Van den man en de beide kinderen heeft mon verder niets meer gehoord. De gemeente Hardingsveld £*niet tegenwoordig het voorrecht om op muskusreuk vergast te worden. De uit Drente verdreven muskusfabrikant heeft er zyn fabriek overgebracht, op een woonark waarin hij op de rivier de Merwede zyn fabrikaat voortbrengt. Te Franeker maakte iemand met een particulier accoord over den ver koop van een huis; toen hij evenwel vernam dat het gekocht werd voor de gemeente, verhoogde hy den prys flOOü, en uit noodzaak werd het dan ook voor prys door de gemeente De alhier bestaande Com missie voor den Koninginnedag wenscht, ingevolge achterstaande advertentie, hare taak ook dit jaar weder te aanvaarden. Moge eene ruime opkomst van inge zetenen ter vergadering het bewijs leve ren, dat men het streven der Commissie wenscht te steunen. Op de gewone weekmarkt waren woensdag aangevoerd 70 biggen, prijs f4 a f 18 per stuk. '-Heden ontlastte zich een ge weldig en langdurig onweder, zoowel bo ven onze gemeente als in den ganschen omtrek. De wind veranderde plotseling in verschillende richtingen en drukkend zwaar was de atraospheer, terwyl de iegen bij stroomen nedervieL Uit deze ge meente kou men in den omtrek verschil lende branden bespeuren. Een in de richting van Stolwyk, een in de richting van Langerak en een in de richting van Vreeswijk. Ook in deze gemeente schijnt het hemelvuur, doch gelukkig zonder ernstige gevolgen, in aanraking te zyn geweest met gebouwen. - Heden-avond zes uur had vrouw D. het ongeluk, tijdens zy bezig was met straatschrobben, van de watertrap vóór do Israëlitische kerk, in de Haven te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp kwam de vrouw er mot den schrik en natte kleederen af. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekendenover de lste helft van Juli 1895: N. Schoonhoven te Capelle a/d IJsel. E. Grondijs te Veenhuizen. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 26 Juli 1895, nam. 3( uur. Tegenwoordig do heeren P. Greup, J. P. Niekerk, C. v. Willens waard CL« A. v. Lom- wel, N. Kooiman, A. J. Overdykink, A. Kujj- lenbtirg on A. Verniejj. Afwesig de heeren J. J. Lazonder, J. G. Doesburg én Mr. J. K. v. Weel. Voorzitter de heer Mr. A. D. H. Kolff, Bur- STADSNIEU WS. Schoonhoven 26 Juli. §- Heden werd onze gemeente bezocht door den heer generaal-majoor, bevelhebber in de lste militaire afdeeling K. Eland, vergezeld van diens adjudant, den kapitein A. J. Vetter, tot het houden van inspectie over de militaire gebouwen Do Burgemeester brengt ter tafel als iDge- 80-tal bezwaarschriften tegen den j van den Hoofdeljjkon Omslag, die ge steld worden tot onderzoek en rapport in banden der Commissie van Financiën. 2'. Van Gedep. Staten goedgekeurd terug de besluiten, betaling uit de posten voor on- voorziene uitgaven, af- en overecbryvingen, verhooging subsidie voer het Burgerlyk Arm bestuur en verkoop grond vooreen Teekensohool. 8". Het proces-verbaal van kasopname. 4*. Een rapport van den gemeento-arohitect oyer een te maken riool in de Koestraat, welk rapport wordt gesteld in handen der Commissie van Fabricage. De voorzitter stelt aan do orde het rapport der Commissie van Financiëu omtrent do staten van oninbare en aan te houden posten, welk wordt goedgekeurd met algemeene Den heer P. Greup wordt het bjj den aan vang der vergadering gevraagd woord verleend, ZEd. het volgende stuk wordt Aan den Gemeenteraad te Schoonhoven. Wegens voor nijj overweg* nde redenen, dio thaua mjj allicht zouden voeren tot mindere opgewektheid om mj)ne betrekking als wethouder dezer gemeente met denzelfden lust en jjver waar te nemen als vroeger, acht ik het in 't belang der gemeente, dat zoodra mogeljjk die betrekking door eeu myner collega's-raadsleden wordt vervuld. Dientengevolge gebruik makende van art. 88 der Gemeentewet, neem ik de vrij heid bjj dezen met iDgaDg van beden myn ontslag te nemen als wethouder dezer gemeente. Art. 88, 2de al. in verband met art. 84 lste al. der gemeentewet my verplichtende om myne bediening zoo noodig nog 13 of 14 dagen te blyven waarnomon, tot mijn opvolger die heeft aanvaard, zoo bon ik gaarne bereid daaraan volgens myn plicht te voldoen. Ingezonden bjj aanbieding in de vergadering vau den gemeenteraad alhier van den 26sten Juli 1885. 26 Juli 1Ö95. P. GREUP, Wethouder. De heer A. Kuylenburg vraagt dc eenige inlichtingen omtrent den bouw van de gasfabriek. De voorzitter geeft de verzekering dat met spoed gewerkt wordt en in September de besteding kan worden tegemoet gezien. Niets meer aan de orde zjjnde, sluit de voor- sitter de vergadering. INGEZONDEN. Buiten verantwoordekjkhe.id der Redactie. Een praatje tusschen twee vrienden te L. Willem. Heb je gehoord dat C. 8. de wagen maker zyn been heeft gebroken onder het werk P Hendrik. Ja, wat moet de kerel nu beginnen daar kan bjj voor een poosje mooi meê zjjn. Doorgaans duurt zoo'n gevalletje 6 k 7 weken. Willem. Ja, dat is waar, maar ik ken een gezegde, dat luidt: „Er is geen ongeluk zoo groot, of er is f en gelukkige zjjdo aan;" hjj is ingeschreven in de nering verzekering. Hendrik. Wat is dat voor een ding P Willem. Dat is een maatsohappy die geves tigd is te Nieuwe-Niedorp en die zich ten doel neringdoenden of hoofden van zaken te ontstaat, wanneer door brand, bliksem, brand- bluBchwater en gasontploffing, do nering, bet ambacht of het bedrjjf stilstaat, en je natuur- ljjk je wekelyksche verdienste mo-t missen. Hendrik. En hoe iang duurt die uitbetaling f Willem. Wel, 22 weken in den winter en 18 weken in den zomer, omdat het bouwen vaneen huis in den winter niet zoo vlug gaat, als in den zomer; ben je eerder klaar, dan houdt 't van zelf op, dat spreekt, Hendrik. Maar wat heeft dat praatje nou te maken met Kees zyn gebroken been Willem. Wel, die maatschappij waarborgt je ook voor dezelfde premie, als 't hoofd van het gezin een ongeluk overkomt in de uitoefe ning van sjjn bedrjjf of ambacht, maar dan moet er aan je lichuam iets gebroken of ver loren zyn, want toot kleinigheden betaalt de maatschappij niet uit, die overkomen een werk man, om zoo maar eens te zoggen, alle 3 maan den, en dan ging de maatecbappy misschien gauw op sloffen. Breek je nu bjjv. je nek, dan bon je naar alle waarschyulykheid dood, nou, dan krjjgt je Mien het geld, of de kinde ren, dus in ieder geval, ze zitten nooit zonder oentjee. Een verzekering-maatschappij, van weiken aard ook, is er eigenljjk niet om jou er beter van te laten worden, maar wel om je te vrjjwaren voor schade, zoodat als, God bewaar je, 't een of ander ongeluk overkomt, je niet dadeljjk met je banden in 't baar behoeft te zitten en je Mien staat te lameoteeren: oohl waren wo maar verzekerd I Hendrik. En wat kost zoo'n gevalletje wel Willem. Wel, dat is zeer goedkoop, het is in klassen verdeeld, bjjv.: je huis of werkplaats is met riet gedokt cf je hebt een gevaarljjk beroep of je ben wielryder, dan betaal je iets meer dan een kleêrmnker of een rentenier, om dat een wielryder eerder kans heeft oen arm of een been te breken, dan een snjjder, die op zyn werktafel een broek zit te lappen. Nou wil je bjjv., om tegen dat geldtljjk nadeel verzekerd te wezen, naar je gemiddelde verdienste f lO per week ontvangen, dan betaai je daarvan 8 cent van iederen weekgulden voor een geheel jaar, dus f 10 X Be T- 80e per jaar; f 0,50 bet lste jaar voor poliskosten en 10 X 8c 30c intohrjj- vingskostcD, dus te zamen f 1,60 het lste jaar, en het volgend jaar maar f 0,80. Je kan er ook booger in, dat is or naar welke zaken je hebt en hoo hoog je gemiddelde verdienste iseen reglement kryg je er ook bjj, dus je weet pre cies op welke gronden je uitbetaling kunt ver langen. Hendrik. Non, dat is niet duur, dat lykent me, dan ga ik er in, hoor I dat mot er dan maar af. Waar woont die man, waar ik mjj by kan laten inscbrjjven. Willem. Wel, die woont te Schoonhoven, 't ïb Toon Diamant, hjj komt dikwyls genoeg hier voorbjj en die zal je er wel alles van zeggen, want praten kan die ook. Nou gegroet, zeg Mien gtdagl Verzeker Uw nering, verzeker Uw zaak, Eén ramp. en de winst is gevloden!.... Gy breekt bjj uw arbeid, een arm of een beon U w nering verbrandt,enU w voorspoed is been Verzeker in tjjds ook den brood®I.... Vervolg der Nieuwstijdingen. De nieuwbenoemde majoor J. W. Kaiser, van het korps genie troepen te Utrecht, wordt geplaatst als eerst-aanwezend ingenieur te Uorinchem. Blijkens b(j den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingëkomen Kon. besluiten is o. a. ge handhaafd Het beroep van N. Mogendorff, koopman te Gouda, tegen een besluit van B. en W. dier gemeente, waarby hem voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting eeDer zoutery en drogery van huidenis eene der voorwaarden vernietigd en aan den appellant alsnog tevens onder voorwaarden vergunning verleend tot oprichting eener bewaarplaats van afval van huiden. Rapport werd o. a. uitgebracht: door Staatsraad Mr. Asser, in zake het beroep van H. Jongsten tegen een besluit van Burg. en Weth. van Capelle a-d Usel dd. 8 April, waarby aan de firma Kalkman en Zonen vergunning is verleend tot op richting eener scheepstimmerwerf. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Donderdag den lsten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tydstip af de uitoefening der jachtbedry ven, vermeld in art 15, litt d, f en h, der wet op de jacht en visschery, is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visschery in deze provincie, krachtens welke de jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. Op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam z(jn o.a. de volgende be kroningen toegekend: Bakker 6c Zoon, Ridderkerk, gouden me daille. W. Smit 6c Co., Slikkerveer, eerekruis. J. W. Molyn, Gouda, zilveren medaille. Gebr. Kamphuizen, Gouda, zilveren medaille. B. Hesselink, Waddingsveen, zilveren rhop, 23 Juli. In hunne heden gehouden vergadering hebben burgemeester en wethouders van den ontvanger als hunne verantwoording overgenomen de rekening dezer gemeente over 1894, bedragende in ontvangst f 12.843,59, in uitgaaf f 11.175,79» batig slot f1668,15». - Zondag-middag, omstreeks 4 ure, geraakte het dochtertje van den arbeider A. B. in de voorweteringhaar kameraadje riep terstond om hulp, dat ook gehoord werd door den bouwman P. Coljé, die achter zyne hofstede juist aan het melken was. Aan den weg gekomen en nog iets "van het hoofd boven ziende, aarzelde hy geen oogenblik, terstond in het water te springen en het kind op het droge te brengen. De levensgeesten waren nog niet uitgedoofd en men had het geluk, na doelmatige behandeling, het kind in het leven te behouden. Hoewel vele personen op den kant aan wezig waren, is dit leven uitsluitend te danken aan het moedig en onverschrokken optreden van genoemden persoon. 'Benschop, 26 Juli. Na het geven van een proefles door de drie sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan de lste openbare school iu deze gemeente, werd door Burg. en Weth., na ingewonnen bericht van het hoofd der school, in overleg met den arrondissements-echoolopziener, een voordracht opgemaaktbestaande uit de dames Van der Waaij te Oude-Tonge, KarsteGoudriaan en Hoon kamp te Utrecht. Naar wy vernemen, bestaat by het onderwijzend personeel aan de beide openb. scholen in deze gemeente het plan, met een 90 tal leerlingen der hoogste klassen een uitstapje te maken naar Den Haag en Scheveningen. Door milde bij dragen van de ingezetenen zyn de onder wijzers daartoe in staat gesteld. Op een in aanbouw zijnde hofstede van den veehouder D. Van V. alhier zijn in den nacht van j.l. Zaterdag op Zondag eenige ramen en deuren beschadigd. Op een andere hoeve, waarop de eigenaar van de eerstbedoelde hofstede woont, werd een beschilderde plank in het water geworpen. 'Berg-Ambacht, 24 Juli. Als een bewijs dat de hooioogst ook hier overvloedig is, kan dienen, dat heden prima kwaliteit uit gebroeid hooi verkocht werd voor f 7 J per 1000 halve kilo's. 'Bolnes25 Juli. Een 70 tal kinderen van do O. L. School alhier maakten heden met hunne onderwijzers een uitstapje naar Scheveningen. De kinderen hebben zich uitstekend vermaakt. Van tijd tot t(jd werden zy onthaald en een flink diner werd gebruikt in de bierhalle van „De Sein post" aldaar. Door de by dragen van en kele ingezetenen was het hoofd der school tot dat reisje in staat gesteld. tioudcrak, 24 Juli. Schipper P. Even groen van Ouderkerk aan den Usel ver wondde zich Zondag by een aanvaring onder deze gemeente zoo ernstig, dat h(j gisteren aan de gevolgen is overleden. 'tioadriaaii26 Juli. Heden werd hier het verblijdend bericht ontvangen, dat een vroegere dorpsgenoot en oud kweekeling, te Breda slaagde voor de hoofdakte, n.l. de heer T. Briedé, thans onderwijzer te Kralingen. Hardingsveld, 25 Juli. Wegens het be danken van het nieuwbenoemde lid van den gemeenteraad, den heer J. D. Blok land, zal er eene nieuwe verkiezing plaats hebben op 1 Augustus. Kinderdijk, 25 Juli. Met algemeene stemmen heeft de Raad dor gemeente Nieuw Lekkerland heden tot secretaris benoemd den heer J. E A. R, baron Rom Kiayenhoff, burgemeester dezer gemeente. Langerak, 26 Juli. Door het inslaan van den bliksem tydens het heden-middag gewoed hebbende onweder is de boereu- hofstede van A. Demper alhier in brand geraakt. De spuit van hier en die van Nieuwpoort zyn naar het terrein vertrok ken, tot het verleenen van assistentie. 'Meerkerk, 26 Juli. Aan de kaasmarkt zijn aangevoerd 16 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor lste kwal. van f 21,50 tot f 23,50, voor 2de kwal. van f 18,60 tot f 20,50 per 100 halve KG. Oud-Alblas, 25 Juli. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door ds. U. J. Bootsma te Zoetermeer. "Oudewater, 26 Juli. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg heden 5 partyen Goud- sche kaas, te zamen 261 stuks, wegende rfc 1348 kilo; prijs lste qual. f 20 tot f28,2de qual. f 18 tot f20. Handel redelyk. 'Polsbroek, 26 Juli. Het voor deze gemeente ter som van f 90 vastgestelde kohier der belasting op bedryfs- en andere inkomsten, dienst 1895/96, is invorderbaar verklaard. 'Polsbroekerdam26 Juli. Jl. Zaterdag raakten twee dochtertjes van den timmer man K. alhier, die over een plank wilden gaan, in een diepe sloot. Gelukkig wer den ze opgemerkt door de moeder, die de voldoening mocht smaken, beiden op het droge te brengen. Waddingsveen, 24 Juli. Den 6. Aug. a. s. zal alhier eene verkiezing gehouden worden voor een lid van den gemeente raad, ter voorziening in de vacature, ont staan doordat de heer C. v. Gaaien, ten gevolge van de wijziging der grens^us- schen deze gemeente en Boskoop, opgehou den heeft ingezetene dezer gemeente te zyn. Zevenhuizen, 25 Juli. Tot predikant is alhier beroepen Ds. J. M. Jalink te Druten. Visscherij-Berichten. 'AnunerHtol, 26 Juli. Van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 dezer zijn alhier ter markt aangevoerd 686 zalmen; prys van Zomerzalm van f 0,60 f 0,95 en van Jacobszalm van f 0,55 f 0,75. 'Kralingen, 26 Juli. Deze week werden ter markt aangevoerd 5765 zalmen, prys groote f0,90kf 1,05, kleine f0,60 af0,70, St. Jakobszalm f0,50 k f0,60 per 5 ons. BEURSBERICHTEN. pC. 25 Juli. Nederl. Werk. Schuld. Dito dito Dito dito Hong. Obl. 1889. Dito in zilver. OostenrijkObl. pap. Mei-Ï Dito Feb.-A Dito zilver Jan.-J Dito Apr.-l Portugal, Oblig. m/t. Rusl., Obl. 89/90 le en 2e i Dito 01 181 Dito Binnenl Perp, 21 93 3 lOOji 31 101», ±1 104 86 j 5 83 5 82 j 5 84 i 5 33 i 3 26 f 4 4 96 H 100 4 96J 4 62* 4 64* Egypte Oblig. 1876 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Russ. S. K. Chk.-Az.500a2000M. DitoOrel-Griasi. 500 h 2000 Mk. Dito Zuid-West Spoorw.-obl. Centraal-Paciflc. Oblig. Loten Amsterdam f 100. Loten Rotterdam Antwerpsche loten 1887. Hong. Loten 1870 Theiss-loten Oostenr., Loten 4pC. fl. 250,1854. Dito 5pC. fl. 500,1860. Dito fl. 100, 1864. Rusl. Loten 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866 Loten Madrid. Dito Turkije 1870 108f 54,', 98? 4 90} 6 104 J 8 Uil 3 107 J 2J 103J 132 4 121 125J 129 164 162} 148 8 41J 3 35} MARKTBERICHTEN. 24 Juli. Boter, le qual. 53 ct2e qual. 50 ct. per half kilo. Kaas f 19 k 23,- per 50 küo. Vette kalveren 23 k 26 ct. per kilo. Vette varkens van 15 k 17 ct. per kilo. Biggen f 3 k f 7 per stuk. Aangev. 47 st. Weivarkens f 18 k 16 per stuk. Aardappelen f3,50 k f4,50 per HL. Eieren f3,60 per 100 stuks. Ooudn, 2» Juli. Kaas, le qual. f24,- k 26,-, 2e qual. f21,- k 23, Noord-Holl. f20 k 25,-. Aangev. 123 partyen. Boter: prys der goêboter f 1,15 k 1,30, weiboter f0,90, k 1,05 per kilo. lUtterdaui, 23 Juli. Aangevoerd 480 vette runderen, 872 magere dito, 366 vette en graskalveren, 51 nuchtere kalveren. Prijzenvette runderen le qual. 68 ct., 2e qual. 64 ct., 3e qual. 56 ctmelk koeien f 170 k 210, kalf koeien f 180 k260, stieren f 70 k 160, pinken f k f 110 k 120. kilo 65 k 65 ct Boterprijs le qual. f 50, 2e qual. f 46, f 42, per J 8e qual. Suhoonhoven. Van 24 tot 26 Juli. Ondortroywd: J. Eahuis en A. Sejjnen, weduwe van A. J. Bieders (van Uoogeveen). Overleden; 8. Schenk, oud 3 m. C. Verslujjs.-oud 8 j. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 12 tot 26 Juli. Geboren: Marrigje, d. van G. Verkaik en A. C. Stam. Getrouwd: C. de Haan, weduwnaar van M. Twigt en C. van Wilgenburg, weduwe van A. Koster. Overleden: R. Roggeveen, oud 68 j., we duwnaar van J. Kneemuller. - P. van Delft, oud 5 m. G. van Duin, oud 13 j. Ondertrouwd: L. M. VONCK, Controleur lste klasse Binn. Best., en A. J. E. DU CLOUX. Amsterdam, I 22 Juli 1895- Ondertrouwd: JOH. ES HU IS EN ANTJE SEINEN. Eenige en algemeene Ondertrouwd: W. A. VAN KEKEM, Wedr. van Mej. A. A. üe Jong, en K. E. POSTMA. Ameide, 25 Juli 1895. Getrou wd P. A. STEENBAKKER MORILYON LOIJSEN Predikant te Leksmond, en N. VAN DER SPEK, die tevens hun hartelyken dank betuigen voor de talrijke bewyzen van belangstel ling, by hun Huwelyk ondervonden. Maassluis, 24 Juli 1895. Tot onze diepe droefheid overleed heden, in den ouderdom van 59 jaren, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARGARETHA CAROLINA VAN BEEKUM, Wed. Hendrik Gautibr. Uit aller naam, P. GAUTLER. Streefkerk, 24 Juli '95. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. By deze betuig ik myn hartelyken dank voor de talryke bewyzen van belangstel ling, op 25 dezer ondervonden. Mqj. N. KOOIMAN. Schoonhoven, 26 Juli 1895. De Ondergeteekende betuigt zyn'harte lyken dank voor de blijken van belang stelling, bij gelegenheid van zijn Zilveren Feest ontvangen. Inzonderheid aan Ds. L. A. v. LANGERAAD, de leden van het Kerkbestuur en die van den Kerkeraad voor het stoffelijk blyk van waardeering, waarmede zy hem vereerd hebben en waardoor ze dien dag voor hem tot een waren feestdag hebben gemaakt. J. KOUTSTAAL, Koster der Herv. Keik. Stolwyk, 25 Juli 1895. MT Ondergeteekende betuigt zyn hartelyken dank aan de Directie der Ned. Nering-Verzekering Maatschappij te N.-Nledorp en hare Agenten de Heeren L A. STOPPELENBURG te Stolw||k en ANTON DIAMANT te Mchoouboven, voor de spoedige en royale uitbetaling, voor het ongeluk, my 11. Maandag overkomen. C. STOPPELENBURG, Wagenmaker. Lekkerkerk, 25 Juli '95. 75 Ter Boekdrukkerij van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naarn- kaartjes, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor slechts 75 CENTS. Op fijn tiriatol c&rtou ia luxe-étui f i,- BELANGSTELLENDEN in de FEEST VIERING op 31 Augustus a.s. worden uitgenoodigd tot eene vergadering op Maandag 2 9 dezer, ten 8 ure, In het Lokaal „VAN ZESSEN". Namens de Commissie, A. M. J. MOUSSAULT, Voorzitter. C. BOSCH, lste Secretarie. Iemand van onbesproken gedrag, P. G., gehuwd, doch geen kinderen, zoekt een hem passende op een Steenfabriek, by een Kaashande laar of d. g, Brieven franco, onder letter D, aan het Bureau van dit Blad. Een paar gehuwde Liedenzonder kinderen, P. G.zoeken, door omstan dighedenzoo spoedig mogelyk een Betrekking als beiden voor het vak bekwaam. Hoog loon geen vereischte. Adres met fr. br., letters L. K., aan het Bureau dezer Courant GEVRAAGD, tegen boog loon, om direct in dienst te treden, voor geruimen tyd, een bekwame Zich liefst in persoon te vervoegen of anders per gefr. brief, bü J. T. VAN KLEEF, Mr. Rietdekker te l.exiuond. ER WORDT GEVRAAGD iemand, die met paard en wagen kan omgaan, be kend met het en geschikt voor den verkoop. Goede getuigen vereischten. Brieven franco, lett. Q, Bureau van dit Blad. ER BIEDT ZICH AAN een bekwame P. G., om terstond in dienst te treden. Brieven franco, onder letter W, aan het Bureau van dit blad. EEN KLEINE 3-MORGEN gelegen in BONHEPAS. Te bevragen by D. VAN DER HEK, Schoonhoven. laat u door niemand of door niets misleiden. Zij u dit gezegd: heeft de Candidatuur aangenomen. Komt trouw ter Stembus en brengt met ons uwe stem uit op opdat hij met groote meerderheid moge gekozen worden. Bij de herstemming op Dinsdag 30 Juli 1895 voor een Lid van den Gemeen teraad wordt ten dringendste aanbevolen de Heer VELE KIEZERS. Eert Curiositeit En een inoeielUk geval voor de Antirevolutionnaire party, wegens de ontrouwe of onkiesche handelingen van een Lid der Antirevolutionnaire Kies- vereeniging, tegenover den geproclameerden Kandidaat dier Vereeniging, waar hy nog tegenwoordig ter vergadering is geweest, raden wy in dit geval de Antirev. Kiezers aan zich van stemming te onthouden, door thuis te blijven of blanco te stemmen of? onder protest den Heer te stemmen. By gelegenheid van het ZAN- GERSFEEST te Meerkerk op 8 Augustus e. k. zal Schipper met zijne schuit, genaamd „DE GOEDE VERWACHTING" van Ottoland vertrek ken 's morgens 6. uur, Plnkeveer 7.30 uur. De terugtocht zal aanvaard worden na afloop van 't Vuurwerk. Oefaeel. ZAI.JII'JKS van 4 tot 12 halve kilo's f 0,8», uitgesneden krimpmoten r 1,10 per kilo. AMMERSTOL. NIEUW BEWERKTE van het fijnste Teakhout, gebogen uit één stuk. Deze kunnen niet, zooals de uit duigen gemaakte, verschuiven, waar door kanten in de kaas ontstaan of in elkaar vallen door de droogte. In alle groottenvan af 50 pond tot kleiner, ver- krijghaar b\j de Fabrikanten GIESEN-NIEUWKERK. GROOTE ROZUNEN 1 pit 23 Ceut. a 10 CANDU GRUIS. PIJPKANEEL en PRACHTIGE VANILLE. Schoonhoven. disponibel tegen 3} percent, onder eerste Ilyp. Verband van Landerijen van onge veer de dubbele waardeten kantore van Mr. J. P. VAN DEN BRINK, Notaris te Alblasserdam. te WOERDEN zal ten sterf huize van den Wel- EdelZeerGeleerden Heer Doctor RICHELLE, a/d Stationsweg te publiek k Contant, verkoopen: Een deftigen en goed onderhouden als: 1°. Op Donderdag 8 Augustus 1895, en zoo noodig den volgenden dag, telkens 's voorm. 10 uur: Pianino, Canapé's, Tafels, Stoelen, Schrijf- bureaux, Kasten, Pendules, Spiegels, Schil derijen, Ledikanten, Veeren Bedden, Her tenkoppen, Geweren enz.; en 2*. Op Vrydag 9 Augustus d.a.v.: VERSCHILLENDE OUDPORCELEIN, eene belangryke ver zameling Geneeskaiidige Instrumenten eene groote party BOEKEN (waaronder vele Geneeskundige Werken), alsmede een sterk en goed onderhouden Rijtuig (coupé). Alles Woensdag 7 Aug. e. k. te zien, van 's voorm. 10 tot 's nam. 5 uur. Inlichtingen verstrekt de Notaris. te WOERDEN is voornemens om op Woens- das 14 Augustus 1895, K5SS? 's voorm. 11 uur, in het Café van den Heer CLAUSMAN aldaar, publiek te verkoopen: van ZEGVELD en NIEUWERBRUG (gem. Rietveld) naar LEIDEN en UTRECHT v.v., met de daarby behoorende, goed onder houden overdekte (jzeren met bpehoorend WANf en verderen INVENTARIS, groot Ï5 To». Aanvaarding bü de betaling op 28 Au gustus e. k., of zooveel vroeger als nader kan worden overeengekomen. Het Schip, ligt iederen Maandag, Dins dag en Woensdag aan den Wal te Bletveld en is aldaar te bezichtigen. Inlichtingen verstrekken de eigenares Mej. de Wed. T. BOS te Rietveld en Notaris DE VRIES voornoemd. De Notaris D. TEUINCK te Schoonhoven zal op Maan- dag 5 Augustus 1896, des voorm. 11 ure, ten huize van Mei de Wed. L. BLANKEN te in het openbaar verkoopen: De VRUCHTEN uit de Boomgaarden vau de Heeren P. H. v. d. BROËKE B. E. BOER, A.v, AMERONQEN, J. HOO? GENBOOM, T. SCHOONDERWOEftD. G. BEIJEN Czn., allen gelegen onder Haastrecht en van de Boomen langs den djjk van den polder Hoiendaal onder Haastrecht,

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 2