Gneöewaaaen Zonen, Markt, naast „De Waag”, lil. I'S 3 O) li!® lebretT* N°. 1598. 1895. Woensdag 31 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht STOUT e drank. H.-0. LAGER ksch gebruik. Mg H.-O. 'HoWsOaM.® HAVERMOUT. 6) ERLOTING Officiëele Kennisgevingen. Vlaardingsche Harddraverjj-Vereeniging „DE EENDRACHT”. N’S f N’S BINNENLAND. 3 is® COUDA, nemen gelden deposito: iet 1 dag opviagens a 2 °/0, ij langer termijn op overeen te komen voorwaarden en des verkiezende tegen onderpand in fondsen; Wed. WOLFF Zn. HOONHOVEN. j» NOTENGEWAS. BUITENLAND. Overzicht. RIJTUIGEN, larden, Koeien, Schapen 1AIRS IN EFFECTEN, CHT, de Voorstraat, No. 4. sa-r de Gemeente Schoonhoven. SMOmmSGHÏ COURA1ÏT. Alle haver in haren natuur lijken toestand bevat FU8EL- OLI K. Gelijk vr|j algemeen bekend is, werkt deze olie-bran derig, verhittend en prikkelend op het bloed. Van geen onkel merk buiteiL kan gezegd worden, dat de fusel- olie GEHEEL verwijderd is. De dubbele koking door stoom en beete lucht bewerkt dit. Geene enkele fabriek ter wereld kan dusver de haver aldus be reiden 1 i uitsluitend bij den Agent we ter bij den Agent W. J. itreoht bij C. BEZEMER, “A v pstHEEL door stoom gekookt dat is het GEHEIM. hechtenis genomen; onder hen is o.a. de huiskoetsier, die Stambouloff naar huis reed en Popoff, in wiens huis de hand gelegd is op een brief, die den dood van Stambouloff voorspelde. Groote neer slachtigheid heerscht in Bulgarije, zelfs onder de vijanden van den vermoorde. De te Sofia verschijnende „Svoboda” meldt dat na Stambouloff s dood diens vriend Petkoff, die, gelijk men weet, hem op zijn ongelukkigen laatsten rit verge zelde, de leiding der party op zich zal nemen die den strijd tegen het invloed oefenen door Rusland op de Bulgaarsche aangelegenheden zal voortzetten. In een uit St. Petersburg (Rusland) ontvangen schrijven wordt verklaard, dat Vorst Ferdinand, in weêrwil van de voor komende wijze waarop de Bulgaarsche deputatie in de Russische hoofdstad ont vangen is, nooit op zijne erkenning door Rusland behoeft te rekenendaar hij voor een veel te onbetrouwbaar persoon wordt gehouden. De geldsom als schadeloosstelling door Duitschland van Marokko geöischt, is te Tanger aangekomen en zal nu wel spoedig overhandigd worden aan den commandant van het Duitsche eskader. Zij bedraagt 50.000 Spaansche dollars, dit is 10.000 dollars meer dan het door Duitschland gevorderde, welk resteerend gedeelte wordt verondersteld, voor Nederland te zijn, als boetegeld wegens het afloopen der „Anna”. Een der vele „kinder-bataljons”, in Spanje in zwang gekomen, nu het een knaap tot Koning heeft, en bestaande uit jongens, die na schooltijd militaire oefe ningen houden, en wel het kinder bataljon te Granada, is in opstand gekomen, omdat het „zijn geld” - waarschijnlijk juist ge noeg om eene versnapering te koopen niet betaald kreeg. De aanstaande lands verdedigers deden al juist als groote ontevredenen. Zij kwamen aan de dagblad- redactién hunne grieven vertellentrokken door de straten en vernielden ettelijke lantarens. In Cuba nog steeds oproer! De insur- genten-aan voerder Maceo, na eerst nog een vergeefschen aanval op Bagam te hebben gedaan, moest zich eindelijk uit dien omtrek terugtrekken, daartoe genood zaakt door Maarschalk Martinez Campos, bijgestaan door de Generaals Navarro en Lachambre. Volgens een bericht uit Tienstin ver tragen de Japanners op het oogenblik de onderhandelingen met de Chineezen over het handelsverdrag, benevens de ten uitvoerlegging der overeenkomst, be treffende de ontruiming van het schier eiland Liao Tong, hopende dat de uitslag der Britsche verkiezingen en het aan het bewind komen van een nieuw bestuur strekken zal om Japan te steunen tegen over de Mogendheden, die door hare tusschenkomst Japan tot het matigen zijner vredesvoorwaarden drongen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen te Helder A. L. Tierens, thans te Gouda. Bij Kon. besluit is de aanstel ling van Mr. J. F. Houwing, tot gewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke univer- siteit ter Amsterdam, bekrachtigd. De Staatscour. bevat de sta tuten der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een „Tehuis” voor Militairen, te Gouda. Door den heer P. W. Janssen te Amsterdam is aan de „Maatschappij van Weldadigheid” f 5000 geschonken voor Rustoord. Een gedeelte van deze som zal worden besteed voor het bij bouwen van drie woningenterwijl de rest is bestemd voor het onderhoud van de oude lieden, die in Rustoord zijn of worden geplaatst. Te Assen is overleden, op 60 jarigen leeftijd, de heer J. Doornbos, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, waaraan hij vanaf hare oprichting in 1867 verbonden was, en schoolopziener in het arrondissement Assen. De heeren I. Van Holst en 0.* Th. De Ruwe van Gouda zyn bij het examen vanwege de Vereeniging van handelsbedienden „Mercurius” te Rotter dam geslaagd voor Boekhouden. De heeren R. A. Den Ouden, van Bodegraven, A.Van Kersen, van Gouda, en H. Kunsel te Aalsmeer zyn geslaagd voor de hoofdakte. Voor de akte Engelsche taal 1. o. zyn o. a. geslaagd de dames G. Elshout en T. Peerbolte, van Gorinchem. De in 1639 gebouwde kerk der Remonstrantsche Gemeente te Delft zal worden afgebroken. De godsdienst oefeningen zullen tijdelijk worden gehouden in de Vrijmetselaarslogein de Choor- straat aldaar. De herbouw is, na publieke aanbesteding, gegund aan de heeren A. Schalier en D. Houtzager te Delft, voor f 12774. In 1896, op 12 Jan., moet de herbouwde kerk in dienst worden gesteld. Architect is de heer L. Couvée te Delft. Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Gem. te Waddingsveen door Ds. J. Hartwigsen Cz. te Harmelen. Ds. Themmen de Lang, ge schorst predikant te Sellingen, is door het prov. kerkbestuur van Groningen uit zijn ambt ontslagen. 'Vliet, 30 Juli. Volgens de ter visie i liggende rekening der gemeente over 1894 bedroegen de ontvangsten f3994,75| en de i uitgaven f3050, derhalve een batig saldo i van f 944,75 I 'Zevenhuizen, 29 Juli. Zelden zyn hier de aardappelen in dezen tijd zoo goedkoop ,en zoo goed als dit jaar. Nauwelijks voor i de helft van den prys, dien men anders i besteedt, kan men nu goede aardappelen koopen. De oorzaak ervan is vooreerst het goede beschot van aardappelen en ten andere, omdat hier nogal veel Geldersche kralen of roodputten gegeten worden, terwijl - anders de kooplui hun aardappelen uit het Westland betrokken. Iedereen weet dat kinderen uitteraard onnadenkend zijn. Een wonder mag het daarom heeten, dat zij niet meer onge lukken oploopen of verdrinken, vooral in waterrijke streken, zooals hier. Zoo viel Vrijdag avond een jongentje van vier jaar in de Boschgracht, toen het bezig was de bekende maluwe (kaasjeskruid) te plukken. Zyn broörtje, een paar jaartjes ouder dan hy, schreeuwde uit alle macht, waardoor een paar buren toeschoten. De eene sprong midden in de gracht en de andere aan den kant er in. Door vereende pogingen mocht men er in slagen het jongentje, dat reeds op ’t punt van zinken was, nog te redden. - In het vorig nummer kwam een bericht voordat te Zevenhuizen was beroepen Ds. J. M. Jalink teDruten. Dit bericht berust op een misverstand, want de gemeente is hier niet vacant. Waar schijnlijk is hier bedoeld Zevenhuizen (gem. De Leek) in Groningen. Gemengd Nieuws. Door de politie te Ouderkerk aan den IJsel is aangehouden en gevan kelijk naar Rotterdam getransporteerd een onbekend manspersoon, die uit het koets huis van den heer A. Van Walsum te Krimpen aan den IJsel een rijwiel had ontvreemd. Door de politie is te Gouda aangehouden vrouw R. uit Schoonhoven, die nog drie dagen hechtenisstraf moet oniergaan wegens beleediging. Zy is onder geleide van de rijksveldwacht naar Rot terdam overgebracht. Twee vrouwen, moeder en dochter, wonende aan het Kortenbosch te ’s Hage, die zich vaak aan dronkenschap overgaven, kregen, toen zij in het begin der vorige week wederom beschonken waren, ruztë, waarbij de dochter hare moeder met eene melkkan zoo hevig op het hoofd moet hebben geslagen, dat deze eene bloedende wonde bekwam. De verwonde is Zaterdag overleden en het lijk is naar Leiden opgezonden om gerechtelijk te worden onderzocht, opdat blyke of de dood een gevolg is van de mishandeling. De dochter is Zaterdag in verhoor genomen. Te Loenersloot is Zaterdag avond een zoontje van S. door een fiets rijder overreden. Zondagochtend is het jongentje overleden. Twee landbouwers uit Her- wijnen, die tijdens het hevig on weder Vrydag by elkander in het korenveld onder Heukelum waren, zijn door den bliksem getroffen. Eén werd gedood, terwyl de ander aan het hoofd is geraakt. Een spoorwegwerker van twintig jarigen leeftijd, op den dam in de Oosterschelde, onder Rilland Bath werk zaam, werd door den bliksem gedood; eenige anderen werden getroffen, zonder letsel te krijgen. Op een uiterwaard te Neder- hemert zyn 11 koeien en 4 paarden door den bliksem gedood. Die dieren stonden alle op grootere en kleinere afstanden van elkander langs eene heining van ijzerdraad. - Onder Ommen (Ambt) is de bliksem geslagen in de boerderij van de Wed. J. Derks, tengevolge waarvan het huis tot den grond toe af brandde. Eene koe en negen varkens kwamen in de vlammen om; ook van den inboedel is niets gered. Zondag trof de bliksem de boerenhofstede van de familie W. Meyer te Daarle; de geheele plaats, behalve schuur en bakhuis, alsmede drie paarden, 10run deren, 50.000 KG. best hooi en byna de geheele inboedel zijn eene prooi der vlam men geworden. Te Venlo sloeg de bliksem in de Gereformeerde kerk. Het orgel ver brandde grootendeels. Te Kamperveen is Donderdag nacht de boeren hofstede van den land bouwer Siemen Leeffers door brand ver nield. De bewoners hebben nauwelijks den tyd gehad zich uit het brandend perceel te redden. Behalve het huis werden 3 bergen met hooi, een schuur, de inboedel enz. door de vlammen vernieldeen 8 tal varkens zijn mede verbrand. De gebroeders Tjabbes te Bly ham, van de markt te Winschoten terugkeerend, zyn door den kastelein S. op Hoogebrug in een twist zeer ernstig gewond. Den jongsten broeder werd met eene biljartqueue de linkervoorarm ver brijzeld en den anderen broeder met het zelfde voorwerp een slag op het hoofd toegebracht, waardoor hy bewusteloos neêr- zeeg. Hun toestand moet zorgwekkend zijn. - Te Moordrecht kwamen Vry- morgen een paar vreemde Vrouwspersonen in den winkel van C. v. M. wat snoep- I goed voor hare kinderen koopen. Qp han. 'Gorinchem, 29 Juli. In de 1.1. Vrij dag avond gehouden raadsvergadering is besloten het stoomboot veer op Woudrichem van gemeentewege geheel te laten vervallen en dat op Sleeuwtfk voortaan zoo te bedie nen, dat elk heel uur van Gorinchem en elk halfuur van Sleeuwjjk zal worden gevaren. De ingediende gemeenterekening Over 1894 heeft voor ontvangst f270240,131,voor uitgaaf 256833,59^ en sluit alzoometeen batig saldo van f 13406,54. Eervol ontslag werd verleend aan de «heeren J. G. Van Vladrdingen als onder wijzer aan de school No 1 op de Kalk- haven, hoofd de heer P. J. Verleeen aan A. A. Van Hemert als onderwijzer aan de burgerschool voor jongens, hoofd de heer J. M. Elshout. Benoem! werden tot onderwijzer aan school No 1 de heer II. Van Tongeren te Wijngaarden en tot onderwijzer aan school No 2, hoofd de heer G, J. Van Hemert, de heer M. Meijboom, te Hardingsveld. LI. Ziterdag werd hier in den Doelen de algemeene vergadering gehouden van de leden der onder wij zersvereeniging „Arrondissement Gorinchem.” Ongeveer 60 onderwijzers en 16 onderwijzeressen woonden de vergadering by, terwyl de leden der schoolcommissie alhier, de heeren A. De Pecker, A. Verschoor en anderen door hunne aanwezigheid blijk gaven van hunne belangstelling. Nadat de heer L. A. W. Noorduijn de vergadering met een korte toespraak geopend had, en de heer De Bie, onderwijzer alhjpr, tot be stuurslid gekozen was, werd het onder werp „Rykspensioenregelen ten bate van de weduwen en weezen van openbare onderwijzers” ingeleid door den heer A. J. P. De Besten te Dordrecht. Ver volgens „Iets uit het leven der taal”, door den heer R. K. Kuipers te Gorinchem. Beide lezingen werden met onverdeelde aandacht gevolgd, zoo ook de lezing van den heer A. Flothuis te Gorinchem, „Over de school en den strijd tegen den Alcohol”, ofschoon deze by alle instemming en waardeering van de goede bedoeling, toch enkele opmerkingen en waarschuwingen tegen alle overdrijving uitlokte. 'Ameide, 29 Juli. L.l. Zaterdag in den laten namiddag, toerde een boertje uit Meer kerk, terugkomende van kaasleverantie met paard en dissel wagen door de straten van ons dorp. De voerman verkeerde in hoogst kennelyken staat. Nadat hem door de politie was aan het verstand ge bracht dat hij zoowel voor zich zei ven als voor de publieke veiligheid gevaar ople verde, is hij met paard en wagen by een kennis onder dak gebracht. Hoogstwaar schijnlijk zal hy, na zoo’n reig, geen hooge kaasprijs tehuisbrengen en ware het voor hem zeker voordeeliger geweest zijn kaas op de markt tb Meerkerk verkocht te hebben. 'Berg-Ambncht, 27 Juli. In de verga dering op gisteren van het polderbestuur met de gecommitteerden is de rekening van den polder, dienst 1894/95, goedge keurd en vastgesteld tot een bedrag aan ontvangst van f 13893,87 s en van uitgaaf f 11415,29s, batig slot alzoo f 2478,58. De begrooting voor den dienst 1895/96 is aangenomen tot een bedrag van f 12815,38, zoowel aan uitgaaf als ontvangst. Bodegraven, 27 Juli. De heer R. Spoor, fabrikant alhier, is op de landbouwten toonstelling te Arnhem bekroond met 3 eerste prijzen, hoogste onderscheiding voor boterkarns, kuipwerk en kaaspersen. 'Haastrecht, 29 Juli. De gemeenteraad benoemde heden morgen met algemeene stemmen tot gemeente ontvanger in plaats van wijlen den heerH. J. F. Heyman, den heer C. J. M. Kroon. De voordracht van Burg, en Weth. bestond uit de heeren C. J. M. Kroon, H. Van Zanen Muller en G. Jungeling. 'Langerak, 30 Juli. By het zware on- weder van Vrydag 11. sloeg de bliksem in de bouwmanswoning van den heer A. Demper. Zy koos haren weg door een raampje in den achtergevel over het hooi en langs het rieten dak. In een oogwenk stond alles in lichte laaie. Binnen tien minuten lag het dak reeds op den grond. Aan blusschen viel niet te denken. Het perceel brandde geheel uit. De inboedel is vóór het grootste gedeelte gered. Dertig a veertigduizend KG. hooi gingen verloren. Niets was er tegen brand schade verzekerd. De brandweer deed uit muntende diensten. De spuiten zoowel van Nieuwpoort als Langerak werkten zeer goed. Een planken schuur en twee hooischelven, slechts door een ryspoor van het brandende perceel gescheiden, bleven gespaard even als de belendende hofstede met hooiberg van den heer A. Blom. Beide vatten telkens vuur en bekwamen daardoor eenige schade aan het dak. 'Leerdam, 29 Juli. Op den Isten Aug. a.s. zal in de zaal van den heer Boerboom alhier eene algemeene vergadering worden gehouden van de afd. Vianen en omstre ken der Holl. Maatsch. van Landbouw. De daarin te behandelen onderwerpen zijn: Benoeming van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Edam. Be spreking der punten van beschrijving op de alg. vergadering aldaar d.d. 8 Aug. e.k. Besluit op een ingekomen beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken op het verzoek dezer afdeeling om een cursus in hoefbeslag van rijkswege. Verkiezing van 2 bestuursleden in de plaats van de af tredende heeren A. T. Koch en A. C. De Leeuw, Verloting onder de aanwezige leden. 'Lopik, 30 Juli. Vele arbeiders hier vinden thans ruimschoots hun brood in het veld met het snijden van graszaad, ’s Morgens vroeg vertrekken ze met een scherp mes gewapend er op af en keeren ’s avonds met zakken vol terug. Het zaad wordt gebracht by den koopman v. B. te Jaarsveld, die het verzendt naar Arnhem. Beroepen by de Ned. Hervormde Gemeente alhier Ds. W. A. Keers Azn. te Veere. - Montfourt, 25 Juli. De rekening dezer gemeente over 1894 bedraagt in ontvangst fis 270,06|, In uitgaaf f 12 562,311, batig saldo f 707,75. 'Nleuwerkerk a/d. IJsel, 29 Juli. Wie gisteren-morgen tegen halftien de kerk der Ned. Herv. Gem. binnentrad, zou spoedig aan de breede schare, die, niet tegenstaande het minder gunstige weder, was opgekomen, hebben bemerkt, dat er iets buitengewoons zou plaats hebben. En dat was ook zoo. Ds. J. Ph. Hattink Jr. zou voor de laatste maal voor de ge meente optreden. Naar aanleiding van de woorden: „Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld” (Matth. 28 20) sprak de leeraar een boeiende afscheidsrede uit, die dan ook onder de grootste stilte met de meeste belangstelling werd aangehoord. Na het uitspreken van den zegen, nam Ds. Wartena uit Gouda, consulent, het woord, die ds. Hattink namens de gemeente hartelijk toesprak. Staande werd door allen den scheidenden predikant Ps. 121:4 toegezongen. 'Woordeloos, 26 Juli. Aan de te openen school met den Bybel alhier, is tot hoofd benoemd de heer A. J. Angelino, onder wijzer der Chr. School te Dordrecht. Ottoland, 26 Juli. By de gebrs. Vlot werd heden eene koe door het hemelvuur gedood. "Oudewater, 26 Juli. P. D., wonende te Hoenkoop, had, toen hy 11. Woensdag avond op weg was zyne melk naar de zuivelfabriek te brengen, daarbij het onge luk, dat zyn paard schichtig werd, de wagen stuk sloeg en met het lemoen aan ’t Joopen ging. Aan de Meent werd het paard gelukkig tot staan gebracht Behalve zijn beschadigden wagen, had P. D., die er zelf zonder eenig letsel afkwam, ook nog de schade van zyn verloren melk. Papekop, 25 Juli. De rekening dezer gemeente bedraagt ovor 1894 in ontvang sten f 3381,26», in uitgaven f 3287,92», alzoo batig slot f 94,34. 'Slikkerveer, 29 Juli. De werkman J. v. d. S., werkzaam op de werf der heeren Boele, scheepsbouwmeesters alhier, had het ongeluk, dat een ijzeren plaat op zyn been viel, waardoor dat lichaamsdeel brak. Eenigen tyd geleden had hy ’t on geluk een rib te breken, waarvan hij pas sinds kort hersteld is. - Van de werf van M. v. d. Kuy'l is te water gelaten het rynschip „Helena” groot 510 last, gebouwd voor den heer H. Werner te Weisenau, en is de kiel gelegd voor een lichter, groot 100 last, voor de „Rheinische Transport Gesellschaft” William Egan en Co. te Frankfort a/d Main. 'Stolwijk, 29 Juli. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. Stoppelenburg, oud-leerling der Rijksnormaallessen te Berg-Ambacht en thans onderwijzer te Watergraafsmeeris Donderdag 11. te Haarlem geslaagd voor de hoofdacte. - *t Was Vrydag middag een weêr om bang van te worden, zelfs voor iemand, die nooit gehoord had van menschen, die zenuwen bezitten, ’t Werd zoo donker, alsof de nacht reeds op het aardrijk neer daalde het regende, zoo hard en zoo lang achtereen, als hier bijna niemand heugde; bliksem en donder waren geen oogenblik van de lucht en vreeselyke donderslagen vervulden iedereen met angst en schrik. Te midden van zulk een woeden der ele menten begon eensklaps de brandklok te luiden en hoorde men, dat de bliksem ge slagen was in de hooiberg van den land bouwer W. Graveland Pz., wonende in de buurtschap Schonauwen. Even te voren had een dochtertje van Gr. de kippen eten gegeven aan den voet van den berg en nauwelijks had zij zich verwijderd, of de bliksem trof een roe en doodde te gelijk twee kippen en eene kat, die bezig waren hun middagmaal te gebruiken. Eerst be proefde men nog den brand met emmers water te blusschen, doch spoedig zag men de onmogelijkheid daarvan in en vloog men om de brandweer. Gelukkig dat heel spoedig twee spuiten aanrukten, anders rware de woning, die reeds aan het-bran den was, geheel verwoest. Nu bleef, met de uiterste krachtsinspanning van buren en brandweer, de brand beperkt tot de hooiberg. Den volgenden morgen eerst rukte de laatste spuit intoen was alle gevaar geweken. Huis en hooiberg waren verzekerd. De landbouwer S.," wonende in Be- nederheul, was verleden week bezig met aarde over zyn land te rijden, toen zyn paard op den hol ging. De stortkar sloeg achterover en hy zelf kwam met een der vleeschrijkste deelen van zijn lichaam in een ijzeren pen terecht. De wonde, daar door veroorzaakt, was zoo groot en diep, dat onmiddellyk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. 'Tlenhoven, 29 Juli. Van gister avond tot heden-morgen zijn op de zalmzegen- visscherij alhier 18 zalmen, meestal St. Jacobjes, gevangen. verstrekken gelden op Effecten voor: sdragen onder f 1000,- H’/, ’sjaars ïd ragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Arasterdamsche beurs- voorwaardeh dasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: '8 °/0 voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook' voor loten;) «verlangd worden orders in de meesta fondsen verantwoord tot den eerstvolgend den middenkoers der AmsterdamscheJ beurs isselen Coupons in boven de Amster- damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. jent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. lieuwe Bessensap. De Ondergeteekenden maken bekend, datzy weder begonnen n met het maken van puike zuivere C8SENSAP, rood en wit, zonder eenige deelige bestanddeelen, te levaren tot )r concurreerende pryzen. Verkoopers nieten rabat. Vriéndelijk wórdt men rzocht bestellingen zoo spoedig mogelijk te geven met de flesschen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen Woensdag den 7. Augustus 1895, des voormid- dags 11 uur, op het Raadhuis der ge meente, publiek verpachten: Het NOTENGEWAS aan deze gemeente behoorende. Aanwijzing op 7 Augustus des voor- middags 10 uur, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, den 31. Juli 1895. De Secretaris, De Burgemeester, H.G, GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. De Britsche Lagerhuis verkiezingen zyn nu hSgenoeg afgeloopen. Ofschoon nog van een dertigtal districten de uitslag ontbreekt, is de overwinning verre van twijfelachtig voor de conservatieven en voor de met hen verbonden Unionisten. Volgens de laatste opgave is het winst- X cijfer der conservatieven 103 en dat der liberalen 20. Sir William Harcourt, de te Derby verslagen oud Minister van Financiën, is te West-Monmouth, waar een ander libe raal candidaat de plaats voor hem had geruimd, met eene schitterende meerder heid van 5287 stemmen verkozen. Om den gevallen oud-Minister John Morley weer in ’t Lagerhuis te krygen, zal een der andere liberale candidaten, de heer Shaw, zich terugtrekken. Koning Leopold van België heeft op plechtige wijze de nieuwe vaandels uit gereikt, door de stad Brussel aangeboden aan het bataljon „chassourgdfcl^reurs" der burgerwacht. De majoor-commandant hield een toespraak, waarop de Koning met eene vaderlandslievende redevoering antwoordde. Na afloop van de plechtigheid woonde Z. M. eene groote kaatspartij bij eenige ontevredenen maakten toen van de gelegenheid gebruik tot eene nieuwe manifestatie tegen de schoolwet. Uit drukkingen als: „Weg met de schoolwet!” „Leve de Koning!” wisselden elkaar ge stadig af. De politie rekende een tiental schreeuwers van de eerstgenoemde soort in, doch niet dan na heel veel moeite, want het volk trachtte hen te ontzetten. De tien eerste zullen wegens beleediging des Konings worden vervolgd, terwyl nog een zevental anderen zullen worden ver volgd wegens het verspreiden van een manifest zonderden naam van den drukker. Toen Z. M. den volgenden dag zich door de straten bewoog, om de gevels der huizen te bezichtigen, die deelnamen aan den wedstrijd om de prijzen voor de meest artistieke gevelswerd hy, waar schijnlijk als contra-demonstratie tegenover wat den vorigen dag aan Z. M. was wedervaren, door de talrijke menigte met de meeste oplettendheid en hartelijkheid begroet. Zoo werd dus het evenwicht weêr hersteld. De Belgische liberalen zullen eerstdaags toch eene groote manifestatie tegen de schoolwet houden. In de lialiaansche Kamer van Afge vaardigden heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Blanc, eenige ophelderingen gegeven aangaande de kolonie Erythraea (het vroegere Massowah) en Italië’s verhoudingen tot den „Negus” van het naby gelegen Abessinié, dat de ergernis van Italië opgewekt heeft door het zenden van een gezantschap naar St. Petersburg, dat daar op alle mogelijke wijze is gevierd en aangehaald. Generaal Baratieri, de bevelhebber der Italiaansche troepen in Erythraea, is te Brindjsi aangekomen en vandaar verder gereisd naar Rome, om aan Crispi verslag te gWen van den toestand, die alles be halve rooskleurig kan genoemd worden. Eene nieuwe expeditie naar Abessinié wordt noodzakelijk geacht, in verband met de vijandige houding van Negus Menelek. De President der Fransche Republiek, de heer Faure, is naar HAvre vertrokken, om ajdaar zyne vacantie door te brengen; de ontvangst van de zyde der bevolking was allerhartelijkst. De villa, welke de President daar betrekt, is prachtig inge- richt;' meer dan 250 man hebben er twintig dagen lang aan gewerkt, om alles in orde te brengen. Frankrijk regeeringloos! - President Faure is te Havre, de Minister Ribot ver toeft te Calais, de heer Hanotaux te Vichy, de heer Dupuy Dutemps te Evian, de heer iChautemps te Chartres, de heer Leydet tn Zwitserland en de heer Poincaré in het Maas Departement. De Fransche soldaat-Afgevaardigde Mir- man zal nu, krachtens de nieuwe wets bepalingen, van den krijgsdienst worden ontheven in September. Hy zal dan ongeveer 10 maanden in dienst geweest zijn. Vier mannen, die van den moord op stambouloff verdacht worden, z|jn in VAN nndere tot den Landbouw beboo- rende zaken, lekeurd bij Kon. besluit van Ï4 Juni 1895 gelegenheid eener op nader bekend aken dag in Augustus e. k. door de miging te houden Harddraverij te ■dingen prys is per lot 1,-, de elf loten in genomen f 10,—. eikrijgbaar b(j de Boekhandelaars V. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. ndsche Effecten. van Nederland en Buitenland. loogete pryzen. van rente en teruggave naar keuze r *s avonds 6—T| uur. o <g

Schoonhovensche Courant | 1895 | | pagina 1